VIDEO Obama: Democratii si republicanii au ajuns la un acord privind majorarea plafonului de indatorare

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Luni, 1 august 2011, 3:58 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele Barack Obama
Foto: Reuters
Presedintele Barack Obama a anuntat duminica ca liderii democrati si republicani au ajuns la un acord pentru reducerea deficitului SUA si pentru evitarea intrarii in incapacitate de plata. Acordul permite o reducere a cheltuielilor de 1,000 de miliarde de dolari in urmatorii 10 ani, sustine presedintele Barack Obama.

Potrivit Reuters, este vorba de un plan intocmit de ambele partide pentru ridicare a plafonului de indatorare al SUA, care va fi prezentat democratilor si republicanilor in cursul zilei de luni, a declarat senatorul democrat Harry Reid.

"Liderii din ambele partide si din ambele camere vor prezenta acordul in reuniunile de maine", a spus Reid.

Presedintele a spus intr-o declaratie la Casa Alba ca proiectul de lege trebuie sa fie aprobat "in zilele urmatoare" de catre Camera Reprezentantilor si de catre Senat, insa reducerile de cheltuieli nu se vor aplica atat de repede incat sa impovareze deja fragila economie americana.

Intr-o scurta declaratie, Obama a spus ca va veni cu un plan detaliat in urmatoarele cateva luni, pentru o abordare transparenta a reducerii deficitului."Exista o multime de modalitati de a iesi din aceasta incurcatura, insa ramanem fara timp", a averizat presedintele american.

Presedintele Camerei Reprezentantilor, John Boehner isi propune ca un vot asupra noului plan sa se dea "cat mai curand posibil".

La ce acord au ajuns liderii americani

Cresterea plafonului datoriei: AFP citeaza un oficial american care a participat la negocierile de duminica si care sustine ca plafonul datoriei va fi ridicat cu cel putin 2100 miliarde pentru a "elimina incertitudinea" plasata asupra economiei Statelor Unite.

Reducerea cheltuielilor: Ridicarea nivelului datoriei publice va fi insotita de reduceri bugetare in doua etape. Prima transa ar reduce cu aproximativ 1.000 de miliarde cheltuielile bugetare in urmatorii 10 de ani. Apoi, o comisie speciala formata in egala masura din republicani si democratii va face recomandari pentru reducerea cheltuielilor cu 1,500 miliarde tot 10 ani. Aceasta a doua etapa ar include reduceri in multe sectoare, inclusiv in programe sociale si militare. Comisia va aborda, de asemenea, o reforma fiscala pentru a incerca sa genereze venituri.suplimentare.

Mecansim obligatoriu de reduceri: Comitetul ar trebui sa isi finalizeze activitatea pana pe 23 noiembrie. Congresul va suspune votului recomandarile comisiei pe 23 decembrie. In cazul in care comisia nu va conveni asupra a cel putin 1,200 de miliarde dolari in economii sau Congresul respinge constatarile sale, reduceri automate de cheltuieli intra in vigoare in incepand din 2013.

Declaratiile presedintelui american Barack Obama
  • Acest compromis permite reducerea deficitului de care avem nevoie si da fiecarui partid in parte  un stimulent puternic pentru a concepe un plan echilibrat, inainte de sfarsitul anului.
  • Cel mai important, aceasta ne va permite, sa punem capat crizei impusa de Washington in toata America. El ne asigura, de asemenea, ca nu ne vom confrunta cu o astfel de criza in urmatoarele sase luni, sau opt luni, sau 12 luni. Si va incepe sa ridice norul de incertitudine care atarna asupra economia noastra.
  • Am fost preocupat de impactul pe care le-a avut asupra increderii consumatorilor si al economiei in ansamblu in ultima luna.
  • Cu toate acestea, in cele din urma, liderii ambelor parti  au gasit drumul lor spre compromis. Si vreau sa le multumesc pentru asta.
  • Noi nu am terminat inca. Vreau sa indemn membrii ambelor partide  sa faca ceea ce este corect si sa sprijine acest acord prin votul din urmatoarele cateva zile.
  • Aceasta ne va permite sa evitam intrarea in incapacitate de plata, sa ne platim facturile. si sa  reducem deficitul intr-un mod responsabil. Si aceasta ne va permite sa ne intoarcem la chestiuni serioase, cum ar fi crearea de noi locuri de munca, cresterea salariilor.
SUA, amenintata in continuare cu scaderea ratingului

In timp ce liderii politici au intrat pe ultima suta de metri pentru a pune la punct un acord pentru majorarea plafonului de indatorare, agentiile de evaluare financiara ameninta cu  retrogradarea ratingul SUA.

"O scadere a ratingului are o multime de dezavantaje, dar acestea sunt minore in comparatie cu cresterea plafonului datoriei la timp, deci cred ca accentul este corect in acest moment", a declarat Mark Zandi, economist-sef la Moody Analytics, o companie sora a agentiei de rating. Tot el adauga ca cel mai important lucru in prezent este cresterea plafonului datoriei, deoarece acesta ar fi minimul de care e nevoie pentru a se asigura ca recuperarea ramane, in fapt, o recuperare.

Oficiali britanici si japonezi avertizau duminica asupra riscului de dezastru financiar, daca Washingtonul nu reuseste sa majoreze plafonul datoriei SUA. Deoarece Congresul a negociat dur pentru a inlatura riscul unui default fara precedent al SUA, un eventual esec ar putea afecta economiile de pe tot globul. Pietele financiare se confrunta cu riscul unei instabilitati majore, avand in vedere rolul cheie al dolarului in economia mondiala.

Pe masura ce bursele asiatice deschid o noua saptamana de tranzactii, investitorii au sesizat semnele de progres in cadrul negocierilor din SUA, dolarul american
intarindu-si pozitia fata de yenul japonez, dupa scaderea majora inregistrata vineri.

Pe de alta parte, cu numai doua zile inainte de termenul limita pana la care SUA trebuie sa majoreze plafonul datoriei publice, pentru a evita incapacitatea de plata, Trezoreria americana
dispune de doar 54 de miliarde de dolari, in conditiile in care acum opt zile avea peste 100 de miliarde, potrivit Business Insider. "Poate ca aceasta veste ii va trezi pe idiotii iresponsabili de la Washington", scriu jurnalistii publicatiei americane.




Citeste mai multe despre   










7718 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    Fragila economie americana (Luni, 1 august 2011, 4:40)

    Fiu' ploii [anonim]

    I-au ajuns si pe ei necazurile. Saracii americani cu economia lor fragila. Noi am fost cei mai norocosi ca am avut un guvern de competenti si un presedinte hotarit. Economia noastra nu mai e deloc fragila dupa criza. S-a intarit atit de mult incit a disparut cu desavirsire.
  • +11 (11 voturi)    
    circ (Luni, 1 august 2011, 7:37)

    aaaa [anonim]

    normal ca mareau plafonul
  • +4 (22 voturi)    
    Felicitari, Obama! (Luni, 1 august 2011, 8:21)

    mircea [anonim]

    Daca acrodul nu era facut, probabil US si lumea intra in o noua criza globala. Din fericire pana si republicanii a caror singura grija era sa nu creasca taxele pentru bogati, au fost in ultimul moment interesati si de soarta tarii. Bine ca nu erau PSD-istii si PNL-istii in opozitite in US ca singura grija a lor era sa-i ceara demisia lui Obama pentru ca ei sa fure linistiti ce ramane cand tara se prabuseste :D
    • +2 (8 voturi)    
      sa nu fim naivi (Luni, 1 august 2011, 9:56)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Republicanii, in special radicalii, n-au fost interesati - in primul rand - de soarta tarii, ci de faptul ca-companiile din spatele lor ar fi suferit pierderi financiare.
      • 0 (2 voturi)    
        si daca companiile (Luni, 1 august 2011, 13:29)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        din spatele lor sufera pierderi financiare, crezi matale ca e bine? Nu cumva dupa aia ar urma concedieri, restringeri de activitate etc, deci someri mai multi si impozite mai putine la stat?
    • -8 (8 voturi)    
      Mircica portocaliu! (Luni, 1 august 2011, 10:56)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Na-i inteles nimic din ce s-a intamplat in SUA.De exemplu faptul ca democratii americani de la putere s-au inteles cu republicanii din opozitie si IMPREUNA vor lucra pentru deciziile care le-au luat.
      Ei, bine ! vezi asemenea posibilitate in Romania, unde PDL nu consulta , nu cere opozitiei sa i se alature pentru o dreapta judecata a unei situatii grele a tarii? Daca iti amintesti, la votul furat de Roberta pe legea invatamnatului, fiecare amendament al opozitiei a fost respins prin minciuna numarului de voturi, desi fusese aprobat de comisia Juridica a Camerei, unde sunt reprezentanti din toate partidele. In ce priveste "furtul" viitor de care esti ingrijorat, NU VA MAI RAMANE NIMIC DE FURAT, baiatule, PDL a "furat" totul !!!!!
      • +6 (6 voturi)    
        In primul rand... (Luni, 1 august 2011, 11:53)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Bambina

        ... se spune "pentru deciziile pe care le-au luat". In al doilea rand, din ce am vazut pana acum, "negocierile" USL-ului inseamna demisia guvernului (eventual si a presedintelui), si formarea unui alt guvern, care sa-i cuprinda si pe USL-asi.

        In al treilea rand, daca nu ar mai fi nimic de furat, fii linistit ca USL nu ar mai vrea atat de disperat sa vina la putere. Asa ca stai tu "linistit", ca atunci cand o sa vina la putere USL-asii, ai sa vezi cate si mai cate o sa se fure. Daca dupa 15 ani de PSD tot a mai ramas de furat, ei bine.. atunci si dupa PDL mai sunt destule de de furat. Si fura cot la cot, impreuna, nu-ti face griji.
  • +3 (9 voturi)    
    Wow! (Luni, 1 august 2011, 8:26)

    AlinN [utilizator]

    Ce surpriza!
    • +3 (7 voturi)    
      de proportii ! (Luni, 1 august 2011, 10:50)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      si pe neeasteptate ! :-)
      spre inveselirea restului lumii, exceptie chinejii, care vad un dolar si mai subtire...

      un flacau, mai sus, aducea omagii lui o'bama.
      cum se face ca, numai demokratii ajung sa nu mai aiba bani de cheltuiala...
      pe timpul lui billy mincinosul "s'a intamplat" de vreo doua-trei ori.

      sa creasca impozitele, acum in prag de electorale, nu da bine. de health care for evrybody s'a ales praful...

      mai pun aia de un tea party...

      sefii millitari nu vor sa se retraga la cazarmi. programul macilor din afganistan produce.
      numai la visterie nu intra mare lucru.

      mai strang cureaua, mai pun o patura in plus iarna..
      mai arata canaliile tv cat de rau e in america, niscai corturi, demonstratii, armata salvarii...

      nu piere lumea.
      trece.
      fmi este optimist.
  • -3 (5 voturi)    
    Ce bine e ca ai luat TEAPA... (Luni, 1 august 2011, 9:11)

    Partizanu [anonim]

    Dar mai bine e sa ai o tiparnita buna si sa o aperi de TERORISTI.
  • -3 (7 voturi)    
    Nu suntm absolvent A S (Luni, 1 august 2011, 9:41)

    sile231 [utilizator]

    Dar cred ca sistermul financiar mondial trebuie sa sufere niste transformari fundamentale. Si cei care umbla cu banii sa mai lase lacomia si trufia de-o parte. Cititi ce spune in apocalipsa despre caderea babilonului. O zi buna !
  • +1 (7 voturi)    
    cum spuneam ... (Luni, 1 august 2011, 9:47)

    Petre Petre [anonim]

    bancherii americani au inteles imediat mesajul de la tel-aviv. si problemele s-au rezolvat. decat la facut munca mai bine la facut datorii!
    • +2 (4 voturi)    
      spune-mi ... te rog (Luni, 1 august 2011, 11:37)

      Ady80 [utilizator] i-a raspuns lui Petre Petre

      sau da-mi un link vizavi de mesajul celor de la Tel-Aviv catre bankerii americani ... multi ani anticipat
  • +1 (1 vot)    
    ok (Luni, 1 august 2011, 13:03)

    MirceaA [utilizator]

    asta a fost a 85-a ridicare a plafonului. Asteptam a 86-a.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 1 august 2011, 13:14)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Stai, sa vedem mai intai ca se si voteaza, momentan e doar un acord in patru, Boehner, Connel, Reid si Obama. Ar fi "distractie" daca se gasesc alde Bachmann sa dea vreun "veto".
      • 0 (0 voturi)    
        ha (Luni, 1 august 2011, 14:25)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        chiar nu cred ca se vor juca prea mult cu focul
  • -1 (1 vot)    
    incapacitatea de plata a Americii (Luni, 1 august 2011, 13:08)

    rebel [anonim]

    a crezut cineva ca acolo nu se va intelege puterea cu opozitia? asta se poate intampla numai in Romania, unde opozitia nu e interesata de binele tarii, ci de a castiga doar puterea si apoi pe furat neneaca!
  • -3 (3 voturi)    
    obama (Luni, 1 august 2011, 13:58)

    rebel [anonim]

    felicitari obama!
  • -3 (3 voturi)    
    americanii astia (Luni, 1 august 2011, 14:02)

    miniruka [utilizator]

    felicitari! Obama e mare si opozitia desteapta, n pune bete in roate cand e vorba de tara lor!
  • 0 (2 voturi)    
    Banii de hartie o sa devina hartie igienica (Luni, 1 august 2011, 15:01)

    ion [anonim]

    Asta e concluzia acestei majorari..
  • +1 (1 vot)    
    Amnezici (Luni, 1 august 2011, 21:45)

    Eucris [utilizator]

    Ma mir ca dupa experienta comunista dureroasa prin care noi cei din estul europei am trecut, sunt cititori care felicita un guvern care se inspira tot mai mult din Manifesto-ul comunist decat din Constitutia americana bine creata.