Imobiliare – despre pretul de vanzare pe metru patrat plus topul scaderilor la nivel mondial

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2009, 8:38 Economie | Imobiliar

Continui seria articolelor legate de piata imobiliara doar ca de data aceasta nu voi mai incerca sa calculez nimic ci o sa va ofer doar cateva date. Conform Asociatei Nationale a Constructorilor din SUA, in 2007 pretul mediu de vanzare al unei locuinte nou construite a fost de 990 de dolari pe metru patrat iar pretul median a fost de 900, scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

Costul terenului nu este inclus. Transformate in euro la cursul valutar aferent anului 2007, preturile devin €730, respectiv €660. Datele pe 2008 nu sunt inca publicate dar vazand modul in care au evoluat preturile anul trecut, ne putem astepta la o scadere de cel putin 10%.

In Europa, cand vine vorba despre dezvoltarea economica, Romania este cel mai des comparata cu Polonia. Conform Institutului Polonez de Statistica, in ultimul trimestru al anului trecut pretul mediu de vanzare al unui metru patrat intr-o cladire rezidentiala noua a fost de 3631 zloti ceea ce inseamna aproximativ €955 inclusiv TVA. In trimestrul trei, pretul a fost de 3478 de zloti insa calculat in euro, pretul a scazut de la €1050 in T3 la €955 in T4. Tineti cont de faptul ca salariul mediu in Polonia este cu 30-40% mai mare decat in Romania si in mod normal, preturile ar trebui sa fie mai mari decat la noi.

Dezvoltatorii si/sau constructorii declara tot mai des in ultima perioada ca singurul mod de a reduce preturile apartamentelor este acela de a reduce atat suprafata acestora cat si calitatea materialelor folosite.

Incerc sa ii inteleg insa nu pot sa nu ma intreb cum este posibil ca in SUA sau in Polonia pretul pe metru patrat construit la cheie sa fie mai ieftin decat in Romania in conditiile in care in aceste doua tari, costul cu forta de munca este mult mai mare? 

De ce in Romania dezvoltatorii construiesc scump si prost? Nu ma intereseaza explicatii de genul “noi folosim caramida iar americanii lemn” pentru ca per total, raportul pret-calitate este cel care conteaza iar din acest punct de vedere, Romania sta mult mai prost decat SUA sau Polonia deci nu putem spune ca la noi, preturile sunt mai mari pentru ca si calitatea este mai buna. Si oricum, la explicatii si lamentari nu ne intrece nimeni…

Si inca o informatie care spune multe despre gradul de civilizatie si confort: in SUA, anul trecut suprafata medie a unei locuinte noi a fost de 220 de metri patrati, in crestere cu 10% comparativ cu anul 2000. In Romania suprafata medie a fost de 126 de metri patrati, aproximativ egala cu cea din 2000 iar sansele ca aceasta suprafata sa creasca in urmatorii ani sunt infime in conditiile in care dezvoltatorii vor reduce suprafata apartamentelor si caselor pentru a oferi preturi mai mici.

Gasiti mai jos si un top mondial al evolutiei preturilor imobilelor in 2008. Romania nu a fost inclusa in acest top insa dupa cum stau lucrurile, probabil ca in 2009 tarile din Europa Centrala si de Est se vor situa lejer pe primele locuri din punct de vedere al amplitudinii scaderilor. (click pe tabel pentru a-l mari)

Tot de la americani: in California, pe fondul scaderii preturilor cu 40%, vanzarile de case vechi au crescut in luna ianuarie cu peste 100% comparativ cu aceeasi luna a anului trecut, graficul mai jos. O asemenea crestere a vanzarilor arata faptul ca scaderea pietei imobiliare se apropie de sfarsit. In Romania, oamenii sunt mai inteligenti, nu se misca nimic pentru ca toata lumea asteapta sa vada cine vor ceda primii: cumparatorii sau vanzatorii.

Citeste si comenteaza pe blogul lui Khris.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5100 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    articole de promovare!? (Luni, 9 martie 2009, 9:13)

    ionica [anonim]

    Toate articolele referitoare la imobiliarele din Romania se opresc, in mare parte la .. pret/mp.
    Domnilor acesta nu este un indicator, deoarece in acest pret se inglobeaza o gramada de alti indicatori, de la fezabilitatea proiectului, la fazele de executie, de la procesele verbale, in mare parte contrafacute pentru lucrarile ascunse si alte cele.
    Cum pot sa afirmi ca un apartament merita 1000 euro, daca acesta a fost executat dupa un proiect venit de peste mari si tari, proiect care nu se poate aplica in Romania nici de catre un student de la constructii din anul II, deoarece conditiile seismice de pe la noi nu se potrivesc cu cele din alta parte si asa mai departe.
    Apoi, constructorii nostri iubiti si dragi nu respecta nici asa proiectul, deoarece folosesc un beton mult mai slab decta si asa este subdimensionat din punct de vedere rezistenta, iar fierul beton este adus, in toate cazurile de la firme turcesti neacreditate si care nu ar face fata nici celui mai .. uman cutremur.
    Si atunci, de unde prostia cu 1000 euro/mp?
    Cei care au luat teata isi vor plange de mila la viitorul cutremur mare, care oricum va lovi sudul tarii in maximum trei ani si atunci vom vedea ce reprezinta 1000 euro/mp!!!
    • -5 (5 voturi)    
      cu-cu-cu-tremuuuuuur! (Luni, 9 martie 2009, 9:56)

      tata omidu' [anonim] i-a raspuns lui ionica

      Domnu' Hancu, mai ziceti-ne, ca n-am mai auzit de mult de dumneavostra!
      • 0 (0 voturi)    
        cei trei purcelusi.. si cucu :) (Luni, 9 martie 2009, 18:04)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui tata omidu'

        tu esti dintre aia care-si fac o casa de chirpici in albia raului ca oricum le face dup-aia becali cotetz de betoane? sau esti micul constructor care face verifica peretii cu echerul ramas din copilarie?

        suntem intr-adevar intr-o zona activa seismic si trebuie sa tii cont de asta cand iti faci o casa.
        chiar sunt curios cati constructori garanteaza integritatea cladirii la un cutremur si care este regimul legal in Romania in aceasta privinta.. stie cineva?
  • 0 (2 voturi)    
    (Luni, 9 martie 2009, 9:55)

    horatiu [anonim]

    ..asta e..pretul nu poate fi mai ieftin sau mai scump. poate fi doar mai mare sau mai mic.
  • 0 (2 voturi)    
    Am 6 apartamente (Luni, 9 martie 2009, 10:07)

    dumitru marian [anonim]

    Prefer sa le inchiriez. Din chirii, in 30 de ani, scot cu mult pretul lor. Nu se merita sa vand in conditiile actuale.
    • 0 (2 voturi)    
      afacerea se face totdeauna cand cumperi (Luni, 9 martie 2009, 13:21)

      sile [anonim] i-a raspuns lui dumitru marian

      Daca ai cumparat pana in 2005 e adevarat. Daca ai cumparat dupa 2006 nu mai e adevarat deloc. Randamentul financiar a scazut dramatic, deoarece preturile au depasit orice fundament economic.
    • -1 (5 voturi)    
      stai si asteapta (Luni, 9 martie 2009, 13:28)

      make21 [anonim] i-a raspuns lui dumitru marian

      Astept si eu impozitul progresiv pe locuinte si sa vedem atunci daca iti mai permiti sa platesti impozitul pe acestea.La al 6 ap ti-as lua cu 1000% impozit mai mare decat la primul.Pana la urma o sa trebuiasca si Romania sa impozite bogatia ca orice stat civilizat
    • 0 (2 voturi)    
      da, exact la fix (Luni, 9 martie 2009, 14:05)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui dumitru marian

      Exact, foarte bine. Acum apartamentele alea au cam 30 de ani si sunt numite cutii de chibrituri comuniste, in 30 de ani(timpul in care scoti pretul lor) vor avea cam 60 de ani, si valoarea lor va tinde undeva spre 0 (gen casele din Detroit)...deci se amortizeaza exact la timp

      -asta daca nu scad chiriile substantzial in curand, sau nu itzi pleaca din chiriashii ramashi fara slujbe...

      Spor la treaba (ca banuiesc ca e ceva bataie de cap cu 6 apartamente de inchiriat)
    • -1 (1 vot)    
      Cerere si oferta (Luni, 9 martie 2009, 14:51)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui dumitru marian

      Acum a venit timpul si ca noi cumparatorii sa va dam in cap cu regula cererii si ofertei cum ati umflat voi preturile in ultimii 5-6 ani. Tu scoti 6 apartamente si te gandesti cat scoti, dar te gandesti ca cu cat oferta e mai mare or sa scada preturile? :))
  • +1 (3 voturi)    
    Este o aberatie ca compari preturile dupa venituri (Luni, 9 martie 2009, 10:22)

    doe [anonim]

    1. Este o aberatie ca compari preturile dupa veniturile populatiei din doua zone diferite. De exemplu in Harghita cartofii sunt de 4-5 ori mai ieftini decat in Dolj, iar Harghita este un judet cu mult mai bogat decat Doljul. Sunt oare sarlatani cei din Harghita sau se aplica ce mai veche si probata lege a pietii? Adica, legea cererii si a ofertei. Simplu, vanzatorul din Harghita vinde cartofii la pretul maxim pe care este dispus sa-l plateasca cumparatorul din Dolj. ORICE vanzator de ORIUNDE din lume procedeaza la fel. Orice cititor al acestui blog, atunci cand a vandut ceva ,a vandut la pretul maxim pe care l-a putut obtine. Da, pare o aberatie ca in Romania aproape toate produsele sunt mai scumpe decat in tari mult mai bogate, dar asta este piata romaneasca! Romanii sunt mult mai lejeri la punga decat nemtii, polonezii, francezii, etc. Romanii sunt mult mai gomosi, se intrec mult mai tare in fitze decat strainii. Iar daca cineva nu poate sa se dea in fitze pe masura sa vezi ce grija ii mai poarta caprei vecinului!!! Tot din fitze (si intr-o oarecare masura si din nevoi) s-a ajuns la aceste preturi astronomice din domeniul constructiilor.
    2. Da, pe hartie venitul mediu in Polonia este cu 30-40% mai mare decat in Romania, dar in la noi economia subterna reprezinta mai mult de 50% din total. Habar n-am cati eludeaza fiscul in Polonia, dar nu cred ca e vorba de mai mult de 10-20%. Si deci diferenta nu mai e chiar asa de mare. Ba poate e chiar invers!
    • +1 (1 vot)    
      Noi si Polonia, baba si mitraliera (Luni, 9 martie 2009, 13:36)

      sile [anonim] i-a raspuns lui doe

      Te amagesti singur. Pe undeva ai dreptate relativ la "romanii mai lejeri la punga, etc". Dar cand lejeritatea asta se bazeaza pe castigurile super-optimiste pe urmatorii 30 de ani (adica pe credit), vine inevitabil si ziua platii. Iar acum a venit. Poti sa te amagesti iarasi singur cu economia neagra: nu mai tine. Potentialii clienti care sa suporte (vorba vine, ca de fapt nici ei nu puteau asta) preturi de 2000 de euro/mp sau mai mult erau angajati de multinationale, angajati de stat din administratia publica (guvern, ministere, agentii), angajati din sectorul financiar. Sa nu imi spui tu mie ca astia luau 50% in plic pe sub mana. Totul era la alb, altfel nu ar fi stat in picioare creditarea, de exemplu. Ca Gheorge din constructii ia 150 de euro pe cartea de munca si inca 450 de euro la negru, e adevarat. Dar oricum Gheorghe ala tot nu isi va permite vreodata o casa cu 2000 de euro/mp.

      Preturile se vor intoarce acolo unde le e locul si vor fi corelate cu veniturile. Exista niste fundamente economice si cand treci mult de ele (supra-evaluare a activelor), piata reactioneaza violent si duce preturile inapoi. Cine a vandut cu 2500 euro/mp sa fie fericit. Cine a cumparat trebuie sa stranga din dinti, ce dracu sa faca.

      In plus chestia asta cu: de ce ne agitam, asta a fost piata, asta a fost cererea si oferta, bla bal bla bla. Chiar asa o fi? A fost o piata complet opaca (tinuta in mod intentionat asa) si cu manipulare mass-media uriasa: agentii imobiliare, banci, constructori, speculatori, etc - toti au pus umarul la asta. Asta nu prea mai e piata corecta. De ce oare nici macar in anul 2009 nu avem o statistica clara asupra vanzarilor in imobiliare? Ma refer la datele reale de cumparare luate de la notariate, nu la colectare de date fantasmagorice din ziare. Smecherii stiu de ce..

      Si ca sa revin, preturi de genul asta (+2000 euro/mp) pentru blocuri facute la dracu-n praznic pe camp nu o sa mai vezi, cel putin pentru urmatorii 20 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      cartofii si prostia (Luni, 9 martie 2009, 15:57)

      geo [anonim] i-a raspuns lui doe

      mda incerci sa demonstrezi ceva doar ca incepi prin a debita prostii... Harghita mult mai bogata decat Dolj-ul... pai numai Craiova, mai bine zis numai Ford-ul de la Craiova face de vreo 3 ori cat amaratul ala de judet, care nu are decat ape minerale, paduri si unguri... deci cum poti sa duci o idee la capat cand tu habar nu ai despre ce vorbesti?
  • -1 (5 voturi)    
    EXPLICATIE=HOTIE (Luni, 9 martie 2009, 10:35)

    ANTI-SAMSAR [anonim]

    O singura explicatie exista la preturile mari ... prostie multa din partea cumparatorilor si HOTIE mare de la vinzatorii-samsari.
    Cel cu 6 apartamente de mai sus...cum ai obtinut cele 6 apartamente ??? Legea 18 cu ilicitiul e inca valabila...atentie !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo lui (Luni, 9 martie 2009, 11:32)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ANTI-SAMSAR

      Daca a fost baiat destept si muncitor de ce sa nu aiba 6 apartamente? Auzi...hotie de la vanzatori...pai ia zi-mi tu mie...cand vinzi ceva...te multumesti cu cat iti da primul venit sau incerci sa obtii maximul care-l poti obtine? Nu fi ipocrit te rog. Ca altu e prost si da din buzunar o suma imensa de bani pe un bun care nu face atat e problema lui...insa tu ca vanzator ce vina ai? Trebuia sa-i zici...domle..nu face 120k..da-mi doar 80k ? Hai sa fim seriosi. Sunt satul de frustrati, lenesi si prosti...Adaptati-va la sistem, munciti, folositi-va mintea si traiti cu capu sus...nu va mai comportati ca niste cersetori.
  • -1 (5 voturi)    
    da (Luni, 9 martie 2009, 10:44)

    numelemeu [anonim]

    M-am cam saturat de atatea articole si comentarii de frustrati ca salariu e x si metrul patrat e y si ca ia uite dincolo cum e. In primul rand metrul are pretul pe care il plateste clientul, in al doilea rand salariul mediu la noi este mult mai mare decat cifra oficiala, 80% dintre firme dau salarii la negru (trecut minim pe cartea de munca) si in al treilea rand a fost si este in continuare o nevoie acuta de locuinte.
    • +1 (1 vot)    
      Salariu mediu.. (Luni, 9 martie 2009, 13:39)

      sile [anonim] i-a raspuns lui numelemeu

      Ia explica-mi si mie: cum dracu se pot lua case pe credit daca 80% din salarii se dau la negru? Ca sa nu imi spui ca a cumparat vreun worker apartamente de 140.000 de euro cu banii jos. Iar asta cu nevoie acuta de locuinte, cum zicea cineva: pe ce te bazezi? Pe vorbe, banuiesc. Ai vreo statistica, ceva? Bag sama ca lucrezi la vreo agentie imobiliara si somezi..
    • 0 (0 voturi)    
      daaa (Luni, 9 martie 2009, 18:28)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui numelemeu

      evident ca dupa ce a scazut populatia Romaniei cu 1.5 milioane din 89 pana acum am ajuns la o nevoie acuta de locuinte!
      evident ca ala cu salariul minim pe cartea de munca isi ia apartament cu banii pusi la ciorap!
  • +1 (3 voturi)    
    case americane (Luni, 9 martie 2009, 10:59)

    hash [anonim]

    Ieri ma uitam la un reportaj ce prezenta renovarea unei case americane. In New Orleans. Casa era facuta din barne, care tineau peretii (ceva placaj) si blani de lemn (puse pe cant) la podea. Nici macar barne. Toata sandramaua se sprijina pe niste caramizi sau piloni construiti din zid. Nu exista o fundatie din beton. Casa se poate ridica cu un cric - de fapt au facut asta ca sa ridice unul din boltarii pe care statea casa ca se afundase terenul.

    Podeaua era mancata de termite. Ma gandeam ca o sa dea cu ceva insecticid. Au schimbat doar dusumeaua - si sub dusumea nu e nimic. Scandura fatuita si atat.

    Au schimbat instalatiile. Cablurile bagate printre scanduri, fara tuburi ignifuge. Tigla pe casa nu au - carton asfaltat - pentru ca nu suporta schelaria.
    Zidurile nu sunt umplute cu nimic - goale la interior.
    Casa arata frumos insa daca iei un baros poti sparge un zid lejer in 10 secunde.

    Totul fiind din lemn, ce e expus la intemperii putrezeste si trebuie schimbat periodic.

    Mie un pret de $300.000 platiti pe o asemenea sandrama, in fond un sopron mai fatuit, mi se pare extraordinar de mult, chiar si la un venit de 4-5000 de dolari pe luna.

    As vrea si alte pareri, insa pentru modul cum e facuta (practic ti-o poti construi singur, te mai ajuta un var, unchi ) este ingrozitor de scump!!
    • -2 (2 voturi)    
      Cartonul american (Luni, 9 martie 2009, 13:45)

      sile [anonim] i-a raspuns lui hash

      nene, am cunostinte care chiar stau in sua. Si uite cat au dat pe casa: apartament in bloc de 40 de ani in suburbia NY de 120 mp, intretinut foarte bine: 300.000 de usd. Mai las-o moarta cu sandramaua de lemn de 300.000 de usd.

      Sau casa de caramida cu doua etaje intr-un stat departe de lumea dezlantuita: 200.000 usd. Si casa e brici. Si tine cont, ca si departe de lumea dezlantuita tot poti face un 40.000 usd pe an, fara sa iti tai o mana si un picior.

      Ce ne tot ascundem dupa cires: preturile din Ro au luat-o razna din 2006 pana in 2008 si acum se intorc si ele unde le e locul.
      • 0 (0 voturi)    
        caramida (Marţi, 10 martie 2009, 7:26)

        Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui sile

        nu se mai folseste decit ca lucratura aparenta. Casa e de lemn placata cu caramida sau e de la 1900.
    • 0 (0 voturi)    
      mai e si terenul (Marţi, 10 martie 2009, 7:29)

      someguy [anonim] i-a raspuns lui hash

      pe chestia ce o am de la primarie scrie teren 480 000 si constructie 46 000.
      Un teren linga mine s-a dat cu 550 000. Dupa ce cumperi nenorocirea de teren atunci poti sa iti chemi verii
  • +1 (1 vot)    
    aberatia la noi e data de lipsa infrastructurii (Luni, 9 martie 2009, 11:43)

    gelu [anonim]

    asta e singurul motiv pentru care sunt preturile actuale. Daca as ajunge in 1/2 ore din afara bucurestiului in bucuresti, n-as mai da 2000e/m2 ca sa ma cert cu toti vecinii pe parcare,sa imi huruie in cap bormasinile in fiecare weekend si restul...Nefiind infrastructura, sunt nevoit sa platesc foarte mult ca sa stau aproape de metrou,transport in comun si sa ajung la serviciu intr-un timp rezonabil.
  • +1 (1 vot)    
    fugiti (Luni, 9 martie 2009, 13:33)

    cosmin [anonim]

    fratilor fugiti din tara ca astia iau pielea de pe voi, munciti ca niste sclavi, si ei se cearta in parlament pe banii vostrii
  • +1 (1 vot)    
    Sa ne oprim din mancat rahat (Luni, 9 martie 2009, 14:00)

    goe [anonim]

    O casa de tip american dupa ce ca te costa de te rupe, pe cand apuci sa o achiti integral nici macar se mai tine in picioare. Ca deh, pe asta se bazeaza societatea de consum. Fiecare generatie trebuie sa contribuie la umplerea buzunarelor imbuibatilor. Sa lasi casa ca mostenire generatiilor viitoare? Haidade!
    Partea buna e ca poti folosi lemnul din ea pentru cosciug.
    • 0 (0 voturi)    
      casa din lemn (Luni, 9 martie 2009, 17:58)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui goe

      Nici macar pt. cosciug, ca o maninca termitele pina atunci
    • -1 (1 vot)    
      hopa (Luni, 9 martie 2009, 19:48)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui goe

      calmeaza-te dom'le, stai ca iti explic eu imediat cum vine treaba... o casa din asta de lemn, poate rezista fara probleme si fara reparatii mari 50-70 de ani. Intr-o zona cu clima uscata cu e California de exemplu, rezista fara probleme si 100 de ani. Iar cea mai importanta parte din mostenire, chiar si dupa 100 de ani, este terenul, care nu se "strica" si nici nu pleaca niciunde. In al doilea rand, ponderea structurii la "rosu" - fie ea lemn sau caramida si betoane - in pretul final "la cheie" este sub 40%, atat in Romania cat si in USA sau oriunde altundeva. Diferenta MAJORA este ca in USA casele construite noi au materiale si finisaje de o calitate incomparabil mai buna fata de ceea ce se construieste nou in Romania. Ia arunca mataluta o privire aici: http://www.socalnewhomes.com/ si mai vorbim apoi despre calitate in constructii....
    • 0 (0 voturi)    
      mostenirea (Marţi, 10 martie 2009, 7:31)

      Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui goe

      se adauga la venitul mostenitorului pe anul respectiv si se impoziteaza. Practic trebuie sa o rascumpere daca poate sau sa o vinda si sa ia praful de pe toba.
  • 0 (0 voturi)    
    ai incurcat itele omule (Marţi, 10 martie 2009, 1:10)

    ivan [anonim]

    Articol binevenit la ziua de azi numai-ca autorul a incurcat unitatea de masura europeana metru/patra cu cea americana foot/patrat... preturile ce le indica sunt pentru feets/patrat ///
    • 0 (0 voturi)    
      picioare (Marţi, 10 martie 2009, 11:43)

      savedanube [anonim] i-a raspuns lui ivan

      pluralul de la foot e feet, fara "s" :)