Dinu Patriciu detine 92,9% din actiunile Fabian Romania

de Crina Boros     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 11:02 Economie | Imobiliar

Black Sea Global Properties, companie controlata de Dinu Patriciu, detine in acest moment 92,9% din pachetul de actiuni al companiei britanice Fabian Romania. Pe data de 9 ianuarie, BSGP devenea actionar majoritar. Miercuri la ora 15 (ora Londrei), data limita initiala a ofertei, actionarii Fabian au acceptat oferta lui Dinu Patriciu.

Dinu Patriciu a ofertat compania Fabian Romania pentru intregul pachet de actiuni in decembrie. Oferta si termenul limita au fost extinse pana la data de 28 ianuarie ora 15:00 (ora Londrei) pentru a da timp actionarilor care nu isi anuntasera optiunea.

Portofoliul de proprietati al firmei Fabian include locatii in Bucuresti, Timisoara, Oradea si Satu-Mare. Printre proprietatile detinute in Bucuresti se numara Evocenter, Romana, centrul Baneasa, complexul Cubic, Lake View, cladirea de birouri de pe Banu Antonache, Cascadele, iar in Timisoara complexul Livada.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1994 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    bravo baiatu (Joi, 15 ianuarie 2009, 11:17)

    eu [anonim]

    Bravo baiatu ! A cumparat la un pret considerabil sub pretul de constructie...
  • 0 (0 voturi)    
    As vrea sa scrieti (Joi, 15 ianuarie 2009, 11:52)

    katy [anonim]

    cate actiuni are acest afacerist la realitatea TV ?
  • 0 (0 voturi)    
    Pai... (Joi, 15 ianuarie 2009, 12:14)

    bgd [utilizator]

    Da crezi ca el e prost? Omu e un afacerist extraordinar...si isi da seama ca aceasta criza se va sfarsi acusi...si proprietatile cumparate cu un pret de nimic...vor valora dublu. Ca doar nu a cumparat..ca sa piarda in continuare...
    • 0 (0 voturi)    
      vreau si eu (Joi, 15 ianuarie 2009, 12:28)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      cateva milioane acuma...sa cumpar !!!!
      • 0 (0 voturi)    
        si eu... (Joi, 15 ianuarie 2009, 12:38)

        titirica [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ca mai apar oferte.....
    • 0 (0 voturi)    
      pai ce.... (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:58)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui bgd

      pe nimic normal ca vei cumpara asa ceva . sau macar sub valoarea reala. dar vezi si la ce preturi ai evalua acele active cumparate conform tranzactiei si la cat le coteaza in mod normal piata acum. adica pe romaneste, a luat mai jos decat e piata acum. plus ca a luat volum mare intr-o singura tranzactie. la paturiciu e importanta aspectul fiindca nu face specula cu 2 apartamente si in plus creeaza un trend in piata, astfel pregatindu-si noi oportunitati ;)
  • 0 (0 voturi)    
    afaceristul (Joi, 15 ianuarie 2009, 15:11)

    Dodo [anonim]

    Acum 2 luni urla la toate teveiziunile ca nu e bine sa cumperi ca e criza, ca o sa murim de foame si ca mai bine vinde lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      ggg (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:00)

      Dido [anonim] i-a raspuns lui Dodo

      pai dc tu ai primi o oferta sa cumperi o garsoniera semicentral cu 20k de la cineva care are nevoie acuta de lichiditati si doar tu ai fi in piata cel care ar avea aceste lichiditati nu ai lua imediat acea garsoniera...cu toate ca piata este si va continua sa fie in scadere? ganditi-va putin, nu e chiar atat de complicat...este o piata plina de chilipiruri pentru cine mai are intradevar lichiditati.