Cotatia francului elvetian a atins o noua valoare record, de 3,9173 lei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 8 august 2011, 13:16 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei (BNR) a cotat francul elvetian la o noua valoare record, de 3,9173 lei, cu 0,43 bani mai mult decat la finele saptamanii trecute. Pe pietele internationale francul elvetian a castigat teren in fata euro si a dolarului american, in conditiile in care continuarea crizei din zona euro si retrogradarea ratingului SUA a impulsionat cererea pentru active sigure.

BNR calculeaza cursul leu/franc in functie de cotatiile euro/franc de pe pietele internationale si leu/euro de la Bucuresti.

Moneda nationala s-a depreciat usor in fata euro, cursul BNR fiind cu 0,23 bani mai mare decat cel de vineri, de 4,2442 lei/euro.

Leul a castigat insa teren in fata monedei americane, dolarul fiind cotat la 2,9768 lei, comparativ cu un nivel de 3,0005 lei/dolar publicat vineri. In acelasi timp, 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,8338 lei, dupa ce sfarsitul saptamanii trecute cursul de schimb afisat de BNR era de 3,8222 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   











3247 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    ati mancat 2 zerouri !!! (Luni, 8 august 2011, 14:05)

    Alex Vas [anonim]

    poate a crescut cu 0.0043 fata de ce ati avizat voi...
    • +2 (2 voturi)    
      e scris corect (Luni, 8 august 2011, 14:29)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Alex Vas

      A crescut cu 0,0043 LEI, adica 0,43 BANI. E corect cum e scris
    • 0 (0 voturi)    
      Si asta in bani nu inseamna (Luni, 8 august 2011, 14:44)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Alex Vas

      0,43 BANI adica 0,0043Lei??
      Mai mult adica crescut, ...
      Partea pe care nu o inteleg este de ce cotatia oficiala a francului de pe www.snb.ch este pe dos fata de noi..
      Datum EUR
      2011.08.08 1,0907
      2011.08.05 1,0848

      Deci astazi chf a pierdut teren fata de euro....
      • 0 (0 voturi)    
        n-a pierdut, a castigat (Luni, 8 august 2011, 22:21)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Eu

        pentru ca e vorba de eur/chf. cu cat raportul e mai mic, cu atat e mai puternic francul
  • -2 (8 voturi)    
    BNR (Luni, 8 august 2011, 14:26)

    Alex [anonim]

    BNR face jocurile bancilor. Ar trebui sa lupte in interesul romanilor nu al bancilor straine.
    De ce in Ungaria francul elvetin are curs fix?
    De ce in Bulgaria cursul valutelor este fix?
    • +1 (5 voturi)    
      Trezeste-te. (Luni, 8 august 2011, 14:32)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ai o fixatie.Dute tu si traieste un an de zile in Bulgaria sau Ungaria si dupa aceia mai vorbim.
      • -1 (5 voturi)    
        Sfat (Luni, 8 august 2011, 14:43)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui mircea

        1. Apuca-te de clasele primare si apoi mai vorbim.
        2. Culmea, am fost si in Ungaria si in Bulgaria (n-am trait ce-i drept) si mi s-a parut mai bine ca la noi. Tu ai iesit din curte pana acum de-mi dai sfaturi?
        Tu esti din aia de cred ce spune Basescu, ca in Romania e mai bine decat in Spania, Portugalia, Grecia, Ungaria, Bulgaria etc. ? :)
        • -4 (4 voturi)    
          Hai sa-ti dau un sfat. (Luni, 8 august 2011, 15:04)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Cand esti nesimtit ,nu te imbogatesti.cand stii sa fii civilizat,indiferent de contextul discutiilor ,dai dovada de profesionalism si educatie.Apropo de carte.Ce zici:20 ani de carte,65 ani de viata sunt suficienti pentru un putoi ca tine?Apropo si 45 ani de munca.Si nu usoara.Si sa stii ca fata de ce spui tu ca ai trecut pe acolo si ai vazut,si ti sa parut,eu am avut nefericita ocazie sa traiesc unele situatii pe care nu ti le-as recomanda.Ar fi in avantajul tau sa lasi ifosele si sa asculti ce spun si altii.Nu ai nici-un drept moral sa ceri mai mult decat ai oferit societatii.Si inteleg ca pana acum ai oferit mai nimic.
          • 0 (2 voturi)    
            Varsta (Luni, 8 august 2011, 16:16)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Varsta nu te face nicidecum mai inteligent.
            Unul care scrie "dute tu" si "aceia" cu siguranta n-a contribuit cu prea mult in viata asta prin simplul fapt ca nu prea l-a dus capul si cu siguranta nu are 20 de ani de carte.
            Ce sa ascult mestere, ca e naspa in Ungaria si Bulgaria? In Romania cum mai e atunci?
          • +1 (3 voturi)    
            Scoala (Luni, 8 august 2011, 16:40)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui mircea

            1. Studiaza folosirea cratimei
            2. Studiaza sintaxa frazei (de exemplu nu se incepe o propozitie sau fraza cu "Si")
            3. Nu fa presupuneri, daca ai 65 ani nu inseamna ca automat ai oferit ceva societatii.
            4. Ofer din taxele si impozitele pe care le platesc pensii si asistenta medicala gratuita unor agramati plini de ei de 65 de ani si peste. In vreo 12 ani cu siguranta am platit contributii mai mari decat ai platit matale prin munca grea pe care ai prestat-o 45 de ani.
            5. Mai vezi si pe la matematica cum sta treaba ca 7 ani + 20 de scoala + 45 de ani de munca grea dau vreo 73 de ani. Daca faceai scoala nu aveai cum sa faci munca grea in acelasi timp si viceversa.
        • -1 (1 vot)    
          :) (Luni, 8 august 2011, 16:35)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Daca si in Bulgaria e mai bine decat in Romania...Sincer nu ai dreptate. Nici in Ungaria nu e mai bine, avand in vedere ca momentan sunt sub dictatura parlamentara. Cine iese din schema, pac...

          E greu sa conceptualizezi ca in Romania e mai bine decat crezi tu nu? Asta e, o sa te obisnuiesti.
          • 0 (0 voturi)    
            Hmmm (Luni, 8 august 2011, 16:51)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui alex

            Hai sa o luam sistematic. De ce e mai nasol in tarile astea 2 decat in Romania?
            Eu zic ca nu e mai nasol pentru ca:
            1. Care sunt salariile medii din Ungaria si Bulgaria vs. Romania? In Ungaria de vreo 2 ori jumatate mai mare , adica vreo 1.000 Eur iar in Bulgaria cu vreo 10 Eur mai mic, adica 340 Eur.
            2. Care este nivelul preturilor la produsele de baza si la utilitati? In ambele tari sunt mai mici si mult mai mici.
            3. Care e raportul km autostrada/suprafata in cele 2 tari? E mai mare decat in Romania.
            4. Turism. Cati turisti au cele 2 tari? Ungaria are 1 lac si 1 oras (Budapesta) si au de vreo 10 ori mai multi turisti straini ca noi. La Bulgari e cam la fel.
            Daca e asa naspa in tarile astea cum se face ca sunt vizitate de asa multi tursiti?
            Daca e asa naspa de ce ISD (Investitiile Straine Directe) in cele 2 tari nu s-au prabusit cum s-au prabusit la noi?
            Ar mai fi multe de comparat dar ma opresc aici.

            Imi poate spune si mie cineva de ce e mai naspa in cele 2 tari decat in Romania?
    • +1 (1 vot)    
      Simplu, pentru ca piata nu este libera.. (Luni, 8 august 2011, 14:38)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      O fi bine? O fi rau? Nu stiu. Asa este la noi
      • +3 (5 voturi)    
        Plus valoare comentariu (Luni, 8 august 2011, 14:49)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Care e plusul de valoare adus prin comentariul tau? :) O fi bine, o fi rau, nu stiu?

        Daca aveam curs fix aveam putere de cumparare mai mare cu cel putin 20% (pierduta doar din curs in ultimii 2 ani jumatate).
        Cine castiga la cresterea cursului? Simplu, bancile. Costurile lor sunt in lei. La 10.000 Eur dati cu imprumut in 2008 ar fi trebuit sa incaseze 35.000 lei fara dobanda. Doar din curs iau 42.000 lei, adica + 7.000 lei.
        Salariile au crescut in banci? Nu
        Chiriile pe spatii au crescut? Nu
        Profitul a crescut in banci? Da.
        BNR protejeaza camatarii legali si nu cetatenii? Da.
        • 0 (0 voturi)    
          mai e si alta jumatate (Luni, 8 august 2011, 15:48)

          Alex-AP [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          La un curs fixat LEU/EUR, care altfel ar fi scazut, pierd exportatorii.
          • 0 (0 voturi)    
            Curs (Luni, 8 august 2011, 17:02)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex-AP

            Cum vine la un curs fixat, care altfel ar fi scazut? Ori e fix ori scade.
            La curs fix iti faci mult mai bine BP-ul pentru ca ai mai putine variabile. Pierzi daca faci BP-ul prost nu ca e cursul fix.
            Traind intr-o tara a carui moneda nu este EUR, costurile le ai in Lei si le poti prognoza mult mai usor la un curs fix.
            • 0 (0 voturi)    
              Corectare (Luni, 8 august 2011, 17:10)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

              A carei moneda.
  • +1 (1 vot)    
    incepe? (Luni, 8 august 2011, 14:42)

    bedexe [utilizator]

    chiar si cu limitarea data de banca elvetiana (probabil la presiunea prietenilor) ca sa impiedice prabusirea economiei mondiale
    • 0 (0 voturi)    
      nu exista o 'prabusire a economiei mondiale'. (Luni, 8 august 2011, 15:49)

      hash [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      termeni bombastici, nejustificati de nimic.

      crezi ca maine lumea nu trebuie sa manance, sa faca plinul la masina, sa cumpere ipad-uri?
  • +1 (1 vot)    
    Eu stiu... (Luni, 8 august 2011, 15:46)

    Mirobo [utilizator]

    ... din experienta de viata pe care o am ca roata se intoarce .Am credit in CHF si am avut si economii in aceeasi moneda .Acum voi economisi si in lei.Si asta datorita faptului ca francul este mai ales in acest moment o moneda speculativa.Nu pot cumpara ,in afara de rata pe care o achit lunar ,ca moneda de economisire francul elvetian.Cand ii mai aud pe unii ca vor sa se refinanteze la cursul actual ma intreb oare ce au in cap.Nu este suficient ca au luat o decizie mai putin inspirata atunci?Trebuie sa i-a una si mai proasta acum?
  • 0 (0 voturi)    
    e prea simplu (Luni, 8 august 2011, 16:29)

    Anticrizu' [anonim]

    Toate aceste devalrorizari au o logica simpla: nu poti sa ai o europa unita fara o moneda unica si un curs de referinta unic. Nu s-a dorit a se face o medie a puterii de cumparare, ci s-a ales varianta cea mai scumpa posibila. Banii virtuali care se tot transfera de la BM M sau FMII catre diverse tari aflate in "criza" pur si simplu nu au alt scop decat a egaliza nivelul de trai..cine are cel mai mult de suferit? tarile bogate.. ce facem noi cei saraci? scapa cine poate.. Si cum se doreste globalizare... toti trebuie sa sufere..inclusiv amercanosii sau eschimosii..