FOTOGALERIE Ministrul Culturii cere Primariei si Prefecturii Bucuresti sa actioneze pentru stoparea actelor de vandalism la Hala Matache

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 12:08 Economie | Imobiliar

FOTOGALERIE Distrugerea Halei Matache
Ministrul Culturii, Kelemen Hunor, cere Primariei Capitalei si Prefecturii sa actioneze "urgent si energic" pentru stoparea actelor de vandalism care se petrec la Hala Matache, cladire monument istoric. De circa un an si jumatate, de cand au inceput lucrarile la diametrala Buzesti-Berzei-Uranus, comerciantii care isi desfasurau activitatea in hala au fost mutati, iar cladirea este distrusa zilnic de hotii de fier vechi. Hala se afla in grija Primariei Capitalei, iar aceasta institutie ar trebui sa asigure protectia monumentului.

  • FOTOGALERIE Vezi cum s-a degradat in ultimul an Hala Matache

Primaria Capitalei sustine ca, de la momentul sistarii lucrarilor, pe tronsonul pe care se afla Hala, a luat in sistem de urgenta masuri de conservare si protejare a monumentului istoric de categoria B, constientizand importanta acestuia.

"A fost inchis perimetrul, au fost construite grilaje in scopul prevenirii actelor de vandalism, s-a acoperit constructia cu materiale de calitate pentru a preveni infiltratiile de ape meteorice, s-au scos scarile de acces catre acoperis si s-au asigurat patrule ale Politiei Locale. Consideram ca faptele care tin de violarea proprietatii, semnalate de ministrul Kelemen Hunor, sunt de natura penala si este de competenta si datoria organelor statului abilitate in acest sens sa actioneze pentru stoparea lor. In acest sens, Primaria Municipiului Bucuresti ofera intregul sau suport", se arata intr-un comunicat al Primariei Capitalei. Mai mult, reprezentantii Primariei Capitalei sustin ca in perioda imediat urmatoare vor solicita Consiliului General al Municipiului Bucuresti sa aloce fonduri pentru conservarea monumentului.

Hala Matache se afla pe tronsonul Diametralei Buzesti-Berzei Uranus si, conform planurilor initiale aprobate de Consiliul General al Municipiului Bucuresti, trebuia demolata pentru a face loc noului bulevard. In urma protestelor societatii civile, in vara anului trecut, Primaria Capitalei a decis sa pastreze cladirea si sa o conserve pe actuala locatie. "In acest moment se poarta discutii pentru identificarea solutiei optime pentru aceasta cladire", sustin reprezentantii municipalitatii.​
























2308 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Hale (Luni, 20 februarie 2012, 12:52)

    gabriel [anonim]

    Nu inteleg de ce Primaria Capitalei trebuie sa asigure paza halei Matache si nu proprietarul ei,asa cum sunt obligati toti proprietarii din lume?La moara lui Assan proprietarii au fost somati atunci cand s-au produs accidente acolo
    • +5 (5 voturi)    
      Gandeste.Hai ca nu-i greu. (Luni, 20 februarie 2012, 14:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Am auzit aseara o replica a lui Oprescu pe tema Halei Matache.De groaza.Asta-i primarul Bucurestiului.Daca nu poti demola,lasi sa se fure.Tu,gabriel,asa vezi treba.Ca primarul unei localitati nu are nici- o raspundere.El numai trebuia sa-si ia leafa si spaga.
      • -5 (5 voturi)    
        Draga Mirciulica, (Luni, 20 februarie 2012, 14:53)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Primaria in cazul in care nu stii acest lucru nu are sarcini de politai.
        Atat timp cat ONG-urile si toti tolomacii care au sustinut mentinerea tiganiei din Buzesti in picioare nealterata de curentul innoirii sa mearga sa o pazeasca.
        Daca primaria a facut ceea ce a spus si anume a ingradit perimetrul, pentru orice furt din locatia respectiva este responsabil propietarul patrimoniului, respectiv Ministerul culturii care trebuie sa declanseze o actiune la Politie.
        Sustinem maghernitele in picioare maghernite si comportament trivila o sa avem de acum incolo.
        Civilizat ar fi fost ca Tampitul de la salvati Bucurestiul (care oare) sa fi venit cu o propunere de reconstruire a monumentului pe o locatie apropiata si nu sa blocheze o lucrare inceputa.
        Mergi in Buzesti si vezi ce super imagine a ramas.
        Asta este cand un idiot leaga alti zece se chinuie sa dezlege.
        • +5 (5 voturi)    
          Se vede dupa limbaj... (Luni, 20 februarie 2012, 15:47)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          cam ce gen de indivizi pot fi de acord cu asemenea grozavii demne de epoca Ceausescu.
          Primaria este proprietar, nu Ministerul Culturii.
    • +4 (4 voturi)    
      Raspuns (Luni, 20 februarie 2012, 14:40)

      catiusa [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Hala este in proprietatea si administrarea Primariei Capitalei.
    • +4 (4 voturi)    
      Ti-ai raspuns singur... (Luni, 20 februarie 2012, 15:44)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      primaria este proprietarul si actioneaza ca cel mai ordinar samsar imobiliar: o lasa sa fie vandalizata si sa se darame pe picioare. Ati mai auzit de astfel de procedeu? Eu da. Si acum este practicat si de primarie.
    • +3 (3 voturi)    
      pt ca din impozite platesti primaria si politia (Luni, 20 februarie 2012, 18:23)

      d'aia [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      sau revenim mai bine la legea ciomagului si la luptele pt supravietuire? - pentru ca in halul asta a adus d-l Oprescu zona garii - nu doar Hala Matache...
  • -5 (5 voturi)    
    Curiozitatea (Luni, 20 februarie 2012, 13:34)

    sipu [utilizator]

    Ce este de patrimoniu la aceasta cladire (cocina) , cat de tampit trebuie sa fii sa investesti ................................in ce ?
    PS: Hala Matache nu are nici o legatura cu adevarata Hala Matache , care a fost construita din lemn toata , cautati pe "goagal" si veti gasi imagini cu adevarata hala
  • +2 (2 voturi)    
    LEGEA 333/2003 A LUI NASTASE BIS (Luni, 20 februarie 2012, 13:36)

    pointless man [utilizator]

    art.2 - (1) ministerele şi celelalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale şi locale, regiile autonome, companiile şi societăţile naţionale, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, societăţile comerciale, indiferent de natura capitalului social, precum şi alte organizaţii care deţin bunuri ori valori cu orice titlu, denumite în prezenta lege unităţi, sunt obligate sa asigure paza acestora.

    adica fortele de ordine nu au nici o raspundere - tu minister sau manastire sau magazin trebuie sa-ti asiguri paza.

    ticalosia este evidenta fiindca te intrebi ce le mai ramine de facut organ(i)lor ? protectia persoanelor fizice ? hai ca ma umfla risul (plinsu').
  • +4 (4 voturi)    
    romii liberi (Luni, 20 februarie 2012, 13:41)

    Calin [anonim]

    dupa cum am vazut in articolul anterior romii nici la 156 de ani de la dezrobire nu sunt liberi sa fure.
  • -5 (5 voturi)    
    Hala matache a fost o mizerie! (Luni, 20 februarie 2012, 13:47)

    Nicolae [anonim]

    Hala trebuie demolata pentru ca era un focar de infectie. Chiar cind functiona nu puteai intra in cladire de mirosul de hoit. Este plina de sobolani si nu are vreo arhitectura deosebita, dar va ramine in mijlocul bulevardului ca un rahat intr-o padure de brazi.
    • 0 (0 voturi)    
      - (Marţi, 21 februarie 2012, 17:03)

      MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      După logica asta, ar trebui demolate cam toate gările CFR din țară, apoi sunt trotuarele de prin orașe pline de gunoaie și mizerii. Curățirea se pare că nu e o alternativă viabilă pentru mulți entuziasmați de vandalizarea descrisă în articol.
      Dacă cineva îți aruncă gunoiul în fața ușii, ce facem, demolăm tot blocul / casa ?
  • -3 (3 voturi)    
    balsoi (Luni, 20 februarie 2012, 15:26)

    radapop [anonim]

    din titlu "pentru stoparea actelor de vandalism la Hala Matache" STOPAREA?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Fata hai, trezeste-te!
  • -1 (1 vot)    
    Ruina lui Matache (Marţi, 21 februarie 2012, 14:51)

    matache [anonim]

    Trebuie sa dispara cat mai repede din peisaj
    Devenise o rusine in zona tiganilor vesnici
    Bravo dle Primar.
    Va disparea singura tot de tigani demolata, prin furt
  • 0 (0 voturi)    
    CRUNTA REALITATE A SANTIERULUI DIN STR.BER (Sâmbătă, 10 martie 2012, 18:36)

    DRAGULANESCU NICOLAE [anonim]

    Intreg santierul de pe str.Berzei intre str.Stirbei Voda si calea Grivitei este, prin modul in care este organizat si NU functioneaza, adica stagneaza, o CRUNTA BATAIE DE JOC la adresa locuitorilor si comerciantilor riverani dar si la adresa bucurestenilor.
    Din batalia politicianista ce dureaza de aproape un an, au de pierdut cel mai mult nu atat monumentele istorice deja demolate (DESPRE MORTI NUMAI DE BINE sau MORTUL DE LA GROAPA NU SE MAI INTOARCE!) cu exceptia trist celebrei Hale Matache, cat cei ce sunt obligati de un an sa sufere consecintele INCOMPETENTEI SI IRESPONSABILITATII LA CUB ale celor care sunt platiti NU ca sa se laude si sa se bata prin tribunale si mass media ci sa NE FACA VIATA MAI USOARA SI MAI FRUMOASA !!!
    Ultimul episod - furtul partii superioare a zidurilor Halei Matache in ianuarie si februarie - nu este decat o urmare a furturilor continue din zona, de caramizi, grinzi, cabluri, conducte, nisip, etc. In general se fura tot ceea ce poate fi reutilizat... Dar toti cei care ar fi putut evita aceste situatii se fac ca fac ceva BUN pentru locuitorii zonei: edili, proiectanti, manageri, muncitori, politisti, ONG-isti,etc.
    Afirmatiile reprezentantilor PMB din articolul dvs. sunt infirmate de cei ce locuiesc in zona si vad permanent ce se intampla:
    1. In Hala se poate intra si SE INTRA zi si noapte printr-o imensa gaura in zidul din spate, spre piata - asa incat toate masurile amintite in raspunsul PMB, desi costisitoare in sine, nu sunt eficiente... Prin acea gaura se fura zi si noapte tot ce se mai poate din interior!!!!.....Au mai ramas acolo destule caramizi, grinzi, stalpi, conducte, cabluri, etc.
    (va urma)
  • 0 (0 voturi)    
    CRUNTA REALITATE A SANTIERULUI DIN STR.BERZEI (2) (Sâmbătă, 10 martie 2012, 18:38)

    DRAGULANESCU NICOLAE [anonim]

    (continuare)
    2."Patrulele asigurate" consta dintr-un vehicul al Politiei locale sau municipale care isi semnaleaza prezenta prin lumini albastre clipitoare doar cateva ore seara si la inceputul noptii, in anumite zile! Se poate fura in voie pe toata durata zilei (cand politistii nici nu au curaj sa intre acolo!) si in fiecare noapte, chiar in prezenta autovehiculului Politiei caci aceasta nu stationeaza in dreptul gaurii de acces in Hala - cum ar fi fost logic - ci in pozitia in care EA este cea mai vizibila pentru trecatori! HALAL! Nici nu cred ca politistii ar dori si putea sa prinda vreun hot! Discutand cu unii dintre ei - dupa ce fusesera injurati si amenintati in mod oribil si indescriptibil de hoti - mi-au marturisit cu obida ca, in eventualitatea, ca i-ar prinde si ar instrumenta cazul, justitia nu i-ar condamna caci bietii de ei "nu prezinta pericol social"!!!
    Cat timp va mai dura acest SIMULACRU ??? Numai cei ce locuiesc sau lucreaza in zona stiu pe pielea lor CE AU AVUT SI MAI AU DE INDURAT datorita faptului ca totul a mers din RAU in mai RAU pe acest santier stagnant...
    (va urma)
  • 0 (0 voturi)    
    CRUNTA REALITATE A SANTIERULUI DIN STR.BERZEI (3) (Sâmbătă, 10 martie 2012, 18:40)

    DRAGULANESCU NICOLAE [anonim]

    (continuare)
    De ce nu vad ONG-istii care apara Bucurestiul si altceva decat Hala Matache (care probabil se va darama IN CURAND de la sine, caci furturile continua zi si noapte, indiferent de articolele si protestele din mass media!!!) - cele 14 case demolate partial si cu munti de gunoaie in ele de pe str.Baldovin Parcalabul si Cameliei, casele inca nedemolate dar partial sau total vandalizate situate pe str.Popa Tatu si Berzei, santurile neastupate de luni de zile (din care se fura zi si noapte tot ce se mai poate), imensele zone cu noroi, balti si gunoaie de care nimeni nu raspunde si nu da socoteala...ASTA-I TARA LUI PAPURA VODA de s-a ajuns pana aici???
    INGINERII SI ARHITECTII AR PUTEA MENTIONA CA SINGURA SOLUTIE VIABILA PE ACEST SANTIER CONSTA IN CONTINUAREA LUCRARILOR PE UN PROIECT TEHNIC CONSENSUALIZAT NU NUMAI CU ONG-ISTII CI SI CU RIVERANII ZONEI - primii interesati intr-o solutie tehnica urgenta, acceptata de toate partile si nu dictata din birourile PMB si ale colaboratorilor lor, MANATI DE PROPRIILE INTERESE...
    (final)