Jeffrey Franks: Sunt semne ca economia Romaniei si-a incetinit cresterea in trimestrul al doilea

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2011, 17:16 Economie | Finanţe & Bănci

Avansul exporturilor si productiei industriale a incetinit in trimestrul al doilea conform datelor preliminare, ceea ce va conduce la o crestere economica plasata sub nivelul din primul trimestru, a declarat Jeffrey Franks, seful misiunii FMI pentru Romania, intr-un interviu acordat Mediafax.

"Exista anumiti indicatori care arata o incetinire a cresterii economice in trimestrul doi. Trebuie sa vedem, cand vom avea datele finale, cat de mult a incetinit cresterea. Ne asteptam, totusi, la o evolutie pozitiva a PIB", a adaugat oficialul FMI.

Franks a precizat ca FMI isi mentine deocamdata prognoza de crestere de 1,5% pentru intregul an, bazandu-se si pe avansul peste asteptari din primul trimestru.

Comentand pe marginea executiei bugetare pe primele cinci luni, Jeffrey Franks a spus ca reducerea cheltuielilor la nivelul bugetului consolidat este imbucuratoare, dar nu si scaderea sumelor pentru investitii, care ramane o zona problematica intrucat absorbtia fondurilor europene nu este satisfacatoare.

"In timp ce scaderea cheltuielilor curente este o veste buna, reducerea celor de capital nu mai este o veste atat de buna. Vrem mai multe cheltuieli de capital corelate cu fondurile UE. (...) Inca este nevoie de imbunatatirea absorbtiei fondurilor europene. Nu este nicio indoiala. Continuam sa expunem aceasta chestiune autoritatilor romane si sunt sigur ca ei sunt constienti de problema", a afirmat Franks.

El a aratat ca datele privind executia bugetara sunt mai bune decat s-a prevazut in cadrul acordului de tip preventiv, astfel ca, cel mai probabil, tintele stabilite pentru urmatoarea evaluare vor fi atinse.

In ceea ce priveste ingrijorarile legate de situatia din Grecia, Franks a declarat ca aceasta a avut ca efect cresterea primei de risc pentru Romania in ultimele zile. El a aratat insa ca va trebui sa mai treaca o perioada de timp pentru a determina daca situatia este una de durata si va avea impact negativ.

"Au existat cu siguranta anumite efecte negative temporare in ceea ce priveste prima de risc a Romaniei pe pietele internationale, determinate in mod cert de situatia din Grecia. Aceste efecte s-au manifestat doar in ultimele zile, astfel ca va trebui sa mai asteptam", a spus Franks.

Potrivit dealerilor din piata bancara citati de Mediafax, CDS-ul aferent Romaniei (costul de asigurare la restructurare/default) a crescut incepand cu 7 iunie de la 225 de puncte si a atins un maxim de 283 de puncte joi, 23 iunie.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2475 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    NU SE POATE!!! (Marţi, 28 iunie 2011, 17:42)

    DOREL Damboviteanul [anonim]

    cum, economia a incetinit crestrea??? nu se poate! doar am fost instintati oficiali ca am iesit din criza!!!!! vai vai.. ce ne facem?

    sa mai adugam ca presupusa crestere economica din trimestrul 1... a fost calculata in termeni reali pe baza inflatiei doftoricite de ins.... iar daca am lua in considerare o inflatie reala ce e minim 3% mai mare .... cresterea economica.. da cu minus...? deci,.... titlul ar trebui sa fie.. altul si anume:
    scaderea economica a romaniei a accelerat in trimestrul 2!!!
    • -5 (5 voturi)    
      Savureaza-ti placerea. (Marţi, 28 iunie 2011, 18:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui DOREL Damboviteanul

      Nu va fi de lunga durata.Celor care se bucura de raul Romaniei ,indiferent din ce tabara sunt trebuie sa le dam o lectie de buna purtare si le vom da o.
      • +5 (5 voturi)    
        LECTIE (Marţi, 28 iunie 2011, 21:49)

        DOREL DAMBOVITEANUL [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Breh Mirciulica....

        Chiar ma rog la dumnezeu sa imi dai o lectie. sa vii tu si cei de teapa ta cu solutii. sa creasca economia sa traiesc si eu mai bine.. si atunci ma inchin in fata ta!!!! BINE?
    • 0 (4 voturi)    
      iesirea din criza (Marţi, 28 iunie 2011, 19:28)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui DOREL Damboviteanul

      Desi toata lumea repeta ca tehnic am iesit din recesiune - nu din criza, sunt persoane care nu pot sau nu vor sa inteleaga acest lucru. "Inflatie reala" Dorele ... ?
      • +3 (3 voturi)    
        INFLATIE REALA... (Marţi, 28 iunie 2011, 21:46)

        DOREL DAMBOVITEANUL [anonim] i-a raspuns lui Nae

        Da NAE, inflatie reala.... sau nu nu ai fost curios niciodata sa afli cum calculeaza INS povestile..? hai sa iti spun... se cheama... medii geometrice in loc de ariotmetice, se cheama alocare in cos a elementelor ce cresc in pret mai mult cu pondere scazuta si cele care sunt stationare sau scad cu pondere ridicata... apoi niste chestii importate de peste ocean a la hedonic adjustments... adica faptul ca painea are nu stiu ce aditiv chimic ce o tine proaspata si mai moale mai mult .. zicece sa este o imbunatatire de calitate de 20%.... chiar daca pretul a crescut cu 10%... rezultatul bagat la calcul este ca de fapt painea s-a ieftenit cu 10%..... AHA.. da. chiar asa ceva se intimpla.... si tot etc...

        Cat despre recesiune si criza. doar semantice.. nu am iesit nici din recesiune si nici din criza ca e una si acelasi lucru... chestia cu tehnic e de adormit prostii....
        • +2 (2 voturi)    
          dorele, jos palaria! (Miercuri, 29 iunie 2011, 7:50)

          marmota [anonim] i-a raspuns lui DOREL DAMBOVITEANUL

          da' tot n-ai spus tot: cum ca exista indicatii pretioase de genul "indicatorul x trebuie sa fie atat", dupa care stai neicusorule si vezi cum iti iese socoteala :))))
          • 0 (0 voturi)    
            Poti sa repeti intrebarea mai detaliat? (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:45)

            DOREL DAMBOVITEANUL [anonim] i-a raspuns lui marmota

            Scuze.. dar nu inteleg intrebarea... la care indicator te referi si cine sa dea indicatii pretioase..? Daca te referi la PIB.. ma indoiesc ca cineva poate comanda cat sa iasa PIBul cu exactitate... din pacate pentru politicienii romani exista niste reglementari UE ce nu prea permit pacaleli gigantice la calcul PIB... din pacate metoda UE de calcul a inflatiei este cea impusa de politicienii de pretutindeni... si anume subestimarea inflatiei...
    • 0 (2 voturi)    
      dambovitene (Marţi, 28 iunie 2011, 20:19)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui DOREL Damboviteanul

      pune mana pe un abecedar apoi pe un manual de economie, in calculul cresterii PIB inflatia a fost luata deja in considerare ca gdp deflator, cresterile sau scaderile sunt in serii nete nu brute.

      o sa te instinteze ca ai iesit din criza voiculescu.
      • 0 (0 voturi)    
        PIB DEFLATOR (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:42)

        DOREL DAMBOVITEANu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Breh Gitza! GDP Dfaltor e a la Institutul national de statistica... adica povesti adormit copii si.. ignorantii desigur... pentru a estima cresterea PIBul nominal se ajusteaza la inflatie... sau GDP deflator cum ii spui tu.. numai ca la noi... ca si la altii din paate.. ca se pare.. compiem cu succes doar ce e rau... acest aspect inflationist este subestimat ... ca atare cresterea economica mult trambitata NU EXISTA!

        Eu sper sa apara... dar nu o vaz in acest an... Niciodata nu statusi sa te gadesti de ce oare se spune pe sticla ca tre crestere economica de 3% ca sa o simta si omul de rand..? Pai daia!!! Ca defapt ce e raportat a fi crestere economica de pana in 3% ... sunt povesti de adormit copii ... stagnare in cel mai bun caz!
  • +1 (5 voturi)    
    miselut (Marţi, 28 iunie 2011, 17:53)

    Marina Nenu [anonim]

    Toate sub controlul"atent "a lui Boc!
  • +5 (9 voturi)    
    nu cred ca spune J. Franks.... (Marţi, 28 iunie 2011, 17:58)

    costica [anonim]

    l-or fi pus Ponta si Antonescu sa spuna asa ceva ca sa-i faca in ciuda Dlui Boc!!! Nu cred, Dl Boc ne asigura de cate ori apare cat de bine merge economia, duduie deja, numarul de contracte de munca e deja la nivelul lui 2008 cand economia duduia(asa zise Dl Boc mai zilele trecute!!!) , economia deja a iesit din recesiune, maine poimaine iese si din criza, asa de bine merge.... Dl Boc deja a pus-o pe sine, mergeeeee!!!! Bate campii J. Franks, apare maine poimaine Dl Boc si ne asigura ca e bine, e bine, bine, e foarte bine !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Incorect (Marţi, 28 iunie 2011, 18:56)

    TomaN [anonim]

    "anumite efecte negative temporare in ceea ce priveste prima de risc a Romaniei pe pietele internationale, determinate in mod cert de situatia din Grecia"
    Cred ca mai degraba spusele minunate la d-lui presedinte i-au bucurat foarte tare pe cei "cu banu'" adica ghici ciuperca cine-s marii finantisti care imprumuta Romania. Sa fie ei greci sau cumva admiratia d-lui presedinte (pe care putea sa o pastreze in particular) pentru Antonescu nu este impartasita tare de catre acestia.
    Sa vorbiti bineeeee!!!!!
  • -1 (5 voturi)    
    CRESTEREA NOASTRA ECONOMICA... (Marţi, 28 iunie 2011, 19:37)

    STAN PATITU [anonim]

    Dl Basescu ne-a anuntat de la Londra ca (virgula) cresterea PIB va fi mai mare decat cea estimata de FMI. A dat si cifre. Cand l-am auzit am stiut ca va fi pe invers. Omul asta a ajuns un fel de piaza rea a natiunii.
    • -2 (4 voturi)    
      ramane de vazut pana la final de an (Marţi, 28 iunie 2011, 20:21)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      am incredere ca sistemul privat va creste mai repede decat sug asistatii ce tin comunistii in sondaje.
  • +3 (3 voturi)    
    dar daca ??!!! (Marţi, 28 iunie 2011, 19:58)

    lili [anonim]

    la sfarsit de 2011 o sa ne trezim cu un MINUS iar la capitolul PIB, adica nu am scapat de RECESIUNE, cum se lauda Dl Boc ??! Ca la cate se intampla azi in lumea mare si la ce avertismente facute care mai de care de minti luminate si pricepute( nu de Dl Boc!!) nu este deloc exclus, ba chiar este foarte posibil sa intram naiba in cine stie ce alta criza!! Dl Boc insa o sa mai apara sa ne asigure, ca-n 2010, cand inainte cu 2 zile sa apara Basescu la TV anuntand apocalipsa scaderii salariilor si pensiilor Dl Boc ne anunta inca ca nu sunt probleme cu plata salariilor si pensiilor, bani avem zicea Boc, numai televiziunile mogulilor mint poporul cu televizorul!! Cati bani avea Romania au vazut 2 zile mai tarziu romanii dragi lui Boc cand a venit FMI si i-a zis lui Basescu STOP maine poimaine intrati in FALIMENT, taiati tot si ziceti ca faceti reforma!!
    • +1 (1 vot)    
      Totu-i posibil. (Marţi, 28 iunie 2011, 21:29)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui lili

      si nu sunt putini aceia care cred ca o noua criza va fi si va fi mai greu de combatut cu mijloacele clasice de pana acum.Daca tot ai scormonit rahatul,si l-ai facut sa puta,sa stii ca nici in 2007-2008 nu a fost o crestere economica adevarata.A fost un balon imobiliar,o crestere bazata pe speculatii.Cand a facut fas,totul a disparut.Nimeni nu garanteaza ca la sfarsitul lui 2011 vom fi pe plus.Este numai o speranta ca poate va fi un pic mai bine decat in 2010,sau la fel.Cu toate ca ,fereasca D-zeu ,e posibil sa fie foarte rau.Dar nu vrem sa intelegem,sa fim cumpatati,sa economisim.E greu in perioada de criza sa mai si restitui imprumuturi,dar daca nu restitui risti sa cazi definitiv.Nu-i buna nici ideia de ai da in masa pe creditori.Sunt un rau necesar.
  • -1 (3 voturi)    
    Cum a constatat? (Marţi, 28 iunie 2011, 23:44)

    Pacala [anonim]

    Nu s-au predat raportarile nici pe luna mai, a doua din trimestru, asa ca vorbele sale nu se bazaeaza pe nimic. Alta eroare consta din ignorarea productiei agricole; graul se inregistreaza in iunie cand se recolteaza, si recolta este mare. Pretul graului are sanse sa fie bun pentru ca Franta (mare producator European) are o seceta cumplita. Deocamdata si celelalte culturi arata bine, deci economia Romaniei are premise sa creasca la un peste 2%.