Barack Obama: O noua criza financiara ar putea izbucni daca plafonul maxim al datoriei SUA nu va fi majorat

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2011, 16:02 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele american Barack Obama a avertizat marti ca o noua criza financiara globala ar putea izbucni in cazul in care Congresul SUA nu va majora nivelul maxim al datoriei publice, potrivit Reuters. In cadrul unui interviu acordat NBC, Obama a declarat ca ii crede pe liderii republicani care au spus ca vor sa evite o astfel de situatie si se asteapta la un acord pentru majorarea substantiala plafonului maxim al datoriei.

Guvernul american a atins, pe 16 mai, limita maxima a indatorarii, de 14.294 miliarde de dolari. Trezoreria a autorizat masuri extraordinare, care permit guvernului sa se mai poata imprumuta pana pe 2 august. Dupa aceasta data, guvernul nu va mai avea dreptul sa se imprumute si nu isi va putea onora obligatiile, inclusiv serviciul datoriilor.

Cu toate acestea, tensiunile politice impiedica atingerea unui acord. In timp ce democratii pledeaza pentru ridicarea pragului, republicanii se folosesc de aceasta situatie pentru a-i forta pe democrati sa accepte mai multe taieri ale cheltuielilor publice.

Membrii republicani ai Congresului considera ca intrarea in incapacitate de plata pentru scurt timp este acceptabila, daca ar forta Casa Alba sa abordeze problema mai importanta a deficitului bugetar. Putini analisti de pe Wall Street considera ca se va ajunge in aceasta situatie.

Fitch Ratings a avertizat ca ar putea retrograda ratingul "AAA" al Statelor Unite in categoria "default restrictionat", daca guvernul nu isi va onora obligatiile financiare legate de maturitatea unor titluri de Trezorerie la 15 august. Totusi, agentia are convingerea ca autoritatile americane vor ajunge la un acord de majorare a plafonului de indatorare a Statelor Unite, problema care risca in prezent sa blocheze finantele tarii.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4455 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Ce se mai invart in jurul cozii toti! (Marţi, 14 iunie 2011, 16:24)

    AlinN [utilizator]

    Banii sunt doar niste simboluri, sunt hartie, nu a inceput brusc toata planeta sa o duca rau din cauza ca s-a tiparit prea putina hartie sau prea multa hartie. Daca totul ar fi bine in lume si tiparirea hartiei ar raifica lumea ar tipari toti hartie de le-ar sari fugii. Adevarul este ca problema este in spatele hartiei, deci materiala. Si toti se invart in jurul cozii si nu admit, nu spun lucrurilor pe nume. Daca nu constientizezi si accepti ca ai o problema, mai greu o poti rezolva. Pana nu va constientiza problema si nea Fana din Cuca Macaii, greu se poate rezolva ceva. Poate decat daca nu se gandeste cineva sa il elimine pe nea Fana.
    • +1 (5 voturi)    
      De vina e George Bush Senior (Marţi, 14 iunie 2011, 17:20)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      El a chemat minerii !
  • +3 (11 voturi)    
    america e in faliment (Marţi, 14 iunie 2011, 16:26)

    osama [anonim]

    SUA e falimentara, au datorii de 14 000 miliarde de dolari. Pe cand China are rezerve de 3 000 miliarde de dolari.
    Va dati seama cat se poate dezvolta China din 17 000 miliarde de dolari ca sa ajunga in aceeasi situatie cu SUA. China deja este intr-o situatie mai buna ca SUA pe plan financiar pentru ca sigur va veni o alta criza din cauza falimentului statului American.
    • -3 (5 voturi)    
      ...China va pierde cele 3000 de mld...! (Marţi, 14 iunie 2011, 16:46)

      bm [anonim] i-a raspuns lui osama

      ...pana atunci ramanem in criza ...! Pana nu se intorc toti dolareii in trezoreria USA nu vom avea crestere ...!
    • +8 (12 voturi)    
      si ce face china cu dolarii aia (Marţi, 14 iunie 2011, 16:46)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui osama

      de care zici matale daca sua se duc la fund?
      • +1 (3 voturi)    
        asta (Marţi, 14 iunie 2011, 20:59)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        are cele mai mari investitii in SUA, Europa si Africa... acum si in America de Sud.
    • 0 (2 voturi)    
      Serios ? (Marţi, 14 iunie 2011, 16:53)

      TUDOR30 [utilizator] i-a raspuns lui osama

      ...
    • +3 (5 voturi)    
      17 000 miliarde USD (Marţi, 14 iunie 2011, 16:55)

      bobo21 [anonim] i-a raspuns lui osama

      vor insemna ZERO daca SUA se prabuseste.
      • +6 (8 voturi)    
        ..daca SUA se prabuseste.. (Marţi, 14 iunie 2011, 17:40)

        barghieru [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

        Asta si vrea China.Oricum,China pina in 2017-2018 o sa-si intareasca valuta proprie la nivel cu dolarul si atunci,adio SUA..Pina atunci,rezervele de dolari de care dispun,chinezii o sa le "arunce" pe piata pentru acoperirea golurilor crizei mondiale.
        • +2 (8 voturi)    
          se vede ca te pricepi (Marţi, 14 iunie 2011, 18:07)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui barghieru

          am convingerea ca iti tii economiile in yuani deja
        • 0 (10 voturi)    
          :)) (Marţi, 14 iunie 2011, 20:30)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui barghieru

          La China-i cam ţâţâie fundu'. Când datorezi băncii 10 mii, tu ai o problemă - cînd datorezi 10 milioane, banca are o problemă.
    • +6 (10 voturi)    
      Viitor cu cap de mort (Marţi, 14 iunie 2011, 18:05)

      get-dac [anonim] i-a raspuns lui osama

      sua nu mai este un etalon valabil. e un mort, care nici macar cu 14 miliarde de dolari si nici macar cu ridicarea plafonului nu o sa isi mai revina vreodata. nu mai aberati pe aici ca o sa piarda china rezervele ei (care apropo, o mica parte, cam 20% sunt in dolari), ca e imposibil.(http://usdebtclock.org/)

      acesta e rezultatul anilor de abuzuri si de consum cu nemiluita, fara noima sau acoperire, fara mila sau pic de constiinta.


      p.s.: http://www.youtube.com/watch?v=dd2sfrzwnam
      • 0 (0 voturi)    
        :)))) (Miercuri, 15 iunie 2011, 7:37)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui get-dac

        Eu cred ca e doar vechea tactica de folosire a fricii pentru a mai face o magarie.
        Nu a trecut mult de cand SUA a trecut o gramada de bani publici in buzunare private sub pretextul crizei, iar sloganurile erau aceleasi.
  • +12 (12 voturi)    
    cine se laudas in alegeri ca (Marţi, 14 iunie 2011, 16:39)

    visio [anonim]

    face praf criza economica? parca El Presidente Obama; politicienii sunt facuti de aceeasi mama bag de seama....
    • +9 (9 voturi)    
      lasa ca da vina pe Bush (Marţi, 14 iunie 2011, 17:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui visio

      imediat...
  • +1 (3 voturi)    
    ia sa vedeti... (Marţi, 14 iunie 2011, 16:55)

    mos teaka [anonim]

    ia sa vedem cand o sa apara iar un istet potent care sa strige: toata lumea pixurile jos, aratati banii din buzunar!"...atunci sa vezi ce bataie iese.
    • +2 (2 voturi)    
      lichiditati (Marţi, 14 iunie 2011, 21:01)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui mos teaka

      cam 3% din masa monetara
  • +2 (2 voturi)    
    datoria SUA (Marţi, 14 iunie 2011, 17:27)

    chris [anonim]

    Statele Unite datoreaza deja 15.000 de miliarde de dolari, adica o treime din cantitatea totala de bani aflati in circulatie in intreaga lume.
    Datoria este, evident, imposibil de platit.
    Consecintele falimentului american sunt inimaginabile.
    • 0 (0 voturi)    
      n-am gasit varianta ruseasca a site-ului... (Marţi, 14 iunie 2011, 18:59)

      alex nambani [anonim] i-a raspuns lui chris

      https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2186rank.html
      ...dar se pare ca stam mai bine decat US si Japonia... Libia e jos de tot...
    • -3 (5 voturi)    
      @chris (Marţi, 14 iunie 2011, 19:00)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui chris

      SUA datoreaza 15k mld USD. USD.

      Altceva?
    • +2 (2 voturi)    
      consecintele sunt grave (Marţi, 14 iunie 2011, 19:07)

      visio [anonim] i-a raspuns lui chris

      pentru acei din proprietarii SUA care au investit in actiuni, proprietati mobile, etc; pentru cei care au cumparat pamant, etc este o placere sa astepte finalul; apropo, grecii au la americani rezerve de miliarde de dolari; oare chinezii ce detin in SUA? dar rusii? Romania este intr-o barca mica, mica, mica pe ditamai oceanul; by the way, sa zic asa, oare de ce are BNR rezerve de valuta atat de mari?
  • -3 (5 voturi)    
    e okay (Marţi, 14 iunie 2011, 19:00)

    Ciomu jr. [anonim]

    nu se duc americanii la fund. o sa mai taie din cheltuieli. acuma se pregatesc sa plece din Afganistan. O sa ii mai lase si pe europeni sa se mai descurce si singuri in privinta securitatii. intr-un cuvant se vor intoarce cu fata spre America!
    • +2 (4 voturi)    
      glume seci (Marţi, 14 iunie 2011, 19:53)

      asd [anonim] i-a raspuns lui Ciomu jr.

      Si marmota invelea ciocolata in staniol...
  • +1 (1 vot)    
    Fericire pentru..... (Marţi, 14 iunie 2011, 19:55)

    haiducul [anonim]

    Deci sa intelegem ca la anul o mai punem de o criza,cred ca politicieni nostri din orice partid deja se freaca pe burti,majoritatea celor care ne conduc sau imbogatit pe asa zisa fosta criza.
  • +2 (2 voturi)    
    Din pacate pericolul cel mare e altul. (Marţi, 14 iunie 2011, 20:20)

    .... [utilizator]

    S-ar putea ca atunci cand SUA nu va mai avea pe unde sa scoata camasa, sa declanseze un conflict de proportii care sa readuca totul la 0 (atat datoriile lor cat si acumularile altora). In acest caz dolarii chinezilor nu vor mai valora nimic. De fapt pana la urma nimic nu va mai avea vre-o valoare.
    • +4 (4 voturi)    
      nu e asta problema (Marţi, 14 iunie 2011, 21:49)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ....

      Problema nu e "când nu va mai avea SUA pe unde să scoată cămaşa", ci "când vor începe China şi India să scoată cămaşa". SUA e un stat format, matur, pe când cele două sunt, cum se zice, emergente. La ora actuală cea mai mare piaţă - cei mai mulţi cumpărători - de maşini e China. La SUA, creşterea "consumului" de maşini e foarte lentă, piaţa fiind saturată, la China şi India e foarte rapidă. În perspectiva că cele două, combinat, vor însemna un plus de vreun miliard de maşini, nu-ţi mai pui problema cât petrol îi va trebui SUA, ci cât petrol le vor trebui Chinei şi Indiei, nu câtă poluare va fi în SUA, ci câtă ân China şi India. Sigur, se poate argumenta că atât China cât şi India se vor orienta spre maşini electrice - se prea poate, dar, la PIB-ul pe cap de locuitor, o maşină de 30-50.000 de euro e imposibilă, vor fi maşini chinezeşti, pe benzină, fără EURO40, la 5000 de euro în rate. Chiar astăzi am citit o ştire cu inflaţia în China care a ajuns la cea mai mare valoare din ultimele 34 de luni.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici masinile electrice nu prea sunt solutia. (Miercuri, 15 iunie 2011, 8:33)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        In primul rand trebuie o cantitate enorma de energie doar pentru a produce acele masini. Deja sunt 800mil de masini care ar trebui casate si 1.600 mil de masini noi ar trebui produse pentru SU+UE si China+India. Asta inseamna o cantitate gigantica de energie doar pentru a le produce. Si sa zicem ca se va gasi aceasta energie. Ce infrastructura electrica, pentru ce consum de electricitate ar trebui sa avem? Ei bine, luna trecuta s-a dat publicitatii un studiu care sustinea ca daca lumea ar trece pe masini electirce pana in 2020 infrastructura electrica si producerea energiei electrice ar trebui sa se pregateasca pentru o cantitate de 200 (!!!) de ori mai mare de electricitate. Este absolut imposibil cu resursele si cunostintele actuale. La populatia actuala nu cred ca exista nici un scenariu optimist in viitorii 10-20 ani.
    • -1 (3 voturi)    
      Bine ma bine!!! (Marţi, 14 iunie 2011, 23:36)

      gecos [utilizator] i-a raspuns lui ....

      Eu nu stiu ce va freaca ce face China cu dolarii care ii are rezerva? Va garantez ca au cumparat o treime din Africa cu dolareii astia. Banii sunt o frectie, un simbol... resursele sunt totul... si China cumpara la greu resurse din Africa si America de Sud (campuri petrolifere, mine etc.). Eu sunt convins ca acesti chinezi stiu ce au de facut nu ca Isarel si Basel care slujesc interesele financiare a FMI ului. Apropos ... Romania are vreo 10 miliarde de dolari imprumutati SUA . D aia e asa de mare rezerva aia valutara a BNR. O parte e plasata "bine" in America. De la FMI ne am imprumutat cu 3,5 % iar pe bondurile americane luam 2,5% ... gheseft gheseft!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Stati linistiti (Marţi, 14 iunie 2011, 21:19)

    Lucifer [anonim]

    pentru urmatorii 5 ani.
    Investiti insa in cartofi ca vor fi mai profitabili decat aurul.
  • -4 (4 voturi)    
    iaca ii plangem pe americani .. (Miercuri, 15 iunie 2011, 2:27)

    dares [anonim]

    au ajuns americanii de plans ...valeuuu
    s-a inventat si tzara continentul emo ..AMERICA :))
    asta e criza? sa vina la noi sa vada criza..cum moare lumea de foame..
    la ei e bine si se dau de ceasul mortii ..
    ce ipocriti ..
    au dus lumea in criza..si ei acuma exclama....cica e foarte periculos daca america intra in incapacitate de plata...
    pai e vina celor care au luat deciziile ca SUA sa intre in razboi ..tin foarte bine minte ca rusii au avertizat SUA sa nu intre in Afganistan ca o sa iasa la fel ca ei cu coada intre picioare si o sa piarda foarte multi bani ..
    da americanii .. care n-au nicio treaba cu deciziile luate de sefii lor ..taman invers au facut..taman pe dos .. de parca nu ar fi crestini .....
    ei n-au actionat ca niste crestini ci s-au razbunat ..au actionat ca niste pagani
    nu paganii elibereaza neamurile ci Dumnezeu
    paganii le inrobesc
  • 0 (0 voturi)    
    Aviz amatorilor (Miercuri, 15 iunie 2011, 10:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Astia de aveti boala pe SUA:

    1. Vindeti tot ce aveti in Romania
    2. Bagati-va dosar de naturalizare la rusi (nu stiu procedurile dar presupun ca un juramant cu mana pe secera si ciocan deschide multe usi)
    3. Nu va mai luati de oamenii din Cuca Macaii! :)

    Drum bun!