BNR a cotat vineri francul elvetian la o noua valoare record, de 3,9130 lei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2011, 13:39 Economie | Finanţe & Bănci

Francul elvetian a fost cotat vineri de catre BNR la o valoare record, de 3,9130 lei, cu 9,59 bani mai mult decat in ziua anterioara. Deprecierea leului in fata francului vine in conditiile in care investitorii fac plasamente in monede de refugiu in dauna celor in euro, pe fondul persistentei temerilor cu privire la criza datoriilor suverane din zona euro si a temperarii cresterii economice mondiale.

BNR calculeaza cursul leu/franc in functie de cotatiile euro/franc de pe pietele internationale si leu/euro de la Bucuresti.

Moneda nationala s-a depreciat si in fata euro, cursul BNR fiind cu 1,83 bani mai mare decat cel de joi, de 4,2419 lei/euro.

Pe piata valutara, moneda nationala a deschis sedinta la un nivel de 4,2520-4,2550 lei/euro, avand o tendinta de apreciere si a atins un minim de 4,2380 lei/euro. In jurul orei 13:00, euro era cotat la 4,2400-4,2450 lei.

Un dealer din piata a declarat pentru HotNews.ro ca leul a avut o evolutie calma, desi tensiunea s-a facut resimtita si pe piata locala. El a mai precizat ca leul nu a reactionat atat de agresiv precum se astepta la tensiunile de pe pietele financiare internationale, in conditiile in care perceptia fata de leu s-a imbunatatit vizibil in ultima perioada.

"Perceptia fata de leu s-a imbunatatit vizibil in ultimul timp si au existat si rapoarte din partea bancilor straine in care se recomanda cumpararea de lei. Este vazut destul de stabil si de catre vanzatorii straini", a adaugat acesta.

Dealerul citat este de parere ca leul poate ajunge la un nivel maxim de 4,2550-4,2600 unitati/euro in perioada urmatoare, insa fluctuatiile vor fi destul de plafonate in ambele directii.

Leul a pierdut teren si in fata monedei americane, dolarul fiind cotat la 3,0005 lei, comparativ cu un nivel de 2,971 lei/dolar publicat joi. In acelasi timp, 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,8222 lei, dupa ce in ziua anterioara cursul de schimb afisat de BNR era de 3,7157 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2756 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    tare (Vineri, 5 august 2011, 14:32)

    david beckham [anonim]

    eu cred ca astia vrea sa nu mai rambursam creditele altfel nu imi explic
  • +3 (3 voturi)    
    Doar piata .. se va calma (Vineri, 5 august 2011, 14:48)

    mihai [anonim]

    Prima impresie cand citesti stirea : shit about to hit the fan ?

    Adevarul e ca azi piata s-a dus in jos dar pe termen lung (1 luna in cazul asta) francul va scadea.
    Totusi nu as vrea sa fiu din aia care au luat credit imobiliar in 2007 in franci elvetieni.
    ar fi cam 2x pretul normal x2 (de la franci) x dobanda bancii (10% DAE?)
    Si ce ma vrajea gagica de la banca sa ma var la un credit in franci elvetieni pe vremea aia...
    • -1 (3 voturi)    
      Termen lung... (Vineri, 5 august 2011, 15:13)

      LakOmu' [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Timpu' ie relativ - de la ainstain cetire. AdiCA CA pentru o particula o picosecunda poate fi o ...vesnicie. La fel cum ie o luna pentru o musCA CARE traieste doar trei zile. Termen lung inseamna de la 5 (CINCI) ani in sus. Si cu asta, MAAARE vorba ai dzis. Fireste, CHF este supraevaluat. Da, si? Poate ajunge si MEGASUPEREVALUAT (pe intelesu' tau 1CHF=2 Euro (asta, desigur cu conditia absolut necesara ca, la data respectiva, Euro sa mai existe ca si moneda de schimb - ca istoric, ea va exista...vesnic!). Problema consta in ceea ce cred investitorii ca se va intampla (prin investitori inteleg entitati economice si/sau persoane cu sume considerbile in Euro). Ei bine, daca acesti cred ca Spania/Italia/Grecia/Irlanda/Portugalia (sau o combinatie din tarile de mai sus) "se va duce", vor schimba Euro contra CHF INDIFERENT de pierdere sau rata de schimb. Si asta pentru simplu motiv ca DACA Euro se prabuseste banii lor NU VOR MAI VALORA NIMIC. Iar in acest caz oricat de putin este mai mult decat...nimic! Adica NU au de pierdut daca fac schimbu'! Evident pentru baietii de baieti care au de platit ratele in CHF este absolut o catastrofa (ca si pentru economia elevetiana), but who gives a shit on that?! So, pe termen lung...NU SE STIE nici macar cat se stie pe termen...scurt. Iar pa termen scurt, Franku' se...apreciaza. Asta ie! Termen scurt=pana intr-un an!
      PS. Doar ca idee, exista entitati economice=FIRME care produc intr-un an cat produce INTREAGA Romania in aceeasi perioda de timp. Adica o firma mare din west=Romania. (Ai idee cate firme mari sunt in vest? Ai idee cat au ele de pierdut DACA NU fac schimbu'...la timp? Asta doar ca sa intelegi cu cine te...lupti). Fireste, daca totul merge conform planului (A in acest caz!) este posibil ca, pe termen mediu, (3-5 ani CHF sa "o ia la vale" dar nu mai devreme de stabilizarea si cresterea (puternica) a economiei Europene - care, by the way, sufera de mari dezechilibre!!!)
  • +1 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 5 august 2011, 15:13)

    eu [anonim]

    are un amic care din 2008 i s-a dublat rata, a zis ca pur si simplu nu mai plateste, se muta la tara si gata cu toate

    cred ca si asta vor bancile, vor stoc nou de apartamente

    altfel nu inteleg cum poti impovara un platitor corect, numai ca sa-i iei casa ?
    • +2 (4 voturi)    
      :)) (Vineri, 5 august 2011, 15:41)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui eu

      Pai banca a dat credit intr-o anumita valuta (franc elvetian in cazul de fata, putea fi euro sau dolar) la cererea clientului (atunci a fost convenabil pentru clienti, nu? ), clientul trebuie sa dea inapoi banii in aceeasi valuta. De ce este treaba bancii ca acel client are veniturile in alta valuta decat creditul? Este riscul clientului. Stiu ca pentru pierzatori tot timpul altcineva este vinovat dar asta este, life sucks si uneori castigi alteori pierzi.
      • +1 (1 vot)    
        CHF (Vineri, 5 august 2011, 16:53)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        bancile nu ajusteaza in jos dobanzile si de asta o sa si-o ia in freza. LIBOR a coborat. Dar in schib, daca crestea, aveau si bancile grija sa ridice dobanda, dar acum cand e in detrimentul lor, tac malc.

        Vorba aia, cand francul creste cu 100%, creditorii inca mai dorm linistiti, bancile nu :)
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 5 august 2011, 15:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu prea are cum sa se mute la tara "si gata cu toate".

      Pe langa faptul ca banca o sa ii ia casa, daca dupa vanzarea ei mai sunt sume de recuperat la credit atunci banca o sa il caute pentru diferenta si la tara si oriunde s-ar duce...
      • -1 (1 vot)    
        Fals. Intoxicare (Vineri, 5 august 2011, 17:06)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui alex

        intoxicare.

        Tu cand garantezi cu un bun, banca isi asuma riscul ca acel bun a vandabil, poate fi valorificat iar valoarea cu care banca a fost de acord acopera eventualul risc de default al clientului.

        In general oamenii ar trebui sa-si plateasca ratele, dar si bancile trebuie sa fie constiente ca este un moment dificil si sa nu fie hapsane, altfel, o sa si-o ia in bot. Din pacate pentru noi, Volksbank este la grupa de banci TBTF, asa ca un eventual esec al bancii va fi acoperit din bani publici, pe care prietenul nostru Mugurel nu va ezita sa-i puna pe masa.
        • +1 (1 vot)    
          Nu stii (Vineri, 5 august 2011, 22:04)

          Rapsod [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

          Daca nu stii nu mai vorbi. Daca banca iti executa ipoteca iar suma rezultata in urma valorificarii imobilului nu acopera creditul sa fii sigur ca vei fi executat silit de banca. Iti va lua masina, bunurile din casa si salariul (in cota legala)..
          Singura diferenta consta in calitatea creditorului in cadrul executarii silite, respectiv cea de creditor garantat sau creditor chirografar. .
  • +6 (8 voturi)    
    Am credit în CHF (Vineri, 5 august 2011, 15:24)

    Adrian [anonim]

    Şi chiar azi am plătit rata. Nu vreau ca cineva să-mi plângă de milă pentru că nici eu nu-mi plâng, a fost decizia mea şi mi-o asum, nu a fost o greşeală la momentul respectiv, a fost cea mai bună decizie şi încă este (dacă luam aceeaşi sumă în euro azi aş fi plătit mai mult în lei decât pentru creditul pe care îl am în CHF). Eu mă gândesc că bunicii mei au trecut printr-un război după care le-a fost luată toată agoniseala (iar pe vremea aia nu era vorba de tunuri date cu un teren în Pipera ci de agoniseală din munca la câmp), părinţii mei au trăit în comunism, după 90 nu au ştiut ce să facă iar acum sunt pensionari dar nu se plâng chiar dacă au o pensie mică. Dacă stau să mă jeluiesc şi am senzaţia că lucrurile merg prost şi că nu mai am pe unde să scot cămaşa atunci exact asta o să se întâmple dar eu sunt convins că înainte de toate trebuie să fiu conştient că în viaţă omul are parte şi de asemenea lucruri, poate peste 30 de ani o să le povestesc nepoţilor cum a fost criza din 2007 - 2014 şi cum am supravieţuit şi să-i avertizez că într-o viaţă de om îţi este dat să treci printr-o mulţime de situaţii pe care e bine să le gestionezi nu să îţi plângi de milă.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Vineri, 5 august 2011, 15:47)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      O rata la un apartament ajunge la 250-300 de euro pe luna cel putin. Daca tu iti permiti sa platesti dublul echivalentului a 300 de euro inseamna ca ai o situatie financiara foarte buna si doar ai fost nevoit sa renunti la concedii si haine de firma. E adevarat ca si astea sunt sacrificii insa pentru o familie obisnuita cu 2 copii e greu sa dea 300 de euro pe luna iar 600 i-ar aduce in pragul foametei fara probleme. Incearca sa privesti problema din prisma unui cuplu care a considerat ca o rata de 300 de euro e ok si ar putea suporta chiar si 400 de euro prin anumite sacrificii in timp ce cei 200 datorati dublarii francului sunt defapt banii care le asigura cheltuielile pentru problemele de sanatate, benzina la masina, haina noua de iarna sau, in cel mai rau caz, hrana zilnica.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Vineri, 5 august 2011, 15:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        Da, dar acel cuplu nu a luat in euro, a luat in franci elvetieni. Trebuia sa se raporteze la ron atunci cand a luat creditul nu la euro ca in ron au veniturile.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Vineri, 5 august 2011, 16:36)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui me

          Nu m-ai inteles. Eu am scris considerand echivalentul francului in euro deoarece populatia intelege mult mai bine aceasta valoarea. Puteam sa folosesc franci insa ar fi fost doar niste sume pe care nimeni nu s-ar fi obosit sa le converteasca in lei sau euro pentru a imi intelege punctul de vedere.
    • +4 (6 voturi)    
      CHF (Vineri, 5 august 2011, 15:56)

      sirius135 [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Bravo, asta da gandire pozitiva(realista). Trebuie ca toti sa gandim asa.
  • +3 (3 voturi)    
    cu ce suntem sprijiniti ca sa fim cetateni onesti (Vineri, 5 august 2011, 15:59)

    dewr [anonim]

    Si cu ce ne ajuta guvernul si BNR pe cei cu credite in franci? Toate tarile din jur au luat masuri pt protejarea datornicilor in franci- a se vedea Ungaria, Croatia, Serbia. La noi nu se gandesc decat la propriile buzunare, aia mici n*au decat sa moara de foame sau sa doarma sub cerul liber.
    • 0 (4 voturi)    
      :)) (Vineri, 5 august 2011, 16:14)

      me [anonim] i-a raspuns lui dewr

      Dar de ce tot timpul este treaba statului sa salveze prostii? Evident, trebuie sa o faca pe spatele altora care platesc. Terminati cu prostiile si asumati-va si voi responsabilitatea.
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate- doar baietii destepti trebuie proteja (Vineri, 5 august 2011, 16:42)

        dewr [anonim] i-a raspuns lui me

        Ai foarte mare dreptate- trebuie protejati numai ce i ce ne fura zilnic- restul sunt prosti ca n-au afaceri cu statul, ca nu stiu sa faca bani din energie, din contracte de drumuri -astia sigur n-au probleme financiare
  • +1 (1 vot)    
    francul elvetian (Vineri, 5 august 2011, 17:20)

    pagubit [anonim]

    Ar trebui sa se adune toti cei ce au credite in franci elvetieni, sa se organizeze si sa suspende plata ratelor la banci, pana cand acestea o sa se gandeasca ca e timpul sa se ia masuri pentru stoparea acestei hotii.
  • 0 (0 voturi)    
    viorelbtra@yahoo.com (Sâmbătă, 6 august 2011, 19:00)

    franc 2007 [anonim]

    Am un credit in franci luat in 2007 ,doresc sa reesalonez creditul ,dar banca imi cere o intreaga documentatie ,cand ar fi foarte simplu :
    1) Act aditional la contractul de credit ,prin care pentru urmatoarele 24 de luni imprumutatul sa achite numai dobanda .
    2 )Perioada de finantare se prelungeste cu 2 ani .

    E simplu ,nu cerem pomana de la nimeni !!!!!!
    Banca trebuie sa ofere clientului aceaste facilitate ,in acest fel nr.restantierilor nu ar mai creste .
  • 0 (0 voturi)    
    cazul meu... (Luni, 8 august 2011, 12:45)

    robert [anonim]

    pe scurt,in 2007 am scos 76.000chf,ptr un apt.,rata 450 franci(800 ron),castigam cu sotia impreuna 3600 ron..era perfect!francul a urcat,noi am divortat,am ramas eu cu rata de 1800 ron,si cu un salar micsorat de boc...de 1500 ron. si supravietuiesc de 2 ani,dar nu mai stiu cat.............si or batut joc de noi,nu vrem mila,doar sa ne trateze ca na alte tari,bancile au optiuni dar nu e in intersul lor.francul o sa fie cat euro,iar cand criza va trece(peste cativa ani),se va redresa cand bogatasii lumii nu se mai ascund in monede exotice de frica saracirii....dupa razboi francul era 1 leu in romania.ce la vie!!!a fost un risc asumat,deci...........cei care avem credit in franci,rabdam...ceilalti nu mai scoateti bani,decat in moneda tarii....cea mai sigura posibilitate.peace!!!
  • 0 (0 voturi)    
    chf (Miercuri, 10 august 2011, 14:22)

    d.d [anonim]

    in 2008,am luat credit de 162.000 chf,ptr ca asa se vroia,mai mult te obligau,bineinteles ca acest credit este pe firma,un an am platit dobanziile,chf era atunci cu 2.0 iar acum cu 4.0 am mai mult de dat inapoi ,cu toate ca am facut restructurari,soldulcred mi-a mai scazut ,dar inmultind cu 4 ajung la o suma mai mare decat am luat deci ce e de facutva intreb?este normal?si suntem in 2011,deci tr sa iau creditul de la capat!