Patriciu investeste 200 milioane euro intr-o piata imobiliara care cade in fiecare zi

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 19 martie 2008, 18:20 Economie | Imobiliar

Dinu Patriciu, a declarat miercuri, citat de NewsIn, ca piata imobiliara din Romania cade in fiecare zi si ca nu este normal ca pretul locuintelor sa creasca in conditiile in care densitatea medie a oraselor din Romania este de trei ori mai mica decat denistatea medie a marilor orase europene. In acelasi timp, omul de afaceri a mai anuntat ca a cumparat un teren in spatele Casei Presei Libere pe care se va construi noul sediu al Rompetrol si 1.000 de apartamente, investitie care se ridica la 200 milioane euro.

"Piata imobiliara cade in fiecare zi pe nesimtite si nimeni nu recunoaste asta. Eu nu am nici un interes in acest sens, nu ma intereseaza sa investesc in piata imobiliara. Densitatea medie a oraselor din Romania este de trei ori mai mica fata de densitatea medie a marilor orase din Europa: 100 de locuitori la hectar fata de 300 de locuitori la hectar cat au celelalte orase din Europa. Nu e normal ca pretul locuintelor sa creasca in aceste conditii si sa fie asemanatoare cu preturile locuintelor din afara", a spus Dinu Patriciu, citat de NewsIn.

Directorul executiv al Rompetrol a declarat ca nu vrea sa investeasca in piata imobiliara din Romania si ca investeste si va continua sa investeasca in mass-media, in pietele de capital si in Fundatia Dinu Patriciu. Nu este pentru prima oara cand Patriciu avertizeaza asupra unei crize cu care urmeaza sa se confrunte piata imobiliara din Romania. IN luna februarie, intr-o conferinta de presa la Arad, acesta a declarat ca prevede o cadere a sectorului imobliar, care „urmeaza sa se confrunte cu o criza fara precedent“ si „e normal ca acesta sa cada“.

Tot miercuri insa, Patriciu a mai anuntat ca a cumparat un teren in spatele Casei Presei Libere pe care se va construi noul sediu al Rompetrol si 1.000 de apartamente, investitie de 200 milioane euro. Potrivit declaratiilor omului de afaceri, constructia va fi finalizata peste doi ani, fiind realizata de compania Rompetrol impreuna cu un fond imobiliar. In cladirea de birouri isi va avea sediul compania Rompetrol, insa vor exista spatii de inchiriere si pentru alte companii, iar cele 1000 de apartamete vor fi de vanzare. Oficialul Rompetrol a mai spus ca terenul aflat in spatele Casei Presei Libere are 150.000 metri patrati si a fost cumparat in anul 1991, dar ca valoarea lui a crescut de atunci.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

5023 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Cum naiba poate declara asa ceva? (Miercuri, 19 martie 2008, 18:50)

    Ce Jigodie [anonim]

    Nu inteleg de ce ca jurnalist doar preiei declaratia acestui jeg de Patriciu si nu cauti sa completezi cu informatii obtinute independent declaratiile unui om de afaceri care are clar interesele lui. Voi sunteti doar agentie de monitorizare, sau produceti articole de presa? Nu ar fi normal sa puneti la indoiala declaratiile afaceristilor si ale oamenilor politici? daca dai o cautare pe net, o sa vezi ca densitatea bucurestiului e de 3 ori MAI MARE decat un oras similar din Germania (Berlin). in plus, in bucuresti nr oficial al locuitorilor este de vreo 2 ori mai mic decat numarul real. deci e clar ca patriciu vrea sa intre pe piata imobiliara si sa cumpere ieftin. ma intreb ce interes are hotnews sa nu puna la indoiala declaratii atat de tampe ca ale lui Patriciu? s-a mai intamplat de curind, cand P a dat declaratii legate de gaz. sunteti jurnalisti sau monitori de conferinte de presa?
    • +3 (5 voturi)    
      bravo! (Miercuri, 19 martie 2008, 19:09)

      guardia [anonim] i-a raspuns lui Ce Jigodie

      foarte bine ai punctat; deja sunt scarbit de iesirile individului astuia care manipuleaza populatia in functie de interesele lui ; oare cat il mai suporta pamantul asta??
    • 0 (2 voturi)    
      Ai inteles aiurea (Joi, 20 martie 2008, 10:40)

      gsc [anonim] i-a raspuns lui Ce Jigodie

      Asta zice altceva

      Densitatea medie a oraselor din Romania este de trei ori mai mica fata de densitatea medie a marilor orase din Europa: 100 de locuitori la hectar fata de 300 de locuitori la hectar cat au celelalte orase din Europa. Nu e normal ca pretul locuintelor sa creasca in aceste conditii si sa fie asemanatoare cu preturile locuintelor din afara",


      Nu vb de bucuresti coane', zice de "Densitatea medie a oraselor din Romania" si este adevarat ce zice.

      In al doilea rand mai da-o in puii mei de piatza imobiliara.

      Orice analfabet, vine si-ti cere sute de mii de Euro pentru un teren vai mama lui ori pentru o cocioaba.

      Astia nu sau vazut in viata lui 10.000 E pusi la un loc si viseaza juma' de milion intr-o singura zi.....

      O sa se duca dracu' cat de curand, cine are ochi sa vada si minte sa judece vede asta... cine nu o pune rau de tot...
    • -1 (3 voturi)    
      e simplu:omul ARE TERENUL si-si face sediu nou (Joi, 20 martie 2008, 11:22)

      ba mai ganditi si voi [anonim] i-a raspuns lui Ce Jigodie

      fiecare intelege cat il duce mintea omul zice ca ARE DEJA TERENUL(cumaprat ieftin) si acum isi face sediu, nu face speculatii imbiliare
      piata e in scadere si asta nu o spune doar Patriciu ci si reducerile care apar la acelasi si acelasi ansambluri rezidentiale cu ocazia targurilor imbiliare
      bucurestiul e un oras oribil, preturile sunt imense pentru mizeria si poluarea de aici
  • +2 (4 voturi)    
    Titlul face cat tot articolul (Miercuri, 19 martie 2008, 19:04)

    vlad [anonim]

    Eu cred ca titlul este suficient de ironic si sugereaza "paradoxul" in care se zbate Patriciu !!!
    • 0 (0 voturi)    
      atunci sa lase doar titlu (Miercuri, 19 martie 2008, 19:26)

      solar [anonim] i-a raspuns lui vlad

      atunci ce rost mai are articolul? sa lase doar titlul sa fie ironic si sa sugereze. daca nu sunt in stare sa faca un articol complet, de ce il mai publica?
      • -3 (3 voturi)    
        cine se "zbate"? (Joi, 20 martie 2008, 8:04)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui solar

        Articolul este un pic ironic, Patriciu nu se "zbate" si trage de pret in jos asa cum ar face oricine.
        Voi sunteti cei care va zbateti aiurea :)
  • +3 (5 voturi)    
    daca vom urmari cu atentie.... (Miercuri, 19 martie 2008, 19:37)

    judex [anonim]

    toate actiunile acestui ipochimen, vom constata caracterul sau si modul foarte subtil in care manipuleaza totul in favoarea sa. O buna perioada de timp am crezut ca este un model pentru oamenii de afaceri romani, treptat, insa, mi-am dat seama ca este doar un cotcar de duzina, un bastan cu papion si ifose de businessman occidental.
  • -1 (1 vot)    
    aaa (Miercuri, 19 martie 2008, 19:44)

    aaa [anonim]

    foarte bun articolul
    fara speculatii
  • 0 (2 voturi)    
    patriciu are dreptate (Miercuri, 19 martie 2008, 19:55)

    alex [anonim]

    piata deja scade,e clar,in toata lumea scade.200 mili patriciu ia doar tigari,fara filtru of course,si cu restu face niste apartamente sa aiba unde sa le fumeze
  • +1 (5 voturi)    
    sa ne amintim (Miercuri, 19 martie 2008, 20:23)

    dan [anonim]

    cum dl Patriciu plangea cam acum un an, convins fiind ca toate magariile vor iesi la suprafata. Nu a fost asa, prietenii erau inca puternici. A iesit ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Iar acum ne tine lectii despre o piata pe care nu cred ca o cunoaste. Oare care sunt mizele reale daca la acest trepadus au ajuns banii aia?
  • +1 (3 voturi)    
    Pentru Patriciu (Miercuri, 19 martie 2008, 20:26)

    Vlad I [anonim]

    Exista 2-3 milioane de oameni afara care vor sa aibe o casa in Ro, din 89 incoace nu s-a construit aproape nimic, desi aprox. 1 % din cladiri trebuiesc darmate anual datorita procesului de imbatranire, si cine cumpara o casa veche trebuie sa stie ca nu intinereste cu timpul. Apoi mai avem problema ca blocurile comuniste si majoritatea caselor din mediul rural, sunt construite pt. o tara din lumea a treia, materiale folosite , servicii, arhitectura, etc, Deci oamenii vor visa cu obsesie sa-si cumpere o casa noua. Mai avem problema ca nu exista muncitori suficienti ca sa putem mari mult productia de case, cerere mare si oferta mica.
    • +1 (1 vot)    
      unde e cererea (Miercuri, 19 martie 2008, 22:11)

      GR [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

      Daca ar fi asa cum spui tu, nu ar trebui sa existe apartamente noi cumparate de speculatori straini in complexe rezidentiale noi, inca din faza de proiect pentru ca apoi sa fie vandute la preturi care poti ajunge si la dublul lor. Mergeti noaptea pe langa un complex finalizat si predat si sa-mi spuneti daca vedeti mai multe lumini aprinse decat stinse. Patriciu are dreptate, el nu se refera la bucuresti ci la toate orasele unde situatia e alta. Chiar si in cazul bucurestiului preturile nu cresc datorita cererii (oameni care cumpara o casa in care sa si locuiasca) ci 'investitorilor' straini/autohtoni care spera sa obtina profit pe baza crestererii viitoare ale preturilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Patriciu - Investeste PROST (Miercuri, 19 martie 2008, 21:34)

    Xtraterestrii [anonim]

    Deci.....din ce zice Patriciu...in fiecare zi piata imobiliara scade.....dar el investeste in aceasta piata...CULMEA.... inseamna ca e un PROST sau investeste PROST..... nu stiu cine ar investi in ceva unde stie ca nu merge bine sau ca merge din ce in ce mai prost.....Piata Imobiliara din Bucuresti si din Romania in special....va merge asa cum sa prevestiti in 2002.....adica inca 10 ani cel putin.....
  • -1 (3 voturi)    
    cu matematica asta un apt costa cel mult 20.000 (Miercuri, 19 martie 2008, 22:52)

    Finantistu' [anonim]

    200.000.000 euro pe 1000 apt + un teren =
    0 euro /teren + 20.000 / apt

    foarte frumos, vreau si eu
    • +1 (1 vot)    
      atat il costa pe Patriciu... (Miercuri, 19 martie 2008, 23:32)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Finantistu'

      la ritmul in care si-a crescut averea s-ar putea sa il cumperi cu vreo 400 000 apartamentul.
    • +1 (1 vot)    
      btw (Miercuri, 19 martie 2008, 23:34)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Finantistu'

      200 000 000 / 1000 = 200 000
  • 0 (2 voturi)    
    nu e chiar asa (Joi, 20 martie 2008, 1:01)

    zvezda [anonim]

    Cresterea preturilor pe piata imobiliara se datoreaza speculatorilor, care au creat un bubble. Ca orice bubble si asta se va sparge.
    Pe de alta parte, daca vrei sa-ti construiesti ceva (casa, sediu, etc) trebuie sa tii cont ca viata nu e vesnica.
    Asa ca eu nu vad o contradictie prea mare intre ce spune si ce face Patriciu. Plus de asta, daca faci o constructie inalta, o scadere a pretului terenului nu te afecteaza foarte tare.
    Ma bucur ca se construiesc multe apartamente pentru ca asta va grabi spargerea balonului de sapun care este astazi piata imobiliara.
    • +1 (3 voturi)    
      Interes (Joi, 20 martie 2008, 3:40)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui zvezda

      daca bubbleul se sparge, se va ajunge ca in SUA. Nu cred ca bancile vor asta. Daca bancile nu vor asta, cei care ne conduc, sigur nu vor nici ei. De ce crezi ca nu se construieste in ritmul in care ar trebui sa se satisfaca cererea? Sunt "controlate" pentru a nu diminua discrepanta dintre cerere (mare) si oferta (mica). De ce nu se face infrastructura in afara Bucurestiului? Te-ai uitat asa un pic pe google earth sa vezi cam cum e configuratia terenului din jurul bucurestiului?
      • +1 (1 vot)    
        pt marcel (Joi, 20 martie 2008, 7:12)

        gino [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Interesanta logica... crezi tu ca in SUA bancile au vrut sa se sparga bubble-ul si sa piarda miliarde?
        Nu bancile cumpara case si fac preturile caselor sa cresca ci speculatorii (piata daca vrei sa-i spui asa) asa a fost si in SUA
      • 0 (0 voturi)    
        Marcel Ionita esti um MARE idiot! (Joi, 20 martie 2008, 9:22)

        Ilea Rdau Cristian [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        CE naiba, nu vezi cat se construieste in Bucurestiul asta de rahat. Vrei ca si in continuare sa se degradeze aceasta petarda care se numeste Bucuresti? In concluzie numai aruncati vorbe la intamplare! Si ciocu mic Marcele!
      • +1 (1 vot)    
        Re: Interes (Joi, 20 martie 2008, 16:35)

        zvezda [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Tu si multi altii nu faceti diferenta intre cerere si cerere solvabila. Sigur ca daca o sa intrebi la intamplare 1000 de romani daca vor cumva o vila, toti vor raspunde ca da. Pe urma daca-i intrebi ce venituri au, le ajunge poate de un garaj. Cererea mult trimbitata nu e solvabila, deci e degeaba. Daca am avea o statistica a vinzarilor (cum exista in tarile civilizate, inclusiv Bulgaria) am vedea ca volumul tranzactiilor imobiliare e din ce in ce mai mic. In mod normal, asta trebuie sa duca la scaderea preturilor, dar noi mai trebuie sa asteptam putin pentru ca se trimbiteaza la greu ca cererea e foarte mare (o fi, dar numai aia insolvabila). Insa mult nu mai tine nici pacaleala asta. Bancile vor fi cele mai lovite, dar ar trebui sa se gandeasca ca cu cat preturile vor urca mai mult cu atit caderea va fi mai dureroasa. Dar lacomia e mare si gandirea pe termen lung ceva strain romanului. In SUA se intampla deja si exact acelasi lucru se va intampla peste tot. Au mai existat bule din astea si nu putine. Fara exceptie, toate s-au spart.
  • 0 (4 voturi)    
    Business (Joi, 20 martie 2008, 8:11)

    Cornel [anonim]

    Eu unu exact as face, ca Patriciu, de ce sa nu incerci sa scoti un pret mai mic pentru terenul care urmeaza sa-l cumperi? Omul asta are oameni speciali care exact numai asta fac: speculeaza. Dupa ce ai in buzunare cu peste 800 mil de euro in cont (fata de cat aveai inainte), te gandesti ce sa faci pentru compania pe care o conduci, faci un sediu nou - al tau - unde nu trebuie sa mai platesti chirie nimanui, si mai trantesti si niste blocuri cu locuinte in apropiere si gata, ti-ai facut colos si te numesti intradever un business-man. Patriciu se referea, cand a spus ca piata imobiliara se va prabusi, ca puterea de cumparare a romanului se va diminua NU SI DORINTA acestuia de a avea o locuinta proprie si in plus materialele de constructii au in acest moment niste preturi astronomice si poate Patriciu, cu notorietatea si valoarea lui ca businessman a reusit sa convinga un anume producator de materiale de constructii sa ii ofere un DISCOUNT, da, discount cu litere mari si asa e normal sa ridici un sediu pentru rompetrol care sa grupeze intr-un singur loc toate companiile care fac parte din acest grup. Omul de afaceri incearca sa economiseasca niste banii prin investitii ceea ce mi se pare foarte corect. Omul, de fapt, investeste in afacerea lui. Multa bafta
  • +1 (3 voturi)    
    O noua realitate economica (Joi, 20 martie 2008, 9:05)

    RON [anonim]

    Traim intr-o lume in care banul nu mai are valoarea care o avea cinva, a devenit un mediu de taxare idndirect si invizibil a populatiei. Domeniul imobiliar in romania poate este supraevaluat la ora actuala, depinde din ce punct de vedere evaluezi situatia. Ce este cert, este ca terenurile si cladirile sunt unul din putinele moduri care garanteaza omului de rind pastrarea puterii de cumparare a avutieii economisite pe termen mediu si lung. Ori ce alt domeniu e ban aruncat pe apa simbeteti. Nu cred ca exista pe glob o banca sau un bon de trezorerie sau obligatiuni cu risc scazut care sa plateasca dobinda macar la acelasi nivel cu inflatia reala. Cit despre Patriciu, hmm nu ar fi primaoara cind a manipulat piata!!!
  • +2 (2 voturi)    
    atentie mare la comentariu (Joi, 20 martie 2008, 9:15)

    ana are mere [anonim]

    dibaci, dl trabuc compara ORASELE din romania cu orasele din europa.. nu spune o secunda bucruresti; in schimb compara evident preturile din bucuresti...whatever.
    rusine hotnews.
    ii urez dl trabuc sa merga in alexandria sau dece nu giurgiu sa isi ia si pe pritentul lui t si sa mareasca densitatea pe metru patrat.. sau mai bine jilava?!? comuna asta stiti ce densitate are? cum stau cu imobiliarele?
    • 0 (2 voturi)    
      nici macar un comentariu pertinent? (Joi, 20 martie 2008, 10:06)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ana are mere

      eu unul nu va inteleg. cei care fac speculatii sunteti voi, dar nu va sfiiti sa aratati cu degetul.

      piata imobiliara e in scadere constanta, nu in sensul de pret, ci in sensul de cumparare. daca acum jumatate de an, cererea era foarte mare, in ziua de azi se stagneaza cel mult spus, desi e evident ca e intr-o scadere constanta. ori, daca cererea scade constant, asa se va intampla si cu pretul. incet, dar sigur.

      Patriciu investeste in apartamente ca intampinare a acestei scaderi. Am sa speculez si eu putin si am sa creez o situatie:

      Sa presupunem ca piata cedeaza si cererea va egala oferta. In momentul in care detii imobiliare, singurul mod de a sustine artificial viata imobiliara este sa tranzactionezi depasind usor cererea printr-un flux continuu de cumparare. La scala mare, acest lucru este foarte greu de realizat tocmai datorita preturilor uriase, dar la un nivel redus acest lucru poate functiona.

      In ceea ce il priveste pe Patriciu, este treaba lui in ce doreste sa investeasca. Nu a facut niciodata afaceri proaste, deci ma indoiesc de faptul ca patrunderea lui pe piata imobiliara ar fi un fiasco.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Joi, 20 martie 2008, 11:15)

        completare [anonim] i-a raspuns lui cristi

        trebuie tinut cont si de faptul ca veniturile se vor uniformiza cat de cat in toate tarile UE si deci si preturile la apartamente, bineinteles va conta zona cel mai mult.
        Sper ca si constructorii sa tina cont de zona seismica in care construiesc, sa nu patim ca in Turcia. Altfel dupa un cutremur va fi iar mare diferenta intre cerere si oferta...
  • +2 (4 voturi)    
    titlu paralel, comentarii paralele (Joi, 20 martie 2008, 10:27)

    gimini [anonim]

    Uite asa isi da cu parerea tot rumanu despre magnatul veros. Cum vrea el sa manipuleze piata ca sa cada preturile si sa ia ieftin si sa vanda scump.

    Mai baieti, cititi mai bine ce vrea sa faca Patriciu pe terenul ala: noul sediu Rompetrol si 1000 de apartamente. Asta nu e "investitie imobiliara" ci investitie de dezvoltare! In urmatorii 5 ani Rompetrol va ajunge sa aiba 20.000 de angajati in Bucuresti, dintre acestia multi vor trebui adusi din provincie, unde o sa-i bage, in casele samsarilor care maresc chiria de la o luna la alta?! Fondul locativ propriu si sediul propriu va permite Rompetrol sa isi gandeasca lejer dezvoltarea pe 50 de ani de acum incolo. Nu e nici o inginerie.

    Dupa mintea voastra creatza, Patriciu vrea sa manipuleze piata in jos, adica sa scada preturile dar totodata construieste... apartamente sa le vanda mai scump, nu !?
    • 0 (2 voturi)    
      gimini, esti pe langa (Joi, 20 martie 2008, 15:51)

      g [anonim] i-a raspuns lui gimini

      mai baiete, tu gandesti inainte sa scrii? 20.000 de angajati????!!! cand vreodata? si ai mai pomenit tu firma sa0-si permita sa cazeze 20.000 de angajati pe banii ei, in buricul targului? eu te banuiesc de patriciu, adica te-ai insinuat sub pseudonim. oricum n=ai ce face toata ziua, de afaceri e clar ca habar n-ai, ai fost o papusha toata viata ta de afacerist. norocu tau daca nu o sa se termine f brusc povestea asta pt tine. auzi, 20 de mii de angajati...la rompetrol...hahhahaha
      • -1 (1 vot)    
        bine frate (Joi, 20 martie 2008, 20:52)

        gimini [anonim] i-a raspuns lui g

        Asa e cum zici tu. Sunt Patriciu sub acoperire. Hai, acum du-te si te culca, o sa-ti faca bine.
  • 0 (0 voturi)    
    zvonistica (Joi, 20 martie 2008, 10:55)

    lixit [anonim]

    mai are cineva indoieli ca in tara asta, zvonul de orice fel ar fie el, influenteaza foarte mult gandirea romanului? Citind articolul de mai sus despre DP, ce veti face, veti alimenta de la rompetrol sau nu?
    Vreti sa spuneti ca presa nu este malitioasa si tendentioasa, chiar si articolul de mai sus? Sa ne intrebam un pic, care sunt interesele din spatele asa ziselor afirmatii ale lui DP? Vom pune benzina/motorina de la rompetrol (de fapt kazahtan) sau de la austriecii de la omv? Noi, oamenii obisnuiti nu suntem decat niste oi bune de muls, capitalistii sau comunistii trebuie sa faca in asa fel incat sa ne scoata si ultimul ban din buzunar. Unde trebuie sa mearga banii astia: in occident sau in orient? "Viermele" este deja in mintea noastra: "cum adica, sa bag eu bani in buzunarul lui Patriciu, sa cumpar combustibil si apartamente de la el? Nuuuu, da-l nabii!"
    Ideea e ca banii oricum trebuie sa-i dai pe ceva, dar hai sa ne gandim, care dintre cei care ne golesc buzunarele, fac ceva in final pentru tara asta? OMV sau Rompetrol? Cred ca nici unii nici altii! Acum, stiti pe cine veti vota anul asta si anul viitor?
  • +1 (1 vot)    
    Adevarat spune dl. Patriciu (Joi, 20 martie 2008, 13:19)

    MpR [anonim]

    preturile sunt artificiale si sunt umflate de toti
    "tonomatii" lipsiti de bun simt. Ar trebui sa se termine odata si haosul asta
  • +1 (1 vot)    
    Eu nu vad nici un paradox (Joi, 20 martie 2008, 14:07)

    florina [anonim]

    A luat terenul in 91, deci investitia pe piata imobiliara a fost deja facuta. Cum bine spunea cineva mai devreme, acum doar isi dezvolta afacerea. Nu dau doi bani pe domnul Patriciu si alti imbogatiti peste noapte precum domnia sa, insa, daca as avea banii lui, acelasi lucru l-as face si eu.
    N-au altceva de facut decat sa se joace Monopoly, la banii lor.

    Asemeni lui Patriciu, Badea urla de disperat de cateva luni bune ca va pica piata imobiliara.

    Si nu ma uit nici in gura lui, nici in cea a lui Patriciu, dar pot face un calcul simplu:

    pentru 3 camere intr-un cartier decent, bloc vechi sau nou, s-a ajuns sa vorbim de cel putin 150.000 de euro.

    Un credit de 150.000 de Euro (pentru ca doar Patriciu si inca o mana de baieti destepti mai produce "pe bune" banii astia), pe 30 de ani, cu o dobanda de 7%... ne obliga la plata unei rate de 1000 de Euro pe luna.
    Cate familii au venituri ce depasesc 2000 de Euro pe luna sa-si mai permita un credit pentru o casa, veche sau noua?...
    Cererea "nebuna" e formata dintr-o mana de oameni care obtin astfel de venituri si din cei ce vor sa scape de apartamentele din blocurile foarte vechi, care stau sa cada.
    Cu alte cuvinte, in Romania se "ruleaza" imobile, se vand si se cumpara apartamente si toate aceste vanzari repetate si speculatii din ultimii ani au dus la umflarea exagerata a preturilor.
    Problema pe care mi-as pune-o este nu daca va cadea sau nu piata imobiliara, ci CAND se va intampla acest lucru.
    Totusi nu mi-as face griji ca se va intampla prea curand, intotdeauna vom avea in fruntea tarii "baieti" care mai au de facut cativa bani buni.

    Legat de blocuri noi vs blocuri vechi... Ma gandesc cu groaza cate blocuri noi vor rezista la primul cutremur... As paria tot pe un bloc care a trecut de cutremurul din 77...
    • 0 (0 voturi)    
      @ florina (Marţi, 1 aprilie 2008, 16:10)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui florina

      e bine ca poti plati un credit de 150 000. pentru mine e un vis frumos.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Marţi, 25 martie 2008, 12:46)

    anoni m [anonim]

    Daca piata imobiliara cade de ce mai investeste atatea sute de milioane de euro, nu are ce face cu ei?