China: SUA si Europa refuza sa-si asume responsabilitatea in criza datoriilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 8 august 2011, 9:16 Economie | Finanţe & Bănci

Statele Unite si Europa pun in pericol redresarea economica mondiala pentru ca "nu isi asuma responsabilitatea", in contextul crizei datoriei suverane, acuza luni, publicatia Cotidianul Poporului, oficiosul Partidului Comunist chinez.

"Daca tarile dezvoltate, inclusiv Statele Unite si (cele din) Europa, nu doresc sa isi asume responsabilitatea, aceasta va avea consecinte grave asupra dezvoltarii economiei globale", scrie ziarul intr-un editorial.

Cotidianul Poporului a solicitat tarilor occidentale "sa aiba curajul sa gaseasca punctele comune ale politicilor lor si sa se coordoneze cu tarile in curs de dezvoltare", scrie AFP.

De la anuntul majorarii plafonului datoriei Statelor Unite, Beijingul si mass-media oficiala chineza a comentat negativ acest fapt care a evitat intrarea in incapacitate de plata a SUA, estimand ca nu a rezolvat problemele de fond ale economiei americane.

China, de departe cel mai mare creditor al Statelor Unite, a avertizat ca banca centrala chineza va continua sa-si diversifice investitiile sale in valuta straina impotriva presiunilor continue asupra dolarului.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3044 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    geaba (Luni, 8 august 2011, 9:46)

    gabriel [anonim]

    Geaba ceri hotului sa recunoasca faptele de buna voie, geaba ceri capitalistului sa se caiasca pentru faptele sale imorale si anticrestine, capitalistul stie doar de frica , si aia se numeste legea, dar nu legea lor ci legea lui Dumnezeu sau legea COMUNISTA !
    • +1 (1 vot)    
      Nu te inteleg (Luni, 8 august 2011, 16:19)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Ce e cu legea comunista? Stii cumva ce xuprinde legea comunista? Dac ai stii ce contine cu adevarat te-ai ingrozi.
  • +1 (7 voturi)    
    In fond (Luni, 8 august 2011, 9:48)

    Vlad [anonim]

    In fond unde sunt banii?Unde s-a dus toata lichiditatea ?De ce nu mai sunt bani in banci?Toti banii sunt in China.Se importa prea mult din China si s-au distrus economiile europene si americane.Asta este cauza crizei mondiale.Opriti importurile din China si vetzi regla criza .
    • +4 (4 voturi)    
      vlad... nu stii nu vorbi (Luni, 8 august 2011, 10:16)

      RoMaLeS [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      stii cat influenteaza China prin comertul sau? 3%. criza vine de la speculatii si datorii reesalonate de zeci de ori ale americanilor.... deci mucles... China vorbeste pentru ca nu are lichiditati, toate profiturile lor au fost redirectionate in toata lumea si mai ales in datoriile americii si a europei, iar consumul lor intern reprezinta 15% din P.I.B. Stii ce inseamna asta? in maxim 7 ani China intra in "default". si... china este prima tara care investeste in materii prime in Africa, dar ei au cumparat in moment de speculatie economica maxima si acum vor fi obligati sa vanda chia si cu 70% mai ieftin decat au cumparat. Chinezii fac bani dar nu au stiut niciodata cum sa-i investeasca iar cei care le-au vandut la triplu iau acum la un sfert
      • 0 (0 voturi)    
        pantofii cu putoare (Marţi, 9 august 2011, 16:01)

        panfilica [anonim] i-a raspuns lui RoMaLeS

        asa sunt numiti in america pantofii ieftini, chinezesti.
        nimic chinezesc 100%, in afara catorva textile si portelanuri, nu este apreciat.. sunt la preturi mici, pentru cei f. saraci.
        produsele chinezesti care se cauta, poarta marci americane. adica sunt produse americane, ansamblate in china.
        banii pe care i'a facut china, ma refer la $, i'a investit in us bonds cu scadentza dupa multi ani.
        intre timp, americanii au dezumflat dolarul, iar cand bondurile ajung la maturitate, valoarea lor, reala, este mai mica decat cea platita la achizitie.
        adica, asa cum zici, investitii paguboase.
        japonezii, au investit dolarii facuti in america mult mai profitabil. au investit chiar in america. acum, americanii produc pentru ei.
        chinejii investesc prin africa, si acum, se pare, in gretia, polacia si romania nostra.
    • 0 (2 voturi)    
      unde (Luni, 8 august 2011, 12:57)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      unde sa fie oare banii ???? la capitalisti, ce nu intelegi ? sau ai creierul plin de propaganda lor ?
  • +4 (6 voturi)    
    corectura (Luni, 8 august 2011, 10:14)

    corectura [anonim]

    ///
    2. "China, de departe cel mai mare creditor al Statelor Unite" este spus de mai toti 'analistii' din media, dar nu este adevarat. China detine in jur de 1100 mld. de USD din datoria USA de peste 14000 mld. USD. Cea mai mare datorie a USA este de natura interna.(editat de HotNews.ro)
    • -1 (1 vot)    
      ce corectura? (Luni, 8 august 2011, 11:09)

      RoMaLeS [utilizator] i-a raspuns lui corectura

      ia si analizeaza cele scrise, nu lua de la altii....
      • +2 (2 voturi)    
        corectorul de mai sus (Luni, 8 august 2011, 13:48)

        corectorul de mai inainte [anonim] i-a raspuns lui RoMaLeS

        romarol, cred ca tu te grabesti.
        daca citesti mesajul meu vezi ca acolo exista /// urmat de punctul 2, iar la sfarsitul comentariului scrie "editat de HotNews.ro".
        Asta inseamna ca HotNews si-a insusit eroarea (de tehnoredactare probabil), a corectat-o in articol, a eliminat din comentariul meu partea cu corectura si a lasat comentariul de continut. La care nu m-am grabit deloc, ci am citit statistici oficiale.
  • +1 (1 vot)    
    probleme inutile (Luni, 8 august 2011, 10:16)

    El Condor [anonim]

    Nu va mai faceti atatea griji. Toate problemele vor fi rezolvate, intr-un fel sau altul, in cel mult doi ani. Nu e prea mult, nu ?
  • +2 (2 voturi)    
    Cum vede China asumarea? (Luni, 8 august 2011, 10:40)

    denvarel [utilizator]

    Ce vor chinezii sa faca vesticii prin "asumarea responsabilitatii"? Sa recunoasca modelul chinez de economie ca fiind cel mai bun din lume? Sa se predea?
    Vorbarie goala, propaganda politica, pregatirea populatiei daca lucrurile o iau la vale: "americanii sunt de vina ca nu si-au asumat responsabilitatea"
    • +4 (4 voturi)    
      simplu (Luni, 8 august 2011, 11:06)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Nu e o perspectiva roz o economie mondiala cu plan cincinal statibilit de partidul comunist de la Beijing? :D Pana si Rusia - ii dau un plus - s-a abtinut de la comentarii de genul celor facute de chinezi (desi, pe undeva, e normal, Rusia nefiind asa de mult la mana americanilor si europenilor precum chinezii).
  • +2 (4 voturi)    
    chinezarii (Luni, 8 august 2011, 11:25)

    gheo [anonim]

    situatia nu-i roz pentru China pentru ca inflatia proprie precum si cea a jucatorilor mari le va scumpi produsele.
    asta inseamna scaderea exporturilor... adica economia lor nu va mai creste ca fat-frumos.
    in plus, preturile mari inseamna ca oamenii nu vor mai cumpara toate prostiile, vor fi atenti cu ce cumpara, cat e garantia etc...
    in plus, tarile care au jucat un pic nationalist, au avut numai de castigat; e cazul Germaniei, ale carei companii care fac afaceri in strainatate cumpara pe cat posibil doar produse germane sau macar manufacturate in Germania...
    treaba asta se va extinde si exportatorul de chinezarii va avea de suferit...
  • 0 (0 voturi)    
    2030 (Luni, 8 august 2011, 13:58)

    Fabian [anonim]

    ... in anul 2030, un profesor chinez prezinta la Beijing un curs studentilor:
    http://www.youtube.com/user/CAGWmedia#p/a/u/0/OTSQozWP-rM
    si uite-asa sa duce si capitalismul dupa epoca de aur!
  • 0 (0 voturi)    
    Vinovata este conducerea chineza. (Luni, 8 august 2011, 15:38)

    mircea [anonim]

    Daca nu ar fi stat cu fundul pe gramada de euro si dolari si dadeau drumul acestor bani in economie,acum si chinezii traiau un pic mai bine si ceilalti nu aveau aceasta durere de cap aproape nevindecabila.Are curaj China sa reduca la jumatate valoarea bondurilor acumulate?Nu.Si totusi,tari ca SUA si UE,retin ca, acum cativa ani au iertat sau redus substantial datoria unor tari foarte sarace,tocmai in sensul relansarii economiei mondiale.China nu este in stare sa faca acest gest.Se vrea mare putere,dar nu are curajul raspunderii.Sau sa treaca China la o politica de importuri masive din tarile in care detine devize si,poate,ca economia mondiala se va relansa.Multe depind de China,dar nu cred ca se va rezolva.In China le este frica unul de altul.Si atunci cine sa o faca?Chinezii vor muri cu datoria SUA de gat.
  • +1 (1 vot)    
    cainii latra, caravana lumii trece (Luni, 8 august 2011, 16:56)

    Petre Petre [anonim]

    Stiti ce o sa faca SUA si EU cu amenintarile Chinei? Ceea ce face si China cu privire la drepturile omului, o sa se stearga la f...d.