VIDEO Jurnal de santierist / Episodul 1: Mai usor cu treaba, ca altfel transpiri

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 5 august 2008, 14:18 Economie | Imobiliar

Piata Imobiliara din Romania atrage investitorii rusi
Foto: Hotnews
Miercuri, 30 iulie ora 7.00, autobuzul 123, la radio se vorbeste de criza imobiliara, scad preturile apartamentelor, unii dezvoltatori imobiliari ar putea sa intre in faliment, eu ma indrept spre unul din santierele din Pipera. Dupa jumate de ora sunt angajat pe santier ca muncitor necalificat. In loc de instructajul obligatoriu primesc o pereche de bocanci puturosi si o salopeta uzata. Pe la ora 3 primesc si cateva lectii despre piata imobiliara, asa cum se vede ea de pe santier. Prima regula: "Mai usor cu treaba, ca altfel transpiri"


Dupa jumatate de ora petrecuta in metrou ajung pe soseaua care duce in Pipera. In jur - zeci de constructii, zeci de macarale si sute de muncitori. Incerc sa identific un santier mai activ, unul care ar urma sa ma tina la munca toata vara. Pana sa ma dezmeticesc sunt luat in primire direct de pe strada de un “peste de santier”. “Cauti de munca, nu-i asa?”, ma intreaba nea Petrica. Ma duce spre santier. Pe panou sunt expuse pozele a doua constructii din fier si beton. Una dintre cladiri va fi destinata birourilor, cealalta - un bloc cu apartamente de lux.

Din strada, santierul pare un furnicar: flex-uri, ciocane, betoniere, o macara care tocmai urca un geam imens la ultimul etaj. Dupa cateva ore aveam sa aflu ca, in realitate, santierul e un fel de loc unde se predau cursuri de frecat menta si pierdut vremea.

Cat de greu poate fi sa te angajezi pe un santier?

Pe santier lucreaza 400 de muncitori
Foto: Hotnews
Trebuie doar sa vrei, sa ai tigari si sa nu iti pese ca finalul zilei ai sa mirosi ca un cos de gunoi. Nea Petrica ma duce la baraca sefului. “Nu, nu intrati ca e sedinta mare de protocol”, spune tanti Maria. Printre usa intredeschisa a baracii de protocol, cea mai curata de pe santier, se intrevede o masa plina cu bauturi.

Nea Petrica pleaca si ramane ca eu sa il asptept pe Marius “Painea-Lui-Dumnezeu” sa ma angajeze. Despre Marius aflu de la tanti Maria, femeia de serviciu de pe santier, ca este un om bun. Mereu spune despre el ca este “Painea Lui Dumnezeu”.

Dupa o jumatate de ora vine Marius. “Vrei sa muncesti? Iti dau 1050 de lei pe luna, pentru prima luna. Apoi salariul mai creste. Poate dupa 2, 3 luni iti facem si carte de munca”. Batem palma si sunt angajat. Vorba-vine angajat, pentru ca nu semnez nici un contract nu mi se cere nici un act de identitate. Ma gandesc ca as putea fi un criminal in serie si nimeni de pe santier nu ar sti asta. Accept sa lucrez, desi cu 1050 de lei abia mi-as plati chiria si ceva din cheltuielile lunare.

Primesc insa o pereche de bocanci infecti, pe care daca i-as plasa in metrou sau intr-un autobuz as fi inchis pentru atac cu bomba chimica. Tanti Maria insista sa imbrac si o salopeta. In mormanul de haine mizere gasesc o pereche de pantaloni cat de cat curati si o camasa albastra, tipica pentru un muncitor de santier.

Imi iau casca si primesc indicatiile lui Marius. Voi munci alaturi de nea Ion. (Pe santier, porecla tine loc de nume, toti au o porecla). El se ocupa de izolatiile interioare, de structurile de rezistenta, de curatenie; este sef de echipa, face de toate. Ca toti ceilalti, de altfel.




Prima regula a santierului: "Incetisor, ca altfel transpiri"

Nea Ion este muncitorul model pentru santierele din Bucuresti. Oltean sadea, are replica pentru oricine si orice, rezolva totul din vorbe. El ma pune in tema cu ritmul de munca. “Nu ne grabim, ca dupa aia iese prost si trebuie sa o luam de la capat. Mai incet, ca altfel transpiri, asta-i regula de baza”, spune nea Ion.

Daca ma gandesc bine, are si el dreptate. Pe fiecare zi de munca primesc 40 de lei, adica 4 lei pe ora. Imi aduc aminte ca un amic imi spunea ca in Spania castiga si 50 de lei pe ora in constructii. Dar muncea non-stop.

Sfios, incerc sa ii insinuez lui nea Ion tema crizei imobiliare, tema care a devenit deja obsedanta. “Nu mai e asa de mult de munca. De-aia mergem mai usor. Ca la toamna nu se stie daca mai am unde sa vin”, spune nea Ion. El spune ca si salariile au scazut putin. Tot de la nea Ion aflu ca anul trecut o zi de munca pe santier era platita cu minim 50 de lei.

Multi dintre prietenii lui nea Ion care au muncit pe santier vara trecuta au plecat in Spania sau in Italia. Asa a ajuns el sef de echipa, desi nu are nici o calificare. Ca el sint multi: au ramas sa lucreze pe santier multi batrani si barbati care se indreapta spre pensie.

Ma uit in jur pe santierul din Pipera si nu vad decat batrani si barbati peste 45 de ani. Plus cativa copii carora abia le-au mijit tuleiele. Nu prea vezi acei musculosi tipici de santier. Ba din contra.

La etajul doi al cladirii de birouri la care am fost angajat, un batranel de 70 de ani taraie dupa el o lopata. Asta a facut toata ziua. Langa el - un grup de pustani, dintre care cel mai in varsta are 16 ani. Ulterior aflu ca nici unul nu are contract de munca. Unii dintre ei nu au nici acte de identitate.

A doua regula: “Important e sa treaca timpul”

Trec orele si vine pauza de pranz. Toata lumea arunca ciocanele si se indreapta spre baraci. Aici, pe mese improvizate, inconjurati de mirosul putred al bocancilor, constructorii de conjunctura mananca fiecare ce si-a pus de acasa. Angajatorul nu ne ofera nimic altceva decat apa de la robinet.

Siesta pe santier
Foto: Hotnews
Pauza de masa dureaza cam o ora, o ora si jumatate, depinde de fiecare cum stie sa traga pisica de coada. In pauza de masa, multi dintre muncitori se retrag prin cotloanele cladirii inca nefinisate si trag un pui de somn.  

Ma trezesc bantuind santierul alaturi de Bogdan, un copil de 16 ani, blond si cu pistrui. Un fel de Pistruiatu' contemporan. A venit pe santier ca sa nu mai ceara bani de acasa, dar se plictiseste aici. El imi explica si de ce santierul e in amortire.

Nu mai e de munca, toti o iau mai usor ca nu se stie daca mai e vreun alt santier unde sa plece dupa ce se termina munca aici. E mare plictiseala. Vinerea trecuta am stat toata ziua in subsol si am dormit ca nu aveam ce sa fac”, imi povesteste Bogdan.

Il intreb cum de a fost angajat avand in vedere ca e minor. Imi spune ca nu e singurul. “Mai sunt. Cred ca e unu' care are vreo 14 ani”, imi spune el. Intre timp, eu ma gandesc cat de curiosi ar fi inspectorii de la ITM sa afle pe ce santier sunt.  

Reiau munca alturi nea Vasile. Poate oricand sa predea la nivel universitar frecatul mentei si trasul de timp. La prima vedere seamana extrem de mult cu Anthony Quinn in rolul lui Zorba Grecul. E tacut, pare misterios. Dar are o mare calitate, stie sa para ocupat.

Petrec ultima parte a zilei cu el. In cele patru ore am izolat cinci corpuri metalice. In mod normal, am fi terminat in mai putin de o ora, avand in vedere ca nu aveam altceva de facut decat sa lipim niste banda izolatoare.

Eu lucrez de cinci ani la astea. Avem vreme, trebuie sa treaca timpu'. Sa treaca ziua si sa vina banu', asta e cel mai important”, spune nea' Vasile. In pauzele in care fumam tigara dupa tigara vorbesc cu el despre santiere, apartamente si despre criza imobiliara. “Criza pe dracu, nu vezi ca peste tot se construieste? O sa se construiasca in continuare, zeci de ani de zile. Gata, hai sa-i dam banda (adica sa reluam munca)”, spune nea Vasile.

In episodul de maine veti putea citi despre cine construieste si ce calitate au constructiile ridicate in Romania.

Nota: Am ales sa ma angajez ca muncitor pe santier pentru a observa cum se vede criza imobiliara la nivelul zero. Santierele sunt strict legate de piata imobiliara. Pe santier, orice schimbare a pietei este resimtita in salariile muncitorilor si in ritmul de munca.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

17046 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    da... (Marţi, 5 august 2008, 15:01)

    ygor [anonim]

    Nu peste tot e asa!
    • +4 (10 voturi)    
      corect (Marţi, 5 august 2008, 15:14)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui ygor

      Ai dreptate Ygor, nu peste tot, dor la noi!
      • -3 (3 voturi)    
        dar... (Marţi, 5 august 2008, 16:44)

        maria eugenia [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        cate grade erau afara in soare nu se intreaba nimeni??? in Anglia si Spania orice angajat, chiar si cei care stau in cladire la birou, au program de femeie insarcinata, de la 10 la 17...
        • 0 (0 voturi)    
          nu prea e asa... (Miercuri, 6 august 2008, 16:00)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui maria eugenia

          Multe firme in Spania de exemplu au program de femei insarcinate in luna a 8-a...adica pana la 15..ca e prea cald apoi..

          si vorbesc de cei care lucreaza in birouri...

          si mai precizez ca nu prea au temperatura ca la noi..cu indicele de confort termic iesit din scala...
          • 0 (0 voturi)    
            daca na-i stiut Spania e mai la sud (Miercuri, 6 august 2008, 23:48)

            muky [utilizator] i-a raspuns lui gigi

            ...ba e chiar mai cald(in special in sudul Spaniei)unde de ani buni a inceput desertificarea(din cauza incalzirii climei,si a poluarii)cu bine
  • +1 (3 voturi)    
    normal (Marţi, 5 august 2008, 15:06)

    kronk [anonim]

    Unii se fac ca te platesc,tu te faci ca muncesti.Asa a fost si asa o sa fie.Aia care au plecat ies in pierdere.Sint mai bine platiti dar ii si costa.
  • +4 (6 voturi)    
    nota 10 (Marţi, 5 august 2008, 15:18)

    bogdan [anonim]

    pentru idee si pentru executie
  • +2 (4 voturi)    
    Smecherii cer, prostii dau .... (Marţi, 5 august 2008, 15:21)

    Daniel [anonim]

    Cunosc 6-7 persoane, toti muncesc pe santierele din Bucuresti, vin dintr-un sat din sudul tarii (acolo am si eu bunicii). Toata viata lor, n-au stiut decat sa dea cu sapa, sa se duca cu animalele, sa faca provizii pentru animale, etc. Dintr-o data, nemaiavand ce manca, au venit in Bucuresti si lucreaza in constructii. Unul din ei este vecin cu mine si imi povestea odata, cum lucreaza ei pe santier ..... BATAIE DE JOC!!!! Oameni buni, multe cladiri sunt contruite de astfel de oameni si multi dau sute de mii de euro pe astfel de apartamente. TEAPA VOASTRA!
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 5 august 2008, 15:36)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Asa era si pe vremea lui Ciuruitu. Se muncea mai "incet, dar sigur" plus ca atunci se mai si facea economie la materiale. Acum e cam la fel, nu s-a schimbat mai nimic.

      Eu stau intr-un bloc facut in '80 care nu are nici un unghi drept intre placi. Intre perete si planseu sunt bagate ziare...e frumos.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu (Marţi, 5 august 2008, 20:09)

        Gore [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        Nu arunca ziarele frate.....pot valora o groaza de bani.
        mai scoti din valoarea renovarii, ///
      • +1 (1 vot)    
        :) (Miercuri, 6 august 2008, 8:09)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Opposite

        Bre, matale stai in acelasi apartament cu mine. :)
      • 0 (0 voturi)    
        Super oferta: ziare la pret (de) beton.... (Miercuri, 6 august 2008, 10:09)

        Ghiocu [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        Ce misto! ce ziare ai? poti sa le citesti? Cumpar apartamentu daca e vorba de Scinteia!!
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru informarea celor care vor a fi informati (Miercuri, 6 august 2008, 11:40)

        Elena Merlan [anonim] i-a raspuns lui Opposite

        "Asa era si pe vremea lui Ciuruitu. Se muncea mai "incet, dar sigur" plus ca atunci se mai si facea economie la materiale. Acum e cam la fel, nu s-a schimbat mai nimic.

        Eu stau intr-un bloc facut in '80 care nu are nici un unghi drept intre placi. Intre perete si planseu sunt bagate ziare...e frumos. "
        """"""""""""""""""""
        In 1970,desi indeplineam toate conditiile legale de multa vreme si sotul meu lucra intr-o intreprindere cu posibilitati multiple, dupa eforturi sustinute am primit repartitie pentru un apartament nou. Fac aceasta introducere fiindca sunt manipulati care vin in jurul meu spunind : »bine mai era, ne da statul case… »si asta este alta poveste. Dupa 3 luni o suprafata de aproximativ 1,3 m2 din plafonul camerei numita sufragerie a cazut linga copilul in virsta de 2-3 ani ;parchetul l-am inlocuit fiindca era deplorabil cum si tot ce tinea de instalatia sanitara plus faiantare si finisari. Cum era numai cu 2 camere ,indeplinind conditiile impuse, am luat un altul in aceleasi conditii cu primul.Tot in perioada de garantie dupa ce am investit in el pentru a-l face locuibil 60%din valoarea lui, a cazut plafonul in camera copilului fiindca placa de baza avea o denivelare de 15 cm si a fost acoperita cu mortar din care se « economisise » cimentul.
        In urma analizelor de laborator avea doar usoare urme de ciment. Au fost facute astfel de analize fiindca a reusit sa ia foc si sa arda tot ce era in el iar noi aveam ambele salarii pe inca 2 ani investite acolo plus munca de pina atunci si tot ce primisem de la familiile noastre. Dupa alti ani, ne-am mutat in aceleasi conditii in altul tot nou .Astuia nu i-a mai cazut tencuiala fiindca nici nu prea avea...VOI CONTINUA
        • 0 (0 voturi)    
          asa era (Miercuri, 6 august 2008, 16:25)

          dar s-a schimbat dupa 1977 [anonim] i-a raspuns lui Elena Merlan

          dupa cutremurul din 1977, dupa ce s-au avariat mai multe cladiri noi (OD16 din Militari) nu s-a mai facut economie la ciment si s-a marit rezistenta la gradul 8 Richter. Peretii tot strambi s-au facut si a trebuit sa schimbam sanitarele, linoleul, geamurile, tevile, usile, fiind de proasta calitate
          • 0 (0 voturi)    
            dupa cutremurul din 1977, (Miercuri, 6 august 2008, 22:24)

            Elena Merlan [anonim] i-a raspuns lui dar s-a schimbat dupa 1977

            CONTINUARE
            Este insalubru si mucegaieste tot, pina si lucrurile in sifonier .Festrele erau prevazute cu foraibere nefuntionabile si cum nea « cutarascu» care primea salariu din sacul « cu fund « al Romaniei era inventiv, a pus un cui indoit la fiecare fereastra sa inlocuiasca functiile foraibarelor. Cada era perforata desi era noua. Instalatia sanitara deplorabila si nefunctionala .Apartamentul a fost inundat cu fecale si a trebuit sa facem instalatie separata care a costat unul din salariile mari din Romania pe multe luni. Era prevazut prin lege :ECONOMISIREA ENERGIEI ELECTRICE, asa ca, s-au « straduit » toti de la arhitecti la inginerii de santier si bucataria , unde este imperios necesar lumina, in loc de fereastra avea un ochi de geam care conducea implicit la consumarea permanenta de energie electrica. Uscatoria , o batjocura, fara gura de scurgere Am investit iarasi contravaloarea apartamentului nou si el este tot insalubru .Mai exista o lege a nemaipomenitilor pcristi.A, ai vrut apartament mai bun si ai investit in el? Sa-ti fie de bine daca pleci din el .Daca vrea cel care primeste repartitie pentru acest apartament sa-ti restituie ceva din suma investita ,bine, daca nu ramine cu banii tai. Si de fiecare data toti care au preluat apartamentele noastre nu ne-au restituit sumele investite . Altele nu prea cunosteau dar acest DREPT toti l-au cunoscut fara sa recunoasca ca datoreaza.Le-a convenit si-au ris in barba. Cit despre munca celor de pe santier ?Incepeau lucrari de zugravit la « n « apartamente luau arvuna si restul tipic pcrist . Apoi au adus MAPAMONDUL sa asiste la scenariile din oficine ,ca Romania a ajuns pe culmi dusa de « tovarasi »si bine mai era…. Muncea unul si cara in sparte 20, salariile erau un fel de ajutor de somaj al « hidrei imperialiste » intreaga activitate din respect si egalitate pentru romani era structurata bine : export si intern.In rest :NO COMMENT.
            • 0 (0 voturi)    
              las-o mai moale... (Vineri, 8 august 2008, 8:36)

              luci [anonim] i-a raspuns lui Elena Merlan

              cu cat esti platita sa spui asemenea tampenii?
              este adevarat ca nu erau cele mai bune finisaje, dar ce spui tu este de domeniul povestilor de adormit copii (si mintile unora)...
              sau se faceau repartitii dupa IQ?
    • 0 (0 voturi)    
      si care e solutia? (Vineri, 8 august 2008, 15:48)

      iuliana [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      eu inteleg ca asta e mentalitatea pe la noi si poate nu numai la noi..si ca se construiesc cladiri care s-a putea sa-ti acda in cap la primul cutremur si care iti dau multa bataie de cap..ba ca se sparge o teava, ba ca sunt scurgeri de la aerul conditionat etc. etc. dar care e solutia?unde sa stai?si daca iti construiesti singur o casa tot cu astfel de constructori vei avea de-a face..
  • +1 (5 voturi)    
    ideea lui tapalaga (Marţi, 5 august 2008, 15:33)

    Mihnea P.P. [anonim]

    Ideea asat excelenta a avut-o Tapalaga acum vreo doi ani, imediat dupa ce s-a tirat de la RL. Mi-a pasat-o miedar, de putoare ce sunt n-am pus-o in practica. Sunt curios sa vad cum o sa iasa toata marfa. Pana cun e putin cam dezlanat. Oricul e un subiect ce se vinde!
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 5 august 2008, 15:48)

    tuca [utilizator]

    Probabil un film docu ar fi beton. sa surprinzi preocuparea pe fata lui Nea Ion care freaca menta, intr-un clar obscur si in plan indepartat sa treaca mosu' ala de trage lopata dupa el. Fade to Black.
  • 0 (4 voturi)    
    Interesant (Marţi, 5 august 2008, 15:49)

    Deian [anonim]

    Laudabila initiativa, astept cu nerabdare urmatorul episod!
  • 0 (4 voturi)    
    felicitari, fain! (Marţi, 5 august 2008, 16:25)

    verde [anonim]

    Excelent!
  • -4 (6 voturi)    
    PRESA SCRISA e la fel de CRIZATA (Marţi, 5 august 2008, 16:38)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...asa incat CINE ZICE ALA E....ziaristii someri unde vor lucra ....mai ales dupa cand plictiseala VA INVINGE...?...De pilda liota de la BBC Romania ...pe care santier s-oR fi angajat....?....si cum mai pot ei oare acolo.... printre caramizi....cofraje....fierbetoane...sa o cante pe macovei ....si sa-l sarute OBIECTIV pe kelie ....pe carmaci...very, very, much !?!
  • +8 (8 voturi)    
    poate - poate (Marţi, 5 august 2008, 16:46)

    om bun [anonim]

    se pare ca sunt fraier rau frate. adica eu am 7 muncitori amarati pe care i-am invatat munca de calitate pentru ca, clientul sa fie multumit, le-am facut carti de munca, au fise de protectia muncii si tot fac figuri. ca au salarii mici (cel mai crud ia 1200 net, cel mai bun 2100) si lucreaza in turnat betoane decorative. se pare ca o sa rasara soarele si pe strada noastra a micilor angajatori care ofera conditii de munca adecvate si cinstite.....in viitorii ani, asta daca nu dam faliment.
    ps: diferenta este ca la mine nu preau au cum sa frece menta :))
    • +1 (1 vot)    
      Dom' sef (Marţi, 5 august 2008, 20:11)

      Nelu [anonim] i-a raspuns lui om bun

      nu vor aprecia ceea ce tu le oferi, Stii de ce ?
      Fiinda sunt proshti de bubuie
    • 0 (0 voturi)    
      si dupa ce invata.... (Miercuri, 6 august 2008, 10:44)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui om bun

      Si dupe ce ii inveti meserie si investesti in ei ce crezi ca fac? O taie in Spania/Italia si iar o iei de la cap!
      Nashpa treaba!
    • 0 (0 voturi)    
      cine pe cine fura (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:12)

      un constructor [anonim] i-a raspuns lui om bun

      Ca si constructor trebuie sa faci lucrari de calitate, sa dai raport la garda financiara , ITM,sa platesti taxe si impozite, sa cumperi echipamente de protectie, sa platesti contabil, expert... etcccccccc.. pentru ca la sfarsitul lunii sa tragi linie si sa vezi ca ai muncit si alergt ca nebunul sa dai niste salarii... pentru omeni care freaca menta.. asa cum s a descris si in articol ( nu includ aici firmele clientelare care isi iau lucrari de la buget). Cine pe cine fura la urma.. se vede in nivelul de trai care il avem... in lucrurile de mantuiala facute... totul dar absolut totul e in bataie de joc facut.. in toate domeniile. In primul rand la noi si cei care muncesc ca naucii nu stiu de fapt sa munceasca...este imposibil sa sudezi la noi o echipa care sa mearga ca un ceas... fura.. distrug scule.. stafia comunismului inca este printre noi extrem de voinica... totul e al tuturor si de fapt al nimanui.
  • +1 (1 vot)    
    Santier (Marţi, 5 august 2008, 17:31)

    Grig [anonim]

    Daca nu ma insel, ala este santierul numit Global City, chiar pe Petricani, vis-a-vis de cladirea Vodafone. Iar oricat ar parea ca este o neobrazare crasa, nu realizezi ca inspectorii de la ITM stiu clar ce se petrece acolo dar atata timp cat isi primesc dreptul nu deschid ochii? Crezi ca Aedificia, T&T, Apolodor, Strabag si multi multi altii nu sunt deja platitori de taxe neimpozabile inspectoratului ?
    • +1 (1 vot)    
      santier (Marţi, 5 august 2008, 17:36)

      om bun [anonim] i-a raspuns lui Grig

      asta nici nu mai incape discutie. se da un bacsis si se ia o amenda formala. doar sa nu isi rupa gatul vreunu pe acolo ca atunci e mai greu sa mai rezolve cu bani.
    • 0 (0 voturi)    
      Traiasca (Marţi, 5 august 2008, 20:13)

      Miky [anonim] i-a raspuns lui Grig

      Traiasca Romania corupta !
      Shpaga peste tot. De la Colonei la curve.
      Traiasca Romania, ca morcovu in pamant
    • 0 (0 voturi)    
      Si in Italia e exact la fel (Miercuri, 6 august 2008, 9:32)

      Tetelu [anonim] i-a raspuns lui Grig

      Am invatat de la cei mai buni. Strabag, desi sunt austriecii, vad ca cunosc si ei metodele "latine" de lucru, practicate in Italia si Spania. Munca la negru la greu! Numai ca pe aia acolo ii cam indoaie cu munca. Si uneori mai si mor. Scuza? "Dom'le era prima lui zi pe santier, era de proba!" desi omul ala era poate de luni de zile pe acel santier.
  • 0 (0 voturi)    
    santier (Marţi, 5 august 2008, 19:50)

    stef [anonim]

    Oameni slab pregatiti sefi de santier care se bat cu morile de vant ca nu pre ai cu cine vorbi pe aceste santiere"daca nu imi convine plec" timpu trece leafa merge
  • 0 (0 voturi)    
    a (Marţi, 5 august 2008, 23:00)

    ccp [anonim]

    pt fraierii care dau sute de mii de euro pt un astfel de apartament construit de mine si nea gica:teapa ha ha ha
  • +1 (1 vot)    
    . (Marţi, 5 august 2008, 23:33)

    Mda [anonim]

    asta e rromania. munca la misto, lenta, proasta. de aia suntem inca in 1800 fata de occident ;) treaba romaneasca de "calitate"
  • 0 (2 voturi)    
    nu-i chiar asa (Miercuri, 6 august 2008, 1:01)

    minos [utilizator]

    Parerea mea e ca nu trebuie generalizat. Nu stiu ce santier e ala si cand trebuie sa predea lucrarea, dar daca contractorul lucrarii nu e prost gramada, isi face un contract beton cu termen de livrare si nu au cum sa munceasca mai usor decat trebuie ca altfel ii ustura la buzunare. Am destui prieteni contructori ca sa stiu ca nu este asa pe toate santierele de la noi. Cat despre calitate, o sa vedem la primul cutremur serios, dar nu cred ca furtisagurile si smecheriile afecteaza structura de rezistenta. Ce se fura se pune in plus pe factura, ca parca cei care platesc se apuca de masurat si de cantarit. Asta se intampla si afara, am vazut cu ochii mei pe un santier din Austria cum niste muncitori(nu erau romani) isi trageau niste scule si niste materiale la sfarsitul sapatamanii inainte sa plece in week end.
  • +1 (1 vot)    
    fain (Miercuri, 6 august 2008, 6:20)

    omar [anonim]

    faina idee, placut si stilul literar. continua. e un subiect care nu moare niciodata, doar se transforma , vorba lu` Margineanu. cat despre ce se intampla pe santierele patriei s-ar putea scrie o biblioteca. dar si mai interesant ar fi de vazut cum se fac angajarile la Inspectia Teritoriala a Muncii. Io ma gandesc serios sa nu mai platesc nici un impozit....iar daca asta nu merge sa emigrez.
  • 0 (0 voturi)    
    nu (Miercuri, 6 august 2008, 7:39)

    santieristul [anonim]

    Habar nu aveti de santiere. Punct.
  • 0 (0 voturi)    
    hahaaaaa (Miercuri, 6 august 2008, 9:19)

    festinalente [utilizator]

    foarte tare :)). Cum s-a angajat asa... Imi aduce aminte de catavencu la aeroport..
  • +1 (1 vot)    
    fara legatura cu articolul (Miercuri, 6 august 2008, 9:23)

    Mihai [anonim]

    30 iunie nu a picat miercuri ci luni.
  • 0 (0 voturi)    
    santieristul (Miercuri, 6 august 2008, 10:09)

    cdmitroi [anonim]

    articolul a prins destul de bine situatia din santierele patriei. Atitudinea ne face sa avem asemenea specimene, asemenea chef de munca. Igor spunea ca nu e peste tot asa- ba da, asa e. cand lipseste o mana forte, cand mana forte se complace in situatia de fata. va recomand urmatorul link: http://cdmitroi.blogspot.com/2008_05_25_archive.html
  • 0 (0 voturi)    
    Dorel (Miercuri, 6 august 2008, 10:21)

    Telenovelist [anonim]

    Dar Dorel! Unde e Dorel? Sper ca va apare in episodul 2. Dupa toate aparentele este nepotu lu Nea Ion.
  • 0 (0 voturi)    
    Ha, ha! "Felicitari" celor care dau sute de mii... (Miercuri, 6 august 2008, 10:49)

    Alexia [anonim]

    de euro pe asemenea "lucrari de buna calitate"!!!
    Tare, nene!
  • +1 (1 vot)    
    minima etica (Miercuri, 6 august 2008, 11:29)

    lola [anonim]

    foarte buna ideea, dar abordarea jurnalistica mi se pare lipsita de etica. pe filmulet apare fata lui nea lui ion sau lui nea vasile - fac pariu ca autorul a pastrat poreclele originale - care, cu siguranta, dupa aparitia materialului astuia vor fi acarii paun - adica, vor fi dati afara pt ca au ciripit. ca n-au fost vigilenti. in caz ca nu v-ati prins, vina nu le apartine in exclusivitate. exista cineva care coordoneaza munca pe santier, ala poarta principala vina ca angajeaza super-necalificati, si ca nu le face un minimum instructaj. ca permite ca lumea sa frece menta.
  • 0 (0 voturi)    
    preturi (Miercuri, 6 august 2008, 14:26)

    marceli [anonim]

    din cauza aceasta pretul la imobile ajunge la peste 2000 euro/mp, pentru ca o buna parte din acesta este reprezentat de trasul lopetii in gol. Si cu toate acestea antreprenorii, cati or fi ei in fiecare afacere, castiga un profit bunicel.
  • 0 (0 voturi)    
    HALAL LOCATII......... (Joi, 7 august 2008, 2:05)

    MITZA [anonim]

    RASU' PLANSU' DOMNE.....VAI SI AMAR DE NOI ,UNDE SI CUM LOCUIM.....BLEAHHHH!!!
  • -1 (1 vot)    
    Comentariile unor neavizati (Joi, 7 august 2008, 11:24)

    NIROLF [anonim]

    Marea majoritate a comentariilor sunt facute de persoane care au vazut un santier de dupa gard, iar cand l-au vazut atentia lor era indreptata la fetele ce treceau pe strada sau la alte peisaje mult mai placute ochiului.
    A generaliza si a categorisi activitatea unei echipe de necalificati ca un exemplu universal valabil pentru activitatea de pe santierele din Romania este o dovada de infantilism. Iar cei care accepta aceasta sunt dupa parerea mea persoane superficiale si care n-au avut timp niciodata sa priveasca mai atent ce se intampla intr-un santier.
    Se uita ca industria constructiilor a avut si are o pondere majora in dezvoltarea economica. Nimeni nu a comentat faptul ca marea majoritate a investitiilor sunt private. Numai cine nu stie ce inseamna un contract si mai ales ce poate sa insemne pentru antreprenorul lucrarii intarzierile sau plata pentru nemunca poate face comentarii de acest gen.
    Fac parte din cei care sunt mandri si care fac cu pasiune si placere meseria de inginer constructor de 25 de ani. Poate cei ce fac afirmatiile ca structurile de rezistenta sunt prost facute nu stiu ca responsabiliii lucrarilor raspund in primul rand in fata propriei constiinte si apoi si in fata legii pe viata de ceea ce au facut.
    Lasati va rog comentariile tehnice pe seama celor avizati.
    Faceti in continuare anchete sociale in care veti descoperi ca un muncitor roman calificat angajat in Spania sau in Italia castiga tot cat si in Romania.Ca acolo are conditii de viata mult mai grele. Ca - din pacate - munceste de doua ori cat un localnic pentru jumatate din banii acestuia. Dar nu se intoarce de acolo de rusine. Desigur ca exista si povesti romantice cu un succes obtinut intr-un timp record. Dar va asigur ca acestea , in cazul i care sunt reale, sunt in primul rand cazuri ce se pot numara pe degete.
    Iar un exemplu a ceea ce se intampla si care este tendinta pe plan European, este faptul ca in Romania au inceput sa apara muncitori din tarile comunitare.
  • 0 (0 voturi)    
    santier global (Joi, 7 august 2008, 19:34)

    ion [anonim]

    esti lipsit de experienta.eu lucrez acolo,ai scris numai porcari.te cunosc,esti un nimic in santierul ala.atat te-a dus capu nu esti mai bun decat un nec.iti castigi existenta prin diverse ...ieftine.tu esti corect?????doar traiesti in Romania.daca te da la echipa mea,scoteam untu din tine,sa vezi cum este la verticale.tu ai ales niste nevinovati]
  • 0 (0 voturi)