VIDEO Palat in Buftea, penthouse in Brasov si elicopter personal - totul pentru "doar" 3 milioane de euro

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 30 septembrie 2008, 14:24 Economie | Imobiliar

Adnana Residence - palatul de la Buftea
Foto: QCM
Daca pana acum ofertele in care pentru un apartament sau o casa cumparata, clientul primea si o masina gratuit, erau obisnuite, Quantum Consulting& Management (QCM) vine cu o oferta cel putin inedita adresata "unei clase sociale privilegiate". Pentru o vila cumparata cu 3 milioane de euro in zona Buftea, pe malul lacului, clientul primeste un penthouse in Brasov si un elicopter personal.

In timp ce piata locuintelor pentru middle class intampina dificultati, investitiile in proiecte de lux devin rentabile si mai ales stabile. Calculele sunt facute mai usor, iar riscul se minimizeaza. Mini-cartierul de vile, Adnana Residence, se adreseaza "unei elite a high-classului bucurestean", si este compus din trei case de 800 de mp, fiecare cu ponton si heliport. Vilele vor fi unice prin design si dotari, vor avea cate o piscina, gradini japoneze si un sistem BMS, prin care locuinta poate fi controlata oriunde din lume.

"Oferta este „the best you can get" pentru oamenii bogati, dar de neatins pentru middle class. Casa perfecta la Buftea vine la pachet cu un penthouse la Brasov si, pentru a te deplasa usor de la una la alta, mai primesti cadou si un elicopter, totul pentru 3 milioane de euro", apare scris in comunicatul QCM.

Elicopterul va fi cel mai probabil un model Robinson Raven 44, de patru persoane, au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii proiectului. Penthouse-ul din Brasov are in jur de 540 de mp, patru locuri de parcare, doua terase, doua livinguri, patru dormitoare si va dispune si de o piscina cu jacuzzi.

Adnana Residence se mai "lauda" si cu sistemul de implementare a energiilor alternative, fiecare casa fiind dotata cu pompe de caldura si panouri solare. Cele trei vile vor fi gata la inceputul anului viitor.

Reprezentantii proiectului ne-au declarat ca au in momentul de fata patru oferte pe care le discuta, una de la un proprietar de trust de presa, o alta de la un fotbalist. Ideea acestui proiect a venit dupa ce seful companiei QCM si-a cumparat un elicopter personal.
























8293 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    prost gust (Marţi, 30 septembrie 2008, 14:39)

    iul [anonim]

    mai baieti, daca aia e arhitectura si volumetria reala la vila de 3 mil, ori voi v-ati tampit ori aveti client tampiti - creditez ambele variante cu 50-50%; aveti arhitecti superbi in tara asta care nu sunt scumpi, dar trebuie sa le lasati mana libera; e penibil ce prezentati aici
    • 0 (0 voturi)    
      SONORUL!!!! (Marţi, 30 septembrie 2008, 19:53)

      CiprianS [anonim] i-a raspuns lui iul

      Bheeeeey!!!! Voi ati avut curiozitatea sa ascultati "fondul sonor"? Au cautat sunet de elicopter si au gasit un clasic - Pink Floyd (saracii de ei). Dar versurile? Au ascultat si versurile? "We don't need no education"? In context e GENIAL!
      Asa e baieti! Nu va trebe ca faceti ce vrea muschii vostri de tarani inculti da' cu bani! Sunteti penibili....
      • 0 (0 voturi)    
        Sonoru (Miercuri, 1 octombrie 2008, 15:12)

        Ionut Olaru [anonim] i-a raspuns lui CiprianS

        Melodia se leaga stilistic si de elicopter si de constructie. Ca tu nu ai idee cine sunt Pink Floyd si care este mesajul acestei melodii e alta chestie .

        In fine, mie mi se par chiar foarte dragute vilele si zona arata superb.
  • +2 (2 voturi)    
    ........ (Marţi, 30 septembrie 2008, 14:42)

    dana [anonim]

    hahahahahahaha! ma lasi cu "high-classu" lu' peste!
  • +1 (1 vot)    
    3 milioane ca in 3000000? (Marţi, 30 septembrie 2008, 14:59)

    EccE [anonim]

    Singurul lucru folositor din oferta asta este elicopterul, sa survolezi tara gropilor (..de asfalt, de gunoi, de prosti care dau in ele) de la mare intaltime..dar elicopetrul ala se cumpara pe mult mai putini bani
    • +1 (1 vot)    
      333.000 $ ca sa fiu exact (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:16)

      Traficantu' De Inluentza [anonim] i-a raspuns lui EccE

      O cautare pe maritul www ne releva acest aspect...Mwuaahahahaha =)) ...Jesus,o tara a oamenilor cu elicopter,pazea...
      • 0 (0 voturi)    
        vai ce teapa! (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:47)

        lol [anonim] i-a raspuns lui Traficantu' De Inluentza

        http://www.businessmagazin.ro/actualitate/afaceri/qcm-investeste-2-4-mil-euro-intr-un-ansamblu-rezidential.html?5846;2447589
  • +2 (2 voturi)    
    e foarte util elicopterul (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:04)

    Poznovici [anonim]

    ...poti sa-i scuipi mai de sus in cap pe dezvoltatorii astia becalisti cu gusturi indoielnice:)
  • +2 (2 voturi)    
    La caras direct din elicopter (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:10)

    SdS [utilizator]

    La 3 mill EUR voi vreti lux?!?! :) Ce mai sunt 3 mill in ziua de astazi pentru un romanas potent financiar?

    la asa pret modic numai poti sa-ti iei decat o vila cu arhitectura indoielnica si teren gramada, ca sa poti auzi maneaua vecinului fara probleme. Iar cand nu baga vecinu' muzici de gratar, da proprietaru' de viloi drumul la cd-ul din dotarea standard de la elicopter in timp se da la carasel.
  • +1 (3 voturi)    
    Oferta (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:11)

    daniel [anonim]

    E o oferta adresata celor cu multi bani care au alte criterii de selectie si care nu trebuie sa fie logice. Pentru cei fara bani (ca mine sau ca voi) nu are sens sa dai mai mult de 2-300.000 euro pe o casa.
    Daca pui 2000 euro/mp este un deal beton la ce suprafata au vilele si penthouse-ul.
    Uitati-va la Trump ce par ridicol are, credeti ca ii pasa sau ca nu isi permite sa se tunda la un salon in NYC?
  • +4 (4 voturi)    
    Sa-mi iau? (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:30)

    mircea [anonim]

    Am vreo 3 milioane de euro disponibili si nu am pe ce sa-i dau. Sa vedem ce m-ar determina sa raspund la asa super-oferta:
    - organizarea de santier saracuta, gen regie proprie - vezi schelele alea ruginite si incomplete si muncitorii care par adunati de pe garla.
    - caramizile prezentate intr-un mod senzual, aproape lasciv
    - arhitectura damboviteana, gen bunker-bloc comunist
    - heliportul la 3m de casa, in dreptul lacului, acolo unde ar trebui sa fie panorama
    - locatia - sat romanesc cu strazi tip ulita cu case pe-o parte si pe alta

    Super oferta, nu o pot refuza.
    • +1 (1 vot)    
      nota 10 (Marţi, 30 septembrie 2008, 16:27)

      iul [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ai nota 10 de la mine pentru sintagma 'caramizi... lascive' muahahaha
      • 0 (0 voturi)    
        mersi (Marţi, 30 septembrie 2008, 19:33)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui iul

        esti dragut/a
  • +1 (1 vot)    
    eu am deja un elicopter (Marţi, 30 septembrie 2008, 15:32)

    eu [anonim]

    nu se poate sa primesc un vibrator din aur?
    promit ca fac reclama si la vecina de jos.
  • 0 (0 voturi)    
    nu se potolesc (Marţi, 30 septembrie 2008, 17:02)

    Valentinz [hotnews.ro]

    astia nu se potolesc cu desenele in autocad :-D
  • 0 (0 voturi)    
    si inca una (Marţi, 30 septembrie 2008, 17:04)

    Valentinz [hotnews.ro]

    cu 3 mil imi iau supervila in centrul bucurestiului, pun si niste bani de renta viagera la banca si iau si elicopter cu pilot
  • 0 (0 voturi)    
    ad (Marţi, 30 septembrie 2008, 19:56)

    gigi [anonim]

    terminati cu reclama asta desantata ca nea jiji si-a luat deja casa.nu are ce face si cu aia pt ca nu e pe ulita la nr. 1 si maybach nu face elicoptere si chiar daca ar face nu-l duce capul sa-l conduca singur plus ca nu te poti urca pe el in piata univ.
  • 0 (0 voturi)    
    1+1=4 (Marţi, 30 septembrie 2008, 21:15)

    Bebetu [anonim]

    "Reprezentantii proiectului ne-au declarat ca au in momentul de fata patru oferte pe care le discuta, una de la un proprietar de trust de presa, o alta de la un fotbalist."
  • 0 (0 voturi)    
    Gasa Boborului (Miercuri, 1 octombrie 2008, 11:24)

    Nicolita Ceau Ceau Shescu [anonim]

    eream sceptic la inceput, dar dupa ce am vazut si filmuletzul m-am convins: merita! imi iau si eu. pai ce, cum a putut ceausescu sa stoarca o tzara intreaga si sa-si faca ditamai cubul pe strada uranus, eu nu pot sa fiu primar de comuna ilfoveana si sa storc niste terenuri pt un cub mai mic mai pe la buftea ajea? apoi c-oi fi eu fotbalist care fuje ca forest gump, sau trustar de presa care scoate bani din feneiuri, sau jmeker cu enerjia asta liberalizata, nu merita mushchiuletzul meu sa se fezandeze pe un balcon de cinshpe pe cinshpe? si cand vreau sa beau o bere cu baetzii sa ma zvarl cu helicopteriul pana la bodega de pe dorobantzi? iar cand m-o prinde mania poporului, sau a suporterilor, sau a camatarilor, doar pot sa-mi iau zborul - cra, cra! si m-am mai gandit io asha, ca l abanii astia ar mai trebui sa ne dea un bonus, la toti vecinii. sa ne faca asha un arc de triomphe, placat cu gresie spanioleasca, cu termopane ghialan, centrala proprie si gipies, si cand venim acasa betzi cu helicobacterul sa dam concurs care trece prin arcul cela fara sa se-mpedice de fibra optica. da' ma intreb io totusi, cum o sa-ncapa 4 helicoptere pe un singur loc de parcare? adica la banii astia, cine vine mai tarziu acasa, trebuie sa incalece bordura sau sa parkeze pe spatzul verde?
  • 0 (0 voturi)    
    eu i-am cunoscut (Miercuri, 1 octombrie 2008, 11:40)

    ionel [anonim]

    .. pe cei de la QCM, trebuia sa le executam niste lucrari de design si rebranding.. proiectul a cazut, oamenii sunt niste tarani odiosi, iar in firma sunt director tatal, directoare mama, copiii directori dee vanzari si marketing, soacra secretara etc. sediul e intr-un apartament de cac** pe decebal.. si ei fac proiecte de milioane de euro.. :):) haha imi vine sa rad
  • 0 (0 voturi)    
    4 oferte?! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 12:56)

    Radu [anonim]

    "au in momentul de fata patru oferte pe care le discuta, una de la un proprietar de trust de presa, o alta de la un fotbalist. " - cei patru evanghelisti erau doar trei: Luca si Matei :-))

    Oricum, indoielnic gustul celui ce va cumpara asa ceva, si aici nu e vorba de struguri acrii.