De unde apar totusi crizele? Din prostie, la propriu

de DP     HotNews.ro
Marţi, 16 august 2011, 17:23 Economie | Finanţe & Bănci

Pana prin 1500, standardul de viata era cam acelasi peste tot in lume. Cheltuielile erau cam la fel (calculate la PPP) , dar pe la 1800 apar deja discrepante majore. Cei din orasele mai dezvoltate castigau mai bine, in vreme ce „taranii” aveau mai putin. Dovezile arata ca pana chiar pe la 1595, nivelul de trai al muncitorilor din Asia era similar cu cel al muncitorilor din Italia, Germania, sau Franţa. Daca luam crizele de pana la 1600 si cele de dupa, o sa vedem cateva surprize. Cu cat decalajul intre nivelul de trai masurat pe orizontala (Est-Vest) creste, crizele se inmultesc. De unde au aparut ele, diferentele si ce legatura exista intre crizele lor si crizele „noastre”?, se intreaba Dan Popa pe blogul Hymerion.ro

Sa revenim catre zilele noastre.  Sunt doua lucruri care merita amintite. Primul e de natura economica, iar al doilea tine de stiinta

salarii
Foto: Hotnews

cartii, la propriu.

Hoffman  sustine urmatoarele: de pe la 1600, apar diferentele majore in cheltuielile cu chiria. Preturile alimentelor cresc si ele, astfel incat cei mai loviti sunt evident cei cu venituri joase. Chiriile cresc cel mai puternic in Franţa şi Anglia si Olanda, pentru curiosi. Jamie Reis extinde definiţia nivelului de trai dincolo de consumul de bunuri şi servicii pentru a include alfabetizarea. O idee foarte utila pe care nu am cum sa nu o salut. Abilitatea de a citi şi de a scrie a crescut puternic  în Europa, mai ales dupa descoperirea lui Gutenberg.

In alte zone, taranii au preferat sa se arate sceptici sau ne-interesati de noile cuceriri ale stiintei (ca se numesc tipar sau e-books, nu are foarte mare importanta). In altele, dimpotriva. Gutenberg a facut prima diferenta intre cei care urmau sa fie bogati si cei care urmau sa ramana saraci.

preturi comparabile
Foto: Hotnews

Avem apoi politicile statale. Experienta istorica ne arata ca cei care s-au dovedit conservatori, au avut doar de pierdut. Frica pazeste pepenii, dar daca singura ta preocupare sunt respectivii pepeni, ramai simplu agricultor. Cu o discrepanta ridicata intre Vest si Est din punct de vedere al structurii serviciilor financiare, cu un diferential de productivitate la fel de mare si cu diferente culturale (de abordare a stresului financiar de pilda)  consistente, crizele deveneau de ne-evitat.  Conflictul mineri-intelectuali e doar o reflexie a ceea ce se intampla pe plan pan-national.

  • Cu ce ne confruntam acum?

In urma cu circa 3 saptamani sau o luna le-am vorbit studentilor economisti de la Universitatea din Oradea.  Ideea pe care mi-am construit scurtul discurs a fost aceea a necesitatii de a inova. Asta nu inteleg guvernantii nostri: ca esti cu atat mai bine pozitionat, cu cat ai un nivel al cercetarii si inovarii mai consistent. Dar nu despre Romania este acum vorba in mod necesar.

La fel ca si atunci, ne confruntam si acum cu o discrepanta ridicata intre Vest si Est din punct de vedere al structurii serviciilor financiare, cu un diferential de productivitate

salarii constructii
Foto: Hotnews

la fel de mare si cu diferente culturale (de abordare a stresului financiar de pilda)  consistente.

Cat despre solutiile propuse, ma fac sa rad. Soros vine cu ideea impozitarii bogatilor. Asta o faceau si regii Frantei sau ai Marii Britanii. Pana si domnitorii romani procedau prin copiere, la fel. De cateva zeci de ani (ca sa nu zic sute) stiinta economica se rezuma la a da explicatii post-factum. Nu avem din pacate oameni care sa inainteze in acest domeniu, iar acest lucru se va vedea in mecanismele declansate pentru a iesi din aceasta criza.

Cata vreme speranta in solutii noi este egala cu teama de a le cauta, nu vom face altceva decat sa ramanem pe loc pe sine, in timp ce trenul se apropie. In fond, si Karenina si-a intalnit destinul

Pentru mai multe detalii tehnice, explicatii si grafice cat cuprinde, de citit:  Living standards in the past

Citeste si comenteaza pe blogul Hymerion.ro



Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7205 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    crizele, imposibil de evitat (Marţi, 16 august 2011, 19:37)

    Ari3s [anonim]

    O analiza superficiala, imprumutata. In acest fel, nu ajungem nicaieri.
    • 0 (2 voturi)    
      Soluția (Marţi, 16 august 2011, 22:43)

      Ioan88 [utilizator] i-a raspuns lui Ari3s

      Cred că ideea esențială este că trebuie să venim cu soluții cu adevărat inovatoare și să nu mai copiem tipare vechi. Nu trebuie să ne fie teamă să inovăm soluții, să pășim într-o direcție fără teamă și cu determinare. Momentan, toată lumea trece pe un fel de default sau așteptare, iar soluțiile propuse sunt veșnic aceleași. General valabil! Și tot aceleași mentalități atrofiate de prudență bolnăvicioasă...
      • +1 (3 voturi)    
        daca era lasat in pace ..... (Miercuri, 17 august 2011, 15:45)

        mo [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

        TB scotea tara din criza si din mainile jefuitorilor; dar tocmai ei si mafiiile lor il tin legat de maini si de picioare , de fapt, isi bat joc de noi !
        • -1 (1 vot)    
          ar mai fi ceva timp...... (Joi, 18 august 2011, 13:19)

          eu sper.. [anonim] i-a raspuns lui mo

          TB este capitan de cursa lunga; poate mult mai mult dar imi este teama ca nu mai are pentru 'cine'....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 18 august 2011, 10:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ari3s

      De asteptat de altfel. Promit sa nu mai citesc niciun articol din sectiunea economica fara sa ma uit bine in prealabil la numele autorului.
  • +2 (6 voturi)    
    Cu cine sa inovam? (Marţi, 16 august 2011, 20:19)

    mircea [anonim]

    Bacalaureatul,abia din 2011 a pus stop imposturii si accesului prostilor la studii superioare formale.In invatamantul superior,puzderia de facultati particulare,la care ,dai banul,iei diploma a degenerat grav invatamantul.Culmea este ca cei cu diplome luate pe bani,dar prosti gramada au obtinut functii,fapt ce a facut ca tinerii cu perspectiva pentru inovare sa fie marginalizati.Ser ofera fonduri europene pentru cercetare.Cat au obtinut cercetatorii nostri?Infim de putin,pentru motivele enumerate mai sus.Multi dintre cercetatorii nostri practica plagiatul cu nerusinare si inventeaza ce altii au abandonat ca nemaifiind de actualitateCand numarul de locuri la facultati este egal saui mai mare decat numarul de absolventi de liceu,ceva nu-i normal in invatamantul romanesc.Dar d-l Marga si madam Andronescu nu au remuscari.Fudulia lor conteaza..
  • 0 (12 voturi)    
    cauza (Marţi, 16 august 2011, 20:56)

    gabriel [anonim]

    cauza este natura umana, care dezlantuita sub kapitalism si democratie, distruge omenirea...kapitalismul si liberalismul sunt cel mai inalt etaj al jigodismului uman, cand imoralitatea, hotia, lacomia si lenea, smecheria sunt legalizate, incurajate si ridicate la rang suprem...o suprema apologie a infractiunii !
  • -1 (5 voturi)    
    De parca crizele ar fi rele... (Marţi, 16 august 2011, 21:08)

    Ovidiu [anonim]

    Crizele sunt cele care canalizeaza energiile vechi in directii noi fie bune sau rele: uneori iasa razboaie, alteori o constiinta superioara a omenirii. Ele sunt principala cauza a marilor descoperiri stiintifice, uneori reperezinta un "reset" global, dar in general sunt ca o palma data unui catatonic.
  • 0 (4 voturi)    
    o analiza pertinenta (Marţi, 16 august 2011, 21:38)

    oish [anonim]

    dimpotriva, aspectul esential este atins in aceasta analiza, scurta desigur, din pacate prea putini au curajul sa si gandeasca, nu doar sa repete,
  • -1 (7 voturi)    
    si? (Marţi, 16 august 2011, 21:49)

    MirceaA [utilizator]

    nu prea apare in text cum s-au imbogatit marile puteri coloniale, adica cine a spart echilibrul si cum. Sclavagism, jefuirea resurselor si comert cu opiu.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu doar prin jaf (Miercuri, 17 august 2011, 0:05)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Stimate domn, desigur ca prin comertul cu opiu, sclavi sau prin stapanirea si exploatarea coloniilor o parte dintre tarile bogate au obtinut o parte din bogatia lor. Nu cea mai mare, insa. Puteti verifica pe internet sau in carti, daca veti cauta bine sunt sigur ca veti gasi suficiente informatii. Pe de alta parte exista suficiente tari bogate care nu au avut colonii ori au avut colonii sarace sau pentru prea putin timp. Va pot da si exemple: Germania, Danemarca, Suedia, Finlanda, Coreea de Sud, Singapore, Taiwan, Hong Kong si lista ar putea continua. In 1945 Germania era un morman de ruine, dar germanii au muncit pe branci, fiind ajutati si prin planul Marshall, e drept, dar mai putin decat alte state. In 1955 Germania occidentala era din nou cea mai mare putere economica a Europei, desi o mare parte din fabrici ii fusesera rase de pe fata pamantului in razboi si pierduse un sfert din teritoriu si o cincime din populatie.
      Cum se explica atunci imbogatirea lor, daca nu au jefuit ca alte state, ori au jefuit, dar prea putin? Ei bine, din ce am citit eu, au existat mai multi factori: o educatie extrem de dezvoltata (nu intamplator unul dintre cei mai importanti danezi este considerat a fi Nikolaj Grundtvig, un pastor care a promovat educatia adultilor, al carui nume il poarta un program al UE), apoi ar fi o cultura a muncii bine facute (se pare ca e mai important ca un stat sa aiba o populatie bine ducata, care sa stie sa se organizeze si sa se descurce in economia de piata decat sa aiba resurse naturale ori capital, desi nu strica sa le aiba si pe acelea), un stat de drept, neutru, in care niciun cetatean nu este favorizat in comparatie cu altul, in raport cu autoritatile etc.
      Vestea buna e ca o tara se poate imbogati si fara sa fi avut colonii ori sa-i fi jefuit pe altii. Vestea rea e ca e foarte dificil. Intrebarea e daca Romania poate ceea ce au putut altii.
      • +3 (3 voturi)    
        pai e evident (Miercuri, 17 august 2011, 11:16)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        imediat dupa 1492 statele vestice au gasit in Lumea Noua o sursa de imbogatire rapida ce le-a dat un avantaj net asupra celor din Est. Normal ca de la 1500 balanta s-a dezechilibrat. Dupa 200 de ani Anglia a ajuns stapana lumii, in timp ce noi in est ne luptam sa supravietuim intre 3 imperii.
        • 0 (0 voturi)    
          huh ? (Joi, 18 august 2011, 10:32)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui sorin

          Lumea Noua a fost descoperita de Cristofor Columb, navigator SPANIOL nu britanic !
          Spania si Portugalia au fost primii si cei mai mari colonizatori ai continentului american.
          Limba vorbita in america de sud, unde era aurul, este spaniola si portugheza, nu engleza.
          Marea Britanie a venit mult mai tarziu si a stabilit colonii in america de nord, zona preponderent agrara totusi.
          Dar se vede ca nu conteaza cine are resurse, ci conteaza cine gestioneaza mai bine. Portugalia, o mare putere coloniala in ziua de azi face parte din tarile PIGS. Marea Britanie nu.
          In aceeasi idee, degeaba are Romania si ape, si munti si aur si petrol. Padurile au fost defrisate ilegal, petrolul l-am dat gratis la austrieci. Management romanesc = ZERO.
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Joi, 18 august 2011, 15:27)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        ="Vestea buna e ca o tara se poate imbogati si fara sa fi avut colonii ori sa-i fi jefuit pe altii."=
        Da un exemplu de o asemenea tara, dar nu de una unde colonistii isi tin averile in banci...
  • +1 (5 voturi)    
    Sinusoide (Marţi, 16 august 2011, 22:48)

    mihvoi [utilizator]

    Producerea unor produse/servicii realmente utile, inclusiv prin inovație, este cheia de a nu ajunge cerșetor ca și țară.

    Crizele apar atunci când sinusoida economiei o ia în jos. Cu cât a fost urcată mai sus bunăstarea în mod artificial, cu atât o să coboare mai mult sub nivelul "de echilibru".

    Este ca o mașină fără amortizoare, iei o piatră și sari în sus, apoi la aterizare dai cu scutul de pământ și doare.

    http://mihvoi.blogspot.com/2011/07/grecia-imprumutul-si-politicienii.html
  • +1 (1 vot)    
    excelent (Miercuri, 17 august 2011, 5:37)

    lol [anonim]

    eu am inteles tot.
    faza cu Karenina in schimb mi-a scapat.

    care e ideea ? tre sa ne sinucidem de suntem prosti ? sau e doar o faza de moment ?
    • 0 (0 voturi)    
      Desigur ca a fost o scapare... (Miercuri, 17 august 2011, 22:44)

      lulz [anonim] i-a raspuns lui lol

      devremece Ana Karenina nu este decat un personaj de roman (Tolstoi).
  • +1 (1 vot)    
    Nu prea inteleg (Joi, 18 august 2011, 13:36)

    Simona [anonim]

    Eu recunosc ca nu prea inteleg articolul asta. Pe la 1500 standardul de viata era diferit in functie de unde si cum te nasteai - daca erai boier sau nu. Ce relevanta are asta pentru crizele economice actuale?

    In 2008 criza a fost initial financiara. Unele banci au cumparat instrumente financiare derivate prost evaluate. Au cazut bursele, adica apetitul pentru investitii si a venit criza economica. Instrumentele financiare derivate au fost o inovatie, dar au dus la criza financiara.

    Ideea e: inovatia e buna dar nu suficienta pentru a opri crizele economice. In plus in teoria economica crizele sunt ciclice, se intampla oricum.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Joi, 18 august 2011, 15:36)

    MRSmrs [utilizator]

    Bizar articol:
    ="Cat despre solutiile propuse, ma fac sa rad. Soros vine cu ideea impozitarii bogatilor. Asta o faceau si regii Frantei sau ai Marii Britanii."=
    Pai daca 10% bogati detin 90% din bogatiile globale, de ce nu ar trebui impozitati suplimentar? Cine ar trebui impozitati suplimentar? Saracii care sunt 90% si detin 10% din bogatii?!
    PS.Apropo de cine suporta criza:anul trecut averile celor bogati(considerati cei cu peste cateva milioane euro) a crescut in suma cu peste 9,6%.