​VIDEO Samsung pregateste urmasul terminalului Galaxy S

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 1 februarie 2011, 10:45 Economie | Gadget

Urmatorul Samsung Galaxy S
Foto: Captura YouTube
Samsung a publicat un clip video care anunta succesorul terminalului Galaxy S, cel mai de succes terminal Android din portofoliul companiei. Producatorul coreean nu a dat detalii despre specificatiile tehnice ale noului model, dar cel mai probabil acesta va include un processor Nvidia Tegra 2 cu doua nuclee de procesare, un ecran Super AMOLED de noua generatie si mai multa memorie decat actuala generatie de Galaxy S.

Samsung produce si terminalul Google Nexus S, considerat la ora actuala ca punctul de referinta al tuturor telefoanelor inteligente care folosesc sistemul de operare Android. Actualul Galaxy S este unul dintre cele mai populare terminale cu sistemul de operare de la Google, cu aproape 10 milioane te unitati vandute de la lansare.

Noul smartphone urmeaza sa fie lansat in mod oficial la Mobile World Congress la Barcelona peste doua saptamani.



Citeste mai multe despre   






















5288 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    de HTC n-ati auzit? (Marţi, 1 februarie 2011, 11:30)

    marius [anonim]

    "Samsung produce si terminalul Google Nexus S, considerat la ora actuala ca punctul de referinta al tuturor telefoanelor inteligente care folosesc sistemul de operare Android"...

    De "terminalele" HTC ati auzit?
    • +4 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 1 februarie 2011, 11:56)

      io [anonim] i-a raspuns lui marius

      ori nu stii sa citesti ori nu te duce capatana sa intelegi citatul. Mai sunt si altii (LG, motorola...etc) care folosesc android. Nexus One a fost facut de HTC(si era cel mai bun telefon cu android) acum Nexus S(produs de Samsung) este cel mai bun.
      • 0 (0 voturi)    
        discutabil (Marţi, 1 februarie 2011, 13:18)

        Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui io

        Nexus S are cam aceleasi specificatii tehnice cu Nexus One. A impus un standard. Si interfata HTC mi se pare peste cea Samsung. Samsung e mai mediatizat, au distributia mai mare, precum si bugetele de reclama.
    • 0 (0 voturi)    
      google search ;) (Marţi, 1 februarie 2011, 12:05)

      Alex O. [anonim] i-a raspuns lui marius

      http://www.samsungnexuss.com/
  • +1 (1 vot)    
    Fool me once... (Marţi, 1 februarie 2011, 12:20)

    sile [anonim]

    Dupa ce a durat cam 6 luni sa scoata update-ul la ultima versiune de Android (desi aceasta era lansata la data aparitiei lui Galaxy S), sunt curios daca lumea se va inghesui la fel sa cumpere si urmasul sau.
    • +1 (3 voturi)    
      fool you are (Marţi, 1 februarie 2011, 13:15)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui sile

      Update-ul OFICIAL a durat 6 luni. NEOFICIAL eu pot sa imi pun ultima versiune de Android, aparuta acum 1 luna, si pe Nexus One, nu doar pe Galaxy S, precum si pe mai orice dispozitiv Android mai rasarit. Asta e frumos la Android, ai control total asupra mobilului, si in plus ai o comunitate de dezvoltatori online care se misca mult mai repede decat canalele oficiale.
      • +1 (1 vot)    
        Who cares? (Marţi, 1 februarie 2011, 14:38)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Tot ce faci neoficial te lasa fara garantie. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca foarte putini utilizatori stiu cum se instaleaza un ROM neoficial.
        Auzi la el, control total, cand trebuie sa hackereasca aparatul...
        Si la capitolul oficial, ce putin in US sunt provideri care inca nu au disponibil Android 2.2 (desi a fost lansat 2.3 si se pregateste 3.0).
        Una peste alta Android e foarte putin diferit de iOS si WP7 la ora actuala. Din punct de vedere al libertatii, nu discut de capabilitati.
        • 0 (0 voturi)    
          hackerit (Marţi, 1 februarie 2011, 23:00)

          Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui sile

          Folosesti prea larg termenul 'hackerit', nu stii ce inseamna evident. NEOFICIAL pot pune orice soft pe telefon. Garantia nu se pierde, decat daca nu mai poti pune la loc softul original, caz in care sunt mari sanse ca paguba oricum sa nu fie acoperita de garantie (lovirea mobilului sau scaparea in lichid). Din ce am citit pe forumuri - si crede-ma, am citit - nu am auzit nici macar un caz - pentru modelele HTC cu Android - in care telefonul cu soft neoficial sa se fi stricat si sa nu poata intra in garantie. Repet. Zero cazuri. De asemenea, instalarea unui soft neoficial nu e asa dificila precum o faci sa sune. Ia maxim 30 de minute. Conectezi telefonul la PC, rulezi un soft, obtii drept de root, pui noul OS pe cardul SD, rebootezi in recovery si instalezi. Procedura e clar explicata pe forumuri, si 99% lipsita de riscuri, si se poate face relativ usor si repede. Apropo: IN ANDROID AI DIN START CONTROL TOTAL. Root-ul e doar permisiunea de a instala noi sisteme de operare. Crede-ma. Mari beneficii nu ai de la root. Nu e deloc similar cu jailbreaking-ul de la IOS. Vorbesti fara sa stii. Iar replica asta nu e data pentru tine, ci pentru cine mai citeste pe aici in viitor, sperii oamenii aiurea fara sa stii de ce vorbesti. Mentionez ca am testat si Iphone 4, recunosc ca e foarte 'smooth'' ca interfata, si e clar de ce are succes de market. Dar nu as renunta la Android, pentru ca in general ma plictisesc repede de o interfata, iar in Android pot sa o schimb total - si fara root - prin instalarea de launchere aleternative. Prin root pot schimba si icon-urile, bara de mesaje, fundalurile fine (nu wallpaper, ci texturi), imaginea de boot (al meu arata la start un BIOS load fals :D) etc.
  • -1 (1 vot)    
    Hm... (Marţi, 1 februarie 2011, 13:10)

    Brontozaur [anonim]

    ' cu aproape 10 milioane te unitati vandute de la lansare."

    Deja au vandut aceste 10 milioane de unitati, si asta inca de la sfarsitul anului 2010. Din ce vad in reclama Galaxy S2 va fi mai subtire si cu invelis metalic (cel putin marginile din profil asa arata). Oricum, eu abia astept sa vad pe piata LG Optimus 2X, cu full HD
  • 0 (0 voturi)    
    comparatie (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:08)

    sorin [anonim]

    La windows mobile este la fel poti personaliza tot ,poti reveni la softul initial ptr. garantie iar de furnizori de softuri gratis este plin pe forumuri.Asa ca nu vad de ce android este superior,mie interfatalor daca e sa o compar cu iphone este mult prea austera,cel putin windowsul seamana cu pc-ul
  • 0 (0 voturi)    
    varf de lance (Duminică, 20 februarie 2011, 14:09)

    haiducu [anonim]

    Galaxy S a fost cel mai vandut smartphone cu care s-a laudat Samsung; era normal ca in 2011 sa vina cu o chestie peste...nu putea ramane deoparte in fata concurenetei acerbe gen motorola atrix sau iphone 5 care si-au anuntat aparitia! Sunt convins ca vor vinde foarte bine si acest device care se anunta a fi un proiect foarte promitator si ambitios!
  • 0 (0 voturi)    
    punte forte (Duminică, 20 februarie 2011, 14:12)

    haiducu [anonim]

    Elementele de noutate sunt: 1.Samsung a reusit sa creasca densitatea pixel-ilor pe cm patrat, iar ca puncet tari: 4.3";3. 1giga ram; 4. 14.4 mega viteza pe web; 5. Android 2.3; 6. Procesor dual core.; 7. Camera 8 mega; 8. Dual led flash.; 9. Filmare ful hd (1080p); 10. flash player 10.1. Nu a fost specificata bateria, sar putea sa fie si ea marita considerabil.
  • 0 (0 voturi)    
    sa mai adaugam... (Luni, 21 februarie 2011, 21:34)

    mihai_78 [anonim]

    eu cam a ta numesc puncte forte: CPU at 1.2GHz !!!!!; 16GB built-in memory; GPS, Wi-Fi b/g/n with DLNA si 8MP camera with Full HD (1080p) video.; luati de priviti:http://www.gsmarena.com/samsung_gingerbrea...o-news-2070.php
  • 0 (0 voturi)    
    vis de itist (Luni, 21 februarie 2011, 21:37)

    Mihai_78 [anonim]

    cred ca e o ambitie pt toti gadgetistii adevarati acest telefon!