Pretul caselor va continua sa scada in Marea Britanie si SUA

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iulie 2008, 17:26 Economie | Imobiliar

Semne de speranta pe piata imobiliara din Marea Britanie
Foto: BBC
Pretul caselor va continua sa scada in Marea Britanie si  in Statele Unite in urmatorii doi ani, a declarat, pentru BBC, presedintele Citigroup, sir Win Bischoff.

In opinia sa, criza creditelor va continua pana in 2009, moment in care piata ar putea sa se stabilizeze.

Citigroup a anuntat pierderi de 2,5 miliarde de dolari pentru trimestrul doi al acestui an, pe fondul deprecierii activelor si a pierderilor din credite. Pierderile gigantului bancar sunt mai mici insa decat estimau initial analistii.

Aceeasi parere o are si una dintre cele mai mari institutii ipotecare din Marea Britanie, Halifax, care considera ca ritmul de reducere a preturilor in sectorul imobiliar este foarte rapid. In cursul anului trecut, valoarea proprietatilor a scazut, in medie, cu 6,1%.

Inchiriezi intai, cumperi ulterior

Atat Halifax, dar si alti actori de pe piata britanica au anuntat reduceri ale dobanzilor pentru a incuraja cumpararile de locuinte.

The Royal Institution of Chartered Surveyors, care analizeaza numarul persoanelor care vand sau cumpara locuinte, spune ca actualele cifre sunt cele mai scazute de cand institutia a inceput sa colecteze date, in 1978.

In cursul saptamanii trecute, autoritatile britanice au anuntat o serie de masuri menite sa dinamizeze piata.

Printre acestea figureaza si programul "inchiriezi intai, cumperi ulterior", destinat familiilor care castiga mai putin de 60.000 de lire pe an.

Cei care beneficiaza de acest program vor putea inchiria o locuinta, la o rata redusa, pentru doi sau trei ani, cu optiunea ulterioara de cumparare.























3753 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Trebuie ajutati, saracii... (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 18:49)

    George [anonim]

    Mai putin de 60.000 lire pe an, adica 5000 pe luna, adica 8000 de euro pe luna, acesti oameni vor fi sprijiniti de autoritati...SE AUDE, PALATUL VICTORIA? ALO? ALO? Iar s-a intrerupt, cred ca e din cauza semnalului slab (nu mai avem comunicare cu guvernul)...
    • 0 (2 voturi)    
      60k pe an inainte de taxe (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 20:12)

      roxana [anonim] i-a raspuns lui George

      Asta-i tare...60000 de lire are salariu un MP in UK. Poate daca ar reduce din taxele alea excesive , ar creste consumul si n-ar cadea in recesiune economia...pentru cine nu stie 60k de lire este salariul inainte de taxe, acestea fiind 40% pentru ce depaseste 38k pe an.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e asa... (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 20:30)

        GNSS [anonim] i-a raspuns lui roxana

        "60000 de lire are salariu un MP in UK"

        Un expert in algoritmi GPS si C++/Matlab face intre 55,000 GBP si 65,000 GBP in UK.

        Un inginer obisnuit 40,000 - 45,000 GBP.
        Deci 60,000 GBP de familie nu e mare spanac.
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Duminică, 20 iulie 2008, 9:05)

          marius [anonim] i-a raspuns lui GNSS

          si in rromania cat faci? 1000/luna? ;)
      • +1 (3 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 21:58)

        kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui roxana

        De ce vorbesti prostii ??!! impozitul este undeva la ~30 % la persoanele necasatorite si ceva mai mic la cei casatoriti
        • 0 (0 voturi)    
          Taxe UK (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 23:34)

          GNSS [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

          Din Mai 2008 sunt 20% pana in 36,000 GBP si apoi 40%.
        • -1 (1 vot)    
          TAXE (Duminică, 20 iulie 2008, 9:33)

          jules [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

          Pe asta cu 30% de unde ai scos-o si cum calculezi??? Esti in uk? Sistemul de taxare aici e pe benzi si da limita superioara e 40% din ce depaseste 38k pe an si se schimba la 36500 din septembrie. fiecare persoana are dreptul pe an la 6000 pe an fara taxe dar mai platesti inca 11% sau cat mai e acum national insurance (medical, social etc). In orice caz nu se pace diferenta in functie starea civila!!! Daca stii tu altfel da-mi si mie sursa.
          In orice caz 60000 pe an, ca referinta, e considerat un venit bunicel pe familiem nult peste media nationala...
    • 0 (2 voturi)    
      la munca, nu la intins mana! (Duminică, 20 iulie 2008, 1:21)

      Camy [anonim] i-a raspuns lui George

      Tot romanul viseaza numai la "ajutoare", acolo in articol e vorba de masuri legislative, nu de dat bani!
      Ce treaba are guvernul cu cat castiga oamenii, te impiedica guvernul sa negociezi un salariu mai mare decat ala?
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa ne clarificam putin (Duminică, 20 iulie 2008, 20:22)

    LaBursa.ro [anonim]

    Discutam despre pretul caselor si investitii si pe chatul de la http://www.LaBursa.ro si pana la urma mi se pare ca unele persoane scot lucrurile din context foarte usor.

    1) Legat de munca si intins mana. Sa precizam: Prima data eu fac banii dupa care statul vine si imi pune impozit pe ei deci statul ia din banii facuti de mine pentru a redistribui pentru serviciile sociale. Daca eu nu fac nici un venit, statul nu are ce sa-mi ia. Deci lucrurile sunt putin invers, si ce spune articolul e doar ca statul o sa ia mai putin din munca mea ca eu sa pot sa-mi iau o casa.

    2) Legat de modul de impozitare, da, poate articolul ar fi trebuit sa spuna ca banii, 60000 lire pe an daca sunt cu impozit (cum e de obicei prin afara Romaniei) sau dupa impozit. Banuiesc ca e inainte de impozit deci raman destui de putini bani dupa impozit. Indiferent de rata de impozitare care s-ar putea sa fie cum spun cei de mai sus 40% peste un anumit nivel.

    Oricum, pentru o familie cu venit pe familie sub 60k probabil ca nu o duce prea bine la ei deci e un fel de ajutor. Nu uitati de contextul de tara si anume cat e chiria, intretinerea unei masini, mancarea si imbracamintea, eventual 1-2 copii aflati in ingrijire.

    In concluzie e un fel de ajutor pentru o familie ce nu castiga prea mult si cu siguranta nu se gandeste la investitii ci la un loc unde sa stea pentru a scapa de chirii.
    • -1 (1 vot)    
      WTF (Luni, 21 iulie 2008, 0:17)

      icsulescu [anonim] i-a raspuns lui LaBursa.ro

      uat da fac?
      "Nu uitati de contextul de tara si anume cat e chiria, intretinerea unei masini, mancarea si imbracamintea, eventual 1-2 copii aflati in ingrijire." ... ai uitat sa zici si de masajul thailandez + vantul facut cu frunza in zilele calduroase si berea rece din pub...
      • -1 (1 vot)    
        tranca fleanca mere acre (Luni, 21 iulie 2008, 1:57)

        igreculescu [anonim] i-a raspuns lui icsulescu

        domnu' ixulescu cu cs, cand o sa dai matale 2 lire pe o cola si 5 lire pe un fish and chips care e cel mai ordinar fast food de aici, atunci sa te gandesti ce inseamna 3k pe luna. Pana si un amarat de kebab e 4-5 lire. Nu vb de produsele de lux tigari=6 lire. O cafea e 2 lire in orice baraca ordinara pe care daca o vezi in Romanica zici ca e pentru Dorei ce beau Unirea. Vrei sa mananci un fruct, ca vorba aia, se pune grasime pe ficat, ia cu 5 lire ciresele, si nu dintr-alea organice, ca alea sunt 13.
        Asa ca stai pe obrajorii tai posteriori si nu umbla cu gandul nebunului la marginea drumului. Da ce ma tot strofoc eu, n-ai cu cine domnle'... n-ai cu cine...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa dam cu fleanca (Duminică, 20 iulie 2008, 22:15)

    Ghita [anonim]

    Cum apare o stire de imobiliare iar va inflamati. In articol spune clar pana in 60.000 pe an DE FAMILIE. Deja va ganditi ce manager castiga 8000 euro ... Intr-o familie pot fi minim 2, iar daca se aplica ca in .ro inca 1-2 codebitori se schimba total datele problemei si motivul flameului ...
  • -1 (1 vot)    
    Atentie la calcul salariu (Luni, 21 iulie 2008, 9:40)

    Mihai [anonim]

    Atentie la calculul salariului pe luna, pentru ca 60000 de lire este pe famile, deci vine cam 2500 lire pe persona pe luna.
    Daca se scad impozitele raman cam 1500 lire pe luna. Cam 2000 de Euro pe luna salariu net.
    Oricum este mai mare cu mult decit in Romania.
  • -1 (1 vot)    
    <(mai putzin) (Luni, 21 iulie 2008, 13:51)

    xxx [anonim]

    heiiiiiiiiiii
    mai putin de 60000
    e ok , cei cu venituri mici primesc acest ajutor
    nu vad unde e problema
    doar nu vreti sa primeasca ajutorul managerul
    hai vam pupat
  • 0 (0 voturi)