Dezvoltatorul turnului de langa Catedrala Sf Iosif face plangere penala impotriva primarului Sorin Oprescu, dupa ce municipalitatea a cerut demolarea cladirii

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2011, 22:17 Economie | Imobiliar

Millennium Building Development, dezvoltatorul proiectului Cathedral Plaza, va depune plangere penala impotriva primarului general Sorin Oprescu pentru abuz in serviciu si ar putea solicita municipalitatii daune in valoare de 70 de milioane de euro, potrivit unui comunicat de presa trimis de dezvoltatorul imobiliar. Aceasta decizie vine dupa ce primarul Capitalei Sorin Oprescu a trimis o instiintare catre dezvoltator, somandu-l sa demoleze imobilul. Autorizatia in baza careia s-a construit cladirea este anulata in instanta inca din luna iulie.

Reprezentantii Millenium Building Development sustin ca primarul Sorin Oprescu a comis mai multe abuzuri impotriva lor, ultimul fiind trimiterea unei instiintari prin care li se cere sa demoleze imobilul. Dezvoltatorii turnului sustin ca aceasta solicitare "nu respecta dispozitiile legii privind forma si continutul actelor care pot fi emise de un primar si, prin urmare, nu produce niciun fel de efecte juridice, este hazardata si nu are niciun temei real". Cu toate acestea, afirma acestia in comunicat, vor ataca instiintarea in instanta.

La jumatatea lunii iulie, Curtea de Apel Suceava a stabilit, in mod definitiv si irevocabil, ca autorizatia de construire in baza careia a fost construit turnul de langa Catedrala Sf Iosif este nula, intrucat a fost emisa cu nerespectarea legislatiei in vigoare. Dupa aceasta decizie, Arhiepiscopia Romano-Catolica a demarat procesul pentru demolarea cladirii si a cerut autoritatilor locale sa actioneze in aceeasi directie.

Dezvoltatorii sustin in continuare ca turnul de langa Catedrala Sf Iosif a fost construit cu respectarea legislatiei in vigoare.

"Terenul pe care s-a construit cladirea este in proportie de peste 90% in proprietatea privata a investitorului, doar 186 de metri patrati fiind in proprietatea Primariei Generale a Municipiului Bucuresti si concesionati legal investitorului. De asemenea, constructia s-a facut in baza unei autorizatii emise de Primarul Sectorului 1, in baza Planului de Urbanism General si a mai multor Planuri de Urbanism Zonale, documente adoptate de catre Consiliului General al Municipiului Bucuresti. Autorizatia de constructie a fost valabila pe toata durata lucrarilor si si-a incetat efectele inainte de anularea ei, prin finalizarea lucrarilor. Prin urmare, anularea autorizatiei este tardiva si fara efect, constructia fiind receptionata si intabulata conform legii. Constructia a respectat toate regulamentele urbanistice in vigoare, s-a incadrat si se incadreaza in conditiile urbanistice", argumenteaza Millenium Building Development.

Referitor la despagubirile de 70 de milioane de euro, Millenium Building Development sustine ca le va cere Primariei Capitalei in cazul in care nu va putea vinde cladirea pana la sfarsitul anului, din cauza "sicanelor facute de primarul general".

"La aceasta suma se vor adauga taxele si impozitele platite la bugetul local si de stat, costurile pentru conservarea Cathedral Plaza si alte sume pentru acoperirea integrala a prejudiciilor suferite", mai spune dezvoltatorul.

Pana la difuzarea acestei stiri, Primaria Capitalei nu a putut fi contactata pentru comentarii.

In luna iulie a acestui an, dupa anularea autorizatiei de construire in instanta, reprezentantii Millenium Building Development au declarat ca au vandut turnul unui fond de investitii britanic, cu suma de 70 de milioane de euro.

Proiectul Cathedral Plaza al Millennium Building Development a fost autorizat de Primaria Sectorului 1 in 24 februarie 2006. Lucrarile au fost incepute in 9 martie 2006. In aprilie 2006, avizele au fost contestate in instanta de reprezentantii Arhiepiscopiei Romano-Catolice din Bucuresti. Din iulie 2007, lucrarile au fost intrerupte de mai multe ori. Imobilul a fost terminat in mod oficial in aceasta vara, cand s-a facut receptia lucrarii, chiar cu putina vreme inainte de anularea autorizatiei de construire. In realitate, pe santier, se lucreaza si in prezent.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3872 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    :)) (Luni, 5 septembrie 2011, 22:46)

    toto [anonim]

    oricum nimeni nu sa vrea sa cumpere sau sa inchirieze acolo. cladirea e "terminata" din start.
    apoi dezvoltatorul va trebui sa plateasca un procent, (parca 5%) din suma ceruta despagubiri. va risca sa mai piarda niste bani intr-un proces aproape sigur pierdut. ar trebui, o inspectie, sa mearga sa constate daca receptia cladirii a fost facuta legal.
    • +6 (12 voturi)    
      foarte bine (Luni, 5 septembrie 2011, 23:05)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui toto

      zona arata sinistru de cand e mastodontul ala acolo.

      mare pacat de catedrala Sfantul Iosif - era atat de luminoasa si zvelta si puncta atat de bine spatiul ala. acum e sufocata de porcaria aia, ai impresia ca se prabuseste peste ea.

      ar trebui sa fie pusi sa demoleze toti tampitii care au construit ilegal. si bagati la inchisoare toti cei care au permis acest lucru, sau au dat autorizatii pe spaga etc.
      nu inteleg de ce bietul Bucuresti trebuie sa sufere iremediabil toate toanele unor indivizi care vor disparea din istorie in secunda doi. felul in care arata zona Grivitei - Gara de Nord este iarasi o rusine...
  • -12 (12 voturi)    
    . (Luni, 5 septembrie 2011, 23:07)

    Rromanika [anonim]

    Si toate astea pentru ca nesatula biseriCA CAtolica nu s-a multumit cu cat au primit moka ci au vrut un etaj sau doua din cladire.
    • -1 (3 voturi)    
      DIMINITUVAREA ARiei de (Luni, 5 septembrie 2011, 23:34)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Rromanika

      identificare inseamna diminituvarea proprie persoane sub o perdea evidenta.
  • +4 (10 voturi)    
    Cladirea o sa fie demolata (Luni, 5 septembrie 2011, 23:09)

    Bula Romanul [anonim]

    Oricat de bogat o fi proprietarul, nu se poate pune cu Papa. Unde mai pui ca e si neamt pe deasupra.
    Nu primul, al doilea.
    Ce sa-i faci, se mai intampla.
    Mai iau si ei tzeapa.
    Cum care ei?
    Aia cu narile largi.
    De ce largi?
    Pentru ca aerul e gratis.
    Adevarat gheseft.
  • 0 (6 voturi)    
    super (Marţi, 6 septembrie 2011, 1:13)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Evident ca va castiga si noi vom plati pentru functionarii corupti care i-au dat aprobarea
    • 0 (4 voturi)    
      de ce minusurile? (Marţi, 6 septembrie 2011, 9:00)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Primaria a dat autorizatia (daca e adevarat ce scrie in articol, spaga s'a dus la primarul sectorului 1 + primarul general). Acum s'au "razgindit", evident ca nu vor plati ei, ci "oamenii obisnuiti". Suna cam neplacut, nu?
      Plus, "dreptatea" de la Ploiesti, anulata la Suceava, nimic suspect aici?
  • -2 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 6 septembrie 2011, 9:21)

    Bogdan [anonim]

    sper ca castige si sa ia banii primariei (evident ai nostrii). poate asa se invata si oprescu minte sa nu mai vorbeasca si sa ia decizii aiurea.

    daca oamenii aveau toate documentele in ordine in momentul finalizarii constructiei nu vad unde e problema.

    iar legat de biserici si pretentiile lor cred ca nici nu mai are rost sa comentez.... daca nu existau toate religiile astea retardate omenirea ar fi fost cu 1000 de ani in fata.
    • -1 (1 vot)    
      lasa.. (Marţi, 6 septembrie 2011, 12:01)

      vlads [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      La cum merge justitia in Romania nu m-ar mira sa plateasca primaria. Desi conform alin. 3 vedem ca instanta din Suceava a anulat autorizatia de constructie, deci primaria e obligata sa o darame. Daca nu o face are probleme cu Biserica catolica.
  • 0 (2 voturi)    
    Deci 18 etaje si 200 de locuri de parcare?! (Marţi, 6 septembrie 2011, 11:19)

    Andy [anonim]

    Pai cladirea asta ar trebui demolata doar pt faptul ca are locuri de parcare pentru un bloc de locuinte, desi are suprafata unui mall.
    Pai daca tu ai 1000 de ganajati (desi cred ca e putin) si cel putin 50% au masini (desi iar cred ca e putin), unde credeti ca o sa-si parcheze masinile? Pe strada cumva?
    Si cica astea sunt birouri de lux.

    Revenind la problema legala, daca a fost construita la moddul "lasa ca merge si asa", va ajut si eu la demolare.
    E vremea sa fie dat si un exemplu pentru cei care au impresia ca Romania e doar pentru furat.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiliman (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:19)

    arakis [utilizator]

    a incurcat lucrurile,Chiliman sa le descurce!De ce justitia romana scoate castanele din foc cu mana lui Sorin Oprescu?
  • 0 (0 voturi)    
    cerere corecta (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:42)

    rei [anonim]

    ...cererea lui Oprescu este corecta. Legile in vigoare iti permit sa continui lucrarile la o cladire chiar daca autorizatia de constructie este in litigiu. Am fost exact in aceeasi situatie. Am primit autorizatie de constuctie, am inceput lucrarile la o casuta de vacanta ceea ce a deranjat foarte mult pe unul din vecinii mei suspus in conducera judetului. Autorizatia de constructie a fost contestata si anulata in instanta. Atat timp cat a durat procesul aveam voie sa continui constructia, ceea ce am si facut. Pe cand imobilul era deja intabulat si locuibil instanta a dat hotarirea finala si irevocabila de anulare a autorizatiei de constructie. Am primit de la primarie somatie de demolare pe care am contestato in instanta. Am pierdut procesul, am primt o amenda ca nu am demolat .... intr-un final am refacut toate actele si am obtinut o noua autorizatie de constructie si am rezolvat problema. In Romania cunosc un singur caz in care cladirea cu autorizatia de constructie anulata a fost si demolata si anume vila de la capatul pistei din otopeni (sau baneasa? ca nu mai tin minte)
  • 0 (0 voturi)    
    realitatea (Luni, 12 septembrie 2011, 17:11)

    corina [anonim]

    "in realitate, pe santier, se lucreaza si in prezent" nu ai cum sa stii ce se intampla in realitate, pe santier , deoarece este o proprietate privata. iti dai cu parerea ca stii realitatea din ograda altuia, fara sa constati trista realitate din ograda proprie.