Linux va fi primul sistem de operare cu suport pentru USB 3.0

de Alex Sima     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2009, 19:24 Economie | Gadget

Acesta a fost anuntul facut de Sarah Sharp pe blogul personal, preluat apoi de Ozelwebtasarim. Sarah (aka The Geekees) a lucrat in ultimul an si jumatate la driver, care suporta xHCI (Extensible Host Controller Interface).

"Utilizatorii Linux vor avea in mod oficial suport pentru USB 3.0 in jurul lunii septembrie, ceea ce-l va transforma in primul sistem de operare care suporta acest standard", a mai scris Sarah.

Codul sursa poate fi vazut pe http://git.kernel.org/, unde este postat sub numele ei.

Specificatiile USB 3.0 arata ca ar putea avea un trasfer de 5.0 Gbps.


Alex Sima - TownPortal


Citeste mai multe despre   






















1559 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Linux rullz! (Joi, 11 iunie 2009, 20:17)

    ov1d1u [anonim]

    Linux, FTW!
    • 0 (0 voturi)    
      Oauuu ce tare (Joi, 11 iunie 2009, 21:22)

      theman [utilizator] i-a raspuns lui ov1d1u

      Si ma rog pe ce harduri o sa scriem cu aceasta viteza , sau linuxul e altcumva?
      • 0 (0 voturi)    
        Pe harduri (Joi, 11 iunie 2009, 22:55)

        ov1d1u [anonim] i-a raspuns lui theman

        Vom scrie pe HDD-uri externe pe USB 3.0 si formatate in ext4, normal. :D Oricum hardware-ul pe USB 3.0 va apare cat de curand, probabil la jumatatea lui 2010 vom avea in magazine dispozitive USB 3.0 compliant
        • 0 (0 voturi)    
          deci (Vineri, 12 iunie 2009, 1:15)

          theman [anonim] i-a raspuns lui ov1d1u

          ramane cum am stabilit dar fara ,,Linux rullz,, momentan
  • 0 (0 voturi)    
    dar usb 2.0 inca nu e stabil (Vineri, 12 iunie 2009, 9:15)

    lnx [anonim]

    Deci se lucreaza la versiunea 3.0 dar modulul de kernel pentru versiunea 2.0 nu e stabil, crapa chiar foarte des si cand cauti solutii se recomanda descarcarea modulului din kernel pentru versiunea 2.0 si folosit numai versiunea 1.0.
    'you get what you paid for'
    • 0 (0 voturi)    
      Probleme?! (Vineri, 12 iunie 2009, 11:04)

      ov1d1u [anonim] i-a raspuns lui lnx

      Eu unul nu am avut absolut niciodata probleme cu driver-ul USB din Linux. Probabil ca or fi probleme pe unele chipset-uri, dar cel putin mie nu mi s-a intamplat niciodata sa raman cu dispozitivele USB "in aer".
    • 0 (0 voturi)    
      what? (Vineri, 12 iunie 2009, 16:09)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui lnx

      probabil glumesti, altfel nu-mi dau seama cum poti spune asa o aberatie!
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 9:45)

      dan [anonim] i-a raspuns lui lnx

      crapa ??? tu pe ce planeta traiesti?