Grupul imobiliar Fadesa - in incapacitate de plata. Compania sustine ca proiectele din Romania nu vor fi oprite

de George Florea     HotNews.ro
Marţi, 15 iulie 2008, 9:23 Economie | Imobiliar

Unul dintre proiectele Fadesa din Romania (Stefanesti)
Foto: martinsafadesa.com
Grupul imobiliar spaniol Martinsa-Fadesa, aflat in dificultate, s-a declarat in incapacitate de plata dupa o sedinta a consiliului de administratie desfasurata luni seara, relateaza ziarul iberic ABC. Fadesa este prezenta si pe piata din Romania, unde anuntase investitii-record de peste 1,6 miliarde de euro. Reprezentantii filialei din Romania sustin ca aceste proiecte nu vor fi oprite.

UPDATE: Biroul de relatii publice al Martinsa-Fadesa a precizat, marti, pentru HotNews.ro ca "filialele internationale ale companiei nu sunt afectate de procesul demarat in Spania. Compania isi va continua proiectele si nu ia in calcul schimbari in niciun caz. Singura societate afectata este Martinsa-Fadesa SA, in Spania".

Compania a confirmat, printr-un comunicat de presa, decizia anuntata in premiera de ziarul spaniol ABC.

Potrivit ABC, gigantul pietei imobiliare din Spania a adunat datorii de peste 5.100 de milioane de euro, iar Comisia Nationala pentru Valori Mobiliare din Spania a decis luni suspendarea de la tranzactionare la bursa din Madrid a actiunilor Martinsa-Fadesa.

Intr-o declaratie citata de ABC, conducerea companiei sustine ca va decide restructurarea activitatii si vinzarea unor active pentru "insanatosirea activitatii".

Grupul Martinsa-Fadesa, controlat de Fernando Martin este, potrivit presei spaniole, prima victima de calibru a crizei de pe piata imobiliara.

Proiectele din Romania vor continua

"Sucursala din Romania este de sine statatoare. Proiectele imobiliare de aici se deruleaza mai departe", a declarat, pentru Hotnews.ro, un reprezentant al filialei Fadesa, care a refuzat, insa, sa comenteze situatia din Spania.

Potrivit Registrului Comertului, Fadesa Romania este detinuta in proportie de 100% de compania-mama din Spania. Reprezentantii filialei din Romania au refuzat sa ofere informatii suplimentare legate de proiectele locale, sustinind ca toata comunicarea se realizeaza prin biroul de presa din Spania.

Compania imobiliara spaniola Fadesa a anuntat ca va investi peste un miliard de euro in construirea de locuinte in Romania. Banii vor fi investiti in cinci proiecte rezidentiale care se vor ridica in apropierea Bucurestiului si in Bacau.

Cea mai mare parte a investitiei se va derula in apropierea Capitalei, in localitatea Stefanestii de Jos. Aici, pe o suprafata de peste 640.000 de metri patrati, se vor construi 12.000 de locuinte. Investitia totala pentru acest proiect se ridica la 850 de milioane de euro.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7387 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    ...alegeri locale (Marţi, 15 iulie 2008, 9:42)

    Dedalus [anonim]

    Ha! Uite de ce fura atatea probleme la alegerile din Ilfov! S-au batut pe cioara de pe gard.... Iaca fugi cioara....

    Ce facus, fa Adromaca/ uite, nu mai este vaca!
    • 0 (4 voturi)    
      supertare (Marţi, 15 iulie 2008, 10:38)

      real_vipiu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      foarte tare comentariu, nu ma pot abtzine sa nu pufnesc in ras cand scriu liniile astea :) :) :)
      :)) :)) :))

      Merci ca m-ai binedispus(oare se scrie separat?) pe ziua de azi ;)
  • 0 (4 voturi)    
    Haoleuuu... (Marţi, 15 iulie 2008, 10:59)

    Andrian Minune [anonim]

    Mi-a luatara eshtia loveau..pai de asta ne-am batut noi acilea eroistic cu eilanti romi ca sa ne dea teren si noua da moaca?
    cica ca face case, magazine, cluburi da vipuri si ne iese si noua.. ca sa a fost intelegerea, jumatateeeaaa meeeaa, jumatateaaa taaa...
    ce e tziganii hoti da ce hoti e spaniolii, gata nu mai cant nimic la nunti dan repertoriu potpuriu spaniol, fac embargou la tuciurii eshtia, numa original deacu, manea curata dan stramosi...
  • +3 (7 voturi)    
    Este inceputul! (Marţi, 15 iulie 2008, 11:41)

    Victor [anonim]

    Aseara am avut un musafir spaniol,care mi-a povestit urmatorul lucru:Guvernul incearca sa "scape"de emigranti(bineinteles cei oficiali)facilitandu-le reintoarcerea la bastina,cu ajutor social,sau somaj sau o baza financiara.Multi s-au aratat interesati,numai romanul nostru a stat la o parte si nu a reactionat.A fost intrebat ,dar tu nu vrei in conditiile astea sa te intorci in Ro.:
    raspunsul:sunt inoficial in Spania,dar nici daca as fi oficial,nu as fi acceptat sa ma reintorc.De ce?
    Nu am incredere in nimic si nimeni in tara acea.Politicieni corupti,autoritati corupte,birocratie corupta.Deocamdata acolo nu este de trait..
    V-am redat o conversatie si nu o fantezie.
    In Spania domeniul imobiliar merge ca bolovanul dealul jos(si nu numai acolo).Cu ceva timp in urma am discutat pe un alt forum despre acest domeniu in Europa,de mi s-au rastit cativa,ca ar fi bine sa-mi tin gura,ca nu traiesc in Ro.,ca-n Ro.asa ceva nu se intampla asa de repede(saturatie,nesaturatie).
    In Ro.totul este fals.Toti(presa)scriu articole pro,pe bani,dar nu scriu adevarul.Acesti lacomi si monstrii,vor avea in curand zeci de mii de romani pe constiinta lor.Oamenii au crezut in presa,au crezut in analisti,dar niciunul nu a crezut in ce-am mai scris noi cativa din afara sau alti analisti straini,care au sfatuit sa se aibe un pic ragaz cu aventura in Ro.
    Oamenii acestia(presa,imobiliarii,speculantii) nu a frica si respect,de tata,mama,frate,sora si nici de dumnezeu.Li se rotesc $ in fata ochilori.Inuman!
    • +2 (4 voturi)    
      ajutor pt romanii care se intorc??? (Marţi, 15 iulie 2008, 11:51)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Victor

      ajutoarele sunt destinate EXTRA-COMUNITARILOR, nu celor din UE. incet-incet romanii de aici nu mai sunt niste imigranti, ci cetateni europeni, care, intra-adevar, nu au incredere in nimic din ce se intampla in Romania. din pacate
      • +1 (3 voturi)    
        Da,si ptr.romanii care vor dori sa se... (Marţi, 15 iulie 2008, 13:02)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui anonim

        intoarca.
        Dar cu conditia ca au lucrat oficiali in Spania timp mai indelungat si acum sunt someri,deoarece multe firme de constructii nu mai sunt in stare sa le mai dea de lucru..
        Si Germania le-a acordat turcilori doritori sume considerabile,ptr.baza unuei vieti noi in Turcia.
        Vecinul meu s-a intors acum 3 ani si a inceput o afacere in zona Antalyei.Si-i merge bine merci!
        Am omis sa scriu la cuvantul emigranti "economici".
        Nu se referea la africani sau cubanezi,chinezi coreeni si vietnamezi,ci la cei comunitari.
    • +1 (5 voturi)    
      Asa-i la noi (Marţi, 15 iulie 2008, 11:59)

      amott [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Ce mi se pare mie interesant e ca au anuntat ca afacerile lor din Romania nu vor fi afectate. Si nu m-ar mira sa fie asa. Nu ar fi primii care dau faliment la ei in tara, dar continua bine mersi la noi, ba chiar prospera. Exemple: Daewoo, Parmalat.

      Romania e o economie..."atipica", guvernata de alte legi decat ale concurentei, si e mai usor sa te descurci aici decat in tari cu economii competitive.

      Si un rol important in intretinerea acestei situatii anormale il are presa, care incearca, si uneori chiar reuseste, sa impuna zvonuri drept adevaruri, in functie de un interes sau altul.
    • +2 (4 voturi)    
      o fi si inceput (Marţi, 15 iulie 2008, 13:12)

      daemon [anonim] i-a raspuns lui Victor

      La fel ca si in alte tari europene, in Spania este o problema. Imbatranirea populatiei.
      Pe scurt, cineva trebuie sa munceasca pentru a plati taxe si a sustine oamenii care traiesc tot mai mult, au nevoie de mai multi bani de ingrijire (pensii, spitalizare, etc), dar nu mai fac copii.

      Uite un link despre situatia demografica in Europa.
      http://www.nytimes.com/2008/06/29/magazine/29Birth-t.html?scp=5&sq=europe%20baby&st=cse

      Deci motive pentru a "scapa" de contribuabili la buget nu prea sunt, cu exceptia xenofobiei. si altele determinate de insisi imigrantii.

      Si as vrea sa inteleg si eu ce spune musafirul spaniol. Statul ofera ajutor social in Spania pentru ca imigrantii sa se intoarca in tarile lor? Buna strategie.

      Cat despre presa si cine comanda articole, poti sa gasesti exemple in toata lumea. In Romania vezi mai clar pentru ca esti mai in cunostinta de cauza.

      Si eu nu m-as grabi sa sarbatoresc caderea preturilor. Sunt avantaje si dezavantaje, dar noi, oamenii de rand, pierdem orice ar fi. Banii pe care ii pierd marile companii nici nu au existat vreodata, decat in dobanzile pe care noi le platim si altii le incaseaza.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu-i parerea mea! (Marţi, 15 iulie 2008, 14:36)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui daemon

        Nu pot garanta cu nimic,cele relatate de musafirul nostru,care fusese invitat sa tina un discurs la institutul nostru(pe alta tema),decat cu seriozitatea acestei pers.La after work,la un pahar de bere,se discuta de toate.Din vorba-n vorba,Romania, si asas-a ajuns la cele redatae
        de mine.
        Cand o sa am timp,o sa recherchez !
        O scurta intrebare:cu ce contribuie un roman
        (sau indiferent ce alta natie)somer la bugetul unui stat?
        Cu ajutorul social incerc sa inteleg dupa metodele aplicate in Germania acum cativa ani.
        Turcilori &Co.,care erau someri si primeau ajutorul social (perioada de inncasare a somajului depasise),statul german le-a oferit o anumita suma.Restul l-am povestit anterior.
        Probabil ca si spaniolilori le convine mai mult sa-i dea unui roman,care este somer si apoi caz social,o oarecare suma si "scapa"de el.
        Bugetul unei tari se poate balansa cu cei care participa activi platind,nu cu cei care incaseaza inactivi!
        Este adevarat,societatea imbatraneste,dar nu cu somerul si ajutorul social putem reface o societate balansata.
        (Deocamdata se pare ca este o criza de durata mai lunga in domeniul constructiilori ptr.ca despre asta vorbim tot timpul).)
    • -2 (2 voturi)    
      @victor (Marţi, 15 iulie 2008, 18:03)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Victor

      inteleg ca nu esti prieten cu folosirea cuvintelor: birocratie corupta??? sau poate ca nu esti from romania.
      sa traiesti si sa ajungi acilea sa ramai priponit.
  • -1 (3 voturi)    
    ASTA-I INCEPUTUL (Marţi, 15 iulie 2008, 11:53)

    Alin [anonim]

    INCEPUTUL CRIZEI IMOBILIARE IN RO E DE CATEVA LUNI, AU ascuns cat eu putut, insa nu se mai poate ........... o sa fie - 40 % la locuinte..... hahahahahhaha.
    Mi se pare un pret corect ...- 50 %
    pa
    • -2 (2 voturi)    
      Sa ai gura aurita :) (Marţi, 15 iulie 2008, 12:18)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alin

      treaba incepe sa cedeze pe la incheieturi... pana se alege praful nu mai e decat un pic.

      Stau si fac o analogie cu sistemele piramidale care daca ajung la un anumit nivel de saturatie se cam prabusesc. De ex., nu mai sunt cotizanti.

      In cazul de fata cererea nu mai poate consuma oferta, deci nu va mai putea cotiza. Esenta e aceeasi.
    • 0 (4 voturi)    
      si unde e motivul de bucurie? (Marţi, 15 iulie 2008, 13:09)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Alin

      daca se ieftinesc apartamentele mult ce? te ajuta cu ceva? ca nu inteleg? iti cumperi case in fiecare zi? daca preturile vor scadea cu 50% cezi ca se va intampla? va creste cererea si implicit pretul. vezi altceva?
      totul este cerere, oferta si zvon
  • 0 (4 voturi)    
    este doar inceputul (Marţi, 15 iulie 2008, 12:38)

    viorel [anonim]

    De acum o sa vedem tot mai multi investotori care isi vor revizui planurile de investii in real estate in Romania.

    Datorita problemelor de lichiditate si finatarilor tot mai scumpe vor fi presati sa vanda pentru a plati la banci ratele scadente la liniile de finantare.

    Pai oricat de independedti ar fi Fadesa Romania de compania mama din Spania vreau sa vad ce banca le va finanta proiectele. Iar daca se va gasi o banca sa riste o va face la niste dobanzi mai mari.

    Real estate-ul se va transforma pentru urmatorii ani din investment heaven in bankruptcy heaven :)
  • +1 (3 voturi)    
    esecul investitorilor- oare o bucurie ? (Marţi, 15 iulie 2008, 14:05)

    rov [anonim]

    Nu m-as bucura sa cada preturile, nu m-as bucura sa plece/falimenteze/retraga, investitorii.
    Indiferent ca ai aprozar, service, IT daca fluxul ecomomic nu urmeaza calea cerere - oferta, si apar discrepante, franari mari, caderi de preturi toata lumea va avea de pierdut.
    Cine se poate bucura oare ? cine are apartament ?- in Romania sunt 80-90 % proprietari, cine are un credit ?- ca va platii mult ptr.ceva care devine ieftin ?
    Cine se gandeste la Capra Vecinului imobiliar, sa uite, ea eare oricum rezerve de grasime. Tot speculantii vor avea de castigat si in ipostaza asta. Cei care cred ca vor gasii apartamente si alte imobile de pomana isi fac iluzii din pacate.
    • 0 (2 voturi)    
      viata ca un vis erotic (Marţi, 15 iulie 2008, 16:35)

      AristotelCostel [anonim] i-a raspuns lui rov

      Nu te-ai bucura sa cada preturile...sa falimenteze/retraga investitorii? Si?
      Cand cresc preturile...raportul cerere-oferta e dezechilibrat si familiile tinere trebuie sa contracteze credite inrobitoare pentru achizitionarea unor cloace, dar cand cad preturile...toti romanii sunt proprietari si au de suferit...
      Cu ce o incanta pe tanti Aglaia cu 300 Ron/luna ca sta intr-o cloaca de 100 000 Euro? Nu-i ajung banii sa-si puna becuri in ambele camere...dar e magnata...are avere imobiliara.

      Piata imobiliara romaneasca se prabuseste definitiv. Abureala cu speculantii nu mai tine. Cine s-a retras la timp ...sa fie sanatos, cine s-a lacomit...sa inghita! Din pacate tinerii care s-au pacalit vor avea de dus teapa la bun sfarsit in urmatorii 30 de ani. Au reusit, s-au calificat...au trait clipa...it's paytime.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e bine (Marţi, 15 iulie 2008, 20:41)

    un om sarac [anonim]

    Aristotel nu e bine ce se intampla. Eu cu salariul meu de 800 de euro de bine de rau gaseam pe cineva sa ma imprumute cu 1500 Euro pe luna si imi luam apartament nou cu 3 camere la rezidentialii astia
    Daca nu bancile macar camatarii .. se gasea cineva ca doar toata lumea stie ca o sa creasca .
    Preturile trebuie sa creasca . Imi luam si eu un apartament cu 250.000 Euro si il inchiriam cu 3000 de Euro pe luna ... ca bani sunt .. doar orice familie din Romania are bani .. asta daca nu imi crestea salariul la 10000 Euro pe luna intr-un an asa cum speram.

    E clar cine are apartament e destept cine nu .. sa plateasca ca are de unde.
    Baieti nu puneti botul la astia cu caderile cumparati cat mai mult ca se fac 1.200.000 Euro apartamentele ca in Paris .. gasiti voi cu grad de indatorare de 150 % (daca nu stiu eu niste baieti cu lanturi de aur si gare pentru doar 10% pe luna va rezolva la orice suma).



    Acum serios vorbind .. ca om cu venit in familie de aproape 2000 Euro nu pot sa zic ca m-as baga la un credit de 100.000 Euro cu 800 Euro rata doar pentru a avea privilegiul de a locui in Bucuresti Deci asa cum am scris mai sus eu sper sa creasca si mai mult preturile pentru ca cu cat vor fi mai sus cu atat vor pica mai mult.