Bogdan Dragoi: Avem bani si vom rambursa fara probleme in iulie cei 2,45 miliarde euro pentru datoria publica

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 29 iunie 2011, 19:19 Economie | Finanţe & Bănci

Secretarul de stat in Ministerul Finantelor, Bogdan Dragoi, sustine ca Romania are suficienti bani pentru a rambursa in luna iulie 2,45 de miliarde de euro din datoria publica. "Avem bani si rambursam fara niciun fel de problema", a precizat Dragoi. Acesta a admis ca Romania are un cost de risc mai ridicat pentru imprumuturile externe in urma crizei din Grecia, insa acest lucru a fost constatat si in alte state.

"In toate tarile a crescut, Bulgaria, Ungaria, Croatia. Este un risc care se refera la toate statele membre. Pretul a crescut, dar conteaza si cand te imprumuti. Noi cautam momentele de oportunitate in piata", a spus Dragoi. Acesta sustine ca pentru emisiunea de obligatiuni de stat din iunie prin care statul roman a atras 1,5 miliarde de euro s-a obtinut cea mai mica dobanda de la inceputul anului.

Dragoi a mai spus ca in viitor aceste emisiuni de obligatiuni ar putea fi extinse si pe pietele americane pentru a se obtine o flexibilitate mai mare.

Secretarul de stat a mai afirmat ca ca datoria publica a Romaniei este acceptabila la nivelul actual si de aceea nu se poate face o comparatie cu situatia din Grecia. In Romania, datoria publica este de aproximativ 30% din PIB, iar in Grecia de 150%.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1383 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Normal ca avem bani (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:25)

    d0mu [anonim]

    Normal ca avem bani. Pai ce? Noi muncim degeaba? Ar fi si mai multi daca nu i-ar face disparuti unii, altii. Trebuie insistat pe justitie, sa se faca progrese mai mari la capitolul asta, ca sa decapiteze coruptia.
    • +1 (1 vot)    
      Coruptie si..... (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:28)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui d0mu

      Trebuie insistat pe coruptie, intr-adevar, insa mai mult trebuie insistat pe combatera externalizarii profiturilor.
      Marile companii multinationale si firmele romanesti "cu sprijin" au profituri fabuloase in Romania, insa le externalizeaza prin metode foarte inteligente. In tara noastra platesc cel mai frecvent doar impozite pe salarii.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e suficient (Miercuri, 29 iunie 2011, 21:00)

      Cititor [anonim] i-a raspuns lui d0mu

      Justitia ar trebui sa fie ultima structura a statului care intra in lupta, degeaba se face dreptate dupa cativa ani dar prejudicii uriase nu mai pot fi recuperate . Cum mai recuperezi pagube de zeci sau sute de milioane de euro din vanzarea catorva vile si masini de lux ? Ar trebui mai multa actiune din partea Corpului de control al Primului Ministru,al fiecarui minister, al primarilor , Curtea de Conturi, controlul financiar preventiv sau post operatiune, ce eficienta are Garda financiara ori inspectia financiara ? Cate incalcari grave ale legii au fost preintampinate si cate dosare penale sau civile au fost intocmite ca urmare a sesizarilor acestor organe ? Si ma refer la sesizari pe bune ,cu constatari pertinente si probe indubitabile nu la cele facute de ochii lumii, asa ca sa-si justifice existenta.Acum majoritatea cazurilor apar ca urmare "a datului in gat" a diversilor nemultumiti, nu ca ar fi fost deranjati de ilegalitatile comise ci ca n-au apucat ei cascavalul.
  • +6 (6 voturi)    
    Parere (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:27)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca chiar exista acesti bani e mare lucru! Mare de tot in conditiile in care PSD baga atatea bete in roate. Oare nu am fi mult mai departe daca opozitia si-ar juca rolul in mod constructiv?
  • +1 (1 vot)    
    Comparati , dar pe bune !!! (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:54)

    calinsab [utilizator]

    Comparati dar pe bune ! situatia din Grecia cu cea a Romaniei... Cred ca si noi am fi fost la fel daca nu se luau masurile de austeritate de catre Basescu si Boc. Cred ca trebuie sa recunoastem asta chiar daca pe unii o sa-i zgaraie pe gat acest lucru !

    Sustin in continuare reformarea statului roman : reorganizare administrativa, desfintari de posturi in ministerul de interne, armata etc... pe unde trebuie taiat sa se taie si sa se dea voie la investitii ! Sa iesim odata din rahatul acesta de criza ca m-am saturat de atata somaj !
  • 0 (0 voturi)    
    ..datoria (Miercuri, 29 iunie 2011, 19:55)

    john doe [anonim]

    Unii se lauda ca nu ne-a ajuns funia la par!
  • 0 (0 voturi)    
    Esti naiv (Miercuri, 29 iunie 2011, 21:51)

    razvan [anonim]

    Ce legatura are psd-ul??betele-n roate sunt doar la njvel declarativ,nu au putere in luarea deciziilor,asa ca un comment pur instigator...Sunt e acord cu Cei ce declara ca pdl-ul a inceput deja campania electorala.
  • 0 (0 voturi)    
    Idiot (Joi, 30 iunie 2011, 16:32)

    Stefan [anonim]

    Nu pot sa cred ca se lauda omul ca a vanat oportunitati si a platit DOBANDA mica. In loc sa se laude ca am dat noi imprumut la altii el se lauda ca irosesc banii pe dobanda. Nu-i de mirare ca se duce tara de rapa. In loc sa economisim, sa crestem, sa investim in ceva care aduce bani noi investim in lucruri care ne manaca banii degeaba.