Primaria sectorului 1 se imprumuta 125 de milioane de euro de la BEI pentru a reabilita termic 365 de blocuri

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 13:01 Economie | Imobiliar

Primaria sectorului 1 s-a imprumutat 125 de milioane de euro de la Banca Europeana de Investitii, bani care vor fi folositi pentru reabilitarea termica a blocurilor din sectorul 1. Acordul de imprumut a fost semnat joi, iar acest credit este cel mai mare acordat de BEI unei administratii publice locale din Romania.

Potrivit informatiilor furnizate de Primaria sector 1, din acest imprumut vor fi reabilitate 365 de blocuri pana in 2013. Creditul este acordat pe o perioada de 20 de ani, cu o perioada de gratie de 4 ani. Dobanda initiala este de 2,3%, dar variaza in functie de EURIBOR. Primaria Sectorului 1 sustine ca acum cota de indatorare este de 16-17%.

"Imprumutul reprezinta 75% din valoarea proiectului, 25% din aceasta suma fiind contributia Primariei sector 1. In anul curent, Ministerul Dezvoltarii nu a dat niciun ban la Sectorul 1 pentru acest program. Investitia in reabilitare termica insemna locuri de munca si costuri mai mici cu 50% pentru cetateni. Pentru oras fiecare bloc reabilitat insemna un loc mai frumos. In plus, pana in 2020 Romania trebuie sa reduca consumul de energie si emisiile de CO2 cu 20%. Reabilitarea termica este parte din acest program", a declarat primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman.

 "In acest fel, administratia sector 1 isi respecta angajamentul fata de cetateni, ducand la bun sfarsit programul de reabilitare termica a blocurilor, chiar si intr-o perioada de criza economica", se arata in comunicatul de presa trimis de institutie.

In sectorul 1, reabilitarea termica este gratuita pentru Asociatiile de proprietari, Primaria suportand si partea care le revenea acestora de plata. Programul de reabilitare termica din sectorul 1 a inceput in 2008, cand s-au inscris pentru aceste lucrari 750 de asociatii de proprietari. Lucrarile propriu-zise au inceput in 2009, pana la sfarsitul anului fiind reabilitate 84 de imobile. In 2010 s-au reabilitat inca 50 de cladiri. Primaria sectorului 2 este si ea in negociere cu BEI pentru un imprumut de 60 de milioane de euro, tot pentru reabilitarea termica a blocurilor.


Citeste mai multe despre   






















1607 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    calcule (Joi, 29 septembrie 2011, 13:26)

    cosmin [anonim]

    125 milioane + 25% = 166.6 milioane
    166.6 milioane / 365 blocuri = 450 mii euro per bloc?
    nu e putin cam mult?
    • 0 (6 voturi)    
      Nu e! (Joi, 29 septembrie 2011, 14:12)

      Catalin-Andrei [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Nu este mult daca stam sa ne gandim cate avem de castigat daca lucrarea este bine facuta!La o reabilitare cheltuielile sunt foarte mari, si nu o poti face pe bani putini pentru ca ai face-o degeaba....Dupa aceea lucrarea trebuie sa dea randament si sa ai cheltuieli mai putine pe alte parti...caldura de exemplu.
    • -1 (7 voturi)    
      A da? (Joi, 29 septembrie 2011, 14:14)

      crs [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Ti se pare corect ca Udrea sa dea cei mai multi bani in sectorul 6 unde nu s-au facut reabilitari pana acum si in sectorul 1 unde s-au facut peste 100 de reabilitari. Deci , e corect sau nu? Eu zic ca primarul sectorului 1 a facut bine , nu le cere bani locuitorilor pentru reabilitari , in schimb a trecut legea fatadelor propusa de Udrea in care se specifica , ca locuitorii trebuie sa-si faca fatadele pe banii lor. Deci , ne baga madam Udrea mana in buzunar!
  • 0 (4 voturi)    
    da da (Joi, 29 septembrie 2011, 13:29)

    kin3zu78 [utilizator]

    mai sunt firme ce trebuie sa faca termoizolatia cu 30.000 eur /apartament desi la exterior sunt 4-5 pereti maxim si un amarat de balcon :) . Dar de se apropie alegerile si trebuiesc fonduri :) Paat ca ne-am invata cu totii cu capul in pamant , si nu cerem socoteala primariilor de sector cum justifica aceste preturi ! Daca i-am intreba mai des poate s-ar indrepta lucrurile , poate.
    • +1 (7 voturi)    
      Gogosile cu 30000 eur/apartament (Joi, 29 septembrie 2011, 14:13)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      Povestea asta cu sumele gigantice per apartament a fost lansata la apa de MDTR (sub inalta conducere a Elenei Udrea), care pe langa ca nu a dat un ban in acest proiect, manjeste si ce fac altii. Acel apartament a existat si a fost o exceptie - un bloc interbelic, unde reabilitarea a fost o lucrare mai complexa decat de obicei. Dar carcotasii prefera sa vada exceptiile in loc sa aprecieze faptul ca exista primari care nu stau la mana guvernului care imparte banii dupa bunul plac si incearca pe forte proprii sa faca ceva. Il apreciez pe Chiliman pentru efortul facut in acest program de reabilitare si sper ca toti primarii sa-i urmeze exemplul.
      • 0 (6 voturi)    
        banii sunt maculatura (Joi, 29 septembrie 2011, 14:19)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui CRadu25

        Reabilitarea termica din Sectorul 1 cuprinde inclusiv terasele pe langa termopan sau placarea exterioara a blocurilor. In plus reducerea facturilor la intretinere si ajutorarea populatiei este mult mai importanta decat suma contractata.
  • -1 (7 voturi)    
    Bun asa (Joi, 29 septembrie 2011, 13:42)

    mark_atmail [anonim]

    O bila alba la Chiliman.
  • -1 (5 voturi)    
    Foarte Bine! (Joi, 29 septembrie 2011, 14:19)

    kiddu [anonim]

    Uite ca se poate face treaba in Capitala fara sa pui mana pe banii bucurestenilor. Am vazut ca , mai nou , suntem fortati de o anumita "doamna" sa ne platim noi reabilitare. Acum , dintr-un salariu de 1500 lei , de unde as avea eu bani sa si traiesc , sa-mi iau si de mancare , sa platesc si facturile dar si sa , cum vrea domnita ministreasa , reabilitez fatada. Imi raspunde si mie cineva , poate "doamna" ministru?
    • +3 (3 voturi)    
      Gresesti (Joi, 29 septembrie 2011, 16:15)

      Nero [anonim] i-a raspuns lui kiddu

      Ba se va pune mana pe banii bucurestenilor. Imprumutul respectiv va fi platit din banii locuitorilor sectorului 1.
      • -3 (3 voturi)    
        Da? (Joi, 29 septembrie 2011, 16:52)

        rds [utilizator] i-a raspuns lui Nero

        Ce va mai invata acolo in Modrogan... Cate aberatii puteti sa debitati. Sincer , m-ai cam plictisit , dar din bun-simt iti voi raspunde. Primaria sectorului 1 nu a primit niciun ban de la MDRT si va plati reabilitarile (creditul) din banii adusi la buget de la diversi investitori. Deci sefule , cum ramane? Te-am lamurit?
  • -1 (3 voturi)    
    Nu te poti baza pe actualul Guvern (Joi, 29 septembrie 2011, 14:32)

    baciul [anonim]

    Imprumutul este singura solutie in situatia in care actualul Guvern condus de gasca pdl-ista acorda fonduri pe culori politice. Reabilitarea blocurilor trebuie sa continue iar primarul CHiliman a actionat in consecinta. Una peste alta, s-au redus si subventiile pentru caldura, iar acum mai mult ca niciodata este nevoie de reabilitare.
  • 0 (6 voturi)    
    sector 1 (Joi, 29 septembrie 2011, 14:38)

    lidia [anonim]

    Cred ca aceasta mare realizare trebuie analizata si dintr-o lta perspectiva. De ce este nevoie de imprumut pentru aceasta operatiune? De ce, in loc sa plantam si replantam floricele in tot sectorul, la fiecare cateva saptamani, nu punem arbusti, copaci sau tufe de trandafiri, ce nu trebuie decat toaletate periodic? De ce schimbam bordurile atat de des? De ce punem doua randuri de borduri prin parcuri si pe strazi, una peste alta? De ce avem nevoie de treceri de pietoni care sa se "invarta" dupa soare? Ce au cele vechi? De ce se risipesc cu atata usurinta banii celui mai bogat sector din capitala pe achizitii din cele mai inutile? De ce nu avem terenuri de sport? De ce nu avem piscine publice? De ce nu avem scoli cu o infrastructura decenta? De ce cumparam la pret inzecit absolut totul?
    Va ganditi cumva la faptul ca acest grad de indatorare pe care il are primaria astazi va insemna taxe si impozite mai mari in viitor? Tot noi le vom plati, nu ne va absolvi nimeni de ele.
    Un om gospodar nu se imprumuta; pune bani la ciorap si, atunci cand vrea sa faca ceva, foloseste economiile.
    Un om gospodar nu trimite locuitorilor pe care ii pastoreste brosuri periodice laudandu-se cu multiplele sale realizari; el tace si face, nu prapadeste banul public pentru gadilarea orgoliului personal...
    • -1 (5 voturi)    
      Te-ai chinuit mult? (Joi, 29 septembrie 2011, 14:45)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui lidia

      Comentariul asta te-ai muncit mult sa-l storci? Auzi la doamna @lidia, "achizitii inutile". Terenuri de sport si piscine trebuie, dar blocuri reabilitate si verdeata nu, nu-i asa doamna? Cat despre aia cu "pusul la ciorap", esti de o penibilitate groaznica. In caz ca nu stii, bugetul local necheltuit intr-un an se intoarce la inteleptul guvern, asa ca n-ai ce "pune la ciorap". Iar brosura aia de care zici e obligatie legala. Mai documenteaza-te.
  • -1 (1 vot)    
    stai in frig (Vineri, 30 septembrie 2011, 11:50)

    cora [anonim]

    ce i drept mai bine sa stai in frig ,ca reabilitarea termica este sub demnitatea ta si de ce nu, intr o casa monument pe jumatae darapanata ,dar fericita . si sa scrii , sa te exprimi, crezand ca esti scriitoare si arhitect si fotograf si jurnalist si capabila sa vezi si sa intelegi frumosul si arta dar incapabila sa vezi uratenia faptelor tale , raul pe care l faci , dar care te face fericita . ce hidosenie , ce oroare ,cata mizerie
  • +1 (1 vot)    
    ...sunt tot banii vostrii !... (Luni, 3 octombrie 2011, 8:27)

    sorin [anonim]

    Va bucurati degeaba ,ca acei bani sunt tot banii vostrii....dar asa vor intra in buzunarele lor facand lucrarile prin firmele lor ,la de 10 ori pretul pietei.....!!!