Ungaria va interzice temporar constructia de mall-uri

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2011, 11:12 Economie | Imobiliar

Guvernul Ungariei a aprobat saptamana trecuta o propunere de a impune o interdictie temporara privind constructia de centre comerciale noi cu o suprafata mai mare de 300 de metri patrati, potrivit The Wall Street Journal. Scopul acestei masuri, care va intra in vigoare la inceputul lunii ianuarie, este de a echilibra structura comertului cu amanuntul.

"Scopul este de a face o schimbare in bine in ceea ce priveste structura comertului cu amanuntul", a declarat Andras Giro-Szasz, purtatorul de cuvant al guvernului de la Budapesta.

El a explicat ca, in prezent, 69% din cifra de afaceri din comertul cu amanuntul din Ungaria este realizata de companiile mari, de obicei corporatii internationale, care reprezinta doar 1% din firmele ce activeaza in acest sector. Restul de 99%, reprezentate de companiile mici, realizeaza doar 31% din cifra de afaceri.

Purtatorul de cuvant al Executivului a mai spus ca derogari de la aceasta interdictie se pot acorda de un comitet format din reprezentanti ai ministerelor Economiei, Dezvoltarii Rurale si cel al Protectiei Mediului.

Regulamentul va ramane in vigoare pana la 31 decembrie 2014.


Citeste mai multe despre   






















2631 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    atentie (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:37)

    am [anonim]

    Faceti cumva sa ajunga aceasta stire si la guvernantii nostrii. Romania este pe cale sa devina un mare mall......ori in aceste conditii micul comert cu amanuntul este pe cale sa dispara ,odata cu toti cei care ar putea trai din aceasta activitate.
  • +7 (11 voturi)    
    pe cand si in Romania ? (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:42)

    abc [anonim]

    Ungurii au gasit solutia pentru protejarea industriei nationale. De exemplu venea supermarketul cu actionari nemti si vindea in zona respectiva 75% din produse fabricate in Germania. Fabricile din Ungaria nu mai aveau unde desface si aveau de ales falimentul sau o negociere dura cu supermarketul pentru desfacere cu profit aproape de zero.
    • +2 (10 voturi)    
      Ungurii, foarte dezamagiti de guvernul lor.. (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:13)

      Viktor Orban, national-populist [anonim] i-a raspuns lui abc

      Cred ca ai face bine sa citesti mai atent stirile economice, Ungaria e mai prost vazuta la Bruxelles decat Romania, are CDS-ul mai mare, se imprumuta mai greu, e considerata mai periculoasa pentru investitii, are crestere economica mai mica, inflatie mai mare, datorie publica mai mare.

      Mai nou, guvernul nationalist Orban e la 22% popularitate, foarte departe de acel 66% cu care a inceput acum 2 ani !

      Populatia ungara e satula de prostie, incompetenta si minciuni national-populiste, guvernul de la Budapesta, spre deosebire de cel de la Bucuresti, nu are rezultate si actiuni care sa-l protejeze de criza.

      Astfel de masuri sunt demagogice si destinate electoratului ungar dezamagit.
      Vom vedea ce va spune populatia cand micul comerciant va dubla preturile dupa cum vrea muschii lui, ca oricum n-are cine ii face concurenta ca mall nu s-a construit..
      • +2 (2 voturi)    
        nu prea le ai cu economia (Luni, 14 noiembrie 2011, 14:16)

        kelye [utilizator] i-a raspuns lui Viktor Orban, national-populist

        Concurenta nu se face prin marime ci prin numar.

        Marile supermarketuri nu prin 'concurenta' obtin preturi mici ci prin scadera calitatii produselor vandute (iar in cazul nostru, la un pret exorbitant pentru valoarea lor reala)
        1000 de mici comercianti vor face chiar mai multa concurenta decat un mall.

        In cu totul alta ordine de idei e absolut normal ca populatia sa nu fie de acord cu masurile drastice.
        Daca te uiti la toate statele cu protectie sociala mare vei vedea ca natura umana e una lenesa iar, crizele actuale, ne arata ca asta nu e un lucru bun sau sustenabil macar.

        "prostimea" va alege mereu calea cea mai usoara fara sa se intrebe de consecintele pe termen mediu (2-5 ani)... nu mai zic de lung.
    • +4 (6 voturi)    
      completare - cum as face eu legea (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:14)

      abc [anonim] i-a raspuns lui abc

      Eu as da alta lege decat in Ungaria. Pentru fiecare categorie de produse supermarketurile/hipermarketurile/etc. sa aiba cel putin 25% de produse fabricate in Romania (minim un produs). Daca supermarketul vrea sa vinda sampon atunci la raionul sampone sa gasesti 25% fabricate in Romania. Daca supermarketul vrea sa vand doar un fel de sampon atunci are de ales: vinde doar sampon romanesc sau daca vrea neaparat sa vanda un tip de sampon strain atunci mai aduce inca un sampon romanesc ca sa aiba minim un produs. Daca nu sunt produse fabricate in Romania pentru acea categorie(ex. pasta de dinti) sau daca nu exista 25% atunci sa se vanda cate sunt. Supermarketul sa nu puna adaos mai mare pentru produsele romanesti si sa nu trucheze preturile(adica iti platesc 100 de mii de euro inainte dar imi dai la pret cu 10% mai mic in acte). Ca sa fie protejat si supermarketul de abuzuri (ex. un singur furnizor roman pentru un produs cere un pret extravagant), atunci marfa care nu se vinde si expira termenul de garantie sa fie decontata de acel furnizor la pretul la care a cumparat supermarketul. Eventual banii sa fie dati la furnizor dupa ce marfa a fost vanduta si nu cu intarziere mare.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:16)

        io [anonim] i-a raspuns lui abc

        tu ai face praf legea. cum faci tu controale la asa ceva? ce inseamna la tine 25%? stoc? market share? vanzare? sunt lucruri care nu pot fi controlate nici macar de supermarket, daca pune 25% si le ascunde prin raft si nu se vand niciodata? o sa aiba permanent acel stock(fara vanzare). daca trebuie sa aiba 25% cota la raft o sa ii rupa cu amenzile(vine cumparatorul x si pune alt produs pe acel raft si s-a dus cota de 25%). plus ca nu poti sa vinzi 25% din ceva care nu se cumpara(daca cumparatorii aleg concurenta nu ai cum sa ii obligi sa iti cumpere acel 25%). Legea ta nu poate fi controlata sau se poate abuza de ea(de ambele parti, vine un control care vrea spaga nici macare nu mai ajunge la raft ca gasesc 100 de motive sa il amendeze) si in toate astea cel mai prost ies cumparatorii(ca trebuie sa isi scoata "pierderea" din adaos ;) )
  • -2 (6 voturi)    
    CO(MPLET DE ACORD (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:43)

    cici [anonim]

    si pe langa asta ...alea 1% care is echivalentul celor de la noi: metro +real+ carrefour + sellgross in componenta produselor pe care le vand peste 60% din produse is de fapt 5 companii gigant. Cate produse vezi intr-un real de exemplu daca incepi sa citesti etichetele cu MULT peste jumate is aceleasi 5 sau 6 firme ... ca sa nu mai punem la socoteala ca asta este numai ce este pe eticheta dar de fapt actinarii majoritari ai altelor is aceleasi 5-6 firme:D...URA GLOBALIZAREA!!! DOAR EI VAND!!!! ....hehe is curios cum mai poate vinde vreodata altcineva vreo pasta de dinti produsa de el si nu de ei:D ... ...asta e razboiul dus de americani de fapt:D....armata lor e de fapt varful de lance al celor 30-40 de mamuti economici ( ca mai sunt si altele care nu is in rela :D petrol/constructii etc) ...ei rad tot ca sa le dea democratia..si apoi ceilalti vin si VAND NUMAI EI:D ... ceea ce este evident este faptul ca ei in momentul de fata nu e vorba ca ar cotrola 50-60 % din banii nostrii ...ca aia is volatili etc...EI AU AJUNS SA CONTROLEZE 50-60 % din munca fiecarui cetatean ... iar probelam este evidenta ...DOAR 30-40 DE FIRME:D ... un mic exemplu de firme din cellalte pana la 90% ( ca mai sunt inca 10% mici intreprinzatori ..inca) ....l'oreal are 30% actioanr pe nesttle .... deci vand de toate in nspe sortimente diferite de fapt aceleaso firme:D
    • -2 (8 voturi)    
      Protectionism daunator (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:56)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui cici

      Unii poate nu au timp sa mearga la 1001 de magazine pe saptamana pt. a-si face cumparaturile, iar hypermarketurile ofera ceea ce altii nu pot: convenienta si preturi cu care nu se poate concura, din cauza economiilor de scara (economies of scale) - un principiu economic de baza pe care multi inca nu-l cunosc.

      Doar niste fosti comunisti care nu inteleg cum functioneaza o piata libera vor recurge la astfel de mecanisme dictatoriale de control ale economiei.

      Daca protectionismul este asa de bun, hai s-o ducem pana la capat si sa preluam sistemul economic al Coreei de Nord sau a fostei URSS!
      • +5 (5 voturi)    
        piata libera (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:21)

        Thheo [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Unul din rolurile statului in economie este sa corecteze situatiile in care unii ajung defavorizati. Piata libera are parte de diverse mecanisme de reglementare pentru a regla astfel de situatii..
    • +6 (6 voturi)    
      la negru (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:07)

      sandel [anonim] i-a raspuns lui cici

      si eu sant de acord sa avem multi comercianti mici cu conditia sa nu faca mai totul la negru - munca la negru si vanzare la negru.
  • +3 (3 voturi)    
    in tema (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:12)

    rica [anonim]

    stirea nu e adevarata - de fapt se leaga constructia de magazine cu suprafatza mai mare de 300 m2 de aprobari guvernamentale nu de interzicere -
  • +2 (4 voturi)    
    PINA LA HYPERMARKETURI (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:54)

    pointless man [utilizator]

    intrebati-va cum sint persecutati nemilos producatorii romani de catre propriul stat prin hoardele sale de lefegii nesatiosi si prin legi fanarioto-bolsevice. Abia apoi putem discuta despre vreo comparatie intre productivitatea locala si cea din alte parti.

    In ce priveste Ungaria nu pot sa uit ca in 1990 in cele mai prapadite alimentare in fata era expus ulei de floarea soarelui german, iar in spate, bine ascuns, zacea cel autohton. N-am comparat preturile dar mi s-a parut o tafna de neam prost.
  • +2 (2 voturi)    
    nationalist (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:03)

    Stefan [anonim]

    Nu zic ca tot ce ating ungurii se face aur. Dar fac si miscari bune(incluzand asta ). Sa nu uitam ca problemele nu au fost create de partidul lui Orban, conducerea precedenta a creat majoritatea problemelor. Deciziile luate de guvernul acesta o sa aiba efecte peste poate 5 ani ? Dar macar incearca.
    +1 pentru suportul de productia interna