Ministerul Turismului sustine ca va demola aproximativ 100 de cladiri construite ilegal in statiunile turistice

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:34 Economie | Imobiliar

Ministerul Dezvoltarii Regionale si al Turismului sustine ca va demola circa 100 de cladiri construite ilegal in statiunile turistice, cele mai multe dintre acestea fiind pe litoral. Proprietarii vor fi obligati sa suporte costul demolarilor, a declarat Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al ministerului, pentru Mediafax.

"Sunt doua categorii de cladiri care vor fi demolate: cele ridicate fara autorizatie de construire si cladirile construite cu autorizatii emise ilegal. Primariile au dat, in unele cazuri, autorizatii ignorand planurile urbanistice zonale (PUZ) sau pe baza unor PUZ-uri ilegale, care nu au obtinut toate autorizatiile, cum este cazul celui din statiunea Mamaia (n.r. Hotelul Histria)", a declarat Oprea.

Bogdan Oprea a adaugat ca cele mai multe cladiri construite ilegal sunt pe litoral si ca pe locul doi in topul statiunilor in care s-a construit ilegal se numara Baile Herculane.

Potrivit purtatorului de cuvant al MDRT, "numarul cladirilor care vor fi demolate ar putea creste, pentru ca angajatii Inspectoratului de Stat in Constructii continua sa verifice documentatiile constructiilor din statiuni. Noi facem treaba autoritatilor publice locale, pentru ca ele ar fi trebuit sa demoleze aceste constructii, dar nu au facut acest lucru".

Oprea a precizat ca, in cazul in care o cladire a fost construita ilegal, proprietarul primeste initial somatii pentru a o demola singur. Daca acest lucru nu se intampla, constructia este demolata de MDRT, din fonduri proprii. "Apoi le trimitem factura proprietarilor, si daca nu o platesc, ii actionam in instanta", a completat purtatorul de cuvant.

Amintim ca operatiunea de demolare a Hotelului Histria din statiunea Mamaia, inceputa pe 27 decembrie, a fost reluata marti, dupa ce fusese oprita dupa Craciun, si va continua pana cand intreaga constructie ridicata ilegal de patronul hotelului va fi demolata.

Demolarea extinderilor ilegale ale Hotelului Histria din Mamaia a fost decisa dupa ce proprietarul unitatii, George Bosanceanu, a executat, fara autorizatie de construire, etajarea si mansardarea hotelului. Proprietarul a realizat o structura din lemn la nivelul parterului si al etajelor 1, 2 si 3 si al unor scari exterioare pe structura metalica pentru accesul la fiecare nivel si a amplasat foisoare din lemn.

Operatiunile de demolare vor costa 500-600.000 de lei, potrivit reprezentantului MDRT.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3775 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Dacă... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:12)

    felis_tigris [utilizator]

    ...TOATE clădirile construite ilegal vor fi demolate, este OK!. Dacă, însă, aceste clădiri demolate vor oferi doar prilejul de a construi alte clădiri, la fel de ilegale, nu este OK!
    • -9 (11 voturi)    
      da. (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:39)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Eu zic sa le demoleze toate la fiecare 4 ani, odata cu fiecare mandat si noua lege, si noua clica de administratori leglai ai "autorizatiilor"!

      Daca era sa stam dupa mila ministerului si autorizatiile lor, n-aveam nimic azi.
    • +11 (13 voturi)    
      Normal ca cele mai multe sunt pe litoral (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:44)

      dan [anonim] i-a raspuns lui felis_tigris

      Doar Mazare de unde are bani de pitzipoance si vacante exotice?!
  • +11 (13 voturi)    
    Asa si primarii care au aprobat ce patesc? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:18)

    adriannn [anonim]

    ... ca orice autorizatie e semnata (era sa scriu smenata) de primar... Pai?
    • +6 (8 voturi)    
      banuiesc (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:50)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui adriannn

      ca daca-s ilegale , nu au autorizatie de constructie !
      • +2 (6 voturi)    
        deseori nu e asa simplu (Marţi, 3 ianuarie 2012, 16:31)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui coor

        Dar daca are autorizatie de constructie emisa fara respectarea legii? Dezvoltatorul/proprietarul nu are in acest caz nici o vina (doar daca demonstreaza cineva ca a dat si cat a dat..). MDRT demoleaza, iar proprietarul da in judecata statul care cu o mana i-a dat semnatura si cu alta i-a demolat cladirea... CEDO ii da dreptate si contribuabilii platesc despagubirea.
        Eventual, dupa nshpe ani, functionarul care a semnat autorizatia primeste o mustrare si reducerea salariului cu 5% pe 2 luni.
        • +6 (8 voturi)    
          simplu... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 17:28)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Pai, de CE i-ar fi dat cineva autorizatie "fara respectarea legii@? num'asha, de-un pamplezir?
          I-a dat- pentru ca a fost CERUTA asa!!! eventual chiar contra shpaga!
          Inocentul "proprietar care n-are nici o vina" n-are decat sa-l dea in judecata pe cel care i-a produs paguba - adica pe acela care i-a dat "autorizatia ilegala" - si sa-si recupereze paguba de la ACEA persoana! :D
          Ce are "statul" cu asta? ca doar autorizatiile poarta o SEMNATURA! :P
        • +1 (1 vot)    
          Nu-i asa (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 10:38)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          E ca la bunuri furate. Iti ofera cineva o masina chilipir, va duceti, faceti actele, ii dai banii, si toata lumea e multumita. Dupa trei luni politia vine si-ti ia masina ca cf. seriei sasiului masina a fost furata din Germania. Politia poate incepe urmarirea alui de ti-a vandut-o p. furt, da' tu ramai fara masina, si daca-ti vrei banii inapoi, tre' sa-l dai tu in judecata pe hot.
      • +3 (5 voturi)    
        citeste articolul... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 16:49)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui coor

        Este foarte clar specificat in a doua categorie...

        "Sunt doua categorii de cladiri care vor fi demolate: ...si cladirile construite cu autorizatii emise ilegal. Primariile au dat, in unele cazuri, autorizatii ignorand planurile urbanistice zonale (PUZ) sau pe baza unor PUZ-uri ilegale, care nu au obtinut toate autorizatiile"
  • -2 (10 voturi)    
    cine este in umbra? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:29)

    blu3s0ul [utilizator]

    oare cine are de profitat de pe urma aceste actiuni de demolare? vine vreo multinationala sa faca hoteluri noi ?
    • +3 (5 voturi)    
      poate (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:50)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui blu3s0ul

      se elimina concurenta !
    • +8 (12 voturi)    
      da dude.. (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:57)

      trake [anonim] i-a raspuns lui blu3s0ul

      da mah, vin eu.
      ia-le pe rand, intai da-le jos pe alea ilegale.
      care le face, sa le faca legal
      are si birocratia rostul ei...
  • +9 (11 voturi)    
    Sustin (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:04)

    Adi [anonim]

    Pe cand si prin Bucuresti? Au construit cladiri de mai multe etaje in zone cu case de cel mult un etaj, constructii pe spatii verzi si multe alte ilegalitati. Trebuie respectata legea si toti vinovatii sa plateasca.
    • +7 (9 voturi)    
      Bucurestiul nu e inca pe lista (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:15)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Cele 100 imobile ilegale nu sint pe tot litoralul, ci numai pe o portiune mica din el. Daca le numaram pe toate care-s construite de smekeri cu aprobare de la Mazare numai, se da contoarul peste cap.
  • +4 (6 voturi)    
    Cica si Poiana Brasov este statiune (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:26)

    traian [anonim]

    Adica acolo nu misca nimeni in front?
  • +7 (9 voturi)    
    Nu-si au rostul comentariile. (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:39)

    mircea [anonim]

    Toti vrem aplicarea legii in litera si spiritul ei.Orice constructie ilegala,indiferent a cui este si unde este trebuie demolata.Numai asa se va incetateni ordinea si disciplina in Romania.De ce sa ne fie mila de un excroc(numai un excroc face asta pentru a albi banii)care pana la a face constructia a furat,a ucis, a facut trafic de droguri,a facut evaziune fiscala si a evitat obtinerea tuturor avizelor si acordurilor,platind de multe ori ca mita mai mult decat platea legal.Nu se face o constructie ilegala fara ca cineva sa nu fi luat mita si acei functionari ar trebui ori sa se autodenunte(sa scape mai usor) sau si mai corect sa plece din sistem prin demisie de onoare(cata mai au).
  • -4 (8 voturi)    
    de ce suntem pusi doar pe demolat? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 17:09)

    aura [anonim]

    Nu inteleg de ce nu se gasesc solutii constructive pentru astfel de situatii si suntem pusi doar pe demolat. Daca o astfel de constructie este ilegala pt nu a obtinut niste autorizatii, dar autoritatile o evalueaza ca respectand niste norme de siguranta, mediu, etc, de ce nu ar putea fi confiscata si folosita intr-un scop profitabil pt stat cel putin, sau macar social-umanitar? Sunt atatia oameni fara adapost in tara asta. Aceeasi parere o am despre detinutii care stau bine mersi pe banii contribuabililor fara sa produca nimic. Ar trebui sa facem autostrazi cu ei, sa-i plateasca la salariul minim pe economie si in felul asta sa-si justifice painea pe care o mananca pe banii mei si ai vostri. Mie nu imi plateste nimeni chiria, utilitatile si 3 mese pe zi ca sa stau degeaba!
    • +3 (5 voturi)    
      uite, d'AIA! (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui aura

      Pentru ca uratzeste zona intreaga! Pentru ca uratind zona, SCADE valoarea proprietilor celorlalti! Pentru ca orice om are dreptul la "peisaj"! Pentru ca uratind peisajul, le scade celor din jur calitatea vietii! Pentru ca exista L451/2002, prin care Romania adera la Conventia Europeana a Peisajului!
      Pentru ca intr-o zona cu constructii urate si ilegale (cum ar fi zona Moieciu) eu n-am sa merg IN VECI - iar daca as avea pensiune, as fi prejudiciata de constructiile "ilegale" ale altora, care imi alunga turistii!

      Si, NU in ultimul rand, pentru ca ORICE "constructie ilegala" inseamna: marlanie, coruptie, nesimtire TOTALA fatza de lege si de cei din jur - si toate astea trebuiesc ERADICATE, nu incurajate, cu nu-sh ce "solutii constructive", mutand ilegalitatea din curtea proprietarului la Stat! Cu CE e mai "legala" daca o ia Statul, decat daca ar ramane la proprietar? adica sa mai obtin si un Stat infractor, pe deasupra (parca atata cat este nu mi-ar fi de ajuns)?

      Cat despre "autostrazi" - pai, detinutii chiar SUNT folositi la constructia lor! Acu', nu stiu in ce conditii obtin unele firme acest drept (de a lucra cu detinuti) - dar chiar SE FACE asta, vezi "autostrada Fetesti - Constanta" ;)
  • -1 (5 voturi)    
    hihi... :D (Marţi, 3 ianuarie 2012, 17:33)

    Codruta N [utilizator]

    Daca face Udrea asta (adica daca darama TOATE chestiile oribile, construite ilegal) eu ii iert 7 pacate (raman ele destule altele, n-am grija >:)
    Dar taaaare imi e teama ca nu e decat o operatiune gen "bani pentru Partid"...
    Oricum, astept cu interes sa darame (in prima prioritate) urmatoarele:
    - Cathedral Platza
    - jumatate din cladirile noi din Predeal, trei sferturi din cele noi din Sinaia si 90% din zona Bran - Moieciu
    - complexul "Stejarii" al lui Tziriac, din padurea Baneasa (aici vreau sa si impadureasca la loc, pe cheltuiala marlanului de "dezvoltator", bineinteles
    - chestiile (tot din zona Baneasa) facute de Puiu Popovici :P
    • +1 (3 voturi)    
      am uitat :D (Marţi, 3 ianuarie 2012, 23:02)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Sa darame si 80% din "statiunea Vartop" (din Bihor / Alba si din Boga - si, MAI ALES, o buna parte din drumul spre Padis (si asa-zisele "stani" de pe platou >:)

      Da'... taaare mi-e teama ca, dupa tet-a-tet-ul cu Blaga, Base si Romberta (de la Rebelion), o sa i se inmoaie Udrei balamalele, prin partea mai de vest a tzarii :P
  • +1 (5 voturi)    
    sa ne dam cu parerea (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:00)

    Hard ball [utilizator]

    1. ca sa demolezi ceva ai nevoie de proiect de demolare si autorizatie de demolare.proiectul il face cel care are interesul sa demoleze si el trebuie avizat de cel care a emis si autorizatiile alea ilegale( de care se vorbeste mai sus prin commenturi).
    tot in aceeasi regula si autorizatia de demolare o elibereaza tot aia care au dat autorizatiile de construire.
    ramine sa decideti singur care poate fi bizonul care da ok la construit si la demolat fara sa scape de consecinte.
    2.caracterul ilegal al unei autorizatii il stabileste instanta, nu MDRT si nici utilizatorii de pe forumul Hotnews.
    Adica aveti de asteptat ( eu zic ca foarte mult , daca aia au avocati buni)doamnelor si domnilor.
    Intre timp vin alegerile( ca sa vezi ce chestie,dom'le cum deschisera unii subiectul asta in an electoral )...:)))))
    3.autorizatiile astea ilegale se emit in baza unor legi.
    poate MDRT vrea sa spuna ca modifica legile si transforma in infractiune( adica pedeapsa cu privarea de libertate) faptele tuturor celor care participa la emiterea unor autorizatii de alea gri,cu scris pe cantul hartiei si la marginea legii.
    4.Daca MDRT demoleaza ilegal porcariile alea nu face decat sa prelungeasca seria ilegalitatilor comise de foarte mult timp.Mai bine si-ar angaja persoane competente care sa faca mai multe si sa vorbeasca mai putin.
    CAINELE CARE LATRA DES NU PREA MUSCA BINE
    :)))))
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 12:44)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui Hard ball

      3. autorizatiile astea ILEGALE, se emit in baza unor LEGI ? care lege iti da dreptul, sa faci ceva ilegal ?
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:03)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Hard ball

      Pai, ce "autorizatie de demolare"?
      "Autorizatie de demolare" iti trebuie pentru o constructie EXISTENTA, adica "legala" - astea, fiind "ilegale", sunt INEXISTENTE, dpdv. legal!
      Ceea ce se intampla acum este doar ca se inlatura niste materiale de constructie care stau ingramadite alandala - si care strica zona si peisajul ;)
  • +1 (5 voturi)    
    ce gluma buna........ (Marţi, 3 ianuarie 2012, 20:23)

    patita [anonim]

    Ce demoleaza d-na Udrea?In Bihor a fost d-na Udrea cand cei de la ziarul Bihoreanul i-au atras atentia ce abuzuri fac cei de la firma Unicarm (patron-sofer)in complicitate cu alesii locali (primarii) si mangaiati pe crestet de prefect,ISC,garda de mediu,politie etc,abuzuri facute in orasele Marghita,Beius,Oradea.Primarii (PNL-isti,PDL-isti)dau autorizatii de constructii fara ca aceasta firma sa aiba aviz de mediu,acord de vecinatate etc,mai mult ,dau Unicarmului domeniu public cu regim de parc ca sa isi faca parcare.SEFI de la judet,in frunte cu prefectul iti raspund sa iti cauti drepturile in instanta.etc.
    Ce raspunde d-na Udrea:Vai!Nu se mai schimba Legea 50 ca sa putem luam masuri.
    Sunt legii d-na Udrea,voi nu vreti sa le aplicati pentru toti.Totul depinde de interesele pe care le aveti.Si va intrebati de ce nu mai doreste lumea sa va voteze.?Nu pentru masurile de asteritate nu va mai voteaza,ci pentru aceste abuzuri asupra cetateanului de rand,de care ati uitat.Dar stiti vorba aia "Fiecare pasare pe limba ei piere"
  • +1 (3 voturi)    
    da! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 6:10)

    mruxandra [anonim]

    Slava domnului ca in sfarsit se ia atitudine in privinta acestei probleme. Sa le darame pe toate, ca nu mai avem loc pe plaja de ele. Au aparut in ultima vreme ca ciupercile dupa ploaie si pun pariu ca multe dintre ele sunt construite ilegal!
  • -1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 7:03)

    brandu [anonim]

    Este o masura foarte buna luata de MDRT si Elena Udrea, pe care o sustin intru totul..prea s-au inmultit aceste chiosculete in ultimii ani..si cine stie ce produse contrafacute sau neavizate vand, de mai punem in pericol si sanatatea noastra si a copiilor nostri.
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 13:00)

    alexa06 [anonim]

    este o actiune normala si legala pe care MDTR a demarat-o. Pe langa faptul ca au autat de aprobari si taxe , multe dintre ele strica aspectul statiunilor. Eu ias pedepsi si mai rau ca sa ii invat minte si sa nu mai sfideze statul.
  • +1 (1 vot)    
    asoinfasdi (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 15:17)

    marinaru [anonim]

    Poftim la ce sa ajunge , la necesitataea interventiei MDRT. De ce? Pentru ca autoritatile locale ori freaca duda la rece , ori sunt mana in mana cu proprietarii acestor imobile ilegale.
    Unde dracu ati mai pomenit voi sa se amestece un minister in treaba autoritatilor locale ?? Bine , la Constanta nu prea e de mirat sa fiu sincer , tineti cont ce primar detinem.
  • +1 (1 vot)    
    Initiativa extraordinara (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:33)

    Teo [anonim]

    O initiativa extraordinara, era si cazul ca cineva sa ia atitudine, pana nu era ruinat de tot litoralul romanesc. D-na Udrea, prin legea turismului, face un bine imens acelor statiuni, le reda o parte din frumusetea de altadata, cand nu erau sufocate de atatea chisocuri si chiosculete, care distrug imaginea.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:35)

    andre [anonim]

    sa le darame ca la noi in tara deabea acum incepe sa se imbunatateasca treaba, pana acum ne-au furat destul , v-ati imbogatit destul.
  • 0 (0 voturi)    
    Mazare va lansa atacuri la adresa Elenei Udrea (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 16:45)

    Lascu03 [anonim]

    Pun pariu ca acum Mazare e suparat nevoie mare, i s-au imputinat sursele de venit. Mai mult ca sigur va iesi la atac zilele acestea, folosindu-se de un subiect stupid la adresa d-nei Udrea. Imi este mila de Mazare si de lacheii lui pentru comportamentul de care au dat dovada pana acum.
  • +1 (1 vot)    
    ..... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 17:30)

    silviu [anonim]

    bine le face sa le darame constructiile facute ilegal, ne-a ajuns cat ne-au furat si cum s-au imbogatit ei.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:50)

    deea [anonim]

    sa le darame, ce ma intereaza ca aia care le au nu mai au din ce sa faca bani, s-au imbogatit destul. Bravoooooo udrea!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:49)

    sile [anonim]

    sa le demoleze la toti care si-au facut dastea ilegal, ce credeau ei ca se imbogatesc o gramada???bine le faceti.
  • 0 (0 voturi)    
    asa da... (Joi, 5 ianuarie 2012, 0:54)

    sandra [anonim]

    Aceste constructii nu aveau cum sa se ridice fara un accord tacit din partea autoritatilor primariei locale. Mazarea a avut partea lui din toate asta bine ca Udrea nu este ca el si demoleza terasele fara autorizatie. Am auzit acum ceva timp in urma cum Mazare avea partea lui de profit de la anumite hotelui in schimul unei autorizati …. Actiunea Ministerului trebuie incurajata si actiunea sa continue pana cand se vor invata minte.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 9 ianuarie 2012, 1:11)

    raluca [anonim]

    O initiativa foarte buna. Aveam nevoie de cineva care sa puna lucrurile in msicare si sa faca ordine.Felicitari.