VIDEO FOTOGALERIE Carcasa care transforma iPad-ul intr-o carte​

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2011, 20:20 Economie | Gadget

Fotogalerie: BookBook, carcasa pentru iPad si Kindle
​Carcasele BookBook pot "imbraca" atat iPad, cat si iPad2, facandu-le sa arate ca niste carti antice. De asemenea, dispozitivele sunt compatibile cu mai multe tipuri de gadgeturi, inclusiv celebrele Kindle.

Carcasele BookBook de la TwelveSouth sunt facute din piele (copertele sunt rezistente la socuri) si sunt prevazute cu un fermoar.

In interior, iPad-ul se fixeaza in doua "colturi" din piele aflata in partea de jos, in timp ce sus tableta este tinuta de o banda elastica.

Carcasa poate sta in diverse pozitii, iar in modul portrait este util pentru vizionarea filmelor.

BookBook pentru iPad costa 69,99 de dolari si este disponibil in varianta neagra sau rosie.




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3506 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Un mare kich (Vineri, 25 martie 2011, 20:47)

    franz [utilizator]

    Cred ca o sa se vanda bine - poate, tocmai ptr ca e un mare kich.
    O sa parem mai cititi !?? :)
    • +1 (7 voturi)    
      de acord (Vineri, 25 martie 2011, 21:00)

      sapoloro [utilizator] i-a raspuns lui franz

      si iti dau si un plus, insa tare imi este teama ca haita de ifonisti te vor linsa daca vor vedea ce ai scris. Cred ca le vei leza intelighenta !
      • -3 (7 voturi)    
        Iphone-istii (Sâmbătă, 26 martie 2011, 8:15)

        Zigzag [anonim] i-a raspuns lui sapoloro

        Nu apucasera sa spuna nimic pana nu ai sarit tu. Cine-i agresivul si intolerantul, Vadime?
    • +2 (6 voturi)    
      kitsch (Vineri, 25 martie 2011, 21:26)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui franz

      kitsch
    • 0 (0 voturi)    
      Cu adevarat (Luni, 28 martie 2011, 13:31)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui franz

      Nu-mi pun eu Kindle-ul DX in asa ceva. In primul rand ca nu protejeaza cu nimic, in al doilea rand e jalnic de kitschos.
  • +2 (6 voturi)    
    yep (Vineri, 25 martie 2011, 21:04)

    toro [anonim]

    Si asha vor fi salvate toate balenele din varful muntilor...
  • -2 (6 voturi)    
    landscape (Vineri, 25 martie 2011, 21:21)

    ipad [anonim]

    pozitia in care se pot viziona filme se numeste LANDSCAPE nu PORTRAIT. N-ar fi rau ca cel/cea ce scrie asemenea articole incendiar de interesante macar sa stie un pic despre ce vorbeste...
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 25 martie 2011, 21:57)

    stevej [utilizator]

    sa strici frumusete de ipad cu asa ceva?..chiar nu se merita
  • +2 (2 voturi)    
    materializarea proverbului... (Vineri, 25 martie 2011, 23:07)

    extruder [anonim]

    ... sa faci din chekat bici.
    Dar cu mirosul hartiei cum ramane sau cu fosnetul paginilor? "Aportul" e-readerelor e ca lumea va citi mai multe franturi de carte. Nimeni nu va mai avea rabdare sa citeasca o carte intreaga, stiind ca mai are inca cateva sute stocate pe flash-uri.
    • +1 (3 voturi)    
      MIrosul hartiei? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 0:23)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui extruder

      Sa vad ca o sa scrii pe forumuri si despre mirosul aerului pe care il respiri, cand copacii pe care ii mai avem vor fi ajuns hartie.

      Oamenii care vor sa citeasca, citesc, indiferent de format. Mie mi se pare extraordinar ca aud de undeva de o carte, o iau de pe amazon ca e-book si in aceeasi seara o citesc in pat, fara sa astept peste 10 zile sa o aduca Posta acasa.
      • 0 (2 voturi)    
        Bravo, (Duminică, 27 martie 2011, 10:44)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        N-ai inteles nimic.
        Pentru unii (inclusiv pt mine) citirea unei carti veritabile, scrisa pe hartie, are avantajul ca te introduce intr-o atmosfera aparte, speciala, tocmai prin faptul ca poti rasfoi paginile, ca poti simti mirosul de hartie, ca poti pune intre foi un semn de carte, si multe altele pe care (vad ca) tu nu ai cum sa le intelegi.
        E ceva ce tine de experienta senzoriala adaugata de citirea unei carti, si nu doar de insusirea informatiei continute in ea.
        Nu e totuna cand iti cumperi mirodeniile pentru gatit dintr-un mic magazin de mirodenii, sau dintr-un supermarchet insipid si sec.
        Te-ai asezat vreodata intr-un fotoliu din piele sa poti face comparatie cu unul acoperit cu musama? Ai baut o cafea intr-un mic salon arabesc sau tu iti bei cafeaua doar la mall ?
        Cand o sa incerci (si o sa intelegi) astfel de experiente, vei intelege mai bine.

        Iar argumentul cu copacii taiati pica. Hartia se poate recicla. Iar hartia pentru carti reprezinta un procent infim din lemnul care se taie pentru multe alte lucruri (unele inutile).
        • +1 (1 vot)    
          Retrogradule... (Duminică, 27 martie 2011, 12:37)

          Gaspar [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

          Asta e perceptia ta si parerea ta. Generatiile noi asa vor citi, daca vor citii un pic macar...
          Faptul ca tu te simti bine mirosind lipiciul din carte, tine mai mult de cceea ce-ti place tie,...poate tu iti mirosi si ciorapii, nu sunt chestii de care sa fi foarte mandru...
          E treaba ta.
          Eu cred ca poti citi o carte pe kindle sau iboob foarte bine. Conteaza continutul cartii si mai putin suportul.
          Retrograzii astia batrani vor murii cu cartea in brate...Sunt sotto ca asculti muzica pe benzi de mag...formatul VAW si FLAC nu-ti spun nimik si consideri ca 24 bits/96 nu inseamna nimic....
          • 0 (0 voturi)    
            Draga Gaspar (Duminică, 27 martie 2011, 15:50)

            Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Gaspar

            La cate greseli gramaticale faci nu pot decat sa te ignor. Probabil ca e o consecinta a prea multor carti pe care le-ai citit, indiferent de suport si format.
            Nu ma opun progresului, din contra, sunt adeptul noilor tehnologii (touch screen, multi touch, HDTV, 3D, BluRay etc.) dar prefer implicarea lor atunci cand sunt puse in slujba cresterii creativitatii si antrenarii inteligentei.
            In comentariul meu nu ma opun citirii unei carti pe iPad, ci subliniez faptul ca difera enorm senzatiile si "feeling"-ul in cazul citirii unei carti reale, din hartie, fata de o carte "rece" pe un suport electronic, fie el si iPad.
            Cat despre mirosurile pe care imi place sa le simt, crede-ma, sunt MANDRU sa pot mirosi o carte atunci cand o citesc (tu poate inca n-ai facut-o, sau daca da, ai dat peste una cu un clei de proasta calitate), sunt mandru sa pot mirosi si gusta o branza frantuzeasca, mucegaita, decat sa mananc un hotdog in mall. Sunt mandru sa pot simti atingerea unei tesaturi de in sau de casmir, in locul uneia din polipropilena, sunt mandru sa pot mirosi si gusta un vin rosu decat un pahar de cola si exemplele ar putea continua.
            Generatiile noi vor citi tot mai putin, din pacate. Sau vor asculta eBook-uri, sau vor prefera sa vada filmul facut dupa o carte. Pacat. Si trist.
  • +2 (2 voturi)    
    excelent articol, mare gazetar! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 0:41)

    Socrates [anonim]

    Mai vrem articole din astea, s-ar putea ceva si pe subiectul gentilor pentru laptopuri sau huselor pentru schiuri?
  • -1 (3 voturi)    
    Vulpile (Sâmbătă, 26 martie 2011, 1:24)

    Cla [anonim]

    Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.
    • +1 (1 vot)    
      intrebare (Sâmbătă, 26 martie 2011, 7:45)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Cla

      ce e ala "acriu"?