Varujan Pambuccian: In privinta nivelului cresterii salariale trebuie facuta o evaluare serioasa avand in vedere ca in toamna va urma o cadere economica globala foarte mare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 1 august 2011, 13:03 Economie | Finanţe & Bănci

​Guvernul analizeaza mai multe variante de lucru in vederea cresterii salariilor. Cu siguranta, va fi o crestere in trepte, a declarat pentru HotNews.ro Varujan Pambuccian, liderul grupului parlamentar al minoritatilor nationale, dupa sedinta coalitiei de luni in care s-ar fi vorbit de majorarea salariilor bugetarilor de la 1 octombrie. Acesta a precizat ca aceasta majorare trebuie pusa in contextul prognozelor ingrijoratoare care arata o "cadere foarte mare a economiei globale" chiar din aceasta toamna. Pambuccian a afirmat ca trebuie analizat cum ar putea Romania sa faca fata caderii economice prin exporturile sale. "Deja din toamna o sa avem o cadere foarte mare a economiei. Trebuie sa vedem cum va reactiona o piata globala saracita la marfa" a spus Pambuccian.

  • Potrivit acestuia, Romania trebuie sa castige competitia cu state din America de Sud si Orientul indepartat. In aceste conditii, este nevoie de o evaluare serioasa si trebuie prevazut cum va reactiona piata globala. "De aceea, trebuie facuta o estimare atenta (...) Este foarte greu sa estimezi avand in vedere caderea mare din toamna", a precizat Pambuccian. Acesta a mai spus ca Executivul va lua o decizie in privinta nivelului majorarii salariale in urmatoarele 2-3 saptamani. Intrebat daca majorarile vor avea loc indiferent de criza mondiala, Pambuccian a raspuns ca "potrivit estimarilor noastre, cresterea salariala este posbila, dar in trepte".

Coalitia de guvernamant a decis luni, in timpul intalnirii de la Palatul Victoria, sa majoreze salariile bugetarilor, incepand din trimestrul al IV-lea al acestui an, respectiv de la 1 octombrie, sustin surse citate de televiziunile de stiri. Procentul de majorare va fi stabilit in functie de incasarile la buget.

Luni dimineata, in timpul prezentarii concluziilor misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks a spus: "Veniturile fiscale sunt in concordanta cu cele anticipate, in vreme ce cheltuielile au fost mentinute sub control, mai ales datorita eforturilor continue de rationalizare a numarului de angajati din sectorul public. Acest lucru ar putea crea spatiu pentru o modesta majorare a salariilor din sectorul public in lunile ce urmeaza".

Ulterior, Franks a spus intr-un interviu pentru Antena 3 ca "bugetul arata bine". Oficialul FMI s-a ferit sa spuna cu cat vor creste salariile bugetarilor, precizand ca "trebuie pastrata o cifra rezonabila, sa nu se exagereze".

Varujan Pambuccian, liderul grupului minorităţilor naţionale, a declarat pentru "Gandul" ca s-a discutat despre un procent de 5%.

La 6 mai 2010, presedintele Traian Basescu anunta ca salariile, ajutorul de somaj si pensiile vor scadea cu 15%-25%. Declaratia sefului statului a fost facuta dupa intalnirile pe care le-a avut cu delegatia FMI si cu reprezentanti ai coalitiei de guvernare.

Dupa cateva zile, presedintele Basescu a argumentat ca masura de reducere a salariilor si a pensiilor a fost necesara pentru a evita contractarea unui nou imprumut, la inceputul anului 2011. Prin aceste masuri, se previne de fapt grecizarea tarii, a spus el atunci, in conditiile in care Romania urma sa plateasca in 2010 peste 10 mld euro pentru serviciul datoriei externe.

Seful statului a avertizat in mai 2010 ca, pana la sfarsitul anului, in sectorul public urmau sa ramana angajati doar "cei mai buni, cei care intr-adevar isi fac treaba".


Citeste mai multe despre   



Comentarii alese de moderator

  • Pambuccian asta spune multe aiureli..... (Luni, 1 august 2011, 20:32)
    costica [anonim]

    Dar, fereasca Dumnezeu de ceea ce spune el, "o cadere economica globala" in toamna va duce Romania direct in faliment!!! Cum numai exporturile au dus la cresterea si asa firava a economiei, cum cererea interna nu da semne ca ar avea sanse de revenire, cum investitiile straine au scazut cu vreo 23% in primele 5 luni ale anului(locuri de munca, pauza!!), cum investitiile publice care ar crea locuri de munca lipsec din motive de bani lipsa, atunci, ce va face romania cu Boc al ei?! Nici un Boc nu o poate salva, asa cum nu a salvat-o in 2009 si 2010, dimpotriva incompetenta portocalie cu Boc in frunte a fost cireasa de pe tortul crizei economice in Romania !!!









3957 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    varujan s.a. (Luni, 1 august 2011, 13:16)

    pion [anonim]

    de ce parte sunteti dle V.P? Sunte4ti cumvas in barca incompetentilor care guverneaza?matematic vorbind de unde dati banii??? din aia care i-ati furat de la bugetari? NU. Veti mai da afara cateva mii, veti creste salariile pilelor voastre si va rezulta :
    1 un salariu mediu mult mai ridicat
    2 pensii mult mai mici
    3 somaj mai mare
    4 si bineinteles cresterea veniturilor dvs ca si parlamentar, ministru, prim ministru, presedinte etc..
    • +7 (9 voturi)    
      ?! (Luni, 1 august 2011, 15:11)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui pion

      Cum adica "furat de la bugetari"? Sau in acceptiunea dvs. bugetarii au "dreptul" la o slujba sigura si un salariu consistent, pe care statul (cine o fi si statul asta?) are obligatia sa li-l vireze luna de luna, indiferent de ce s-ar intampla cu restul?
  • -5 (9 voturi)    
    Guvernul cand spune.... (Luni, 1 august 2011, 13:29)

    haiducul [anonim]

    ....de cresteri salariale cumva se refera la cresterea preturilor!!!
  • +6 (10 voturi)    
    RUGAMINTE (Luni, 1 august 2011, 13:38)

    i-conomics [anonim]

    Rog pe domnul Pambucian sa substantieze afirmatia "cadere foarte mare a economiei globale".

    Forecast'urile FMI, BM, FED, ECB, etc. nu prevad un armaghedon economic in Q3&Q4/2011. Ce analize macroeconomice sau informatii va fac sa credeti asa ceva?
    • +3 (7 voturi)    
      Oamenii inteligenti citesc printre randuri (Luni, 1 august 2011, 14:57)

      scvdbfsbg [anonim] i-a raspuns lui i-conomics

      Oamenii inteligenti citesc printre randuri si nu inghit "ad-literam" ce spun FMI, BM, FED, ECB, etc.
      • +1 (3 voturi)    
        MULTUMESC (Luni, 1 august 2011, 16:04)

        i-conomics [anonim] i-a raspuns lui scvdbfsbg

        scvdbfsbg:

        MULTUMESC, sa stii ca nu m-am prins... doar ca printre randurile emanatiilor FMI , BM, etc... nu scrie mare lucru. BIS'ul ce mai zice... dar nici acolo nu sunt predictii apocaliptice. Pronosticurile economice marilor banci internationale sunt si ele cusute cu aceeasi atza, deci valoare echivalenta cu ce se disemineaza de BM si FMI.
    • 0 (4 voturi)    
      Are dreptate. (Luni, 1 august 2011, 14:59)

      AlinN [utilizator] i-a raspuns lui i-conomics

      Pretul actual al petrolului este de 100$ WTI si 120$ BRENT in conditiile in care Occidentul a pus la bataie si rezerva strategica de 60 mil de barili. Aia 60 de milioane de barili ajung abia iulie si august. Dupa aceasta perioada vom avea o discrepanta mai mare cerere-oferta ce va duce la un pret mai mare decat 120$ al petrolului. Ultima oara cand pretul mediu pe un an al petrolului a fost in jur de 90 de dolari (2008 cand a fost si varful de aproape 150$/baril) a fost o mare criza economico-financiara. Noua criza se anunta mai crancena intrucat pretul mediu al petrolului anul acesta este mai mare decat 100$.
      Ori economia nu functioneaza nici cu nasturi nici cu dolari. Economia este pusa in miscare de petrol. Curajul pe care-l are dl senator este unic. Oamenii ar trebui sa stie ca urmeaza o scadere permananta a economiei globale cu cele mai mari hopuri acum , in anii astia pana-n 2025.
  • +6 (12 voturi)    
    Daca e rau, e bine, nu? (Luni, 1 august 2011, 13:47)

    saseschimbeprimesc [anonim]

    Nu stiu, dom'le. Sa vina CTP-ul sa ne explice. Cum e? E bine sau e rau? E Basescu de vina? El e, nu? E mana lui de criminal odios si sinsitru care e el? Nu? Nu? Nu-i asa? CTP-ule explica-ne!!! Nu ne lasa prosti!!! Noi acum ai cui mai suntem, muicaaa!!! Vai, ce ne facem? Simt ca-mi explodeaza capu'!

    E rau, nu? Sau e bine?

    CTP-ule poti sa-ti dai cu parerea si pe site-ul realitatea.net, sau pe gandul.info, oriunde, numai spune ceva!!!
  • -4 (10 voturi)    
    nu ma mariti nimic (Luni, 1 august 2011, 14:07)

    bugetarul [anonim]

    nu mariti nimic !!!

    lasati-i sa moara de foame ca le place si sunt obisnuiti cu greul.

    dati-le salarii cat mai mici pentru ca cei mai destepti dintre bugetari sa plece la firme private sau in strainatate, si la relatii cu publicul si la ghisee sa ramana analfabetii si mahalagii care nu stiu nici limba romana apai o limba straina.

    in invatamant sa ramana numi profesorii cu liceul si eventual ca educatori pe sate sa fie cei cu 8 clase care scriu bacalauriat, si veni-ti

    ca doctori sa ramana cei care au facut medicina la privati cu 5 la licenta sa faca experimente pe bolnavi

    in finante sa ramana ceu cu facultatea la privati care nu stiu contabilitatea de clasa a 8-a

    la cultura, turism si muzee sa ramana numai cei care mesteca guma cand fac un ghidaj.

    in industrie mariti pretul la gaze si curent cat mai mult ca sa se scumpeasca iarasi produsele de baza.

    tot inainte romani, plecati capul ca capul plecat ca ca sabia nu il taie, lasa un cap lipsit de creier si fara minte.
    • -2 (6 voturi)    
      +1 de la mine! (Luni, 1 august 2011, 14:58)

      wregver [anonim] i-a raspuns lui bugetarul

      Excelent comentariul tau!

      AI un +1 de la mine.
  • +3 (5 voturi)    
    care mare cadere din toamna? (Luni, 1 august 2011, 14:29)

    nimeni [anonim]

    wsj, bloomberg, marketwatch, forbes si nici alte site-uri economice/finante nu zic nimic de nici o criza/cadere. nici prevazuta, nici on the making, nici nimic. se frasuie cu alte probleme, cu bugetul americanilor, cu china, cu grecia, cu x, cu y, dar nimeni nu vorbeste de vreo cadere globala neasteptata sau care urmeaza.

    in 2008 scriau toti de la inceputul anului ca e ceva putred, ca o sa urmeze o corectie, etc - asta in timp ce autistii nostri de conducatori credeau ca romania e pe marele val. acum pe bune ca nu gasesti nici un semnal de alarma major. sunt multe chestii urate posibile, dar nimic sa-ti faci bagajele si sa fugi.

    nu tin cu guvernul asta de doi bani sub nici o forma, dar pe bune, inainte sa batem campii hai sa ne mai uitam si in jur. de cand sunt politicienii nostri aia care stiu finante si cand vin crizele? ca acum 3 ani i-a luat din oala, in timp ce ne predicau cat de bine duduie economia. si dupa aia, din 3 in 3 luni ne anuntau veseli ca gata, criza s-a terminat si aia, a dracului, nu se mai termina.

    inainte toate erau pe bine si in regula, acum toate sunt proaste si au sa fie si mai proaste. suna a metoda romaneasca de a te bucura cand nu e cazul si de a te lamenta iar cand nu e cazul.

    nu ca ar urma vreo mare relansare economica, nici global, si nici la noi. dar nici sa prevedem la nesfarsit, noi de capul nostru, mari crize, asa, in caz ca.
    • +2 (2 voturi)    
      29 ,33 , 44 (Luni, 1 august 2011, 15:19)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui nimeni

      Cam asta e ciclu, deci o sa fie 2008, 2012, 2023.
      Pana acum totul e in grafic pentru acest ciclu, politicienii comportandu-se la fel ca in ciclu anterior, si anume incearca sa rezolve criza prin paleative financiare. Criza se rezolva prin schimbari structurale si transformarea societatii de consum intr-o societate ecologica, de exemplu, in care cine consuma un copac planteaza doi.
  • -2 (6 voturi)    
    ce tupeu la armean (Luni, 1 august 2011, 14:33)

    romanu [anonim]

    Si asta se crede mai nou Roubini si face prognoze dezastruoase.
    • +2 (2 voturi)    
      Voi (Luni, 1 august 2011, 17:35)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui romanu

      urati,nu ganditi!
      Aveti rabdare pana in toamna.Se schimba lumea,fraierilor!
      Nu cu trilioane de euro sau dolari imprumutati pentru a acoperi gauri bugetare anterioare se poate iesi din criza.Aceasta criza cere un nou mod de viata-de atatia bani,atata peste.
    • 0 (0 voturi)    
      pariu (Marţi, 2 august 2011, 1:18)

      Dies-irae [utilizator] i-a raspuns lui romanu

      Ce ar fi sa facem un pariu? Ca armeanul are dreptate.
  • -1 (3 voturi)    
    In concluzie (Luni, 1 august 2011, 16:26)

    Vizitiul [utilizator]

    Roubini e roman :)
  • 0 (0 voturi)    
    Pambuccian asta spune multe aiureli..... (Luni, 1 august 2011, 20:32)

    costica [anonim]

    Dar, fereasca Dumnezeu de ceea ce spune el, "o cadere economica globala" in toamna va duce Romania direct in faliment!!! Cum numai exporturile au dus la cresterea si asa firava a economiei, cum cererea interna nu da semne ca ar avea sanse de revenire, cum investitiile straine au scazut cu vreo 23% in primele 5 luni ale anului(locuri de munca, pauza!!), cum investitiile publice care ar crea locuri de munca lipsec din motive de bani lipsa, atunci, ce va face romania cu Boc al ei?! Nici un Boc nu o poate salva, asa cum nu a salvat-o in 2009 si 2010, dimpotriva incompetenta portocalie cu Boc in frunte a fost cireasa de pe tortul crizei economice in Romania !!!