​VIDEO Apple Watch – un produs greu de vandut

de G.T.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2015, 12:12 Economie | Gadget

Apple Watch
Foto: Captura YouTube
Ultimele reclame lansate de Apple, deși au înregistrat multe vizualizări, așa cum era de așteptat, arată că Apple Smartwatch este o nouă provocare pentru compania Apple atunci când vine vorba despre ideile folosite pentru comercializarea dispozitivului electronic, scrie theverge.com.

Apple a lansat ieri 4 clipuri comerciale pentru Apple Smartwatch care seamănă destul de mult cu cele lansate în luna aprilie a acestui an. În plus, două dintre ele, Berlin și Beijing, au aceeași coloană sonoră.

Aceste lucruri ne arată că Apple Watch este un produs cu mult mai greu de promovat decât un iPhone sau un iPad. Departamentul de marketing de la Apple se luptă în continuare cu provocarea de a găsi mesajul potrivit pentru Apple Smartwatch, care va face ca acest dispozitiv electronic să fie văzut de către public ca unul necesar pentru îndeplinirea activităților de zi cu zi.

Caracteristicile pe care se pune accentul în reclamele de mai jos arată că Apple Smartwatch este un dispozitiv electronic util, care ajută utilizatorii să își organizeze programul zilnic pentru atingerea obiectivelor ce țin atât de activitățile sportive, cât și de cele profesionale, să facă din fiecare călătorie o experiență unică, și sugerează că dispozitivul este practic pentru mai multe aspecte ale vieții moderne.

















4161 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    pre-beta product (Vineri, 17 iulie 2015, 12:34)

    EXEs [utilizator]

    Nu pot intelege incapatanarea in a scoate produse pre-beta atat a celor de la Apple cat si a celor de la Google.
    Dependenta aproape totala de telefon il face absolut inutil in conditiile in care utilitatea ar veni daca renunti sa mai cari tot timpul telefonul dupa tine. Pana cand nu vor integra un modem 3G sau pana cand nu se vor generaliza retelele Wi-Fi metropolitane, ceasurile vor ramane niste device-uri inutile si foarte greu de vandut la actualele preturi. Sincer cred ca mai degraba o sa aiba succes Google Glass si Microsoft Hololens decat toata armata asta de ceasuri. Ceasul in general e o piesa de muzeu cu o piata in continua scadere si cred ca nimeni nu va reusi sa schimbe acest trend.
    • +3 (3 voturi)    
      3g exista.. (Vineri, 17 iulie 2015, 12:50)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Samsung Gear S are antena 3G.
      Evident ca nu exista posibilitatea sa-l folosesti pe post de telefon. Motivul este simplu - Apple si Samsung vor sa le cumperi si telefonul. Ramane de vazut daca Google va reusi sa treaca peste penibilitatea asta. Un "watchphone" ar fi o revolutie in domeniu... nici macar nu trebuie sa ruleze browsere si alte aplicatii care necesita ecran mare, doar functiile specifice (gps, accelerometru, optical hrm etc) + o casca bluetooth a2dp ar fi arhisuficiente. Vor castiga probabil cei care vor reusi primii sa foloseasca si bratara ceasului pentru ceva util - baterie, antena etc.
      • +4 (4 voturi)    
        si eventual sa arate si ora (Vineri, 17 iulie 2015, 13:11)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Daca tot e ceas...
      • +1 (1 vot)    
        Există, dar... (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 9:08)

        Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Am cumpărat Gear S-ul când a apărut, credeam că voi putea să îl convertesc în ceea pentru sport. Din păcate, daca dai drumul la GPS, bateria te ține 2 ore. Nu există aplicații sportive pentru el care să-l trateze ca pe un device de sine stătător. Toate îl tratează ca pe un apendice al unui telefon (valabil pentru majoritatea aplicațiilor). Concluzia? A trebuit să-mi iau alt ceas pentru sport.

        Ce are însă este spațiu să pui muzică pentru a asculta la căști bluetooth. Așa că atunci când ies cu bicicleta am două ceasuri la mâini, unul pentru sport, și celălalt pentru apeluri și muzică. Când din două se va putea face unul, sunt sigur că se vor găsi destui clienți.
        • 0 (0 voturi)    
          bateria e ultima problema.. (Sâmbătă, 18 iulie 2015, 15:16)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

          sa admitem ca ar ajunge sa te tina 4 ore GPSul si ar fi suficiente alea 4 ore. Degeaba.. Gear S fara un telefon Samsung nu poate fi configurat, deci nu poate fi folosit. Te obliga sa cumperi telefonul chiar daca nu-l vrei.
  • +7 (7 voturi)    
    necesar? (Vineri, 17 iulie 2015, 12:37)

    thebblack [utilizator]

    "necesar pentru îndeplinirea activităților de zi cu zi"

    evident, pana acum omenirea a stat sub un copac cu degetul in gura si nefacand nimic deoarece le lipsea ceva necesar pentru indeplinirea activitatilor zilnice.
  • +6 (6 voturi)    
    He, he (Vineri, 17 iulie 2015, 12:41)

    sile [anonim]

    "provocarea de a găsi mesajul potrivit pentru Apple Smartwatch, care va face ca acest dispozitiv electronic să fie văzut de către public ca unul necesar pentru îndeplinirea activităților de zi cu zi"

    Nu de mesaj duc lipsa ceasurile inteligente, ci de utilitate. Cine naiba are nevoie de un dispozitiv care are aproape toate functiile legate de un telefon (de un telefon anume in aproape toate cazurile), cu un ecran suficient de mic incat sa nu poti decat sa citesti niste notificari pe el (nu se pune problema sa scrii ceva) si care mai trebuie si incarcat in fiecare seara? Thanks, but no, thanks.
  • +3 (3 voturi)    
    Caracteristici utile (Vineri, 17 iulie 2015, 13:07)

    gaspy [utilizator]

    Un smartwatch cu GPS, busola, barometru, termometru si 3G incorporat si cu baterie care sa tina 7 zile, la o dimensiuni de ceas normal (40mm diametru). Asta ar fi util pentru sport - ciclism, trekking, etc. As cumpara unul fara sa clipesc.
    • +2 (2 voturi)    
      Garmin vivoactive, epix, fenix (Vineri, 17 iulie 2015, 14:20)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      Firma Garmin are produse cu caracteristici asemanatoare celor mentionate de Dvs.
    • +1 (1 vot)    
      Garmin, Specialized...etc (Vineri, 17 iulie 2015, 17:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Pt biciclete exista deja o gama intreaga de produse.
  • +3 (3 voturi)    
    Ieri am vazut pt prima data un Apple Watch (Vineri, 17 iulie 2015, 13:20)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ieri am vazut in Praga pt prima data un tanar (de liceu) purtand un Apple Watch de inox cu bratara care se prinde magnetic.

    Eram intr-o aglomeratie teribila la targul de produse frantuzesti (unde am fost cu sotia) si tanarul statea la fiecare cateva secunde cu mana pe ceas ca sa nu cumva sa ii cada de la mana. Se prinsese ca daca cineva trece si i-l zmulge, ramane fara.

    Cat timp nevasta-mea admira tarabele eu admiram lumea caci era locul perfect pt hotii de buzunare.
    • 0 (0 voturi)    
      tare! (Luni, 20 iulie 2015, 12:54)

      James Bond [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      "Cat timp nevasta-mea admira tarabele eu admiram lumea caci era locul perfect pt hotii de buzunare."

      Sigur asta ai vrut sa scrii?
  • +5 (5 voturi)    
    Apple watch - mai bine lasa .. (Vineri, 17 iulie 2015, 13:27)

    yoko ono [utilizator]

    daca era "util" .. nu era nevoie de reclame. Se vinde singur, pur si simplu.

    Apple a gandit- "destept" ( creadeau ei ) dar "prost" dupa cum dovedeste piata.
    Piata, necumparand ceasul, nu greseste acum. La fel cum nu a gresit atunci cand au dat navala la iPhone.

    greselile lor:
    - i-au dat o forma, cu stil. "Hai sa-l vindem, vedem noi la ce ar fi util"
    - obligativitatea de a avea iPhone, pt el. Daca pana acum aveai grija de un gadget, acum trebuie sa ai grjia de 2 gadgeturi
    - baterie f slaba. trebuie incarcat de 1-2 ori pe zi. Cat timp sta la incarcat ( 2h ) nu il ai pe mana .. Car ee utilitatea lui atunci ?

    Ceasul de pe mmana il dau foarte rar jos .. o data pe luna ?! De ce as vrea sa il dau zilnic jos, sau chiar de 2 ori pe zi, si sa nu am ceas ( desi tocmai mi-am cumparat stii ?? ) pt cateva ore
  • +2 (2 voturi)    
    Durata de viata (Vineri, 17 iulie 2015, 15:20)

    Stefan85 [utilizator]

    Eu raman la parerea mea ca nu merita sa dai 1000 euro pe astfel de ceas care o sa dureze maxim 3 ani apoi ca orice lucru electronic va cadea (display, baterie etc etc). Un simplu calcul arata ca bateria aia nu are cum sa tina mai mult de 3 ani la 1 incarcare pe zi. intri in anul 3 de folosinta si deja tre sa stai cu el la incarcat de 2-3 ori pe zi.

    La aceeasi bani gasesti un Doxa un Tissot atumatic 80 de ex de il lasi mosternire la nepoti, iar de diferenta iei un galaxy fit daca vrei sa iti faci damblaua cu smartwatch.
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm, pt ceva miscare pe zi exista Fitbit (Vineri, 17 iulie 2015, 17:08)

    Locke Lamora [utilizator]

    Minimul necesar iti este acoperit.