Targul Imobiliar, episodul 2: de vorba cu un consilier de credite

de Mihai Badescu     HotNews.ro
Luni, 29 septembrie 2008, 15:50 Economie | Imobiliar

Cu un singur venit, este dificil sa contractezi o suma mare
Foto: Hotnews
La un credit ipotecar de aproximativ 130.000 euro, returnezi de 3 ori suma imprumutata. In 30 de ani. Mi-am mai facut un drum la Targul imobiliar, in acest week-end. De data aceasta, imi fac calculele din punct de vedere al unui cuplu.

Merg la standul Ipoteci Direct (consiliere independenta de credite). Retin numele firmei si, intr-adevar, verific mai tarziu pe Internet, aceasta companie are parteneriate cu vreo 16 banci, pentur care intermediaza credite imobiliare.

Ma adresez doamnei de la stand cu urmatoarea solicitare: ma intereseaza un credit pentru un cuplu cu venituri de pana in 2.000 de euro, o locuinta de pana in 150.000 euro. Poate fi un apartament de doua camere, insa zona sa fie cat de cat civilizata.

- In ce moneda ati dori creditul? ma intreaba.
- Nu stim. Auzisem de dobanzi mici la credite in franci elvetieni.
- Da, au scazut dobanzile, insa trebuie sa aveti grija deaoarece apartamentul dumneavoastra il veti plati in euro si pierdeti ceva cand schimbati din franci elvetieni in euro.
-Bun. Atunci sa zicem ca in euro.
-Presupun ca doriti pe perioada maxima de 30 de ani.

Doamna consilier de credite imi spune ca pot imprumuta de la banca 128.000 de euro la care trebuie platit un avans de 23.000. Cu un singur venit, este dificil sa contractezi o suma asa de mare, insa un cuplu ar avea acces la un astfel de credit.

Ratele ar fi:
  • 680 de euro/luna in primul an, cu o dobanda de 4,9%
  • 840 de euro/luna in al doilea an cu o dobanda de 6,9%
  • 1014 euro/luna dupa al doilea an
Suma de rambursat = de trei ori mai mult

Pentru un imprumut de 128.000 de euro, avem de platit 360.000 de euro. De trei ori mai mult decat suma imprumutata. Pe o perioada de 30 de ani.

La acest cost se adauga si un comision de acordare a creditului de 2%, ceea ce inseamna ca pe langa avansul de 23.000 de euro , costul comisionului este de 2560 euro. Administrare lunara 0%

Asta, despre costuri. Cat despre actele necesare, acestea ar fi:
  • dovada domiciliului comun pentru membrii cuplului (nu este necesara casatoria! concubinajul permite unui cuplu  sa locuiasca si sa dobandeasca bunuri impreuna, sa contracteze datorii sau sa dea nastere copiilor.)
  • doua dosare separate de ipoteca pentru un alt imobil decat cel achizitionat (acelasi in ambele dosare; de exemplu, poate fi ipoteca pe un imobil al parintilor, socrilor, prietenilor
  • dovada ca nu se platesc rate la diverse banci
  • sau, daca exista alte credite, dovada ca ratele au fost platite fara intarzieri.
Targul imobiliar Condominium 2008
Foto: Hotnews
Dar partea frumoasa acum incepe. Creditul este cat de cat la indemana, daca vrei sa cumperi un apartament vechi, care sa fie deja intabulat si sa aiba cadastru. In schimb, daca vrei sa cumperi unul in constructie, tot ai nevoie de aceste acte la banca. Insa un apartament nou nu poate fi intabulat decat dupa ce e gata, la fel, nu I se poate face cadastrul. Intreb si despre asta:

De obicei, dezvoltatorii imobiliari lucreaza cu anumite banci. Si pot fi contractate credite imobiliare, iar problema cu intabularea, cadastrul si banca se rezolva intre dezvoltator si banca.

Dar asta nu e tot. Intreb la cat va fi evaluat apartamentul cumparat, pentru ipoteca. Dar, fireste, nu am fost atent. Domnisoara imi explica inca o data:
-Nu se poate pune ipoteca pe imobilul pe care aveti de gand sa-l cumparati. Trebuie sa veniti cu un alt imobil garantie.
-Poftim? Pai, de unde sa am un alt imobil?
-Nu se poate pune ipoteca pe imobilele noi, care nu au inca  intabulare si cadastru. Dar puteti veni cu unul al parintilor, al unei rude sau, daca aveti vreun prieten, care sa garanteze.

Suna la un prieten... Cum sa nu, imediat, multumesc.

"Va asteptam pe la noi, o sa va trimitem un tabel comparativ cu oferta celorlalte banci".
 
Linkuri
Am fost la Targul imobiliar: trebuie sa ma casatoresc si sa ma am bine cu socrii

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

8667 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    ? (Luni, 29 septembrie 2008, 16:08)

    terenonline [anonim]

    pot sa comentez si eu; azi...
  • +1 (1 vot)    
    merge! (Luni, 29 septembrie 2008, 16:11)

    terenonline [anonim]

    orice calcul facut la dobanzile de azi (sau cele intuite pt anul viitor) cade; trebuie s ane asteptam la dobanzi de neimaginat in ultimii ani doar pentru ca inflatia la nivel mondial va fi ceva nou pt toata lumea. 2009 ne va spune mai multe.
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Luni, 29 septembrie 2008, 16:19)

    rakkone [utilizator]

    Este normal sa nu poti garanta cu imobilul pe care vrei sa il iei de nou. Traim in Romania, bancile nu sunt proaste sa nu stie ca multe din proiectele imobiliare noi se pot finaliza cu o mare teapa. In felul asta tu, clientul final, esti cel care isi ia teapa: banca iti da banii, girezi cu o alta proprietate, nu e problema bancii daca respectivul bloc unde vrei sa iti iei casa se construieste in 3 luni sau in 13 ani sau daca se mai finalizeaza asa, in general. Tu tre sa platesti 30 de ani pentru o schema pe hartie, daca nu platesti iti iau cealalta proprietate. E problema ta cumparatorule roman sa dai in judecata pe marele dezvoltator imobiliar daca nu face casa pentru a-ti recupera banii. Cat anume iti mai poti recupera de la o firma in faliment, daca iti mai recuperezi ceva, daca banii nu se pierd in diverse conturi offshore, asta e altceva :)

    Neeeeeeeext!
    • +3 (3 voturi)    
      avans (Luni, 29 septembrie 2008, 16:52)

      elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      prostia imensa este plata in avans a ceva fara garantia produsul finit sau al unei despagubiri
      si aici ar trebui sa intervina OPC-ul cand aceste contracte standard sunt puse sub nasul clientului fara drept de veto - adica da ai un drept sa nu cumperi, daca cumperi n-ai nici un drept asupra banilor dati iar "cererea fiind foarte mare" /pe draq/ semnezi sau ramai fara casa, ca doar de ce sa plateasca dobanda la banca dezvoltatorul daca poate lua banii de la tine - fara sa te numeasca investitor si fara sa-ti dea macar o reducere ca-i dai bani in avans sau sa-ti dea inapoi din bani daca nu respecta termenul de presare, ca de /cererea e mare/ si noi toti suntem fraieri si inghitim rahaturile lor.
      Si OPC-ul doarme pe o ureche contractele fiind inregistrate individual "nefiind standard" nu pot fi atacate decat in instanta pe cheltuiala clientului evident.
      • +1 (3 voturi)    
        despre garantii (Luni, 29 septembrie 2008, 17:23)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui elaxxx

        Nu exista garantii in care sa ma incred. Orice contract, orice garantii ar prevedea, poate sa nu fie dus la indeplinire. Dat fiind ca este un contract intre tine si un tert, daca respectivul nu il indeplineste trebuie sa il dai in judecata pentru indeplinirea fortata a prevederilor. Si ajungi in cazul de mai sus, cand judecata dureaza ani de zile, firma da faliment, banii dispar, totul la costul pierderii unei alte case, a unui divort, infarct, cancer, accident cerebral etc de draci.
        Singura situatie in care as lua ceva pe credit, de fapt in care as lua ceva in general, e cand primesc marfa in momentul in care dau banii. Acum iti dau banii, acum vreau marfa adica actele full pe casa + receptia casei + cheile. Orice altceva mi se pare prostie sinucigasa.
        Cum spun americanii, singurul caruia ii dau credit e Dumnezeu, restul sa vina cu banul jos.
        • +1 (1 vot)    
          Garantii (Marţi, 30 septembrie 2008, 11:09)

          garantii [anonim] i-a raspuns lui rakkone

          Sigur ca exista garantii. Numai ca nu stim noi, prostimea de ele. Spre exemplu bancile pot emite "scrisori de garantie bancara". Adica se prevad termene in contract cu penalitati clare care penalitati sunt garantate cu aceste "scrisori de garantie bancara". Daca dezvoltatorul nu respecta termenele, tu te duci la banca cu scrisoarea si o executi, adica banca iti da garantat banii prevazuti in acea scrisoare de garantie bancara. Problema e ca asta inseamna dpdv al dezvoltatorului bani blocati la banca si nu ii convine. Si daca te duci sa negociezi cu el asa te ia cu "nu se poate ca alea sunt pentru institutii de stat! (sic)" Adica nu numai ca ne cred prosti, chiar suntem prosti ca le acceptam conditiile.
  • +4 (6 voturi)    
    sunteti nebuni (Luni, 29 septembrie 2008, 16:45)

    The Great Cornholio [anonim]

    N-am fost clar?, ok ma repet:
    sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni! sunteti nebuni!
    daca nu e inca clar:
    SUNTETI NEBUNI FRATE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Luati credite DOAR pt ACTIVE (va aduc bani) !! (Luni, 29 septembrie 2008, 16:45)

    Adi [anonim]

    negociati !! la sange dobanda si nu pt pasive ( nu pt apart , casa in care sa locuiti )
  • +3 (3 voturi)    
    REQVIEM IMOBILIARUM (Luni, 29 septembrie 2008, 16:45)

    LUPUTEHNO [anonim]

    oameni buni.problema este simpla.tot ce a adus castiguri uriase la o mana de oameni...vor aduce greutati si suferinte de neimaginat la o mare masa de oameni.azi euro e 3,70 lei maine poate e 4??
    si dobanda....??
    nu exista baza economica si salarizari ptr asa preturi.va amanetatii viitorul familei ,libertatea si viata ptr patru pereti.nu merita .rabdare ....inca un pic si se vor vedea caderi de preturi pe care nici analistii nu le au prognozat.pacat de cei care azi se simt inrobiti de credite si sufocati de rate...
    • +1 (1 vot)    
      garantii inexistente (Luni, 29 septembrie 2008, 19:46)

      florin [anonim] i-a raspuns lui LUPUTEHNO

      este adevarat ca banca nu poate pune ipoteca pe ceva care nu este nici macar construit, nu apare in nici un act de proprietate, nu exista decat pe o schema, din cauza asta se cer alte garantii, acum una peste alta, nici cumparatorul de rand nu ar trebui sa dea acesti bani inainte sa vada imobilul, s-ar putea sa aiba mari suprize la finalizare, lucrez in banca si stiu aceste probleme, de fiecare data acest client care a dat banii inainte a fost nemultumit, si asa ne intoarcem la vechile blocuri care ce este drept, dai banii pe ce vezi, ai o siguranta si in legatura cu banca merge mai usor, este un cerc vicios, din care o sa scapam atunci cand vor veni firme serioase care au bani sa construiasca, si care vor putea vinde "din vitrina"

      numai bine
      • 0 (0 voturi)    
        garantii existente (Luni, 29 septembrie 2008, 20:55)

        cristi.suciu [anonim] i-a raspuns lui florin

        eu am vrut sa cumpar aprtament nou , construit deja, existent in beton si armatura, si povestea cu un alt imobil ca ipoteca e aceeasi. totusi nu el amintea cocosului ca daca vreau un aprtament il vreau pentru ca nu am dea unul ????
  • +1 (1 vot)    
    anonim (Luni, 29 septembrie 2008, 21:45)

    alex [anonim]

    Sa dai 1000 de euro pe luna e f mult si multa lumea ar trebui sa inteleaga ca un apartament vechi nu are cum sa faca atata.
    Peste tot in lume scad preturile numai la noi in tara se bat cu pumnul in piept firmele de imobiliare ca ce crestere a preturilor va fi.
    Poate vor da si ei niste situatii cu cate apartamente au vandut anul trecut si cate au vandut anul acesta.
  • 0 (0 voturi)    
    statistici nr. tranzactii (Marţi, 30 septembrie 2008, 1:33)

    m [anonim]

    statistici cu numarul tranzactiilor am vazut aici:
    http://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar-4565117-topul-judetelor-tranzactii-imobiliare.htm

    (pacat ca linkul nu e clickabil, cred ca tb sa-l luati copy/paste)
  • 0 (0 voturi)    
    re Targ imobiliar (Marţi, 30 septembrie 2008, 9:19)

    roman [anonim]

    Statul Roman nu protejeaza in nici un fel cetatenii sai la aceste ABUZURI ! Adica te bagi la credite pe toata viata pe un lucru pe hirtie si garantezi cu un imobil real. Esti prins intre ciocan si nicovala, un investitor imobiliar catre urmareste profituri mari si o banca privata (ca au fost vandute de politicienii nostrii ca sa facaprofituri pentru altii ) deasemenea.
    Ca sa nu mai vorbimd e bataia de joc la adresa majoritatii pupulatiei cu salariu de 200-300 EUR.