Jean-Claude Juncker pledeaza pentru "o restructurare blanda" a datoriei Greciei

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iunie 2011, 14:44 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele Eurogroup, Jean-Claude Juncker, a pledat sambata pentru "o restructurare blanda" a datoriei Greciei, cu o participare voluntara a creditorilor privati, asa cum cere Germania, relateaza AFP.

"Nu va exista o restructurare totala, aici guvernele sunt de acord, sprijinul Bancii Centrale Europene pentru o astfel de optiune nu ar putea fi obtinut", a declarat Juncker, la un post german de radio.

"Va fi nevoie de o restructurare blanda si voluntara", a adaugat el.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1060 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ???? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 21:13)

    dares [anonim]

    ......
    de ce mai exista UE daca o tara membra are problemele care le are ?
    daca UE are moneda proprie ..
    cum de se vorbeste de datoriile Greciei si nu de datoriile UE ?
    constructia UE avantajeaza Franta si Germania fara de care nici nu ar exista UE si treaba asta nu e corecta
    cum ar fi sa se vorbeasca de datoria anumitor state din SUA ?
    inseamna ca UE e o constructie a celor bogati impotriva celor saraci in care piata libera nu functioneaza.UE nu are strategie economica proprie functionala unitara
    grecii nu ajungeau in situatia asta daca UE ar fi fost un organism viu
    din pacate e un organism nascut mort
    tinut in viata artificial
  • 0 (0 voturi)    
    balada... (Duminică, 12 iunie 2011, 8:24)

    istoric anonimus [anonim]

    balada pentru Grecia: "si-atuncea toti bancherii cei lacomi au venit/ solutii pentru criza cu drag le-au oferit/ va luam noi bogatia, de hoti va aparam/ si voua niste resturi daca raman va dam"....
    • +1 (1 vot)    
      oul sau gaina (Duminică, 12 iunie 2011, 15:56)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui istoric anonimus

      Oare care au fost mai lacomi , aia care au imprimutat de dragul dobanzilor sau aia care s-au infipt la cheltuiala dincolo de posibilitati ? Oricum indiferent de poezii , basme , televiziuni si politicieni grecii vor suferi . Chiar daca nu vor da banii inapoi tot vor suferi , caci doar pt sustinerea situatiei actuale au nevoie de imprumuturi (asa s-au obisnuit ) si cine sa dea bani pe de-a moaca la greci riscand sa-si puna proprii cetateni in cap .O vor face pana isi pun bancile la adapost dupa aia _t_
      • -1 (1 vot)    
        nu este asa dar propaganda sustine varianta vulgar (Duminică, 12 iunie 2011, 21:08)

        doina [anonim] i-a raspuns lui Gamma

        daca a-ti analizat situatia din romania in anii 80 cind se platea imprumutul spre acelasi FMI a-ti inteles ca tara s-a imprumutat pentru dezvoltare si ca a investit in proecte mari.
        Grecia a organizat olimpiada iar instalatiile si cladirile satului olimpic se deterioreaza, a construit sosele, poduri, aeroprturi si cai de comunicatie pentru armata, a investit europa de est unde a cumparat telefoanele din romania, yugoslavia, bulgaria si mai departe in armenia, a implantat intreprinderi si banci in balcani unde a efectuat investitii care acum se pierd si merg la germani.
        poporul grec nu a beneficiat de expansiunea economica si nici de investii in constructii faraonice,
        dar acum trebuie sa plateasca nota de plata.
        sunt si alte exemple...
  • 0 (0 voturi)    
    da (Duminică, 12 iunie 2011, 9:21)

    da [anonim]

    Vorbele de la radio sunt in vint.
    Practic Europa cumpara timp pina nu va mai putea.
    In acelasi timp isi asigura cadavrul economiei grecesi din care spera sa-l foloseasca si o masa imbatrinita care va trebui sa asigure vacante germane.
    Scopul este sa amine prabusirea euro.
    Atunci cind nu va mai cumpara timp va incepe prabusirea euro.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 12 iunie 2011, 12:24)

    gheorghe [anonim]

    Nu, grecia ar trebui sa-si plateasca datoriile. Pana acum au trait foarte bine pe banii altora. Dar ziua scadentei a venit si ar trebui sa scoata banii.
    • -1 (1 vot)    
      daca hotii din fruntea Romaniei mai imprumuta (Duminică, 12 iunie 2011, 14:55)

      unu [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Daca hotii din fruntea Romaniei mai imprumuta vreo 50 de miliarde de la FMI dupa care ii baga in buzunarele proprii o sa iti donezi tu salarul personal ca sa scoti tara din datoriile pe care altii le-au facut pentru tine? Io cred ca nu!

      Asa ca nu judeca. Si grecii au acelasi tip de conducere mafiota ca si noi. Au imprumutat bani la greu ca sa realizeze proiecte la suprapret executate to de cei car au imprumutat banii.