Ce poti cumpara cu 100.000 de dolari pe piata imobiliara din Statele Unite

de Adrian Novac     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:06 Economie | Imobiliar

Declinul pietei imobiliare americane a determinat, in unele regiuni din SUA, reducerea preturilor unor locuinte cu zeci sau chiar sute de mii de dolari, potrivit ABC. Case din Florida, Arizona sau Nevada, care inainte de izbucnirea crizei erau estimate la 150-200.000 de dolari, sunt oferite acuma la 100.000 de dolari si chiar si asa nu-si gasesc usor cumparatori.

Reporterii ABC au incercat sa vada ce poti cumpara cu 100.000 de dolari in cateva zone din Statele Unite. De exemplu, in Homestead, oras din Miami-Dade County, un proiect imobiliar de genul townhouse, finalizat anul trecut, se vinde pentru 92.000 de dolari, dupa ce initial fusese scos la vanzare la 140.000 de dolari.

In Fort Lauderdale, la cativa zeci de metri de malul Atlanticului, un apartament cu doua camere, cumparat in 2004 cu 135.000 de dolari, e oferit la 95.500 de dolari. In cele sase luni de cand l-au scos la vanzare, proprietarii n-au primit nici macar o oferta. De altfel, pe piata imobiliara din sudul statului Florida, care a fost in ultimul deceniu martora unui adevarat „boom” al constructiilor rezidentiale, sunt oferite la vanzare in prezent peste 78.000 de apartamante si case, fata de doar 14.000 in urma cu trei ani.
 
O casa din suburbiile orasului Phoenix, avand trei dormitoare, se vinde cu 99.900 de dolari, in timp ce o locuinta tot cu trei dormitoare si doua garaje in apropiere de Las Vegas e scoasa la vanzare pentru 95.000 de dolari. Un alt exemplu oferit este cel al unei case cu doua dormitoare si un camin din caramida in Minneapolis, care poate fi achizitionata cu 84.900 de dolari.

Iar intr-un cartier relativ central din Dallas, o casa de aproape 215 metri patrati, care valora 160.000 de dolari anul trecut, este scoasa la vanzare de banca cu 109.900 de dolari. Agentul imobiliar care se ocupa de vanzarea locuintei a declarat insa ca e convins ca „o poti obtine pentru 100.000 de dolari”.

Si tot in Dallas, o casa cu trei dormitoare, o bucatarie mare si o piscina se vinde in prezent cu 99.000 de dolari, dupa ce proprietarul o oferise initial la 139.000 de dolari.

In acest timp, un bungalow cu trei dormitoare in suburbiile din Los Angeles se vinde cu 98.900 de dolari, iar o casa recent renovata in Cincinnati e scoasa la vanzare pentru 100.000 de dolari.

„Cu starea de azi a economiei, exista oportunitati pentru ca oamenii sa cumpere la preturi pe care nici nu le-au visat in urma cu doi ani”, a afirmat Ron Shuffield, presedintele EWM, una dintre cele mai mari agentii imobiliare din sudul Floridei.

Record al cererilor de executare silita

In acest context, RealtyTrac (o companie din California care monitorizeaza piata imobiliara) a anuntat ca numarul cererilor de executare silita a atins un nivel record in 2008, crescand cu 81% fata de 2007 si cu 225% comparativ cu 2006.

Cererile de executare silita la nivel national au ajuns la 3,16 milioane, iar una din 54 locuinte din SUA a primit cel putin o astfel de cerere.

Cele mai multe cereri de executare silita s-au inregistrat in Nevada (7% din totalul locuintelor), Florida si Arizona, urmate de California, Colorado, Michigan, Ohio, Georgia, Illinois si New Jersey.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

9626 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Daca s-ar fi inventat teleportarea (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:17)

    marius [anonim]

    sigur merita sa iti iei casa in Florida. Ziua lucrai in Pipera la multinationala si noaptea dormeai pe malul Atlanticului... (lasam deoparte amanuntele obsene precum diferenta de fus orar)
    Dar asa?...
  • 0 (4 voturi)    
    ??? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:23)

    X [anonim]

    De ce veniti cu exemple dintr-o tara in faliment ?
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:39)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui X

      daca ai fi pe acolo ti-ai da seama ca nu e in faliment:) am prieteni care n=au probleme cu joburile si apropo somajul in america e mai mic ca in romania..
      si-au luat-o infreza doar idioti care imprumutau de pe card mai mult decat puteau produce ...
      asa ca exemplele sunt f corecte
      • 0 (0 voturi)    
        SOMAJUL IN SUA MAI MIC DECAT IN RO ?!? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:36)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui tudor

        Gresesti amice.

        Te rog sa te documentezi pentru a afla procentele. Nu mai fa afirmatii aiurea, doar de dragul de a le face.

        SOMAJ SUA IANUARIE 2009: cca. 7,3%
        SOMAJ ROMANIA IANUARIE 2009: cca. 4,1%

        Adica o diferenta mare intre realitate si ceea ce sustii tu aiurea.
        • +3 (3 voturi)    
          Somaj Romania 20% (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:01)

          mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Somajul real in Romania e de 20%
          La noi toti taranii care traiesc din ce cultiva nu sunt considerati someri. Din cauza asta rata somajului e asa de mica.

          De asemenea toti fostii someri sunt la curatat WCuri in Spania si Italia. Dar se vor intoarce in curand in Romania. Asa ca mai bine sa nu vorbim de somajul din Romania.
          • +1 (1 vot)    
            somaj tehnic (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:40)

            andrei duban [anonim] i-a raspuns lui mihai1982

            99% din populatia rurala nu fac 15,9 % ci peste 30 % + 4.1 oficial rezulta peste 35% somaj real. plus cei carora le-a expirat ajutorul nu mai intra in statistici - la noi dupa cateva luni. Ca opinie personala cred ca inca 15-20%. Plus cei plecati la capsuni, rezulta ca un 4% care lucreaza in Ro la privat sustin salariile gigantice ale restului de 25% bugetari si pensiile lor
            • +1 (1 vot)    
              asa este (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:51)

              anonim [anonim] i-a raspuns lui andrei duban

              pe cat punem pariu ca daca noul guvern nu ia masuri drastice de injumatatire a bugetului pe 2009 - ca sa faca ministerele sa se restructureze singure - cei 4% care aduc 99% din PIB care-s cateva sute de mii pot disparea - la propriu - din Romania in cateva luni -una, doua ?
            • 0 (0 voturi)    
              Si uite asa (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 6:13)

              Ion Codreanu [anonim] i-a raspuns lui andrei duban

              Asta-i situatia dupa 20 de ani de la marea revolutie democratica din decembrie 1989.Sa-u imbuibat citiva smecheri,restul a fost vindut pe comisioane grase,
        • 0 (0 voturi)    
          Gresit amice (Vineri, 30 ianuarie 2009, 16:55)

          tinichea [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Gresit, la cei 4,1% trebuie sa-i pui si pei cei cateva milioane de oameni care probabil se vor intoarce din tari precum Italia, Spania. Si atunci la ce procent ajunge somajul in Romania??? Stai sa vezi la vara ce mare jale va fi.
      • -1 (1 vot)    
        vorbesti tampenii (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:14)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui tudor

        somajul e dublu procentual fata de ro, idiotii care imprumutau pe card sunt doar un mic procent din cei ce si-ai luat-o in freza si prietenii tai sunt relativ norocosi.
  • +3 (5 voturi)    
    PRETURI REALE NU HOTIE CA LA NOI (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:37)

    UKLA [anonim]

    Acestea sunt preturile reale ale constructiior !!!
    Se dau:
    - Preturile reale de mai sus
    - Preturile HOTESTI de la noi
    - Salariul mediu in RO = 400$
    - Salariul mediu in USA = 2000$
    Rezulta:
    Prostia cumparatorilor din RO e cu mult mai mare decit a celor din USA. Cel putin acum s-au mai trezit si ai nostrii...vorba ceea...da-i Doamne romanului mintea de pe urma !!!
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate destul de adevarat (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:23)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui UKLA

      totusi, multe dintre casele lor sunt facute din lemn, probabil cel mai ieftin material.
      Totusi, faptul ca iti puteai cumpara la preturi "mari" cu 160k $ --> 120keuro o casa de 215mp in Centrul Dallas sau un apartament cu doua camere de vreo 40mp intr-o suburbie a Bucurestiului, cred ca ar trebui sa ne dea de gandit!!!

      Revenim la vorba cantecului... hai sa emigram in Americacaca... ii lasam pe guvernanti sa isi plateasca singuri salariile:D:D:D

      Ultimul stinge lumina!!!

      have fun and enjoy the crisis!!!
    • -3 (3 voturi)    
      nu cred (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:27)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui UKLA

      Ia fa-ti tu o casa ca in SUA, din panouri. Spune-mi si mie cat te costa.
      • +5 (5 voturi)    
        blocuri de 20 etaje (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:09)

        AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Miami e presarat cu blocuri pe beach adresate in special pensionarilor cu chef de final fericit. Daca tu crezi ca un bloc de 10-20 de etaje e facut din panouri de carton, nu ma indoiesc ca esti de meserie ...cre(s)tin.
  • -1 (3 voturi)    
    case (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:40)

    anonim [anonim]

    Ceea ce uita sa se spuna e ca acele case sunt facute din carton presat si panouri de lemn sunt in zone dubioase etc. De ce nu dati si preturi normale?
    • +4 (4 voturi)    
      Romania vs USA (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:16)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui anonim

      da, pentru ca ei gandesc cu capul: sa nu fie foarte scumpa si sa imi asigure toate conditziile in timp record...
      numai la noi vrem sa facem casa de caramida groasa, sa dureze 200 de ani ca sa o foloseasca si stra-stranepotzii nostri...ca shi cum o sa mai fie la moda si o sa ne bucuram de ea si peste 2 secole...:)

      poate ar trebui sa invatzam cate ceva de la unii care sunt cu 50 de ani inaintea noastra ;)
      • -2 (4 voturi)    
        Doar ca ... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:59)

        X [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

        ... peste 15 ani trebuie sa scoti alta 100 000 pentru o noua casa. Asa-i in societatea de consum...nimic de-a face nici cu moda nici cu practicul. Nu degeaba se ureaza "casa de piatra" proaspetilor casatoriti.
      • +2 (4 voturi)    
        Inteleg ca nu ai auzit niciodata de (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:04)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

        Frank Loyd Wright uite un link poate afli ce inseamana casa de caramida!
        http://myninjaplease.com/wp-content/uploads/2006/11/frank-lloyd-wright-robie-house-southwest-corner-2.jpg
        si cauta si singur pe niste site-uri de arhitectura nu mai cauta cacaturi construite in pipera sau in 90% din bucuresti! acelea nu sunt case!
      • -3 (3 voturi)    
        Doamne mare este gradina ta (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:24)

        Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

        Doamne mare este gradina ta. Daca taceai era mai bine.

        Desteptule, si daca vrei sa le lasi urmasiilor tai o casa ce fel de casa vrei sa le lasi? O constructie care se va darama rapid sau ceva care sa tina si 200 de ani?

        Casa din lemn este excelenta si este potrivita pt. USA, Canada insa nu sint convins ca este potrivita pt. Romania secolului 21.
  • +2 (2 voturi)    
    Romania (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:12)

    unu_de_aiurea [anonim]

    in Bucuresti o garsoniera comunista e inca 50k euro(65k $)...comic, nu ?
    Si cand imi aduc aminte cum ziceau acum catziva ani ca daca intram in UE incep sa vina strainii in masa sa se mute la noi ca e ieftin...
    cred ca o sa inceapa sa vanda americanii casele lor cu 100k $ si osa vina la garsonierele din Bucale cu 65k $ ca sa economiseasca niste bani :)
  • 0 (4 voturi)    
    ma bag si eu in seama.... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:41)

    titirica [utilizator]

    Axioma: o casa costa atat cat e cineva dispus sa plateasca pe ea...

    se pare ca lumea uita acest lucru elementar si se intra in tot felul de polemici gen: cat e salariul in tara respectiva, cat castiga constructorul, cand e construita casa, etc.......

    acesta e un subiect pe marginea caruia se poate discuta la nesfarsit tocmai de aia este bagat in presa..pentru a atrage cititori, curiosi...

    e fundamentul romanului: se pricepe la politica, fotbal si mai nou - imobiliare, sa nu uit si celebra "orice roman se pricepe sa repare o Dacia, si chiar ii face placere" :))
    • +1 (1 vot)    
      din pacate dacia poate fi reparata (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:06)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui titirica

      chiar si de orice romanca nu numai orice roman!
  • +2 (6 voturi)    
    Articol manipulator (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:58)

    Andrei [anonim]

    M-am intors recent din Florida si articolul de mai sus este - to say the least - manipulator. Spune jumatate de adevaruri si cauta senzationalul ca orice jurnalist care NU se respecta.

    Casele si apartamentele care chiar sunt speciale si care ar merita o investitie sunt in continuare la preturi prohibitive.

    Ce nu se mai spune este ca in Florida s-a contruit atat de mult in ultimul timp ca in Miami si in jur nu vezi decat beton mile imprejur - si nu de buna calitate. Nimic de a face cu Europa. Singurul lucru frumos acolo este natura. Si din ea omul a distrus tot ce se putea distruge.

    Oferta este atat de mare pentru s-a construit fara cap peste tot si mult peste necesar. Daca la asta adaugi criza ajungi intr-adevar la niste preturi interesante comparativ. Sincer si eu inainte de ajunge acolo ma gandeam ca daca vad ceva interesant as cantari o eventuala achizitie dar odata la fata locului am renuntat rapid. Imobilele interesante sunt in continuare inaccesibile iar Bucurestiul este inca mic copil fata de preturile de acolo, iar ce vand ei la 100.000 USD n-as cumpara nici pentru dusmani.

    Revenind la plaiurile mioritice, in Bucuresti s-a contruit inca prea putin ca si cea mai mica comparatie sa aiba vreun sens in afara de senzationalul jurnalistic.

    Mult succes la scris in continuare
    • 0 (4 voturi)    
      analizor (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:14)

      AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Cum ai determinat tu calitatea betonului din Miami?
      Imobile interesante? Ai cautat ceva la gura de metrou?
    • +1 (1 vot)    
      Depinde si de cartierul unde cumperi casa! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:08)

      MG [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      O casa in Phoenix poate costa 90,000$...dar probabil ca e amplasata intr-un cartier unde ai ai vrea sa traiesti!
      Iar intr-un cartier bun pun pariu ca preturile nu sunt asa mici (desi au scazut si acolo).
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo Andrei (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:41)

    daniel [anonim]

    Un comentariu de bun simt. Similar in New York casele bune si cautate sunt la preturi ametitoare (multe milioane, chiar zeci de milioane) in Manhattan, Hamptons etc.(40 milioane $ un penthouse in Time Warner vandut in mai 2008). Sigur gasesti in Bronx sau Queens case ieftine, dar nu se muta nimeni acolo.
    De dragul senzationalului apar si stiri ca asta.
    De dragul micilor 'succese personale' multi incep sa faca paralele intre Romania si USA argumentand cu ce stiu ei mai bine, fara a calca pe continentul merican si fara a cunoaste realitatile de acolo.
    • +1 (5 voturi)    
      Bravo Andrei si Daniel (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:57)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      exact asta tot ma chinui si eu sa explic cand am sansa...sa deschid ochii putin celor ce vad lucrurile cu jumatate de masura si vorbesc numai chestii de genul " mi-a spus mie cineva ca o casa in ... costa atat, nu ca la noi". Setea de senzational faca sa fie mentinuta aceasta stare de propagare a comparatiilor cu jumatate de masura...sau a comparatiilor intre "mere" si "pere"

      nu de putine ori am auzit discutii de genul: o casa/apartament in Spania sau Franta e x euro iar la noi vai ce preturi, mult mai mari

      Sau: un castel in Franta la 80 Km costa cat un apartament in Bucuresti...

      Afirmatiile de sus sunt "jumatati de adevaruri" ce au efectul de a crea confuzie. Intr-adevar:
      - o casa/apt in Spania poate fi mai ieftina decat una in Bucuresti de exemplu dar va spun eu ca nu ati vrea sa o cumparati, din foarte multe motive: vecinatati, suprafata, dustribuirea spatiului interior, etc... iar daca va orientati spre ceva mai bun atunci pazea la preturi: de ex: apt in Barcelona de 80 mp plus terasa 20 mp - aprox. 800.000 - 1.000.000 EUR Av, Diagonal sau 200-250.000 apt 3 camere in centrul istoric - aproape de La Rambla unde multi ar zice ca vai e centru, nu e mult, insa va rog sa va duceti si sa vedeti conditiile....

      iar in Paris, alta minune despre care des aud virbindu-se la terase prin Bucuresti, de catre toti expertii romani.
      Da, un castelas la 80 km de Paris e cateva sute de mii de EUR la fel cum un apt de 2-3 camere in centru sau zona buna e chiar mai scump...

      doar cine are ochi poate sa vada si cine are urechi poate sa auda.....
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt zone bune si in Queens (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:10)

      MG [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Nu tot Queens-ul e de nelocuit...am vazut acolo si cartiere bunicele chiar. Bineinteles, cu preturi pe masura.
      Nu stiu de Bronx cum o fi ca nu am trecut pe acolo...
  • +2 (4 voturi)    
    Some details missing... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:50)

    john calderon [anonim]

    You have also in Romania deserted regions or which economically are extremely poor, where an apartment costs 2000 $. This is where in U.S. a house costs 100k, normally the same house costs 2 million $ in a normal city ( in U.S. at 25km from the center they say it's still in the city although it's a small one but the gas costs you 800$ a month ) where there are no hurricane menace- Florida, desert Arizona & Nevada, and combined desert+strong earthquakes - in west, and vulcanos - center &center-west.
    • +3 (3 voturi)    
      beware the "bargains" (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:02)

      john calderon [anonim] i-a raspuns lui john calderon

      If you would really imagine yourself living there, you would understand also the terror of the hurricanes (Florida) not want to live in the dessert (Arizona -also Phoenix,Nevada), not near a volcano, not the high criminality rate of L.A. a.s.o, you would choose a normal city. Also the guns are legal and drugs not but still massively sold in some neighborhoods. This is a "bargain" ! When they make statistics they make them on the entire area of the city (from downtown +25km radius) and if they say the house price decreased by 20% in the last 5 years, means that in the downtown increased by 10%, and in the outskirts decreased by 30% that making an average of -20%.
      • 0 (0 voturi)    
        You have a poor understanding of Phoenix (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:16)

        MG [anonim] i-a raspuns lui john calderon

        You don't live in the desert in phoenix unless you go outside of the city. And you go outside of the city when you go camping (which I guess is not what you want).
        I'm living in Phoenix and it's not desert here inside the city..actually we have normal trees, cactuses, flower and even normal grass (maintained). Almost everything is new here (houses, roads) because the city itself started developing quite late.
        Yes, it's hot in the summer (although not humid like in Florida)...but I prefer to have 3-4 months hot than 3-4-5 months cold (like is in Chicago or other places).
        • 0 (0 voturi)    
          area's problems (Vineri, 30 ianuarie 2009, 19:51)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui MG

          You picked the wrong one. I'm from Chicago, it 's true, the winter is 5 month long and still the market didn't crash, we still have some jobs, we're good. I planed to move, but .... in Phoenix???, in extremely hot ? never. I had friends who moved in Arizona just for real estate, 4 years ago. They'll probably move back in Chi now. How about milder areas, like Wahington, N. Carolina? The goverment always will keep the economy up on the east coast.
    • 0 (0 voturi)    
      You're right... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:12)

      MG [anonim] i-a raspuns lui john calderon

      It depends on many variables.
      I bought an apartment in a region like that in Ro with 3300$ in 2004. But that region is poor...in bucharest the same apartment would cost maybe 90,000$...
  • 0 (0 voturi)    
    Correct (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:59)

    FAI [utilizator]

    you're right John

    but some jurnalists in Bucharest think they can sell everything to some ignorant Romanians. Thing is we're no longer so ignorant anymore and those who travelled more know this article is just hot-air.

    It is however true that the real estate prices started to go a bit crazy compared to the average Romanian purchase power. A correction was needed and it came.

    Those who think however that soon they'll be buying appartments in Bucharest for 10.000 euros are simply dreaming.
    • 0 (0 voturi)    
      -90% (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:16)

      AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui FAI

      Spune lumea ca sunt state in SUA in care media prabusirii se apropie de 50% si se pare ca miezul problemei va fi atins pe la jumatatea anului 2009 cu perspective excelente si pentru 2010.
      Acum, cam ce greblaj intracranian ar trebui sa suportam ca sa credem ca in Romania nu vor scadea preturile cloacelor cu cel putin 90%?
      • 0 (0 voturi)    
        Greu de crezut 50% dar... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:19)

        MG [anonim] i-a raspuns lui AristotelCostel

        Phoenix-ul a fost cel mai afectat din toata America de scaderea imobiliara. Anul trecut preturile au scazut cu 30% fata de anul anterior. Si inca mai scad....
        Asta ptr ca aici s-a construit in draci in ultimii 5 ani (peste 100,000 oameni veneau anul sa se stabileasca permanent in Phoenix). Acum este destul inventory ramas care seincearca sa fie vandut...sa nu punem la socoteala casele scoase la foreclosure.
        • 0 (0 voturi)    
          -41.18% (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 19:31)

          AristotelCostel [anonim] i-a raspuns lui MG

          Phoenix -41.18% conform statisticilor din octombrie, iar in noiembrie piata a cam inghetat. Daca nu ajungem la -50% pana in decembrie, trebuie sa avem rabdarea pana-n ...ianuarie.
  • +2 (2 voturi)    
    real estate (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 15:11)

    alex hamiltonimobiliare.ro [anonim]

    ROMANIA ESTE O TARA SARACA CA RESURSE INSA BOGATA IN ELEMENTUL UMAN.ACEASTA BOGATIE NU ESTE EXPLOATATA.SE LASA ACESTI INCULTI SA CONDUCA ACEASTA TARA.TARA E CONDUSA DE ACEIASI GASCA CA PE TIMPUL CISMARULUI SI CHIMISTEI CARE FACEA BORSH DIN TARATE SI H2O
    APARTAMENTELE IN TARA AR TREBUI SA COSTE DE 3 SAU 4 ORI VENITUL ANUAL AL CELUI CE VREA SA ACHIZITIONEZE UN APARTAMENT.PANa atunci nu va repeziti sa cumparat.
  • 0 (0 voturi)    
    test (Duminică, 18 ianuarie 2009, 4:07)

    meme [anonim]

    test
  • +1 (1 vot)    
    preturi (Duminică, 18 ianuarie 2009, 4:11)

    meme [anonim]

    I agree, fai!

    "Those who think however that soon they'll be buying appartments in Bucharest for 10.000 euros are simply dreaming."
    I realy belive they will have to pay at least 11 000 or 12 000.

    cu acestea spuse, eu va spun sigur ca in 90% din orasele si cartierel bune din state poti sa-ti iei o csuta bunicica la 100 000 de dolari. au trecut vremurile cand se batea lumea de la case. acum poti lua si la 50 000, iar case proaste, asa cum spune andrei, gasesti in detroit la 10 000 si 5000. hai pa, visati in continuare la imbigatirea prin specula imobiliara!
  • +2 (2 voturi)    
    suntem la limita (Duminică, 18 ianuarie 2009, 19:01)

    Raul [anonim]

    Domnilor,precum vedeti suntem cu totii intr-o situatie disperanta.Iar marea problema este ca in momentul de fata tara aceasta frumoasa "ROMANIA"..nu prea mai are ce sa vanda...de ce?..deoarece hotii de la conducere au cam vandut tot ce se putea vinde...si au tot lungit-o si aburit-o pana acum.am mai ramas noi cetatenii...muritorii de foame si prostii acestei tari....suntem exact ca si oile..unde merge una merg toate,si nu facem nimic..De-ar vedea Impuscatul...indiferent k a fost bun sau nuh....a facut mult mai multe pt tara asta decat nenorocitii astia....a construit blocuri si sosele ca n-au apucat astia nici in 20 ani sa umble pe toate...si daca mai ajungem si la problema
    "Criza financiara"//....suntem prostii europei....cand a-ti fost la un "meci de fotbal"(oriunde in europa) si s-a intamplat ca Arbitrii sa schimbe regulile de joc chiar in mijlocul meciului??..NICIODATA...ei bine..in romania s-a intamplat...s-au schimbat regulile in mijlocul jocului,iar noi am tacut si ne-am mirat ca prostii..si am crezut vrajeala lor.Ne meritam soarta...pana si animalele salbatice sau domestice sunt mai unita ca noi...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce poti cumpara cu 100K in USA? (Duminică, 8 martie 2009, 19:46)

    Lumi Ispas [anonim]

    Toata lumea are dreptate din punctul lor de vedere.

    Valoarea caselor a scazut in majoritatea oraselor din State. Eu locuiesc in Chicago si lucrez in domeniu. Sunt zone in Chicago, unde preturile, nu numai ca nu au scazut, dar au continuat sa creasca in anii trecuti, si la fel este in toate orasele mari, si sunt zone unde preturile au coborat pana la 90% - dar cine vrea sa locuiasca acolo?

    Ceea ce foarte putina lume intelege este ca in USA in momentul de fata preturile actuale si economia aceasta au adus oportunitatile unei generatii pe piata. Cei ce isi poate permite si au putin curaj sa nu asculte de media negativa - vor fii milionarii de maine. Avem preturi fantastice, un inventariu urias ( nu a fost asa mare in peste 20 ani) si rate de interes foarte joase, putem spune istorice.

    Ziarele sunt in business sa faca bani. Ele trebuie sa se vanda, iar stirile socante, negative vand. Perceptia este totul in aceasta societate.

    Acum tot omul isi poate permite sa cumpere - poate nu in cel mai scump cartier, dar cel putin intr-un cartier decent. Ratele de la banci combinate cu preturile joase au adus paymentii lunari poate la jumatate din ce au fost in anii trecuti.
    In plus anul acesta guvernul va da $8000 in cash la toti cumparatorii ce cumpara case inainte de Dec 1 icare nu au avut proprietati in ultimii 3 ani, cea ce va incuraja unii oameni sa intre pe piata.

    Mortgagul a ajuns sa fie mai ieftin decat rentul.

    Intrebarea este: cine vor fii milionarii de maine? Va spun eu ce-i ce au curaj si posibilitatea sa cumpere acum! Acesta este visul american, sa pornesti cu nimic si sa construiest o viata decenta intr-un timp relativ scurt.