Piata imobiliara: Rutele low-cost fac Romania atractiva pentru britanici

de George Florea     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2008, 13:18 Economie | Imobiliar

Masura unei bune investitii imobiliare in strainatate nu depinde de cat de mult straluceste soarele sau cat de mici sunt preturile. Tot mai des, ne uitam la rutele liniilor aeriene low-cost, scrie cotidianul britanic The Telegraph, preluat de Rador. In acest an, cele 11 companii britanice low-cost lanseaza 29 de noi rute si acolo unde ajung cursele acestea, le urmeaza agenti imobiliari nerabdatori si cumparatori pentru a doua casa. Pe baza acestor criterii, Romania pare destinata succesului, scrie publicatia britanica.

Cele mai importante cerinte sunt frecventa zborurilor, tarife mici si usurinta calatoriei, mai ales daca se doreste inchirierea profitabila a unei achizitii imobiliare. Easyjet a initiat curse de la Gatwick spre Bucuresti. Wizz Air isi extinde serviciile de la Liverpool si Luton spre Bucuresti si stabileste o noua ruta de la Luton spre Cluj, in zona Transilvaniei. Romania are sapte linii aeriene ieftine proprii si este deja o destinatie foarte solicitata pentru serviciile low-cost din alte parti din Europa.

Cum se poate cumpara in Romania

Toate acestea sunt vesti bune pentru vechii investitori din domeniu, precum Philip Groves, un consultant de marketing. El isi cumpara un apartament cu un singur dormitor, de 50.000 de lire sterline, in Brasov.

El spune ca Romania este o investitie buna deoarece zborurile low-cost deschid pietele turismului si afacerilor, aderarea la UE va finanta o infrastructura imbunatatita si romanii dispun de un nivel mare de capital - li "s-au dat" casele cand s-a prabusit comunismul - si un nivel scazut al datoriilor.

"Este o piata interna puternica, asa ca nu ma bazez pe factori internationali pentru asigurarea de chiriasi sau cresterea de capital. in plus, se construieste un aeroport aproape, ceea ce reprezinta un mare avantaj, pentru ca va incuraja dezvoltarea unei statiuni de schi in apropiere", spune Philip care are, de asemenea, proprietati in Europa Occidentala.

El sustine ca si-a luat masuri de precautie cand a cumparat. "Am ales Anglo-Romanian Development, o agentie cu experienta in Marea Britanie, cat si in afara, si constructorul este  romano-belgian. De asemenea, exista si o buna siguranta a proiectului - este un lucru obisnuit la majoritatea planurilor sa beneficiezi de servicii administrative 24 de ore".

Omul de afaceri Richard Rice, de la firma Watford, este de aceesi parere, cumparand de curand o casa de vacanta la Mamaia. "Sunt convins ca o voi inchiria pe perioade scurte de timp  in vacante si ca va fi o investitie buna pe termen lung", spune Richard, care adauga ca zona este foarte vizitata de multi oameni din Europa de Est, germani si italieni, majoritatea veniti cu zboruri low-cost.

Arc Property, o agentie imobiliara din Londra, specializata in pietele emergente, vinde case in sapte locatii din Europa de Est si afirma ca Romania este cea mai cautata. "Putini oameni pana acum doresc case de vacanta, dar interesul in investitii imobiliare a crescut in ultimul an. Garsonierele destinate spre inchiriere in Bucuresti au preturi incepand de la 100.000 de euro (75.000 de lire sterline) si acestea au crescut cu 27 % doar in prima jumatate a anului 2007", spune Alastair Norman, director la Arc.

Cumparatorii care profita de reducerile de la liniile aeriene - zboruri care au scazut la 65 de lire incluzand taxele - pot obtine o casa darapanata cu 10.000 de euro in unele zone, in timp ce casele din imprejurimile Bucurestiului costa 100.000 de euro. Vilele nou-construite, cu 3 camere, din jurul capitalei, costa 200.000 de euro.

Sa cumperi o casa este relativ simplu. "Ia-ti un avocat independent, nu semna niciodata nimic ce nu intelegi, asigura-te ca documentele sunt traduse in engleza si, daca cumperi o casa nou-construita, accepta doar sistemele de plata care ofera rate daca tu cumperi", explica Peter Esden de la  The International Law Partnership, o firma legala care consiliaza britanicii ce vor sa cumpere in alte tari. El spune ca este mai sigur sa cumperi imobile ce nu vor fi locuite, in statiuni si in zone turistice, decat in zone rurale. Infrastructura de transport, magazinele locale si facilitatile in Romania lasa de dorit fata de cele din Bulgaria".

O noua carte "Cumparand proprietati in Romania" ii sfatuieste pe proprietarii a doua case sa se asigure atat impoptriva accidentelor si furtului, cat si impotriva inundatiilor, des intalnite in unele regiuni.

Si Franta e printre destinatiile favorite

Un alt mare castigator, cu un excedent de noi rute anul acesta, este in mod surprinzator Franta, cu zboruri noi spre Rennes, Beziers, Bergerac, Pau si Nantes. Savills, un agent imobiliar care a vandut in mai mult de 50 de tari, a descoperit ca pretul mediu pentru casele de vacanta de langa aeroporturi este cu 39 % mai mare decat pretul proprietatilor situate mai departe.

De asemenea, cand sunt inchiriate, proprietatile de langa aeroporturi aduc chirii mai mari cu 30 %. "Costurile calatoriei sunt mai mici, asa ca cei care vin in vacanta sunt dispusi sa plateasca mai mult. Acesta este un aspect important pentru investitori din moment ce aceste proprietati sunt in general mai usor de inchiriat si putin probabil sa ramana vacante", spune Jacqui Daly de la departamentul de cercetari Savills.

Pericolul low-cost

Dar, scrie The Telegraph, liniile aeriene low-cost se pot reduce. Wizz Air si Ryanair au renuntat la unele servicii dupa constatarea unui deficit de pasageri. In 2005, EUJet, care a zburat spre 22 de destinatii din Kentau, a intrat in lichidare. Volare, Duo si Air Polonia s-au prabusit in 2004, lasand multi proprietari de case de vacante cu multe dificultati din punct de vedere al calatoriei catre destinatie. Ryanair si Flybe au din trecut rute comune, ca St Etienne si Clemont Ferrand in Franta, neafectand noii proprietari din aceste zone.

O modalitate de a evita aceasi soarta este sa cumperi intr-o locatie cu cel putin doua linii aeriene, pentru cel putin doi ani. Atunci poti garanta liberul acces - iar a doua ta casa cu siguranta va fi o afacere buna.























3545 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    imobiliare (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:09)

    http://mugur-ionescu.ro [anonim]

    n-au crescut destul preturile la imobiliare?
  • +1 (1 vot)    
    traducere imbecila (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:30)

    cosmin [anonim]

    George... in lb romana, se spune "orasul medieval Brasov", nu "medievalul oras Brasov"... aia e traducere cu alta parte a corpului (nu capul) din engleza.
    Tot in romana, nu exista "zboruri de intors", ci zboruri dus-intors... e drept ca in engleza e "return trip", dar un minim de inteligenta si o cunoastere mai buna a limbii tale materne si a englezei te-ar fi putut ajuta.
    Imi place ca vorbesti de "Mamaia, o statiune la Marea Neagra aproape de portul Constanta, la trei ore distanta de Bucuresti". Ai uitat ca traduci pentru romani? Era de ajuns sa spui Mamaia... toata lumea stie despre ce e vorba.
    Penibil.
  • +2 (2 voturi)    
    manipulare fara frontiere (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:38)

    Justin Puscasu [anonim]

    N-ati auzit de influenta paralelismului sinelor de cale ferata din Anglia asupra pietei imobiliare din Romania?
    E jalnic modul in care presa se subordoneaza diverselor interese de grup.
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo Justin! (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:04)

      Zamolxisz [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Un comentariu excelent! Asa e, pana la urma preturile cresc pentru ca sunt foarte multi alarmisti de genul celui ce semneaza articolul, si care influenteaza mentalul romanului si asa traumatizat de atatea cresteri de preturi... In schimbul unui sfert de metru patrat de constructie noua ziaristii nostrii sunt de acord sa se prostitueze... Lectia sub prime, inca nu a fost digerata in romania se pare... iar daca analizezi diferenta intre preturi in Romania si SUA constati ca raportul e de 1 la 2, in timp ce raportul intre (ce vreti voi - salariu mediu sau PIB/capita ) e de 1 la 8,5.... deci cine poate sustine cresterea preturilor??? Romnian sub prime nu e departe, va zic eu...
  • +1 (1 vot)    
    he he he --- ce smecheri suntem (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:05)

    amuzatu [anonim]

    Deci...stai asa sa vad daca am inteles bine.
    Se pot cumpara case cu 10.000 de euro in Romania, iar un zor dus-intors Londra-Bucuresti e 65 de lire. Misto...misto.
    Acum sa analizam: casa aia probabil e in cucietii din vale, unde numa tractorul ajunge (poate si unele jeep-uri mai babane....da alea ti le aduci la bagaje cu easyjet-ul)....ceea ce devine neinteresant..atat din punct de vedere al usurintei calatoriei cat si din punct de vedere al inchirierii.
    100.000 de euro pt o garsoniera in Bucureti este enorm.Probabil domnul cu pricina, utilizeaza garsoniera si in alte scopuri.....iar puse cap la cap probabil pretul se justifica (si poate scoate si profit)...Insa asta nu e o regula generala.

    Iar hotnews devine cam plictisitor cu stirile astea imobiliare.....
  • 0 (0 voturi)    
    va alarmati degeaba (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:34)

    skyteam [anonim]

    Nu inteleg de ce va alarmati. Agentiile de imobiliare platesc si isi fac publicitate la proprietatile care sunt de vanzare. Acum vreo 2 saptamani zburam cu Easyjet de la Paris la Geneva. Rasfoind magazinul companiei aeriene...imi cad ochii pe un anunt pe 1 pagina de revista....6 case de vacanta la munte la preturi intre 200.000 si 300.000 (nu mai tin minte daca erau euro sau lire). Unde credeti ca erau localizate...1 - franta, 2 - elvetia, 1 italia, 1 BRAN (ROMANIA) si alta in Bulgaria...Cea mai ieftina era Bulgaria, iar cea de la BRAN avea preturi similare cu cea din Elvetia....ok ca dotari si suprafata era mai mare cea de la Bran, dar ca locatie si posibilitati de practicarea sporturilor de iarna, as fi preferat pe cea din Elvetia. Unii forumisti uita ca traiesc in UE si au dreptul sa-si cumpere case unde vor si la cat ii tin buzunarele...so...spor la investitii :-)
  • +2 (2 voturi)    
    ENGLEZU' AMATOR (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:36)

    EccE [anonim]

    Eu n-am inteles de ce il incita pe ala sa cumpere faptul ca romanilor li s-au dat casele dupa ce a cazut comunismul, si deci romanii au un nivel scazut al datoriilor. Poate sunt neatent,dar nu prea vad de ce il motiveaza treaba asta ca sa cumpere.
    Poate ne raspund cei de la agentia Anglo-Romanian Development, caci se pare ca ei stapanesc misterele astea. Adica tu esti amarastean si nu prea iti permiti sa iei cursa de linie sa zbori in vacanta, dar dai buzna sa cumperi casa de vacanta intr-o tara ca vai de ea, fiindca vezi doamne, economisesti 150 de euro de fiecare data cand vii sa stai. Dupa ce vii de 1000 de ori, ti-ai scos banii pe ea. Daca zbori in fiecare week-end, 52 de zboruri pe an, in fix 20 de ani ai recuperat investitia. Nu e rau. Ah, uitai sa pun si taxiu' de la aeroport si inapoi..
    • +1 (1 vot)    
      bine punctat (Miercuri, 6 februarie 2008, 20:39)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      Daca investitorii "strategici" vin in Romania sa investeasca stimulati de cursele Low Cost (unde salveaza cativa Euro. Atunci e groasa! Cu siguranta vom observa in viitorul apropiat o avalansa navalitoare de noi emigranti, care au gasit raiul de pe pamant in tara noastra. Se vor stabili aici si vor forma "cartierul englez" pe toata intinderea patriei. :)
      Ce sa-i faci cu povestile de adormit copii... sunt frumoase pentru cei care nu constientizeaza.
      Povestea proiectului e frumoasa doar pentru cine vrea s-o serveasca.

      Alte idei nu mai aveti d-nilor cu afaceri imobiliare? ceva clienti la preturile astea "mici"... nimic?
  • +1 (1 vot)    
    iar vrajeala asta? (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:18)

    dracu [anonim]

    abureala asta de articol am mai citit-o de minim 5 ori pana acu, prin diverse locuri.

    domnu Florea, ce tarif aveti pt articolele astea? cam cat un bilet low cost?

    hai sa discutam putin aberatia.

    preturile la imobiliare in romanica o sa creasca fi'ca o sa dea buzna somerii, secretarele si vanzatoarele din uk, cu low costu, ca sa cumpere garsoniere "ieftine" la numa 100.000E bucata, sau apartamente langa aeroportu care va fi gata intr-o zi cu soare.

    bah inteligentule, ala care nu-si permite sa ia un bilet la o linie aeriana normala, de unde crezi c-o sa aiba 100.000 lire pt un apt??? pe care sa nici macar nu-l foloseasca, ba mai are de bagat bani si in reparatii, intretinere & stuff. ca sa ce?? sa plateasca mai departe chirie in UK, si sa aiba un cotetz pe care nu-l foloseste??

    ai idee cam in cati ani strange englezu mediu 100.000 lire????

    DACA are un salariu de 2.000 lire (care nu-i deloc de lepadat nici macar in UK), si nu locuieste in Londra, il costa 500-700 lire/luna chiria (cotetz naspa). mai pune pana pe la 1000 diverse facturi. mai pune si tu vreo 500 lire bani ca sa traiasca. ii mai raman 500 lire/luna.

    deci, daca nu se duce in concedii, nu la pub, DACA NU FUMEAZA, aduna 6.000 lire pe an.

    cam in 18-20 de ani ar strange si el sa aiba la tescherea banu cu pricina.

    p.s. bancile sa stii ca nu se inghesuie sa dea credite pt locuinte in alte tari. mai ales amarastenilor.
  • +1 (1 vot)    
    inca nitel (Miercuri, 6 februarie 2008, 22:05)

    gimini [anonim]

    Pana de curand nici eu nu credeam in zvonurile care sustineau "scaderea"... adica imi inchipuiam ca va fi cel mult o stagnare. Dar acum sunt din ce in ce mai convins ca va fi nu o scadere, ci o prabusire, si asta va veni mai repede decat va imaginati. Pana la urma cu argumentele economice nu ai cum sa te lupti, oricat ai visa la cai verzi pe pereti.

    Si stiti de unde va veni branciul? De la miliardul ala de euro pe care l-a anuntat Taricelu ieri. Miliardul va fi economisit prin darea afara a catorva mii de functionari, acestia vor ramane in buda cu creditele, bancile vor trece la executari silite si atunci sa te tii distractie!
  • +1 (1 vot)    
    Pai is permit? (Joi, 7 februarie 2008, 1:30)

    ictin [anonim]

    Asta e intrebarea. Isi permit britanicii sa cumpere case in Romania? Adica ei cred ca sunt la fel de ieftine ca pe la ei? Stiu o mica poveste cu un tip instarit din Dallas, care a venit in Romania si a vrut sa isi ia si un apartament, dar cand a vazut pretul s-a razgandit, zicand ca el nu are atatia bani.
    Si da, asta e un articol calsic scris la comanda agentiilor imobiliare. Vin englejii ba sa va cumpere garsonierele voastre darapanate cu 1 mil. de euro bucata! Ceva de genul cum erau acum 3-4 ani stirile cu vin francejii sa va cumpere jegurile de garsoniere dupa ce intaram in UE. Realitatea e ca astia vin, vad ce rahat e in Romania si pleaca. Numai romanii dau 100 de mii pe o garsoniera si o mie de euro pe un Revelion in vagauna de Poiana Brasov. Un neamt spre exemplu e prea destept pt. asa ceva. Si e valabil pt. totii strainii. Aia chiar pretuiesc banii pe care ii castiga si nu ii arunca aiurea cum ar crede romanul nostru
  • +1 (1 vot)    
    ia uitati-va aici (Joi, 7 februarie 2008, 1:55)

    ura-si-la-gara [utilizator]