Raport FMI: China va deveni cea mai mare economie a lumii in 2016

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 26 aprilie 2011, 8:54 Economie | Finanţe & Bănci

Fondul Monetar International (FMI) estimeaza ca economia Chinei o va depasi pe cea a Statelor Unite, devenind pana in 2016 cea mai mare economie a lumii. Raportul FMI mai arata ca productia economica reala a Chinei o va depasi pe cea din Statele Unite in viitorul foarte apropiat, scrie Wall Street Journal.

SUA ar ramane cea mai mare piata din lume, in timp ce moneda chineza ramane puternic subevaluata.

China a avut cea mai rapida crestere economica din lume in ultimele aproape trei decenii, urcand in medie cu 10 procente in fiecare an.

China a cumparat volume record de petrol, gaze naturale, carbune, cupru, aluminiu, aur, minereu de crom si minereu de fier in acest an.

China consuma mai mult de o treime din productia de aluminiu din lume, un sfert din productia de cupru si o zecime din productia de petrol.

China este cel mai mare producator de aur, metale pamanturi rare, otel, carbune si cupru din lume. Este totodata cel mai mare producator si consumator de produse alimentare si agricole. Tot aceasta tara este cel mai mare producator de carne de porc din lume, cel mai mare producator de fructe de mare din lume, care furnizeaza 35% din totalul produselor fructe de mare la nivel mondial. Este cel mai mare producator de textile si cel mai mare producator de produse electronice.

China investeste acum masiv in terenuri, alimente, energie si alte resurse naturale. Sute de miliarde de dolari sunt investite in prezent de catre China in resurse naturale din Africa, Australia, Brazilia, Rusia, Irak, Iran, Albania, Afganistan, Qatar, Europa, Canada, Asia de Est, si SUA.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2332 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Erata (Marţi, 26 aprilie 2011, 9:03)

    flavian [anonim]

    Erata: china este deja cea mai mare economie a lumii. Pentru ca economia americana este in acest moment doar o gogoasa umflata cu dolari imprimati in nestire ce alimenteaza profiturile speculative. Uite asa au ajuns ca sectorul de "servicii financiare" sa genereze JUMATATE din asa-zisul PIB al US.

    Urmatoarea intrebare este mai simpla: va mai exista o economie mondiala in 2016 ? Una care sa mai aiba vreo legatura cu modelul actual ?
  • -2 (6 voturi)    
    economie (Marţi, 26 aprilie 2011, 9:48)

    xp [anonim]

    economia chinei e de 4 ori mai mica decat a sua. FMI pur si simplu nu putea sa zica asta. poate ati tradus gresit.
    ne aratati sursa?
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca aceasta este sursa: (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:07)

    MIHAI 2 [anonim]

    The Walll Street Journal Digital Network / Market Watch
    http://www.marketwatch.com/story/imf-bombshell-age-of-america-about-to-end-2011-04-25?link=MW_home_latest_news
    *
    Stirea este reluata de o multime de publicatii importante.

    PS. Si cat s-a luptat Iliescu sa nu se desfiinteze colhozurile...
  • -1 (3 voturi)    
    Reducerea la acelasi numitor comun, (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:18)

    Constantin [anonim]

    adica comunismul sau societatatea fara clase, se pare ca-i prieste Chinei si spirirtului ei de colonie de furnici. Va reusi China sa schimbe intreaga lume dupa fata si asemanarea sa ?... cum vor, de altfel, si americanii, numai ca astia sunt cu individualitatile si initiativa.
    • -1 (3 voturi)    
      Comunism? (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:46)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Unde vezi tu comunism in China? Partidul Comunist care conduce acea tara e printre cele mai capitaliste din lume.
  • -2 (2 voturi)    
    bullsht (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:44)

    V [anonim]

    ca stiti voi FMI tot, daca stiati atatea nu se ajungea unde sunteti si suntem
    japonia tot in jurul primelor puteri ale lumii era pana anu asta
    si daca lumea nu ar fi fost influentata de-a lungul evolutiei de cauze ce omul nu le poate controla istoria ar fi fost altfel deci va rog nu sariti in sus ca Nostradamus and Co.

    dar poate aveti dreptate...iar in cazu asta...ne puteti zice si noua in 2016 Romania ce situatie o sa aiba?
    ca dpdv al politicienilor romani din 90 pana azi ne merge f bine la toti.
    eu zic sa ne trimiteti un analist cu Sindromul Down el ar intelege cel mai bine situatia noastra
  • 0 (0 voturi)    
    economie (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:57)

    xp [anonim]

    "In a statement sent to MarketWatch, the IMF confirmed the report, but challenged my interpretation of the data. Comparing the U.S. and Chinese economies using “purchase-power-parity,” it argued, “is not the most appropriate measure… because PPP price levels are influenced by nontraded services, which are more relevant domestically than globally.”

    The IMF added that it prefers to compare economies using market exchange rates, and that under this comparison the U.S. “is currently 130% bigger than China, and will still be 70% larger by 2016.”"

    http://www.marketwatch.com/story/imf-bombshell-age-of-america-about-to-end-2011-04-25?pagenumber=2
  • -2 (2 voturi)    
    china va intrece sua (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:16)

    schiop [anonim]

    e vorba de puterea de cumpare.prognoza fmi se bazeaza pe puterea de cumpare care la sfarsitul lui 2011 va ajunge la aproximativ 11 trilioane de dolari.oricum cred ca si dupa ratele de schimb valutar china va depasi america.s-ar putea ca pana in 2016 moneda de referinta sa nu mai fie dolarul
  • +1 (5 voturi)    
    Aiureli (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:22)

    Valentin [anonim]

    In momentul de fata China este economia numarul 2 in lume, dupa ce a depasit la mustata Japonia anul trecut. Insa China+Japonia impreuna nu fac astazi cat economia SUA. Este o naivitate sa credem ca in 4 ani de zile China va depasi SUA. China ar trebui sa creasca cam cu 18-20% pe an iar SUA sa stagneze total. Dupa parerea mea este imposibil iar orice detine un minim bun simt economic realizeaza acest lucru. Numai bine!
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu ati tradus tot? (Marţi, 26 aprilie 2011, 19:15)

    jack [anonim]

    Poate Hotnews nu are economisti/traducatori? Articolul original se refera la PPP, adica economia ca putere de cumparare, nu economia reala. Adica in 2016 chinezii in China vor putea cumpara acelasi numar de Bigmacuri precum americanii din america, pentru ca bigmacurile sunt mult mai ieftine in China. In realitate, daca toti are vrea sa cumpere acelasi bun din afara tarii (petrol), chinezii ar putea cumpara doar maxim jumatate, pentru ca in bani reali, economia Chinei va fi doar jumatate din economia americii.
  • 0 (0 voturi)    
    Va relatez... (Miercuri, 27 aprilie 2011, 3:07)

    Knightmare [anonim]

    ... de la fata locului ca deja americanii pling si isi smulg parul din cap pe strazi de necaz. La fel cum au plins si inca pling germanii, japonezii, englezii, canadienii, francezii, etc. de cind au fost intrecuti de chinezoi in anii trecuti. Jale maaaare, ce sa mai zic. Eu deja am aplicat pt loteria vizelor chinezeasca si copiii imi invata la scoala numai si numai in limba chineza. Plus ca salariul imi vine de vreo 3-4 luni in yuani. La lupta tovarasi!