Dealer: Euro a urcat pana la 4,30lei, apoi a coborat. La nivelul acela s-a facut o singura tranzactie. Piata e plina de zvonuri legate de prabusiri de banci. Ieri a fost unul, azi doua

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 11 august 2011, 13:42 Economie | Finanţe & Bănci

Leul s-a depreciat in sedinta de joi atat in fata euro cat si in fata francului elvetian. "Toate monedele din regiune au avut aceeasi evolutie, cel mai volatil fiind zlotul polonez", a explicat pentru HotNews dealerul unei banci comerciale. Miscarile bruste ale valutelor nu au insa la baza fundamente economice, mai spune dealerul. "Ieri stiti ca a aparut un zvon legat de probabila prabusire a unei banci. Azi au mai aparut doua, legate de banci din alt stat decat cel de ieri. Maine probabil va fi "atacata" o alta banca. Multi "musca" la asemenea zvonuri iar efectele se vad", a mai spus dealerul citat.

Euro a ajuns la un moment dat la 4,30 lei in piata dar nu a stat mult la acest nivel, incheindu-se practic o singura tranzactie, a mai adaugat dealerul. Banca Nationala a Romaniei (BNR) a afisat joi un curs de referinta de 4,0898 lei pentru un franc elvetian, ceea ce reprezinta un nou maxim, dupa ce miercuri atinsese un nivel de 4,0865 lei. Pentru euro, BNR a afisat joi un curs de referinta de 4,2855 lei/euro, in vreme ce dolarul american a castigat teren in raport cu moneda nationala, ajungand la 3,0177 lei/dolar.

Banca Nationala a Elvetiei (SNB) a anuntat miercuri noi masuri pentru a contracara aprecierea francului, care este, spune ea, "masiv supraevaluat" si reprezinta o "amenintare" pentru economia tarii. La numai sapte zile de la anuntul primelor masuri de franare a intaririi monedei locale, SNB a decis sa creasca semnificativ nivelul de lichiditate din piata prin intermediul operatiunilor de swap valutar (la fel ca in timpul crizei din 2008)."Vrem sa aducem Libor cat mai aproape de zero", a declarat intr-un interviu pentru Le Temps Jean-Pierre Danthine, membru in boardul Bancii Elvetiei.

Pe piata monetara, dobanzile pe termen foarte scurt au crescut fata de sedinta precedenta, situandu-se sub rata dobanzii de politica monetara, de 6,25% pe an. BNR a afisat in prima parte a zilei un nivel mediu al dobanzii la depozitele atrase (ROBID) pentru o zi (overnight) de 4,78% pe an, fata de 4,28% in sedinta precedenta.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9877 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    ma iubesc bursa asta... (Joi, 11 august 2011, 13:49)

    me [anonim]

    daca eu sunt o persoana cunoscuta si cu credibilitate si spun ca o firma e in pragul falimentului... fac praf bursa... mai mult e posibil sa fie totu atat de naspa incat firma aia chiar sa ajunga sa fie in pragul falimentului...
    ce frumoasa e viata...
  • 0 (2 voturi)    
    muhaha (Joi, 11 august 2011, 13:51)

    jiji [anonim]

    cat de inghesuit la minte poti sa fii, sa zicem ca zvonul este ca se prabuseste euro si tu te arunci sa cumperi tot mai sus euro?! nu o fi leul franc elvetian dar de ce ar fi mai prost decat o moneda care sa zicem ca dispare?!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce zici? 4.2926 max azi (Joi, 11 august 2011, 13:59)

    sg [anonim]

    De unde sunt sursele astea? Cotatiile arata altfel....
    Numai zvonuri si zvonaci, care se cred buricul pamantului.
    Nu sunteti seriosi. Sunt analize pertinente la evolutia valutelor, a burselor si va luati dupa unul care se incyurca in monitoare
    • -1 (1 vot)    
      ziua nu s-a terminat... (Joi, 11 august 2011, 15:53)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui sg

      Din pacate, in mom de fata, eur este cotat intre 4.3040 si 4.3112...
  • 0 (2 voturi)    
    @muhaha (Joi, 11 august 2011, 14:00)

    vali [anonim]

    Raspunsul e simplu: au venit strainii au investit euro, iar in momentul in care sunt probleme prefera sa se intoarca acasa deci cumpara euro => curs de schimb ridicat.
  • +1 (5 voturi)    
    ce e bursa (Joi, 11 august 2011, 14:07)

    adi [anonim]

    casa de pariuri + balta cu guvizi si pescari
  • +1 (1 vot)    
    iar a trecut de 4.3... (Joi, 11 august 2011, 15:08)

    hm [anonim]

    Bid-ul este peste 4.3
  • +1 (1 vot)    
    CHF - criminal (Joi, 11 august 2011, 15:22)

    Jon [anonim]

    Cum este posibil ca in cursul acestei "crize" o singura valuta sa se aprecieze atat de vulgar: de la 2.2 lei in 2008 sa ajunga 4.08lei in 2011?

    Ce simplu isi dubleaza averile cetatenii aceia cu depozite in CHF. Teapa inteligenta. Lasa ca platesc romanii ca au cu ce.
  • +2 (4 voturi)    
    Eu nu as merge pe franc elvetian. (Joi, 11 august 2011, 15:46)

    mircea [anonim]

    Economia Elvetiei nu poate sustine un franc super evaluat.Vad o cadere dramatica a francului elvetian in zilele urmatoare.Viitorul,cel putin de moment,este al euro si dolarului.Alte monede sau forme de acumulare nu vad posibile in urmatorii 5-10 ani..Fraierii care cumpara acum franci elvetieni,nu vreau sa-i aud cum se vaita .Multi nu discuta,dar eu vad mai bun plasamentul in lire englezesti decat in franc elvetian.Cred ca unii isi bat joc de micii investitori.Francul elvetian,este acum la fel cu balonul imobiliar.Cand va cadea ,nimeni nu-l mai redreseaza.Nu are cu ce.
    • +2 (4 voturi)    
      Global POKER Game (Joi, 11 august 2011, 16:24)

      sargo [anonim] i-a raspuns lui mircea

      piata financiara a devenit o imensa masa de poker la care oameni foarte bogati fac jocurile mizand sume imense. de multe ori e cacealma, uneori nu. Ideea e cum sustii si cum reactioneaza ceilalti jucatori.
      se castiga averi fabuloase din nimic peste noapte. normal ca economiile reale trebuie apoi sa produca banii astia reali pt a-i plati pe acesti jucatori virtuali din fotoliu pt ca desi ei tranzactioneaza ipotetic, sunt rasplatiti cu bani reali.
      cred ca diversificarea asta imensa a instrumentelor financiare, pe langa avantajele evidente, ramane o sabie cu doua taisuri.
      iar ideea de economie speculativa ar trebui cumva reglementata mai sever mai ales piata short. Poti trimite un stat in faliment daca ai suficienti bani si suficient apetit pentru risc. oricum ar fi statele nationale sunt cumva dependente de ce se intimpla la aceasta masa de poker.