Comparatie imobiliara: Franta pregateste o lege prin care si cei cu bani putini sa-si permita case, in Romania conditiile se inaspresc

de Dan Popa     http://hymerion.wordpress.com/
Vineri, 11 iulie 2008, 16:44 Economie | Imobiliar

In Franta, ministrul locuintei are in vedere o lege prin care sa garanteze accesul la credit al celor cu venituri mici, astfel incat oricare dintre acestia sa isi poata cumpara o locuinta, cu o rata bancara de cel mult 15 euro/zi, scrie Dan Popa pe blogul sau. Spre deosebire de Franta, in Romania, Banca Nationala a Romaniei (BNR) a propus recent un proiect de regulament care va face tot mai dificila acordarea de credite persoanelor fizice.

Mai mult, spune Dan Popa, in Franta, Guvernul intentioneaza sa dea o alta lege prin care fiscalitatea sa scada in urmatorii doi ani cu 15%.

Citeste documentul ministerului francez si comenteaza pe blogul lui Dan Popa.























3064 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ministrul are in vedere?? (Vineri, 11 iulie 2008, 17:16)

    marius [anonim]

    De la a avea in vedere si a realiza ceva este cale lunga in Franta. E drept ca si mai lunga este in Romania.
    Daca aveti de gand sa comparati aceasta intentie cu propunerea BNR inseamna ca sunteti doar un tonomat populist care incearca sa-si faca publicitate.
    Fara sa citesc documentul, analizez articolul in care faceti referire la Dvs la persoana a treia (cool!) si imi pun urmatoarele intrebari:
    1. Sunt cetatean francez cu salariu de 400 de euro. Cum pot sa platesc rata de 15 euro pe zi?
    2. Imi permit o locuinta cu rata de 15euro pe zi in Paris? Poate la vreo 60km de Paris intr-un satuc de tara.
    3. Creditul se face pe 100 de ani pentru a putea avea o rata de maximum 15 euro pe zi?


    Si in Romania statul ar putea sa acorde garsoniere la 25 de km de Bucuresti, iar creditul contractat pentru asemenea locuinte ar fi de 15euro pe zi. Dar toti ar urla ca sunt departe de servici, ca sunt la dracu'n praznic si vor case in Bucuresti.

    Asa ca domnule Popa, decat sa fiti sarcastic in mod gratuit cu BNR, mai bine ati scrie articolul cum trebuie.

    PS: Aia cu cei cinci angajati ai Guvernului care vorbesc franceza este delicioasa. Parca o egaleaza pe cea cu 100 de habarnisti care tin bloguri pe Hotnews.
    • -2 (2 voturi)    
      Bravo. (Vineri, 11 iulie 2008, 17:31)

      mumu [anonim] i-a raspuns lui marius

      "Fara sa citesc documentul,..." cred ca spune tot.
      • +1 (1 vot)    
        Aritmetica si citire... (Vineri, 11 iulie 2008, 20:49)

        radu [anonim] i-a raspuns lui mumu

        Comentariul a fost facut la articolul publicat aici si in articolul de aici socoteala nu iese.

        Faptul ca eu am citit documentul nu ma face sa inteleg cum pot plati 450 de euro pe luna dintr-un salariu de 400 euro net si nici nu imi spune cum pot ajunge cu 450 de euro pe zi sa platesc ratele si dobinzile la o locuinta decenta din Paris sau eventual din Bucuresti (la dobinzile si comisioanele de acum din Romania inseamna 50-53.000 euro pe 20 de ani sau 58-65.000 euro pe ...40 de ani, cam cit apuca sa munceasca un om intr-o viata).

        Dupa mine, ceea ce spune tot este autocitarea la persoana a treia
  • +4 (4 voturi)    
    Crapa de ciuda speculatorii? (Vineri, 11 iulie 2008, 17:21)

    Anonim [anonim]

    In Romania nu-si permit oamenii apartamente TOCMAI datorita creditarii.
    Daca deschizi robinetul la credite nu faci NIMIC ALTCEVA decat sa cresti excesiv preturile (creste cerera "solvabila" oferta ramana relativ aceeasi si atunci nou punct de echilibru se gaseste la un pret mai mare).
    Ca sa fiu mai explicit:
    Ione are salariu 10 lei
    Gigel are salariu 5 lei
    Ionel si Gigel vor sa cumpere acelasi apartament care costa 7 lei.
    Guvernul ii da voie lui Gigel sa ia un credit de 7 lei.
    Gigel se duce cu banii sa cumpere apartamentul, dar Ionel scoate 8 lei si tot el cumpara apartamentul.
    Solutia e sa dai credite doar pentru apartamente NOI pentru a creste astfel oferta.
    • +2 (2 voturi)    
      perfect adevarat !!! (Vineri, 11 iulie 2008, 18:05)

      gimini [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Ai perfecta dreptate! Liberalizarea creditarii pe spinarea apartamentelor vechi, platite deja odata de generatiile parintilor nostri, a fost o crima financiara impotriva romanilor. Si aceasta crima isi va arata roadele abia de acum incolo. Criza de acum e abia inceputul...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu conteaza vechimea apartamentului (Vineri, 11 iulie 2008, 21:01)

        radu [anonim] i-a raspuns lui gimini

        Nu poti izola cererea veche de cea noua. A nu acorda credite pentru apartamentele vechi inseamna sa ii condamni la locuinta cu chirie pe cei care nu isi pot permite nici cu credit apartamentele noi (care ar deveni inevitabil mai scumpe si mai profitabile, pentru cine profitabile, e alta poveste), dar care ar avea bani sa cumpere pe credit un apartament vechi.


        Problema este ca locuinta este un bun cu grad mare de necesitate si toti sintem dispusi sa platim pe ea oricit ne putem permite. Asa ca inevitabil preturile vor fi la nivelul la care exista suficienti cumparatori dispusi sa se imprumute pe termen foarte lung pentru a le obtine.

        Tot ceea ce poate spera statul este ca oferta sa fie destul de mare si de diversa pentru ca marea majoritate a locuitorilor sa nu aiba probleme de locuinta. Numai ca acest lucru nu se rezolva doar prin credite si in nicun caz prin introducerea altor criterii la creditare decit cele legate de capacitatea de a returna imprumutul.
        • +1 (1 vot)    
          cum sa izolezi cererea (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 8:24)

          gimini [anonim] i-a raspuns lui radu

          Ba da, poti izola cererea, si anume printr-o lege prin care sa interzici oferirea de credite neconforme cu durata de viata a cladirii. Majoritatea blocurilor comuniste au deja 30-35 de ani vechime, deci e absurd sa poti da credit pe 30 de ani pentru ele cata vreme durata lor de viata e de 50 de ani. Ce e asa de greu?! Nu trebuie sa fii mare filozof ca sa inventezi o asemenea solutie simpla, trebuie doar sa ai vointa politica, dar vointa politicienilor nostri a fost aceea de a spala cat mai multi bani negri prin aceste apartamente.
          • 0 (0 voturi)    
            Poti incerca sa o izolezi (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 15:40)

            radu [anonim] i-a raspuns lui gimini

            Evident ca poti decide sa separi cererea. Problema este ca atita vreme cit nu modifici pe ansamblu echilibrul cerere oferta, nu faci decit sa muti problema dintr-un loc in altul. Acum toata lumea are acces in conditii similare la credit si preturile sint in consecinta.

            Cum spuneam insa, a muta creditul doar pe case noi are efecte in cel mai fericit caz pe termen scurt. Cei care doresc locuinte noi vor beneficia de credite mai ieftine, ceea ce va creste cererea pe acest segment cu efectul ca cei care promoveaza proiecte imobiliare vor putea practica preturi si mai mari.

            Mai interesant este ca cei care acum ar putea sa isi permita o locuinta veche pe credit, dar nu una noua, nu isi vor mai putea permite nimic.

            Evident, asta va reduce in final si cererea solvabila de case noi, pentru ca in consecinta si o parte dintre cei care doresc sa schimbe o locuinta veche cu una noua nu vor mai avea banii, pentru ca cererea (dar nu si nevoia) de locuinte vechi va fi scazut.

            Pentru a putea modifica cu adevarat in favoarea cumparatorilor raportul cerere-oferta ar trebui luate in continuare masuri de crestere a ofertei.

            La vremea lor, ANL si creditul ipotecar au relansat contructia de locuinte medii in Romania, nu invers. Acum solutiile ar trebui sa fie in zona constructiei de locuinte sociale si mai ales a respectarii (in primul rind de catre autoritati) a destinatiei acestora, a urbanismului (inclusiv dincolo de diferitele planuri de urbanism), a infrastructurii de transport si utilitati, a reglementarilor privind lucrarile de constructii.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 11 iulie 2008, 19:38)

      jinaru [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Buna observatia. Masuri similare se aplica si in Ungaria unde daca iei un credit pentru locuinta noua este mult mai avantajos decat sa iei credit pentru o locuinta veche dar la acelasi pret de achizitie.
      Asadar o astfel de propunere care sa stimuleze productia de locuinte noi e bine venita si chiar ar avea efect pozitiv pe termen lung.
  • +1 (1 vot)    
    La noi s-ar imbogati ,,baietii destepti' (Vineri, 11 iulie 2008, 17:22)

    gogu [anonim]

    Orice sistem de creditare pentru locuinte s-ar inventa inromania nu ar duce decat la imbogatirea ,,baietilor destepti' din imobiliare. In Franta piata nu e acaparata de mafia imobiliara si de aceea se poate acest lucru. In Romania orice investitie este precedata de specula in terenuri sau imobile.
  • +2 (2 voturi)    
    ani lumina (Vineri, 11 iulie 2008, 17:37)

    pj [anonim]

    Mafia imobiliara nu ar fi existat fara ajutorul romanilor care au scos din buzunar cat li s-a cerut.Din pacate marea majoritate sunt snobi care vor sa stea in lux si dau oricat pentru asta.
    In Franta majoritatea oamenilor stau cu chirie si nu au o problema cu asta.Acest fapt a stabilizat piata, iar in momentul in care au ajuns intr-un loc de munca bine platit, si-au permis sa-si cumpere o locuinta CU DOBANDA FIXA si cu inlesniri in cazul in care aveau si copii sau erau un caz social.Dintr-un salar de 2000 eur isi permit sa faca credit inclusiv si pentru o masina.
  • +1 (1 vot)    
    isi fac si francezi ANL... (Vineri, 11 iulie 2008, 17:44)

    ANL [anonim]

    Peste tot in lume se duce naibii piata imobiliara si creditarea imobiliara. Ce fac astia? Vor sa dea credite si la astia care nu le pot plati.

    Iar documentul e plin de "lucruri ce ar trebui facute" mai ca pe vremea lu Ceasca.
  • +3 (3 voturi)    
    Franta nu a trecut prin comunism... (Vineri, 11 iulie 2008, 17:50)

    Vasilica [anonim]

    Si tot de aceea au idei putin gresite.
    In Franta, daca esti proprietar si chiriasul nu iti mai plateste chiria, 6 luni pe an (din septembrie pana prin mai, deci mai mult de 6) nu ai voie sa il evacuezi.
    Francezii, pentru ca nu au trait sub comunism, au ramas cu o nostalgie tampita de stanga si cu idei de'a dreptul idioate. Nu e de mirare ca lucrurile merg asa de rau, cand au concedii de 8-9 saptamani pe an, cand toti sunt puturosi si visul oricarui francez e sa fie functionar la stat, ceea ce inseamna ca nu faci nimic pe bani putini.
    Daca francezii sunt modelul nostru, o sa ajungem si mai rau decat am fost.
    • 0 (0 voturi)    
      am cravata mea sunt pionier... (Vineri, 11 iulie 2008, 18:26)

      mediteraneo [anonim] i-a raspuns lui Vasilica

      franta nu este modelul cel mai bun.....dar aproape nicaieri in europa civilizata nu te da afara propietarul daca nu ti-ai platit chiria...... nu intalg ce e rau in asta? sunt si oameni care au greutati - care nu isi pot plati momentan chiria sau darile... ce trebuie facut? trebuie scosi cu parul afara ca pe meleagurile mioritice? iar lucrurile nu merg asa prost(a se vedea cum merg lucrurile in ro.) legat de vacante - crezi ca romanul( sau oricare alt cetatean) nu ar vrea 2 luni pe an de vacanta? hai sa ne vedem lungul nasului si dupa sa comentam...
      • 0 (0 voturi)    
        completare (Vineri, 11 iulie 2008, 19:12)

        colonius [anonim] i-a raspuns lui mediteraneo

        ceea ce nu a precizat Vasilica este ca sistemul este atat de prost in franta pt ca poti sa stai in chirie pe viata fara sa platesti nimic. ma explic : persoanele cu copii nu pot fi expulzate decat daca primaria le da casa. cum primaria nu are casa, nu sunt expulzate. de ce este gresit?
        1. pt ca tu esti proprietar (nu neaparat bogat) si casa ta este ocupata de cineva pe care nu ai cum sa il dai afara. daca este corect faptul ca nu ti se poate garanta utilizarea bunului pt care ai muncit din greu, nu mai stiu ce sa zic. nu mai spun ca in acelasi timp poate tu nici nu ai terminat de platit casa respectiva si pe langa faptul ca platesti in continuare reparatiile si intretinerea pt cei care stau la tine in casa pe gratis, mai ai si o rata de platit pe care daca nu o platesti imediat ti se pune sechestru pe tot ce ai...

        2. pt ca sistemul asta nu face decat sa creasca chiriile artificial si se intoarce impotriva chiriasilor...(stiind ca exista riscul asta eu cer cu 300 de euro mai mult pe luna ca sa fiu mai asigurat).

        personal sunt in situatia de a fi proprietar (cu credit bineinteles pe 25 de ani) si sa inchiriez garsoniera pe care o am la cineva si cu banii incasati de pe chirie sa mai pun un pic si sa inchiriez 2 camere (ca acum am un copil). pt a face asta nici nu am putut risca sa dau in chirie pe termen lung si nu fac decat regim hotelier ca riscul e mai mic.
        • 0 (0 voturi)    
          mmmmmmmmmmm (Vineri, 11 iulie 2008, 19:52)

          Gigi Corsicanu [anonim] i-a raspuns lui colonius

          Ca proprietar, inainte de a inchiria casa, ceri garant. In conditiile astea, in momentul in care chiriasul nu plateste, prin contract, garantul se obliga sa plateasca. Garantul poa' sa fie o banca, o societate de asigurari, intreprinderea unde lucreaza chiriasul, un prieten .... in concluzie, cineva solvabil.
          • +1 (1 vot)    
            da dar... (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 10:33)

            colonius [anonim] i-a raspuns lui Gigi Corsicanu

            poti cere intradevar garant insa orice contract de garantie este pe 1 an maxim. dupa aia e problema. si in afara de asta este foarte greu sa gasesti garant daca nu lucrezi intr-o firma ca lumea sau daca nu ai familie sa se puna garant.

            oricum ceea ce vroiam sa zic este ca articole de 2 lei cu ceea ce au de gand altii in alte tari, mi se par lipsite de importanta mai ales cand nu cunosti si nu precizezi tot contextul... ca articolul pe care l-am citit pe nu stiu ce site in ro despre 'politicianul francez' betancourt care a fost ostatic in columbia 6 ani cand de fapt betancourt este o tipa si nu e politician in franta ci in columbia. singurul lucru adevarat este ca a fost ostatica...
      • +1 (1 vot)    
        franta (Vineri, 11 iulie 2008, 21:21)

        ree [anonim] i-a raspuns lui mediteraneo

        in Franta efectul pervers al legilor de protectie al chiriasilor e ca devine din ce in ce mai greu sa-ti gasesti o locuinta cu chirie. Proprietarii sunt din ce in ce mai exigenti, trebuie sa prezinti tot felul de garantii, sa ai un salariu cel putin de 3 ori mai mare decat chiria etc. Nici mie nu mi se pare prea corect ca chiriasul sa-si faca de cap 6 luni fara sa plateasca nici chirie nici intretinere inainte sa-l poti da afara (n-are decat sa faca statul camine pentru saraci). Asta explica de ce s-a raspandit asa de mult moda "collocation" (adica sa convietuiesti cu straini impartind un apartament mai mare).
      • -1 (1 vot)    
        franta (Vineri, 11 iulie 2008, 21:21)

        ree [anonim] i-a raspuns lui mediteraneo

        in Franta efectul pervers al legilor de protectie al chiriasilor e ca devine din ce in ce mai greu sa-ti gasesti o locuinta cu chirie. Proprietarii sunt din ce in ce mai exigenti, trebuie sa prezinti tot felul de garantii, sa ai un salariu cel putin de 3 ori mai mare decat chiria etc. Nici mie nu mi se pare prea corect ca chiriasul sa-si faca de cap 6 luni fara sa plateasca nici chirie nici intretinere inainte sa-l poti da afara (n-are decat sa faca statul camine pentru saraci). Asta explica de ce s-a raspandit asa de mult moda "collocation" (adica sa convietuiesti cu straini impartind un apartament mai mare).
      • 0 (0 voturi)    
        despre programe sociale si comunism... (Vineri, 11 iulie 2008, 23:23)

        vasilica [anonim] i-a raspuns lui mediteraneo

        Dragii mei,
        Se pare ca am fost inteles gresit. Ce e rau cu faptul ca nu ai voie sa dai chiriasul afara? In sine, nimic nu e rau cu asta, daca nu ar fi ceva care tradeaza ca in totalitate Franta este o tara unde sistemul social si juridic chiar ia intotdeauna partea celui sarac, sau cu alte cuvinte, nu protejeaza proprietatea.
        Eu cred ca avem de facut o alegere. Daca cineva iti datoreaza bani, ai vrea sa iti ia 2 ani pana iti iei banii inapoi sau 2 zile? In Franta probabil ca dureaza 2 ani, eu sper ca intr-o zi in Romania va dura numai 2 zile (sic).
        Nu ma intelegeti gresit, nu iau partea "bogatilor", nici nu sunt unul dintre ei, dar pentru ca lucrurile sa mearga legea si in primul rand proprietatea trebuie respectate. Si se pare ca in Franta e invers, totdeauna cel care datoreaza / sta in chirie fara sa plateasca e cel ajutat iar proprietarul e cel rau. Una e sa ai un sistem juridic care sa fie fundamentat pe ideea ca proprietatea e sfanta, care ar fi foarte bine pentru business si pentru cresterea economica pe care n-eo dorim atat de mult si alt ceva e sa ai sisteme sociale care sa asigure ajutor cu locuintele celor saraci. De ce amestecam lucrurile?
        Despre concedii de 2 luni, nici nu stiu ce sa zic. Dar cred ca sunt prea multe de facut in Romania pana sa ne permitem sa plecam asa de mult in concedii.
        Iar francezii cu obsesia lor de a intra in greva, cu parerea ca pot face orice, ca li se cuvine totul si ca sunt superiori altora (totul pleacnd de la o pervertire a ideilor Revolutiei Franceze) ma plictisesc si mi se par niste idioti cu nasul pe sus. Asa ca nu prea avem multe de invatat de la ei, cel mult doar cum sa NU facem.
        Dixit.
      • +1 (1 vot)    
        greutati... (Vineri, 11 iulie 2008, 23:42)

        UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui mediteraneo

        crezi ca proprietarul nu are greutati? N-are rate la casa, nu trebuie casa intretinuta, etc... Ce te faci ca proprietar daca nimeresti vreo doi chiriasi cu probleme din care mentionezi tu? Daca unii chiriasi de care vorbesti tu se gandesc sa stea cate 6 luni gratis in fiecare apartament?

        numai bine
        UnCapsunarCanadian
      • +1 (1 vot)    
        nu zau? (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 7:49)

        zizi [anonim] i-a raspuns lui mediteraneo

        ba te da: daca nu iti platesti chiria primesti preaviz de 30 zile si apoi picior in fund: sunt proprietar si nu mi-ar place sa am un chirias rau platnic. Ia sa vezi un pic si din perspectiva celuilalt...
  • +1 (1 vot)    
    populismul nu e o solutie (Vineri, 11 iulie 2008, 17:55)

    nume [anonim]

    Datorita usurintei in acordarea creditelor, acestea devin accesibile si volumul datoriilor populatiei creste. Intrucat pare usor de platit prin credit pretul unei locuinte scumpe , se angajeaza in asa ceva , in afara de aceia care au posibilitatea de rambursare si persoane care doar au impresia ca au aceasta posibilitate. Aceasta reprezinta un risc pe care bancile au tendinta sa si-l asume deoarece si intre dumnealor exista o concurenta stransa. Faptul ca se ivesc mai multi solicitanti de locuinte prin aceasta iluzie mareste in mod artificial cererea (aparent solvabila) , ducand la cresterea pretului.
    Un alt motiv pentru care preturile sunt mari il constituie si volumul scazut al investitiilor, agravat poate de lipsa personalului calificat.
    De aceea apreciez masurile BNR -chiar daca acestea pot parea dure- in acord cu interesele populatiei, precum si - tinand seama de evolutia deficitelor- cu obiectivele de politica economica ale Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Trist dar adevarat! (Vineri, 11 iulie 2008, 18:22)

    Onu de rand! [anonim]

    In economia de piata/capitalism este un fapt "indubitabil"ca saracii nu isi permit sa-si ia o locuinta! Este valabil in orice tara!!!!! Punct!
    Diferenta este ca in occident sunt diverse masuri sociale, chirii mici de la stat etc! prin care acesti oameni au un acoperis!!!
    Daca nu ai minim 1200-1500Euro/luna utati de case ata la noi atat in europa stat oriunde!

    La noi aberatia este calitatea slaba (vechi/nou) a ofertei fata de pretul cerut!

    Cadere/spargere de preturi nu o sa existe!!!!
    incet incet o sa se devalorizeze vechiul si cu noul
    pe viitori developerii o sa fie fortati sa coreleze oferta cu pretul cerut! Cu finisari mai bune, un spatiu verede, o sosea de acces etc!

    Vai de cei saraci!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu tragem concluzii gresite (Vineri, 11 iulie 2008, 18:44)

      nume [anonim] i-a raspuns lui Onu de rand!

      Statul trebuie sa aibe aceasta preocupare, dar asta poate insemna si stimularea ofertei de spatii de locuit, precum si grija crearii de locuinte sociale pentru cei ce chiar au nevoie de asa ceva.
      Dar , daca unor oameni li se ofera iluzia ca pot avea un stil de viata pe care nu si-l pot de fapt permite, nu inseamna ca li se face un bine. E exact invers.
      Afirmatia "In economia de piata/capitalism este un fapt "indubitabil"ca saracii nu isi permit sa-si ia o locuinta" - este falsa. Sa ne amintim de faptul ca in socialism , nu toti locatarii erau proprietari.
  • +1 (1 vot)    
    Ei isi permit (Vineri, 11 iulie 2008, 18:56)

    Alin [anonim]

    Franta nu a fost afectata de criza subprime.
    In Franta se pot face credite cu dobanda fixa spre deosebire de Romania
    Locuintele acolo costa atat cat sa iti permiti sa platesti 15*30=450Euro pe luna rata.

    Romania a fost afectata de criza subprime.
    La noi daca iti faci un credit fix la banca ei iti cresc anul viitor si comisionul bancii (deci nu dobanda)
    Locuintele sunt mai scumpe la noi
    Salariile sunt mai scumpe la noi.
    Articol prost care vrea ca oamenii sa se indigneze ca nu se vor mai da credite, deci comandat de banci.
  • +1 (1 vot)    
    Sa comparam mere cu pere (Vineri, 11 iulie 2008, 19:02)

    Shadow [anonim]

    Pt ca:

    1. Franta are deja o lege a creditarii cu care nu poti obtine credite imobiliare cu rate de peste o treime din venit decat in cazuri speciale(credite relay, etc). Ceea ce impune bancilor prudenta si un calcul mult mai strict al riscului. Este echivalenta inaspririlor de care e acuzata acuma BNR.

    2. In Franta bancile au acces direct la informatiile fiscale astfel incat controlul a ceea ce declari este extrem de rapid si falsurile sunt reduse.

    3. Franta are deja o lege care sa permita pt cei cu venituri mici sa obtina creditarea unei parti a unui credit imobiliar la dobanda zero.

    4. In Franta exista deja o lege care impune societatilor si angajatilor sa plateasca la un fond de 1% locuinte si pe baza caruia se poate obtine o finantare a unei parti a unui credit pt cei cu venituri reduse.

    5. In Franta exista deja o politica de "economii" (plan de economii) oferit de banci dar subventionat partial de stat la o dobanda impusa si o limita impusa si care sa preia o parte a creditului imobiliar.

    6. 15 euro/zi inseamna o medie de 450 de euro pe luna ceea ce e o rata imposibila pt cei cu salariu minim(in jur de 1000 de euro) din aceleasi considerente legale de mai sus.

    6. Guvernul se "screme" de cativa ani sa scada fiscalitatea si totul a ramas in principiu pe hartie.

    7. Preturile la apartamente in zonele apropiate centrelor industriale(20-60 de km), etc sunt superioare celor Romanesti. La zonele "intramurale" nici nu va ganditi.

    8. In Franta exista deja legi precum Borloo, de Robien care fac posibila constructia de locuinte cu finatare privata. Astfel de planuri de "reducere a impozitului" si acces la proprietate pt cei care detin deja o proprietate (ca altfel iti distrugi rattingul la banca) permit micului investitor sa isi acopere o parte a creditului din chirii garantate de stat pe o perioada de timp(cativa ani) in care sunt obligati sa inchirieze la chirii de locuinta sociala).

    Deci din pacate postul lui Dan Popa este complet scos din context.
  • -1 (1 vot)    
    adio preturi mari.... (Vineri, 11 iulie 2008, 22:18)

    Mihai [anonim]

    Buna seara! Ma numesc Mihai lucrez in guvern si sunt detasat in Franta, intru.un institut de cercetare. Nu conteaza asta, ceea ce conteaza sunt preturile din Romania..........asta cconteaza, TOATE EXAGERATE de la paine pana la Apartamente.
    Sper ca romanii sa invete sa nu mai plateasca ce nu merita.
    SA nu cumpere o camere in Bucuresti ....infecta cu 30.000 Euro.....acum cativa ani.
    Se va duce totul........toate vor scadea pentru ca asa e normal logic.
    De exemplu un bun amic, a cumparat un ap in buc 2 camere 78.000 E in aprilie, dupa 2 luni obligat sa plece din Buc in Franta, a vandut cu 75.000 euro.
    IN 2 luni de zile, 2 mii de Euro.....si alte cheltuieli ...
    asta e doar inceputul ............
    Experienta imobilialelor atrata .... multe.
    Cumparati in America .... locuinte la acelasi pret ca in BUCuresti.


    SINCER, SUNTEAM PREA PROSTI ....
    noapte buna Romania, din Franta ........
    • +1 (1 vot)    
      ne laaaaasi? (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 10:24)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      in durerea noastra, domnu' de la guvern trimis la cercetare in Franta? mai bine deschide acolo bine ochii poate pricepi ceva, deocamdata bati cimpii gratuit
  • 0 (0 voturi)    
    incape comparatie? (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 9:28)

    eemo-imo [anonim]

    Sa zicem ca salariul mediu in Fr este de 1500. In Ro de 300. Deci, limpede este ca o lege similara in Ro ar sustine o rata de 5 euro pe zi. Un calcul simplu ofera 54 de ani de rate fara dobanda pentru plata unei locuinte de 100.000. Cu dobanda probabil va fi peste 100 de ani. Si atunci vin si intreb: de ce comparam absurd economia Fr cu cea a Ro? Cum e in Afganistan atunci? Salariul mediu era de sub 30 de dolari pe luna. Ce ar trebui sa faca guvernantii talibani? Cat ar putea fi rata acolo pe zi?
    • 0 (0 voturi)    
      RE: incape comparatie? (Duminică, 13 iulie 2008, 9:25)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui eemo-imo

      1500 mp de teren la vreo 10 km de un municipiu (exceptand Bucurestiul), plus o casa de vreo 60 mp din caramida, cat costa? 10-20.000 EUR ?

      Insa problema in Romania este lipsa infrastructurii... ca locuri de construit case avem destule.
      • 0 (0 voturi)    
        si? (Duminică, 13 iulie 2008, 19:31)

        eemo-imo [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        Vorbeam de infantilismul autorului care compara ceva din economia Frantei cu ceva din economia Romaniei. Da, ai dreptate. Solutii cand nu ai bani gasesti. Nu asta era subiectul insa. Uite, spre edificare un exemplu: in '95, alaturi de patron in delegatie in Germania, in fata unui magazin de mobila, el imi zice "ce nenorociti, 3000 de marci un dormitor!". Da, ptr mine, asta insemna atunci 20 de salarii (sa nu razi, eram tanar si atat castigam), pentru un localnic insa erau maxim 2 salarii. Nu ma asteptam ca un patron de succes de atunci sa NU inteleaga termeni de genul "putere de cumparare". La fel, este surprinzator ca un tip care "scrie" in presa tiparita sau on-line sa nu aiba astfel de notiuni elementare. Dar este rezultatul invatamantului, societatii, etc. Asa ca dl Dan Popa s-a exprimat prost. Nu poti compara conditiile economice ale celor doua tari. Decat poate in termeni relativi. Si nici initiativele legislative. Gandind asa, legea Ghise-Funar, spre deosebire de alte tari, a trecut prin Senatul Romaniei... :)) Dar nu vreau sa-l incetosez prea tare pe dl Popa. Poate va invata in timp...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se construieste (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 16:37)

    Cristina [anonim]

    In orice tara civilizata, daca cererea ar fi asa de mare, daca profiturile din constructii ar fi asa mari, s-ar construi mai mult. La noi te blochezi fie in aprobari, fie in lipsa utilitatilor, fie in lipsa muncitorilor. Pentru toate problemele astea exista solutii, numai sa vrei
    In Franta si Germania lumea si-a facut socotelile si e mai rentabil sa stai cu chirie decat sa cumperi. Mi se pare ca si la Timisoara sunt pe cale sa se intelepteasca.
    In Anglia vor sa cumpere si au preturi mult mai mari. Poate nu exista legi care sa-l apere pe chirias ? La Londra sunt legi stricte care sa opreasa extinderea orasului. La Londra e mai ieftin sa demolezi locuinte sociale nu tocmai vechi decat sa le repari. Coloratii sunt ca termitele.
    In Olanda majoritatea locuintelor sunt construite de stat si inchiriate vreo 30 de ani inainte de a fi vandute. Urbanismul e desavarsit si nu poti sa cumperi un teren in ideea ca poate o sa aduci utilitati. De aceea sunt foarte putine terenuri de vanzare, chiar si la tara. Mai au si niste blocuri pentru batrani, mai ieftine, unde poti sa cumperi daca ai peste 65 de ani si ai in loc de portar o asistenta. Mi se pare ca au si locuri de "joaca" in blocurile aste.
    La San Francisco nu poti sa cresti chiria cu mai mult de un anumit procent pe an si daca vrei schimbare, un chirias anterior are prioritate la chiria la care ajunsese. Acolo chiar ca nu prea poti sa stai decat impartind apartamentul cu un necunoscut. Avantajul e ca ai metrou, nu-ti trebuie masina si sunt foarte multe oferte de joburi - in consecinta lumea nu prea da in branci muncind.
  • 0 (0 voturi)    
    raport venituri/cost imobil (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 20:07)

    alex.dumitrascu [anonim]

    In Romania, raportul dintre pretul unei locuinte medii si venitul mediu anual este undeva intre 17 si 20 venituri medii anuale pentru o locuinta medie.
    Oriunde in lume unde o locuinta a costat mai mult de 5-6 venituri medii anuale, s-a intrat in criza a creditarii, in dificultati de rambursare.
    Asa ca mai bine sa se inaspreasca conditiile de creditare, si eventual sa te dea afara proprietarul ca nu ti-ai platit chiria, decat sa te dea afara banca fiindca nu ti-ai platit ratele.
    Inasprirea conditiilor de creditare va duce in ultima instanta, la ieftenirea locuintelor, implicit a chjiriilor, ceea ce este benefic pentru toata lumea, mai putin pentru speculatori si "developeri" care o sa castige si ei 10% in loc de 50%. N-au sa crape.
    www.guvernarea.ro
  • +1 (1 vot)    
    Articol de toata jena (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 22:20)

    un roman [anonim]

    Asa ca si alte articole din ce in ce mai slabe care apar pe HotNews!

    Dragilor daca nu va pricepeti la anumite domenii mai bine nu va bagati nasul.

    Scrieti si voi despre ce stiti: Ronaldo, Mutu, fetita de 11 ani etc.

    Si atentie la greselile gramaticale.
  • 0 (0 voturi)    
    vasilica du-te tata in ferentari sau mai iesi prin (Duminică, 13 iulie 2008, 14:29)

    mihai viteazu [anonim]

    Mi se pare vasilica asta un om ori neinformat, ori esti dus cu pluta rau de tot! mai tata orice tara are si partile ei rele, dar se pare ca sistemul social francez este cel mai avansat si protectiv dintre tarile mari! Eu am stat un timp in germania si mi-am facut o parere foarte proasta despre nemti care sunt niste imbecili extremisti si nu mai au cultura muncii de mult cum visezi tu! pe de alta parte ei sunt niste frustrati ai istoriei care au inceput 2 razboiae pentru a scapa de frustrarea de 1000 de ani. Ei s-au unificat in sec. XIX daca stii istorie. Sunt niste roboti care nu au viata personala si care se imbata ca porcii. Niste betivi ca si englezii!
    Partea cu imobiliarele este de admirat si la nemti si la francezi ca statul intervine sa nu le dea voie speculatorilor imobiliari sa faca legea pe piata!!
    Si ce e asa rau mai vasilica ca oamenii isi apara interesele facand greva! Eu ii respect pentru asta mai ales ca am stat scurte perioade de timp si in Franta!! Jos palaria pentru ei daca i-ar mai expulza pe negrii aia inapoiati din tara lor!
    Tu se vede ca ai o mentalitate comunista ca nu iti dai seama ca asa ar trebui sa facem si noi greve sa ne aparam interesele!! cand s-au scumpit carburantii a inceput greva de la pescarii francezi si cu ei s-au solidarizat si italienii si spaniolii si olandezii si Nemtii si belgienii , iar api transportatorii din europa(incusiv BULGARII au facut greva!!) numai noi nu mai tata!
    • 0 (0 voturi)    
      Inca o continuare pentru Vasilica! (Duminică, 13 iulie 2008, 14:46)

      mihai viteazu! [anonim] i-a raspuns lui mihai viteazu

      Piata imobiliara din Romania este blocata dar nu se recunoaste asta pentru ca sunt interese mari de tot dar se va sparge buba de tot in curand! Oricum se vede o saracire a populatiei la nivel global, inclusiv in tarile foarte bogate si bogate(de ce se cumpara Loganul in Germania si in Franta pe rupte?!) Ecomomia globala este in cea mai grava recesiune de dupa anii 70, populatia globului creste alarant si cu ea si resursele de hrana, de energie si de APA! din pacate. Pretul minereului de fier al oteului a crescut de peste 3 sau 4 ori, pretul cimentului s-a dublat etc Toate astea duc la scumpirea constructiilor!! MAI REFLECTEAZA mai gasesti raspunsuri la ce prosti sunt europenii si francezii ca isi apara interesele inclusiv cele imobiliare si ce prost e statul are se implica ca sa nu fie terminat poporul respectiv mai MUNCITORULE SI SUPERIORULE! hai la revedere ca poate mai itii dai seama si tu de niste lucruri mai Vasilica tata!!
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare pentru vasilica!! (Duminică, 13 iulie 2008, 14:38)

    mihai viteazu! [anonim]

    Si apoi mai vasilica a tot stiutor tu stii ca la eficienta muncii francezii sunt pe locul 1. Uita-te inclusiv in Vikipedia la Franta, si au o gramada de sectoare unde sunt lideri sau dupa Germania, au multe firme mamut, au interese de aparat, au arma atomica, in lume le vorbestc limba peste 250.000.000 de oameni ca limba materna, etc.
    Vasilica eu lucrez in dmeniul imobiliar si lucrurile au luat-o razna la noi si daca nu intervine statul ne ducem a fund INTELEPTULE! Tu esti mai capabil, sau mai muncitor sau mai estept decat francezii sau decat ATI EURPENI??

    Nu prea cred! Staii ca masurile aste "comuniste si socialiste " cum le numesti sunt singurele care vor face populatia alba a Frantei sa aiba un spor demografic pozitiv in urmatorii 50-75-100 de ani daca continua?? Toate tarile din Europa se confrunta cu o imbatranire si o scadere accelerata a populatiei! Staia asta ?/ Si NEMTII sunt campioni la asta! din pacate pentru ei! ROBOTI DE CACAT ce sunt! cand m-au auzit vorbind romaneste in 1998 cand am fost prima data si am stat acolo se uitau parca eram ciumat! Niste prosti extrmisti! In Franta pentru ca stiu si franceza poate oamenii au fost super amabili si draguti spre deosebire de nazistii aia frustrati de nemti!!