Firmele mici ar putea beneficia de un sistem simplificat de declarare - Ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 mai 2011, 15:47 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Finantelor Publice vrea sa modifice Codul Fiscal si Codul de Procedura Fiscala, scopul declarat fiind acela de a le face "mai prietenoase pentru mediul de afaceri". Anuntul ii apartine ministrului de resort, Gheorghe Ialomitianu, care nu a oferit prea multe detalii concrete, dar a lasat sa se inteleaga ca se incearca introducerea unui sistem simplificat de declarare pentru firmele mici.

"Aceste doua instrumente de lucru ale Ministerului de Finante trebuie sa fie mult mai prietenoase pentru mediul de afaceri. Pana acum Codul Fiscal si Codul de Procedura au fost adresate celor care incalca legea. Sunt foarte multi contribuabili care respecta legea si trebuie sa ne adresam in cea mai mare masura celor de buna-credinta", a spus Ialomitianu, la postul public de radio, citat de Agerpres.

El a afirmat ca trebuie redus numarul de declaratii si continutul lor, iar cei din mediul de afaceri "trebuie sa lucreze in liniste".

"Cei din mediul de afaceri trebuie sa lucreze in liniste si sa nu ii mai hartuim, e cuvantul de ordine in Ministerul de Finante. Trebuie sa aratam partea umana a acestui minister", a mai spus ministrul Ialomitianu.

"Sunt contribuabili de buna-credinta. Noi trebuie sa diferentiem in legislatie, in sistemul de declarare, anumite fapte - constatate de catre colegi - care sunt din lipsa de cunoastere sau dintr-o birocratie excesiva, de cei care vor sa incalce legea", a explicat ministrul.

In opinia sa, "la intreprinderile mici nu poti sa mergi cu acelasi sistem de declarare, aceeasi legislatie ca si pentru cei mijlocii si cei mari, ei pot sa beneficieze de consultanta fiscala si atunci trebuie alternativa, sistem simplificat.

"Sa facem deosebirea intre rea-credinta si neputinta. Sunt contribuabili care nu pot gestiona un sistem normal de impozitare. Necesita cunostinte, necesita consultanta, necesita costuri mari si atunci trebuie sa le dam alternativa, un sistem simplificat", a mai spus oficialul MFP.

El a mentionat ca in 2010 incasarile bugetare s-au situat la 33% din PIB, cel mai mare procentaj de pana acum, dar obiectivul este o pondere de 36-37% din PIB.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2413 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    20 de ani (Vineri, 20 mai 2011, 14:54)

    caragiale [anonim]

    au trebuit freo 20 de anishori sa coaca ideea ca micile firme nu pot supravietui cu padurea de evidente care se cer si cu zecile de milioane amenzi daca amaratul nu le are.
    ca sa ai firma trebuie sa ai si pe mama si pe tata , si regsitre, si declaratii si inventare, si bilanturi si balante si catelu si pisica .

    rog publicarea acestui adevar deranjant
    • +5 (7 voturi)    
      ai (Vineri, 20 mai 2011, 15:21)

      ai [anonim] i-a raspuns lui caragiale

      ai dreptate. dar sa nu uitam ca am foast aproape-aproape de a trebui sa asteptam inca vreo 5-6 daca nu chiar alti 20 de ani...
    • 0 (0 voturi)    
      20 de ani+ (Vineri, 20 mai 2011, 16:56)

      OZ [anonim] i-a raspuns lui caragiale

      Problema nu este doar daca se va putea face ci daca va fi lasata asa de catre cei care vor urma la putere. Ultimii 20 de ani au aratat ca politicienii nostri sunt mai interesati sa-si masoare lungimea decat sa faca un bine comunitatii de afaceri sau tarii in general. Iar ultimul an a confirmat din plin acest fapt, atunci cand a fost anulata cu maxima nesimtire masura prin care situatiile financiare se puteau depune ON LINE direct la Registru si NUMAI acolo, punandu-ne din nou pe drumuri si la cozi la Administratiile Financiare.
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 20 mai 2011, 15:01)

    ac [anonim]

    Laudabil. Dar din pacate pentru voi cei de la "putere", v-a trebuit - cit? - sa intelegeti ca iarna nu-i ca vara. Sau ca un PFA nu e Kaufland, sau un chiosc nu e Rompetrol. Dar, oricum, e cu plus.
  • +6 (6 voturi)    
    Contribuabilul hartuit si ghisele (Vineri, 20 mai 2011, 16:07)

    Vizitiul [utilizator]

    S-au prins ca de fapt banii vin de la contribuabil si ca acesta nu trebuie hartuit :) Apropo, sugerez sa se modifice si ghiseele din plecaciuni intr-o tranzactie de la egal la egal.

    Majoritatea afirmatiilor sunt de bun simt desi sunt prezentate ca o inovatie, nu ca pe ceva ce ar trebui sa fie implicit de multa vreme, cam de prin 90.

    Ce-i drept, mai bine mai tarziu decat niciodata.
  • +1 (1 vot)    
    in sfarsit (Vineri, 20 mai 2011, 16:54)

    I [utilizator]

    pacat ca e doar o declaratie si nu se si aplica. Am o firma suspendata si chiar si asa trebuie sa depun declaratii! :)) Multumim Pogea!

    PFA? cititi aici sa vedeti comunism:
    https://docs.google.com/document/pub?id=1wrj34rSW7bsQIKw0HkYdc77W3Uq2ucxs0tHcCy5RVOU

    Inregistrare autoturism pentru plata impozitului pe proprietate la primarie? Nu si daca nu ai certificatul fiscal al VANZATORULUI. Adica trebuie sa mergi sa vezi daca vanzatorul si-a platit sau nu impozitul si doar daca si l-a platit esti proprietar. Dreptul de proprietate este ingradit de eventualele datorii ale vanzatorului. Curat comunism!
    • 0 (0 voturi)    
      ref suspendare activitate (Duminică, 22 mai 2011, 1:21)

      Lorelei [anonim] i-a raspuns lui I

      Daca ati facut suspendarea activitatii la ORC, pt a nu mai depune declaratii in zero, trebuia sa mergeti la administratia fiscala unde sunteti arondat pt regimul derogatoriu. Nu ati urmat toti pasii care se impuneau, de aceea depuneti declaratii in zero. Contabilul dvs trebuia sa stie acest lucru.
      • 0 (0 voturi)    
        Care contabil ? E vorba despre o firma suspendata (Luni, 23 mai 2011, 17:29)

        ALIN [anonim] i-a raspuns lui Lorelei

        contabilul stia acest lucru, insa regimul derogatoriu nu se da asa oricum si in orice conditii; trebuie sa fii la zi cu platile la stat, etc. contabilul ce sa faca dupa ce ca nu-l platesc pt ca firma are activ suspendata, sa aduca el bani de acasa sa-mi achite restantele la stat ?
  • +3 (3 voturi)    
    apreciere (Vineri, 20 mai 2011, 17:14)

    pascu mircea [anonim]

    cuvinte cheie : simplificare, HARTUIRE, dezvoltare,
    mediu prietenos, buna credinta, rea-credinta,as mai adauga la vremurlie acestea, alaturi de hartuire :stres, vrajba intre semeni, ura, faliment, amenzi imense pentru te-miri-ce, ce duc la ideea : "mai bine lipsa" si de aici ce a ce constatam cu toti: nivel scazut de trai pentru oamenii corecti si neputinciosi cum spune dom ministru. Altfel spus, o afirmatie si o hotarare care nu poate duce decat la progres si tensiuni minime in mediu de afaceri, pentru ca nu suntem un popor de rai-credinciosi. Sa te vedem !
  • 0 (0 voturi)    
    nu stiu cum e in Romania (Vineri, 20 mai 2011, 17:16)

    corect [anonim]

    dar in UK faci o singura data pe an declaratia si platesti taxele
  • +6 (6 voturi)    
    si inca ceva (Vineri, 20 mai 2011, 17:16)

    I [utilizator]

    cei mai tineri poate se intreaba de ce e asa de complicat sa-ti faci firma, sa ii ti contabilitatea, sa depui declaratii si eventual de ce nu exista un ghid care sa explice totul clar? Sistemul a fost facut asa intentionat de cei care ne-au condus. In felul acesta desi teoretic oricine isi poate face firma, practic doar ei pot. De ce? pentru ca legea nu este clara si profitand de acest lucru oricand iti pot spune ca "mai trebuie ceva act", "ca nu e bine". Practic doar cei de la finante stiu ce trebuie si ce nu trebuie pentru ca ei sunt cei care interpreteaza legea si doar felul in care interpreteaza ei legea conteaza. Iar ei o interpreteaza in asa fel incat sa le fie lor bine si mai ales celor care i-au pus in post (si care au si facut intentionat legea incalcita)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este sigur ... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:40)

      Petronius. [anonim] i-a raspuns lui I

      S-ar putea ca sistemul sa fie atat de stufos si contradictoriu pur si simplu din prostie, nu neaparat din rea vointa.
  • +2 (2 voturi)    
    AR PUTEA SA...NU (Vineri, 20 mai 2011, 18:16)

    ALO, MILITIANU? [anonim]

    ATENTIE!!!! Nu scapati din vedere expresia "ar putea sa ..."! In Romania, aceasta formulare , impreuna cu aspectul pzitiv al ideii (pozitiv pentru norod, desigur), se traduce cu "la pastele cailor", pentru ca atunci cand statul vrea sa introduca o masura dura pentru norod, procedeaza ca anul trecut, in vara, cu celebra ordonanta 58. Adica aia s-a putut imediat, facand praf orice act normativ existent in vigoare la cea data care impiedica statul sa schimbe regula jocului in timpul jocului, iar asta de azi e cu "ar putea sa...".
    Usor , usor incepem sa descifram noua strategie de imagine a pdl, adica ei ne spun ceea ce noi vrem sa auzim si in final ei sunt , in mod cert(!), bine, iar noi, tot in mod cert, cu..."ar putea sa...".
  • +3 (3 voturi)    
    aoleu, (Vineri, 20 mai 2011, 20:01)

    Liana [anonim]

    pai si toate organele si organismele din ce mai traiesc saracii.Nici nu imi pot imagina sa am , raportari simplificate , sa nu cotizez la garda si la alte organisme de indrumare si control , sa .....fiu eu corect asa de capul meu.Dumnezeu si sfantul Gheorghe sa ne ajute !
  • 0 (2 voturi)    
    Nu va amagiti (Sâmbătă, 21 mai 2011, 13:02)

    Miron [anonim]

    Nu va amagiti pentru ca nu va fi nimic in sensul bun. E doar o alta manevra de manipulare grosolana. Statul acesta NICIODATA nu va face ceva pentru binele micului contribuabil care e singurul care produce si da bani la stat, nu beneficiaza deloc de avantajele si scutirile unei corporatii sau a unei firme de baieti destepti.

    Mai mult, s-ar putea sa fie o simplificare "otravita", adica sa fie si mai dificil sa tii o forma dupa implementarea ei.