Aqua land-ul din Parcul Tineretului, blocat in instanta pana in vara lui 2012

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2011, 15:25 Economie | Imobiliar

Autorizatia de construire si Planul Urbanistic de Detaliu pentru aqua land-ul din Parcul Tineretului raman suspendate pana cand Tribunalul Bucuresti va judeca cererea de anulare a celor doua acte administrative depusa de Asociatia Salvati Bucurestiul, potrivit unei decizii definitive si irevocabile data de Curtea de Apel la inceputul lunii noiembrie.  Asociatia Salvati Bucurestiul a atacat in instanda documentele care stau la baza construirii parcului acvatic pe motiv ca sunt ilegale. Primul termen din dosarul de suspendare a autorizatei de construire si a PUD-ului este pe 6 iunie 2012, ceea ce inseamna ca cel putin pana la acea data, lucrarile vor fi blocate.

Asociatia Salvati Bucurestiul a deschis procesul de suspendare a Planului Urbanistic de Detaliu si a autorizatiei de construire a aqua land-ului pe 10 mai 2011. Tribunalul Bucuresti a decis suspendarea celor doua acte administrative pe 15 iulie, iar pe 3 noiembrie sentinta a devenit definitiva si irevocabila la Curtea de Apel Bucuresti. In luna septembrie, Salvati Bucurestiul a cerut si anularea actelor in baza carora se putea construi parcul acvatic. Primul termen al procesului se va judeca pe 6 iunie 2012.

Planul Urbanistic de Detaliu prin care s-a aprobat construirea aqua-parcului a fost aprobat in august 2009 de Consiliul local sector 4. In martie 2011, primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone a semnat autorizatia de construire pentru edificarea parcului acvatic.

Potrivit Asociatiei Salvati Bucurestiul, Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire contin numeroase ilegalitati, cele mai importante fiind:

  • Cele doua acte schimba destinatia de spatiu verde pentru alte functiuni (restaurante, parcari etc.)
  • Acordul de mediu s-a emis cu conditia obtinerii avizului de defrisare, aviz pe care beneficiarul nu l-a obtinut pana in acest moment.

In luna aprilie 2009, Administratia Lacuri Parcuri si Agrement, structura din subordinea Primariei Capitalei s-a asociat cu firma Blue Ciel, printr-un contract  de parteneriat public privat, punand la dispozitia acesteia din urma o suprafata de circa 53.000 mp din Parcul Tineretului pentru construirea unui parc acvatic. Contractul de asociere s-a facut fara aprobarea Consiliului General al Municipiului Bucuresti, obligatorie atunci cand vine vorba de concesionarea domeniului public. In luna aprilie 2011, firma Blue Ciel a inceput lucrarile de construire a aqua land-ului, cu cateva zile inainte de Pasti, fiind taiati ilegal zeci de arbori care stateau in calea ridicarii constructiei.

Dupa taiarea arborilor, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat ca a anulat contractul cu firma Blue Ciel. HotNews.ro a demonstrat ca contractul este in vigoare, in ciuda declaratiilor facute de edilul sef.

Link-uri
http://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar-8586463-inceput-defrisarile-pentru-aqualand-din-parcul-tineretului.htm
http://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar-9493704-autorizatia-construire-pentru-aqua-land-din-parcul-tineretului-fost-suspendata.htm





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2121 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    foarte bine (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:36)

    Mazeta [utilizator]

    Dupa mine, proiectul asta poate ramane blocat pe veci. Pacat de copacii taiati.

    P.S. ce se mai aude cu transformarea bucurestiului intr-un mare complex balnear, asa cum proorocea madam udrea acum cativa ani?
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:33)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Locul pe care s-ar construi acest Aqua Land este un teren plin de gunoaie, stapanit de caini vagabonzi, nicidecum o padure cum va inchipuiti dvs. In plus acel complex va dezvolta foarte mult zona.

      Legat de al doilea punct din comentariul dvs, da, si eu sunt de acord cu un complex termal la Bucuresti... considera ca alte investii sunt mult mai importante... de exemplu: catedrala mantuirii neamului.
      • 0 (0 voturi)    
        si care-i legatura? (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:34)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

        Daca sunt gunoaie, sa le curete, ce legatura are asta cu schimbarea destinatiei unui teren?
        Sa faca alei, sa puna lumini samd...
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 20:10)

          pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          pai tocmai... sa-l curete si sa faca aqua land... poate voua va place sa faceti sport in cada, dar mie nu...
  • +1 (3 voturi)    
    sper sa fie blocat pentru totdeauna.. (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:56)

    Mon [anonim]

    Orice primarie normala (din afara Romaniei normal!!) permite construirea acestor parcuri in afara oraselor, astfel se pastreaza spatiul verde in cadrul orasului si de asemenea se dezvolta economic o zona in afara capitalei (in cazul prezentat). ..vezi disneyland- Franta, marineland-spania, legoland-Uk, etc..
    banuiesc ca comisionul primarului a fost destul de substantial...
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:28)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Mon

      Ai auzit de Debrecen Aquaticum?
  • +1 (1 vot)    
    Bravo... (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:05)

    Sorin [anonim]

    Ar fi bun un AquaLand in Bucuresti, insa cu respectarea legii si in niciun caz pe spatiu verde. Sincer nu cunosc prea multe detalii despre cazul asta, insa am o presimtire ca se incalca grav legea. Ca de altfel asa cum se intampla peste tot atunci cand vine vorba de protectia mediului.
    Nu sunt de acord cu niciun parteneriat public privat prin care mie ca bucurestean sa mi se restrictioneze accestul intr-un parc in orice fel. Parcurile ar trebui sa ramana verzi si publice, sa apartina comunitatii.
    Felicitari celor de la asociatie!
  • +1 (1 vot)    
    Auoleu! (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:06)

    ady624 [utilizator]

    Acum aud, ăștia vor aqualand în mijlocul Bucureștiului?! Așa ceva se face undeva pe câmp, unde se cumpără pământ și pentru o parcare imensă care să acomodeze mașinile celor care vin la aqualand. Idiotul care-a semnat așa ceva ar trebui spânzurat de primul copac în picioare din parc. După ce că orașul e sugrumat de trafic și de poluare, n-are copaci și verdeață... mai tăiem din ea?!

    Adrian
  • 0 (0 voturi)    
    Termen (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:06)

    dragos [anonim]

    Eu sunt impotriva proiectului, dintr-un motiv subiectiv (stau in zona, si sunt deja probleme cu parcarile).
    Problema este alta.
    Primul termen de judecata este peste 8 luni. Ce semnale da treaba asta investitorilor, fie ei de buna sa u de rea credinta ? OK, probabil ca e ilegal, dar daca nu e ? e normal sa tii blocat un proiect atat ? nu e normal sa dai un termen mai aproape ?
  • 0 (0 voturi)    
    Luați exemplu stimați primari (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:19)

    ady624 [utilizator]

    Orașul Orlando, FL este un oraș în totalitate turistic. Observați pe hartă ( http://maps.google.com/maps?q=orlando+fl+amusement+parks&hl=en&ll=28.529036,-81.386719&spn=0.579137,1.29364&sll=28.478349,-81.474609&sspn=0.52449,1.056747&vpsrc=6&hq=amusement+parks&hnear=Orlando,+Orange,+Florida&t=h&fll=28.529036,-81.386719&fspn=0.579137,1.29364&z=10 ) cum toate parcurile de distracție (și-s multe!) au fost construite în zona de sud-est a orașului. Ulterior, toată zona s-a dezvoltat în direcția restaurantelor și a hotelurilor. Toată zona este nerezidențială și se află la marginea orașului în sine. Walt Disney și-a făcut acolo un orășel întreg (Buena Vista) la marginea orașului Orlando. Există tranzit cu autobuze la oricare dintre parcuri, dar turiștii locuiesc în general chiar pe lângă parcuri. Observați că nu există nici un "amusement park" în centru?! De ce să reinventăm noi apa caldă când putem învăța din experiența altora?!

    Adrian
  • +1 (1 vot)    
    Care este (Marţi, 22 noiembrie 2011, 8:00)

    Stepanida [utilizator]

    rolul lui Piedone in aceasta ecuatie,nu pricep!Sorin Oprescu a declarat ruperea contractului,deci nu mai sunt multe de spus!Adio si la gara,fara Aqua Land in inima Bucurestiului!
  • 0 (0 voturi)    
    Aqua Land-ul (Marţi, 22 noiembrie 2011, 11:10)

    arakis [utilizator]

    nu are ce cauta in mijlocul orasului!Slava Domnului,sunt atatea locuri in judetele limitrofe in care se pot amenaja asemenea locuri de distractie!Asa ca il cred pe Sorin Oprescu cand spune despre anularea contractului cu firma respectiva:ALPAB-ul nu se poate asocia asa,cand si cu cine vrea,nu este un SRL de bloc!Este o structura a municipalitatii si ca atare,are nevoie de aprobarea lui Sorin Oprescu!
  • 0 (0 voturi)    
    salvati (Marţi, 22 noiembrie 2011, 18:52)

    liviu [anonim]

    Asociatia Salvati Bucurestiul poate salveaza si bucurestenii mai ales pe cei ca tine , sa scapam de barfe, intrigi , exaltari imature , inculturi nerecunoscute...