PC World: Urmatorul iPad ar putea avea o diagonala de 7 inci, doua camere video si un port USB standard

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:01 Economie | Gadget

Apple iPad
Foto: Apple
Urmatoarea revizie a tabletei iPad va avea un display cu o diagonala de 7 inci si va include doua camere video, una frontala pentru video-conferinte si una in spate, pentru fotografii, informeaza cotidianul taiwanez Economic Daily Times, citat de PC World. Aceasta publicatie a fost una dintre publicatiile care au oferit informatii despre prima generatie de iPad inainte de lansarea oficiala.

Conform sursei taiwaneze, urmatorul iPad va folosi “o noua tehnologie de touch-screen”, ceea ce ar putea insemna ca va accepta si folosirea de stylus-uri si va avea o diagonala mai mica decat varianta actuala, de la 9 inci, la 7 inci. Acest fapt este destul de improbabil, dat fiind ca Steve Jobs, presedintele Apple, a calificat aceasta dimensiune ca “nepotrivita” intr-o discutie cu actionarii, in urma cu cateva saptamani.

Printre noile functii atribuite tabletei se va numara si un port USB standard, care va fi folosit pentru conectarea de periferice. Din nou, acest lucru este putin probabil, dat fiind ca Apple are deja un ecosistem de periferice care folosesc conectorul dock prezent pe multe dintre pordusele companiei.

Prezenta celor doua camere este aproape sigura, dar fiind ca si actuala generatie de iPhone si iPod Touch le utilizeaza.

Ziarul Taiwanez a folosit ca surse mai multe dintre companiile care produc componente pentru Apple, dar informatiile raman la statutul de zvon, dat fiind ca Apple impune o clauza de confidentialitate tuturor partenerilor sai.

Actualula generatie de iPad a fost lansata in luna aprilie si a avut vanzari de 7,5 milione de exemplare pana la sfarsitul lunii septembrie, cand au fost anuntate cele mai recente cifre oficiale.


Citeste mai multe despre   






















2244 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    copie dupa Galaxy Tab :) (Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:27)

    slider [utilizator]

    copie dupa Galaxy Tab :)
    • -1 (5 voturi)    
      Conform teoriei cu oul si gaina ... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:50)

      blacks3a [anonim] i-a raspuns lui slider

      Galaxy Tab e produs original nu ? E la fel de original ca si Galaxy S ...
      • -1 (1 vot)    
        7 inci, 2 camere web (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 10:29)

        slider [utilizator] i-a raspuns lui blacks3a

        Ce ti se pare ilogic in ce am spus ?De ce ai dat cu minus ?
      • -1 (1 vot)    
        PS pentru : @blacks3a (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 10:33)

        slider [utilizator] i-a raspuns lui blacks3a

        PS pentru : @blacks3a , am si ipad si telefon cu android si stiu despre ce vorbesc ;)
  • -5 (9 voturi)    
    Jobbs cel fara caracter (Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:44)

    fny.ro [anonim]

    Ce ratat ii Jobbs: iese public sa critice produsele concurente iPad ca au doar 7 inchi diagonala, iar el vrea sa scoata generatia urmatoare cu aceeasi diagonala....

    Multa ipocrizie zace in unii oameni.
    • +3 (3 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 0:51)

      florin [anonim] i-a raspuns lui fny.ro

      deocamdata sunt doar zvonuri, si cred ca cel putin la capitolul diagonala nu se va schimba nimic. am butonat multe tablete chiar azi si sincer desi galaxy-ul e fain se simte ca e prea mic. Toshiba JOURN.E mi se pare ok, dar cea mai buna impresia mi-a facut-o Archos 101 (cu un usor minus la ecran, in rest calitate/pret + echipare de neegalat)
      • +1 (5 voturi)    
        mobilitate (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 1:30)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui florin

        Tabletele se vor a fi mobile, iar ipadul e prea mare pentru a fi carat si manevrat cu usurinta.
        Nu poate inlocui un laptop la capitolul productivitate si nici nu e genul de gadget pe care sa il cari in buzunar.
        E destul de incomod sa il tii in mana si sa tastezi in acelasi timp, din cauza dimensiunilor.
        Nu am o tableta de 7 inci, dar imi imaginez ca e mai usor de manevrat decat iPadul meu.
  • -2 (4 voturi)    
    Hahaha (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 1:14)

    Axel [anonim]

    Un BMW seria 3 coupe e mult mai bun decat un Apple ipad
    • 0 (0 voturi)    
      unde dai si unde crapa... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 10:20)

      dude [anonim] i-a raspuns lui Axel

      la tine ori ce ar zice omu raspunzi cu bmw seria 3?//
      (editat de HotNews.ro)
  • -2 (6 voturi)    
    Cuum? (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 1:26)

    muciflenduri [anonim]

    Pai nu declara Jobs ca a tabletele de 7 inci sunt moarte de la nastere?
    Apple ar trebui sa scoata iBoard, cu o diagonala de 42 de inci.
    Aia da revolutie.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact asa a zis :)! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 10:31)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Jobs nu o sa isi caclce in viata lui pe mandrie, prefera sa rateze totul decat sa recunoasca ca a gresit :)..
  • +1 (1 vot)    
    publicitate (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 8:00)

    ploiesteanu [anonim]

    Asta e reclama curata ce faceti voi, nimic altceva. Despre samsung care a scos deja asa ceva ati pomenit? Voi faceti reclama la ceea ce s-ar putea sa implementeze Apple in noile tableturi, si nu spuneti nimic despre tableturi existente pe piata care au aceste functii (2 camere, USB etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    Zvonuri (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 9:28)

    Mihnea [anonim]

    Se spune si in titlu ca sunt zvonuri si mai mul ca sigur nu se va schimba dimensiunea! Copie dupa galaxy tab...ma faci sa rad,cand steve lucra la ipad samsungul proiecta casetofoane de logan:))) mi am pus 4.2 pe ipad si pot spune ca este ca si cum mi am luat alt gagdet!!! Posted from my ipad!steve rulzz
  • 0 (0 voturi)    
    cum????? (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 9:49)

    steve [anonim]

    Se spune si in titlu ca sunt zvonuri si mai mul ca sigur nu se va schimba dimensiunea! Copie dupa galaxy tab...ma faci sa rad,cand steve lucra la ipad samsungul proiecta casetofoane de logan:))) mi am pus 4.2 pe ipad si pot spune ca este ca si cum mi am luat alt gagdet!!! Posted from my ipad!steve rulzz
  • 0 (0 voturi)    
    Doar ZVONURI (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 10:00)

    Steve Jobs [anonim]

    ZVONURI doar , Hotnews doar a preluat alte stiri care scriu si ele ce pot .

    Steve Jobs a spus ca un ecran de 7 inch 16:9 reprezinta doar 45% din suprafata unui exran iPad 9,7 inch 4:3

    NICIODATA nu s-a stiut cum arata si ce componente contine un produs Apple decat in momentul lansarii .

    Din punctul asta de vedere sunt campionii secretomaniei , iar ce se scrie pe net sunt doar zvonuri aparute ori din partea concurentei ori din partea a diversi guracasca care scriu ziua ce viseaza noaptea .

    Nici macar nu se stie cand va apare , daramite componentele .

    Nu mai fiti creduli .
    • 0 (0 voturi)    
      Va contrazic (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 23:37)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Steve Jobs

      De cand a fost "ratacit" un iPhone 4 s-a stiut exact cum arata. Daca a fost ratacit pe bune sau nu, asta fiecare poate interpreta. Un lucru e cert: a fost sters prin Find My iPhone (deci era soft Apple pe el) si a fost cerut inapoi de Apple ca proprietatea sa. Chiar Steve Jobs la WWDC 2010 a spus cand prezenta iPhone 4, fireste ca in gluma, "as fi suprins daca l-ati mai vazut deja".
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru cel care a scris articolul si ceilalti... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 12:17)

    tikitaka [utilizator]

    N-ati citit cu atentie articolul de pe PC World! Citez aici cele doua parti din articolul original care fac referire la 7-inch:

    "The same newspaper in August reported that the device would have a 7-inch touchscreen."

    "The August report from the Economic Daily said Chimei Innolux will supply 7-inch LCD touchscreens, which use the same IPS (in-plane switching) technology found in the original iPad, for the new device."

    Deci partea despre 7-inch este legata doar de ce s-a mai zvonit in August. Nicaieri altundeva nu apare ca zvonurile noi de acum includ informatii c-ar fi de 7-inch.

    Din August incoace se stie deja ca Steve Jobs a infirmat mai tarziu zvonurile respective, infirmarea venind asadar dupa zvonuri, nu inainte cum s-a facut sa se inteleaga aici.

    Si astfel s-a aprins o discutie pe forum dintr-o lipsa de atentie a autorului articolului...