Acord european de principiu pentru protejarea contractantilor de credite imobiliare: Interzicerea penalizarii la rambursarea anticipata, clauze prin care restituirea bunului va fi suficienta pentru inchiderea creditului

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2013, 13:12 Economie | Imobiliar

Eurodeputatii si reprezentantii statelor din Uniunea Europeana au ajuns la un acord de principiu, luni seara, pentru a proteja mai bine persoanele care contracteaza credite imobiliare, in special daca nu reusesc sa ramburseze imprumutul, scrie AFP.

"Cei care contracteaza credite imobiliare vor fi mai bine informati despre costuri si consecintele contractarii creditelor si mai bine protejati in cazul unor fluctuatii ale pietei in timpul doratei contractului sau daca nu reusesc sa ramburseze", a explicat marti Parlamentul European, intr-un comunicat.

Comisarul european insarcinat cu Serviciile financiare, Michel Barnier, a "salutat" acest acord, subliniind faptul ca actuala criza financiara a inceput cu o criza imobiliara in Statele Unite.

"Am vazut excese imobiliare in Europa", reaminteste acesta, intr-un comunicat, citand bulele imobiliare din Irlanda si Spania. "Consecintele pentru sectorul financiar si economie in ansamblul sau sunt enorme si exista prea multe tragedii pentru cei care si-au pierdut locuintele deoarece nu mai reuseau sa-si ramburseze creditele".

Potrivit acestui acord convenit intre Comisia de afaceri economice a Parlamentului European si statele membre, furnizorii de credite imobiliare vor trebui agreati, inregistrati si supravegheati de autoritatile nationale care vor supraveghea respectarea unor conditii profesionale stricte.

Orice persoana care va contracta un credit va trebui sa primeasca informatii comparative asupra produselor disponibile si sa inteleaga costul total si consecintele financiare pe termen lung la semnarea contractului.

Perioada de reflectie


Persoana care va contracta creditul va avea dreptul la o perioada de reflectie obligatorie de sapte zile inainte de semnarea contractului sau la dreptul de a renunta la contract timp de sapte zile.

Regulile propuse pentru creditele intr-o moneda straina vor permite debitorului sa modifice moneda de credit, in anumite conditii si la o rata de schimb definita in contractul de credit. Daca este imposibil schimbul, fie contractantul creditului va fi avertizat asupra acestui lucru, inainte de semnarea contractului, ca sumele datorate ar putea creste, fie riscul de schimb valutar va trebui plafonat.

Flexibilitate fata de fluctuatiile pietei

Eurodeputatii au adaugat si reguli in materie de flexibilitate, permitand in special rambursarea anticipata. Astfel, se propune interzicerea penalizarii debitorilor pentru plati anticipate.

Pentru a proteja contractatii de credite de intrarea in incetare de plati, eurodeputatii au adaugat o regula potrivit careia restituirea bunului imobiliar va fi suficienta pentru rambursarea creditului, cu conditia ca cele doua parti sa se puna de acord in avans asupra acestei clauze.

Criza imobiliara, in special in Spania, a aruncat in strada numeroase familii constranse sa isi plateasca in continuare datoriile, desi au fost expulzate din locuinte.

Pentru a intra in vigoare, aceasta legislatie trebuie sa fie aprobata si de Parlament in ansamblul sau si adoptata de statele UE.

Legislatia va acoperi atat bunurile imobiliare cu destinatie de locuinta cat si cele pentru spatii de birouri sau terenuri de construit.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3198 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    mdea (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:21)

    demaGOGU [utilizator]

    adica eu iti imprumut 100.000 EUR sa iti cumperi apartament, in 5 ani pretul scade la jumatate, tu imi dai apartamentul - care valoreaza 50.000 - si suntem...chit!

    de ce mi-as asuma riscul sa fac afaceri cu tine?
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 23 aprilie 2013, 14:11)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Se pare ca exista personaje pe aici care considera ca este fair un astfel de schimb, acestia poarta un nume:Hoti!Probabil de aceea ti-au dat si minus!
    • +1 (5 voturi)    
      In plus as zice (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:02)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Dvs imi dati mie 100000 EUR sa imi iau eu avion. In 5 ani pretul avionului e jumatate si eu vi-l returnez. Nu numai ca suntem "chit" cum ati spus, dar va intreb: ce faceti Dvs cu un avion pe care nu vi l-ati dorit?!?
      • -1 (3 voturi)    
        @moucha (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:22)

        sema [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Ce nu ai inteles din sintagma credit imobiliiar. Ai impresia ca un avion este un imobil? Comentezi ca sa te afli in treaba.
        Pe de alta parte niciunul nu a calculat cam ce dobanda platesti i 5 ani la 100.000 de euro. Aia nu se pune? Cine o incaseaza nu banca?
        Lingailor
        • +1 (3 voturi)    
          S.... cu prefectura (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:33)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui sema

          Ce legatura are Dobanda cu Principalul?
          Stii diferenta intre cele doua?Stii ce este acela un cost al banilor?
          Sau in conceptia ta daca banca incaseaza o dobanda atunci ar trebui sa-ti faca un discount la
          principal?
          Cunostinte economice 0 tupeu cat caru'.
        • 0 (0 voturi)    
          De acord (Miercuri, 24 aprilie 2013, 11:51)

          Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui sema

          Ce va face insa banca cu apartamentul meu? Isi va face sediu acolo? E banca agentie de imobiliare?

          Raspuns: banca va face cu apartamentul meu exact ce stie sa faca cu frigiderele si televizoarele celor care au luat credit cu buletinul si apoi nu le-au mai putut achita. Adica se va scapa de el cat mai repede.
    • -1 (1 vot)    
      dobanda (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:23)

      mr. no comment [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca tu ai avea rata 300 de euro si ai plati la acea casa 15 ani si ramai fara serviciu si vine banca si iti ia casa e banca pe pierdere?
      In 15 ani tu ai plati casa integral (cel putin) 300*180 luni=54.000 euro. Si banca iti ia casa si o vinde cu 35000 si iti spune ca acum sunteti chit, sa inteleg ca banca a iesit pe pierdere? Hai geniule pustiu baga ca vad ca esti doxa pe crize!
      • +1 (1 vot)    
        Geniule...not! (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:35)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui mr. no comment

        La piata se calculeaza exact cum ai descris tu mai sus, in realitate calculele sunt putin mai elaborate, in sensul ca in primii 15 ani ai platit mai multa dobanda dupa care ai inceput sa rambursezi si din principal.Dobanda este costul acelor bani care ti-au fost imprumutati tie.
    • -1 (1 vot)    
      S-o luam de la inceput (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:42)

      Rada. [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Tu de fapt nu ai nici un euro. Vii la mine si te imprumuti de 100,000, la o dobanda de 3% (depozit). Apoi imi dai banii inapoi sub forma credit cu dobanda de 13%, ca sa-mi iau apartament. Vine criza, apartamentul nu mai face decat 50,000. Eu trebuie sa-ti platesc in continuare creditul de 100.000 euro, si risc sa nu-mi mai vad nici depozitul. Concluzie - piata creste, castigam amandoi; piata scade, tu castigi si eu pierd.
      De ce as mai face afaceri cu tine?
      • +1 (1 vot)    
        Again... (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:38)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Rada.

        Daca tu ai depozit de 100,000 euro nu ar trebui sa-ti mai faci probleme ca pierzi casa pentru ca acest credit s-ar rambursa din depozit, cu toate ca nu inteleg de ce ai fi masochist si ai prefera sa contractezi un credit la care platesti 13% si sa faci un depozit la care sa primesti doar 3%...adica un spread de 10% care este de fapt costul banilor pe care tu i-ai imprumutat.
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate intr-un fel, (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:49)

      Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Insa se precizeaza "cu conditia ca cele doua parti sa se puna de acord in avans asupra acestei clauze". Adica daca exista aceasta cauza, implicit si riscul bancii e mult mai mare, implicit rata dobanzii mai mare. Dupa cum arata studiile psihologice, consumatorii sunt foarte inclinati sa gandeasca pe termen scurt, si e foarte posibil ca foarte putini din ei sa opteze pentru clauza asta si sa plateasca 200-300 puncte procentuale suplimentare.
      • 0 (0 voturi)    
        re (Joi, 25 aprilie 2013, 16:42)

        marius87 [utilizator] i-a raspuns lui Rares101

        da, ar trebui sa fie obligatorie clauza pentru contractele noi, dupa ce se pune in vigoarea legea asta ... macar salvam cativa neputinciosi, cei din bula nu prea mai pot fi salvati retroactiv, pacat de ei ...