Ce masuri de austeritate trebuie sa ia Grecia pentru a primi in continuare ajutor financiar

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 29 iunie 2011, 12:54 Economie | Finanţe & Bănci

Parlamentul elen urmeaza sa se pronunte miercuri cu privire la noul plan de austeritate pe urmatorii cinci ani, ce prevede economii de 24,8 miliarde de euro, majorarea taxelor si reducerea cheltuielilor, potrivit Reuters. Totodata, autoritatile intentioneaza sa atraga alte 50 miliarde de euro de pe urma privatizarilor sau vanzarii unor participatii la companiile de stat.

Masuri fiscale
  • Majorari de taxe: impozitele vor creste cu 2,32 miliarde de euro in acest an, 3,38 miliarde de euro in 2012, 152 milioane de euro in 2013 si 699 milioane de euro in 2014. Aceste sume includ 1,38 miliarde de euro din "taxa de solidaritate" perceputa din acest an populatiei, variind intre 1% si 5% din venituri. Alte masuri includ reducerea pragului minim de exceptare de la plata impozitelor, de la 12.000 la 8.000 de euro, impozite mai mari pe proprietati, intrarea in legalitate a cladirilor construite fara autorizatie, cresterea TVA pentru restaurante si baruri de la 13% la 23% si taxe de lux pe iahturi, piscine si masini.
  • Reducerea cheltuielilor in sectorul public cu 770 milioane de euro in 2011, 600 milioane de euro in 2012, 448 milioane de euro in 2013, 300 milioane de euro in 2014 si 71 milioane de euro in 2015. Acesti bani vor proveni din reduceri salariale si scaderea numarului de angajati. Astfel, statul nu va mai prelungi contractele a 150.000 de funcţionari publici angajati temporar, iar angajarile se vor face în raport de 1 la 10 persoane ieşite la pensie in acest an, si 1 la 5 in anii urmatori.
  • Reducerea beneficiilor sociale va aduce in plus la buget 1,09 miliarde de euro in acest an, 1,28 miliarde de euro in 2012, 1,03 miliarde de euro in 2013, 1,01 miliarde de euro in 2014 si 700 milioane de euro in 2015. Reducerea va proveni din taierea unor beneficii, urmand ca toti beneficiarii sa fie verificati pentru a vedea daca primesc banii in mod legal.
  • Majorarea veniturilor din contributii sociale prin cresterea contributiilor la asigurarile sociale, reducerea evaziunii fiscale si a muncii la negru. In acest fel se estimeaza ca la buget vor ajunge 629 milioane de euro in 2011, 259 milioane de euro in 2012, 714 milioane de euro in 2013, 1,14 miliarde de euro in 2014 si 504 milioane de euro in 2015.
  • Lupta impotriva evaziunii fiscale va aduce la buget un plus de 878 milioane de euro in 2013, 975 milioane in 2014 si 1,15 miliarde de euro in 2015.
  • Reducerea cheltuielilor de investitii publice: 850 milioane de euro in acest an.
  • Taierea fondurilor pentru aparare, cu 200 milioane in 2012 si 333 milioane de euro in 2013-2015
  • Diminuarea cheltuielilor din sanatate: 310 milioane de euro in acest an si a altor 1,81 miliarde de euro in 2012-2015, in principal prin utilizarea unor medicamente mai ieftine si raţionalizarea prescripţiilor medicale.
  • Alte masuri includ economii în întreprinderile de stat şi reducerea subvenţiilor pentru autoritatile locale.

Privatizari - guvernul intentioneaza sa stranga in total 50 miliarde de euro din privatizari pana in 2015.
  • 2011 - autoritatile vor sa obtina 5 miliarde de euro din privatizarea companiei de pariuri OPAP, a bancii Hellenic Postbank, a operatorilor porturilor Pireu şi Salonic, a companiei de apa din Salonic, etc. La inceputul acestei luni, Grecia a anuntat ca va vinde o participatie de 10% la OTE grupului german Deutsche Telekom. Guvernul elen si-a exercitat optiunea de vanzare pentru aproximativ 400 milioane de euro.
  • 2012 - Guvernul vrea sa stranga 10 miliarde de euro prin vanzarea unor participatii la compania de apa din Atena, rafinaria Hellenic Petroleum, compania de electricitate PPC, banca ATEbank, precum si la porturi, aeroporturi, concesiunea unor autostrazi etc.
  • 2013 - 2015 - Grecia vrea sa atraga 7 miliarde de euro in 2013, 13 miliarde de euro in 2014 si 15 miliarde de euro in 2015 din vanzarea unor proprietati si a unor participatii la porturi, aeroporturi si autostrazi.​
Vezi aici calendarul privatizarilor companiilor de stat.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4222 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    lux (Miercuri, 29 iunie 2011, 13:51)

    niutab [anonim]

    In general e lux cu taierile si privatizarile, exceptie fiind poate privatizarile retelelor de apa si curent, ocazie cu care tin sa multumesc nemtilor de la e-on pentru sansa pe care mi-au acordat-o in postarea acestui mesaj.
  • -1 (5 voturi)    
    Eu unul ma crucesc (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:24)

    nano2k [utilizator]

    Cum adica? Astia vor masuri de austeritate ca sa se inglodeze si mai mult in datorii? Oare chiar vor sa faca asta?

    Nu mai bine te declari falimentar si iti recladesti un viitor? Adica nu zic, e clar ca masurile de austeritate sunt la mintea cocosului ca sa zic asa, dar la ce bun daca tu de fapt te indatorezi si mai tare?

    Sau ajutoarele vor fi nerambursabile? Multumesc in avans pentru lamuriri.
    • +1 (1 vot)    
      Ce inseamna faliment.. (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:12)

      klz [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Consideri ca 5% din venituri, ajutor social mai mic si restaurante/baruri mai scumpe sunt un lucru rau?
      Ia gandeste-te la urmatoarea chestie: ce cantitate de cereale produce Grecia si ce cantitate consuma? Cine ii vinde produse unei firme falimentare? Nu multi..

      In caz de faliment, pe langa masurile prezentate, vor fi altele mult mai dure: rationalizarea hranei, a apei etc. Iar datoriile NU vor fi sterse ci reesalonate pe perioade foarte lungi, eventual fara dobanda/penalitati.

      Falimentul ar fi dezastruos pt. greci.
    • +1 (1 vot)    
      nu poti sa declari.... (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:14)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      falimentu` unui stat;

      un stat nu este un butic sau un srl;
      efectele intrarii Greciei in faliment ar fi mai grave asupra economiei monndiale decat cele in care aceasta isi reduce cheltuielile publice si incearca sa plateasca ceva din datoria imensa;

      un stat nu poate sa intre in faliment si sa inceapa de la 0 pt. ca la cota 0 statu` nu mai exista.
  • +2 (2 voturi)    
    DEBTOCRACY (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:01)

    Debtocrat [anonim]

    Faceti-le grecilor şi vouă înşivă un favor si urmăriţi DEBTOCRACY http://www.youtube.com/watch?v=qKpxPo-lInk http://www.debtocracy.gr/indexen.html
  • +2 (2 voturi)    
    Uluitor... (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:07)

    Trojan.H [utilizator]

    Uluitor cit de mult seamana aceste masuri cu cele luate anul trecut de tradatorii Boc si Basescu.
    De asemenea, uluitor cit de mult seamana tipetele patriotilor uslasi cu falimentul.
    Hai Romania!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:31)

    eu [anonim]

    grecii trebuie sa plateasca pentru cei 10 ani de leneveala si pomana sociala

    acum 4 ani cand am fost in grecia, intram in discutie cu diferiti greci, si intreband ce fac, ei raspundeau senini, pai primim ajutoare sociale, pai nu aveti joburi ? carti de munca ? aaa nu, statul ne plateste sa muncim cat mai putin, dar merge bine treaba,.... si eu care eram cu rate la banci, servici de 10 ore pe zi...

    asa sunt si italienii, si spaniolii, si portughezii.... trantori cu hartii, sunt platiti ca sa frece menta

    dupa parerea mea ce mai normali europeni sunt nemtii, austriecii, tarile nordice, o parte din francezi, polonezii in mare masura, cehii si slovacii, aici din cate am vazut, se munceste, cetateanul e corect, si nu asteapta mura in gura de la stat, sau e constient ca trebuie sa dea si inapoi prin munca

    in rest in frunte cu noi romanii (si grecii) suntem lenesii europei, asteptam sa ne dea statul bani, case, vacante, sa ne pensionam la 40 ani, si sa frecam menta pana la 80 ani
    • +1 (1 vot)    
      poate tu nu si altii (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:21)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui eu

      De ce generalizezi? Eu nu ma simt in aces caz si cred ca majoritatea romanilor, italienilor spaniolilor etc.
      M-am cam saturat de astia ca tine care vad doar negru in fata ochilor.
      • -1 (1 vot)    
        poate tu ... (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:51)

        poate tu [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        Avand in vededere ca in romania se iese la pensie la 63 femei respectiv 65 de ani barbati la pensie, imi poti spune de ce spui ca se iese la 40 de ani? Mama lucreaza contabil in domeniul public pt 800 ron pe luna si nu a cerut niciodata de geaba ceva. In plus vechiul servciu, la care lucra, o institutie de stat inca ii datoreaza cel putin 3 salarii de acum 10 ani de cand nu au mai dat salariile pe 6 luni.

        Deci te rog sa nu mai pui romanii in aceeasi oala cu altii care au tocat frunza la caini ... sau sa ne pui in aceeasi oalasi cu alte etnii care asteapta ajutor de la stat si de la alte state europene pe motiv ca sunt persecutati la noi. Daca sunt persecutati, sa munceasca in alta parte, asa cum muncim si noi.

        In plus ca daca esti in Romania de multe ori trebuie sa ai 2 servicii ca sa te poti intretine si sa ai o viata decenta.

        Si este adevarat ca altii au fost invatati sa nu munceasca precum grecii, dar statul le-a permis, si asta e in defavoarea lor. Statul nu trebuia sa imprumute atat pt ca nu aveau nevoie. Ei castiga oricum foarte bine din turism si puteau sa munceasca ff bine daca nu li se dadeau atatea subventii. Pt ca oricine ar lua niste bani de geaba daca ar putea :)...

        Probabil oameni sus pusi au luat bani buni ca sa aduca tara in faliment, si sa accepte acele imprumuturi.

        Daca te referi la romanii "care nu muncesc" adica la cei 80% din populatie care sunt la tara si muncesc pamantul in loc sa aiba un loc de munca ca tine, da ... poate nu aduc asa mult la PIB si poate nici nu castiga asa mult pt ei dar cel putin nu asteapta. Sau poate te referi la cei care au o mica ferma de gaini sau castraveti si se trezesc cei din UE ca exista gripa aviara sau ecoli, desi astfel de virusi se fac doar in laboratoare. Virusi trimisi de ei ca sa faca diferite teste, si sa distruga agricultura si economia, pt ca au nevoie de cat mai multi datornic si sclavi si daca se poate cat mai putina mancare naturala.
  • 0 (0 voturi)    
    poate tu (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:55)

    poate tu [anonim]

    Asa ca te rog sa te gandesti de doua ori inainte sa faci astfel de declaratii. Poate te doare saracia din Romania si asta e o alta problema, dar nu acuza oamenii ca asteapta ajutoare de la stat sau ca se iese la 40 cand de fapt se iese la 63 -65 de ani desi speranta de viata in romania este sub acesta valoare.