Numarul tranzactiilor imobiliare s-a redus cu 26% in primele doua luni

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2009, 13:20 Economie | Imobiliar

Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara informeaza ca numarul tranzactiilor imobiliare realizate in Romania in primele doua luni ale acestui an a fost de 82.860, in scadere cu 26% comparativ cu aceeasi perioada din 2008, cand s-au inregistrat 112.000 operatiuni.

Totusi, ANCPI a constatat o crestere cu 6% a numarului de tranzactii incheiate in februarie fata de ianuarie: de la 40.142 la 42.720 operatiuni. Fata de luna februarie 2008, numarul tranzactiilor s-a redus cu aproape 30 de procente.

Scaderi ale operatiunilor de cadastru si publicitate imobiliara au fost inregistrate in toate judetele, mai putin in Teleorman si Tulcea, unde s-au raportat cu 200 de operatiuni mai mult fata de primele doua luni ale anului trecut.

Cele mai mari scaderi s-au inregistrat in Ilfov, cu un declin de 36%, Constanta - 33%, Timis si Arad - cate 23%.

Pentru 2008, ANCPI a raportat:
  • peste 4,1 milioane de operatiuni de cadastru si publicitate imobiliara, in crestere cu 5% fata de 2007.
  • 708.623 tranzactii imobiliare, in crestere cu 12% fata de 2007.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1054 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    tranzactii = vanzare/cumparare? (Miercuri, 1 aprilie 2009, 13:40)

    rodin [anonim]

    prin tranzactii cei de la ANCPI nu inteleg cumva si dezmembrari, alipiri, consultari etc? Nu stiu daca este relevanta statistica pentru a evalua corect numarul de tranzactii de vanzare-cumparare inregistrat. poate ne clarificati termenii din articol. multumim
  • -1 (1 vot)    
    Romanii construiesc si in criza (Miercuri, 1 aprilie 2009, 13:48)

    Casa de Piatra [anonim]

    CNP a dat "prognoza" pe primul trimestru (nu sunt date definitive, acestea vin abia in aprilie). PIB la -2,9% fata de trimestrul 1 din 2008 (bun, e drept ca ritmul de atunci era record prin Europa).

    Cea mai lovita e industria, care nu mai are comenzi suficiente la export. Activitate -10% (dar mai bine ca in multe state UE sau Rusia/Ucraina cu -35%).

    In rest, toate celelalte ramuri de activitate, orientate spre piata interna, rezista peste asteptari:
    -agricultura e la -1%
    -serviciile la -0,7%
    -constructiile la +2,5% !!

    Exista o mare temere, pt. ca primul trimestru e cel care a incasat puternic socul crizei si abia din trimestrul 2 incep sa vina fonduri UE si fonduri de la FMI. Dar vestile sunt relativ bune, Isarescu le stia cand a afirmat acum cateva zile ca se asteapta ca in 2009 Romania sa aiba crestere economica ! Traditional, urmatoarele trimestre sunt mai bune ca primul.
    • +1 (1 vot)    
      Scepticism (Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:15)

      Toma N [anonim] i-a raspuns lui Casa de Piatra

      Mi-as dori sa fie asa. Dar ma uit pe geamul blocului in care stau, o zona nici ultracentrala dar nici periferica, unde cu greu gasesti loc sa inghesui o noua constructie. Totusi in toamna trecuta incepusera 2 blocuri cu ~17 etaje (puz din acela aprobat probabil cu spagi maari). Lucrau in 3 schimburi de nu mai puteai dormi. Ma gandeam ca vine primavara si incepe cosmarul... dar nici pomeneala. Doar caini si paznici si unii de rotesc macaralele periodic. Cine construieste
      mai mult ca anul trecut de a iesit cu +ceva ? Ca nici autostrazile nu-s prea vioaie. Poate doar procentul de la agricultura este adevarat. Parca-i o reclama la imobiliare chestia asta de +2.5%
    • 0 (0 voturi)    
      Manipulare (Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:39)

      cristi_21 [utilizator] i-a raspuns lui Casa de Piatra

      Tu de cine esti platit ma sa scrii aburelile astea?
  • 0 (0 voturi)    
    nu pare criza (Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:06)

    c [anonim]

    Pai 26% mai putin decat in perioada de boom, nu inseamna deloc ca e criza. Probabil cei care au vandut garsoniere cu 100 000E prin centru anul trecut isi iau acum apartamente cu 3 camere de banii aia si fac tranzactii.
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:13)

    owl [anonim]

    Romania are o rezerva uriasa in piata neagra. Daca vor sa dea cu plus, da cu plus. Imi scapa motivul pentru care nu dorim decat sa mai colectam ceva bani la buget din amenzi si nu sa diminuam pe anumite industrii evaziunea. Se tem - poate - de cresteri de preturi. As spune da si nu, 19% este un procent greu de suportat.

    Dar nicaieri nu e 100% evaziune si nici nu va fi 0%, indiferent de masuri. Sa scada de la 60% evaziune la 25% evaziune ar fi mai mult decat suficient.

    Iar banii astia in plus ar alimenta alte investitii de la buget si locuri de munca...
  • -1 (1 vot)    
    vand-cumpar (Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:44)

    imobiliare [anonim]

    cu alte cuvnte s-au facut peste 80.000 de tranzactii in primele 2 luni ceea ce inseamna ca lumea care are bani se misca...iar cei care n-au se uita
  • 0 (0 voturi)    
    sper (Miercuri, 1 aprilie 2009, 19:42)

    kalu [anonim]

    ca pana la sfarsitul crizei sa dea faliment cat mai multi jepcari ("agenti imobiliari"). Nu am nimic cu ei dar orice absolvent cu 8 clase se putea erija in "agent imbiliar". Am luat tzeapa de buna credinta fiind si nu mi-e mila de ei !!! Faliment !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Prabusirea pietei imobiliar (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:04)

    Gelu [anonim]

    Imobilele se tranzactioneaza la intalnirea ofertei (de cele mai multe ori aberanta) cu cererea (in scadere continua ca urmare a arderii lichiditatilor si a sistarii creditarii). Pretul tranzactiilor este in declin continuu ce nu se va opri in urmatorii doi-trei ani, cat se estimeaza a dura criza financiara in RO.

    Pana in august 2009 pretul unui metru patrat de bloc cenusiu ceausist va deveni maxim 300 de euro. Asta inseamna ca 2 camere la vreo 60 de metri vor costa maxim 18.000 de euro. Toate celelalte imobile se vor alinia in consecinta ca si preturi. Metru patrat de constructie la rosu (fara comisioane, taxe, profituri exorbitante ale agentilor imobiliari, investitorilor, constructorilor) nu are voie sa depaseasca 3-400 euro. Trebuie sa fii nebun sau inconstient sa cumperi acum la un pret mai mare de cat cel corect, prezentat mai sus.
    Multa sanatate celor care s-au imprumutat la achizitia caselor la peste 1000 euro metrul patrat... si sa aiba grija la balustrada cand se apleaca sa se arunce in gol...