Mihai Tanasescu: Boardul FMI a evaluat pozitiv acordul cu Romania

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 21:29 Economie | Finanţe & Bănci

Consiliul Director al Fondului Monetar International a evaluat "pozitiv" Acordul de tip preventiv cu Romania si a aprobat punerea la dispozitie a unei noi transe de aproximativ 480 milioane de euro, a declarat, luni, pentru Agerpres, reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu.

"Sedinta Boardului s-a incheiat in urma cu 30 - 40 de minute (ora 21.00 ora Romaniei), cu un mesaj pozitiv pentru eforturile Romaniei si un mesaj de continuare a reformelor pentru a atrage fonduri europene si investitii straine. Evaluarea Boardului FMI consolideaza pozitia Romaniei care poate fi privita ca un exemplu pentru multe state din Europa, in aceasta perioada de turbulente economice", a spus Mihai Tanasescu.

La precedenta evaluare, din luna martie, autoritatile romane au decis sa prelungeasca programul cu FMI printr-un acord pe doi ani de tip preventiv, ceea ce presupune ca banii nu vor fi accesati decat in situatii de urgenta.

FMI a pus la dispozitia Romaniei, in primavara, o prima transa in valoare de 60 de milioane de DST (Drepturi Speciale de Tragere (67 milioane euro).

Noul acord de tip preventiv are o valoare de 3,09 miliarde DST (circa 3,5 miliarde de euro), respectiv 300 la suta din cota pe care o are Romania la FMI.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

997 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Urata treaba! (Luni, 27 iunie 2011, 21:44)

    Luk [utilizator]

    Uite asa mai scade USL 1-2%...

    Pana in 2012, o sa fie o uniune condamnata la... uniune. Daca se despart astia nu mai intra in parlament =))
    • -3 (7 voturi)    
      Brovo!!! (Luni, 27 iunie 2011, 22:52)

      gecos [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Luk nu vad legatura ... in 2012 in ritmul asta de indatorare vom fi mai tari ca Grecia multumita tradatorului Basescu care imprumutand Romania la FMI a tradat suzeranitatea Romaniei. Grecia e mic copil fata de ce vom fi noi.
      • +3 (5 voturi)    
        Ieconomia de piata (Marţi, 28 iunie 2011, 9:38)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui gecos

        De ce nu te limitezi la comentarii cu bote si cu banelnicolita daca la atit te pricepi.

        In primul rind romania are datorie de 35%PIB, Grecia 150% PIB

        In al doilea rind datoria creste intr-un an cu fix valoarea deficitului bugetar. care la noi e deocamdata de 1.36% in 5 luni iar la greci e estimat la 10% PIB.

        In al 3-lea rind banii astia vor fi trasi doar in caz de nevoie si doar de BNR, care deja are rezerva de 33 mld eur, deci e foarte putin probabil sa mai aiba nevoie si de cei 3.5 mld eur din actualul acord.

        Acu realizezi ce gogomanii debitezi?
        • +1 (1 vot)    
          frumos! (Marţi, 28 iunie 2011, 12:13)

          alex [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          multumesc de explicatii... civilizat si corect.
          gecos nu intelege ceea ce ai explicat, dar stii cum sunt semidoctii: vorbesc si ei sa para inteligenti! Poate prinde la careva...
    • -4 (8 voturi)    
      Nu-ti fa iluzii, e doar o incurajare a slugilor .. (Luni, 27 iunie 2011, 23:30)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      pentru ca au fost ascultatoare. De fapt FMI sunt singurii laudatori ai performantelor guvernului, performante care plaseaza Romania in coada UE cam la toate capitolele.
    • -2 (4 voturi)    
      he he.... (Marţi, 28 iunie 2011, 8:51)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Stay on the course, you are on the right track!

      Ramane de vazut ce culoare are lumina de la capatul tunelului....
  • +7 (7 voturi)    
    :)) (Marţi, 28 iunie 2011, 8:11)

    jack [anonim]

    Lasa ca vine Antenescu cu banii de la Monopoly si scoate el tara din criza :))))