Gadgetul care reduce factura la electricitate

de Alex Sima     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 22:56 Economie | Gadget

TV TrickleSaver intrerupe alimentarea dispozitivelor periferice care consuma curent chiar si dupa ce ati stins televizorul.

Ori de cate ori plecati cu gandul ca le-ati intrerupt, dispozitive ca DVD playerele sau consolele de jocuri video continua sa fie alimentate chiar si in mod standby.

Acest gadget se asigura ca ele nu mai consuma nimic, prin intreruperea alimentarii ori de cate ori stingeti televizorul.

Trickle Star costa 35 de dolari dar pare o investitie buna pe termen lung, arata Ohgizmodo.


Alex Sima - TownPortal


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6624 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Sa facem economie (Joi, 9 iulie 2009, 10:27)

    M Ranga [anonim]

    Poate ca ar fi mai simplu si mai economic sa le scoatem din... priza... :)
  • 0 (4 voturi)    
    economie dar cu ce? :) (Joi, 9 iulie 2009, 13:15)

    I [utilizator]

    in tarile care fac economie mai demult, au intrerupator la priza iar prelungitoarele au intrerupatoare pt fiecare priza. Am cautat un astfel de prelungitor in ro dar n-am gasit. Ar fi util pentru toate incarcatoarele care le am...
    • +2 (2 voturi)    
      eu folosesc de mult asa ceva (Vineri, 10 iulie 2009, 9:00)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui I

      eu am gasit la magazine de electrice prelungitoare cu intrerupator iar de fiecare data cind un aparat nu functioneaza si se alimenteaza din prelungitor, apas butonul si gata nu mai consuma. pentru ideea asta ar trebui sa iau si eu 35 de dolari, dar nu am cum ca sa fac asa ceva ca nu am inventat-o eu, au fost altii mai destepti ca mine acu citiva ani
      • 0 (0 voturi)    
        altceva (Luni, 13 iulie 2009, 12:28)

        artcoding [anonim] i-a raspuns lui lucian

        Se refera la prelungitor Master-Slave, care are una din prize de alta culoare, si opreste celelalte prize (Slave) cand pe cea Master nu se detecteaza curent consumat. M-as mira sa nu fie pa la noi asa ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          se gaseste (Miercuri, 30 septembrie 2009, 20:31)

          PedaGogu [utilizator] i-a raspuns lui artcoding

          S-au gasit la noi prelungitoare Master-slave, mi-am luat si eu unul; in plus fata de deconectarea tuturor consumatorilor (mai putin masterul) are si protectie la supratensiune, inclusiv pentru prizele de internet, cablu tv si telefon. Si a costat in jur de 35 de parai :-)
    • 0 (0 voturi)    
      intrerupator (Marţi, 2 februarie 2010, 5:55)

      rsss [anonim] i-a raspuns lui I

      Harnicule, fa-ti un cordon cu intrerupator. Ce mare scofala.Probabil esti legat de gard.
  • 0 (2 voturi)    
    Panou (Vineri, 10 iulie 2009, 14:37)

    Alex [anonim]

    dar... oare nu este mai usor, pentru cei care au tablourile cu sigurante in apartament, sa inchizi direct din tablou ?! Solutie romaneasca gratuita !
    • +3 (3 voturi)    
      o idee buna (Vineri, 10 iulie 2009, 18:23)

      luk [anonim] i-a raspuns lui Alex

      E o idee buna, in felul asta nu-ti mai faci probleme cu frigiderul si alarma casei.
    • +3 (3 voturi)    
      anunt pentru alimente (Vineri, 10 iulie 2009, 21:52)

      vasi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Rugam alimentele sa nu indrazneasca sa se strice pe timp de noapte. In 3 minute se opreste congelatorul, oprim sigurantzele ! (lol)
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul e undeva pe la mijloc (Joi, 23 iulie 2009, 13:56)

    Daniel U [utilizator]

    Sunt anumite electroacsnice mai vechi, gen TVuri, care au consumul de standby mai maricel, dar in general nu cred ca per total in casa am un consum de standby mai mare de 1-2W.

    Acum, eu nu as incedinta electronicele pe care am dat miloane unui buton de priza El-Bi, cumparat din magazin, facut undeva prin turcia. Parerea mea (sunt inginer electrotehnist) este ca iti poti arde aparatele de prin astfel de manevre.

    In plus, pun pariu ca aparatul de care se vorbeste in articol are un consum electric continuu :D doar ca e posibil sa fie mai redus decat cel al aparatelor pe care le decupleaza.