INFOGRAFIC Romania, crestere economica firava, in linie cu media UE

de Dragos Comache, Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 16 august 2011, 14:34 Economie | Finanţe & Bănci

Romania a inregistrat in cel de-al doilea trimestru al anului o crestere economica firava, aceasta fiind insa in linie cu media statelor membre ale Uniunii Europene, conform estimarii preliminare a Eurostat. Produsul Intern Brut (PIB) al Romaniei a crescut cu 0,2% comparativ cu trimestrul anterior, o performanta mai slaba fiind inregistrata in Portugalia, Ungaria, Franta, Olanda, Germania si Bulgaria.

Cresterea economica la nivelul Uniunii Europene a fost de 0,2% in perioada mentionata, un avans similar fiind inregistrat si in zona euro.



Nota: Eurostat a prezentat date pentru 20 din cele 27 de state membre ale UE.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

7839 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    una din cele mai slabe? (Marţi, 16 august 2011, 14:44)

    Dan123 [utilizator]

    Hai pe bune? cand 6 tari au mai putin si 9 mai mult, asta nu inseamna "una din cele mai slabe".... e pe la mijloc.
    • +7 (9 voturi)    
      grecia, irlanda (Marţi, 16 august 2011, 15:40)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      inca nu au publicat in Irlanda sau in Grecia, tara unde se estimeaza -7%. Vad ca acum nimeni nu mai sare sa laude Bulgaria
      • +1 (3 voturi)    
        si vad ca nu e trecuta Polonia ... (Marţi, 16 august 2011, 16:33)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        prietenii stiu de ce ;) ;)
        PS trecand peste faptul ca ceilalti stau la valorile astea din 2008 iar noi venim dupa picaje de 5-6%
        • -1 (1 vot)    
          Nu e adevarat ceea ce spui. (Marţi, 16 august 2011, 20:36)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_European_Union#Economic_growth
          • 0 (2 voturi)    
            Financial Times: Romania, surpriza placuta ! (Miercuri, 17 august 2011, 10:55)

            Romania se modernizeaza [anonim] i-a raspuns lui Florin

            Marele ziar financiar considera ca Romania, cu 1,4% crestere fata de aceeasi perioada din 2010, este 'unica surpriza placuta a Europei de Est', pt ca estimarea initiala era de doar 0,8%.

            In schimb, analistii considera Ungaria drept 'surpriza negativa', cu 1,5% in loc de 2,35% estimare initiala si o crestere de 0% pt trimestrul 2 in 2011.

            Romania se situeaza la mijlocul clasamentului, ultimele pe lista fiind Irlanda si Grecia, cu prabusiri mari ale PIB-ului. Portugalia nu reuseste sa iasa din criza.

            Tarile baltice au crestere ceva mai mare, insa vin dupa caderi foarte mari (de pana la 14% din PIB) in ultimii 2 ani.

            Oricum, analizele internationale pt Romania sunt printre cele mai bune, cu recomandari pozitive.

            Guvernul Boc trebuie sa continue reformele, sunt absolut necesare, exista sute de mii de fraudatori la alocatii si pensii, exista prea multi bugetari, se cheltuie bani aiurea, nu se atrag suficiente fonduri UE.
    • +2 (2 voturi)    
      Sau au schimbat titlul sau (Marţi, 16 august 2011, 17:52)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Dan123

      voi doriti cu orice pret sa aratati ca este mai bine tot timpul (nu ma refer la acest caz)
      HO, nu a dat nimeni, titlul este
      "Romania, crestere economica firava, in linie cu media UE"
      este in linie cu UE, dar este firava.... care este problema???
    • 0 (2 voturi)    
      Felicitari hotnews! (Marţi, 16 august 2011, 18:51)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      Numai un site serios este atent la obiectiile din comentarii si corecteaza.
  • +4 (4 voturi)    
    Titlu (Marţi, 16 august 2011, 14:48)

    gdans [utilizator]

    "Cresterea economica la nivelul Uniunii Europene a fost de 0,2% in perioada mentionata, un avans similar fiind inregistrat si in zona euro" contrazice titlul si este o formulare mai aproape de adevar.
  • +7 (9 voturi)    
    si restul tarilor tot cu boii mici... (Marţi, 16 august 2011, 14:51)

    Athos [anonim]

    Si Spania, Cehia, Lituania si Marea Britanie tot 0,2% au avut iar Italia 0,3%. Deci nu e chiar rau...
    • +5 (5 voturi)    
      Merge treaba (Marţi, 16 august 2011, 16:46)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Athos

      Lasa man ca iesim noi si din gaura asta :) E drept ca vine una mai mare dar suntem mai pregatiti acum, cel putin psihologic. Intr-adevar, nu e rau, avand in vedere despre cine discutam...
    • -1 (1 vot)    
      nu e rau ? (Marţi, 16 august 2011, 18:57)

      dpo [anonim] i-a raspuns lui Athos

      Daca tarile alea mentionate de tine au crestere zero an de an, in cat timp crezi ca le ajungem cu 0.2% pe quarter ?
  • +3 (5 voturi)    
    ce stire? (Marţi, 16 august 2011, 14:54)

    ia cucu [utilizator]

    Cred ca interpretati gresit datele de pe harta aia. Desi 0.1% din economia germaniei nici nu se apropie de 0.2% din economia Romaniei, sunteti malitiosi cand spuneti ca am avut una din cele mai mici cresteri, cand sunt alte 10 tari care au avut crestere mai slaba sau cel mult egala cu a noastra.
  • +5 (5 voturi)    
    1st ammendment (Marţi, 16 august 2011, 14:57)

    Gigel [anonim]

    "o performanta mai slaba fiind inregistrata in Portugalia, Ungaria, Franta, Olanda, Germania si Bulgaria..."
    ... si similara in Cehia, Spania, UK, Lituania.

    Apropos de Austria, aruncati un ochi pe http://www.wko.at/statistik/prognose/outlook.pdf la pagina 11: +1.6% muncitori straini in 2011.
  • +13 (13 voturi)    
    aha (Marţi, 16 august 2011, 14:58)

    cipax [utilizator]

    Titlu este pesimist: deci ai 5 tari cu crestere mai mica ca tine, 4 tari cu aceeasi crestere si totusi suntem una dintre cele mai slabe.... aha!
    Titlu optimist se punea asa: avem crestere economica dubla fata de Germania.... :-))
  • +8 (8 voturi)    
    una din cele mai slabe? (Marţi, 16 august 2011, 14:59)

    mihai [anonim]

    Ati pus un grafic in care aratati 9 tari cu crestere mai mare decat Romania si 10 tari cu crestere mai mica sau egala cu Romania. Astfel, Romania este fix pe locul 10 din total 20. De ce e titlul "una din cele mai slabe"? La fel de bine e "una din cele mai mari". Nu era mai simplu si mai normal sa puneti titlul ca suntem la jumatatea "clasamentului"?
  • +7 (7 voturi)    
    Romania, una din cele mai slabe cresteri ???? (Marţi, 16 august 2011, 15:02)

    Vlad2 [utilizator]

    .... o performanta mai slaba fiind inregistrata in Portugalia, Ungaria, Franta, Olanda, Germania si Bulgaria. Dar identica cu Anglia, Spania, Cehia si Lituania si doar cu 0,1 mai mica decat Italia.
  • +2 (2 voturi)    
    Titlul nu este deloc relevant (Marţi, 16 august 2011, 15:03)

    Regent [utilizator]

    Jumatate din UE are rezultate la fel sau mai slabe decat ale noastre, ca sa nu zic ca restul nu sunt cu mult mai buni (cateva exceptii)
    • 0 (0 voturi)    
      putina relevanta (Marţi, 16 august 2011, 15:20)

      Nimeni [anonim] i-a raspuns lui Regent

      Pai e relevant, una e sa ai o crestere relativa la X si alta sa ai o crestere relativa la Y.
      • 0 (0 voturi)    
        pe bune? (Miercuri, 17 august 2011, 0:41)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Nimeni

        aici se vorbeste de procente si nu de valori absolute. stii de ce? pt ca nu poti compara valori absolute, germania are alta populatie, alta suprafata, alta economie, alta istorie. ia zi-mi, este ca tot basescu e de vina ca nu avem puterea economica a germaniei? ia zi-ne, cum o sa fie daca vine usl la putere? o sa geama de nemti si francezi care vor dori sa munceasca la noi, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Date lipsa (Marţi, 16 august 2011, 15:15)

    Serban Marin [utilizator]

    Se mai constata absenta datelor pentru urmatoarele state UE: Danemarca, Grecia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Polonia si Slovenia, in informatiile Eurostat.
    • 0 (2 voturi)    
      vezi nota (Marţi, 16 august 2011, 15:31)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Serban Marin

      E o nota sub harta, unde scrie ca Eurostat a prezentat date doar pentru 20 de state
  • +2 (2 voturi)    
    pai nu (Marţi, 16 august 2011, 15:16)

    gigi [anonim]

    ca nu mai era 'breching nius'
  • +2 (2 voturi)    
    polonia (Marţi, 16 august 2011, 15:18)

    polska [anonim]

    nu inteleg de ce nu afiseaza nimic pentru Polonia. chiar eram curios...
    • +1 (1 vot)    
      Polonia (Marţi, 16 august 2011, 16:21)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui polska

      Da, da, te pomeni ca o sa vina iarasi cu ceva cifra astronomica.
  • +2 (4 voturi)    
    acum sincer (Marţi, 16 august 2011, 16:04)

    sucaa [utilizator]

    eu prefer cresteri de max 1% altfel ajungem iar de unde am plecat. cresteri spectaculoase de 7-8% nu sunt sustenabile. a se vedea cazul Romaniei din 2007-2008 si mai nou cazul Chinei care are economia "incalzita". la asemenea cresteri si caderile sunt pe masura. o crestere de jumatate de procent sau un procent, nu va afecta populatia in cazul unei recesiuni cum am fost noi loviti in 2009-2010.
    evident, cresterea respectiva sa se bazeze pe ceva concret, nu pe credite cu buletinul.
  • +1 (1 vot)    
    ioi, ca nu-i chiar rau! (Marţi, 16 august 2011, 16:49)

    mary [anonim]

    Ca sa spunem asa suntem aliniati in UE.

    Nu cadem nici prea jos si nici prea sus.
    Hai ca am mai trecut o punte.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 16 august 2011, 16:50)

    Nautilus [anonim]

    Creşterea economică "în linie cu media UE" se datorează faptului că de la începutul lui 2010 încoace singurul sprijin al creşterii economice au fost exporturile, în principal exporturile de produse industriale (şi de piese şi subansamble), întrucât celelalte sectoare ale economiei o cam scaldă. Iar partenerii comerciali la export sunt ţările din UE.

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    enervanti astia cu crestere 1%... (Marţi, 16 august 2011, 16:56)

    mary [anonim]

    Strica peisajul tarile cu cresterea economica in jur de 1%:Finlanda,Suedia, Austria si chiar si Belgia...

    Daca la finlandezi ma asteptam, si suedezii, pentru ca sunt aproape, i-au prin simpatie de la finlandezi, dar Austria, Belgia, tarisoarele astea mici cum au dat din picioruse de au ajuns aici?

    Mai ales Belgia care nu are guvern de peste 1 an de zile si flamanzii sunt la cutite cu valonii. Nimic nu imi pare logic aici, decat daca tin seama ca unii au inceput sa pompeze banuti acolo.

    Ma gandesc ca si in Austria este la fel... Ghici ciuperca intr-un picior ce este?
  • +1 (1 vot)    
    Unde-i Grecia? (Marţi, 16 august 2011, 17:08)

    Unu' [anonim]

    Grecia?
    • +1 (1 vot)    
      la minus infinit :) (Marţi, 16 august 2011, 18:06)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Unu'

      Glumesc...

      Grecia e "suspendata de la tranzactionare", sau cum ar zice judecatorul american - "on probation"
  • -4 (8 voturi)    
    Ce tari suntem. (Marţi, 16 august 2011, 18:45)

    haiducul [anonim]

    Nu inteleg de ce nu se intorc romani acasa,se incapataneaza sa ramana slugi in tari ca Spania,Italia,Grecia,Portugalia,Irlanda....tari cu guverne iresponsabile, care o duc atat de rau incat cei ce muncesc acolo mai trimit (uni) si ceva banisori pentru cei care o duc bine in Romania.
    Nu inteleg de ce se face tam tam pe subiectul libertati muncii din Spania,din moment ce marinarul trambita ca daca nu ne convine sa ne ducem unde este somaj 20%.
    Bravo Boc, sa duci Romania pe cele mai inalte culmi ale bunastari,iata ca se poate, i-am luat pana si pe nemti si pe frantuzi.In curand o sa facem gard ca sa stopam valurile de emigranti din Germania,Suedia,Norvegia.....
    Sa conduci.... pardon,sa fii condus de TB pana in 2050 sau chiar pana 3100.
    • +1 (1 vot)    
      Haiducule... (Marţi, 16 august 2011, 21:47)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui haiducul

      ...esti un fel de Gabi Firea...
  • -2 (4 voturi)    
    modelul de crestere economica (Marţi, 16 august 2011, 19:07)

    atreus [anonim]

    al europei de vest este complet incompatibil cu Romania... nimeni nu gandeste aici!
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa ca se gandeste in... (Marţi, 16 august 2011, 21:48)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui atreus

      ...Cartierul Totenham...ha,ha,ha...
  • +1 (7 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 16 august 2011, 19:15)

    George [anonim]

    Gunoierii postaci uslasi pe unde sunt? Sa faca bine si sa beleasca bine ochii de cal la aceasta statistica si nu mai urle isteric aiureli, asa cum le sunt trasate directivele de catre stapanii lor, Tonta si Antenescu, doi submediocri in ale economiei. Si nu numai. Romania e cat de cat ok, avand in vedere peisajul economic mondial evident nefavorabil.
    • +1 (3 voturi)    
      Capul deasupra apei (Marţi, 16 august 2011, 20:33)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui George

      De fapt România e ceva-ceva mai OK decât în 2008 (ca şi Big Brother de peste Baltă) din câteva motive:

      + stabilitatea cursului valutar comparat cu inflaţia la EUR şi USD poate fi o metodă de dezinflaţie;
      + economisirea (egală cu zero în era creditului cu buletinul) este practicată atât de firme cât şi de public;
      + preţurile unor bunuri şi servicii au scăzut;
      + rezervele valutare s-au majorat.

      Însă există mai multe motive pentru care România nu e OK (şi Big Brother la fel, îşi trage sufletul sub Barack-Vodă):

      - şomaj uriaş în afara Bucureştiului şi a câtorva oraşe mai mari, care trag media pe ţară în jos;
      - salarii mici cu putere de cumpărare şi mai mică datorită cursului leu-euro;
      - o puzderie de credite restante;
      - preţurile bunurilor alimentare au crescut.

      "Cât de cât OK" nu e mare lucru.

      ~Nautilus
    • +1 (1 vot)    
      Cat de ok? (Marţi, 16 august 2011, 22:53)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui George

      1. Tara e cat de cat bine? Adica e loc de mai rau?

      2. Pe de alta parte, care parte din TVA-ul de 24% insumat cu impozitul pe venit de 16%, ambele mergand la o parte sau alta a statului, exprima parerea ca aceasta tara e cat de cat bine? Pana si Grecia are o medie a TVA-ului mai mica decat in Romania si impozitul pe venit e 0% daca ai venit pana la 12 000 euro pe an.

      Just sayin'.
      • 0 (2 voturi)    
        In concluzie (Miercuri, 17 august 2011, 2:05)

        mimi [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

        Pai de-aia a si ajuns Grecia unde a ajuns, din cauza ca practica un fel de comunism cu fata umana, mascat sub haine de capitalism.
    • +2 (2 voturi)    
      politica nu are legatura... (Marţi, 16 august 2011, 23:00)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Cresterea economica a fost generata de exporturi in primul rand! Mediul privat si-a vazut de treaba,managementul de top a redus costurile la timp (cam atunci cand Base zicea ca nu exista nici o criza ) si in ciuda lipsei infrastructurii de transport si a masurilor de incurajare din partea guvernului (ba chiar au primit piedici prin cresterea taxelor si a impozitelor), au reusit sa-si vanda produsele in afara (si pe fondul revenirii economiilor europene). Intelegi care-i smecheria? USL-asii sunt la fel de mincinosi ca PDL-eii ! nici unii nu au nici un merit la ce se intampla bun in tara asta!
  • -3 (5 voturi)    
    Culoare (Marţi, 16 august 2011, 20:26)

    manolescu [anonim]

    Nu ati avit decat vopsea portocalie in maus ??
    Fac alergie la culoarea asta !Data viitoare incercati si cu mov .
  • +4 (4 voturi)    
    antena 3 (Marţi, 16 august 2011, 22:48)

    Peter [anonim]

    "Deşi premierul continuă să se laude, pe unde merge, că România o duce bine, potrivit datelor biroului european de statistică,ţara noastră a avut în trimestrul doi cea mai slabă creştere economică din UE!"

    Cu aceasta fraza incepe Gabriela Vranceanu-Firea-Pandele emisiunea de azi. Cine mai poate sa creada si cat timp mincinile debitate de antene ?
  • 0 (0 voturi)    
    Polonia (Miercuri, 17 august 2011, 0:58)

    uzu [anonim]

    Polonia sau Grecia nu-s in Uniune ?
    :)
  • 0 (0 voturi)    
    aww... (Miercuri, 17 august 2011, 1:10)

    raulucian [utilizator]

    suntem si noi in rand cu lumea
  • +1 (1 vot)    
    PROCENTELE... (Miercuri, 17 august 2011, 7:52)

    STAN PATITU [anonim]

    Ati facut o socotela ca sa vedeti ce insemna 0.1% din PIB-ul Germaniei sau 0.3% din PIB-ul Italiei fata de 0.2% din PIB-ul Romaniei?
    • +1 (3 voturi)    
      a bate campii! (Miercuri, 17 august 2011, 10:37)

      curios [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      cat e 0,1% din PIB al Germaniei fata de PIB al USA sau al Chinei? daca tot e sa batem campii....