Fitch a revizuit in sens pozitiv ratingul Romaniei, la "BBB-"

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 4 iulie 2011, 17:25 Economie | Finanţe & Bănci


Fitch a imbunatatit ratingul Romaniei pentru credite pe termen lung in valuta, de la "BB+" la "BBB-", agentia de evaluare financiara anuntand ca imbunatatirea reflecta progresul Romaniei in recuperarea efectelor crizei financiare. Calificativul pentru creditele pe termen lung in lei a fost revizuit in sens pozitiv, de la "BBB-" la "BBB", iar ratingul pentru credite pe termen scurt de la "B" la "F3".

Perspectiva asociata ratingurilor pe termen lung este stabila.

In urma acestei actiuni, ratingul Romaniei a revenit in categoria "investment grade", recomandata pentru investitii.

"Imbunatatirea reflecta progresele realizate de Romania in ceea ce priveste recuperarea dupa efectele crizei financiare, evidenta intr-o reluarea a cresterii Produsului Intern Brut, performanta buna a exporturilor, reducerea deficitului de cont curent si a deficitului bugetar. Pe ansamblu, s-a inregistrat o imbunatatire reala a situatiei de risc din Romania, corespunzatoare unei reveniri in categoria recomandata pentru investitii", a declarat Ed Parker, seful diviziei Fitch pentru Europa, Orientul Mijlociu si Africa.

Fitch arata ca redresarea economiei a avut loc la inceputul lui 2011, cu un avans la PIB in primul trimestru de 1,6% comparativ cu perioada similara a anului trecut, dupa una din cele mai lungi recesiuni din UE. Redresarea a fost sustinuta de cresterea puternica a exporturilor, in vreme ce contractia cererii interne a contribuit la reducerea deficitului de cont curent, de la 11,6% in 2008 la 4,2% in 2010.

Dupa imbunatatirea ratingului de catre Fitch, Standard & Poor's ramane singura mare agentie de evaluare financiara care evalueaza Romania in categoria nerecomandata investitiilor, cu "BB+". Romania a primit calificativul "Baa3" din partea Moody's, care se numara printre cele recomandate pentru investitii.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3588 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Hai, deontologii lu' tata... (Luni, 4 iulie 2011, 17:39)

    zet [anonim]

    Sariti, faceti breikin'niuz-uri, .. bagati burtiere late de culoare galbena: soc, Romania a fost promovata!!!
    Ups... stai, ca e de bine... nu o sa sufle niciun deontolog nicio soapta despre stirea asta, neam!!!
    :D. Face ce face boc, da' face bine.
    • +17 (17 voturi)    
      _ (Luni, 4 iulie 2011, 18:09)

      v [anonim] i-a raspuns lui zet

      nu nu, pe banda galbena o sa fie "...Standard & Poor nu recomanda investitiile in Romania..."
    • +14 (14 voturi)    
      Basescu e de vina ! (Luni, 4 iulie 2011, 18:13)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Ar fi cazul ca imediat sa iasa pe televiziuni domnul Ponta secondat de domnul Antonescu (sau invers, tot aia), sa se indigneze in direct si la o ora de varf, impotriva acestui Guvern impotent, vanzator de tara, care ne-a dus de rapa, pauperizand populatia si alungand investitorii, in cardasie cu betivul chior Basescu, Udrea si toti ministri portocalii, care, uite ce ne-au facut !... oops, stai ca e invers. Chiar asa, stirea asta e de bine ?? Nu se poate.... ! Basescu e de vina !
    • +3 (3 voturi)    
      poqte nu stiai ca... (Luni, 4 iulie 2011, 21:05)

      V Ponta [anonim] i-a raspuns lui zet

      ... "Exista perceptia aproape generalizata ca mai rau de atat nu se poate!"
      • 0 (0 voturi)    
        cam da (Marţi, 5 iulie 2011, 16:06)

        ya [anonim] i-a raspuns lui V Ponta

        Pentru o tzara din UE cam asta e perceptia, mai rau de atat ce putea sa fie... . Putem sa ne comparam si cu unele tzari africane, sa spunem, Romania a intrecut Somalia la capitolul X :)))
  • +11 (13 voturi)    
    i se rupe romanului de Fitch (Luni, 4 iulie 2011, 18:20)

    vindicomvs [utilizator]

    De unde sa stie el ca asta inseamna bani mai ieftini ptr stat, sau ca Romania devine mai atragatoare ptr investitori.
    Ptr roman performanta guvernului se masoara strict in cate kile de salam poate el sa-si cumpere.
    • +11 (11 voturi)    
      pai tocmai ca la salam se simte (Luni, 4 iulie 2011, 18:53)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      pentru ca asta inseamna mai multe locuri de munca din cauza ca se va investii mai mult, creditele la banici vor fi mai ieftine si atunci si economia se duce inainte... dureaza cateva luni pana cand vor avea efect schimbarile dar ii spre bine... si la kile salam.
      • +6 (6 voturi)    
        pai da (Luni, 4 iulie 2011, 20:10)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui El_Dudeinio

        dar explica-le tu romanilor treaba asta.
        Si cred ca o sa treaca mai mult de cateva luni, si nu vor fi niciodata constienti de la ce li se trage.
        Deci Boc va ramane acelasi incompetent care le-a luat painea de la gura....
  • +16 (16 voturi)    
    asta e stire?:) (Luni, 4 iulie 2011, 18:30)

    sucaa [utilizator]

    stirea e ca ministrul educatiei se face vinovat ca saracii copii nu au putut sa copieze este cu adevarat stire. marga leberalul cica ministerul a gresit ca n-a anuntat ca va fi un examen corect :)
    altii ca nu trebuia sa se aplice masura de soc. trebuiau lasati inca cativa ani sa mai copieze pana se obsnuiesc cu ideea:)
    alti ca basescu e vinovat ca este generatia care a facut liceul in perioada mandatului sau :))
    te doare mintea ce bazaconii pot sa inventeze numai sa nu recunoasca ca in sfarsit cineva trage linie si nu mai accepta furtul indiferent de la ce partid provine.
    si culmea, mai sunt postaci pe aici care spun ca acesti latrai au dreptate...

    asta ca am devenit investibili iar, nu e stire. este manipulare grosolana facuta de capitalistii chiaburi. :))

    in ce tara traim. cei care fac treaba sunt huiduiti, scuipati si injurati iar securisti precum felix primeste ode mai ceva ca ceausescu :)

    dar concluzia e una singura, basescu e dictator! :))
    ce putem comenta la toate astea?
    • +9 (9 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 4 iulie 2011, 18:56)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      dar statistic cred ca comentariile negative scad... desi guvernul actual a facut si multe gresheli. pe de alta parte itzi dai seama ca daca cautzi gasesti tot felu de nerozii care le fac aia mai de jos..primarii..etc...asa e peste tot..da la irealitatea numa alea le vezii... de parca so dus ministru sa vada ca stadionu ala ii in panta sau nu..ce ei cred ca in documentatzie scria ca ii in panta..da no..irealitatea...de antena 3 nici nu vreau sa zic ca ma apuca greatza.
    • 0 (0 voturi)    
      rezultatele la bac sunt corekte... (Marţi, 5 iulie 2011, 9:07)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      dar vine intrebarea, ce justificare mai are tara sa plateasca atata amar de profesor, ce n`are nici un rezultat, decat acela de a trece clasa toate loazele cu medii bune ?
      cum a fost posibil ca nishte profesori supercalificati sa treaca o gramada de elevi dintr`a IX`a pana`ntra XII`a, elevi carora li s`a spus ca merita nota 7 sau 8 iar la bac au luat 2 sau 3;

      raspunsurile le stie fiecare dintre noi, posturile de profesor la liceele bune din tara se ocupa doar prin smen sau relatii puternice, sefii de promotii sunt titularizati in creierii muntilor;
      nu in ultimul rand, rezultatele la bac pot fi percepute ca o refulare a supararii corpului profesoral legate de neacordarea dublarii sau cresterii cu 50% a salariilor.

      suntem saraci, da` nu suntem prosti.
  • +8 (8 voturi)    
    ok (Luni, 4 iulie 2011, 19:55)

    alex [anonim]

    vesti bune, sper sa continue asa
  • +4 (4 voturi)    
    NU EXISTA (Marţi, 5 iulie 2011, 8:25)

    grasutu din lehliu gara [anonim]

    Uitati-va la tv ca aceasta stire e ca si inexistenta. Nimeni n-o da nimeni nu se bucura ca zic astia de afara ceva de bine de noi. In skimb cand ne-au retrogradat Gadea si Soviani facea editii specialesi dadeau in PDL si Basescu si casa lu Videanu. Asta e presa de la noi, si macacii care se uita in gura lor normal ca isi fac tara de rahat pe urma pe toate blogurile si saiturile.
  • -5 (5 voturi)    
    ce rating avea Romania in 2004 ? (Marţi, 5 iulie 2011, 9:38)

    eu [anonim]

    cu BBB sau fara PDL e tot pa... si asta din cauza faptului ca nu au facut nimic in acesti ani de cand e la putere... doar au incercat sa repare zidurile stricate tot de ei(si acum vezi doamne ca se lauda) si pentru nesimtirea lui Basescu si dispretul fata de alegatori
  • -3 (3 voturi)    
    Nada pentru nepriceputi (Marţi, 5 iulie 2011, 10:23)

    facla [anonim]

    Cine are asa o graba sa intre in zona euro? Imbunatatirea ratingului pentru CREDITARE inseamna grabirea dezastrului. Din cate stiu, Romania ocupa deja un loc in capul tabelului tarilor cu o populatie supra-indatorata.
    Grecilor li s-a propus sa-si vanda insulele. Noua ni se va propune sa vindem Ardealul. Noi deliram deja, nu mai existam.
    • 0 (0 voturi)    
      rating creditare (Marţi, 5 iulie 2011, 11:53)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui facla

      E bine ca atunci cand facem o afirmatie sa o facem in cunostinta de cauza.
      Statul roman, ca orice stat din lumea asta, are nevoie sa faca plati intr-un ritm mai mare ca cel in care incaseaza. Statul trebuie sa plateasca salarii lunar, investitii etc...
      Si atunci statul emite bond-uri. Randamentul bondurilor (sau dobanda platita de statul roman) e direct proportionala cu ratingul. Un investitor nu va cumpara bond romanesc cu 3% daca tara nu are rating bun ptr ca exista riscul ca tara sa nu-l poata plati (germania cred ca emite cu 3% si ceva).
      Deci ratingul de tara este foarte important!
  • +1 (1 vot)    
    fitch (Marţi, 5 iulie 2011, 11:01)

    bc [anonim]

    in ciuda celor 2 tv, fitch creste raitingul romaniei. aloooo, vedeti sa nu faceti apoplexie. si mai ganditiva daca vreti comunism sau capitalism in romania. poate mai reflectati si la menirea dvs de ziaristi. nu ca astia care ne conduc ar fi mirese neprihanite. sunt tot atat de mizerabili precum restul partidelor. critica mercenara nu frzeaza corectitudinea. ganditi-va bine pe cine sustineti pt preluare puterii.