Versiunea agentiilor imobiliare: preturile au scazut in medie cu 15-20% pe toate segmentele

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2008, 14:13 Economie | Imobiliar

Pentru ca o buna perioada de timp cumparatorii au stat in expectativa, proprietarii presati sa vanda si dezvoltatorii in criza de lichiditati s-au gandit la cea mai la idemana metoda pentru a debloca tranzactiile: reducerea preturilor, au anuntat joi reprezentantii companiei de consultanta imobiliara EuroMetropola. Potrivit acestora, preturile au scazut in medie cu 15-20% pe toate segmentele pietei, inclusiv la vile si apartamente noi, agentia prezentand exemple concrete din portofoliul propriu.

Achizitia de birouri: Cat se scade de la peste 1,5 milioane euro in Dorobanti si Timpuri Noi

"De 4 luni avem in portofoliu o cladire de birouri in zona Dorobanti pe care proprietarul a dorit initial 1,7 milioane euro, pentru ca mai apoi sa-si reconsidere pozitia si sa schimbe pretul la 1,5 milioane euro. Saptamana aceasta a primit o oferta de 1,3 milioane si cel mai probabil vanazarea se va concretiza cu acest pret final. Tot dupa 4 luni de asteptari, proprietarii unui imobil de birouri din zona Timpuri Noi au scazut pretul de vanzare de la 1,3 milioane la 1 milion", au exemplificat reprezentantii companiei imobiliare EuroMetropola.

Scaderi la chiriile birourilor

"Pe Blvd. Barbu Vacarescu avem un imobil de birouri care a fost anuntat in piata la pretul de 17.000 euro/luna, insa dupa 3 luni de asteptare proprietarul este dipus sa accepte si 13.000 euro/luna. Pentru acest imobil, chiriasul ar trebui sa fie o companie foarte mare care are nevoie de un sediu de 970 mp utili, ceea ce este destul de dificil de gasit, mai ales ca multor companii mari le este teama acum sa-si asume o chirie de peste 10.000 euro, in conditiile in care activitatea lor este pusa sub semnul intrebarii pe fondul unei crizei al carei final nu-l poate preconiza nimeni", au mai precizat reprezentantii EuroMetropola.

"In Pantelimon, chiria a scazut de la 18 euro/mp/luna la 16 euro, insa cu siguranta proprietarul ar accepta si 14 euro, mai ales ca imobilul nu mai are chiriasi de mai bine de 4 luni", au mai precizat cei de la EuropMetropola. Si in nord, unde este cea mai mare concentratie de birouri, au aparut scaderi importante de preturi ale birourilor oferite spre inchiriere: in medie avem reduceri de 2-3 euro/mp/luna.

La terenuri, cele mai mari scaderi sunt in nord

Pe segmentul terenurilor, oficialii EuroMetropola spun ca cele mai mari scaderi sunt in zona de nord.

"Nordul se afla la polul opus pentru ca aici sunt de departe cele mai mari scaderi de preturi: pe Sos. Pipera Tunari preturile anumitor terenuri s-au injumatatit, in special al celor care sunt la vanzare de mai bine de 6 luni in piata, de la 900 euro/mp s-a ajuns la momentul acesta si la 400 euro/mp. La fel, in Baneasa s-a coborat de la 450 euro/mp, pana la 290 euro/mp", mentioneaza cei de la EuroMetropola.

Potrivit acestora, terenurile din zonele ultracentrale au avut cel mai putin de suferit, scaderea pe acest segment fiind aproape insesizabila (5-10%), in timp ce in sud, proprietarii sunt mai degraba increzatori in finalizarea unor obiective majore precum aeroportul si canalul Dunare – Bucuresti, decat in pericolul unei crize economice, refuzand sa coboare pretul sub nivelul actual.

"Aici inca se mai gasesc terenuri cu 2-3 euro/mp, foarte aproape de zona in care s-a anuntat aeroportul, un pret pe care cei mai multi refuza sa-l negocieze", spun acestia.

Scaderile au aparut si la apartamentele noi

Dupa scaderile preturilor la apartamentele vechi, a venit si randul vilelor si apartamentelor noi.

"Segmentul vilelor si al apartamentelor noi parea mai putin vulnerabil decat cel  al locuintelor vechi ale caror preturi au cunoscut primul declin inca de la finele anului trecut. Totusi, discounturile au aparut si pe acest palier: promovam un imobil de apartamente in Baneasa care pana acum s-a vandut cu 2.500 euro/mp, iar mai nou proprietarul a venit cu un discount de 500 euro dupa ce mai bine de 2 luni nu a mai vandut niciun apartament", a exemplificat EuroMetropola.

EuroMetropola este o companie de consultanta imobiliara, cu peste 30 de consultanti desfasurandu-si activitatea pe segmentele: rezidential, spatii birouri, spatii comerciale, terenuri Bucuresti, terenuri adiacente Capitalei si terenuri in provincie.




















2472 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    incep licitatiile (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:18)

    Florin [anonim]

    Astept sa scada cu 80% si dupa aea cumpar si eu o vila in Pipera, poate a lui Gigi.
    Mai ales daca da faliment, o sa-l eau la licitatie :-))
  • +1 (1 vot)    
    Cererea si oferta ! (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:32)

    stefan [anonim]

    Pina cind cererea a fost sustinuta de imprumuturi masive,constructiile au fost super.Acum ,nu doar a fost redus puternic accesul la credit, cine a construit cu multe imprumuturi, este obligat sa vinda la preturi mai mici ,fiind presat de banci sa deie banii inapoi. Cu criza mondiala in curs, firmele reduc si investitiile in noi birouri. Vom vedea si reduceri mai masive si poate ceva falimente.
    • +1 (3 voturi)    
      Asa sa le ajute Dumnezeu (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:52)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Faliment, faliment .... abia astept sa si-o ia in moaca
      • -1 (7 voturi)    
        aproape ca ti-as dori asta (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:15)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Claudiu, tu chiar nu stii ce vorbesti. Criza din SUA ne-a lovit si pe noi. Nu se mai cumpara apartamente -> nu se mai cumpara mobila si electrocasnice -> nu se mai produc ambalaje pentru impachetarea mobilei si electrocaniscelor. S-AU INCHIS FABRICI DE AMBALAJE DIN ROAMNIA. Economia in general este bazata pe "lanturi". Cade ceva si din cauza asta mai cade ceva si apoi altceva si apoi altceva. Asta va insemna somaj. Si ghici cine va plange cand somajul va creste? Exact cei cu salarii mici. Cei care au salarii mai mai sunt oameni mai instruiti si vor fi mai putin afectati. O sadere a salariului de la 500 la 300 de euro doare mai tare decat o scadere a salariului de la 2500 la 1500 de euro. Tu chiar crezi ca daca va scadea pretul apartamentelor la 30% din valoarea de acum un an iti vei permite un apartament? La cat si cum gandesti aproape ca-ti doresc sa se intample falimentele la care visezi dar sunt alti oameni care nu au nicio vina si ma limitez sa-ti spun sa pui mana pe carti, sa devii mai "performant" si sa nu mai doresti sa moara capra vecinului doar pentru ca tu nu ai capra si nici macar nu ai putut avea o capra care sa moara. SUNT SATUL DE CEI CARE SE VAITA. PUNETI MANA SI FACETI CEVA CA SA SCHIMBATI SITUATIA IN CARE VA AFLATI!
        • +2 (6 voturi)    
          Vorbe (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:58)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Eu inteleg de ce e suparat omul.
          Preturile la locuinte au crescut mult prea mult, alimentate de banci care au dat credite in nestire, de agentiile imobiliare, de "experti" si de multi alti factori.

          Te rog, lasa-ma cu lantul economic!
          La noi nu se produce NIMIC!
          Nu vezi ce ridicol esti cand ne spui ca amenintarea pentru economie este caderea fabricilor de .... AMBALAJE?

          In Romania singurii bani se faceau din jmecherie cu terenuri si imobiliare.
          E foarte simplu: a fost o bula a creditarii si o bula imobiliara.
          • -1 (3 voturi)    
            tu chiar vrei mai multe exemple? (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:58)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            sau pur si simplu nu ai inteles ca ala e un exemplu sic a mai sunt si altele?
          • -2 (4 voturi)    
            Doamne... (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:04)

            dan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            ... cand ,ma gandesc ca si astia ca tine au drept de vot, se zbarleste pielea cu mine.
            • 0 (0 voturi)    
              problema mai mare este (Vineri, 14 noiembrie 2008, 13:30)

              y [anonim] i-a raspuns lui dan

              ca pe langa el, mai sunt multi altii (care iti dau voturi negative).

              Poate ar mai trebui sa mai cititi un ziar sau macar sa mai dati drumul la un televizor.

              E clar ca vor fi falimente. Odata cu falimente vor fi si concedieri. Concedierile vor duce la scaderea consumului si implicit a economiei noastre (bazata pe consum).
              Ca sa nu mai vorbim de cei care si-au luat credite (si acu hai sa aruncam cu pietre in ei ca si-au dorit ceva mai bun).
        • 0 (4 voturi)    
          mai adriane (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:00)

          ps [anonim] i-a raspuns lui adrian

          bine ca ne-a lovit acum criza si pe cei cu capra si pe cei fara capra! daca ne lovea peste cativa ani cand am fi avut toti credite imobiliare pentru proprietati mult supravealuate ce am fi facut? cati bani crezi ca se pot printa online si offline? un bloc ar fi costat poate si zeci de milione de dolari! de und eatatia bani frate? da, economia este afectata in lant dar ce naiba frate? nu iti cumpara chestii de care nu ai nevoie si mai ales si la preturi de 10 x valoarea reala! da, vei castiga 300 euro/luna dar nu te vei intinde mai mult decat ti-e plapuma
        • +1 (1 vot)    
          Hm, nu as prea crede (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:06)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Pe aici prin SUA ii concediaza pe cei cu salarii mari, serios, manageri, sefi de echipe, seniori cu cerinte mari, zicand ca si juniorii pot face acelasi lucru pe salarii mult mai mici. In situatie de criza merge bine.
          Bineinteles nu vorbesc de muncitorii pe santier ci de economisti sau informaticieni, arthitecti, etc.
      • -1 (1 vot)    
        Gindeste inainte sa te bucuri ! (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:52)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Falimentele duc la reduceri de preturi. In primul rind apar somerii, adica acei care nu mai pot zugravii casele, electricieni care nu mai au unde sa faca instalatii noi, instalatori apa gaz cu aceleasi probleme, timplarii care nu au unde sa monteze ferestre si usi noi, ingineri care nu mai au ce proiecta , s.a.m.d. Constructiile ,in general, sint barometrul sanatatii unei societati. Cind scad masiv, efectul cascada, loveste in toate sectoarele societatii, mai putina mobila,mai putine frigidere,etc. Nu te bucura degeaba! Realitatea va fi dureroasa pentru multi cu venituri mici si mijlocii.
        • +4 (4 voturi)    
          scad masiv? (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:04)

          ps [anonim] i-a raspuns lui stefan

          ce fac preturile? scad masiv? pai bine ca eu ma pot multumi cu un profit de 15% la afacerea mea dar aia din constructii si imobiliare numai pe 100% lucreaza? va fi dureroasa realitatea? care realitate? sa cumperi pe credit si sa iti amanetezi viitorul? sa continuii sa umfli balonul si poate o s ase extinde creditele ce vor fi transferate pe copii si nepoti? asta inseamna crestere sanatoasa? pune mana si munceste frate si multumeste-te cu 15-20% daca esti patron
  • +4 (4 voturi)    
    Unde esti tu Zilestene? (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:44)

    Anonim [anonim]

    Care ne ziceai ca anul asta preturile vor creste cu 15-20%?
    Eeee.... expertul / nu a gresit decat cu 30-40%.
  • 0 (0 voturi)    
    ouch! (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:46)

    tsunami [utilizator]

    ooooopsie
  • +4 (4 voturi)    
    EuroMetropola incearca sa scape de terenuri (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:02)

    Dorel [anonim]

    EuroMetropola detine sute de hectare de teren naspa in sudul bucurestiului, la 10-15 km, fara utilitati si fara perspective, pe care nu il vrea nimeni si spera sa scape de el cu 2-3 e/mp. Acolo s-au achizitionat terenuri sub 1 e /mp. Terenuri mlastinoase de ff proasta calitate. Poate doar bune de crescut porci pe ele.
  • +4 (4 voturi)    
    naivi (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:10)

    imobiliaru' [anonim]

    ce naivi sunt unii, scad preturile si cumpara apartamente si vile :)
    cine n-avea bani inainte sa cumpere n-are nici acum
  • +3 (3 voturi)    
    piata atipica......fasssss (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:10)

    luputehno [anonim]

    O SA SCADA SI MAI MULT.AM PRIMIT CRITICI DE LA TOT FELUL DE IMOBILIARI INCOGNITO CARE NE SPUNEAU CA NU SUNTEM CU TOATE LA CAP.SCUIPATI...TOTI .AGENTI ,EXPERTI,SAMSARI TOTI MERITA DISPRET...DAR PLATA A VENIT .CUNOSC UN AGENT IMOBILIAR CARE NU A VANDUT DE DOUA LUNI NIMIC.DAR NIMIC. SI DIN ASTA TRAIESTE.FOAMEA A VENIT SI LA VOI.LUATI VOI COTETELE DIN PAPUSOI CU PRET DE VILA DIN GERMANIA SI LASATI LE NEPOTILOR VOSTRI CU RATE CU TOT PE VIATA.SICTIR
    • -2 (2 voturi)    
      generalistule (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:07)

      ps [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      vad ca iti place sa-i generalizezi pe toti si pe toate! asta inseman ca si tu esti un / si un hot pentru ca asa zic strainii despre noi. piata atipica a fost worldwide si nebunie peste tot nu numai la noi si in randurile tututor.
      hai sictir
      • 0 (0 voturi)    
        hehe (Vineri, 14 noiembrie 2008, 0:45)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ps

        cre'ca nici tu n-ai vindut nimic de citeva luni, asa-i? :))
  • +3 (3 voturi)    
    Si asta e doar inceputul... (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:17)

    Rali [anonim]

    Preturile vor scadea in continuare pt ca nu exista bani pe piata care sa sustina cererile proprietarilor pentru preturile astea mari.
    Se va ajunge la ceea ce era in 2006 (preturi cat de cat decente) cand banca nu iti dadea mai mult de 40% din salariu, si in plus iti cerea si 25% avans.
    Cauzele pentru cresterea preturilor in 2007-2008 sunt 2:
    - Principalul vinovat este dupa parerea mea este BNR care a relaxat normele de creditare in primavara lui 2007 ceea ce a dus la explozia preturilor din acel an.
    - A doua a fost integrare in UE. Toti proprietarii care vroiau sa vanda au crezut ca vine ala din afara si ii ia blocul lui de acum 30 de ani pe o gramada de bani.
    Asa ca dragi agenti imobiliari, e cam mare comisionul vostru, apucati-va de altceva ca sa iesiti din criza! Mai scrieti pe la ziare, mai vorbiti pe la TV ca Zilisteanu,si plangeti-va de mila ca nu mai vedeti voi bani ca in 2007-2008 o lunga perioada de timp.
  • 0 (2 voturi)    
    bucurati-va!!! (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:18)

    vlad [anonim]

    e foarte marfa sa dea toti faliment....o sa va luati iar apartamente cu 40000 de euro....doar ca o sa fiti someri
    • +5 (5 voturi)    
      ne bucuram.. (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:36)

      alin [anonim] i-a raspuns lui vlad

      cel care a crezut ca va trai o viata vanzand din specula cu aparamente sau amaratul cu 4 clase care nu stie decat sa lucreze la fabrica de biscuiti va fi somer. eu nu. eu voi avea in continuare de lucru pentru ca am suficienta inteligenta si educatie cat sa fiu flexibil la astfel de schimbari. totusi atunci cand veti fi someri si va veti vinde apartamentele cu 10k eur tot nu o sa cumpar 100 ca se le vand dup-aia in profit. e ca mersul pe bicicleta.. bunul simt se educa, dar nu se pierde :)
      • 0 (0 voturi)    
        +1 (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:24)

        bisar [utilizator] i-a raspuns lui alin

        +1
    • 0 (0 voturi)    
      economia nu va sta in loc (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:09)

      ps [anonim] i-a raspuns lui vlad

      mai tata! economia nu va bate piciorul pe loc prea mult timp si nu vom fi toti someri.
      doar ca preturile vor reveni la normal in imobiliare si tipii care investesc aici vor trebui sa se multumeasca cu randamente normale
  • +3 (3 voturi)    
    atac de panica (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:20)

    victor [anonim]

    cazul meu
    Am deja un apartament ipotecat la banca dar nu pe o suma extrema.
    Initial mi-am luat o rata mica la apartament ca sa pot aduna avans si de un teren. Am adunat avansul dar am tot asteptat sa vad ce se intampla.
    Daca la inceputul anului ma batea destul de tare gandul sa cumpar un teren ca sa imi faca casa, sigur tot cu credit, acum trebuie sa va spun ca mi-a disparut aceasta idee.
    Brusc am realizat ca e super mega nasoala criza si am sarit imediat ca ars sa fac o returnare anticipata la imprumutul ipotecar, cat am putut de repede.
    Asta dupa ce mi-a luat o vreme sa realizez ce se petrece. Da am returnat cat am putut din vechea datorie ca in viitor sa nu o iau in freza rau mai mult decat am luat-o pana acum.
    De ce?
    Apoi e simplu sunt dator la banca in CHF. Chf-ul s-a intarit fata de leu cu cca 20 % in ultimul an.
    OTP-ul ca de ei vorbesc are cel mai mare curs posibil la CHF,cu 5 % constant peste alte banci.
    Astfel 25% in plus platesc lunar mai mult decat anul trecut. LIBOR la CHF creste !!!!
    Am decis ca tebuie sa actionez.
    Nu e momentul sa mai iau teren. Se pune deja in balanta nesiguranta in Romania. Se intrerupe acivitate la afaceri care mergeau extrem de bine acum un an, sau chiar anu asta in vara.
    Perspectiva e super nasoala. Nimeni nu stie ce se va intampla asa ca am decis sa lichidez cat mai mult din datorii.
    Asa pentru sufletul meu sa stau linistit.
    Eu am facut imensa prostie sa cumpar euro contra lei. Vorba aia voiam sa cumpar teren, terenu il iei pe euro. Euro a luat-o-nfreza bine de la CHF.
    Eu acum cand m-am prezentat la banca a trebuit sa convertesc mega defavorabil la cursu de 1,36 CHF obtinuti pentru un euro.

    Fratii mei sa imi vindeti teren la cu 50% mai ieftin decat a fost pretu in vara,
    tot nu ma mai gasiti de prost sa iau credit pentru el.
    Imi pare rau, dar nu o sa mai fac prostia sa iau credit de la banca si nici nu o sa ma mai gasiti pe mine un suporter al creditului.
    • +4 (4 voturi)    
      Economii sau datorie ,ce este mai bine? (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:56)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui victor

      Incearca sa platesti tot , anticipat. Poate vei fi in pierdere dar scapi de datorii. Cind este criza, cei cu datorii si cei cu salarii mici sint primii care platesc, in nici un caz cei bogati. Sint in occident de 18 ani si am vazut multe !
      • +2 (2 voturi)    
        poate cineva invata din ce spun aici (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:05)

        victor [anonim] i-a raspuns lui stefan

        @stefan, se pare ca gandim asemanator.
        sa stii insa ca pe perioada cat am adunat banii de avans pentru un teren ma gandeam foarte serios sa cumpar un teren, asa in rate cum pot, iar cand va veni momentul sa vand apartamentu si sa imi fac casa.
        Acum constat ca daca m-as intinde la teren imi fortez norocul, risc prea mult si poate pierd totul. Mai bine nu risc si ma multumesc mai putin, e mai sigur asa.

        Am salar peste medie, dar si asa mi-a fost extrem de greu sa economisesc respectivii bani. In tot acest interval nu mi-am luat nici plasma nici lcd, nici masina noua, si nici in vacante prin strainataturi nu am fost.
        Am economisit, doar atat.
        Ei bine acum am achitat o parte din datori la banca si am reusit sa reduc foarte mult rata lunara.
        Daca CHF se intareste si mai mult atunci comisionul de returnare anticipata de 2,5 % cat am platit e floare la ureche. Numai in ultima saptamana CHF s-a apreciat mult mai mult decat atat.

        Riscul cel mai mare la CHF, al oricarui om care s-a creditat in aceasta moneda este ca este expus la 3 cursuri valutare.
        -1) cursul ron-euro (curs oficial BNR)
        -2) cursul euro-CHF (curs oficial BNR, in functie de chimbul inernational)
        -3) cursul de schimb al bancii. Care de multe ori este NESIMTIT. (vezi cazul OTPbank.ro )

        DACA luam imprumut in LEI, sa fi platit dobanda efectiva de 20% TOT ERA MAI RENTABIL decat asa cum am luat cu 5,5%+LIBIOR CHF la 3 luni PLUS ATENTIE variatia de 20 % in curs valutar dovedita pe parcursul ultimului an PLUS 5% cat sunt fortat sa platesc la banca cursu ei al CHF, fiindca aceasta moneda lipseste fizic pe pe piata caselor se schimb!!!
        Cu alte cuvinte comparat cu ultimul an acum platesc efectiv in LEI o dobanda de 25%+5,5%+LIBOR la CHF pe 3luni!!!!
        Adica cumulat imi da in acest moment 33,18% !!!
        Ce teapa mai mare decat asta puteam lua?
        Poate cineva invata din ce spun aici cu referitor la imprumutul in CHF !!
        Nu va imprumutati in CHF! Sau ve-ti suporta consecintele.
        • +1 (1 vot)    
          Exemple concrete (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:32)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui victor

          In italia ,exista o lege care permite o dobinda maxima de doar 3 ori, dobinda euriboor. Adica, daca dobinda euriboor (dobinda inter- bancara la trei luni) este 4%, cine imprumuta bani(banci, grupuri financiare,etc ), nu pot cere mai mult de 12%. Cine cere mai mult, merge direct in tribunal. Si aici a fost moda CHF,inainte de euro,. A facut o gramada de datori vinduti. Cu moneda euro, Italia a fost salvata de la un faliment sigur si enorm mai mare decit cel din Argentina. In general,bancile profita enorm de lacunele legilor, in intreaga lume.Cazul tau, este tipic pentru tari cu monezi slabe, cum era Italia inainte de euro.In Romania,bancile au venit gramada nu pentru ca erau bani multi in economii la cetateni. Au venit pentru simplu motiv ca pot sa faca ceea ce nu este permis in tarile lor de origine, adica profit enorm cu mijloace la marginea legalitatii. Eu sint meserias de 12 ani si am un imprumut special pentru artizanat de 24.000 de euro cu dobinda fixa de 3 %. Pe patru ani,rate lunare egale. Fa singur diferenta intre Romania si Italia. Probleme sint si aici dar nu a existat o bula imobiliara ca si in Spania.
        • 0 (0 voturi)    
          refinantare (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:14)

          capsunaru [anonim] i-a raspuns lui victor

          zici ca ai platit f mult..
          exista posibilitatea refinantarii la alta banca.. de ex BCR/BRD si de preferat in lei.
          La capsuni aici am invatat ca bancile mari desi poate nu par sa aibe cele mai bune conditii nu vin cu chestii nesimtite. In felul asta cin mi-am mai luat o casa am facut credit la cea mai mare banca locala.
    • +1 (5 voturi)    
      crize (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:58)

      gogu pintenogu [anonim] i-a raspuns lui victor

      Tu faci bine ce faci, ca iti achiti datoriile si scazi costurile creditelor pe cat poti. Sunt de acord ca nu te intereseaza terenurile acum.
      Pe de alta parte sunt alti oameni care au considerat inoportun sa cumpere apartamente sau vile sau terenuri la preturile de acum 6luni-1an. Unii din oamenii astia au mai pus un ban deoparte intre timp(ca merge si cu televizor de-acu 5 ani in loc de plasma de 140cm). Ei bine, oamenilor astora incep sa le faca cu ochiul terenurile alea de care vorbeai mai sus. Este o piata a cumparatorilor acum ... lichiditatea e regele suprem. Pe orice vreme de instabilitate si de volatilitate ridicata vor apar oportunitati mari. Unii vor profita de acestea si vom vedea peste 2 ani oameni imbogatiti peste noapte. Acum 1-2 ani momentul cel mai anticipat era momentul de oprire a cresterii (adica vara - toamna asta). Unii l-au bunghit si au vandut la timp ... altii au ramas cu bunurile si acum dau din colt in colt sa le vanda pierzand cat mai putin.
      Acum momentul cel mai anticipat este momentul de minim al crizei ... momentul in care se merita sa cumperi ( daca ai cu ce).

      Spor la ghicit!
    • 0 (0 voturi)    
      VOR APARE MULTI CA MINE (Vineri, 14 noiembrie 2008, 7:36)

      marian [anonim] i-a raspuns lui victor

      am mostenit din familie un teren in sup de 82000 mp - in timp l am trnsformat in intravilan - lotizat in sup de 423 - 520 mp/lot - acum cu aceasta "situatie creata" am decis sa vand eu in rate cu avans de minim 30% si restul in rate pe 3-5 ani fara dobanda acum sunt sub pretul celor care au cuparat ternuri la preturi umflate ca i mi permit si tineti cont fara adeverinte fara calcul rata de indatorare deci se poate si altfel "alexandra residence tunari"
  • +3 (3 voturi)    
    o sa se ajnga la - 50 %. (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:22)

    Ada [anonim]

    urmaresc de ani de zile evolutia pietei imobiliare.
    am cunostinte in imobiliare si imi spun ca asta e inceputul decaderii.
    ma bucur nespus de mult pt ca in Romnia erau preturi fff mari.. artificial crescute fara nici o justificare.
    si asta e doar inceputul ..........
    e de bun augur corectarea pietei imobiliare.
    ajunge cu hotia.
    • -2 (2 voturi)    
      asa sa fie (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:39)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Ada

      sa scada de la 90.000 cat a fost maxim pana la 45.000. chiar sunt curios cat vor sta la pretul ala. eu unul as mai cumpara 2-3 apartamente la 50.000.
      • 0 (0 voturi)    
        me 2 (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:19)

        capsunaru [anonim] i-a raspuns lui adrian

        nu au cum sa stea la 45 000. Chiria e 4-500 pe luna. Scoti prea repede banii. Evident e posibil sa o ia si chiriile in jos da deocamdata nu mi s-a parut.
        Si eu astept sa mai cumpar.. desi ma uit mai lung in california.
    • -3 (3 voturi)    
      roata nu se intoarce... (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:26)

      capsunaru [anonim] i-a raspuns lui Ada

      zici ca urmaresti piata imobiliara? Si eu o urmaresc, am si citeva proprietati.
      La alte tari te uiti? De ex SUA? ai vazut unde si cit au scazut preturile?
      Daca la noi cresterea pare nesimtita crezi ca la americani e altfel? sau la francezi? sau la spanioli?
      Crezi ca la salariile astora e usor sa produci juma de milion de dolari sa stai decent?
      din pacate preturile in SUA au scazut la nivelul 2006 in cel mai fericit caz.. Se face atita caz pt ca cresterea preturilor ducea economia in sus. Unde au scazut? In cartierele marginase cele mai naspa si cu vecini nasol. In cartierele bune au ramas relativ constante sau au scazut putin.
      • +2 (2 voturi)    
        roata se intoarce (Joi, 13 noiembrie 2008, 22:07)

        ada [anonim] i-a raspuns lui capsunaru

        dragu meu capsunar....
        tu esti proprietar. si nu iti place ce vezi.
        vad ca te.ai referit la salarii.
        dragule... aici e buba ...nu au cum sa fie la noi preturi asa mari cand salariul mediu (minim) e la cateva sute de euro.
        nu stiu exact cat este insa ...e fff jos pentru preturile din romania.
        se va ajunge ... probil peste tot ca omul mediu cu un credit sa isi poata cumpara 4 pereti, nu mai mult.
        asa e si normal...
        evident ca cine are bani.... au vile ..sau 121 apartamente si 21 de gars.
        Suntem intr.o lume nebuna si nu e corect.
        Cum e posibil ca in rahatul ala de Buc sa nu gasesti 4 pereti nenorociti sub 50.000 E (2007-inceput 2008) ???
        Eu, hai sa nu fiu sadic, insa in Buc trebuie un cutremur, razboi... sunt prea multi oameni, masina,idioti,tigani, manelisti.
        offff unde esti tu Tepes ....
  • -3 (5 voturi)    
    bucurie, bucurie (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:23)

    otonel [anonim]

    cam asta vad eu peste tot in comentarii. Insa niciunul dintre voi nu realizeaza ca recesiunea va fi cu atat mai puternica cu cat preturile la imobiliare vor scadea. Ma tem ca vom ajunge, la anul, la preturi de 15000 eur / apartament si tot nu va cumpara nimeni ca nu va mai avea cu ce. Ganditi-va bine inainte sa va bucurati!
    • +5 (5 voturi)    
      bule (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:53)

      bisar [anonim] i-a raspuns lui otonel

      Daca cresterea economica a Romaniei a fost sustinuta de actuala mega bula imobiliara atunci nu ar trebui sa fim suparati. Oricum sfarsitul oricarei utopii va veni pana la urma, iar lumea se intreaba ce s-a intamplat. F simplu: lacomia.
    • +1 (1 vot)    
      ag imo (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:58)

      adi [anonim] i-a raspuns lui otonel

      am incercat sa ma interesez si sa cumpar un teren printr-o ag imo din Tm : preturi cu 15% mai mult decat direct prin proprietar ,+ tehnica de vanzari:)) > sa dau un avans ca se vor vinde terenurile ca sunt la pret bun :))( un mic amanunt au uitat sa-mi zica , in zona aia sunt cel putin 2000 parcele la aceasta ora)!!:))
    • -2 (4 voturi)    
      Nici nu stii ce te-a lovit... (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:11)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui otonel

      Economia isi va reveni, la fel si imobiliarele, dar nu vor mai ajunge la nivelul din 2007-2008
    • +5 (5 voturi)    
      completare: (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:13)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui otonel

      "insa niciunul dintre voi nu realizeaza ca recesiunea va fi cu atat mai puternica cu cat preturile la imobiliare vor scadea. "

      nu dragule, ai inteles gresit, nu esti buricul pamantului, este invers: preturile la imobiliare vor scadea cu atat mai mult cu cat recesiunea va fi mai puternica.
    • +3 (3 voturi)    
      serios? (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:56)

      luputehno [anonim] i-a raspuns lui otonel

      am banii la saltea....de ce nu as lua in loc de o garsoniera de 90k euro o casa cu 120k???cash????am cash si nu mi pasa de cei care vand ...cum lor nu le au pasat de cumparatori....in vremurile bune la care tu visezi
    • +1 (1 vot)    
      oare? (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:17)

      santiago [anonim] i-a raspuns lui otonel

      Adica tu ne spui ca din cauza preturilor scazute la case n-or sa mai aiba oamenii bani?
      Atat ca populatia va cere mai putini bani la banci, care oricum are mai putini bani de dat. Daca ai impresia ca economia creste pe baza dobanzilor incasate de banci si nu din producerea de valoare adaugata pai ce sa zic... iti doresc o criza usoara :)
  • -6 (6 voturi)    
    euro metropola (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:50)

    daniel [anonim]

    De ce ar trebui sa ascultam de un SRL care nu inseamna nimic in piata?
    Daca vreti o parere pertinenta ascultati de colliers, dtz, eurisko etc
  • -1 (3 voturi)    
    15.000 euro apartam (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:52)

    NELU [anonim]

    la 15.000 euro apart eu o sa cumpar 2-3, cu banul jos.
    Mie imi convine incetinirea economiei si scaderea pietei imob si auto. Eu stau pe cash si nu am nicio datorie.
    O astefel de perioada este beton ptr achizitii, cine va face va realiza un business bun.

    E adevarat, ca doar 5% din oameni vor profita de conjunctura naspa, 95% cred ca vor avea probleme.

    In 2010 va veti lua cu banu jos casa si masina la niste preturi la care in 2007 nici nu sperati!

    Dar cu banu jos! Cu credit nu e nicio sfaraiala!
    • +1 (1 vot)    
      ai grija (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:21)

      bisar [utilizator] i-a raspuns lui NELU

      .. asa s-a intamplat si in '30 cand toti au crezut ca e momentul sa cumpere. Nu as intra in piata nici daca pretul ar fi sub puterea de cumparare.
      • -1 (1 vot)    
        tu stai si asteapta (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:41)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui bisar

        eu voi cumpara pana sa ajunga la 15.000. dar nu voi plange daca vor scadea pentru ca o voi gandi ca pe o investitie pe termen lung. credeti voi ca in 10 ani vor fi 20.000 apartamentele? si toti oamenii care vin de la sate si orase mici in orase mari unde vor sta?
        • +1 (1 vot)    
          socoteala e simpla (Joi, 13 noiembrie 2008, 23:38)

          gimini [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          La salarii de 3 ori mai mici in Romania, casele vor costa de 3 ori mai putin. Punct. Daca intr-o tara din vest salariul e 1200 de euro si pretul unui apartament oarecare e pe la 100.000, in Romania pretul va fi pe la 30.000 pentru ca salariul romanicului, cu tot boomul economic, abia a ajuns pe la 400 (si va capota acilea, ca de la anul vine somajul). Daca dracul e foarte negru si avem de-a face cu o bula speculativa mondiala, cum incep sa sustina din ce in ce mai multi economisti, si pretul caselor in Occident revine la valorile din urma cu 10 ani, adica 50.000 de euro, atunci impartiti la 3 valoarea asta si vedeti ce iese pentru Romania. Vai de mama celor care au luat pe credit in ultimii 3 ani si s-au indatorat la valori de Occident intr-o tara ca Romania!
  • -8 (8 voturi)    
    frustratilor!!! (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:54)

    cucu [anonim]

    doar frustratii care n-au fost in stare sa-si faca un rost in viata, sa-si cumpere o casa, sa plece de sub fustat "mamichii", doar astia se pot bucura de criza imobiliara. probabil ca 95% dintre cei care se bucura n-au mai mult de 10 clase,nu inteleg nimic din legile economiei, nu-si dau seama ca or sa ajunga someri chiar daca nu lucreaza in imobiliare.
  • +6 (6 voturi)    
    Este bine sa scada preturile imobiliarelor in Roma (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:56)

    Alin [anonim]

    Trebuia sa se ajunga la o valoare reala, fundamentata in economia reala. Dintr-un foc toti romanii erau milionari in euro nefacand nimic. Nu vi se pare ciudat? (ma refer la cei care ii privesc de sus pe cei care se bucura scaderea preturilor).
    Deci Romania nu avea nimic, romanii n-au muncit mai deloc si deodata era evaluata la mii de miliarde de euro. Eu prevad ca dupa o lunga perioada de bani fara munca a venit timpul de munca fara bani.
  • -6 (6 voturi)    
    Cat de idioti puteti fi? (Joi, 13 noiembrie 2008, 15:59)

    liviol [anonim]

    Perfect de acord cu Adrian si cu Otonel!
    Recunosc ca am o investitie imobiliara si sunt relativ ingrijorat de cursul pietei insa voi sunteti sado-masochisti!
    Cum spuneau cei doi inaintea mea, voi sunteti cei care alimentati aceasta criza si nu sunteti in stare sa vedeti efectele gandirii voastre minuscule!
    Am facut investitia pt ca intr-o economie de piata normala era f rentabila!Din pacate depindem foarte mult de economia americana si nu avem cum scapa!
    Sper ca o sa va distrati bine la focul aragazului sau mai rau, al mobilei din casa!
    • +4 (4 voturi)    
      Economie de piata normala? (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:21)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui liviol

      Intr-o economie de piata normala, randamentul era de 10% pe an, nu 100%.
      Intr-o economie normala, preturie nu cresc cu cate 30 - 50% pe an.
      Intr-o economie normala cererea este in mare parte bazata pe NEVOI, nu pe specula.

      Asadar...tu ai facut o investitie intr-o economie ANORMALA si trebuia sa te gandesti si la riscuri.
      • +1 (1 vot)    
        Imprumuturi casa (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:26)

        just me [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        Am tot intrebat americani care si au luat credite pentru casa cu mult inaintea crizei. Pana acum 5-7 ani, rata pentru casa trebuia sa fie max 35% din veniturile familiei intr-o cresterea anuala a pretului casei care acoperea inflatia + 2-3%. De asemenea se punea si un avans consistent.

        In aceste conditii, la un venit de 2000 euro / luna, la o rata de 700-800 euro ar trebui sa iti cumperi casa de 70-80 mii euro (rata e de 1000 euro la fiecare 100 mii imprumutata), adica un apartment de 2 camere la preturile actuale. Din cate stiu, majoritatea celor cu venituri in jur de 2000 eur / luna, si-au luat case de peste 130-150 mii euro, avand rate de peste 50-60% din venit. Pentru ei va fi greu.

        De asemenea, cred ca maxim 30% din tranzactiile imobiliare s-au facut cu credit. Restul s-au facut pentru specula, in special cu banii jos. Astia nu vor pierde decat profit in vremuri de criza.

        Concluzie, preturile vor mai scadea din cauza lipsei de vanzari, nu a "forecloseurilor".
    • +4 (4 voturi)    
      Stiu ca nu e usor pentru dumneavoastra (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui liviol

      E usor sa ii jignesti pe altii: "voi sunteti cei care alimentati aceasta criza si nu sunteti in stare sa vedeti efectele gandirii voastre minuscule"

      Esti sigur ca indivizii astia care sar in sus de bucurie acum si asteapta falimentele sunt cauza crizei actuale? Sunteti sigur ca dumneavoastra nu ati gresit cu nimic cand ati facut investitia?

      Mai ziceti:
      "Am facut investitia pt ca intr-o economie de piata normala era f rentabila"

      Fara suparare, dar o analiza la rece (exista destule formule de evaluare a unui activ imobiliar)v-ar fi aratat ca incepand cu sfarsitul lui 2006 Romania a intrat intr-o bula (active imobiliare mult supraevaluate). Daca ati cumparat inainte de 2006 sunteti inca pe plus, daca nu, nu. Oricum s-ar fi ajuns aici, cu sau fara criza americana.
      • +2 (2 voturi)    
        sfarsitul lui 2006? (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:16)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui sile

        bula a inceput in 2003. atunci cresterea de la an la an era de 100-500%. daor ca o crestere de la 15 centi la un dolar nu era asa de speriat cao crestere de 30% de la 100 la 130 si apoi la 150
    • 0 (0 voturi)    
      Asteptarea va fi lunga (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:25)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui liviol

      Si o sa fie si mai rau. Eu am facut o investitie in SUA si stau ingrijorat ca se preconizeaza recesiune inca 5 ani aici. Dar la voi......!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ptr liviol (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:09)

    Nelu [anonim]

    Obisnuieste-te cu ideea ca vei pierde 30-50% din investitie, depinde de anul in care ai facut-o.

    E interesant ca sunt 2 tabere aici, cei ce zic ca nu e bine sa scada ca afecteaza toata economia si cei ce zic ca e bine sa scada.

    E adev ca daca scade IMOB o sa aiba probleme mari economia pe ansamblu, dar asta e bine ptr termen lung, ca dam reset si o luam de capat intr-un mod sustentabil.

    Nu era normal sa ne bazam dezvoltarea pe o bula.
    • +3 (3 voturi)    
      bule de sapun ... pardon imobiliare (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:25)

      tot gogu [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      Acum de scazut o sa scada imobiliarele, fie ca vrem sau nu. Cu asta trebuie sa ne obisnuim. De acord ca pentru economie nu o sa fie buna scaderea asta, acelasi lucru si pentru 80% din populatie (cei cu credite), dar pentru mine, personal, s-ar putea sa fie o ocazie.

      In opinia mea imobiliarele vor avea parte de o scadere cu doua componente:
      bula(care pocneste sub influenta economiei mondiale) si
      stagnarea economica (sa nu ii zicem inca recesiune, cel putin in .ro)

      Cert e ca economia va avea de suferit serios, iar cel mai bine vom suporta asta cu un guvern/parlament care sa aiba actiuni COERENTE.(conteaza mai putin culoarea lui politica)
    • -1 (3 voturi)    
      asta cu pierderea de 50% e tare (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:48)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      doar daca vinde are pierdere de 50%. daca nu vinde si mai asteapta 10 va avea profit. casele nu sunt investitii pe termen scurt. daca au crescut anul asta au crescut cu 20% si a fost o investitie buna de ce as vinde daca nu am nevoie de bani? aaa ca vor scadea o perioada la 50% dupa cresteri de peste 1000% (de la 5.000 de dolari o garsoniera la 60.000) euro si ca vor fi 30.000 garsonierele e altceva. pierdere e in momentul cand vinzi. daca ai facut o investitie in imobiliare pentru a avea o casa pentru copil sau pentru a avea o pensie linistita nu vad unde e pierderea?
      • 0 (0 voturi)    
        in multe (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:07)

        ps [anonim] i-a raspuns lui adrian

        pierderea este in multe: in concediile pe care le puteai face, pasiunile pe care ti le puteai indeplini, o putea lasa mai moale cu stresul si cu munca fiindca te puteai multumi si cu salariu mai mic daca stateai in chirie si luai o casa pt tine la un pret normal.
      • +1 (1 vot)    
        pierdere? (Joi, 13 noiembrie 2008, 23:44)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Pai cine era destept lua casa pentru fi-su cand e ieftina, nu cand e scumpa. Cand era scumpa, economisea.
    • 0 (2 voturi)    
      investitie (Joi, 13 noiembrie 2008, 20:15)

      capsunaru [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      e interesant ca si romanii au luat ideea nenorocitilor astora din occident si anume ca casa e o investitie. Imi pare rau dar daca stai in ea.. si undeva trebuie sa stai e doar o cheltuiala. Nu intru in detalii dar housing price nu face parte din CPI (consumer price index) exact ca sa poata delara cu mina pe inima ca inflatia a fost 4% si sa poata sa iti creasca impozitul in fiecare an...Si cind e vorba de mostenire taxa la vestici e cam juma de casa.. asa ca unde e investitia?
      Daca cumperi o casa pt revinzare sau inchiriere atunci e cu totul alta socoteala si e investitie.
      Iar procentul de 30% e vorba de pretul de maxim de anul trecut.
  • +3 (3 voturi)    
    cat timp ia revenirea (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:44)

    Nelu [anonim]

    Dupa mega bula pe actiuni din anii 20, crashul din 29 si criza 29-33, actiunile au ajuns la nivelul de dinainte crash in 26 de ani.

    la noi e posibil ca scenariul sa se repete,

    Unele investitii imob se vor recupera in 15-20 de ani si altele NICIODATA. Aici e vorba de apart ceausiste nu va mai vedea niciodata maximul, Peste 20 ani blocul o sa aiba 50 de ani si evident, fundamental, pretul trebuie sa fie mai jos.
  • -2 (2 voturi)    
    raspuns (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:04)

    liviol [anonim]

    Ptr. Iulian>Intr-oi piata emergenta si nu numai, investitiile facute cu cap pot creste si cu 100%.
    Sunt de acord cu voi ca exista probleme in piata, ca specula o luase razna!Eu nu am facut specula si nici nu imi doream...era un real estate investment!Unii investesc la bursa, altii in obligatiuni, altii in aur...unii in imobiliare!(gandesc ca un socialist, ce zici?)
    Pun si eu o intrebare, cine alimenta specula daca nu cererea?(ok era si o anumita doza de manipulare-dar asta se intampla peste tot)Insa, principalii vinovati erau cei care plateau niste preturi aberante fara o minima cultura si evaluare.
    Spuneam ca am o relativa ingrijorare, chiar si asa investitia poate suporta o cadere de 50%.!
    Vad din anumite replici ca multi erau pusi pe capatuiala dar nu aveau cu ce: "daca investeai inainte de 2006 esti pe plus". Asta spune tot!
    Sincer, imi doresc si eu sa se stabilizeze piata imobiliara si preturile sa corespunda valorii lor reale(ex blocurile comuniste - sa ramana istorie)!
    In rest, multa minte va doresc!
    • -1 (1 vot)    
      crash & comeback (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:23)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui liviol

      Pe orice piata se pot face speculatii, mai ales pe pietele cu volatilitate mare. Aici se obtin si castigurile cele mai importante. Problema la noi este ca deja de acu 1 an se stia ca este un bubble si ca acesta va exploda la un moment dat.
      Pentru a gasi momentul iesirii din criza eu zic sa ne uitam pe burse, de obicei ele reactioneaza mai repede decat economia (si imobiliarele implicit). Cand bursele vor arata primele momente de crestere fundamnetata, atunci va fi momentul sa investesti (inclusiv in imobiliare). Pana atunci, cei care sunt la adapost de "furtuna bancara" vor pune banii la ciorap si se vor uita "de la gura sobii" la cei cu credite, de care sincer mi-e mila.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu toate raman istorie (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:58)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui liviol

      Eu nu inteleg unde se construiesc atatea blocuri noi. Mama mea are un ap in centrul Timisoarei, cumparat acum 10 ani, nu stiu cati ani are blocul, e ceausist, e in bloc turn cu 10 etaje.
      Acum ziceti voi ca nu va valora nimic un ap in centru fata de cele noi in cartierele noi indepartate?

      Eu zic ca da, va fi valoros insa probabil nu va putea fi locuit de oricine, daca luam exemplul Americii. Un ap in downtown poate e un pic mai scump ca si unul in suburbii, insa asociatia pe luna te omoara. Deh, esti fensy, tre sa iti permiti. Bineinteles si impozitul. De altfel si chiria e f mare in cazul in care nu il detii. Nu stiu cum e in Europa, dar eu asa ma gandesc ca toti pensionarii din blocul mamei mele, si mama mea de altfel, in cativa nu isi vor permite sa plateasca impozitul si asociatia si va trebuie sa vanda sau sa inchirieze celor mai avuti si care au nevoie de locuit in centru.
      Asa ca nu cred ca toate blocurile ceausiste vor fi ieftine, depinde si de locatie.

      Alt exemplu -o garsoniera cotetz , cf. 3 in complexul studentesc se inchiriaza ca painea calda, dar una la fel in alt cartier.... poate la f f saraci, betivi, etc si nu poti avea incredere in ei. Diferenta va fi mare de pret intre cotetul din campus si cel de la marginea orasului.

      Din nou spun, sa nu uitam ca in complex sau centru nu e spatiu pt construit apartamente noi, numai daca daramam blocurile ceausiste.

      Ah, si eu zic ca or sa scada preturile la ele, vor scade la absolut toate locuintele, insa la unele se vor prabusi, la altele doar vor scadea.
      Voi ce ziceti?
      • -1 (1 vot)    
        corect (Joi, 13 noiembrie 2008, 20:03)

        capunaru [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

        ai perfecta dreptate cu locatia.
        Cit priveste HOA/STRATA fees depinde de "amenities" (portar, piscina, sauna sala de sport, landscape) precum si de tipul blocului (de lemn sau HR /otel sticla) pt reparatii - contingency found
        In romania blocurile ceausiste sint pe stilul buncar facute din beton. Asociatia are grija doar de acoperis, lift si tevi. De balcon si de geamuri se ocupa fiecare. De asemeni blocul are un administrator si nu o firma cu taxe si zilioane de smenuri ca aici. La americani firma in intretinere intra si faptul ca ei au grija de geamuri (nu peste tot), balcoane, asigurarea la valoarea pietei per apartament, management fee, landscape fee si o groaza de alte smenuri gen site web!!!,
        De ex in Paris arondismentele 1-7 (centru) sint extrem de putine blocuri noi si maj sint de pe la 1800 unele incredibil de mici. Si totusi au preturi de vorbesti singur.
  • +1 (3 voturi)    
    mincinosi (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:24)

    kllaus [anonim]

    trebuie sa fii idiot sa sustii ca preturile sau cererea au scazut cu un anumit procent in momentul in care nu se mai tranzactioneaza nimic. Aduceti-mi mie un dobitoc care cumpara acum locuinte si-i fac cadou 1000 Euro. Singurele care se mai vand acum sunt cele noi care au fost contractate inainte de criza.
    • -1 (1 vot)    
      eu sunt un dobitoc.... (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:39)

      Rali [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      Eu vreau sa cumpar si imi permit sa o fac.
      Imi dai 1000 de euro cadou??
      • 0 (2 voturi)    
        1000 euro (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:03)

        luputehno [anonim] i-a raspuns lui Rali

        ai discount de 1000 euro la casa care ti o permiti..investitie rentabila...o sa ti aduca un profit real ca si cei 1000 euro pe care i ai primit
        • 0 (0 voturi)    
          LOL (Vineri, 14 noiembrie 2008, 8:18)

          Rali [anonim] i-a raspuns lui luputehno

          Misto comentariul tau! :))
  • -1 (3 voturi)    
    presturile la imobiliare vor creste iar in 2-3 ani (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:35)

    cristea ion [anonim]

    Cei care au luat apartamentele inainte de 2005-2006 cu banii jos nu au ce pierde,preturile nu cred ca vor ajunge mai jos de cum erau atunci,nu au rate deci stau linistit.Dimpotriva,ei le inchiriaza iar si asteapta vremuri mai bune ca sa le vinda.
    Piata isi va reveni,in 2-3 ani maxim,cind o sa scapam si de criza economica si va fi un boom economic in toata lumea.
    Apartamentele "ceausiste" vor fi cautate si de-acum incolo pt ca sint mult mai bine construite decit cele noi.In plus,ceea ce acum inseamna periferia sau aproape de perieria orasului,in 15 ani va insemna centru,de ex un apart din dr taberei pe linga plaza romania o sa fie considerat centru,si chiar daca e "ceausist" o s aiba un pret destul e mare.
    • +2 (2 voturi)    
      oare? (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:12)

      ps [anonim] i-a raspuns lui cristea ion

      deci in 2-3 ani berbecii iara vor da cu capu de pereti si vor plati mai mult decat face? Asta spui?Ca "baietii destepti" vor face iarasi profituri de 100% cand alte afaceri se vor multumi cu 20%? Ca va fi inventata o tiparnita capbila sa printeze miliarde de dolari/minut sau calculatoare cu mai mult spatiu pentru 0-uri? te ghidezi dupa preturi din 2006? nu palti pe un apartament mai mult de salariul mediu net cumulat din 5-6 ani de zile ca si in occident.. Adica un cuplu isi poate lua un apartament cu banii jos in acesata perioada facand economii.
      • -2 (2 voturi)    
        nu stiu de ce occident vorbesti tu (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:49)

        caspunaru [anonim] i-a raspuns lui ps

        nu stiu de care occident vorbesti tu da la capsunile de pacific salariu mediu e de 37 000 pe an. La asta se adauga impozite si ramii cu cca 20 000 in mina.
        Mai sint asigurari si alte labe.. la banii astia nu prea ramii cu nimic. chiar si asa.. o casa e cam juma de milion intr-o zona decenta, nu ce poti sa vezi pe internet fara sa iti misti fundu sa o vezi.
        Cu 10 000 (salariu mediu net pe 5 ani) cred ca pot sa cumpar o garsoniera la cam 1 ora 30 de condus pe HW distanta de centru.
    • -2 (2 voturi)    
      asa e (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:39)

      capsunaru [anonim] i-a raspuns lui cristea ion

      cind am cumparat in 2003 nu mi-am pus niciodata problema sa le vind ci doar sa le inchiriez.
      Am urmarit ce se intimpla cu apartamentele vechi in alte orase Paris, NY, LA, Mt si am descoperit ca un apartament devine "vechi" cam in 15 ani.. si pretul unui apartament vechi e cam 25% sub cel al unuia nou. In conditiile in care aprecierea a fost cam 10-20% pe an cu o apreciere un pic mai mica la cele noi ;).
    • +1 (1 vot)    
      vrabia malai viseaza (Joi, 13 noiembrie 2008, 23:49)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui cristea ion

      Si cu titlul asta am spus tot.
  • -1 (1 vot)    
    Dumnezeu a creat intai prostul! Apoi pe speculant! (Joi, 13 noiembrie 2008, 19:01)

    speculatorul [anonim]

    Bunicul meu mi-a spus o poveste : Intr-un sat traiau multi oameni si intr-un an s-a facut grau din belsug pentru urmatorul an. Oamenii s-au bucurat au facut paine si prajituri si au inceput sa manance. Doar ca au inceput sa manance mai mult ca de obicei. Atunci a venit un speculant si a inceput sa cumpere grau cu un leu kg. Anul a trecut si in urmatorul an nu s-a mai facut grau. Speculantul, le-a vndut atunci graul cu doi lei pe kg. Oamenii au cumparat au consumat mult mai putin, dar nu au murit de foame. Credeti ca s-au dus sa ii multumeasca speculantului ca nu au murit de foame? Nu ! l-au injurat ca e hot si speculant.
    Dupa un timp a fost o recolta bogata mai multi ani la rand. Seculantul a vandut din grau cu 0.5 lei, iar o parte din grau s-a stricat. Ce au facut oamenii ? S-au bucurat !
    Apoi roata s-a invartit iar, pentru ca nici lui Dumnezeu nu ii plac prostii !

    Sa ne bucuram asadar !
    • -1 (1 vot)    
      asa e (Joi, 13 noiembrie 2008, 23:17)

      istetul [anonim] i-a raspuns lui speculatorul

      Asa este. Putem sa ne bucuram ca au scazut preturile pe apartamente, dar sa ne bucuram ca o ramura economica intreaga ( cea imobiliara ) este in criza, asta nu e bine. Vor fi someri in randul celor ce produc materiale de constructii, transportatori etc.... Oameni fara vina.
      Cei ce se bucura acum de caderea acestei piete locomotiva pentru orice economie, probabil vor suferi primii si cel mai mult.
      Iar speculantii o sa traiasca bine mersi. Sunt un rau necesar atat timp cat exista destui prosti.

      EINSTEIN A ZIS : Exista doua lucruri infinite in lume : universul si prostia omeneasca, dar de primul nu sunt absolut sigur !
  • +1 (1 vot)    
    Iesirea din criza (Vineri, 14 noiembrie 2008, 9:38)

    inteleptul [anonim]

    scaderea preturilor la apartamente este catastrofala si pentru banci; cei care au luat credite sunt dati afara, pierd casele si bancile le preiau la o valoare mult diminuata fatza de cat au platit pentru ele;

    oamenilor le e frica sa mai investeasca (in orice) asteptand sa vada ce se intampla; din moment ce nu mai cumpara nimeni nimic, consumul scade; atunci, va scadea si productia, oamenii vor fi dati afara in continuare si vor fi si mai putini bani; atunci firmele, pentru a nu muri vor scadea preturile. la toate. atunci, oamenii vor reincepe sa cumpere, din putinul care le-a mai ramas, stimuland astfel cresterea productiei; firmele vor creste astfel productia, vor urma angajari si va rezulta iesirea din criza; dar intai trebuie sa ajungem la funul curbei ca sa putem iesi de acolo...
  • 0 (0 voturi)    
    voturi plus si voturi minus (Vineri, 14 noiembrie 2008, 23:58)

    votul negativ [anonim]

    Foarte interesant. Toate comentarile frustratilor ce au facut credite peste masura necitind contractele, sunt votate "plus", pe cand cele ce atrag atentia asupra cauzelor adevarate ale crizei ( multimea de prosti ce si-au luat semnatura la ei cand s-au dus la banca ) sunt cotate cu minus ALO HOTNEWS !!! - parca nu erati asa comunisti !!!
    • 0 (0 voturi)    
      sunt prost deci cinstit (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:24)

      prostul [anonim] i-a raspuns lui votul negativ

      Daca esti prost nu esti neaparat si cinstit. Astept votul negativ de la un "cinstit"
  • 0 (0 voturi)    
    De ce au crescut preturile? (Luni, 1 decembrie 2008, 21:29)

    Cushman [anonim]

    In primul rand dezinformare puternica si prostie multa gramada+ relaxarea creditelor. Orice speculant (nu folosesc termenul ca peiorativ) ar face asta si nu ii dezaprob, si el la randul lui isi asuma riscuri foarte mari.
    Nici nu va dati seama cat de reduse sunt costurile de fapt si cat de mari sunt profiturile.
    Va spun ca pretul maxim la cea mai tare constructie si cea mai de fite din Bucuresti, nu depaseste 250 de euro. Da 250 de euro, incluzand tot, absolut tot, teren, utilitati, instalatii, proiecte, materiale, manopera, taxe, impozite, tva tot tot tot. Si asta e pretul maxim :-)
    Bineinteles lumea a fost bombardata cu tot felul de prostii, cu preturi aberante dar va spun sincer, cu asta ma ocup, consultanta imobiliara pt. cele mai mari companii imobilare. De obicei se cumpara minim 50-60 de apartamente de cate un baiat cu bani sau o mica corporatie care le repune la vanzare cu de cel putin trei ori pretul de achizitie si asteapta. Asa au fost create cresterile, marea majoritate a apartamentelor de vanzare( la nivel national) erau detinute doar de cateva persoane respectiv companii...zeci de mii de terenuri, apartamente case. Nu a existat niciodata o cerere reala, doar foarte multi prosti. Cum va puteti gandi ca un apartament in Bucuresti poate costa peste 100000 de euro, este de-a dreptul aberant, este iesit din comun. Valoare unui apartament( 100mp) in cifrele unei companii de consultanta, nu depaseste niciodata 15000 euro(cinsprezece mii)
    Eu as zice sa mai deschideti ochii sa mai puneti mana pe o carte, pe un ziar, sa calculati si sa recalculati sa mai cititi si printre randuri. Nu mai luati totul de bun, fiti inteligenti. Eu sper ca mi-am mai spalat din pacate cu acest articol. Doamne ajuta!