Condominium

Am fost la Targul de apartamente noi: trebuie sa ma casatoresc si sa ma inteleg bine cu socrii

de Mihai Badescu     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2008, 12:47 Economie | Imobiliar

Macheta apartamente
Foto: HotNews.ro
Necasatorit, 28 ani, salariu net de 1.000 de euro, ca fiecare, imi fac planuri pentru o locuinta. Cum Targul de apartamente noi e in desfasurare [25-28 sept. – n.r., Bucuresti], mi-am zis ca e o ocazie sa ma informez. Pentru a fi eligibil pentru un credit imobiliar, aflu la un stand bancar, ar fi mai bine daca m-as casatori, as face imprumutul impreuna cu parintii/socrii mei si i-as pune sa-si ipotecheze locuinta.

Pe scurt

Preturi orientative la targ
  • 157.000 euro – ap. 2 camere, 61 mp in Nord, zona Bamboo
  • 224.000 – ap. 2 camere, 84 mp, Voluntari
  • 333.000 – ap. 3 camere, 128 mp, Voluntari
  • 205.000 euro - casa Mogosoaia (204 mp, suprafata la sol 180 mp); bonus: un Fiat Punto.

Cu 5 lei, iti iei case cate vrei, aud cativa tineri comentand la casa de bilete. Sigur, in visul lor, imi spun in gand. Apoi inteleg, se refereau la biletul pentru targ. Intru.

Ma intampina tot felul de domnisoare, cu oferte pe care le vor ispititoare. 

- Nu vreti o casa in Spania? Avem si in Bulgaria, daca vreti mai aproape.
- Nu, domnisoara, eu aici caut, in Bucuresti.

In ce cartier sau suburbie, inca nu m-am hotarat. Vreau sa-mi fac o idee cu ce oferte mai ies acum dezvoltatorii, date fiind si zvonurile de pe piata. Nici n-am intrat bine, ca o domnisoara draguta de la Estia Residence, ma intreaba daca ma intereseaza un apartament de doua camere. 

- Avem proiecte in nordul capitalei, daca stiti dumneavoastra zona de langa aeroportul Henri Coanda, unde se construieste acum. La 10-15 minute de DN1 si in viitor aproape de autostrada Bucuresti-Brasov.
- O sa dureze ceva pana e gata, dar zona e interesanta, intr-adevar. Ce pret aveti, la doua camere?
- Complet finisat, 147.000 euro+TVA. Mai avem cateva, disponibile in octombrie. Altele vor fi gata in mai.
- Cu TVA, asta inseamna...
- 175.000. Zona rezidentiala, stiti, in nord. Dumneavoastra in ce buget vreti sa va incadrati?
- 120.000, zic.
- Pentru zona asta, ar trebui sa mai faceti rost de niste bani.
- Sigur, zic, eu nu ma gandisem la asta (!)...

Macheta casa Mogosoaia
Foto: HotNews.ro
Case la Padurea Mogosoaia

Casa? Nu tu maneaua vecinului de la 4, nu freza in mijlocul verii, nu inundatie sau apa calda oprita ca nu a platit vecinul. Multi zic, totusi, ca e mai greu sa locuiesti afara din Bucuresti.

Standurile 59 si 61 iti sar in ochi. Dezvoltatorul propune Mogosoaia, langa padure, aer curat, bla-bla. Agentul imobiliar imi prezinta si bonusul: "Primii clienti care achizitioneaza un imobil in ansamblul "Case la Padure Mogosoaia" primesc cadou un autoturism Fiat Punto."

M-am scos. Si casa, si masina, 2 in 1. La ce pret? Vila tip III, parter+etaj si mansarda, suprafata construita 204 mp si suprafata la sol 180 mp - 205.000 euro.

Macheta locuinte in Voluntari
Foto: HotNews.ro
Voluntariul, scump ca Baneasa

Mai merg cativa pasi si dau peste oferta celor de la Terra Residence. "Pentru a asigura confortul dorit, locuintele dispun de suprafete generoase, organizate functional, cu un design modern, fiind cu mult peste media spatiilor oferite de alte complexuri similare. Apartamentele beneficiaza de toate facilitatile oferite de zona Voluntari."

Incearca domnisoara de la Terra Residence sa-mi explice cat ar costa un apartament cu doua camere in functie de metrul patrat, in Voluntari.

- 2 camere la suprafete mai mici aveti?
- Da, la 61 mp, preturile ajung la 132.000 euro+TVA (157.000 in total). Apartamentele de 2 camere au 84 mp si au preturi incepand de la 188.000 euro+TVA (224.000); apartamentele de 3 camere au 128 mp si au preturi incepand de la 280.000 euro+TVA (333.000), imi prezinta agentul oferta.

Clar, n-am ce cauta in Nord.
 
Inainte sa te gandesti la un credit, atentie la: - istoricul dezvoltatorului - autorizatiile de constructie si documentele de intabulare(fara de care creditul nu se acorda) - eventuale costuri ascunse - eventuale comisioane rezultate dintr-o relatie de exclusivitate cu o agentie imobiliara.
 
 
Ce-am mai aflat la targ

Vitanul: daca renuntati la peretii interiori, e mai ieftin

OK, sa incercam alte cartiere. Agentul de la Domus Stil ma abordeaza:
- Nu vreti o casa in Vitan? Avem exact ce va trebuie.
- (zambesc...) cat costa doua camere?
- Avem apartamente de doua camere tip 3, la 103.900 de euro si tip 4, la 94.900 de euro.

Pe masura ce consultantul ma intreaba daca vreua cu gresie sau fara, cu loc de parcare ori ba, imi vine o idee.
- Auziti? Se poate sa iau apartamentul fara nimic in el?
- Se poate, cum sa nu? Daca renuntati la peretii interiori, este si mai ieftin. 82.600 euro, cel de 82 de metri patrati, cu terasa, sau 75.300 cel de  tip 4, de 73,45 de mp.

Normal, ce-mi trebuie mie pereti interiori? Rad... fara pereti interiori, fie, dar langa crematoriu?... Acum vreo saptamana, un prieten, nou proprietar in cartierul de langa targul auto Vitan, a dormit la mine, crematoriul din vecintate avusese o defectiune.

Pentru credit, trebuie sa te casatoresti

Merg la standul unei banci (in general, aici se spulbera planurile) si vorbesc cu consilierul lor pe credite ipotecare.

Ii spun cat castig, ce apartament ma intereseaza. Se uita neincrezator la mine si-mi face niste calcule simple din care imi spune ca n-am nici o sansa sa-mi cumpar nici macar casa fara pereti. Pentru a fi eligibil pentru un credit imobiliar, imi spune dansul, ar fi mai bine daca m-as casatori, as face imprumutul impreuna cu parintii/socrii mei, pe care i-as pune sa-si ipotecheze locuinta.

Usor, usor, imi iau gandul ca voi avea vreodata apartamentul meu nou. In fond, la ce-mi trebuie? Nu e buna garsoniera mea din Veteranilor, a familiei plecate in Germania, unde, stand de atatia ani, am prins o chirie rezonabila?





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16707 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Sa renuntam la peretii interiori?? (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:07)

    Alex [anonim]

    Cum adica sa renuntam la peretii interiori ca e mai ieftin.Pai atunci la ce mai trebuie pereti intre apartamente.Sa facem asa o sala mare unde stau toti , totul la comun.Iesim mai ieftin!!!
    • -6 (6 voturi)    
      Trebuie sa-mi iau TZEAPA, urgent, doar sunt ROMAN! (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:04)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Mai ales daca pun boticul la reclame mascate publicate pe hotnews.
      Rusinica....
  • +5 (5 voturi)    
    O idee misto (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:11)

    Nicoleta [anonim]

    Mi-a placut modalitatea de realizare a reportajului. Foarte, foarte proaspata maniera. Bravo! Nu stiu daca ai copiat-o de undeva (maniera, ma refer) sau este 100% inspiratie pura, dar imi place orisicum.
    Genial, parca si eu m-am plimbat printre standurile respective.
    Merci,
    Nicoleta
  • +8 (8 voturi)    
    Ieri ... (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:13)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    .. la telejurnalele de stiri aratau imagimi: batea un vant printre machetele alora ... Doar femeia de servici mai strangea chistocurile si pliantele.

    hehehe .. stit celebrul refren "Ce bine'mi pare ca ti-ai luat tzeapa" ? Ce li se mai potriveste mafiotilor din imobiliare care su crescut nejustificat preturile.
  • +7 (9 voturi)    
    Fericitule!!! (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:16)

    300 - [anonim]

    Fericit cel ce are pe luna 1000 E! Ca eu nici 300 cu ditamai euroiul actual nu am si cu tot cu facultate!si ca mine's multi..
    • -1 (5 voturi)    
      nu bati la tastatura care trebuie (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:38)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui 300 -

      inseamna ca nu bati la tastatura care trebuie, sau in orasul/tara care trebuie. Sau trebuie sa bati mai mult.

      ejobs, bestjobs
      • +4 (4 voturi)    
        serios? (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:22)

        ioio [anonim] i-a raspuns lui MG

        matale crezi ca toti stau prin bucale???
    • 0 (0 voturi)    
      DACA N-AI MACAR 1500 EUR/LUNA (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:58)

      sa te muti [anonim] i-a raspuns lui 300 -

      fara 1500eur/luna, nu poti sa ramai in Bucuresti, daca n-ai casa- ori emigrezi ori pleci in provincie
  • +6 (8 voturi)    
    ???????????????????????? (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:35)

    miratul [anonim]

    cati dracu sunt la 28 ani cu 1000 euro net??????????
    • -2 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:17)

      george [anonim] i-a raspuns lui miratul

      eu
    • 0 (4 voturi)    
      Destui (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:21)

      Astor [utilizator] i-a raspuns lui miratul

      Daca stii ce trebuie si esti o persoana competenta, poti sa fii si pe mai mult.
      • +2 (4 voturi)    
        condominium (Vineri, 26 septembrie 2008, 19:21)

        Jezebel [anonim] i-a raspuns lui Astor

        "Puiule", am si eu o curiozitate, de batranica harshaita de viata si excesiv de multi competenti, cum ar trebui sa interpreteze muritorii, mai mult sau mai putzin juni, sintagma "daca stii ce trebuie"?!! Iertata fie-mi ignoranta...Poate-mi fac un lifting, basca o lobotomie si ma identific cu modelu'...In ce priveste "competenta" - generic amintita - la ce se refera, mai exact? Ca mult suntem prosti, maica, si nu pricepem toti cum vine treaba...poate ne luminezi un pic?! Ca ne roade invidia si dorinta de mai bine, totodata!
        • -3 (5 voturi)    
          Know how (Vineri, 26 septembrie 2008, 20:03)

          Alt Astor [anonim] i-a raspuns lui Jezebel

          Buni , daca nu ai invatat "ce trebuie" desi esti "cea harsita de viata si excesiv de multi competenti" ... de ce-l stresezi pe "Pui" prin condescendenta ta?

          Lasa-ne pe noi astia tineri si neharsiti sa ne punem probleme dintr-astea si fie-ti mila, nu ne mai certa ...
        • 0 (2 voturi)    
          Cam greu, mamaie (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 13:08)

          Astor [utilizator] i-a raspuns lui Jezebel

          Cam greu acum dupa toata "harshaiala" asta, dar in principiu, treci prin niste ani de scoala, faci foamea prin camine, te chinui sa prinzi din stanga si din dreapta tot ce se poate, inveti si te intereseaza ceea ce nu se preda in facultate (din care iesi un ilustru incompetent cu diploma daca nu te interesezi cu adevarat de domeniul pe care ti-l alegi), lucrezi din timpul facultatii incepand cu salarii de 50 USD (da, pe vremea cand m-am apucat eu de lucru, asta era marele salariu care mi-a fost oferit) si una peste alta daca te arati competent in domeniul tau, ajungi si la 1000 EUR la 28 de ani, ba chiar mai bine.

          Asa ca, mamaie, atat timp cat nu ma cunosti cu adevarat, nu ma trata cu condescendenta, ca nu ma cheama nici Isarescu Junior si nu sunt nici vreo beizadea bagata de taticu' prin diferite posturi. Poti castiga bani buni, dar pentru asta trebuie sa sa fii foarte bun si sa vrei ca in fiecare zi sa devii si mai bun, nu sa stai sa te plangi pe forumuri ca nu stii cum se pot castiga banii astia la 28 de ani.

          Spor.
          • +1 (1 vot)    
            serios? (Duminică, 28 septembrie 2008, 1:06)

            hm [anonim] i-a raspuns lui Astor

            si eu ma numar printre cei ca tine, si ceea ce facem se cheama performanta. Doar ca nu toti pot sa faca asta si trebuie sa ii intelegi. Pentru ca daca ar fi toti ca mine sau ca tine, atunci ar trebui sa fie toti manageri. Nu cred ca se poate. asa ca io zic sa gandesti de 2 ori inainte sa acuzi pe altii ca nu se descurca.
            Sau hai sa luam alt exemplu:
            El olimpic, geniu, Einstein, ce vrei tu. Termina sef de promotie etc. Totusi are o mama grav bolnava langa care trebuie sa stea, pentru ca are nevoie de ajutor, si care nu vrea sa se mute in mizeria asta de Bucuresti. Singura solutie este sa se sacrifice si sa stea intr-un orasel de provincie, sa faca eventual naveta in cel mai apropiat oras mare si sa se multumeasca cu un salariu de 500-700 euro. poate ca i-ar ajunge pentru o casa acolo, dar mai sunt medicamentele si spagile de spital, plus ca trebuie sa aiba o tinuta la birou care-l costa, si mai trebuie sa bage bani si in masina care se strica si mananca benzina. Ce solutie dai tu cu best jobs si ejobs? e simplu sa scrii cand nu stii despre ce vorbesti.
            Ai incercat macar o data sa faci o comparatie intre numarul de joburi din arges sa zicem si numarul de joburi la aceleasi cuvinte cheie din bucuresti? NU CRED.
            • 0 (2 voturi)    
              Cred ca incurci personajele (Duminică, 28 septembrie 2008, 11:31)

              Astor [utilizator] i-a raspuns lui hm

              Eu nu am scris nimic de E-Jobs, BestJobs sau altele. Uita-te la comentariile scrise de Astor[utilizator], nu de altii. Tot ceea ce am spus eu este ca exista oameni care la 28 de ani sa aiba 1000+, nu am acuzat pe nimeni si nu am trimis pe nimeni spre e-jobs, bestjobs samd.
              • -1 (1 vot)    
                roman..lasa-ne lasa-ne (Luni, 29 septembrie 2008, 10:39)

                romania..tara cui? [anonim] i-a raspuns lui Astor

                Am 22 de ani mai am un an si termin politehnica in cluj.Am un salar de 21 de mil, pe persoana fizica autorizata ca asa imi dau bani la firma la care mam angajat de un an de zile.Nu ma pot baza pe un ajutor de la parinti ca se descurca si ei cum pot(+mai am o sora la voi acolo in bucuresti, numa ea stie cum se descurca).Platesti chiria, telefonu,cheltuieli..bla bla un sapun si cele trebuitoare omului:)..si raman cu ce?....
                Nu va zic cu ce raman...mai ajutati parintii cu ceva bani ca is ai tai si altii nu ai.Acasa nu ma pot intoarce ca ii zalau...multi dintre voi nu ati auzit de el(sarac oras).Am fost la banca sa vad ce credit as putea sa scot eu cu PFA...OMG..imi venea sa o omor...cica din octombrie cei cu pfa nu pot sa scoata bani multi...si zic atunci cati pot sa scot...la salariul meu...o sa ma chinui sa imi scot niste bani sa imi iau o masina adusa din germania la vreo maxim 5000 de euro cu toate taxele, pe vreo 5 ani.
                Poate ma grabesc eu dar apartament nici cum in urmatorii ani...Imi trebe un avans ca sa nu ma omoare aia cu ratele lor...ala cum fac rost de el..
                Am o oferta din USA la o firma de programare...asta ca is bun si mi-am sacrificat anii de faculta..daca ma duc acolo da o sa am bani da o sa raman cam singurel..gagica, pretenii, familia...WTF...aici chiar nu se poate..dupa ce termin faculta sa zicem ca in 3 ani ajung la o mii de pe luna, si daca pot pe cartea de munca...si tot trebe sa ma casatoresc si sa imi pun parintii mei si ai sotiei sa isi puna casa gaj pentru apartamentul meu?..pe soramea si pe sora/fratele sotiei cine ii ajuta dupaia?...Sa emigreze romanu?...I hate my country!!
    • -1 (1 vot)    
      Chiar asa de rau este pentru tineri in Romania? (Vineri, 26 septembrie 2008, 19:42)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui miratul

      Chiar asa de rau este pentru tineri in Romania?
      Nu credeam dar dupa ceea ce scrietzi se pare ca nu deloc placut din punct de vedere material pentru tineri
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:36)

    roman ca oricare altul [anonim]

    ... bun articol... Sunt cam la aceasi varsta ca si tine, cam in aceasi situatie si am aceeasi mare frustrare de a vedea orice jeg de locuinta la preturi incredibile.
  • +7 (7 voturi)    
    Fara pereti interiori (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:41)

    Stefan [anonim]

    Am inteles, fara pereti interiori ajungi destul de ieftin ... da' fara pereti exteriori oare cat te duce ?!?
  • -8 (14 voturi)    
    Sanatos sa fii.... (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:43)

    asintex [anonim]

    Probabil esti batran si demodat! Media salariala a tinerilor este de 1000euro. Doar cei batrani si/sau incompetenti au sub....
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:08)

      x [anonim] i-a raspuns lui asintex

      va urez sanatate si dvs... cred ca ati uitat de cei care NU au terminat facultati de 1. informatica, 2. economie sau 3. lucra in resurse umane..
      excludem liber profesionistii, care nu-s angajati si nu-i incadram la "medie salariala".
      si nu trebuie sa fi incompetent ci chiar bun si-ti gasesti greu si acei 300 EUR net..
      • -4 (6 voturi)    
        300 euroi (Vineri, 26 septembrie 2008, 17:41)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui x

        ce spui frate , de ce ai impresia ca numai cu astea 3 specializari sari de 300 de euroi?
        vad ca ai net , uita-te pe site-uri de joburi si ai sa vezi ca unt oferte multe si in tara si in afara.
        daca esti indaptat nu te mai plange.
    • -2 (4 voturi)    
      qewr (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:40)

      dx [anonim] i-a raspuns lui asintex

      bah ma lesi?
    • +1 (1 vot)    
      Dupa cate voturi cu "-" ai (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 13:09)

      Astor [utilizator] i-a raspuns lui asintex

      Se pare ca si cei frustrati au sub.
    • 0 (2 voturi)    
      in ce lume traiesti... (Luni, 29 septembrie 2008, 16:40)

      X [anonim] i-a raspuns lui asintex

      ca in cea reala se pare ca NU. nici macar un avocat stagiar nu castiga in primul an 1000 E...asa ca lasa vrajeala cu incompetenta si varsta inaintata...poti sa fi tanar si sa nu castgi o mie de eura desi esti toba de carte. mataluta, poate vi din partea matusii, mamei iubitei dumitale, finului de la primarie, etc...de ajungi sa castigi 1000 de la primul job....
  • +5 (5 voturi)    
    au aparut bonusurile (Vineri, 26 septembrie 2008, 13:49)

    adi.i [utilizator]

    Ce imi aminteste de ofertele din afara din timpul prabusirii..
  • +2 (4 voturi)    
    sa te casatoresti ..... (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:09)

    elaxxx [utilizator]

    de nici doua luni mi-a zis un coleg grec ca se insoara pentru ca in doi si chiria pare mai ieftina, ce casa, rate - la asa ceva nici nu viseaza.... deci fratilor nu va mai plangeti al noi inca peste 50% din populatie sta in locuita proprietate personala
    Acolo deja sunt mai putin de 50% care stau in casa lor, si inca foarte multi stau la mama acasa si la 40 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      mda... (Vineri, 26 septembrie 2008, 17:05)

      ura-si-la-gara [utilizator] i-a raspuns lui elaxxx

      scuze, dar asta e exemplu??

      adica e normal sa nu poti nici macar sa iti permiti chirie la 40 de ani? si nu ar trebui sa ne plangem?

      hai sa nu ne mai luam de exemple extreme.

      Orice om acum poate sa produca mai mult decat acum 100 de ani. Iar acum 100 de ani era jenibil sa ajungi la 30 si sa nu iti fi construit casa.
      Deci ce naiba s-a intamplat intre timp de luam mizeria asta (de pretutindeni) cu imobiliarele drept o normalitate??
  • +2 (2 voturi)    
    Un articol reusit (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:23)

    Rali [utilizator]

    Ritm alert, subiect bun, scriere cursiva si plina de umor.
    Ceva mai mult decat banalele comentarii cu analistii imobiliari gen Zilisteanu sau cine stie ce multinationala imobiliara care face afaceri aici si care ne invatau ca preturile nu merg decat in sus!
    S-a dus boom-ul a venit crack-ul.
    Eu zic ca autorul a uitat sa spuna ca a fost la utima editie a acestui targ, ca in curand nu se va mai construi pt ca nu are cine sa cumpere.
    Vinovatul principal : BNR -ul care a dat drumul la creditele care au dublat preturile. Acum tot imbecilii astia vin sa reduca accesul la ele.
    In 2006 vara un apartament vechi era 65000 euro si in primavara lui 2008 acelasi apartament era 160000 euro. Care o fi valoarea lui reala?
    Sa vedem peste 2-3 luni, cum acesta va fi pe la 100000 daca se va vinde. Cat despre speculatorii cu 1400 euro/mp construit+TVA, nu mai au nicio sansa sa vanda in urmatorii ani vreun apartament!
    O sa fie la fel ca in Spania, multe blocuri goale sau santiere parasite.
    • +1 (1 vot)    
      EXACT (Vineri, 26 septembrie 2008, 16:07)

      ATENTIE [anonim] i-a raspuns lui Rali

      NU cumparati decat apartamente terminate, finisate, in nici un caz in stadiu de proiect
    • 0 (0 voturi)    
      de unde si pana unde ? (Vineri, 26 septembrie 2008, 16:14)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Rali

      Cum bun dom'le ? Doua randuri mai jos pe site este un comentariu de-a lu' Vosganian in care se precipita sa spuna ca piata imobiliara scade...
      Intre timp vad ca se face reclama la apartamente DIN AFARA BUCURESTIULUI... si preturile-s greu de imaginat... adica... se promoveaza apartamente de 2500/mp !!! in zone (ma repet) limitrofe Bucurestiului ?! Care-s idiotii dispusi sa-si ia asemenea tzepe ?! Adica... pe langa aeroport ... dupa ca ce este la mama dracu (10 -15 min de DN1, langa autostrada BV), iti mai suiera si toata ziua avioanele pe sub mustati... Oare nu o avea legatura cu "intentia" lu' Tariceanu'
      de a "inchide" Henri Coanda ???
  • +2 (2 voturi)    
    rabdadare (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:26)

    luputehno [anonim]

    vremea cand se vor ruga sa priviti oferta lor nu e departe.vara trecuta am vizitat londra si erau aceleasi probleme ca la noi o explozie a preturilor...acuma statul se gandeste la tot felul de beneficii ptr a resuscita piata imobiliara.primul care a spus raspicat ca piata va cadea...a fost patriciu...analistii imobiliari au zis ca vrea sa cumpere de aceea lanseaza zvonuri in piata.la nivelul nostru de salarizare...si la conditiile pietei financiare se preconizeaza o rectificare a preturilor si de 50%.vai de cei care au credite astronomice....la dobanda de azi si la 4 lei preconizati ptr euro la iarna...nu i vad bine.o sa fie un fenomen invers...toti vor vrea sa vanda si putini o sa cumpere.
    • 0 (0 voturi)    
      NU AU ZIS (Vineri, 26 septembrie 2008, 16:09)

      aface [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      toti se mirau de Patriciu ca el construieste birouri si apartamente pe langa Casa Presei Libere
  • +1 (1 vot)    
    si totusi se invarte (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:37)

    preturi aberante [anonim]

    Ma intreb cine sunt cumparatorii la preturile cerute de astfel de dezvoltatori? In primul rand, acolo unde se construieste acum, lipseste infrastructura - apa, canal, gaz, electricitate, drumuri - apoi celelalte facilitati - magazine, scoli, gradinite... desi sunt de formatie liberala, cred ca in proiectele de dezvoltare trebuie sa se implice si autoritatile locale si centrale, incheind parteneriate profitabile. Numai ca la noi nu se face nimic pentru binele public decat daca iese o spaga pentru cel care ar trebui sa semneze... nu semneaza pentru ca nu isi da seama ca sufera alaturi de oamenii de rand asteptand in trafic sau cautand loc de parcare, locuind intr-o vila, de care cel mai apropiat punct de aprovizionare e la cativa kilometri, scoala copiilor la fel... copii care n-au cu cine se juca fiindca vecinii de tapsan n-au copii ...La astfel de conditii, preturile aberante sunt si mai dezavantajoase... nici nu mai conteaza cati si-ar permite, atata timp cat chiar si acestia ar avea conditii de vecinatate precare...
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:12)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui preturi aberante

      Fonduri de investitii, speculatori, bani negri

      Astia sunt cei mai multi care au cumparat. Vor trebui sa-si retraga banii la un moment dat si atunci sa vezi explozia ofertei pe piata de apartamente noi.

      Ghici cine reprezinta cererea atunci. Exact clasa "medie plus", cu salarii intre 1500 si 3000 mii pe familie. Pe asta se bazeaza ei. Problema e ca cei ce au salariile astea s-au cam desteptat si se intreaba de doua ori daca sa-si dea jumatate din munca de o viata pe un apartament.
  • +2 (2 voturi)    
    fara comentarii....la pret! (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:40)

    Florin [anonim]

    ...simtul ridicolului nu il mai au de multa vreme in Romania , constructorii; pai cu banii astia iti cumperi casa in Germania, Austria si orice alta tara civilizata; insa maharii constructiilor vor sa scoata de pe urma bietilor oameni profituri nu de 20-30% ci de 100-200%, ca deh de unde sa isi cumpere Q7?! poate inca or mai fi oameni slabi de inger care sa dea bani pe asa ceva dar intr-un final si romanul se va destepta si atunci preturile vor scadea; ma mai intreb un singur lucru:OR FI APARTAMENTE DE SE INVART DUPA SOARE, DE IS ASA "IEFTINE"?!
  • +2 (2 voturi)    
    FALIMENT (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:03)

    kosstelino [anonim]

    mă bucur sa vad cat mai multe falimente pe piaţa imobiliara, sa vadă cum este sa fii disperat când nu ai cu ce sa-ţi plăteşte datoriile la banca... poate se vor trezi la realitate speculanţi manelisti care nu au in cap decăt "şmecherii"si"combinaţii"
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 10:06)

      dinu-paturika [anonim] i-a raspuns lui kosstelino

      Din pacate faflimentul astora va atrage dupa el drama a multi romani care se vor fi imprumutat de la banci si raman fara apartamente pentru ca dezvoltatorii vor da faliment si cu ditai creditul in spate. Din pacatet stiu cazuri si nu ai cum sa iti recuperezi banii de la dezvoltatori. Ala face 5 ani de inchisoare si apoi traieste mai departe razand si tu duci creditul in spate o viata intreaga :(
  • +3 (3 voturi)    
    nu esti patriot domnule!!!! (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:05)

    ALEX.DUMITRASCU [anonim]

    Nu esti patriot domnule!!!!
    Ar trebui sa fii mandru ca iti creste ceva fie el si pretul locuintelor.
    Ce daca faci copii pe strada si daca se face prastie din sistemul bancar?
    Nu-ti dai seama ca pe seama cresterii asteia , creste si PIB-ul?
    Si noi astia care ne-am vandut oile sa cumparam teren, ce facem acum?
    Pai noi am dat o oaie pe un hectar si acum nici o oaie pe metru patrat nu putem sa mai luam?
    Fa bine si intelege-te cu socru" fa-te si bigam daca se cere si cumpara fir-ar mama ta a dracului!!!!!
    WWW.guvernarea.ro
  • +2 (2 voturi)    
    Preturile au luat o la ''VALE'' (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:33)

    Cumparator'' [anonim]

    In momentul de fata imi caut un apartament in zona BERCENI si va spun sincer si va asigur ca preturile apartamentelor au scazut.
    Am vizionat apartamente care acum 2-3 luni aveau preturi de genul 120.000 E - ap 2 cam decomandat conf I cu imbunatatiri, acum aceelasi apartamente au ajuns la 95.000 E in momentul de fata sa nu mai vb de cele care sunt construite in anii 70' care nu se mai vand deloc.
    In ciuda celor care zic ca piata imobiliara nu a suferit si nu va suferi schimbari, APARTAMENTELE S-AU IEFTINIT SI VOR CONTINUA SA SE IEFTINIEASCA (si cand spun apartamente ma refer la cele vechi - comuniste dar si la cele noi).

    Toti agentii imobiliari ma asigura ca NU se va intampla asta, profita ti acum, PROSTII - e atat de logic ca ''piata imobiliara se duce la vale''.

    E de bine fratilor !!!!!!!!
    • -6 (6 voturi)    
      Esti un idiot ! (Vineri, 26 septembrie 2008, 16:18)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Cumparator''

      Ca nou proprietar al unui apartament fix in centrul Bucurestiului, pot sa te contrazic. Blocul este, intr-adevar, vechi, 1940-45' cred, dar cu o super vedere !
      Ce te face pe tine sa crezi ca eu as vinde acest apartament sub pretul de achizitie plus inflatia !? Esti deplasat ! Ca mine gandesc mii de oameni ce vor sa-si vanda locuintele recent achizitionate.
      Preturile scad, recunosc, in cartierele limitrofe (Iancului, Obor, Titan, cele pomenite in articolul de mai sus, s.a.), unde sunt blocuri specific comuniste si prost impartite !
      Ce se vede pe-aici (articole, diversi forumisti, etc.) sunt "fitile" aruncate. Unde am cautat eu apartament, din ianuarie a.c., pana in august, cand am reusit sa-mi gasesc, preturile la apartamentele vechi (zona centrala), NU AU SCAZUT !
      Cat despre apartamentele noi, care NU sunt in Bucuresti, nu am ce zice...
      In atentia mea este urmatorul lucru: numai mass - media face aceasta "scadere" vazuta, caci eu, sincer, nu am simtit-o ! Repet: am fost la zeci de vizionari in perioada in care se preconiza aceasta "scadere", caci un chilipir nu jeneaza pe nimeni, sunt sigur !
      Am senzatia ca inca stai cu parintii... si... lipsa de bani sau motivatie iti da drept recompensa aceasta "scuza" inexistenta !!!
      • +7 (7 voturi)    
        Explicatie (Vineri, 26 septembrie 2008, 17:04)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Alex

        1. Daca ai cumparat cu banii jos, bravo tie ! Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de vedere. Spor la inlocuit tevi, fire electrice, tencuiala, acoperis si ce mai ai pe acolo. Intr-adevar, esti in buricul Bucurestiului, o capitala civilizata, cu oameni simtiti, aer curat.

        2. Daca ai luat credit, in Euro, spor la platit rate ! In iarna Euro va creste, dupa perioada electorala si inflatia va creste iar BNR va fi nevoita sa mareasca din nou dobanda pentru temperarea inflatiei. Sper sa ai o crestere salariala mai mare decat inflatia si cursul valutar, altfel...

        3. O data la 30-50 de ani se produce un cutremur cu magnitudinea mai mare de 7 grade Richter. Ultimul a fost in '77. Daca faci un calcul si ti-ai luat un credit pe 20 de ani, il cam prinzi. Si nu cred in argumente de genul: daca a rezistat la un cutremur, mai rezista inca...Intrebare: cat valoreaza viata ta in cazul asta? Un apartament cu vedere in centrul bucurestiului?

        4. O gandire de genul: ' Ce, sunt eu mai prost sa vand cu mai putin decat am dat + inflatia?' te va face sa-ti musti buzele in momentul in care vei fi nevoit sa vinzi.

        5. Cat despre preturi :) Ma faci sa zambesc. Intreaba si tu pe cineva avizat in domeniu sau deschide macar o carte de economie de clasa a 11-a si vei gasi raspunsuri interesante despre mersul economiei (si in sus dar si in jos). Iar valoarea unui imobil in cazul de fata este data de mai multi factori , si nu doar de: cat am dat eu + inflatia. :) Esti comic !
      • +2 (2 voturi)    
        serios? (Duminică, 28 septembrie 2008, 1:09)

        r [anonim] i-a raspuns lui Alex

        o sa il vinzi mai ieftin decat l-ai luat la fel cum iti vinzi un telefon mai ieftin sau cum vinzi o masina mai ieftin decat ai luat-o. pentru ca se uzeaza moral, pentru ca ai nevoie de bani, pentru ca vrei sa o vinzi si nu iti da nimeni cat ceri pe ea, pentru ca ...
    • 0 (0 voturi)    
      ai atat de multa dreptate.... (Luni, 29 septembrie 2008, 16:44)

      me [anonim] i-a raspuns lui Cumparator''

      ce logic ca se duce in jos...voi va dati seama...un app. din anii 70 + 30 ani ipoteca = monument istoric in pragul demolarii cu buline pe toate coturile...si unde mai pui ca tu (acum tanar de 20 si ceva de ani) tocmai te pregattesti sa iti insori/mariti copilul odata cu ultima rata la banca...halal viata dupa anii in care ne-am tocit cu toii coatele pe bancile universitatilor romane...si astea din ce in ce mai slaba...
      ce-i drept ne ofera de toate tara nostra draga...a se vedea ghilimelele..
  • +4 (4 voturi)    
    nu cumparam, sa stati cu ele .... (Vineri, 26 septembrie 2008, 15:39)

    satul de smecheri [anonim]

    .....haha ha, trebuie sa fi idiot sa cumperi o locuinta la preturile astea astronomice si in zone fara multe facilitati indispensabile, spunea un cititor, adevarat anglia e la pamant, spania si mai si,.... nu cumparati, profitul lor e imens pentru ca sunt lacomi, manelisti avari, smecheri burtosi....sa astepte ei sa cumpar locuinte de al ei, nu fiti fraieri oamenii buni, nu va lasti jegmaniti.........
  • +3 (3 voturi)    
    bun articolul! (Vineri, 26 septembrie 2008, 16:38)

    carmen [anonim]

    inspirata modalitatea de prezentare a informatiei,f bine si modern conceput articolul, info clare/complete intr-un text cursiv si,in sfarsit,diferit de banalele-exprimari-tipizate-clasice..felicitari! mai asteptam articole in genul acesta!..despre subiect: si in cluj au scazut preturile..degeaba "geme"ziarul de oferte la preturi neschimbate de anul trecut ptr ca tranzactiile se fac la preturi mult mai mici...
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca esti vreun agent imobiliar !!!!! (Vineri, 26 septembrie 2008, 16:45)

    Cumparator'' [anonim]

    .....de te ai deranjat asa, daca eu in momentul de fata imi caut apartament si in fiecare zi vizionez de m am saturat si vreau sa ma repet ca sa intelegi si tu :
    apartament conf 2 decomandat 4/4 pe soseaua oltenitei cu multiple imbunatatiri, l am vazut aseara are pretul de 89.000 E, tu vi sa ma contrazici ca nu s au ieftinit.
    Pai ce sa ti fac daca ai vrut zona centrala?!?!?!?! eu te cred ca ai dat o avere pe apartamentul ala din 45 parca, care daca stam bine sa ne gandim e facut dupa normele vechi de constructie si de rezistenta, adica inainte de 77 (inainte de cutremur ), pentru ca de abia dupa s au schimbat.
    Ce motive as avea sa aberez ????? daca asta e starea de fapt a pietei imobiliare in momentul de fata.
    Toti se tem ca dupa octombrie nu isi vor mai vinde apartamentele pentru ca cererea va scade din luna in luna din cauza normelor BNR.
    Intradevar sunt vanzatori care inca tin la pret, dar tot acesti vanzatori stau cu apartamentele de luni de zile, pe de alta parte ar trebui sa ne gandim ca totusi e zona berceni iar un om care are bani ........ca tine ..........nu se muta in aceasta zona, poate si din prisma faptului ca e la iesire din Bucuresti..........si nu prea gasesti "wiew" pe acolo.

    Domnule agent imobiliar crede ma pe cuvant ca nu sufar de scenarita.
  • +5 (5 voturi)    
    scenariu (Vineri, 26 septembrie 2008, 19:33)

    nashul [anonim]

    Doi tineri (venituri nete 7 000 ron), cash in banca aprox. 90 000 euro. Ansamblu rezidential in apropierea crematoriului din articol (ceva mai departe totusi). Blocuri inalte. La salariile si suma consistenta de mai sus pretentiile sunt pentru un apartament cu 3 camere (85mp). Agenta de vanzari dixit: 250.000 euro cu parcare + daca nu luati pe loc, intr-o luna crestem pretul la 300 000. Deci: trebuie sa dati toti banii si sa faceti credit pe 30 ani pentru 160 000 - 210 000. Total de plata avans plus creditul achitat in 30 ani: aprox. 570 000 - 720 000. Ce se poate observa: daca cei doi nu obtin creditul intr-o luna, platesc in plus in 30 de ani ... atentie!!!! ....150 000 EURO (cam atat costa acum o casa cu 6 camere in Florida, USA). Cei doi tineri pleaca scarbiti. Au trecut de atunci 6 luni si agenta de vanzari trimite celor doi tineri care fac parte din cererea solvabila un mail pe saptamana cu diverse oferte (va platim taxele la notar, va dam o excursie la Paris, va dam un aragaz, un bax de bere etc). Concluzie: toti cei care cred ca cererea este alcatuita numai din idioti vor plati scump dpdv financiar.
    Inca ceva, agenta de vanzari explica celor doi tineri (unul dintre ei economist de profesie): preturile la imobiliare nu au cum sa scada, uitati-va la Varsovia. Intrebare adresata agentei: atunci de ce acceptati sa va luati teapa? doar o institutie de binefacere vinde acum ieftin ceva care va cunoaste aprecieri de pret. Dezvoltatorii imobiliari sunt afiliati BOR? Trazneste-i Doamne! Da-le dobânzi din doua cifre, curs de schimb volatil si un Guvernator cu COJONES!!! Si tinerilor da-le minte sau macar o bruma de educatie economica si putin curaj sa faca invers fata de cum le cer vocile inteligente din piata.
    Sper ca povestea de mai sus sa va inspire sa luati decizia cea mai buna pt voi...
  • -1 (1 vot)    
    - (Vineri, 26 septembrie 2008, 21:30)

    ioana [anonim]

    Nu-mi dau seama ce am citit! Un articol de ziar romanesc sau citesc o poveste pentru copii? Aici nu este nimic de comentat... Cred ca este mai curand un pamflet. Imi cer scuze de deranj, dar cu sistemul din RO puteti sa visati mult si bine pana la moarte.
  • 0 (0 voturi)    
    teapa (Vineri, 26 septembrie 2008, 22:50)

    catalin [anonim]

    ca tot vorbeati de terra residece... locuiesc langa ei si va ot spune ca de cel putin 6 luni le-au inghetat si vanzarile dar si cel 3-4 blocuri aflate in constructie; Mergeti si vedeti pe soseaua Stefanesti. E aberant ce se intampla dar ca de obicei cei mici vor achita factura pentru neatentie... Ce sa mai vb de blocurile vechi... acolo e si mi aberant. Chiar : ce pret are viata???
  • -3 (3 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 0:05)

    Caron [anonim]

    De ce ar fi usor?
    Suntem toti apreciati obiectiv provesional sau social? Suntem egali in fata legii? Avem toti aceleasi drepturi si obligatii? Plecam toti de la egalitate si ne departajam dupa calitatea propriei persoane?

    Totdeauna unii mai buni ca noi sunt dezavantajati si altii mai "slabi" sunt avantajati.

    Uneori, mai rar, e chiar pura intamplare.

    Incerc sa fiu obiectiv, dar tot prin ochii mei privesc lumea, asa ca cine nu isi poate asigura o viata decenta e singur vinovat. Asta fara snobisme de genul: face orice distrus o varza de facultate particulara si se mira ca are 28 de ani si salariu de 500E . "Domne' io am facultate!?", sau vaicareli "Vai e 60000E o garsoniere veche de 30m2"

    Atat costa, motivele sunt irelevante, astepti sa iti permiti si faci tot ce poti.
    • 0 (0 voturi)    
      Statistica raspunsurilor (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 11:12)

      Alt Caron [anonim] i-a raspuns lui Caron

      Cred ca e interesant de vazut cum ar arata statistica raspunsurilor si voturilor adresate acestui articol.

      Mi se pare ca sunt foarte multe raspunsuri / voturi care
      - neaga faptul ca sunt multi care au 1000 euro la 28 ani;
      - se dezic de o atitudine prin care fiecare e responsabil de propriul succes.

      De exemplu comentariul de mai sus mie mi se pare de bun simt, si totusi are 2 voturi, ambele negative. Comentarii acide dar fara argumente calate pe cele 2 idei de mai sus in schimb au un succes nebun.

      Sincer as vrea sa inteleg cum gandesc acesti oameni, si daca in spatele judecatei lor exista totusi si argumente solide.
      Nu vreau sa trag concluzia ca totul se reduce la frustrare, vreau sa inteleg punctul lor de vedere.
  • +1 (3 voturi)    
    157 mii euro=250 miiCAD=casa 1 nivel+300 (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 0:26)

    Canadianu [anonim]

    metri patrati teren aferent in CANADA. utilitati cacalau, curent ieftin, heater si aragaz cit casa pe curent sau gaz, basement, suprafata locuibila cit sa invirti Fordanu fara sa botzesti paretii.
    Curentul max 150 CAD/luna in iernile cele mai friguroase. Impozit pe casa 100 parai pe luna
    De ce sa revin in tara sa stau intr-o cutie de chibrit.
    Si pt forumisti cu 1500 euro pe luna, sa ma mai lase. Poate din afaceri cu droguri. Foamea e mare si in bucale
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari! (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 11:13)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Canadianu

      Le vezi foarte bine de acolo, de departe ...
    • +1 (1 vot)    
      Mestere las-o mai blind (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 15:59)

      Ursul din Quebec [anonim] i-a raspuns lui Canadianu

      Mestere las-o mai blind cu (virgula) Canada, nu de alta darr nu asta este subiectul mesajelor.

      Si eu sint in Canada venit din Bucuresti, am casa (luata cu banii mai putini si cu teren mai mare decit ai spus matale mai sus) dar ma intristeaza faptul ca tinerii si mai putin tinerii din Romania nu-si pot permite in ziua de azi sa aiba o locuintza personala la un nivel acceptabil de indatorare.

      Asta era ideea mesajelor pe acest thread.
  • 0 (2 voturi)    
    pt. asta din cacanada (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 1:15)

    gigi [anonim]

    Sef, daca tu esti la "heater cat casa" de ce emiti prostii pe gura legat de salariile din Bucuresti? In anumite ramuri, de la 1500 euroi pleci. Si aici nu vorbim de directori, ci te talpasi.

    Am terminat cu cacanada, acum la modul general:

    Vad ca unii aici spun ca au mai mult si imediat sar pe ei toti care au sub. Care este problema ca avem mai mult? Asta e, ne-am orientat spre directii cautate si profitabile acum. Maine poate nu va mai fi nevoie de IT, banci, pharma si alte bazaconii bine platite si vom avea niste lacatusi si portari platiti regeste (glumesc, desigur).
    Cunosc pe cineva care a facut fac. de filologie-istorie sau ceva prin zona asta. Bun, presupun ai facut acest lucru pentru ca ITI PLACE si consideri ca TE REPREZINTA. Atunci de ce c****le mele te agiti ca ai doar 300 de euro salariu? Daca vroiai sa faci ceva pentru bani, trebuia sa studiezi ce este "de viitor". Daca ai facut pentru ca iti place, aia e.
    Pune mana, cuantifica aportul tau la institutia pentru care prestezi si vezi daca este un salariu bun sau prost. Toata lumea considera ca trebuie sa fie platita bine, dar nu are habar de ce.
    • +1 (1 vot)    
      Intrebare pentru domnu gigi (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 4:02)

      gigi2 [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Alo, domnu gigi, doar doua intrebari scurte - poti sa dai exemplu de 3 ramuri, in ce ordine vrei, in care pleci de la 1500 euroi ca palmas, si cam cu ce se ocupa acolo respectivii palmasi?
      Mersi anticipat pentru efort.
      • 0 (0 voturi)    
        notar, avocat, doctor spagar sa fiti azi (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 6:58)

        palmasi [anonim] i-a raspuns lui gigi2

        pt ca astia numai profesionisti nu se pot numi.
      • 0 (0 voturi)    
        energia poate fi una dintre ramuri (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 12:07)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui gigi2

        La ora actuala un specialist (bun) in domeniul energetic poate avea un salariu peste 1500 euro. Si nu ma refer la cei care fac "business" in aceasta zona (notati ghilimelele) ci la un bun "palmash" (specialist, manager de proiect etc)
        ... In plus, eu am plecat acu' catva timp de la un astfel de salariu la o firma din Vest, tocmai pt. ca avand 1500 in Romanica nu esti "eligibil" pt. multe (inclusiv un imprumut sa zicem mai consistent).
        Concluzia: nu stati, nu asteptati, nu sperati ! Actionati !
        Si un pic de 'bafta' ! :)
        • 0 (0 voturi)    
          Salarii de 1500 Euroi (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 21:57)

          georgel [anonim] i-a raspuns lui Eu

          1500 Euroi pe luna de specialist angajat "prin concurs", cu relatii tip tata/nasu' /vecinu'/cumnatu'/etc. un telefon mic acolo , care cotizeaza cu o spaga, nici prea mica , nici prea mare , la bunastarea mai marilor, in orice domeniu, energie , sinergie, cu facultatea (particolera de preferinta) facuta, eventual, la fara frecventa ori la (cit mai mare) distanta ( ca e la moda) , asta da , specialist MADE IN ROMANIA. Asta poate sa cistige si 10000 Euroi pe luna si sa se creada bun.
          Pleaca tinerii pregatiti din Romania asa, de moft si de dor de aventura!
          • 0 (0 voturi)    
            Eu vorbeam serios (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 23:58)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui georgel

            ... Chiar imi pare rau de frustrarile tale...
            • 0 (0 voturi)    
              Cei cu voi ma? (Luni, 29 septembrie 2008, 10:48)

              unu [anonim] i-a raspuns lui Eu

              Io nu va inteleg dece unu care o muncit, o invatat s-o interesat si nu o stat si o asteptat dupa matusi sau nemuri sau oameni cu telefoane si are un salar bun...trebe neaparat sa fie pe shpaga pe telefoane pe neamuri...
              daca voi nu ati putut dece sa un poate altu?...Nu va e rusine?..in loc sa stati si sa va legati de altii ca dece au salarii mai mari ca ale voastre mai bine puneti mana pe invatat si mergeti si munciti...este o vorba:...tre sa fie si om sa dea cu lopata si om sa stea in birou...dar numa tu alegi ce fel de om esti...toata lumea are probleme...sa va fie rusine...
  • +1 (1 vot)    
    sa plateshti 30 ani pt o cutie de chibrituri (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 5:59)

    tzeapa [anonim]

    300 mii euro - este o vila in austria
  • 0 (0 voturi)    
    preturi nesimtite (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 8:27)

    Gicu [anonim]

    Niste preturi total nesimtite, avand in vedere ca pretul unui metru patrat util construit inclusiv terenul nu are cum sa depaseasca 1000 de euro cu TVA inclus, decat daca iei teapa. Asa ca le doresc sa-si tina apartamentele pentru ei inca 10 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    rabdare si tutun (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 11:01)

    gimini [utilizator]

    Tinerilor, mai stam de vorba peste 1-2 ani. Or sa alerge dupa voi cu ofertele iar apartamentele comunisticki le veti cumpara pe maxim 30-40.000 de euro, cum e si normal de altfel.
    • 0 (0 voturi)    
      Maxim 30-40.000 de euro. (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 16:07)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Visezi, vine criza, pleaca criza dar pretzurile nu o scada asa de mult.
  • 0 (0 voturi)    
    eu cred ca am luat teapa (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 11:43)

    cata [anonim]

    am contractat anu trecut un aparatment si acum e pe terminate. in situatia actuala nu as mai face acest pas (sa-l iau inainte sa-l vad) insa mi-ar fi frica si sa iau unul NOU abia terminat, deoarece nu stiu nimic despre cum au construit. Nici un apartament vechi inainte de 77 nu cred ca e o solutie la ora acuala, si in acest caz nu imi pun problema ca nu ar rezista la un cutremur (cred ca unele sunt mai bine construite decat o mare parte decat cele facute de asa zisii dezvoltatori si aici ma refer la cei care fac un bloc nu un ansamblu) ci pentru ca un astfel de bloc ar trebui reconditionat. degeaba iti faci tu apartamentul in interior, daca asociatia nu schimba coloanele, nu amenajeaza spatiile comune etc, tot o sa apara situatii de disconfort.
    as vrea totusi sa fecem un calcul asupra pretului totusi. avand in vedere ca in bucuresti vin destul de multi studenti din provincie care dupa ce termina studiile raman in bucuresti este clar ca va exista si cerere. Dar sa vedem si la ce pret:
    1. Bloc '80 3 camere, zona Berceni. chiria pentru un astfel de ap fara prea multe imbunatatiri este de 500 E. Nu cred ca aceste chirii se vor micsora avand in vedere ca exista cerere si daca luam in calcul ca va trebui la un moment dat sa intram in legalitate si sa nu le mai platim la negru fara ca proprietarul sa nu plateasca taxe si impozite ( adica cam 105 E). deci pentru un astfel de apartament o rata corecta ar fi de 500 E de unde rezulta ca partamentul ar putea fi luat cu 80-90k
    2. Bloc nou. Calculez pentru o locatie la marginea sau imediat langa bucuresti. mai sus cineva a spus ca l-a costat cam 650E/m pentru casa. Presupunem ca acesta este pretul de cost pentru un m bine finisat si fara TVA. Cum rata dobanzii este de 10% profitul dezvoltatorului ar trebui sa de 20% pe an. cum proiectul dureaza doi ani voi aplica 2 mojorai de 20% pentru cei 650 cost => 936 plus costurile de vanzare (comisioane, etc) se face cam 1000 E +TVA plus parcare plus spatii verzi (daca exista)
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 12:11)

    Eclesiastul [utilizator]

    Imi pare bine ca o gramada de smecheri gen oierul de la steaua sau actionari "seriosi" de-afara or sa o ia in mana ptr. simplu fapt ca lumea a inceput sa se destepte. Asa ca investitorii care se gandeau la tunuri...inca odata...or sa o ia in mana!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ultracentral (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 14:50)

    Taran in capitala [anonim]

    Cel mai bine este sa te muti acum langa aeroport, pe henri coanda. in felul asta aici va fi buricul targului (nu e IKEA acolo? - cu asa un magazin nu mai ai nevoie de nimic altceva).
    Partea buna este ca in vechiul centru putem face loc pentru tigani (asa cum e in Timisoara unde in casele vechi nu mai vezi decat tiganii)
    Iar casa poporului ar fi numai buna pentru bulibasha - poate se muta cel din Slatina acolo ca sa poata intra cu mertanul direct in casa.
  • +1 (1 vot)    
    casa in regie proprie (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 15:24)

    scripcaru [anonim]

    Stiti cit costa o casa facuta cu o echipa de mesteri care se pricep la asa ceva (au mai facut case pe care le puteti vedea), nicidecum firma? La 100 mp amprenta plus 100 mp etaj (mansarda), costa la rosu inclusiv cu acoperis tip Lindab, maxim 40.000 euro (manopera plus materiale). Pui ferestre cu 7000 euro, tragi utilitatile cu 5000 si adaugi arhitect plus structurist 3000-5000, depinde cum gasesti. Dar toate astea presupun muuuulta alergatura cu actele si studii sa cauti materialele optim pret/calitate. Suni direct la fabricile de caramida, iei ciment engros (cam 500 de saci ptr casa la rosu, dar in transhe). Total, 55.000 euro la rosu dar acoperita si inchisa. Daca ai 300 mp teren deja, esti scos! Iar interioarele le faci incet-incet. COSNTRUCTORII VIND CU PROFITURI MINIM 200-300 LA SUTA!!! Asa ca pun mana si alearga, munceste, citeste net si carti specialitate, dormi noaptea doar 4 ore si construiesti singur (cu echpe particulare). Daca esti din Bucuresti, ia materiale de constructie din Ploiesti/Buzau/giurgiu, sint muult mai ieftine, la fel si arhitectii !! "Succesuri! " (eu asa am facut si mi-a iesit casa de 220 mp construiti la 320 euro/mp, mobilat si cu perdelela ferestre si floricele prin curte, dar fix acum 1 an si jumatate am terminat-o...unde va la 50 km de bucuresti...)
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitarile mele pentru reusita (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 17:57)

      Romanul din Quebec [anonim] i-a raspuns lui scripcaru

      Interesant, felicitarile mele pentru reusita
      Dupa calcule prezentate de dvs. costul total al casei a fost de 70,400 euro.
      Intrebari:
      Cit a costat terenul?
      Cit costa in 2008 terenul?
      Cit costa aceleasi materiale in 2008?
      ...si alte intrebari daca primesc raspunsuri.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 18:04)

      codrii [utilizator] i-a raspuns lui scripcaru

      foarte adevarat +/- 10% din proprie experienta
  • 0 (0 voturi)    
    TEST (Duminică, 28 septembrie 2008, 10:44)

    jonny bravo [anonim]

    Nu va mai certati ca chiorii.

    Faceti asa - luati 3-5 bucati proiecte imobiliare finalizate in ultimele 3-4 luni.
    Seara, faceti un tur pe la ele si vedeti cate lumini sunt aprinse, cate apartamente sunt locuite. O sa aveti o surpriza mareeeee. Asa va convingeti singuri, nu va mai prostesc unii si altii, ca m-am saturat de voi.

    Sau mai bine fiti comozi in continuare si faceti credite pe zeci de ani. E bine si asa.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo scripcaru (Luni, 29 septembrie 2008, 8:22)

    Geo [anonim]

    Si eu intentionez sa imi fac casa in regie proprie, am un coleg care a facut casa de aprox. 350mp cu 70.000 eur la rosu, inchisa complet. Eu ma gandesc la ceva in jur de 100mp pe nivel. Norocul meu este ca am dea terenul undeva in Otopeni pe stanga (cam la 1km undeva la capatul strazii Grivita) pana sa ajungi in centru. Inca se mai gasesc loturi cu undeva in jur de 80eur/mp.
    Daca faci un mic calcul un teren de 400mp (utili in jur de 330) costa 32.000EUR acum. Casa in regie proprie de 200mp undeva in jur de 80000 eur.
    Total 112.000, norocum meu este ca eu am deja terenul de acum cativa ani cand era mai ieftin. Cert este ca in zona ai deocamdata curent si gaze. Este proiect in Otopeni pentru canalizare, dar o sa mai dureze... pana atunci fosa septica si fantanica :)
    Pentru mine este o solutie buna, o sa am 200mp casa, teren destul (raman 220mp) pentru o parcare si o mica gradina.
    Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    dezinformare :P (Luni, 29 septembrie 2008, 11:53)

    alex [anonim]

    articolul asta nu e documentat OK. sunt in proces de achizitie una bucata apartament 3 camere, 101mp utili in voluntari la 200m de complexul Terra Residence pe care o sa platesc mareata suma de 125k E. Am fost si la acest targ de imobiliare si ofertele dpdv al preturilor erau complet altele.. in Terra 3 camere - in jur de 170k, in nici un caz 300k...
    Cred ca se incearca sa se umfle aiurea preturile cu scopul de a panica consumatorii... nu stiu preturile decat in zonele unde am studiat eu problema... in voluntari, ap. terminate, gata de mutat variaza intre 97,000 si 170,000 ... in ghica-tei intre 130 si 200, in vitan intre 100 si 150, etc...
    puneti mana si cautati, nu va mai luati dupa ce scrie hotnews :)
  • 0 (0 voturi)    
    parca avea-i apartament (Marţi, 30 septembrie 2008, 9:43)

    luci [anonim]

    acum zici ca l-ai contractat...
    crezi ca 125000 euroi este o suma mica?
    tu cjiar crezi ce spun unii ca ei castiga 1500 euroi ca sunt destepti?
    cate cazuri sunt din astea? iti spun eu, foarte putine... marea majoritate castiga la jumatate...
    si apoi daca faci un credit in banca pe 25-30 ani, suma de RAMBURSAT este mai mult decat dublu, la conditiile actuale, si nu vin vremuri bune...
    te intrebi asa ca prostu', se merita sa muncesti o viata, sa faci sacrificii atat de mari, cdoar pentru o casa(amarat de apartament?)...
    pentru cei care se cred asa destepti si orientati, daca toata lumea ar veni in bucuresti, ma refer la cei care si-au tocit coatele in facultati..., ce se va intampla?
    vor castiga toti 1500 de euro pe luna?
  • 0 (0 voturi)    
    exemplu (Marţi, 30 septembrie 2008, 9:52)

    luci [anonim]

    pp ca aveti un avans pt apartament, solicitati un credit de 100000 euroi pe 25 ani.. stiti cat aveti de rambursat? daca mergem pe o dobanda(DAE) de 9 %, in care am inclus si comisioanele lunare sau alte costutri legate de asigurare, etc., aveti de rambursat suma de 252000euroi, daca mergem pe DAE=11%, aveti de rambursat suma de 291000 euroi... daca puneti pe un termen mai mare, suma se mareste... nu mai vb de faptul in in primii ani (cel putin jumatate din termenul de rambursare), suma achitata din credit este minuscula comparativ cu dobanda...
    asa ca ganditi-va de doua ori inainte de a solicita un credit pt o amarata de casa...
  • 0 (0 voturi)    
    offf... (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:46)

    alex [anonim]

    luci.. iarta-ma daca sunt cinic dar putin imi pasa de underpayment-ul din romania... si conditia necesara sa sari cu salariul de 1500 nu este facultatea sau alta patalama... ci pur si simplu dorinta si disponibilitatea de a munci pt ei. toata lumea se vaita ca sunt salarii mici si oameni atat de bine pregatiti platiti putin... bull-shit I say! gradul de pregatire vs asteptarile salarial pt un proaspat absolvent de facultate este infricosator de debalansat... toti se vaita, putini chiar incearca sa faca banii astia. cei mai multi asteapta sa le vina doar pt ca viata e grea, scumpa si are multe aspecte. eventual sa le dea statu o casa ca asa era pe vremuri... bull-shit again!

    cat despre sfatul tau de a ma gandi de 2 ori inainte sa iau un credit... well - sa zicem ca ar putea foarte bine sa ramana la stadiul de sfat :)

    eu vad lucrurile asa - pt un cuplu tanar, 25 ani, 3500e/luna venit cumulat, cazat momentan in garsoniera cu 350e/luna, este MULT mai ok rata la banca 800e/luna pt 3 camere. platesti la casa ta, o poti vinde peste 3-4 ani cand asteptarile sau nevoile cresc, nu mai ai proprietar, poti sa investesti in casa, ai 2 locuri de parcare, nu-ti mai scuipa vecinii seminte pe masina, etc.. daca tu ai o solutie mai buna care sa produca acelasi nivel de confort fizic&psihic in parametrii astia, te astept cu bratele deschise. daca nu... abtine-te de la pareri din astea docte. mersi.