DEZBATERE PUBLICA: Turn de 200 de metri la Piata Romana?

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2009, 20:08 Economie | Imobiliar

FOTOGALERIE Cele trei proiecte pentru centrul Bucurestiului
La ultima sedinta a Comisiei Tehnice de Urbanism din cadrul Primariei Capitalei, primul for decizional in aprobarea marilor dezvoltari imobiliare din oras, a fost prezentat spre consultare un proiect care prevede construirea unui turn de 200 de metri inaltime, respectiv 58 de etaje, la doi pasi de Piata Romana. Proiectul este facut de celebra arhitecta Zaha Hadid, singura femeie care a castigat vreodata prestigiosul premiu de arhitectura Pritzker Prize. Firma care detine terenul din centrul Bucurestiului a depus doua proiecte alternative.

Terenul pe care ar urma sa se construiasca turnul are circa 5.000 mp si se afla intre Calea Dorobanti, str. Mihai Eminescu si str. Ernest Brosteanu, si este detinut de compania Rubin Gold. Compania, al carei unic actionar este inregistrat in Cipru, a depus trei proiecte.
1. Turnul de 200 metri, proiectat de firma de arhitectura a lui Zaha Hadid
2. O cladire de 55 de metri, proiectata de compania Bergman, Walls & Associates (Israel)
3. O cladire de 90 de metri, proiectata de arhitectul Dorin Stefan

Turn cu hotel de cinci stele, apartamente de lux, cazino si spatii comerciale

Turnul ar urma sa adaposteasca un hotel de cinci stele, apartamente de lux, un cazino si spatii comerciale. Membrii Comisiei Tehnice de Urbanism au primit cu rezerve propunerea din pricina faptului ca in zona respectiva sunt foarte multe monumente si case reprezentative pentru oras.

Nici legislatia romana nu mai permite ridicarea unor constructii atat de inalte in zonele protejate. “Legislatia nu ne mai permite sa aprobam astfel de proiecte. Constructia propusa este mult prea inalta pentru zona respectiva”, a declarat Gheorghe Patrascu, arhitectul sef al Capitalei.

“Cladirea propusa nu are nicio legatura cu zona respectiva. E din alt film. Nu are ce sa caute intr-un oras cu tesut traditional ca Bucurestiul”, a spus Dan Marin, membru in Comisia Tehnica de Urbanism.

“Imi pare rau pentru Zaha Hadid ca a venit cu o asemenea propunere”, a declarat alt membru al Comisiei, Bogdan Bogoescu.

Pe site-ul arhitectei Zaha Hadid sunt scrise urmatoarele: "Dorobanti Tower a fost proiectat pentru a stabili un simbol in inima Bucurestiului. Noul turn este un mix unic intre o forma distincta, o structura ingenioasa si avantajele panoramice ale locuirii la inaltime. Puritatea acestei forme, un diamant slefuit, va fi un elegant reper in centrul Bucurestiului. Zona destinata publicului va fi diferita de tot ce s-a construit in acest sens in Bucuresti, intrucat va reprezenta o atractie majora intr-un centru aglomerat, oferind un important nou loc de intalnire si de loisir urban".

Avem de ales intre un turn de 200 de metri si unul de 90 de metri

Pentru acelasi teren au mai fost prezentate inca doua proiecte. Unul este facut de un arhitect din Israel si propune construirea unei cladiri de 55 de metri, respectiv 15 etaje, dar care ocupa aproape tot terenul.

Ultimul proiect apartine unui arhitect roman, Dorin Stefan, si propune o cladire cu o inaltime de 90 de metri. Membrii Comisiei Tehnice de Urbanism au inclinat spre varianta propusa de arhitectul roman, dar deocamdata nu s-a luat nici o decizie in acest sens.

Spune-ti parerea!

Bucurestenii afla aproape intotdeauna ultimii ce se intampla cu orasul lor, pentru ca proiectele importante sunt puse pe site-ul Primariei Capitalei doar in ultima faza, cand arhitectul-sef al Capitalei si celelalte institutii si-au spus de mult punctul de vedere, si cand este aproape imposibil sa mai schimbi ceva.

HotNews.ro pune in dezbatere publica cele mai mari proiecte imobiliare din Capitala din timp, pentru ca tu sa fii informat. Spune-ti parerea despre acest proiect si alege varianta cea mai buna pentru oras!


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16857 vizualizari

  • +5 (39 voturi)    
    lolza (Luni, 4 mai 2009, 20:17)

    turculetz [anonim]

    mai, ala seamana cu un penis. are cumva si doua cladiri mici si rotunde la baza?:D
    ce idioti
    ps. casa poporului e rupta din umarul lui dumnezeu pe langa organul lu tanti asta
    • +11 (27 voturi)    
      e un model de vibrator de ultima generatie ... (Luni, 4 mai 2009, 20:31)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui turculetz

      ..simbolul Romaniei democrate si a clasei politice cunoscute pentru inteligenta ,deschiderea si obedienta fata de tot ce vine ,pe cale orala , din gura in gura, din Isr..pardon, Europa
      • +4 (10 voturi)    
        Londra are o chestie FIX IDENTICA (Marţi, 5 mai 2009, 7:50)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Doar ca a lor e imbracata
        intr-un prezervativ
        cu striatii dispuse rombic.
        Si este la fel de aiurea,
        in spatiul
        impresionant de unitar al acelui oras.
        *
        Parca nici "specificul national" al
        Bucurestiului nu ma incanta totusi.
        Nu ma refer la cele 30 - 40 de cladiri cu
        elemente inspirate din arhitectura veche românesca, bizantina bla, bla ,
        gen casa nationalizata care nu se retrocedează
        intrucat tocmai sa mutat in ea un "patapievik".
        Oricum astea sunt o raritate
        si in general sunt sufocate
        de o mie alte stiluri si non stiluri.
        *
        Ma refer insa la "specificul"
        lucrului neterminat si
        al mămăligii intinse cat cuprinde,
        fara dezvoltare pe verticala.
        Videanu propusese o solutie radicala
        de reconfigurare,
        cu cateva accente foarte inalte plus
        garaje si pasaje subterane
        cu destinatie de magazie
        pentru
        placinta numită
        Piata Revolutiei-Piata Palatului.
        O zona balşoaie care seamana teribil
        cu grandoarea nazista si cu cea sovietica.
        *
        Nici o sansa.
        ONG urile !!! Păi ele ce "păzeşte !!!"
        Dupa succesul temporar
        al blocării buildingului
        care pur si simplu dadea un pic de coloana vertebrala zonei Catedralei Sf Iosif...
        o piticanie nesarata,
        cantata de parca ar fi construita de Michelangello,
        acum se strofoaca
        sa opreasca absolut criminal
        Pasajul Basarab "dupa" ce acesata
        a fost construit pe trei sferturi.
        *
        Probabil ca asa va fi si cu scula asta...
        ...incepe cobstructia si cand
        mai e un pic vine Pipdi si
        o fisureaza,
        asezandu-se in varf ,
        dimpreuna cu cu
        "confereratia
        pentru o arhitectura curata" ,
        organizatie inexistenta inca,
        dar inevitabila.
        • +4 (4 voturi)    
          Bucurestiul are identitate!!! (Marţi, 5 mai 2009, 11:35)

          ConteB [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Domnule Mihai 2,
          Nimeni nu are nimic cu cladirile inalte si cu "verticalitatea" de care vorbiti.
          Totusi, orasul are o identitate foarte clara, si anume aceea de "oras-gradina" sau oras "la scara umana".
          Daca studiem putin istoria orasului vom vedea ca inca de la inceput, orasul s-a constituit ca un conglomerat de sate infiintate in apropierea unor centre de interes (fortareata militara, resedinta domneasca, capitala, centru comercial, capitala politica si administrativa).
          Bineinteles ca orasul trebuie sa evolueze, dar ar fi ideal ca dezvoltarea sa se faca in acelasi spirit, si anume acela de oras-gradina, la scara umana. Ceea ce s-a si intamplat la sf sec. XIX si inceputul sec XX, in perioada Belle Epoque, cand au aparut cladiri noi, in stil eclectic francez, art nouveau, sezession sau neoromanesc (de fapt toate acestea sunt forme alte art nouveau-lui), in perioada dintre razboaie cand au predominat cladirile moderniste (cubiste) sau chiar si dupa razboi cand au aparut marile cartiere de locuinte. ATENTIE: toate aceste dezvoltari au respectat identitatea orasului: au fost prevazute curti pline cu flori, copaci pe marginea strazilor, inaltimi rezonabile, parcuri si parculete la tot pasul.
          Un turn precum cel din imagine ar fi binevenit in Bucuresti, dar nu in Romana ci mai degraba in Pipera.
          Ii rog pe toti cei care se simt complexati ca Bucurestiul nu arata ca Manhattan-ul sau ca Londra, sa nu se mai simta asa, ci sa fie mandri ca in orasul nostru mai avem (inca) stradute cu case mici, cu gradini pline de trandafiri si de regina noptii, cu castani stufosi si tei inmiresmati.
          • +1 (1 vot)    
            oras cu identitate umana (Miercuri, 6 mai 2009, 23:27)

            roqwer [anonim] i-a raspuns lui ConteB

            Subscriu!
            Bineiteles ca orasul trebuie sa evolueze, dar nu chiar atat de vertical ci foarte orizontal si daca se poate cat mai serpuit. Ca doar bucurestenii au si ei coloana vertebrala. Termenul de veticalitate ar fi antinomie!
            • +2 (2 voturi)    
              Un simbol in plus (Luni, 6 iulie 2009, 22:53)

              eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui roqwer

              Un simbol in plus al faptului ca ne-am luat o mare teapa cu conducatorii neocomunisti ai tari pe care ar fi trebuit sa-i fi tras noi in teapa in 1989 in loc sa il alegem pe Ghinion Iliescu cu 84% din sufragii in 1990 .

              Acum e prea tarziu .
              Cit fierbe mamaliga pina explodeaza ?
              1989 - 1945 = 44 de ani

              Sa inteleg ca mai avem circa 20 de ani pina cind vom incepe sa dam in clocot si poate atunci nu vom mai folosii gloante oarbe.
        • -2 (2 voturi)    
          pasajul Basarab (Marţi, 5 mai 2009, 12:28)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Acolo trebuia facuta dezbatere! Erau persoane afectate de demolari precum sunt si acum persoane care vor fi afectate de sutele de masini care vor trece pe la ferestrele lor (cei din Titulescu). Iar "ong-urile" au luat atitudine cu MULT inainte de a incepe constructia - asa ca MINTI!!! Oprirea lucrarilor la pasaj s-a facut prin hotarari judecatoresti, pe baza faptului ca s-a DEMONSTRAT ca se incalcase legea - si a trebuit sa vina piticania de Boc sa dea o lege SPECIALA pentru ca pasajul sa intre intr-o aparenta "legalitate"!

          Asa ca MINTI ! Dar cel putin m-am prins cam cine esti: esti careva de prin echipa de "piaristi" a unora morti de lacomie (care au dat liber la infernul de acum, din Bucuresti), ca Videanu, Base, Sulfina Barbu d.ex. - sau / si alti fomisti ca si ei...!
          • +1 (1 vot)    
            Laud si eu odata un PDList ... (Marţi, 5 mai 2009, 17:55)

            MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            ...si ma trezesc promovat in echipa lor de PR. Pe bune eu scriu numai contra basescului si a echipei lui.
            Pasajul Basarab ?! Sa-l vedem functionand si abia pe urma sa
            discutam despre valoarea "inestimabila" a foisorului de langa Carfour, trist cuib de porumbei din secolul 19, de care nimeni nu stia, pana ce nu s-a constatat ca e pe directia pasarelei.
            Imi place nespus replica lui ConteB..un romantic incurabil care vede stil si oras gradina . Culmea e ca vorbeste despre Bucuresti.
            PS Gara Obor. O cladire si un habitat fermecatoare. E vorba ca prin zona sa treaca linia de metrou dinspre Drumul Taberei. Englezii si-au reinviat vechile gari
            transformandu-le in statii de metrou.
            La noi Ontanu se pregateste s-o darame.
            Si nici macar nu face vreo pasarela.
            Ontanu e cel care a demolat fantana de la Pache si a pus in loc o statuie hidoasa, cu un Balcescu cu semne masonice pe el. La inaugurarea crimei au fost prezenti toti
            presedintii Romaniei , cu exceptia lui Ceauisescu- Nici un ONG nu ascos vreo soapta. Fantana respectiva era ametitor de frumoasa, cam cum e si cea cu zodiacul
            din fata Parcului Carol Libertatii.
            lasa ca o darama "fratii" si pe aia
            si ridica in loc Monumentul Integrarii Europene .
            • 0 (0 voturi)    
              Multumesc (Marţi, 5 mai 2009, 19:11)

              ConteB [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

              Multumesc lui Mihai 2 pentru comentariul poate sarcastic, poate nu...
              Da, sa stiti ca mai vad in Bucuresti asemenea cartiere si zone. O astfle de zona este chiar cea care ar fi iremediabil afectata in cazul construirii acelui turn. Ma refer la strazile Ernest Brosteanu - Emil Balaban - Caragea Voda - Polona, strazi pe care va recomand sa va plimbati un pic mai incolo, cand infloresc teii si trandafirii (care, nu-i asa, infloresc in mai). Mai mult, trecand pe acolo zilnic, pot sa spun ca este singurul loc din Bucuresti in care aud cantand mierlele (de fapt mierloii). Poate ca mai sunt mierle si in alte cartiere, nu stiu, nu ma pronunt, dar daca s-ar face acea cladire, va garantez ca nu se vor mai auzi.
              In rest, numai de bine si ma bucur ca ati dat exemplul refacerii vechilor gari din Londra. Repet: vechiul cu vechiul si noul cu noul. E mult loc pentru nou in Bucuresti dar nu in ce a mai ramas din orasul vechi.
              • 0 (0 voturi)    
                Era mai degraba gelozie decat sarcasm (Miercuri, 6 mai 2009, 9:07)

                MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ConteB

                Sunt invidios pe cineva care vede
                jumatatea plina a paharului
                (ce bine ar fi daca macar jumatete din Bucuresti ar fi inflorit...)
                Un front de lupta este in zona Hala Traian- Calarasi- Popa Nan. Sute de cladiri romantice, paraginite ca si
                batraneii care le locuiesc
                isi asteapta investitorii care sa le revitalizeze.
                O multime de carnatari cu bani au preferat sa investeasca in zone precum Pipera in cartiere de vile-tip-bloc-mic-ceausit-usor-ingradit , cartiere a caror viabilitate este indoilenica.
                In Popa Nan putine casute se reconditioneaza. In schimb incep sa apara blocuri de 6 plus 1...
                De langa Hala Traian, excelent refacuta...pe Str Tepes Voda, la 150 m este intersectia cu Popa Nan...
                Un bun loc de incepere pentru turul cartierului. Exact acolo sunt doi arbusti uriasi de glicina...imbracati in aceste zile cu o cascada de flori indigo...merita...
                • 0 (0 voturi)    
                  Stiu... Ce zona frumoasa! (Miercuri, 6 mai 2009, 20:57)

                  conteb [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

                  E un cartier incredibil. Uneori ma gandesc ca poate sirurile de blocuri inalte plantate de-a lungul arterelor importante (Titulescu, Stefan cel Mare, Mosilor, Calarasilor, Unirii, si altele) au avut si partea lor buna pentru ca au izolat aceste cartiere minunate in interiorul unor "ziduri locuite", protejandu-le astfel de lumea noua. Si ce mi se pare interesant e ca odata cu casele, in cea mai mare parte s-au pastrat si obiceiurile mic burgheze ale "batraneilor care le locuiesc", cum frumos ai spus. Si sunt sigur ca si copiii si nepotii lor, chiar daca nu duc acelasi mod de viata, stiu sa aprecieze si sa respecte aceste cartiere si aceasta identitate locala, poate greu perceptibila pentru cineva din afara, dar inca vie (ma rog, palpaind a stingere).
                  Lasa-ma te rog, sa iti arat inca o data partea plina a paharului, a propos de "carnatarii" care isi fac (sau tanjesc dupa) case in Pipera: se pare ca unii incep sa inteleaga, in sfarsit, ca o casa veche, stilata si intr-un cartier vechi, e mai de bon ton decat o viloaie moderna la mama naibii. Si aceasta revelatie a fost inspirata tot de expati, dupa cum tot expatii dadusera tonul la inceputul anilor 90 modei cu Cartierul Francez si Corbeanca.
                  Asa ca hai sa facem ceva constructiv: daca tot ti s-a zis ca esti PR-ist in nu stiu ce echipa : ), hai sa incercam sa convingem cat mai multi oameni cu bani (ai lor sau din credit) ca a restaura o casa/casuta veche este mult mai cool decat sa te lauzi cu o vila sau cu un penthouse intr-un "proiect" nou. Poate convingem niste "vedete" sa infieze casute vechi in zona Popa Nan si sa faca in felul asta mai multi snobi mimetici sa le urmeze exemplul.
            • +1 (1 vot)    
              ontanu,3 mandate (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:14)

              Albertony [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

              Mai e de mirare ce face Ontanu , in afara de faptul ca incendiaza Gara de Est , Moara lui Asan sau darama tot ce e de daramat , Aversa ( langa Mall Obor ) , Suveica ( acum ansamblu de locuinte ) , Tevi Sudate , un viitor super market .....Daca nu "corespundea" , nu mai pupa el atatea mandate , asa , mai da si el 2-3 cozonaci la babele inculte din jurisdictia sa si mai castiga 2-300 de voturi pt urmatorul mandat.
        • 0 (0 voturi)    
          piticanie (Marţi, 5 mai 2009, 14:03)

          xy [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          deci dupa tine trebuia sa vina monstrul ala sa dea coloana vertebrala "piticaniei nesarate" de catedrala? si mai si lauzi proiectul lui videanu? de ce nu plecati voi pur si simplu dintr-un oras pe care nu-l intelegeti si de care nu va pasa? specia de "om nou" care isi dispretuieste originea, crede ca e un progres daca rade tot trecutul cu buldozerul si ca numai ce e nou are valoare.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu plesc pentru ca nu ma tin puterile (Marţi, 5 mai 2009, 18:09)

            MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui xy

            Altfel o taiam urgent.
            Specificul zonei catedralei este foarte romanesc.
            O viermuiala de strazi inguste , cu case paradite , cu trotuare de-o palma, de pe care daca cobori te calca tramvaiul...ca e si tramvai, nu numai buluc de masini din toate directiile.
            Turnul e asezat insa corect, si vine firesc,
            ca punct culminant , dupa ce treci pe sub zidurile, si ele inalte , ale Hotelului Bucuresti.
            daca vrei sa intelegi Bucurestiul du-te mai bine la Hala Traian, renovata superb, inconjurata de cartier de casute frumoase
            printre care sacalii au inceput sa ridice inevitabilele 5+1, 6 + 1...
            Popa Nan e-o strada spre Calea Vitan...
            undesi face bloc oricare mitocan.
            *
            Gunoiul adunat in Piata Revolutiei...cu columna lui Ilici, statuile inspaimantatoare ale lui Coposu si Maniu, poate in curand si ale lui Ciorbea si Lis...si porcaria aia de bloc de sticla construit in conturul zidurilor fostei Directii a 5 a , unde lucrai pe vremuri...n+am auzit nici despre astea vreun protest.
            • 0 (0 voturi)    
              ?? (Marţi, 5 mai 2009, 18:45)

              xy [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

              nu inteleg cum un turn de talia celui de la catedrala "vine firesc" intr-o zona pe care o descrii ca pe o viermuiala de strazi inguste cu trotuare de-o palma. sau trebuia ceva care sa compenseze brutal totul, ca un cap de elefant pe un corp de copil?
              nici logica din ce spui despre piata revolutiei nu o vad. deci daca niste cretini ridica trei sau cinci statui kitsch intr-o piata publica, ea trebuie desfiintata si puse in loc niste turnuri?
        • 0 (0 voturi)    
          si in Barcelona e unul la fel (Miercuri, 6 mai 2009, 1:37)

          Io [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          e la moda se pare ;)
          • 0 (0 voturi)    
            Asa e (Miercuri, 6 mai 2009, 17:18)

            grecu [anonim] i-a raspuns lui Io

            Asa este. In Barcelona e unul identic. Monstruozitatea da un aspect industrial intregii zone. Departe de finetea arhitecturii Gaudi care a facut faima orasului.
      • 0 (4 voturi)    
        la fel (Marţi, 5 mai 2009, 10:05)

        barcelona [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        si barcelona are un turn la fel :) cred ca e un trend. totusi ar fi un punct de atractie si eu unul m-as duce sa-l vizitez. asta e.
        • 0 (2 voturi)    
          de cate ori "te-ai duce sa-l vizitezi"? (Marţi, 5 mai 2009, 12:29)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui barcelona

          Si n-ai putea sa te duci sa-l vizitezi la marginea orasului?

          Apropo: esti sigur ca proprietarii ti-ar da voie "sa-l vizitezi"?
        • 0 (2 voturi)    
          vazut de peste tot (Marţi, 5 mai 2009, 14:21)

          clarvazatorul [anonim] i-a raspuns lui barcelona

          pai nu-i nevoie sa-l vizitezi ca o sa-l vezi de oriunde :))

          sau te uiti in pantaloni ;)
    • -1 (13 voturi)    
      Mai in gluma, mai in serios... (Luni, 4 mai 2009, 20:45)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui turculetz

      ... un astfel de simbol se potriveste Capitalei. Turnul, care e viril si contemporan, face o afirmatie atat necesara cat si potrivita.
      • +4 (10 voturi)    
        Turn anti-romanesc (Luni, 4 mai 2009, 22:41)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Caligula

        Nu se potriveste capitalei. Virilitatea si contemporaneitatea nu fac casa buna cu manelismul, flegmele, semintele si claxoanele.

        Asemenea cladiri NU AU CE CAUTA in spatiul public din Romania. Nu reflecta specificul national, pentru care au murit atatia si atatia mari romani.
        • +2 (6 voturi)    
          ambele (Luni, 4 mai 2009, 23:23)

          gica [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          Propun sa se faca ambele turnuri, unul langa altul. Sigur apoi tot se va gasi un stol de ciori sa intre in ei si astfel sa incepem si noi sa mai semanam a metropola de lume civilizata...

          Insa, mai in gluma mai in serios, a luat cineva in considerare faptul ca ar putea sa faca un contrast prea mare cu restul civilizatiei bucurestene? Ce-o sa zica Ferentari-ul: iote si tzurloiul ala cu doua guguloaie pe laterale...

          Eh, io abia astept sa ma dau cu parasuta.
        • +1 (3 voturi)    
          100% de acord, skyline (Marţi, 5 mai 2009, 0:44)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          100% de acord pentru un turn de 200 de metri. Eu as prefera un skyline intreg si sper sa se ajunga si acolo. TOTUSI, banui ca ce aratati acolo in poza nu este proiectul final. Acesta ar trebui sa aiba o forma mult mai zvelta si, vorba aia, sa semene mai putin cu ce spun comentatorii de mai sus... Ca chiar pare asa...
        • +1 (5 voturi)    
          Made in Romania (Marţi, 5 mai 2009, 1:11)

          Caligula [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          O asemenea cladire e necesara pentru ca inspira trecerea in amintire a manelelor si a altor deprinderi ofensatoare pentru unii.

          Aspiratia prezentului se poate defini doar in masura in care se rupe de normele trecutului. Specificul national e dovada acumulata a acestor aspiratii.
          • 0 (0 voturi)    
            poate asta meritam (Marţi, 5 mai 2009, 9:25)

            Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Caligula

            Viitor fara trecut nu e posibil baietica, iar o cadire ca asra este simolul erei in care traim > limbaj de plastic, tabloide , o cultura manelizata... poate ai dreptate si trebuie construit falusul asta urias
      • 0 (0 voturi)    
        ce e serios in afara de distrugerea bucurestiului? (Marţi, 5 mai 2009, 9:16)

        Nero [anonim] i-a raspuns lui Caligula

        caligula a uit at sa spuna cums ''un astfel de simbol se potriveste capitalei" ca nuca in perete. intrebare de ce nu se face un cartier nou cu astfel de cladiri????
      • 0 (0 voturi)    
        sula de bou castrat, simbol al virilitătii :)) (Marţi, 5 mai 2009, 17:31)

        Rocco Siffredi [anonim] i-a raspuns lui Caligula

        Ashea-i, 'tu-i ceru mă-si de bucuresti împutit :))) Cu mare dildo!
    • +1 (1 vot)    
      se inspira si ei de unde pot (Marţi, 5 mai 2009, 7:01)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui turculetz

      nu mai au de multa vreme planuri de urbanism inteligente, dar trebui sa furnizeze parale pentru "dezvoltatorii imobiliari", sa faca "investitii in infrastructura", sa toace banul public, ca de-aia-s pusi acolo, nu sa rezolve problemele presante ale urbei! mai interesant este ce vor spune tuistii cand vor fi intrebati: "ce ai vazut in bucuresti?" raspunsul este mai greu de reprodus...
    • 0 (0 voturi)    
      dprept la tinta (Marţi, 5 mai 2009, 9:14)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui turculetz

      Penisul de care zici se cheama chici made in bucuresti cu tenta de dorobanti
    • +3 (3 voturi)    
      Sa luam exemplu Sibiul (Marţi, 5 mai 2009, 11:30)

      niky86 [utilizator] i-a raspuns lui turculetz

      Sa ne uitam de ce Sibiul a fost capitala culturala europeana. Pentru ca a stiut sa si pastreze istoria. Am fost recent in Sibiu si am fost f impresionata. Centrul istoric al orasului este pastrat exact ca odinioara. am vazut la case ca aveau chiar 2 randuri de geamuri vechi si ultimul rand de geamuri pe interior era termopan, mi s a paut interesant. Si cel mai frumos lucru e ca nu poti sa mergi cu masina in centrul istoric, asa ar trebui si cu centrul nostru istoric, renovat, sa pastram ce a mai ramas din el si sa nu mai aiba acces masinile pt ca Bucurestiul ar trebui vizitat si la pas. Se vede ca Sibiu a fost oras german si continua sa fie ca mentalitate. Bravo sibienilor. Am vorbit cu localnicii si cu gazdele unde am fost si consider ca in Sibiu sunt cei mai calzi si mai primitori oameni, cu exceptia maramuresenilor pe care nu am avut ocazia sa i cunosc. Mergeti la Sibiu e f frumos.
      • 0 (0 voturi)    
        bucuresti (Miercuri, 6 mai 2009, 23:31)

        roqwer [anonim] i-a raspuns lui niky86

        doua vorbe, trei cuvinte, referitor la conservatorismul vostru de mahala: va meritati soarta!
        pun pariu ca nu intelegeti ce vreau sa zic. Nici nu e cazul
    • +2 (2 voturi)    
      turculetz cu penis (Marţi, 5 mai 2009, 14:15)

      the [utilizator] i-a raspuns lui turculetz

      Zaha Hadid e o creatoare permanenta, in directia ideilor si experientei personale,
      nu o persoana obsedata sexual ca tine.
      Ca tie poate sa-ti fâlfâie cineva un drapel sau un tramvai, iar tu tot la penis te gândesti, e o problema psihiatrica.
      Consulta repejor, cât mai e timp si nu mai insulta fara motiv pe cine nu cunosti. Si eventual nici pe cine cunosti ...
    • 0 (0 voturi)    
      @bucuresti (Marţi, 5 mai 2009, 14:38)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui turculetz

      In inima orasului nu este loc de experimente. Aici ar tb. respectata strict limita de inaltime a zonei, fara exceptii... Apoi, cladirea sa se integreze arhitecturii zonei, fara design futurist. Pt. cladirile "moderne" este loc la periferie cat cuprinde. Nu zic sa construiasca o cladire mamut in stil brancovenesc 100%, insa tocmai aici este talentul unui arhitect adevarat, sa imbine in mod armonios prezentul cu trecutul, intr-un stil elegant, modern dar in acelasi timp "vechi". Sa trantesti oriunde, oricand, oricum o "kestie" e cel mai usor lucru, nu necesita prea mult efort si imaginatie. Oricum, din cele trei proiete propuse, toate trei sunt de aruncat la gunoi... sunt doar niste "kestii" si cu "kestiile" nu se negociaza... Pana cand nu apare un proiect serios, i-as lasa sa zaca cu terenul lor in mijlocul orasului... apropo de asta, cate case care reprezentau cu adevarat zona respectiva au ras actualii detinatori ai terenului ?
      Stiu, este dreptul lor sa cumpere si sa rada cate proprietati doresc, ca doar e democratie, insa macar moral sunt datori cu un proiect care sa completeze in mod coerent ceea ce au pus la pamant.
    • +2 (2 voturi)    
      Fratilor, santeti facuti gramada, majoritatea.. (Marţi, 5 mai 2009, 15:03)

      Geba [anonim] i-a raspuns lui turculetz

      Aparatorii lu peste ai heritajului arhitectonic bucurestean, care este apropate inexistent. Bai frate, prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul!

      Mie, arhitectura turnului mi se pare absolut superba. Locatia ar putea lasa un pic de dorit dar asa ceva poate fi necesar. Ati vazut Barcelona? Are si arhitectura "jasa" (in special Gaudi), si inalta si nu da rau deloc. Exact in mijloc are chiar si un turn similar care actioneaza ca un reper central. Cei cu obsesii falice pot sa-si inchipuie ce vor pentru ca atat ii duce capul.

      Orasul gradina... care gradina? Nu vedeti ce mizerie de oras aveti? Ineptilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Gradina sau mizerie (Marţi, 5 mai 2009, 21:55)

        ConteB [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Oras-gradina sau oras mizerie, nu conteaza. Ai zis bine: "Ce oras AVETI". EXACT! Avem. E al nostru. Iar cei carora nu le place sa plece si va asigur ca va fi mult mai bine in Bucuresti fara toti provincialii complexati si inculti care incep sa explice in stanga si-n dreapta cum e pe la Barcelona. Hotarati-va dragii mei: ori la Barcelona ori inapoi la tara de unde ati venit ori ramaneti in Bucuresti si respectati-ne cultura si stilul. Pentru ca daca orasul este coplesit de mizerie, de prost gust si de nesimtire, va asigur ca o mare vina o au valurile de imigranti rurali care s-au aciuat pe-aici dupa 1945, in locul orasenilor adevarati plecati dupa razboi ori in vest, ori la canal.
      • 0 (0 voturi)    
        hotaraste-te (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 14:59)

        cao [anonim] i-a raspuns lui Geba

        pai, daca nu e gradina, si daca orasul e mizer , cum zici tu, de ce sa ne mai chinuim sa infigem un penis avantgardist in mijloc? crezi ca asta il va propulsa in cataloagele mondiale de arhitectura?
        iar comparatia cu barcelona e nelalocul ei, bucurestiul vine din alt tablou.
    • 0 (0 voturi)    
      replica (Miercuri, 6 mai 2009, 19:37)

      ispy [utilizator] i-a raspuns lui turculetz

      cam pe cind se ne asteptam si la replica feminina a acestei constructii falice?
    • 0 (0 voturi)    
      turn (Miercuri, 6 mai 2009, 23:23)

      roqwer [anonim] i-a raspuns lui turculetz

      ciudata forma de penis.
    • 0 (0 voturi)    
      mie imi place doar ca... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:18)

      mishoo [anonim] i-a raspuns lui turculetz

      ar putea sa il construiasca in alta parte. Cladirea, in proiect, arata destul de bine, e f ingenioasa - nu stiu cum va iesi in realitate cu muncitorii nostrii zilieri, asta e problema. Locul ales pentru constructie nu e tocmai ok, va strica tot farmecul zonei, cum nu e ok construit acolo nici hotelul H&J. Ar putea sa aleaga un alt loc, cum ar fi piata victoriei, ca si asa mai sunt cateva astfel de blocuri, sau zona Piata Presei (Romexpo), sau o zona mai periferica, poate asa s-ar dezvolta si orasul asta in suprafata. Nu are rost sa ne concentram numai in centru, ar trebui sa mai lucram si la intinderea orasului. De ce nu va ganditi domnilor arhitecti (profesorii mei) si la asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Penis? (Marţi, 7 iulie 2009, 17:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui turculetz

      Dle/Dna LOLZA ca nu mi am putut da seama ce orientare sexuala ai dupa nick name: Se vede ca esti umblat prin lume frate/sora? Stiai ca aceasta forma de oval sunt cele mai renumite in lume datorita formei si dificultatii construirii lor? du te si vezi Turnul din City London, Turnul din Barcelona, Turnul din Detroi.

      Cum este posibil sa se permita ca cine va ca DVS care probabil isi intinde rufele in balcon - ca dovada limbajuj suburban, care probabil ca nu a parasit o area limitata.. ii este peermis sa emita ineptii. Penibil.
  • +28 (28 voturi)    
    oras nou (Luni, 4 mai 2009, 20:19)

    cd98 [anonim]

    Un astfel de turn ar tb construit in alta zona a orasului. Cel mai bine ar fi daca nu s-ar mai da aviz nici unui proiect de cosntruire ci numai de renovare in centrul orasului. Cladirile noi ar tb construite in alta parte a orasului unde s-ar putea face un oras nou asa cum exista si in alte capitale europene (de ex Viena).
    • +3 (9 voturi)    
      Oras nou? Cand asta? (Luni, 4 mai 2009, 21:21)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui cd98

      teoretic ai dreptate. Practic insa nu: in alta zona a orasului (numai cele marginale sau insalubre mai au terenuri libere de sarcini) , cladirea nu ar fi conectata cum trebuie la infrastructura, la mijloacele de transport, etc., iar pana acestea s-ar dezvolta in acea zona ar mai trece zeci de ani, tinand cont de ritmul de dezvoltare si fondurile alocate pentru aceste elemente in Bucuresti. Nu in ultimul rand, nu stiu cati ar plati chirie semnificativa (cladirea doar trebuie amortizata) intr-o zona marginasa, stil Otopeni, ca sa nu mai zicem de Rahova, etc. Viena a avut suficiente fonduri (si evident management profesionist in gestionarea lor) ca sa ridice turnul de televiziune la marginea orasului concomitent cu prelungirea in acelasi timp a liniilor de metrou, tramvai si autobuz. Comparatia cade cu brio.
      • 0 (6 voturi)    
        Tu nu esti de pe-aici (Luni, 4 mai 2009, 23:53)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Horia

        1. Terenuri libere in centru sunt o gramada
        2. Otopeni este un oras din Ilfov
        3. Rahova nu este cartier marginas
      • -1 (5 voturi)    
        super! (Marţi, 5 mai 2009, 1:04)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Horia

        Adica trebuiesc distruse functiunile unui oras intreg (ma refer inclusiv la faptul ca bucurestenii CIRCULA prin zona) - numai ca sa faca profit cat mai mare un marlan (care se poate ca si terenul sa-l fi obtinut intr-un mod discutabil) !!!

        BUNA idee! Presupun ca marlanu' va imparti profitul cu bucurestenii ! :-p
      • +3 (3 voturi)    
        Oras nou? Poate, cindva... (Marţi, 5 mai 2009, 1:27)

        Bosch [utilizator] i-a raspuns lui Horia

        Teoretic si tu ai dreptate, dar si cd98.

        Gindeste-te cum ar arata traficul in zona Dorobanti/Eminescu in momentul in care peste jumatate din corporatistii ocupanti de 5000mp vor veni cu masinile la serviciu pt ca asa merita ei, asa e cool, trendy, comod, etc. Nu ca nu ar fi metrou la maximum 200m

        In momentul de fata e oricum sugrumata orice straduta amarita din zona respectiva, daramite cind vei chema la 9to5 sute de personalitati care nu se dispenseaza de masini.

        Ca idee, vezi cartierul Defense din Paris, zona comerciala, pe linga exemplul de mai sus cu Viena.

        Sint multe exemple in vecinatate care ne dau clasa la ergonomia urbanismului. Vezi Praga, al carei centru istoric este complet izolat, chiar prin padure, de restul orasului. Nu vezi pui de corporatie prin preajma. La noi se cumpara si inchiriaza buticuri (boutique) pentru a infiinta o mica sucursala de banca, doar-doar o mai creste un pic cota de piata.

        Apropos de ce spuneai, cum ca nu ar fi multi platitori pentru zone marginase: gindeste-te doar la sutele de firme mari sau medii care au sedii in zona Pipera-Tunari, Baneasa, tot ce inseamna Nord-ul Bucurestiului, mai nou zona de centura din Nord, acum si Sud-ul.

        Toata lumea e dispusa sa plateasca, si prefera sa dea mai putin pentru spatiu in zona comerciala/ex-industriala in care are si loc de parcare pentru clienti/angajati decit sa priveasca de sus centrul istoric dupa citeva zeci de minute petrecute prin acelasi centru, dar in trafic.

        Nu ca nu ar fi aglomerat si in Nord, dar exista totusi parcuri industriale de succes, chit ca deseori trebuie sa parchezi cam la 15 minute distanta de intrarea respectivului, eventual intr-un santier plin de praf.

        Revenind la urbanism, turism, eficacitate, etc, prefer un centru istoric in care sa ma plimb linistit pe strazi si sa beau o bere sau sa admir cafenele dupa ce ies de la birou si sa admir un pic din istoria orasului decit sa ma plimb printre sedii de banci, lipite unele de altele, inchise de la 17:00
      • -1 (1 vot)    
        daca e asa (Marţi, 5 mai 2009, 1:58)

        xy [anonim] i-a raspuns lui Horia

        atunci e foarte simplu, inseamna ca nu poate fi facuta cladirea, nu ca trebuie modificat orasul ca sa o favorizeze pe ea. sacrifici ceva care exista si traieste pentru ceva care nu exista? dupa logica ta, daca mai vin zece "investitori" cu zece proiecte de turnuri, atunci si pentru ei trebuie eliberat rapid locul in centru, fiindca nu-i poti sili sa se mute la periferie, unde n-au infrastructura, nu? nu inteleg de ce ei ar trebui sa aiba prioritate si nu orasul.
      • 0 (0 voturi)    
        tu ai mai calatorit ? (Vineri, 8 mai 2009, 12:32)

        samanta [anonim] i-a raspuns lui Horia

        Ai auzit de La Defance din Franta ? E un cartoer marginas al Parisului, cu cladiri din astea, futuriste, unde se plateste o cirie la felde mare ca in buricul arisului.Si e foarte frumos si nu au stricat orasul vechi, nu au demolat si in general nu au facut o varza dacica.
        Toate 3 cladirile sint urite.Ce sa faci cu 90 de metri cind vine cutremurul? Si pe Dorobanti colt cu Eminescu????
        • 0 (0 voturi)    
          Calatorii (Marţi, 7 iulie 2009, 17:21)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui samanta

          pt saminta: stimata dna/dle: eu am calatorit in vreo 45 de tari (in vacante pt ca nu am take the profit from a specific job) dar am mai si citit.

          Stiai ca LA DEFANCE si a pus piatra de temelie deabia dupa ce TURNUL MONTPARNASE a cauzat mii de hepatite cronice francezilor scirbiti?

          Poate ca la noi ficatul si pielea e mai rezistenta:)))

          Ideea: si la ei s-a facut doar daca Opinia Publica a avut COAXE.
    • +2 (6 voturi)    
      asta este o varianta de dezvoltare (Luni, 4 mai 2009, 21:26)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui cd98

      Dar hai sa fim seriosi, Bucurestiul nu e Viena sau Paris. Sunt multe cladiri in centrul Bucurestilui care, desi sunt vechi, sunt urate. Cu ce ar trebui sa le inlocuim pe acestea?
      • +2 (2 voturi)    
        NY (Marţi, 5 mai 2009, 0:49)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        si uite ca sunt de acord si cu acest comentariu. Dupa ce comunismul a distrus practic istoria si arta in multe orase romanesti nu mai avem alta sansa decat sa construim de la 0. Pentru asta, New York este un model demn de urmat (chiar daca la scala mai mica)
        • 0 (0 voturi)    
          NY e pe o stinca (Vineri, 8 mai 2009, 12:34)

          samata [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Bucurestiul e pe sol nicipos si pe o falie tectonica.Asta da cutremure,daca nu stii
      • 0 (2 voturi)    
        de ce sa le inlocuiesti? (Marţi, 5 mai 2009, 1:51)

        xy [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        daca le renovezi, nu mai sunt urate deloc. ele nu trebuie inlocuite, ci renovate.
        • 0 (0 voturi)    
          de exemplu (Marţi, 5 mai 2009, 8:45)

          un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui xy

          De exemplu, din cladirile de pe bulevardul Magheru vizibile in imaginea de mai jos, pe cate ati pastra?

          http://eng.videos.funpub.net/poze-haioase/20838/La+ora+9+dimineata+pe+Magheru+se+urmeaza+o+singura+directie
          • 0 (0 voturi)    
            toate (Vineri, 8 mai 2009, 12:35)

            samanta [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

            te rog sa numesti stilurile arhitectonice pt.fiecare cladire si apoi sa discutam
    • +8 (8 voturi)    
      alt ex (Luni, 4 mai 2009, 21:27)

      alexander the great [utilizator] i-a raspuns lui cd98

      sau La Défense din Paris.
    • +1 (1 vot)    
      oras nou (Marţi, 5 mai 2009, 7:46)

      Rodicka [anonim] i-a raspuns lui cd98

      Asa-i! Restructurarea cladirilor ar aduce fara indoiala un nou farmec orasului. E o mindrie sa vezi bulevardul fost Ana Ipatescu (nu stiu cum sa chiama acum) cu cladirile stil Liberty sau altul (inafara celor construite dupa razboi care sint patrate si afumate) renovate si curate. Si apoi sa nu uitam pe ce tip de teren e construit BUCURESTIUL avind in vedere problemele de infiltratie care au fost si sint pentru moetrou chiar in zona Piata Romana.
    • +1 (1 vot)    
      turn de 200 m la Piata Romana (Marţi, 5 mai 2009, 9:18)

      Puiu Ana [anonim] i-a raspuns lui cd98

      Nu cred ca acest turn trebuie "plantat" in centrul Bucurestiului. Noi trebuie sa protejam tot ce avem caracteristic perioadelor istorice trecute. Am vazut in Franta cum Orasul Nou se construieste undeva la marginea Parisului asa putem face si noi tot ce construim in alta perioada istorica sa nu distrugem alte monumente apartinand altor perioade. In concluzie nu sunt de acord cu astfel de monumente in centrul Bucurestiului.
    • +1 (1 vot)    
      pt cd98 (Marţi, 5 mai 2009, 11:14)

      gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui cd98

      La fel si in Munchen ...... ba chiar si colea la Budapesta.... si probabil ca putem sa mai gasim..... dar la noi trebuie sa se strice tot, de ce sa pastram cand putem sa stricam....
    • +1 (1 vot)    
      corect (Marţi, 5 mai 2009, 14:24)

      parizianul [anonim] i-a raspuns lui cd98

      corect! ca in Paris, s-a construit un alt oras, dar nu l-au distrus pe cel vechi
  • +4 (14 voturi)    
    NU (Luni, 4 mai 2009, 20:19)

    acs [anonim]

    Sa speram ca nu va fii acceptata constuirea acelui turn de 200m. Asta e ultimul lucru de care ar avea nevoie Bucurestiul
  • 0 (12 voturi)    
    blocurile construite de evrei au cazut in 1940 (Luni, 4 mai 2009, 20:20)

    David Solomonaru [anonim]

    singura tara din lume care nu respecta normativele de constructii anti seismice este Romania ! acum vin si contractorii evrei -sanchi inregistrati in Cipru - sa mai cada si hogeacurile lor construite la fraierii de romani !Oparescule opune-te ca de aia esti medic aiurea si primar fiudegeneral
    • 0 (0 voturi)    
      e nascuta in Bagdad, e araboiaca (Vineri, 8 mai 2009, 12:48)

      samanta [anonim] i-a raspuns lui David Solomonaru

      Nu e evreica, e din Irak si lucreaza in lumea araba
  • +3 (3 voturi)    
    pe baza a ce? (Luni, 4 mai 2009, 20:21)

    kiki [anonim]

    CUm sa iti dai cu parerea daca nu ai toate proiectele in fata? Sau era vorba despre pro- sau contra- Turnului de 200 de metri? Poate nici unul nu e interesant pentru zona respectiva.
  • -1 (3 voturi)    
    Da sigur >:) (Luni, 4 mai 2009, 20:22)

    Romanashul [anonim]

    Eu zic ca ar fi bine sa se aprobe turnul de 200 m si ulterior in cursul constructiei sa bagam o taxa anuala de 10,000 E/etaj pt toate cladirile care au mai mult de 20 de etaje.
    • +3 (3 voturi)    
      te vinzi ieftin (Luni, 4 mai 2009, 20:56)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Romanashul

      Cum Romanashule zece mii? Ai idee cat este chiria intr-o cladire de birouri in centru? trece de 1000 euro pe mentru patarat pe an. (pe un singur metru patrat!!!) pe ce lume traiesti?
  • -1 (17 voturi)    
    mi se pare OK sa se construiasca (Luni, 4 mai 2009, 20:25)

    teodors [anonim]

    Mi se pare absolut OK sa se construiasca un turn de oricati metri inaltime. Desigur cu respectarea tuturor normelor de siguranta.

    In continuare cred ca o sa apara o gramada de comentarii isterice pe care le trezesc asemenea proiecte din motive pe care nu pot sa le inteleg. De genul: vai, cum e posibil sa ne strice peisajul. Sa polueze puritatea arhitecturii interbelice... blah, blah, blah... Parca nu s-au mai vazut de exemplu in New York zgarie nori langa cladiri istorice.

    Orasul trebuie sa se dezvolte in pas cu vremea. Nu poate ramane un muzeu de istorie. Nu vad de ce sa construim numai in stilul clasic in centrul Bucurestiului.
    • +11 (11 voturi)    
      PROBLEMA ... (Luni, 4 mai 2009, 20:47)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui teodors

      este ca in zona spusa de ei este deja o aglomeratie imensa se circula pe o strada cu 2 benzi pe sens , din care 1 sens e ocupat de parcari , gandeste-te cum ar fi daca acel turn ar aduce cam 10000-12000 de persoane zilnic acolo din care 3000 vin cu masina personala ???
      • 0 (4 voturi)    
        adevarata problema (Luni, 4 mai 2009, 21:09)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

        S-ar putea elibera banda folosita pentru parcare daca s-ar interzice parcarea. Exista o parcare cu plata foarte mare la Piata Universitaii, care este departe de a fi plina.
        Adevarata problema e mentalitatea romanilor, care vor sa vina cu masina pana in fata destinatiei lor si sa parcheze pe gratis.
    • +7 (7 voturi)    
      ...dar nu aici. (Luni, 4 mai 2009, 20:55)

      Handrews [utilizator] i-a raspuns lui teodors

      Si daca comentariile nu sunt isterice ai sa poti sa intelegi? In New York cladirile istorice sunt tot zgarie nori :)) Si nu cred ca e relevant sa compari New York cu orice oras european. Da, orasul trebuie sa se dezvolte, dar nu aiurea, aici e biserica, langa ea merge un P+20. Exista PUZ, teoretic ar trebui sa existe si alte reglementari ce tin de urbanism.
    • +1 (3 voturi)    
      in principiu sunt de acord (Luni, 4 mai 2009, 20:59)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui teodors

      Bucurestiul nu are un stil arhitectonic unitar bine pastrat. Avem cladiri frumoase, dar acestea sunt intr-un amestec destul de neomogen (in afara de cateva zone relativ mici).


      Dar nu am vazut decat proiectul lui Zaha Hadid, asa ca nu ma pot pronunta. Daca arhitectii urbanisti recomanda proiectul lui Dorin Stefan, probabil ca sunt motive pentru aceasta alegere.
      • -1 (1 vot)    
        tzeapa! (Marţi, 5 mai 2009, 1:08)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        AICI se voia sa se ajunga: sa se prezinte o oribiliciune oripilanta drept varianta 1, pentru ca dupa aia o alta varianta, la fel de stupida, sa ajunga de preferat pe langa aceea!

        Retzeta sigura: a functionat minunat in 2000, cand a trebuit sa alegem intre Iliescu si Vadim!

        Adevarul e ca problema e pusa fals (nu stiu daca HotNews e complice la chestia asta sau doar au picat de fraieri) - de fapt, nici UNA dintre cele 3 variante nu e acceptabila!
    • -4 (6 voturi)    
      asa e (Luni, 4 mai 2009, 21:04)

      daa [anonim] i-a raspuns lui teodors

      asa este...
      daca dam cu piciorul la tot...plus ca adev e ca nu suntem Paris..sau altele..
      numai la noi la romani am vazut asa grija fata de...nimicul pe care il avem.
      hai sa facem ceva si dupa aia sa avem grija de acel "ceva"
    • +7 (7 voturi)    
      Istoria... un moft (Luni, 4 mai 2009, 21:13)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui teodors

      Nu e vorba de puritatea arhitecturii interbelice ci e vorba de altceva, ne vindem pentru doi lei, or sa ne intrebe copiii daca inaintea noastra a mai fost ceva in orasul asta si o sa le spunem ca doar niste disperati dupa bani.... Avem la 15 km de centru suficient spatiu unde sa punem blocurile astea cu care nu am nimic si sa facem o zona care sa reprezinte arhitectonic ziua de azi... pe care sa nu o demoleze ati disperati dupa bani peste 100 de ani pentru ca vrem sa lasam si noi ceva in urma.... oricum, sunt sigur ca nu se va face... vin cu chestii d-astea de manipulare ieftina, ori asta de 200 m ori ala de 90.... si noi o sa zicem ala de 90 ca e mai mic... :-).
    • -1 (5 voturi)    
      Corect! (Luni, 4 mai 2009, 23:38)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui teodors

      Si Barcelona e plina de cladiri care de care maI istorice(unele construite dupa planurile lui Antoni Gaudi) si totusi si-au "tras" si un turrn de 132m inaltime- Torre Agbar.Chiar daca barcelonezii il mai numesc si "polla de Barcelona" sunt mandri de el. http://www.flickr.com/photos/maxbrighel/3124300247/ .Cred ca nu ar trebui sa ne fie frica de nou.Si Turnul Eiffel ar fi trebuit sa fie demontat dupa expozitia din 1889....Asa ca frumos-urat e ceva relativ,nu?
    • 0 (0 voturi)    
      N-a zis nimeni ca trebuie construit in stil clasic (Marţi, 5 mai 2009, 22:09)

      ConteB [anonim] i-a raspuns lui teodors

      Insa in cazul turnului de fata nu e vorba de construit ceva, pentru ca pe terenul acela in prezent exista doua case superbe, una cu fatada in Eminescu iar cealalta cu fatada pe Dorobanti. Deci nu trebuie construit nici in stil clasic nici in stil modern. Pur si simplu nu trebuie daramat!
  • +1 (11 voturi)    
    pentru (Luni, 4 mai 2009, 20:30)

    da [anonim]

    Daca tot vreti brand al tarii, ar trebui sa acceptati un nume de mare arhitect care sa faca un proiect de mare anvergura in Romania. Un proiect semnat de Zaha Hadid face pentru imaginea Romaniei mai mult decit orice imn turistic.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca nuca'n perete (Marţi, 5 mai 2009, 10:23)

      Alnaibii [anonim] i-a raspuns lui da

      Sunt de acord ca un proiect al unui arhitect celebru ar fi un plus pt bucuresti. e loc destul langa casa poporului. nu are ce cauta in dorobanti.
  • +5 (9 voturi)    
    Inca o data.. (Luni, 4 mai 2009, 20:31)

    Braitar den da lait [anonim]

    Alegerea locatiei este o dovada vie a cretinismului urbanistilor din Bucuresti.. Un turn nu se construieste asa oricum.. hai ca avem teren.. hei-rup!!!
    In plus cu tot respectul pentru cariera si proiectele pe care Zaha Hadid le-a facut.. insa acest turn seamana cu un cilindru pe care s-a asezat un mileu.. un mare kitsch.. chiar trebuie sa acceptam orice minunatie de dragul celor 200m, intr-o zona rezidentiala in care cladirile nu au mai mult de 8-10 etaje?
    Proiectul israelienilor este banal.. insa Dorin Stefan este un arhitect bun, poate are o varianta mai buna decat a celorlalti.. si sper mai putin banala sau de prost gust..
    • 0 (2 voturi)    
      stai linistit tinere (Luni, 4 mai 2009, 21:53)

      amidona [anonim] i-a raspuns lui Braitar den da lait

      o sa aiba castig de cauza opera marelui arhitect stefan dorin.
      fa-ti un bine : uita-l. nu e doar mediocru, e si toxic.
  • -1 (11 voturi)    
    trist (Luni, 4 mai 2009, 20:33)

    ciprian [anonim]

    Toate arata ca naiba mai ales in zona aia pe care o cunosc destul de bine . Cu toate astea , mai aiurea decat toate e turnul lui peste prajit de 200 m , simbol manelistic prin definitie . De abia astept sa ma car din tara asta in care toate simbolurile culturale si arhitecturale sunt bataie de joc pentru "baietii destepti". Ce nu s-a stricat in vremea lui Ceausescu se strica acum in "plin avant capitalist" , Palatul Stirbei , Biserica Armeneasca , Catedrala Sf. Iosif si lista poate continua . Imi e scarba de oamenii care ne conduc si astept cu nerabdare sa plec dintr-o tara in care istoria este calcata in picioare .
  • +7 (11 voturi)    
    Turnul (Luni, 4 mai 2009, 20:34)

    Gabriel [anonim]

    Tot raul spre bine.Sa se aprobe turnul de 200 m.Dar dezvoltatorul sa fie obligat sa realizeze pe cheltuiala proprie cai de acces subterane,etajate,cu cate 3 fire pe sens,cate una pentru fiecare sens de mers astfel-sub Cal Dorobanti,sub str.M.Eminescu si Bd.Dacia,pe toata lungimea acestor artere.Sa se realizeze parcare subterana pentru necesarul de autovehicule ale turnului + 500 locuri de parcare pentru riverani.
    • +1 (1 vot)    
      la un cutremur te ai gandit (Marţi, 5 mai 2009, 9:16)

      niky86 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      daca o sa se faca tot felul de cai subterane crezi ca mai rezista blocurile din jur si asa la un cutremur mai mare sunt rase toate. sa se construiasca turnul asta undeva la periferie spre Giurgiu sau Glina
  • 0 (6 voturi)    
    mdah (Luni, 4 mai 2009, 20:35)

    FLORIN [anonim]

    Si mai spui ca e criza economica =)) in loc sa investeasca banii aia la buget si sa incerce sa redreseze Romania o baga in cladiri cu 1000 de euro mp, pe cand romanu` n-are ce manca :)) din partea faceti ce vreti cand am facut 18 ani am plecat in Anglia...eram al naibii de patriot da gata totul are o limita!
    • +2 (4 voturi)    
      Fonduri (Luni, 4 mai 2009, 21:24)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Cladirea si proiectul sunt sustinute de fonduri private. Asa ca ce legatura are criza si bugetul in asta??
      De acord insa cu plecatul din tara :-)
  • -3 (9 voturi)    
    suntem prea conservatori (Luni, 4 mai 2009, 20:36)

    pompescu [anonim]

    suntem prea nostalgici fratilor....pe principiul asta n-ar trebui sa se mai construiasca nimic nou intr-un oras ca strica aspectul....

    trebuia sa nu facem nici canalizare, nici asfaltare...sa lasam noroiul in oras ca nu da bine intr-un cartier istoric sa ai asfalt si pavaj.

    primul homo sapiens care si-a facut casa....trebuia sa se gandeasca la urbanism......ca nu merge casa cu pestera si cu cortul...e din alt film
  • +4 (8 voturi)    
    Diamant de margaritar (Luni, 4 mai 2009, 20:38)

    ventilator [anonim]

    Ce-si zic cei 22 milioane de romani (plus minus 0.05 %)? Este exact ce ne lipsea in perioada asta: hoteluri de cinci stele, apartamente de lux, cazinouri si spatii comerciale. Si aia prin Dubai au lasat-o mai moale cu proiectele de genul asta in ultima perioada, dar noi nu si nu. Acu', daca tot v-ati apucat de proiectat, io zic sa-l terminati. Da' s-aveti grija, c-a mai zis cineva ca face o autostrada suspendata p-acolo, sa nu va loviti unii cu altii! Ca sa fie si mai reprezentativ, vin cu o idee gratis: la baza turnului, intr-o parte si-n cealalta, construiti 2 sfere pret de vreo 10 etaje. Mai greu o sa fie de gasit un prezervativ cu dimensiunile astea, da' ne descurcam noi cumva. Si cand o fi gata comedia, poate-l atributi prin ordonanta de urgenta la ministerul invatamantului, ca poate-asa o s-avem si noi invatamant la inaltime.
  • +1 (9 voturi)    
    indecenta (Luni, 4 mai 2009, 20:38)

    bucurestean [anonim]

    insasi propunerea e o rusine. unde in europa ati vazut asa o monstruozitate in centrul orasului. ce poti sa te astepti de la niste nimeni , sa -ti conteste morala si religia , insasi fiinta. ne-am saturat de necrestini . cine nu ne respecta sa plece.
    • +2 (4 voturi)    
      raspuns (Luni, 4 mai 2009, 21:17)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui bucurestean

      De exemplu in Londra:
      http://en.wikipedia.org/wiki/File:City_of_London_skyline_from_London_City_Hall_-_Oct_2008.jpg

      Sau in Barcelona (desi Torre Agbar nu e chiar in centru - dar e foarte vizibil din centru):
      http://en.wikipedia.org/wiki/Torre_Agbar
    • -1 (1 vot)    
      In Barcelona,Gigi ! (Luni, 4 mai 2009, 23:59)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui bucurestean

      Torre Agbar http://www.geberit.es/geberit/inet/es/wcmses.nsf/files/usr-gra-Torre_Agbar_2.jpg/$file/Torre_Agbar_2.jpg sau http://www.vuelaviajes.com/wp-content/2008/09/torre_agbar.jpg Probabil asa au spus si pe vremea lui Gaudi: "cine a mai vazut biserica cu opt turnuri ca niste reteveie?" Ma refer la Sagrada Familia(1882-a inceput constructia) http://www.upc.edu/web/tallergaudi/nova/Imatges/sagfam.jpg
  • +7 (9 voturi)    
    Urbanism (Luni, 4 mai 2009, 20:38)

    zack [anonim]

    Orice oras civilizat care se respecta are partea veche a orasului si partea moderna.Este o tortura pentru ochi sa vezi cladiri moderne intre cladiri vechi.
    Eu cred ca este destul loc in alta parte,nu in mijlocul Bucurestiului.
  • +7 (7 voturi)    
    Traficul?!?!?!? (Luni, 4 mai 2009, 20:39)

    Mihai [anonim]

    A facut cineva o analiza asupra impacutului care l-ar avea un high-raised building in acea zona. Imaginati-va numai cate masini ar roi in jurul acestui edificiu. Cate locuri de parcare va avea constructia? Va fi subterana sau de suprafata?
    Amenajarea unei parcari subterane va avea un efect de domino asupra cladirilor cu bulina rosie din acea zona. Cum cineva a mentionat mai sus ... in centrul capitalei ar trebui alocati bani doar pentru refacerea cladirilor existente si interzicerea constructiilor noi. Intradevar, o asemenea constructie ar aduce un plus de imagine capitalei, dar nu in acea zona. Pentru Bucuresti ar trebui regandit planul urbanistic cu crearea de noi centre civice in zone limitrofe, cu centre administrative si comerciale ... o descentralizare care ar duce implicit la diminuarea traficului si la dezvoltarea naturala a metropolei. Dar ritmul si efortul alocat au in Romania aceeasi viteza cu care se contruieste celebra autostrada transilvana. Intradevar asemenea proiecte, atent analizate si supravegheate, ar putea fi un motor important pentru relansarea economiei si iesirea din criza. Dar nu cu aceasta "La Piovra" - numita clasa politica romaneasca.
  • +5 (9 voturi)    
    NU mi se pare OK sa se construiasca (Luni, 4 mai 2009, 20:40)

    Andrei [anonim]

    In new york au demolat cladiri istorice de-amboulea.. In schimb in Paris, Londra, acest lucru nu a fost permis. Aceste proiecte, la ei, au fost realizate in zone de genul docuri, si periferii.

    Infrastructura bucuresteana nu permite ca sa mai fie adaugata o cladire de nici 15 etaje. pentru ca asta ar insemna mii de masini. Ce sa mai vorbim de 58 de etaje.
    Turnul acela trebuie construit in "suburbiile bucurestene" Afumati, poate pipera.. dar UPS, astea nu au nici macar infrastructura centrului.. Nu au canalizare nu au nimic. In voluntari nu au nici trotuare. Prin urmare mai intai infrastructura si dupa , repet DUPA aceea sa se construiasca cladiri mamut.
    • 0 (4 voturi)    
      nu e adevarat (Luni, 4 mai 2009, 21:21)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Ati fost cumva la Londra? Acolo centrul e plin de cladiri foarte moderne printre cladirile vechi.

      http://en.wikipedia.org/wiki/File:City_of_London_skyline_from_London_City_Hall_-_Oct_2008.jpg
      • +1 (3 voturi)    
        NU mi se pare OK sa se construiasca (Luni, 4 mai 2009, 23:54)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        ce ai spus tu acolo este incomplet documentat.
        Cladirile istorice care au stat in locul zgarienorului "gherkin" din link-ul tau, au fost distruse in urma unor atentate din anii '90
        http://en.wikipedia.org/wiki/30_St_Mary_Axe

        Ceea ce spuneam mai devreme poate fi gasit aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Isle_of_Dogs
        http://en.wikipedia.org/wiki/Canary_Wharf
  • +1 (5 voturi)    
    Turnuri (Luni, 4 mai 2009, 20:42)

    Conciliant [anonim]

    Chiar daca arata ca o bomba neexplodata, turnul d-nei Hadid e ceva mai original. Totushi, cand faci o constructie de o asemenea amploare fata de cele din jur, trebuie sa gasesti o forma cu totul deosebita, care sa devina un simbol. Poate ar trebui organizat un concurs pe aceasta tema.
  • +5 (7 voturi)    
    nu fiti naivi (Luni, 4 mai 2009, 20:44)

    Autogreen [anonim]

    Asta e abureala cu turnuri de x metri, numai orasele mari si bogate isi permit astfel de constructii, nu cred ca in criza asta financiara o sa se mai construiasca vreo cladire mai inalta de 25 de etaje. Restul e pura fantezie, articole gen cancan.
  • +4 (6 voturi)    
    ZUPER !! (Luni, 4 mai 2009, 20:44)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Si o sa se faca circuitul turistic al Bucurestilor:

    "Si acum, dragi vizitatori, in timp ce mergem pe autostrada-suspendata-paralela-cu-axul-central, pe partea dreapta vedem Baliga-din-scobitoare ridicata sub patronajul Tovarasului Iliescu. Acum, la stanga dumneavoastra Cel-mai-lung-carnat-din-lume, iar cei care ne alearga din spate, imbracati in rosu sunt Mos-Craciunii-Multiplicati-Guynnes. In curand ajungem la piesa de rezistentza a orasului noastru: Penisul-de-200-de-metri. Vedeti dumneavoastra acolo, in varful lui pe unu facand cu mana ? Ei dragii nostri vizitatori, acela este Primarul Caterinca-Oprescu !"
  • +2 (6 voturi)    
    sacul si petecul (Luni, 4 mai 2009, 20:46)

    dani [anonim]

    Un astfel de monstru pe verticala e numai bun in completarea celui pe orizontala, care e Casa Poporului construita de Ceausescu. Intr-un plan de urbanism al unei capitale europene trebuie sa intre si armonia cu restul arhitecturii orasului.
  • +6 (10 voturi)    
    De ce? (Luni, 4 mai 2009, 20:47)

    Handrews [utilizator]

    De ce trebuie amplasat un astfel de turn intr-una din putinele zone din Bucuresti care mai pastreaza cladiri cu arhitectura istorica? In Paris nu se construiesc zgarie-nori, in Munchen nu ai voie sa construiesti cladiri mai inalte de 99 metri in centrul orasului (nu trebuie sa depaseasca in inaitime turnurile bisericii Frauenkirche, in Viena sunt concentrate in Donau City, etc. De ce nu se face si in Buc. o zona dedicata centror de afaceri, unde sa fie numai astfel de cladiri? Chiar nu pricepe nimeni cat de penibil arata sediul AlphaBank lipit de Biserica Armeneasca, sau cladirea de birouri de langa catedrala Sf. Iosif? De ce trebuie sa acceptam asa ceva?
  • -2 (6 voturi)    
    ma asteptam la mai rau (Luni, 4 mai 2009, 20:47)

    Silvia [anonim]

    e ok turnul. nu sunt sigura ca este indispensabil orasului, dar dintre cele 3 proiecte primul e cel mai ok, cu conditia sa nu fie iar vorba de o alaturare nefasta (vezi cladirea de langa Biserica Armeneasca si alte exemple)
  • +5 (9 voturi)    
    Propunere de nume :-) (Luni, 4 mai 2009, 20:48)

    Marius [anonim]

    Supozitor Plazza ?
  • -5 (9 voturi)    
    Un semn de modernitate ! (Luni, 4 mai 2009, 20:53)

    amadeusz [utilizator]

    Ma uit la comentariile de mai sus...si te crucesti de mintea romanului. La Barcelona exista Torre Agbar, construit in acelasi stil. Doar la noi nu se poate si cica ar fi si aiurea zona.....neam de tarani ce sa mai zic?

    http://en.wikipedia.org/wiki/Torre_Agbar
    • +4 (6 voturi)    
      Un semn de civilizatie... (Luni, 4 mai 2009, 21:07)

      Handrews [utilizator] i-a raspuns lui amadeusz

      ... din partea ta ar fi fost sa nu ii faci tarani pe unii care si-au exprimat, ca si tine, parerea.
    • +2 (2 voturi)    
      noroc cu tine (Luni, 4 mai 2009, 21:15)

      romeo [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      nu inteleg carei treaba cu taranismu? culmea a fi taran e ceva nobil pentru ca faci lucrurile cu cap................... capul acestui proiect unde e? oricum e bine ca se vrea sa se modernizeze bucurestiul dar mai trebuie sa se modernizeze si infrastructura ca sa creezi acest turn.
    • +2 (4 voturi)    
      Unde e? (Luni, 4 mai 2009, 23:00)

      zack [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

      Unde e turnul respectiv in Barcelona?Este in centrul orasului?Este unul si in Londra dar NU in centru si nu in partea 'veche' a orasului.
      Cum ar fi sa-l pui in Barcelona in Plaza Catalunya sau in Londra langa Buckingham Palace?Ar arata ca dracu.
      • 0 (4 voturi)    
        raspuns (Marţi, 5 mai 2009, 0:04)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui zack

        In Londra e plin de cladiri noi in City of London, cea mai veche parte a orasului:

        http://en.wikipedia.org/wiki/File:City_of_London_skyline_from_London_City_Hall_-_Oct_2008.jpg


        Chiar si in Westminster sunt cateva cladiri noi cu arhitectura indrazneata (dar care se potrivesc destul de bine).

        Intr-adevar, langa Buckingham Palace nu sunt, dar nici turnul asta nu va fi construit langa Palatul Cotroceni.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact (Marţi, 5 mai 2009, 9:08)

        amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui zack

        este la cateva minute de Placa de catalunya...imi pare rau ca vorbesti fara sa stii, dar macar poti cauta pe net.
        Deci este in centru Barcelonei. Nu a zis nimeni sa il pui in centrul Placa de catalunya...nici acest turn nu ar fi in mijlocul Pietei Universitatii.

        Incearca niste argumente mai solide
        • 0 (0 voturi)    
          2 km jumate (Marţi, 5 mai 2009, 21:19)

          zack [anonim] i-a raspuns lui amadeusz

          Turnul se afla la fix 2km si jumatate de Plaza Catalunya si este inconjurat numai de cladiri moderne.
          Vreau si eu constructia in Bucuresti dar nu acolo!
  • +4 (6 voturi)    
    neviorc (Luni, 4 mai 2009, 20:56)

    auchei [anonim]

    Terenul respectiv nu e viran. Pe el se gasesc mai multe constructii valoroase, printre care si casa in care a locuit Dinu Bratianu, propusa pentru a deveni monument istoric. http://www.gandul.info/actualitatea/casa-lui-bratianu-in-pericol-de-demolare-din-cauza-unui-ordin-liberal.html?3927;2925560
    Formulari de genul "e OK", "blah blah" denota o incultura tipica generatiei crescute cu castile in urechi.
    Nici un oras european care se respecta nu distruge centrul istoric pentru a construi cladiri noi. Exista niste reglementari clare privind limita maxima a inaltimii cladirilor precum si a gradului de ocupare a terenului (ce nu poate fi mai mare de 40%), astfel incat discutiile pe tema "ce sa construim, turn de 200m sau cutie de 90m?" sunt deplasate.
    • +2 (4 voturi)    
      Asa e (Luni, 4 mai 2009, 21:45)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui auchei

      M-am uitat pe local.live.com bird view si nu e teren viran locul acela din spatele consulatului britanic.
      Ce nenorociti ! Nu e destul loc in jurul casei poporului ? Daca s-ar putea lua la intrecere in inaltime cu Casa poporului, poate ne-ar mai lua greata, desi cladiri de sticla.... langa alt balaur.
      Eu cred ca au calculat cate etaje trebuie sa aiba bloculetul ca sa isi scoata investitia pe teren. Mai asteptau putin si aveau dupa viitorul cutremur locuri virane la alegere.... Daca se darama cosmelia asta peste ASE cred ca ajunge pana la Ambasada Canadei. Va dati seama cat ar rade mapamondul de prostia celor care au aprobat asa ceva cand monstrul va zace facut bucati pe sosea.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu in centru (Luni, 4 mai 2009, 21:02)

    ion [anonim]

    Asa ceva se poate construi la marginea orasului pentru ca ar avea propria infrastructura (magazine birouri restaurante etc). De ce ar fi necesara tocmai in centru? Oare nu ar reprezenta un pericol pentru cladirile din jur si metrou? Curentii de aer generati de o cladire asa mare nu ar produce oare un nor de praf continuu in tot centrul? Santierul nu ar paraliza toata zona pentru multi ani? Oare terenul din sud nu ar fi mai bun pentru o constructie ca asta?
  • +5 (7 voturi)    
    ORIBIL - NU !!! (Luni, 4 mai 2009, 21:03)

    MihaiG [anonim]

    Toate trei variantele !!!

    Uitati-va la turnul de pe Bd. Mihalache, a stricat complet peisajul (cel al brd pare micut si bine incadrat pe langa el), se vede de la Casin si din Romana, la fel cel din piata Charles de Gaulle care sufoca vederea pe aleea prinicpala din Herastrau, nu au ce cauta asemenea cladiri in centrul vechi al orasului... aude cineva?
    • 0 (6 voturi)    
      o alta parere (Luni, 4 mai 2009, 21:34)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

      Mie chiar imi plac ambele turnuri de care vorbiti - le consider printre cele mai reusite constructii realizate in ultimii ani in Bucuresti.

      In special turnul din piata Charles de Gaulle, vazut din Herastrau, mi se pare ca se integreaza foarte bine in peisajul verde din jur.
      • -2 (6 voturi)    
        cea mai mare porcarie (Marţi, 5 mai 2009, 1:18)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        = turnul din Piata Charles de Gaulle - a stricat o zona proiectata integrat (de la Herastrau, intregul Bd. al Aviatorilor) si in plus mai provoaca si turbioane in nestire.

        Dar ce mai faci, Base? Acu' abia m-am lamurit cine esti - mi-am amintit ca tu ai fost primarul care a insistat pentru porcaria din Ch.de G. si ca ai fost primarul de la care au inceput toate porcariile care au distrus orasul.

        Asta e chestia, deci? Nu te deranjeaza, "pt. ca nu e langa Cotroceni"? Ei, lasa! ca nu mai ramai nici tu mult pe acolo! :-p
  • -2 (6 voturi)    
    TURNUL (Luni, 4 mai 2009, 21:05)

    zexe [anonim]

    sunt de acord cu realizarea lui din doua motive:
    1-din prima clipa v-a fi poreclit teapa lui basescu si astfel v-a ramine pentru eternitate.
    2-se v-a rezolva odata pentru totdeauna problema bradului de craciun,cu citeva siruei de becuri si cu o stea in virf v-a fi cel mai mare brad din europa si nu numai.
  • +3 (5 voturi)    
    evident, turnurile (Luni, 4 mai 2009, 21:10)

    Turnu Magurelle [anonim]

    Gigeilor Contra, spunetzi si ce aveti impotriva, nu doar, pe stilul dulce romanesc, ca nu e bine...
  • 0 (4 voturi)    
    oricare ar fi... (Luni, 4 mai 2009, 21:15)

    Monica [anonim]

    ..tot din alt film ar parea. Din cate se intelege din poze, si cladirile mai scunde ar urma sa fie tot cu sticla si metal la exterior, deci cu totul diferite de cladirile din jur. Asa ca, daca tot e sa construim un monstru modern, macar sa fie unul cu totul si cu totul spectaculos, sa vorbeasca lumea de el si sa vina turistii sa-l fotografieze - deci cel de 200 de metri. Desigur, cu respectarea trecutului arhitectonic al Bucurestiului si mai ales a normelor anti-seismice.
  • +3 (5 voturi)    
    arhitectul sef al Bucurestiului la control! (Luni, 4 mai 2009, 21:21)

    constantin [anonim]

    ProPpun ancheta publica privind activitatea acestui functionar pe ultimii 5 ani. Pornind de la magaria descoperita in presa privind mutilarea Palatului Sutu si a zonelor adiacente precum si "proiectele" in curs si viitoare. Acest individ miroase a cocosel numai bun pentru DNA; ar merita verificat ca la carte el, firme unde este actionar, rude, prieteni din cercul asta. S-ar putea ca anumite fire sa urce mai sus pe ciorapul de sintetic al capitalismului de opereta din Bucuresti.
    Trebuie oprit cat se mai poate caci altfel ne vom trezi poate si cu exproprierea terenului de sub Ateneul Roman....
  • +5 (5 voturi)    
    pana la turn (Luni, 4 mai 2009, 21:31)

    ampersand [anonim]

    Pana la turn, in ce stadiu se mai afla constructia noului Stadion National? Parca s-a inceput demolarea in urma cu doi ani, daca nu ma-nseala memoria, si se estimau patru pana la inaugurare. Se prezentase, tot asa, o macheta frumoasa, animatie 3D, costisitoare, consilieri, am vazut si edili fericiti, dupa care... liniste.
  • -3 (7 voturi)    
    Eu sunt de acord (Luni, 4 mai 2009, 21:33)

    FLORIN [anonim]

    Personal Bucurestiul mi se pare foarte urat(inclusiv Bucurestiul vechi). Turnul de 200 de metri mi se pare interesant, ar da o alta nota orasului. Daca e construit solid si daca are si parcari in el de ce nu? Astfel de turnuri exista in mai toate capitalele europene si sunt de obicei langa cladiri istorice. In Bruxel (zona Rogier) exista multe turnuri langa cladiri vechi si cu toate astea au turisti in prostie...
    • +5 (7 voturi)    
      turistii (Luni, 4 mai 2009, 21:40)

      eu [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Sa stii ca pentru cladirile alea noi vin turistii...Ca la ei acasa nu au destule, mai ales americanii...
    • +1 (1 vot)    
      mincinosule! (Marţi, 5 mai 2009, 1:23)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      La Bruxelles cladirile noi s-au construit grupat, NU in "centrul vechi" - iar cele care s-au nimerit acolo, acum muuuulti ani, sunt considerate o greseala, pentru care bruxellezii au si instituit expresia "schieve arkitekt", in loc de alta injuratura!

      Au navalit piaristii dezvoltatorilor imobiliari pe forum, si s-au apucat sa scheaune ca albu-i negru, uratul e frumos si ceea ce incomodeaza juma de oras e util!
      • -1 (1 vot)    
        Mincinosule? (Marţi, 5 mai 2009, 11:18)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Mincinosule? Tu ai parcurs distanta de la Hotel Sheraton pana la Grand Place pe jos? Cati metri sunt? 400-500? Grand Place este piata din centrul centrului istoric iar hotelul Sheraton este una din cladirile extrem de inalte din Bruxel (mai este Dexia si altele). Mie toata zona mi se frumoasa, atat zona de zgarie nori cat si centrul istoric. Nu sunt PRist pentru nimeni bre, lucrez in Bruxel si mi-as spus si eu parerea... Ceva trebuie schimbat in Bucurestiul ala ca e oribil.
  • +4 (6 voturi)    
    zzzzzzzzz (Luni, 4 mai 2009, 21:38)

    investitor altruist [anonim]

    Oare cati dintre noi isi dau seama ca acesti "investitori" fac totul numai si numai pentru bani? Vin la noi, nu gasesc alt loc mai bun decat acolo unde darama o parte din istoria noastra, construiesc ceva mult mai "eficient" in loc, vand de 50 de ori mai scump, si pleaca cu banii. Iar noi cu ce ne alegem Cu "un simbol", desigur... Fara istorie, cu o belitura de 200m si cu o multime de probleme cu aglomeratia..pe care cum o sa le rezolvam?....demoland alte constructii istorice "ineficiente" ca sa largim bulevardele.
  • +3 (5 voturi)    
    axis mundi (Luni, 4 mai 2009, 21:44)

    A [anonim]

    chiar ca pare un simbol falic...Si cum Piata Romana e centrul capitalei, practic viata noastra s-ar desfasura in jurul maretului simbol...Oricum nu suntem departe...si cand ma gandesc ce frumoase sunt casele de pe Lascar Catargiu...
  • +3 (5 voturi)    
    de ce in Bucuresti (Luni, 4 mai 2009, 21:44)

    Gheorghe Pop [anonim]

    Riscul seismic si aglomerarea urbana, traficul si estetica , fac total neavenita realizarea unui asemenea proiect. De fapt nu e bun nici unul! E nevoie de dezvoltarea infrastructurii si reabilitarea cladirilor existente, e nevoie de pasaje supraterane la linia de centura, de crearea unor comunicari eficiente cu zonele extra vilane si cu localitatile satelit. Mai degraba orasele de la Dunare ar merita o dezvoltare mai accelerata. Adevaratele metropole se afla asezate pe fluvii sau sunt porturi maritime. Ar fi un aspect firesc.
    • -1 (5 voturi)    
      risc seismic!?!? (Luni, 4 mai 2009, 22:51)

      shadow [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Pop

      Cand vorbim de o cladire de 200m ma indoiesc ca acei domni nu s`au gandit la asta. E aberant sa aduci in discutie un subiect ca asta.
      Eu zic ca e ok si poate deveni un simbol al Bucurestiului. Sa nu uitam cat de criticat a fost proiectul operei din Sidney, iar acum e considerata una dintre cele mai frumoase cladiri din lume. Astfel de constructii criticate si apoi considerate extrem de interesante gasesti "n".
      Eu cred ca e timpul sa vedem si noi ceva mai iesit din comun. Daca nu ai intrat pe site`ul lor sa vezi cladirea mai bine uite aici un link: http://zahahadid.vm.bytemark.co.uk/offices-and-towers/2008/07/04/dorobanti-tower .... eu cred ca arata foarte bine, dar la urma urmei e o chestie de gusturi
      • +2 (4 voturi)    
        Are dreptate (Marţi, 5 mai 2009, 1:08)

        Boss2013 [utilizator] i-a raspuns lui shadow

        Cred ca are dreptate Gh Pop.
        Problema e ca Bucurestii au intr-adevar nevoie de atractii, dar asa nu facem decat sa carpim un oras construit haotic si prost. Si cel mai grav, daca permitem o concentrare a obiectivelor in continuare in aceleasi locuri, problemele cu circulatia, poluarea, riscul seismic, aglomerarea se vor complica mai mult chiar decat acum.
        De ce sunt atatea masini in centru daca nu pentru ca prea multa lume are nevoie sa treaca prin centru? Daca mergi la Bruxelles de exemplu vezi ca atractiile orasului nu sunt concentrate intr-un singur perimetru, ci unele importante sunt construite departe de centru. Castigi mai mult atat in fluiditatea orasului cat si in comportamentul de consum al turistilor.
        Eu unul pledez pentru o dezvoltare in exterior a orasului astfel incat lumea sa plece din centru. Doar asa se va mai ameliora situatia si se va face loc pentru repararea infrastructurii. Nu ar trebui ca orasul sa fie atat de paralizat de fiecare data cand se lucreaza pe o artera centrala. Deci votez NU, pentru aceste motive. Vreau un oras care sa se dezvolte coerent in spatiul in care mai poate sa o faca, sa nu mai adaugam mereu si mereu noi ciudatenii in peisaj. Sa reparam cladirile vechi din centru si sa dezvoltam modern si coerent spatiile din afara.
      • 0 (0 voturi)    
        shadow (Marţi, 5 mai 2009, 14:30)

        the [utilizator] i-a raspuns lui shadow

        te felicit pentru rabdare :))) mie îmi tremura deshtele de nervi dupa numai jumate din tâmpeniile citite pâna acum :))) noroc ca am mai si sarit peste !
        N-am putut sari nici peste prostiile emise de colegii mei Patrascu si Bogoescu, de "urbanistul" cunoscator nici nu mai amintesc.
        De acord, si pentru mine proiectul ZH e cu mult peste celelalte doua banalitati.
        Iar printre toti forumistii "umblati" pân lume care urla cu spume impotriva unei creatii pe care n-o inteleg, n-am vazut unul macar care sa spuna ca turnul Montparnasse e la fel de "nelalocul" ei acolo unde e. Dar precis ca daca s-ar gasi un imbecil sa vrea sa-l darâme, s-ar pune jumate din Paris in jur sa-l apere.
        Gânduri bune, când apari pe la Mediterrana ?
    • 0 (0 voturi)    
      adevaratele metropole (Marţi, 5 mai 2009, 14:20)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pop

      Pai Dâmbovita nu e port la mare ?
      Dumneatale esti din gashca lui Mazare si vrei sa muti capitala la Costantza ???
      Las-o dom'le asa cum e, metropola adevarata îti trebuie, sau un oras în care sa poata circula SUV-uri si Hummere, Maserati, Lamborghini si alte rahaturi aidoma ?
  • +1 (5 voturi)    
    bai baieti.. (Luni, 4 mai 2009, 21:46)

    cipi [anonim]

    voi traiti in comunism sau what? v-a intrat democratia in singe? noi sintem doar ciinii cara latra....citesc si ma minunez ce comparatii se fac. unii au iesit si ei pe afara ca "turisti" si acum sint mari arhitecti, altii deja se cred "integrati" si trebuie sa fie contra celorlalti. convingerea mea e ca oricum ar fi nu e bine...dezbaterile publice sint bune dar in mod organizat si facute de catre unii care sint profesionisti nu asa la colt de bere.
    • +1 (3 voturi)    
      aici n-ai dreptate (Marţi, 5 mai 2009, 2:07)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui cipi

      "dezbaterile publice sint bune dar in mod organizat si facute de catre unii care sint profesionisti nu asa la colt de bere."

      N-ai dreptate deoarece ori e dezbatere publica, ori e seminar stiintific. Daca e seminar stiintific, discuta ingineri, arhitecti, etc. Daca e dezbatere publica, atunci inclusiv tanti leana de 52 de ani care sta in chirie la colt are dreptul sa-ntrebe daca constructia blocului va duce la mutarea statiei de autobuz sau ii va umple de praf rufele de pe sfoara si poate zice "da" sau "nu" proiectului.
  • +7 (9 voturi)    
    opinie contra amplasament (Luni, 4 mai 2009, 21:48)

    Lucian M [anonim]

    Am cateva motive pentru care sunt impotriva:
    - contrast volumetric si de stil cu zona: este o zona care imbina stil clasic de inceput de secol si art deco, cubism, pe scurt nu se potriveste stilistic. Argumentulle cu turnul Agbar din Barcelona este pueril in primul rand , nu poti sa motivezi o astfel de constructie doar prin fapul ca asa ceva exista in alt oras. In plus Torre Agbar din Barcelon este construit foarte departe de centrul istoric itr-un spatiu cu arhitectura mai degraba moderna
    - infrastructura din zona: un astfel de complex atrage trafic intr-o zona si asa aglomerata care nu va face decat mai mult rau. In zona nu exita nici un bulevard cu 4 benzi.
    - in cazul in care se presupune demolarea de cladiri istorice , personal chiar daca nu sunt clasificate ca monumente, mi se pare o barbarie tipica de mitocani inculti cu sete de bani care sunt in masura sa decida de prin 1947 incoace in multe aspecte din tara noastra

    Legat de aspectul cladirii si de similritati cu organe umane, tin sa le precizez pudibonzilor bigoti ca simbolul falic - asa ii spune la ceva care semana in arta cu un penis, tovarashi!- este prezent in arta, cultura si arhitectur pe tot globul - vezi Londra, Barcelona, NY etc. Acesta nu este un argument - din punctul meu de vedere - care sa sustina ca o cladire trebuie sau nu construita.
    In final tin sa zic ca Hotnews propune un demers care se vrea dezbatere. Daca tot faceti un efort , consumati timp sa scrieti, incercati sa va ganditi putin inante de a scrie , putina ordine in idei, decenta in exprimare, mai mult rational, mai multe argumente ajuta. Oricum mentalul colectiv, cultura unei natiuni se reflecta si in stilul arhitectural urbanistic. poate gasim si ce e mai bun in noi

    Va multumesc
  • +1 (5 voturi)    
    Parc (Luni, 4 mai 2009, 21:54)

    Caron [anonim]

    Nu dati nicio autorizatie.
    Faceti parc.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Marţi, 5 mai 2009, 7:18)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Caron

      pe cat facem pariu ca se va da autorizarea si mai mult se va alege cel mai urat proiect dintre toate.

      si eu as vrea un parc....dar nu cred, din parc nu iese banul
  • +2 (4 voturi)    
    merge in damaroia pe locul casei cu lut pe jos (Luni, 4 mai 2009, 21:56)

    de acord,dar in damaroaia [anonim]

    in care a fost exilat brucan de ceausescu.
    si sa fie de 300-500 de metri.
    daca respectati orasul faceti turnurile cat mai departe,
    mai in zare,etc.
    turnul babel mai in exil.
  • -3 (7 voturi)    
    foarte bine, construiti! (Luni, 4 mai 2009, 22:02)

    pro-turn [anonim]

    foarte bine ca se construieste modern in bucuresti. mai terminati cu pudibonderiile arhitecturale! sa se construiasca modern si avangardist! bravo!
  • +1 (3 voturi)    
    eu am o singura intrebare (Luni, 4 mai 2009, 22:17)

    kalu [anonim]

    unde vor sta masinile angajatilor celor 200 de firme sau chiar 300? Daca sunt in medie 30-40 angajati pe firma si presupunem ca 70% din ei au masini de firma rezulta cateva mii de autoturisme. Deci? Ca sa nu mai spun de partenerii si clientii acestor firme care vin si pleaca. Daca rezolva asta de ce nu. Si asa la turism suntem varza, imn avem obiective turistice ce ne mai trebui. Doar daca maidanezii feroce nu par foarte actractivi.
    • 0 (2 voturi)    
      numar angajati (Marţi, 5 mai 2009, 1:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      In UE normele sunt de 8 mp / persoana (la birou), in Romania bineinteles nu se respecta, romanii au parte la birou de cca 3 mp / persoana (asta incluzand spatii de trecere, fumoare, sali de sedinte samd.).

      Calculati cati angajati inseamna asta, cf. cu suprafata din turn!

      Adaugati, apoi, inca pe atatea masini, ale "clientilor" si "partenerilor de afaceri" samd.!
  • +2 (6 voturi)    
    Nu (Luni, 4 mai 2009, 22:33)

    Nu [anonim]

    Pur si simplu NU
  • +2 (6 voturi)    
    se pare ca se continua distrugerea "Micului Paris" (Luni, 4 mai 2009, 22:41)

    Narcis Costache [anonim]

    Este, dupa parerea mea, o crima sa mai aprobi constructii "hidoase" de sticla si metal in centrul vechi al Bucurestiului! Sa mearga domnii din comisie in cateva capitale europene si sa traga apoi singurii concluzia! La Paris (oras cu care inca mai avem ceva linii arhitecturale comune, la o alta scara, desigur) i-au trimis cu zgarie norii si cladirile noi in "La Defance" un cartier din afara zonei istorice a orasului. Astfel Parisul e atat de apreciat atat de turisti cat si de locuitorii care respecta istoria si traditia! Daca vor merge la Barcelona vor gasi ceva similar... In Londra in schimb vor intalni ce poate se va intampla si cu Bucutrestiul daca se continua asa: o amestecatura aglomerata de cladiri noi de diverse tipuri si dimensiuni care acopera si/sau eclipseaza cladirile vechi si frumoase ale orasului! In concluzie, NU turnului de 200 metri, NU turnului de 90 metri!! Nu acolo, la Piata Romana. Sa il faca in Berceni sau in Drumul Taberei! Oricum turnul BCR de langa cladirea CEC a stricat zona aceea a Caii Victoriei iar la Piata Victoriei turnul BRD "da foarte bine" vis a vis de guvern! In plus hai sa ne imaginam unde se vor parca miile de masini ale celor care vor lucra, vizita acest turn! Si traficul la ora de start program si la sfrasit de program!
    Nu distrugeti Bucurestiul istoric!
    • 0 (0 voturi)    
      bre Costache (Marţi, 5 mai 2009, 14:33)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Narcis Costache

      vezi ca între timp s-a inventat si locomotiva, aia care merge atât de repede încât ar trebui sa fuga unul cu un steag înaintea ei , sa protejeze lumea ... Iti dau un stegulet ?
  • +2 (4 voturi)    
    de acord (Luni, 4 mai 2009, 22:41)

    nbk [anonim]

    sunt de acord cu constructia turnului dar cu evident in alta zona. Bucurestiul are nevoie de constructii simbolice (aici intra si Casa Poporului care mi se pare printre cele mai bune lucruri facute de Ceausescu) cum multe orase mari din toata lumea au pentru ca ar da un aer proaspat orasului si ar reprezenta adevarate icon-uri turistice si economice. Ca locatii ar fi potrivite zone periferice cu o infrastructura dezvoltata (blv. Theodor Pallady-Autostrada A2 sau Calea Vacaresti-Piata Sudului) unde se afla terenuri virane deloc placute ochiului. Poate cea mai buna ar fi pe blv. Unirii vis-a-vis de Biblioteca Nationala, locatia proiectului Esplanada, care mi se pare o idee foarte buna dar putin cam incarcat. Mie cel putin mi se pare extrem de urat sa existe catacombe fix in centrul capitalei si sunt sigur ca in nici unul din orasele enumerate de toti ceilalti nu exista asa ceva. Te doare capul cand vezi cum se bat atatia cu pumnii in piept pentru niste fantezii. In schimb nimeni ne se agita sa faca ceva organizat. Fiecare cum il taie capu'.
    Do it!but do it right!
  • +2 (4 voturi)    
    falusul (Luni, 4 mai 2009, 22:50)

    hubert [anonim]

    numai o femeie putea sa proiecteze un ditamai vibratorul
  • 0 (2 voturi)    
    eu spun ca ne-ar trebui ceva original... (Luni, 4 mai 2009, 23:30)

    mitica [anonim]

    http://www.speedyshare.com/233849607.html

    nu un plagiat !
  • 0 (4 voturi)    
    Da (Luni, 4 mai 2009, 23:34)

    Filip Tecuta [anonim]

    Da, contrastele arhitecturale se pun in valoare reciproc. Turnul ex-Bancorex de pe Cal. Victoriei pune in valoare CEC-ul iar acesta da dimensiune si perspectiva turnului. Analoaga situatia cu cele doua turnuri din fundalul Muzeului Antipa, privit dinspre Guvern. Singure aceste cladiri inseamna ceva, impreuna insa, cele vechi cu cele noi, dau un sens timpului si istoriei.
    • 0 (2 voturi)    
      asta (Marţi, 5 mai 2009, 1:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Filip Tecuta

      numai un asa-zis "arhitect", prafuit rau de tot, poate sa o spuna! ca mizeria aia de turn sinistru (Bancorex) ar putea sa "puna in valoare" ceva, alt decat propria uratzenie!

      Nu mai vorbesc cum a distrus zona (din fericire nu asa rau, ca nici nu e atat de inalt precum celelalte falusuri, nici nu mai sunt altele prin zona).
      • 0 (0 voturi)    
        cordelutza (Marţi, 5 mai 2009, 14:34)

        the [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Nu e posibil sa raspunzi fara sa insulti ?
  • +1 (3 voturi)    
    Frumos dar nu in centru. (Luni, 4 mai 2009, 23:59)

    Sorin [anonim]

    Este chiar foarte frumos ... dar NU IN CENTRU !!! Bucurestiul are o mare problema de trafic. Daca se continua pe ideea "hai in centru ca sa fie accesibil pt toti " numai accesibil nu o sa mai fie. Orase moderne, ca cele americane de ex, au Zgarie nori in centru dar au si o infrastructura pe masura. Bucurestiul trebuie sa se axeze pe dezvoltarea la margine si daca se vrea un centru business trebuie aleasa o zona (evetual in nord) , trebuie construita o infrastructura solida (mult peste necesitarile de acum ) pt viitor si zona se va umple de zgarie-nori si alte minuni.
    Centrul nu trebuie decat renovat si pastrat asa cum e. Nu are nici un rost in incercam sa facem infrastructura peste ceva vechi. Ar costa de 10 ori mai mult si tot nu ar rezolva pb. asa cum trebuie. Hai sa facem ceva nou, frumos, modern pe "o coala de hartie alba".
  • +1 (3 voturi)    
    Macel urbanistic cu idei marete (Marţi, 5 mai 2009, 0:01)

    Andrei [anonim]

    In zona respectiva orice cladire de mari dimensiuni e o aberatie caci chiar si acum e aproape imposibil de mers prin zona din cauza traficului infernal. Cred ca si 55 de metri e exagerat pentru acea zona.

    Cladirile respective sunt toate foarte frumoase insa nu pot fi plasate decat la marginea orasului intr-o zona in care exista sau se poate face o infrastructura adecvata.
  • +1 (3 voturi)    
    Spalarea banilor (Marţi, 5 mai 2009, 0:20)

    Marian [anonim]

    O constructie de genul asta poate reprezenta o metoda de spalare a banilor si cum firma detinatoare a terenului este inregistrata in Cipru este foarte posibil.
  • +1 (3 voturi)    
    Fara comentarii... (Marţi, 5 mai 2009, 0:28)

    Stobe [anonim]

    Doamne, cui foloseste o constructie de o asemenea amploare? Nu ne ajunge CASA REPUBLICII?
    Pensionarii nevoiasi, sau un taran fara pensie, isi rupe camasa in franjuri...
    Vorba lautarului: Supararea cin d vineee...rup camasa de pe mineee!!!

    PS: Mai bine ati construi o parcare subterana pentru vreo 4-5000 de masini si deasupra IARBA VERDE SI FLORI...
  • +1 (5 voturi)    
    Cladirea inalta: OK (Marţi, 5 mai 2009, 0:28)

    Moromete [anonim]

    Am citit cu interes si curiozitate majoritatea comentariilor.

    Remarc dorita de a pastra "cladirile istorice". Eu unul am locuit exact in zona aceea, si, iertata-mi fie insensibilitatea, nu m-am oprit niciodata pentru a admira cladirile. In mojoritatea lor sunt prost intretinute, sufocate parca de masinile parcate ala-n-dala. Mai mult, peisajul nu-mi pare deloc "istoric", ci cat se poate de pestrit: maghernite, case istorice si blocuri ceausiste. Nu stiu cum poate ceva sa fie nelalocul lui, indiferent ce ar fi acest ceva, in debandada generala existenta deja.

    Sunt frecvente comparatiile cu diverse orase mari. Totusi, Bucurestiul este relativ mic atat ca suprafata cat si ca numar de locuitori, comparatiile cu NY, Paris, Londra nu cred ca sunt potrivite. O zona istorica in Paris ... e cam cat tot centrul Bucurestiului... Mie-mi pare oarecum ridicol sa pretinzi ca vrei sa conservi o zona istorica formata din 3 case.

    In final, de fiecare data cand un vizitator strain ajunge in Bucuresti, in afara de Casa Poporului si Muzeul Satului, nu stiu unde sa-i duc. Ambele sunt interesante insa atat de prost intretinute si prezentate, incat nu reusesc sa faca o impresie prea puternica. Si cam aici se termina lista mea de obiective turistice. Bucurestiul, asa cum il vad eu, e lipsit de repere: un oras gri cu reclame prea dese si prea colorate.

    Optiunea cladirii inalte, de 200m, daca ar fi executata corect (sigura seismic, cu acces si parcare proportionale etc.) mi s-ar parea cea mai potrivita: ar fi un reper pentru Bucuresti, ceva despre care se poate discuta macar (ca e frumoasa, ca e urata, parerile vor diferi, insa... cred ca putem fi de acord ca ar fi deosebita) si poate ca ar reda un pic din demnitatea (pierduta !? a) orasului. In plus, din cate inteleg, nu presupune folosirea de bani publici.

    Poate ca sansa Micului Paris e sa inceteze sa se pretinda ceva ce nu a fost niciodata si sa incerce sa-si gaseasca o identitate proprie.
    • +1 (3 voturi)    
      las-o jos, ca macane (Marţi, 5 mai 2009, 1:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

      Si o sa-i duci tu pe "vizitatorii straini" ai tai, sa "viziteze" o magaoaie de sticla - cine naiba ar fi interesat sa "viziteze" asa ceva si de ce?

      Ca nu te-ai oprit tu sa "admiri" cladirile, e treaba ta! Se poa' sa fi fost absorbit in a te uita dupa f*nduri de muieri, mai stii? De cand esti "reper" pentru bucuresteni (si nu numai ei)?

      In ce fel ar fi magaoaia "reper pentru Bucuresti"? "Reper" de uratenie, or uat? Mai sunt tooot felu' de tzepe de sticla prin oras, la un moment dat probabil va trebui sa se faca si vreun turn de 1000 m, ca n-or sa se mai vada "reperele" intre ele! Folosesti FIX argumentatia-tip a oricarui arhitect fara fantezie si, mai ales, "cumparat".
      • 0 (0 voturi)    
        Este deja jos (Marţi, 5 mai 2009, 15:03)

        Moromete [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Vizitatorii straini de care vorbeam, fie ca-mi convine sau nu, sunt "ai nostrii" nu "ai mei"; si cred ca ar fi interesati sa viziteze o asemenea magaoaie din acelasi motive pentru care oamenii viziteaza Empire State, Eiffel Tower, London Eye, Toronto Tower etc.

        Intr-adevar, e o optiune personala sa te lasi impresionat, sau nu, de cladirile din zona aceea. Daca pe dumneavoastra va impresioneaza, foarte bine, afirmati asta, insa observatiile pe care le faceti,...

        Nu stiu care ar putea fi argumentatia unui arhitect, pentru ca nu am vorbit niciodata cu vreunul, am o profesie cat complet diferita. Am incercat doar sa contribui la o discutie, cu o parere, pe care am incercat sa o explic.
    • +2 (4 voturi)    
      Micul Dubai? (Marţi, 5 mai 2009, 1:32)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      identitatea proprie a orasului trebuie recunoscuta, pentru ca ea exista deja, chiar daca include si zone istorice formate din 3 case, cum zici tu. nu trebuie inventata si bagata pe gat o "identitate" de turn arabesc, care n-are absolut nimic comun nici cu istoria, nici cu genul de civilizatie urbana din Bucuresti.
      si Ceausescu a vrut o "identitate", un simbol urban care sa sara in ochi, un reper absolut, si l-a avut cu Casa Poporului si sinistrul ei bulevard, pentru care a ras cladiri istorice, biserici si cartiere frumoase, care alcatuiau exact identitatea orasului. la asta crezi ca se reduce identitatea orasului, la niste monstri la care sa caste gura strainii ca la urs?
      • 0 (0 voturi)    
        Doar Bucuresti (Marţi, 5 mai 2009, 15:24)

        Moromete [anonim] i-a raspuns lui xy

        Cred ca o comparatie cu Dubai e fortata. E vorba doar de o cladire...

        Inteleg de ce nu va place Casa Poporului si bulevardul ei. Insa, din pacate, schimbarile nu sunt reversibile: ca imi place sau nu mie ori dumneavoastra, Casa Poporului e o parte a Bucurestiului.

        Sustineti ca exista deja o identitate a orasului. Care este ea? Mie imi scapa, pierduta undeva intre nuantele de gri si reclame.

        Un bloc turn, nu presupune demolarea unor suprafete intinse cu cladiri istorice, e de discutat cel mult cum se "potriveste" (sau nu) cu restul peisajului. Sunt perfect de acord ca ar trebui incercat, asa cum sustin "arh" si "Tequila" cateva posturi mai jos, sa se gaseasca un simbol autohton relevant. Cu siguranta ca ar fi preferabil.
        • 0 (0 voturi)    
          gri si reclame (Marţi, 5 mai 2009, 18:28)

          xy [anonim] i-a raspuns lui Moromete

          e vorba doar de o cladire, da, dar cand ea are 200 de metri intr-un oras unde regimul de inaltime e redus, atunci modifica tot peisajul. faptul ca exista un peisaj deja dizarmonic, cu case vechi si blocuri comuniste, nu e un motiv sa fie facut sa arate si mai dizarmonic.
          daca cititi si alte replici de aici, ConteB sau Cazacul descriu bine identitatea orasului. faptul ca e plin de cladiri vechi paraginite si nerenovate si de reclame urate nu inseamna ca orasul nu are identitate, ci doar ca n-am avut legislatie buna, bani, primari gospodari, locuitori responsabili, ca s-o puna in valoare. daca locuitorii din Paris sau Sibiu ar fi lasat cladirile vechi de acolo sa se paragineasca si le-ar fi acoperit de reclame, si acolo ar fi aratat la fel. ar fi trebuit sa radem centrul istoric si sa facem in loc turnuri de birouri numai pentru ca zona era (si inca este) neingrijita?
          e adevarat ca si Casa Poporului e o parte a Bucurestiului si ca e ireversibil ce s-a facut, dar diferenta dintre ce-a fost atunci si vremea noastra e ca nu mai e dictatura. deci daca apare un proiect de turn gigantic propus pe post de simbol autohton, exista optiunea de a-l accepta sau nu.
          • 0 (0 voturi)    
            ptr xy (Miercuri, 6 mai 2009, 0:55)

            Moromete [anonim] i-a raspuns lui xy

            London Eye si Tour Eiffel sunt de asemenea inalte in zone cu regim de inaltime redus.

            Cred ca la fel de bine se poate argumenta ca doar pentru faptul ca exista un peisaj derizoriu nu e un motiv ca situatia sa persiste, in speranta ca odata, candva, derizoriul va disparea de la sine.

            Fiind un proiect privat, cred ca ar avea mai multe sanse de reusita decat unul public (din pacate, asta este realitatea din Bucuresti,... "n-am avut legislatie buna, bani, primari gospodari, locuitori responsabili").

            Referitor la indentitatea orasului, am citit posturile catre care m-ati indrumat, insa nu m-au lamurit foarte tare. Impresia mea e ca descriu mai mult ce ar putea fi, decat ce este. Dar poate gresesc.

            Bineinteles ca exista optiunea de a accepta un asemenea proiect,... sau nu. Personal, raman la parerea ca, executat corect, ar fi un plus pentru Bucuresti.

            Chiar daca parerile noastre nu coincid, apreciez argumentele dumneavoastra.
            • 0 (0 voturi)    
              public/privat (Miercuri, 6 mai 2009, 2:01)

              xy [anonim] i-a raspuns lui Moromete

              evident ca derizoriul nu dispare de la sine, si e adevarat ca de cate ori a fost reparata si valorificata o cladire veche, s-a facut mai curand cu bani privati (cum a fost Amsterdam in zona centrului istoric), altfel a iesit cam ce a facut Vanghelie, care a vopsit blocuri comuniste ca sa nu mai fie gri si a iesit mai caraghios decat inainte. si centrul istoric ar arata bine daca ar continua restaurarea dupa planul initial, dar din pacate actuala primarie are alte prioritati (?).
              viziuni de a valorifica elementele de identitate a orasului au tot avut arhitectii, si probabil ca in ele s-ar integra si un turn de felul celui de 200 de metri, presupunand ca el ar fi construit de pilda pe marele teren nefolosit din spatele aceleiasi Case a Republicii. dar iarasi ajungem in sfera "edililor" si nu se intampla nimic.
              http://www.cotidianul.ro/bucurestiul_in_visele_arhitectilor-67931.html
  • +3 (3 voturi)    
    INFRASTRUCTURA NE TREBUIE (Marţi, 5 mai 2009, 0:34)

    anonim [anonim]

    Faaceti straaaaaaaaaazi calumea nu turnuri !!!!
  • 0 (4 voturi)    
    morman de fiare (Marţi, 5 mai 2009, 0:34)

    adrian [anonim]

    Penis sau nu creeaza locuri de munca... Mormane de fiare cum este turnul Eiffel la care se inchina toti aduc si beneficii, tre sa facem bogatasii sa scoata banii din buzunare dar din pacate tot la imbogatiti ajung.
  • +2 (4 voturi)    
    parcari,oameni buni (Marţi, 5 mai 2009, 0:42)

    paraipan [anonim]

    Nu are un asemenea turn ce sa caute in centrul capitalei,chiar langa cladiri vechi. Sa se construiasca cladiri noi dar in stil care sa nu contravina cu arhitectura din zona.
    Ar trebui data o lege ca in Taiwan ca oricine construieste cladiri sa fie obligat sa faca si parcare la subsol, cine nu face asta sa plateasca taxele duble.
  • +4 (4 voturi)    
    Prea mare pt a fi doar un diamant... (Marţi, 5 mai 2009, 0:52)

    arh [anonim]

    Aceste cladiri devin simbolurile oraselor in care se afla. Ele trebuie sa fie conectate conceptual cu o trasatura adanca a locului.
    De exemplu, Burj-ul din Dubai are linia unei vele umflate in vant. Taipei 101 reia motivul arhitectural al vechilor pagode, dar si structura palmierului.

    Daca tot vrei sa ai un concept vizual clar, atunci el trebuie ales cu foarte mare grija. El trebuie sa fie asociat indisolubil cu pamantul pe care sta.

    Un diamant de 200m ar shade foarte bine in Johannesburg, de exemplu, sau in Lagos.

    La Bucuresti, in niciun caz. Daca nu se gaseste un simbol relevant puternic (cultura romaneasca, aspiratiile Romaniei moderne, cultura balcanica - ei, asta ar fi o miscare foarte buna de asumare a leadership-ului regional, Brancusi etc.) atunci poate ca e nevoie de un proiect mai putin tezist. Poate e nevoie pur si simplu de un proiect inovativ, fara conotatii vizuale atat de raspicat declarate - vezi Tour Eiffel.
    • +2 (2 voturi)    
      Simbol (Marţi, 5 mai 2009, 10:13)

      Tequila [utilizator] i-a raspuns lui arh

      Cum ar fi Coloana Infinita a lui Brancusi ca simbol? http://en.wikipedia.org/wiki/The_Endless_Column Daca e sa se construiasca un turn cu aceasta forma.
    • 0 (0 voturi)    
      vezi mai sus (Marţi, 5 mai 2009, 14:39)

      the [utilizator] i-a raspuns lui arh

      toate comentariile pe baza de penis, falus si tot ce permite forumul ca vocabular "civilizat" , sunt de fapt expresia trasaturii adânci a locului, cu care respectivii mushterii umbla toata ziua în gura ... sau în minte ...
      Apropo de simboluri ...
      Mie personal creatia lui ZH mi-a sugerat, imediat ce am vazut imaginea, una dintre "Pasarile Maiestre" ...
      poate ca am eu mintea mai zglobie, regret ...

      alt arh
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Marţi, 5 mai 2009, 0:56)

    om [anonim]

    Ma mir de cum Zaha Hadid a putut sa propuna asa ceva. Aveam o parere buna despre arhitectura ei, dar se pare ca si-a uitat toate principiile cand a creat monstruozitatea asta care nu are nimic in comun cu orasul Bucuresti. Mie mi se pare un proiect facut la repezeala (probabil pe o bucata de hartie igienica) intr-un proFUND act creational. Asta denota atentia pe care ne-o acorda strainii noua, si daca noi mergem ca niste oi la taiere in fata lor..bineinteles ca profita de lipsa noastra de reactie si ne trantesc ditamai turnul din care sa scoata maximul de profit cu un minim de investiti...Bineinteles, vina va fi DOAR a celor care vor aproba asta....
  • +1 (3 voturi)    
    Poate ar trebui sa astepte urmatorul mare cutremur (Marţi, 5 mai 2009, 1:08)

    Tantza si Costel [anonim]

    Poate ar trebui sa astepte următorul mare cutremur înainte de a se arunca în proiecte arhitectonice atât de aventuroase.
  • +1 (3 voturi)    
    dezbatere publica? (Marţi, 5 mai 2009, 1:19)

    xy [anonim]

    nu ni se prezinta si celelalte doua proiecte, dar este jignitor insusi faptul ca se mai propune pentru dezbatere publica asa ceva, de parca mai ar trebui demonstrat de ce un turn in plus ar fi daunator, inestetic si absurd pentru perimetrul acela.

    iar daca vorbim de turnul fantasmagoric de 200 m, atunci acela va fi daunator, inestetic si absurd pentru tot orasul, nu numai pentru perimetrul din jurul lui, pe care il va compromite si inainte, si dupa ce ar fi construit.
    ma intreb oare ce ar trebui sa demonstreze o asemenea constructie stupida - capacitatea de a sfida un cutremur cand alte zeci sau sute de cladiri din oras vor cadea sau se vor deteriora? capriciul catorva investitori straini de a ridica o cladire in stil arabesc, perfect inutila economic, perfect nepotrivita cu peisajul urban traditional (care nu e de Los Angeles si nici de Londra, dar vad ca asta nu intereseaza pe nimeni) si perfect distrugatoare pentru tot centrul orasului, dar prezentata cinic tocmai ca un "simbol al Bucurestiului"? placerea ca din cand in cand sa ne demolam singuri cate un sfert din oras ca sa ridicam o constructie faraonica, in dispretul propriei noastre istorii, asa cum a fost cu Casa Poporului?
    dupa traumatismul enorm care a fost Casa Poporului (cine crede ca strainii o admira sunt in eroare, strainii nu si-ar demola intregi cartiere vechi ca sa faca la ei acasa asa ceva), orasul asta nu mai are nevoie si de alte traumatisme. dezvoltare urbana se poate face si la periferie, nu inghesuind turnuri peste turnuri intr-un centru oricum inghesuit.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu turnuri inalte in centru. (Marţi, 5 mai 2009, 1:49)

    Anais [anonim]

    Nici intr0un caz, pt ca arhitectura nu are nimic din specificul romanesc si nici o legatura cu arhutecura din zona, vezi si Bd Dacia; turnuri in centru nu au ce sa caute, pt ca terenul einstabil: nisip pe strat de argila si abundenta de infiltratii; degeaba se proiecteaza cladirea sa reziste la cutremur de mare intensitate, daca solul e instabil, supus la deformare continua. Poate doriti ca de la inaugurare sa poarte bulina rosie! Turnuri inalte nu merg in Bucuresti din acest motiv, la New York e altceva: granit si bazalt. Apoi destinatia: cazinouri, ar fi profitabile la maxim in zona Ferentari, data fiind marea atractie a jocurilor de noroc pentru cei din zona. Unde mai pui ca s-ar mai imbunatati si peisajul de acolo. Si fiind amplasate in periferie, se vad bine de peste tot, cine vrea, nu are decat sa le admire cat vrea, dar restul nu vrem sa ne sufocam din cauza lor. De microclimatul urban ati auzit? Oricum, in centru trebuie mai multe spatii verzi, cu arteziene, nu cladiri inalte. Cu turnuri gigant o sa va prajiti bine la 54 grade! Mai ganditi-va! Sa ganditi bine!!!
  • 0 (4 voturi)    
    desigur (Marţi, 5 mai 2009, 2:06)

    mihai [anonim]

    Se prabuseste Bucurestiul pe noi la primul cutremur si noi facem aci teoria cladirilor istorice. Care dintre voi puneti commenturi dintr-o cladire cu bulina rosie?
    Sper sa faca turnul de 200m ca poate asa nu mai confunda astia Bucurestiul cu Budapesta si o sa moara saracii de ciuda ca a venit "un smecher" si s-a umplut de bani.
  • +1 (3 voturi)    
    de ce nu alta zona??? (Marţi, 5 mai 2009, 2:08)

    alex [anonim]

    De ce nu se cauta o zona potrivita pentru asemenea constructii - atat ca aspect cat si solul potrivit - cred ca ar trebui sa avem o astfel de zona in Bucuresti cu cladiri foarte inalte insa nu in centru pentru ca strica aspectul estetic al zonei respective. Daca o firma are resursele necesare poate sa construiasca langa Bucuresti - Pipera, Otopeni, Voluntari - pe suprafete imense (mai ales ca acum preturile la terenuri pe mp si la materialele de constructii sunt mai scazute) cartiere intregi de cladiri inalte (100-200 m). Insa, repet, doar daca solul respectiv este potrivit.
  • +2 (4 voturi)    
    t-war (Marţi, 5 mai 2009, 2:12)

    szasz [anonim]

    Apreciez initiativa insa nu pot sa fiu atat de naiv incat sa cred ca o dezbatere pe un site chiar si de anvergura hotnews unde unii mai posteaza un comentariu conteaza ceva. Ca arhitect eu as propune mai intai sa facem curat in ograda, sa renovam ce se mai poate renova, sa avem un fond construit care sa reflecte istoria orasului si abia apoi sa ne gandim sa construim cladiri landmarks. Intradevar orasul deja adaposteste cateva turnuri destul de inalte amplasate nu tocmai intr-o zona cu un regim de inaltime mare ( zona armeneasca, zona casa presei libere, zona viztoriei, zona aviatorilor ) insa pana la 200 metrii mai e fie ea si de Zaha. Nu prea cred ca are loc in prezent in acest oras un astfel de turn insa trebuie sa ne gandim ca un proiect de aceasta anvergura ar putea deschide calea catre un oras de secolul 21 in care regasim obiecte de arhitectura realizate de cei mai cunoscuti arhitecti. Astfel de interventii au fost si in Londra, ( Re Tower, Norman Foster ) ( Barcelona ( Torre Agbar al lui Jean Nouvel ) dar Bucuresti nu e Barcelona. It's all about money.
  • 0 (2 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 5 mai 2009, 3:42)

    TAIFUN [utilizator]

    este sa l faca . cit mai repede . cu sondaje din astea stupide nu se construia nici america nici japonia(foarte traditionala de altfel) nici china mai nou si cam nicaieri in lume mai nimic .
    spuneti mi ce arhitectura traditionala e in bucuresti ? un oras submediocru in coada europei .
    • 0 (0 voturi)    
      arhitectura (Marţi, 5 mai 2009, 12:35)

      cazacul [anonim] i-a raspuns lui TAIFUN

      Tata tu esti mult submediocru daca nu stii nici pana acum care e arhitectura traditionala a Bucurestiului. In loc sa mergi in fel de fel de bombe sau pe stadioane ia orasul la pas si mergi prin Cotroceni si vezi arhitecura brancoveneasca, tipic romaneasca cum numai vezi in alta parte, mergi spre gradina icoanei si vezi amestec de palate frantuzesti si brancovenesti, pe strada Polona sau chiar pe Dorobanti si Mihai eminescu unde vor sa faca turnul(doamne fereste} sa vezi adevarate opere de arta. Dar nu e vina ta pt. indobitocirea in care te afli, asa e moda acum tot ce e romanesc e de rahat.
  • +1 (1 vot)    
    Categoric NU! (Marţi, 5 mai 2009, 5:49)

    Talida [anonim]

    Daca mai exista fie si o singura posibilitate, construirea turnului trebuie impiedicata. Nu e normal sa-i lasam sa distruga orasul, indiferent citi bani ar avea.
  • +1 (1 vot)    
    Turn de 200 m??? (Marţi, 5 mai 2009, 7:15)

    Oana [anonim]

    Cred ca ar da ca nuca in perete in zona respectiva. De ce nu fac un adevarat City autohton la marginea Bucurestiului, ca acolo e destul loc si nici nu contrasteaza puternic cu arhitectura zonei. Ca e camp!!!!
  • +1 (1 vot)    
    DILDO (Marţi, 5 mai 2009, 7:30)

    dcoios [anonim]

    I can't get no... satisfaction? Leave us alone misses Zohan , architecture is not your forte!
  • +1 (1 vot)    
    NU (Marţi, 5 mai 2009, 8:29)

    Darian [anonim]

    in aceasta zona chiar si Hotelul Howard Johnson Grand Plaza este distonant. Orice turn ar avea un astfel de caracter.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e cazul (Marţi, 5 mai 2009, 8:42)

    Lucian [anonim]

    E frumos, dar se potriveste ca nuca in perete in peisaj si in plus va genera trafic semnificativ intr-o zona deja sufocata. In principiu n-am nimic impotriva unor proiecte indraznete, dar nu se putea gasi alta locatie? Ar trebui construite cartiere noi, cum e La Defense in Paris, nu exploatate zonele istorice.
  • +2 (2 voturi)    
    O prostie mare pana la cer :) (Marţi, 5 mai 2009, 8:49)

    niky86 [utilizator]

    Mi se pare OK sa construiesti un astfel de obiectiv, dar nu in buricul Bucurestiului, unde a mai ramas ceva din vechea arhitectura, eu zik ca mai bine ar fi renoveze mai repede centrul vechi al Bucurestiului pana nu se darama de tot, iar proiectele astea marete pana la cer se pot incadra intr un spatiu mai deshis, care sa nu puna in pericol alte vestigii nationale. Eu zik ca turnul asta sa se construiasca la Glina, poate asa o sa fie mai frumoasa zona si mai putin mirositoare. :) lasati prostiile domnilor de la primarie si mai ganditi si cu creerul daca l aveti cumva ascuns pe undeva.
  • -1 (1 vot)    
    Poll (Marţi, 5 mai 2009, 8:52)

    Horia [anonim]

    Antena 3, consider ca ar trebui facut un sistem de votare pentru aceste variante, evident dupa ce modificati articolul si il completati eventual cu niste schite si date despre proiectele respective. Nu uitati insa toti ca discutam despre proiecte private unde se pune doar problema autorizatiilor, nu a acceptului vostru.
    Nu sunt neaparat adeptul acelui bloc de 200 m, problema principala fiind, dupa cum au punctat multi aici, impactul asupra traficului auto in zona dupa constructie (mai este pana cand romanul lasa obsesia dupa autoturism si foloseste metroul din zona). Insa, daca o sa mergeti prin Viena, Barcelona, Londra, Milano de ex, o sa vedeti ca exista blocuri turn (faimosul bloc asemanator in forma de glont in aceste orase) in centrul orasului, inconjurat de cladiri istorice sau de alta arhitectura, ele fiind si unul din simbolurile acestorr orase.
    Nu mai fiti comunisti sau reactionari (unii dintre voi) si intelegeti ca nimeni nu o sa va mai faca cladiri si blocuri pe gratis!
    Mai jos am explicat logic de ce se prefera aceasta locatie de catre un investitor. Pentru puii reactionari, sunt de peste 40 de ani in orasul asta si stiu exact unde, ce si cum s-a construit. Adica haos arhitectonic a fost intotdeauna dupa anii 40', arhitectii o pot confirma.
    Poate ne-ar trebui si noua o cladire mai reprezentativa (nu neaparat acest turn si nu neaparat in aceasta locatie). Avem pana acum asa ceva, caci eu nu am observat-o?
    • +1 (1 vot)    
      cladiri pe gratis (Marţi, 5 mai 2009, 13:50)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Horia

      "nimeni nu o sa va faca cladiri pe gratis" - dar a pretins cineva asa ceva, sau ni le face cineva noua, in folosul nostru? toate trei sunt turnuri bagate pe gat cu forta, nu le-a cerut nimeni.
      de ce ar trebui sa ne inchinam de recunostinta, ca ne planteaza cineva in centru niste cazinouri pe verticala?
      daca stai aici de peste 40 de ani, atunci probabil stii ce pret are ambitia sa ai in oras cladiri reprezentative si sa sistematizezi. tocmai unii ca tine ar trebui sa ia apararea orasului, asa haotic si fara "cladiri reprezentative" cum il consideri.
  • -1 (1 vot)    
    aberant (Marţi, 5 mai 2009, 8:56)

    irisss [anonim]

    ce este foarte ciudat este faptul ca avem de ales intre un turn de 200m inaltime, un alt turn de 90m inaltime si un altreilea turn de 50 m inaltime. deci un turn tot se va construi pe terenul respectiv. regelemntarile urbanistice vor fi oricum ignorate, ca intotdeauna atunci cand diversele interese asupra unei investitii sunt convergente de ce sa nu acceptam proiectul unui mare arhitect contemporan, zaha hadid sa isi faca proiectul, mai ales ca ea ca si profesionist va lua in calcul toate variabilele problemei (aici ma refer la fluxuri de trafic generate de obiectiv, si la impactul pe care proiectul il va avea atat asupra zonei invecinate, cat si asupra orasului)? cu tot respectul pentru arhitectii romani, ei nu iau in calcul intr-un proiect decat amplasamentul cladirii propuse, partea urbanistica fiind ignorata total.
    din trei solutii rele, hai sa o alegem pe cea mai putin rea
    • +1 (1 vot)    
      profesionistii (Marţi, 5 mai 2009, 13:43)

      xy [anonim] i-a raspuns lui irisss

      nu se pune problema sa fii obligat sa alegi intre trei variante e turnuri, toate proaste, ci intre ele si a nu construi nimic. atata vreme cat zona nu e in nici un caz teren viran sau o arie cu cladiri rare ori demolabile, toate trei proiectele sunt nepotrivite si sfideaza specificul locului, mai exact fac tabula rasa din toata zona respectiva. daca zahei hadid "ca si profesionist" i-ar fi pasat catusi de putin de locul unde isi planteaza monstrul, atunci de la bun inceput nu l-ar mai fi propus.
  • +1 (1 vot)    
    chelului (Marţi, 5 mai 2009, 9:01)

    chelu [anonim]

    Chelului ii lipseste tichia de margaritar !
    Sau..
    raios raios da cu coada sus !

    Sa le fie rusine !
  • +1 (1 vot)    
    Degeaba (Marţi, 5 mai 2009, 9:13)

    Sar Castic [anonim]

    Nu va mai chinuiti - care da spaga mai mare - ala se construieste. Sau se plateste si nu se construieste (vezi autostrazile).
  • +1 (1 vot)    
    Turnul de la Dorobanti NU este util (Marţi, 5 mai 2009, 9:14)

    TANJALA GABRIELA [anonim]

    Buna dimineata,
    parerea mea personala este ca Primaria Capitalei ar trebui sa aiba alte obiective, spre ex. asigurarea canalizarii in tot Bucurestiul, inclusiv in cartiere cum ar fi cartierul Straulesti, Rahova si altele, iar pe cei de la companiile straine, sa-i lase cu interesele lor. Proiectul trebuie respins de Comisia Tehnica de Urbanism a Primariei Capitalei pentru ca NU este util cetatenilor, locuitorilor din Bucuresti.
    Cu cele mai sincere ganduri,
    Gabriela Tanjala
  • +1 (1 vot)    
    alienarea (Marţi, 5 mai 2009, 9:24)

    taitta [anonim]

    Ramai socat cum toti prostii trebuie sa-si dea cu parerea despre orice si sa faca bascalie, ba ca seamana cu un vibrator ba ca nu stiu cu mai ce.Penibililor....problema e ca nu are ce cauta acolo asa cladire uriasa, mai ales aproape de bivd. M. Eminescu unde sunt adevarate palate, bijuterii arhitectonice si nu cum zicea mai sus un oligofren care spunea ca sunt cladiri urate in centru, probabil ca nu a iesit in oras decat la serviciu si la carciuma de la piata. Cladirea in sine cred ca e chiar frumoasa, dar trebuie facuta in alta parte, in Baneasa nu stiu unde, cum e in toate tarile din Europa, nu va ajunge turnul Bancorex din Lipscani.
  • +1 (1 vot)    
    Categoric NU (Marţi, 5 mai 2009, 9:26)

    Zoii [anonim]

    Astia chiar vor sa distruga orasul asta de tot. Il condamnam pe Ceausescu pentru demolari, dar astia il depasesc. Tine cineva cont de istoria acestui oras sau ii intereseaza numai propriul profit? Evident, intrebarea este retorica
  • +1 (1 vot)    
    inconstienti (Marţi, 5 mai 2009, 9:27)

    andrei [anonim]

    astia sunt nebuni! sa il faca frate la marginea bucurestiului, sau in zone unde nu este atat de aglomerat. vor paraliza traficul in zona!!!
  • +1 (1 vot)    
    Bucuresti fara TURNURI (Marţi, 5 mai 2009, 9:32)

    OVER [anonim]

    nu ne-am lecuit inca. vreau un buc fara turnuri si fara zgarie nori. trezestete oprescule! oricum esti aruncat la lada de gunoi impreuna cu predecesorii primari de dupa rev.
  • -1 (1 vot)    
    Ca de obicei... (Marţi, 5 mai 2009, 9:32)

    gigi [anonim]

    ... si ca de obicei apare in Romania un arhitect cu experienta internationala si sterg specialistii nostrii cu el pe jos... alde Dan Marin & Co de la avizarea proiectelor de urbanism sa isi vada de spagile lor si de cariera marcata de nulitate. Si nu e vorba de a pupa in dos strainii, e pura realitate!!! Probabil ca morisca pilelor penibile traditionale, asa ca "amarata" de Zaha va musca probabil tzarana, in fata talentului zdrobitor, al domnului arhitect colonel de securitate Dorin Stefan!
  • +1 (1 vot)    
    arhitectiii astea destepti... (Marţi, 5 mai 2009, 9:33)

    liviu_ [utilizator]

    au uitat ca bucurestiul e pe teren nisipos? si e si zona seismica...
    eu n-am nici o treaba cu arhitectura, dar si eu stiu ca bucurestiul nu suporta cladiri foarte inalte...
    unde dracu le e astora mintea???
    ce sa zic cum/rau ar fi o cladire care probabil ar aduce ceva bun romaniei, deci nu contest utilitatea ei, contest faptul ca nu cred ca, ar putea fi contruita in bucuresti fara a putea sa cada la primu cutremur mai "smecher"...

    PS: inainte de penis, n-ar fi mai simplu sa faca totusi parcari, sosele etc???
    • -1 (1 vot)    
      Mda. (Marţi, 5 mai 2009, 10:17)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Aici toti ne credem mai destepti decat ceilalti. Vezi ca in cazul asta arhitectii au dreptate:)
      Toti aveti numai seisme in encefal.
    • 0 (0 voturi)    
      arhitectii si inginerii (Marţi, 5 mai 2009, 18:24)

      the [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      au fiecare rostul lui ...
      Rostul inginerului e sa ramâna casa arhitectului în picioare.
      O singura întrebare ...
      Sa presupun ca în opinia dumitale, Dubai, Abu Dhabi si eventual chiar piramidele Egiptului sunt construite pe terenuri stâncoase ?
      La Grande Motte, pe malul Mediterranei, ca sa nu vorbesc de tot litoralul românesc, au fost cladite pe terenuri nisipoase, cu solutii tehnice adecvate.

      (un arhitect "destept", prieten cu multi ingineri, destepti si ei :)))
  • -1 (1 vot)    
    Un proiect superb, demnpentru o capitala europeana (Marţi, 5 mai 2009, 9:38)

    Ing. Florian Dogeanu [anonim]

    Proiectul este superb si il sustin cu toata taria si convingerea. O astfel de constructie ar distruge in mare parte monotonia unei arhitecturi discutabila, depasita fizic si moral, adesea chiar oribila, prea cenusie pentru un oras de cultura temperamentala latina, si ar ridica enorm rangul capitalei Romaniei, trezind -o "din somnul cel de moarte, descatusind -o din ghiarele neputintei si din praful si mizeria cartierelor bolsevico -comuniste". Constructia ar deveni un reper absolut pentru al saptelea oras ca marime din Tarile Uniunii Europene, lipsit in mare parte de farmec si interes pentru turisti si oameni de afacere. Proiectul inseamna cutezanta, armonie si confort, tehnica si imginatie, dar si incredere in viitor si toate acestea trebuie primite cu bratele deschise, de orice om responsabil si bine intentionat., care isi iubeste orasul si ii doreste indepartarea de mizeria trecutului.
    • +1 (1 vot)    
      altu'... >:) (Marţi, 5 mai 2009, 12:05)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ing. Florian Dogeanu

      Alt piarist care da cu copy / paste din prospectul asa-zisului "dezvoltator" - comentariul e identic cu al unuiaaa... Mihai, de putin mai jos... >:))

      Mai rasfirati, bajetzi, mai rasfirati...! :-p
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie sa fii tare imbecil sa crezi ca ne (Marţi, 5 mai 2009, 16:26)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Ing. Florian Dogeanu

      trebuie asa ceva la Romana ! Nu cumva traiesti in Paris si vrei sa ne ia draq pe toti in Ro ?
      Te-ai gindit ce drumuri iti trebuie sa ajungi la asa ceva, si cite parcari ???
      Sa-l faca intr-o margine a Bucurestiului, impreuna cu strazile, parcarile, parcurile, etc aferente !!!
      Pai chiar vrei sa ne mutam toti din Buc ? Si unde sa ne duce ???
      Si tu primarule general, ai mincat atita rahat ca te-a votat lumea, si acu dupa tine potopul ca si predecesorii tai !!!

  • -1 (1 vot)    
    Ceva nou (Marţi, 5 mai 2009, 9:46)

    Cristi [anonim]

    Poate ca ar trebui sa mai schimbam un pic peisajul si in loc sa carpim cladiri vechi mai bine construim unele noi. E timpul sa evoluam si noi, nu putem ramane numai cu case din chirpici si caramida intr-o metropola europeana.
  • +1 (1 vot)    
    simbol falic? (Marţi, 5 mai 2009, 9:47)

    mircea [anonim]

    Daca nu ma insel, aceste simboluri nu prea sunt pe placul lui Dumnezeu.

    Liviu are dreptate. Mai bine parcari si ceva drumege.

    Cu pista de biciclete alaturi.
  • +1 (1 vot)    
    Ce se uita... (Marţi, 5 mai 2009, 9:47)

    klaus [anonim]

    e ca in mijlocul Bucurestiului traficul e infernal si o asemenea aglomerare de birouri si in general traficul generat de un astfel de monstru va duce la congestionarea totala a zonelor adiacente. Proiectul ce va trebui dezvoltat in zona in cauza trebuie sa tina cont si de acest factor si cred ca se poate face ceva interesant si pe o inaltime mai mica si eventual cu mai multa imaginatie pentru partea arhitecturala...
    Daca se doresc zgarie nori eu as propune dedicarea unei zone in apropierea Bucurestiului pentru asa ceva tocmai pentru a avea spatiul necesar infrastructurii precum si pentru a crea un stil unitar aplicat la mai multe cladiri (vezi La Defense in Paris, parca).

    Concluzia mea este ca nu are nici un sens un astfel de monstru in acel loc si ar trebui un proiect cu un regim mai mic de inaltime dar cu o arhitectura interesanta. Pentru zgarie nori de 100 si de metri ar fi cazul sa se stabileasca o zona in apropierea Bucurestiului si sa se construiasca doar acolo. Cladirile foarte inalte creaza probleme nu atat vizual cat de trafic si aglomeratie.
  • +1 (1 vot)    
    Turnurile Bucurestiului (Marţi, 5 mai 2009, 10:00)

    OVER [anonim]

    Revin pt ca nu am fost validat.
    Domnilor inca nu ne-am saturat de grozavii?
    Vreau un Buc. FARA Turnuri si Zgarie nori. Cele de pana acum ne jignesc traditia. Vreau spatii verzi, in Buc. nu in Rai
    Dle Primar gen. treziti-va, opriti-le, in ce lume traiti?
    Oricum lada de gunoi va asteapta. Nu ati facut nimic serios. Adio Dle Primar !
  • -1 (1 vot)    
    E ok. (Marţi, 5 mai 2009, 10:15)

    anonim [anonim]

    In toate capitalele mari exista turnuri. Este cel mai usor sa dezvolti pe verticala atunci cand nu ai spatii. Bucurestiul nu are nicio noima din punct de vedere arhitectural ca atare acest proiect nu ii poate face mai mult rau. Traficul oricum e blocat pentru ca aici toti mergem cu masina chiar daca avem metrou.
    Mai bine ar darama (cu acordul proprietarilor) toate vechiturile din centru si ar dezvolta ceva unitar.
    • 0 (2 voturi)    
      retardati (Marţi, 5 mai 2009, 10:23)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Cat de cretin poti sa fii sa-ti doresti un turn de 200 m in centrul bucurestiului?

      Centrul Bucurestiului nu are infrastructura pentru asa ceva. Uitati-va ce a devenit traficul in Piata Victoriei dupa constructia a 5 centre de afaceri in zona. Unde sa parcheze toti cocalarii care vin cu jeepurile la serviciu?

      Putinele locuri libere pot fi amenajate ca spatii verzi sau terase. Cladirile vechi pot fi restaurate sau pot fi construite cladiri noi care sa se integreze ca estetica si inaltime in peisaj.

      Numai complexatii si idiotii care traiesc cu ochii la serialele americane viseaza zgarie-nori in centrul capitalei. V-a tampit Dallas-ul.

      Polonezii au reconstruit centrul Varsoviei distrus aproape complet in timpul razboiului (si asta pe vremea comunistilor). Noi trebuie sa distrugem orice urma de trecut si de personalitate, sa facem turnuri ca sa se bucure colcalarii cand vin in Bucuresti.

      Nici nu ma mir ca mari personalitati care au trait in exil au preferat sa moara printre straini fara sa mai revada vreodata locurile natale. Pentru ce sa te intorci? Un popor care nu-si cunoaste si nu-si respecta trecutul, un popor care casca gura la orice rahat adus de afara gata sa darame tot ca sa-i faca loc.
  • -1 (1 vot)    
    Sa se construiasca (Marţi, 5 mai 2009, 10:26)

    Mihai [anonim]

    Sunt de acord cu constructia. Orice initiativa de genul asta trebuie sprijinita, nu vad nimic rau in a avea o astfel de constructie, dimpotriva, va fi o atractie de care bucurestiul are nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      pe cine o sa atraga? (Marţi, 5 mai 2009, 12:02)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Si de ce? ce anume ar "atrage" la el (in afara de un trafic infernal de masini)?
  • -2 (2 voturi)    
    Super (Marţi, 5 mai 2009, 10:29)

    Mihai [anonim]

    Proiectul este superb si il sustin cu toata taria si convingerea. O astfel de constructie ar distruge in mare parte monotonia unei arhitecturi discutabila, depasita fizic si moral, adesea chiar oribila, prea cenusie pentru un oras de cultura temperamentala latina, si ar ridica enorm rangul capitalei Romaniei, trezind -o "din somnul cel de moarte, descatusind -o din ghiarele neputintei si din praful si mizeria cartierelor bolsevico -comuniste". Constructia ar deveni un reper absolut pentru al saptelea oras ca marime din Tarile Uniunii Europene, lipsit in mare parte de farmec si interes pentru turisti si oameni de afacere. Proiectul inseamna cutezanta, armonie si confort, tehnica si imginatie, dar si incredere in viitor si toate acestea trebuie primite cu bratele deschise, de orice om responsabil si bine intentionat., care isi iubeste orasul si ii doreste indepartarea de mizeria trecutului.
    • +1 (1 vot)    
      moaaamaaa... (Marţi, 5 mai 2009, 12:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Mihai asta a copiat prospectul constructorului (pariez pe ORICE ca frazele alea or sa apara in SIM, daca s-o face SIM) si incearca sa abureasca lumea cu zdranganeli... :))

      Nice try, ce sa zic...

      Sa faca turnul, nene! Undeva, pe la marginea orasului - intr-o zona desemnata anume pentru constructii cu regimul ala de inaltime si cu stilul ala, lipsit de orice urma de fantezie, cine nu-i da voie? D.ex. sunt destule terenuri in paragina in sudul orasului - sau in zona Lacul Morii.
    • +2 (2 voturi)    
      copy-paste (Marţi, 5 mai 2009, 13:35)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cat de prosti sunteti, ati venit sa dati copy-paste unii dupa altii! si mai prost decat voi e textul prospectului, care pretinde ca orasul e lipsit de farmec pentru turisti si oamenii de afaceri. dar ce ziceti, copistilor, de un oras care sa fie in primul rand plin de farmec pentru locuitorii lui? nu cu turnuri impersonale care reprezinta numai orgoliul unor arhitecti internationali, ci cu spatii verzi, trafic normal si cladiri cu arhitectura locului. unde vede autorul in zona pietei romane "cartiere bolsevico-comuniste"? si de cand cartierele vechi, construite inainte de 1950, sunt "arhitectura discutabila, depasita fizic si moral"? care capitala europeana a mai aplicat logica asta stramba?
  • +2 (2 voturi)    
    NU E OK (Marţi, 5 mai 2009, 10:35)

    Carlos [anonim]

    exista in Barcelona si la Londra ceva asemanator, dar ma intreb ce se intampla in Bucuresti la un cutremur de 7,2 grade? Celelalte 2 orase nu au grad ridicat de risc seismic... Oricum va arata f. nepotrivit in Centrul Bucurestiului pe langa genul de cladiri din zona respectiva.
    • -1 (1 vot)    
      Proiect superb cu mijloacele tehnice ale secolului (Marţi, 5 mai 2009, 11:31)

      Liviu Florian Dogeanu [anonim] i-a raspuns lui Carlos

      Ce s -a intamplat si cu Intercontinentalul in 1977, adica nici o zgarietura!....Mijloacele tehnice de care dispunem permit constructii de 200 m fara problema, in zone de seismicitate cu mult mai mare si mai frecventa, fara ca vreuna sa se fi prabusit. Proiectantii sunt altii si mijloacele tehnice de care dipunem in sec. XXl sunt mult diferite de cele care au permis constructia (si prabusirea!...) blocurilor din perioada interbelica si comunista , ce s -au prabusit la cele doua cutremure. In consecinta, sa cutezam. Decat blocuri multicolore ca fustele tiganesti si case cenusii, fereastra in fereastra, fara nicio arhitectura, mai bine un oras modern si cateva turnuri de 200 m, chiar mai inalte.
  • +1 (1 vot)    
    Ruine via terenuri cu oportunitati de construire (Marţi, 5 mai 2009, 10:37)

    Florina [anonim]

    Sa nu se mai construiasca nimic, Bucurestiul e saturat de atitea cladiri noi. Vrem mai multe spatii verzi caci nu mai putem respira, la propriu. Mai bine sa restaureze vechile cladiri, cu arhitectura deosebita, care stau sa cada.
  • +1 (1 vot)    
    proiecte (Marţi, 5 mai 2009, 10:38)

    maria dana [anonim]

    mai bine ar proiecta autostrazi, si o arhitexctura mai buna ptr.bucuresti, cu strazi mai largi , cladirile sa fie refacute, blocurile zugravite, mai multa verdeata, cam de asta am avea noi nevoie acum
  • +2 (2 voturi)    
    nu sunt de acord (Marţi, 5 mai 2009, 10:40)

    Izabela Izbasa [anonim]

    Zona unde se vrea construit acest turn nu se preteza la asa ceva. De fapt nici o cladire de birouri nu ar avea loc in acea zona. Nu are deschidere deloc. Este o zona de case, multe destul de vechi, de sfarsit de secol XIX inceput de secol XX, destul de pitoreasca mai ales cand nu sunt parcate masini pe fiecare mm de trotuar. Un asemenea turn merge construit intr-un spatiu deschis. Parerea mea este ca ar trebui delimitata si in Bucuresti o zona de constructii moderne - cum este in Paris - pentru a se salva cat de cat din specificul de mahala al Bucurestiului (nu ma refer la sensul peiorativ al termenului de mahala).
  • 0 (2 voturi)    
    Cat o sa mai stam in secolul 19? (Marţi, 5 mai 2009, 10:55)

    Art [anonim]

    Eu sunt de parere ca nu mai este loc sa construim pe orizontala.. proiectul cel mai inalt arata cel mai bine pe site-ul http://zahahadid.vm.bytemark.co.uk/offices-and-towers/2008/07/04/dorobanti-tower.


    Arata ca un falus pentru cei care se gandesc la un falus..

    Lumea avanseaza..
    • +1 (1 vot)    
      am constatat si eu >:) (Marţi, 5 mai 2009, 11:55)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Art

      arata ca un falus numai pt cine se gandeste la falus - de fapt arata ca o p*la, ba chiar cam ca una putin jenanta... mai nespalata, ashaaa...

      Sunt de acord cu tine: nu mai e loc sa construim pe orizontala (dar unde zice ca e musai sa construim?) - atunci, sa faca parc >:)
  • +1 (3 voturi)    
    Gica contra (Marţi, 5 mai 2009, 11:04)

    Ion I [anonim]

    nici unul.... sa construiasca "simboluri" si in afara centrului; sa nu mai bage atat in buricu' orasului ca nu au unde. ma intreb eu, oare cate locuri de parcare ar avea acel turn sa poata sa isi primeasca "marlanii de dorobanti"? (Ca si asa e o probleme cu traficul, si la cat de plini de mall-uri si masini suntem, chestia aia mai lipsea...)
  • 0 (0 voturi)    
    Pozele cu cele trei proiecte sunt la Galeria Foto (Marţi, 5 mai 2009, 11:09)

    Cati [anonim]

    Pozele cu cele trei proiecte si planuri mai detaliate sunt la Galeria Foto.
    Proiectul lui Zaha Hadid are CUT 20 si POT 50 la suta, H max 200 m
    Proiectul arh din Istrael are CUT 6, POT 50 la suta, Hmax 55 metri
    Proiectul arh roman ate CUT 7 si POT cam la fel, Hmax 90 metri
  • +1 (1 vot)    
    sdgsdfg (Marţi, 5 mai 2009, 11:20)

    cp [anonim]

    sa-l faca Cocos si ma declar de acord(evntual poate participa si base).astept spaga pt promovarea celor 2 pe net
  • +1 (1 vot)    
    Zgarie nori de Buc. (Marţi, 5 mai 2009, 11:22)

    OVER [anonim]

    Revin, sper ca validati acum comentariul meu mai bland, cum va place
    Fara Turnuri, Turnulete multe si Zgarie Nori in Buc. Imi amintesc de proiectul fratilor Paunescu cu un Turn in zona Lido. Credeam ca ne-am lecuit, dar vad ca nu ne invatam minte. Primarul doarme. Somn usor doctore! Adio!
  • +3 (3 voturi)    
    Micul Paris??? (Marţi, 5 mai 2009, 11:22)

    ionut alexandru [anonim]

    De ce nu mergem pe modelul Parisului? De ce nu punem toate cladirile noi, din sticla, inalte in afara Bucurestiului? Poate ar trebui sa revenim la discutiile despre definirea zonei metropolitane Bucuresti.
  • +2 (2 voturi)    
    Simbol (Marţi, 5 mai 2009, 11:44)

    Tequila [utilizator]

    Cum ar fi Coloana Infinita a lui Brancusi ca simbol pentru Bucuresti? http://en.wikipedia.org/wiki/The_Endless_Column Daca e sa se construiasca un turn cu aceasta forma.
  • +2 (2 voturi)    
    cum ramane cu promisiunile din campanie? (Marţi, 5 mai 2009, 11:46)

    valentin [anonim]

    in primul rand vreau sa subliniez ca este gresita concluzia ca avem de ales intre un turn d e200 d emetri si unul de 90 de metri; prin aceasta se incearca sa se induca ideea ca oricum s eva afce un turn mai mare sau mai mic....ceea ce este fals, detinerea unui teren nu da si dreptul de a construi ce vrei acolo, ci doar ceea ce este aprobat prin planul de urbanism. In concluzie cei care decid sunt angajatii Primariei si Consiliul General, asa ca sa nu ne abureasca c anu auc e face. In campania electorala domnul Pornescu, pardon , Oprescu, promitea peste tot ca va pune oridne in domeniul costructiilor si ca nu va mai permite aberatii de genul asta, sua parcuri transformate in betoane...SE pare ca auitat cam repede ce a promis, din moemnt ce arhitectul sef pus de el da pe banda rulanta avize pentru cladiri mamut, fara sa tina seama de parerea specialistilor ca acestea vor bloca complet orasul si asa sufocat de trafic. In loc sa dezvolte orasul pe orizontala prin stabilirea la periferie a unor zone unde se pot ridica astfel de constructii, vad ca se merge pe ideea creitna de a le planta cat mai in centru, probabil in functie de spaga primita
  • 0 (2 voturi)    
    deja vu (Marţi, 5 mai 2009, 11:48)

    Anonim [anonim]

    Acum 40 de ani i s-a mai parut unuia ca Bucurestiul e invechit si prafuit. Ca "maghernitele" din Uranus ar trebui inlocuite cu blocuri si cladiri moderne. Stradutele inguste si intortochiate cu bulevarde largi cu fantani arteziene. Ca Bucurestiul are nevoie de o cladire simbol.

    Prostia nu are culoare politica. Nu tine de comunism sau capitalism. Ce importanta are ca sunt blocuri "comuniste" sau turnuri de sticla? Ne trebuie cladiri care sa gadile orgoliul prostilor. Si nu oriunde. In buricul targului.

    Si atunci ca si acum se putea construi intr-o zona libera, in afara centrului. Dar cum sa pui minunea ta de simbol la periferie?

    Vezi si cazul pasajului Basarab. Un pasaj de tipul Grant era arhisuficient, dar un primar anume a dorit un simbol pentru Bucuresti. Si-l vom avea. Inutil si indoielnic. Alte "simboluri" vor aparea in urmatorii ani, la fel de inutile si de indoielnice.

    Si uite asa in loc sa avem un oras armonios, in care sa-ti faca placere sa te plimbi vom avea (de fapt avem) o adunatura de simboluri de toate culorile politice. Un oras pestrit si fara personalitate.
  • +2 (2 voturi)    
    doar unu ? (Marţi, 5 mai 2009, 11:50)

    jorj [anonim]

    pai... doar un "turnuletz" mai baetzi.. se poate.... bagati o duzina.. si nu uitati...
    sa nu va impinga pacatul sa-i faceti locuri de parcare si strazi pina la el... ca asta nu treaba voastra.... voi doar plantati un turn in mijlocul orasului asta sugrumat de trafic si dupa aia sa se descurce fraierii care inchirieza spatiile de acolo.. succes !
  • +2 (2 voturi)    
    monstrul din piata romana (Marţi, 5 mai 2009, 11:52)

    mircea [anonim]

    opriti oroarea.
    sa-l faca in sud, in zona imgb, sau in vest, la autostrada a1.
    cu ce suntem vinovati ca trebuie de 60 de ani sa suportam fanteziile arhitectonice ale conducatorilor comunisti si, acum a celor capitalisti, care nu au niciun sentiment pentru acest oras.
  • +1 (1 vot)    
    TURNU BABEL DE BUCALE (Marţi, 5 mai 2009, 12:01)

    Sodoma & Gomora [anonim]

    Salut bobor !

    Propun ca la ultimul etaj ( al de sus ) sa fie Ministerul Turismului. Asa o sa aiba si Helene o idee de ansamblu asupra potentialului rromanesc

    Hasta la vista baby !

    Romania e frumoasa
    Cu Helene pe terasa
    Are munti,campii,valcele
    Bostanei si pepenele
    Presedinti,parlamentari
    Nisip fin, pietroaie tari
    ...................................................................
    .
  • +3 (3 voturi)    
    macheta nu e rea, e ... interesanta dar (Marţi, 5 mai 2009, 12:06)

    tibi [anonim]

    eu zic ca inainte de a construi astfel de giganti, ar trebui sa ne rezolvam infrastructura ,care este la pamant.

    Uitati-va cum arata multe zone ale Bucurestiul si dupa aceea mai discutati...planuri de viitor.
    Momentan este in special, hotie, coruptie, comunism, mizerie, manele, intr-un cuvant - suntem necivilizati.
    Cat despre politica si politicieni nu are rost sa vorbim.

    Viitorii turisti poate o sa aiba pe unde intra in Bucuresti sa vada "minunea" nou creata dar ne trebuiesc bani sa ridicam si un asa zis zid al Berlinului - sa nu se vada restul jegului!

    Dar oricum, parerea omului de rand nuconteaza....

    Sa fiti iubiti!
  • +2 (2 voturi)    
    Regulamente (Marţi, 5 mai 2009, 12:26)

    Alnaibii [anonim]

    In PUG Bucuresti, zona respectiva e M1, adica zona protejata. si inaltimea maxima permisa este P+3 (15metri)
    Conform PUZ zona centrala - MP1b - zona protejata, Procent de ocupare a terenului 60%, coeficient de utilizare a terenului - 2.4 - adica un maxim de 12000 metri patrati.

    Cate alte regulamente credeti ca vor mai incalca pentru a construi o cladire de 200 m inaltime acolo?
  • +2 (2 voturi)    
    nu (Marţi, 5 mai 2009, 13:17)

    Alex [anonim]

    avem nevoie de strazi aerisite, nu de proiecte futuristice. asta e ordinea fireasca a lucrurilor, pentru o tara subdezvoltata, cum este romania.
  • +1 (1 vot)    
    Contra (Marţi, 5 mai 2009, 13:34)

    Carmen [anonim]

    Personal nu-mi place nici forma cladirii, nici locatia, nimic. Insa ... avand in vedere ca suntem un popor care in ultima vreme spune foarte des "baga-mi-as p..." cred ca nu mai conteaza cum arata, nu mai conteaza daca se asorteaza sau nu cu restul arhitecturii orasului, nu mai conteaza daca rezista structura, nu mai conteaza daca pentru asta vor fi daramate alte cladiri reprezentative, nu mai conteaza nimic... Conteaza numai ca vor intra niste bani, destul de mult, in buzunarele catorva! Asa ca ..... purcedeti la treaba dragilor!
    • +1 (1 vot)    
      bravo (Marţi, 5 mai 2009, 14:44)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

      esti prima care a intuit simbolistica locala :)))))
      Felicitari...
  • +2 (2 voturi)    
    turnul lu"peste! (Marţi, 5 mai 2009, 14:42)

    lulu [anonim]

    Tanti Zaha, acest turn se potriveste de minune cu autostrazile suspendate peste oras ale lu" Oprescu , dati-va mana!!De ce nu ganditi dvs un astfel, sau mai multe turnuri sa se construiasca vis-a-vis de Parlamentul Romaniei pe calea 13 septembrie unde cresc balarii???Sau se vor vedea de pe geam cum dorm alesii in sedinte?!Cum credeti ca se va mai putea circula in zona Romana, daca mai apare si aceasta magaoaie ???Astept sa va spuneti parerea!
  • +1 (1 vot)    
    da (Marţi, 5 mai 2009, 14:45)

    Radu [anonim]

    Pe scurt: exact asta ne lipsea in Bucuresti. Mai ales in centru. Edili, tineti-o tot asa!!!
  • +2 (2 voturi)    
    NU NE TREBUIE TURNURI IN CENTRUL SUFOCAT (Marţi, 5 mai 2009, 14:57)

    radu [anonim]

    nu ne trebuie turnuri in centrul sufocat si asa de trafic infernal la ore de varf si deci de poluare excesiva !!!

    ne trebuie refacerea cladirilor istorice, parcari, strazi fara gropi, spatii verzi mai multe ca ne sufocam la propriu..!!

    in curand vom merge prin centrul bucurestiului cu masti pe gura si nas, cum se merge deja la tokio !
    asta ne trebuie, dle primar oprescu si dragilor de consilieri????

    cine v-a votat? investitorii care ne impun turnurile lor sau noi, cetatenii orasului ?? aud ?

    pe cine veti asculta?? nu vedeti ca nici acum nu e de trait si de circulat prin centru???????

    mai bine ati face ceva pt turismul in bucuresti, ca suntem singura capitala ue fara un turism civilizat:

    - nu avem harti mari la metrou, sa stie oamenii unde merg si pe ce tronson (luati modele din orasele germane...)

    - nu avem autobuze pt turisti, locuri de parcare langa locuri istorice

    - nu avem turism la locurile istorice, de ex la curtea domneasca... nici bucurestenii nu stiu de ea (in timp ce grecii fac bani langa orice piatra veche, noi lasam praful istoriei peste vestigii si trecut, din incultura si indiferenta celor din fruntea primariilor, evident)

    - nu mai terminam odata centrul istoric ce ar putea aduce turisti straini si nu numai... deci si bani la buget, ca toate tarile normale...

    - nu avem nici o harta, pliant turistic pe nicaieri...

    si noua ne arde de turnuri care ar aduce mii de noi masini in trafic si asa sugrumat....

    rusine domnilor, nu va pasa deloc de ce le trebuie cu adevarat bucurestenilor...
  • +1 (1 vot)    
    La noi se poate orice (Marţi, 5 mai 2009, 15:13)

    andreescu [anonim]

    Pana in momentul de fata, Bucurestiul este facut varza, asa ca nu ne mai mira nimic. Este adevarat ca orasul trebuie sa evolueze si ca nu putem sa pastram toate constructiile existente de dragul istoriei, dar proprietarii terenurilor incep sa devina din ce in ce mai nesimtiti. Sub pretextul asa ziselor simbloluri pentru Bucuresti, ne trezim invadati de blocuri turn, care pe langa faptul ca genereaza o serie de probleme pentru vecinatati (legate de intimitate, insorire), mai aduc si un numar suplimentar de autoturisme pentru strazile deja neincapator. Nu vreau sa ma gandesc ce o sa se intample in acea zona la orele de varf.
    Din pacate, indiferent de inaltimea propusa, problema este aceeasi. Asadar, toate cele trei variante nu pot aduce decat un deserviciu pentru oras si pentru locuitori in general.
    Ma intreb de ce ar trebui sa fim multumiti cu un astfel de proiect, daca de avantajele lui si de privirea panoramica aupra orasului, nu se pot bucura decat un numar limitat de "privilegiati".
    In loc sa vegheze asupra abuzurilor care au loc in fiecare zi asupra patrimoniului construit din Bucuresti, Primaria Capitalei si Comisia Tehnica de urbanism, aleg variante de promovare a acestor abuzuri. Este pacat si cel mai dureros, ca parerea comunitatii chiar nu conteaza. Proiectul tot o sa se realizeze intr-o forma sau alta..
    • +1 (1 vot)    
      Continuare (Marţi, 5 mai 2009, 15:44)

      andreescu [anonim] i-a raspuns lui andreescu

      Am tot respectul pentru doamna arhitect Zaha Hadid, pentru ca este o vizionara si personal imi plac proiectele dansei, insa consider ca astfel de realizari nu isi au locul in inima istorica a Bucurestiului. Sunt atatea locuri virane in orasul acesta, cum bine au semnalat si alte persoane, care zac in paragina si care ar putea sa devina adevare puncte de atractie pentru oras.
      Din pacate nu exista o viziune de ansamblu asupra dezvoltarii orasului din partea primariei si cum bine au semnalat si alte persoane, nu se respecta in vecii vecilor reglementarile urbanistice in vigoare. Nici n-o sa se respecte atata timp cat exista persoane influente si o administratie slaba care nu stie sa respecte legea si sa puna piciorul in prag. Bag de seama ca nici nu vor, atata timp cat exista avantaje pentru ambele parti. Mai sunt multe de spus....
  • +1 (1 vot)    
    Dar un mare parc, frumos, cu alei pietruite (Marţi, 5 mai 2009, 15:35)

    gheorghe [anonim]

    nu i-ar fi trecut prin cap d-nei arhitect sa construiasca ?
    Io zic sa se faca un turn de 400m sa se moara la greu la urmatorul cutremur de aploare mai mare !!!
    Si la Romana !!! De ce sa nu faca un parc tehnologic, cu multe cladiri, parcari, centre comerciale, piscina, patinuar, undeva intr-o margine a Bucurestiului pt a dezvolta zona cu adevarat !!!
    Numai idei cretinoide : hai sa mai inaltam 10 cladiri inalte in buricul Bucurestiului cu cite 10 locuri de parcare pe trotuare sau eventual chiar fara !!!
  • +1 (1 vot)    
    nu acolo (Marţi, 5 mai 2009, 15:51)

    cinevatus [utilizator]

    repet ce au mai zis mai multi inaintea mea: Bucurestiul trebuie modernizat dar asta nu in zone care au o alta destinatie. Deci da proiectului dar nu zonei de destinatie.
  • 0 (0 voturi)    
    rubin gold (Marţi, 5 mai 2009, 16:09)

    xy [anonim]

    deci cine e Rubin Gold? pe internet - zero. exista doar o companie "Rubin Gold 2004", care a preluat probabil proiectul de 200 m de la Smartown Investments, care prin ianuarie se prefacea ca n-a comandat nimic si sustinea ca la nevoie poate muta turnul in alta tara (asta apropo de adaptarea proiectului la specificul zonei, in care unii naivi probabil mai cred inca):
    http://www.romanialibera.ro/a144854/smartown-vom-muta-blocul-diamant-in-alta-tara-din-est.html

    ce s-a intamplat din 2008 pana acum - Andrei Pippidi:
    http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=267&cmd=articol&id=10305
  • 0 (0 voturi)    
    Eu zic sa-l facem pe-ala mare (Marţi, 5 mai 2009, 16:44)

    alioshel [anonim]

    cu doua conditii
    1. primele 10 etaje sa fie parcare
    2. sa nu fie blocate strazile din centru asa cum e blocat la Basarab
  • -1 (1 vot)    
    Oroare, salvati Bucurestiul de coruptii de arhitec (Marţi, 5 mai 2009, 17:45)

    Oana M [anonim]

    Nu reusesc deloc sa -mi reprezint un teren de 5000 de metri intre Calea Dorobanti, Eminescu si general Brosteanu altfel decat distrugand cel putin unul din punctele esentiale ale acelui colt istoric de Bucuresti. Oricare dintre proiecte este neavenit, lipsit de orice urma de respect pentru echilibrul urbanistic al zonei care nu are nevoie, in acel loc, decat de curatenie si de renovarea cladirilor istorice existente. Loisir urban, ce cretinitate, sa faca loisir urban la Pipera, si sa inalte acolo turnuri. Nu le ajunge ce au facut din Sfantul Iosif, nonorocitii si coruptii de la Primarie. Coruptia este singurul motor care mai functioneaza in Bucurestiul asta lovit si distrus mai mult decat ar fi visat vreodata Ceausescu!,
  • 0 (0 voturi)    
    aberatie (Marţi, 5 mai 2009, 18:22)

    zaha zaharisit [anonim]

    Sunt curios daca zaha hadid a venit macar o data sa se plimbe cateva ore prin centrul bucurestiului la diverse momente ale zilei. Mi se pare o aberatie solutia ei, si o mare deceptie in acelasi timp. poate ca ar trebui dezvoltat in bucuresti un pol de cladiri inalte reprezentative, care sa creeze o alternativa la vechiul oras. dar locatia acestuia nu trebuie defel sa fie centrala. avem lacul (fostul lac) vacaresti unde nu stiu ce urmeaza sa se intample, mai pot fi identificate si alte zone. cu o buna infrastructura rutiera care sa le deserveasca, cu macar inca un inel rutier( o noua centura ) cu trafic de viteza mare, ar putea fi un proiect viabil pentru oras. dar centrul trebuie lasat asa, sau ma rog, cu interventii cu un regim de inaltime decent. al doilea proiect mi se pare irelevant, iar proiectul dsba(dorin stefan birou de arhitectura) este deasemenea prea voluminos, chiar daca mai interesant dpdv arhitectural.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici unul din turnuri nu respecta legea (Marţi, 5 mai 2009, 19:50)

    Alexandru Binescu [anonim]

    Nici unul din turnuri nu respecta regimul de inaltime.

    Asa ca se procedeaza la fel ca in alte cazuri: se propune un turn scandalos de inalt si unul "doar" foarte inalt. Speranta este ca va trece al doilea, cand primul oricum nu are sanse.

    Dar nici unul din ele nu respecta legea, deci nici unul din ele nu poate fi aprobat.
  • 0 (0 voturi)    
    votez zaha hadid (Marţi, 5 mai 2009, 20:00)

    robert christea [anonim]

    Brothers, nu va mai certati fiindca tot o cladire inalta se potriveste acolo. De ce? Simplu, pentru ca trebuie asigurate circulatii si accese facile imprejur. Adica, sa poti intra in parcari si sa se sistematizeze acea groaznica intersectie de la ASE. Ca daca faci o pleashca care ocupa tot terenul disponibil, cum mai ajungi la subiect? Deci, daca nu ai accese gandite de oameni de meserie, faci un dildo doar. Altminteri, reprezentativ pentru Bucale....
    Love, B.
  • 0 (0 voturi)    
    Turn de 200 de metri la Piata Romana? (Marţi, 5 mai 2009, 20:51)

    sorin [anonim]

    E oribil de inalt.Daca vad si alte proiecte mai omenoase poate as fi deacord...
  • 0 (0 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 6 mai 2009, 1:48)

    Marin Puscasu [anonim]

    Astia fie sunt idioti din nastere cu totii, fie ne cred pe toti ceilalti tampiti.

    Zona Romana este o zona de cladiri vechi, care ar trebui pusa in valoare. Asta nu o faci trantind in mijloc un bloc de 90 sau de 200 de metri pentru ca asa are interes nu stiu care firma.
    Raspunsul trebuie sa fie simplu si la obiect: NU. E treaba firmei respective ca ceea ce propune sa se incadreze in reglementarile privind zona.

    SIMPLU!! Cui nu-i place, pa si pusi.
    Ca de aia e comisie de urbanism, nu ca sa ia spaga si sa ne abureasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca va uitati voi o tzara ... (Miercuri, 6 mai 2009, 7:05)

    Eu [anonim]

    ... turnuri de genul asta se potrivesc bine acolo unde acu' cateva zeci de ani nu era nimic. Mai peste tot unde orasele respective erau bine dezvoltate si acu' cateva zeci de ani (de ex. Barcelona si Londra, ca tot is pomenite de altii) turnuri din astea se potrivesc ca nuca-n perete.

    New York, desi are oareshce vechime, are o gramada de turnuri, si toate ingramadite in Manhattan. Alea iar se potrivesc, din cauza ca a fost inlocuit cam tot ce era prin Manhattan cu cladiri de gen.

    Bucurestiul pe de alta parte nu poate suporta o gramada de turnuri suficient de concentrata cat sa arate bine. Ar trebui construite macar cateva zeci de ele. Si daca chiar se insista sa se plaseze in centru, asta ar insemna daramarea cladirilor vechi - sa nu va inchipuiti ca la tehnologia care se foloseste pt. turnuri cladirile vechi din vecinatate au vreo sansa sa reziste.

    Asa ca parerea mea: sa se desemneze de catre primaria generala o parcela suficient de mare, situata cat de aproape de centru dar care sa nu se suprapuna peste centru, unde sa fie izolate toate turnurile. In felul asta, peste cateva zeci de ani o sa fie si turnuri care sa arate bine laolalta, dar o sa se pastreze si bisericile si cladirile vechi.
  • 0 (0 voturi)    
    cu conditii ! (Miercuri, 6 mai 2009, 9:59)

    gonzo [anonim]

    de acord, dar cu conditia sa fie perete in perete cu o cladire istorica si sa n-aiba deloc parcare !
    nu inteleg de ce nu fac in nord chestia asta si de ce nu au in plan si o extindere serioasa a transportului in comun in directia aia.. adica inteleg, suntem condusi de 20 de ani de jigodii !
  • 0 (0 voturi)    
    COPY / PASTE (Miercuri, 6 mai 2009, 10:16)

    adevarul despre dorin stefan [anonim]

    dorin stefan copiaza proiectul de turn propus de jean nouvel pentru 'la defense'. in proiectele anterioare copiaza pe koolhaas. e un arhitect copy / paste, cu toate astea e [rintre cei buni in facultatea de arhitectura. ghci ce arhitecti vor iesi pe 'portile facultatii'....
  • 0 (0 voturi)    
    tara in care traim (Miercuri, 6 mai 2009, 11:05)

    Vasily Bee [anonim]

    domnilor si doamnelor, ce ne intelegeti?
    o alta spaga, din toate punctele de vedere, contructor, autorizari, bla bla bla. stam drepti cu chilotii rupti in c.. . ne batem joc de tot ce inseamna ramasitele centrului vechi, dar ne mananca rau de tot sa mai prindem niste bani cu constructii care nu au nicio logica cu ceea se afla in jur - exemplu, noul sediu al politiei de pe fostul ana ipatescu - care "arhitect" a facut proiectul, care "arhitect" de sector (sau din alta parte) a aprobat porcaria aia ...
    asa ca, nu ne mai injurati cu desbateri publice - oricum fac doar ce vor ei !!!
    rusine !!!!
    am zis !!
  • 0 (0 voturi)    
    lucruri facute a 'la Romania (Miercuri, 6 mai 2009, 12:07)

    skepsis [anonim]

    Jos palaria in fata arhitecturii lui Zaha Hadid - apreciez formele noi, mai ales pe teritoriul acestui oras marcat de arhitectura blocurilor comuniste dezolante. Cu toate ca sunt adeptul arhitecturii noi, care ar trebui cumva impusa intr-un oras ca Bucurestiul, ponosit si cu aspect de lagar comunist , consider ca intr-adevar acest obiect (al lui Hadid) nu corespunde locului ales pentru construire - poate ar fi mers undeva intr-o zona un pic mai noua, cu niste vecinatati putin mai inalte, dar nu acolo.
    In ceea ce priveste proiectele celalalte (cel israelian si cel al lui Dorin Stefan) era si normal sa se cosidere ca cel romanesc este mai bine venit, cu atat mai mult cu cat vine din partea TOCMAI a lui Dorin Stefan - care face legea in ceea ce priveste arhitectura dar mai ales URBANISMUL din Bucuresti, care in cazul domniei sale poate fi incalcat flagrant oriunde este nevoie - vezi cladirea noua care se construieste pe Barbu Vacarescu, cladire ce a fost plasata pe un scuar mic triunghiular in fata unui bloc, acum total mascat. Dar...in cazul lui Dorin Stefan orice este posibil...doar este un om influent. Daca era vorba de alt arhitect pentru o asemenea propunere cred ca i se radea in nas. Asa merg treburile in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    O RUSINE SI O PORCARIE (Miercuri, 6 mai 2009, 12:56)

    serban [anonim]

    mai intai sa stabilim ce vrem cu orasul asta: ii pastram o amprenta istorica, o legatura cu trecutul, o oarecare continuitate cu ceea ce il face agreabil si atractiv? adica verdeata, case omenesti, atmosfera in putinele locuri in care nu s'a daramat patrimoniul?
    sau ne bagam picioarele si dam drumul la constructii ca in dubai - numai ca aia acum 30 de ani n'aveau decat trei blocuri in mijlocul desertului.
    TICALOSII astia de arhitecti care isi umfla gusha pe mana cu dezvoltatorii imobiliari si politicienii ar trebui scuturati zdravan si facuti de bafta pe acolo pe unde le e rusine - congrese si organizatiile lor. daca mai au rusine. altfel isi vad de osanza lor si'si baga picioarele in continuare in ce'au invatat in facultate. si meseria asta are o etica, dar banu' ii transforma pe cei mai multi in niste barbari nesimtiti.
    dupa ei, potopu', ca oricum se pot cara cand vor la paris, londra, viena sau monaco, sa traiasca in orase frumoase.
  • 0 (0 voturi)    
    grandomania (Miercuri, 6 mai 2009, 13:17)

    gena [anonim]

    Turnurile ne vor capta privirea si nu vom mai vedea mizeria...mizeria de orice fel!
    Daca mai exista si bun gust sper sa triumfe!
  • 0 (0 voturi)    
    Nou simbol? (Miercuri, 6 mai 2009, 14:10)

    Coco [anonim]

    Ma intreb de ce tanti vrea un nou simbol al Bucurestiului? Bucurestiul e plin de simboluri vechi. Greseli s-au mai facut cu Casa Poporului. Nu mai avem nevoie de alte combinatii de acest gen. Acea cladire de 200 m merge pe linga altele tot de aceeasi inaltime. In Dubai ar fi giugiuka.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa cred (Miercuri, 6 mai 2009, 15:50)

    Monica [anonim]

    Tocmai m-am intors dintr-un oras superb, Viena, in care exista o delimitare clara intre zonele unde se gasesc cladirile vechi si cele noi de tip turn. De ce toata lumea se inversuneaza sa transforme orasul asta intr-o struto-camila? Nu este suficient de mutilat? Ce Dumnezeu sa caute o astfel de cladire in centrul orasului? Este oribil....
  • 0 (0 voturi)    
    Habiba (Miercuri, 6 mai 2009, 17:15)

    linu [anonim]

    Ma intreb daca Habiba asta a aflat ca Romania e situata intr-o zona seismica. Ca deh, la ei in desert nu prea cred sa fi aflat ce-i ala un cutremur.
  • 0 (0 voturi)    
    Turnul |Babel (Miercuri, 6 mai 2009, 23:20)

    roqwer [anonim]

    248 de comentarii, "foarte tare" o chestie pe care o aut tot mai des, mai ales prin bucuresti. Am sosit de o ora din istambul si ma ingrozesc de ce citesc aici. N-am citit toate comentariile. Raman mut de uimire de patriotismul de cartier... "incadrare istorica". Un bust al lui Vlad Tepes ar fi fost aprobat in unanimitatete. Nu sunt bucurestean, sunt din Satu Mare, in fond ar fi treba bucurestenilor daca n-ar fi capitala tarii mele. Sunt pentru acest proiect ! Si daca doriti motive, miscati-va fundul nu in Berlin ci in Istambul. Acolo veti gasi suficiente motive sa va schimbati opiniile si ma refer aici la cei ce sunt impotriva proiectului. Astept opiniile si pe roqwer.arond.yahoo.ro .dau si o palinca pe treaba asta!
    • 0 (0 voturi)    
      bea singur! (Vineri, 8 mai 2009, 12:43)

      samanta [anonim] i-a raspuns lui roqwer

      Propun sa facem falusul respectiv la tine in oras si pe noi lasa-ne cu orasul nostru.Si nu imi vorbi de istanbul, care e un oras intins pe 2 continente.Compare mere cu pere si iti ies nuci
  • 0 (0 voturi)    
    Constructie pe masura Bucurestiului (Sâmbătă, 9 mai 2009, 20:39)

    giovani [anonim]

    Sunt total deacord cu acesta constructie care are doar 200m in nici un caz 500m sau 1000m ca in alta parti nu stiu dece se alarmeaza uni
  • 0 (0 voturi)    
    constructii in bucuresti (Marţi, 7 iulie 2009, 12:12)

    Kant [anonim]

    Nu stiu ce sa zic dar pare ca si Oprescu e la fel de borfas ca si ceilalti...
  • 0 (0 voturi)    
    PENIBIL si MEGALOMANIC! (Marţi, 7 iulie 2009, 12:58)

    cata [anonim]

    de ce bucurestiul ar avea nevoie de o asemenea constructie, in loc sa se faca ceva util si potrivit locului, cu acei bani? raspundeti si dumneavoastra, stimati cetateni ai bucurestiului (in mod special, dar nu exclusiv!), cand putau fi reparate fatadele cladirilor vechi, pentru a ramane in arhitectura originala... de calea mosilor nu-si aminteste nimeni, ca are atatea cladiri vechi si ca putea fi facut ceva, orice, pentru a le consolida si pentru a reface cartierul vechi. ca sa nu mai vorbim despre centrul vechi al bucurestiului, despre strazile lipscani, gabroveni, franceza si altele, in care se spune ca se investeste de ani de zile, dar, ceva concret nu se arata in veci, investitiile sunt sublime, dar...efectul acestora lipseste cu desavarsire! primim din cand in cand cate o stire, care nu costa nimic, ca autoritatile locale "se ocupa" de aceste aspecte... asta, ca sa nu uitam pe cine ar trebui sa votam, ca in rest... zgomot, panica sipenibil, e tot ce...nu se face!
  • 0 (0 voturi)    
    Mic mic dar avea .... (Marţi, 7 iulie 2009, 16:59)

    df [anonim]

    O astefel de cladire are nevoie de spatiu in jurul ei, de parcuri, de verdeata. Nu o faci ca sa fie vazuta numai din avion. Locul unde se vrea construita nu e ptr. asa ceva! E ceva oribil ce se vrea acolo. Opriti construirea de astfel de cladiri oribile! Nu se incadeaza bine intre cladirile vechi de pe acolo!
    Cineva a spus bine ca seamana cu un penis. o sa ajungem de rasul lumii. La ghicitoarea: "Mic mic dar avea o P--A" Raspunsul va fi Bucurestiul!
    • 0 (0 voturi)    
      spatiu (Marţi, 7 iulie 2009, 17:15)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui df

      In Londra turnul oval are gradini? poate nu le am observat? In barcelona, balteste intr-o oaza de verdeata? hmmm cred ca am avut conjuctivita de nu am vazut asa ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    ORAS NOU (Marţi, 7 iulie 2009, 17:09)

    gabriel [anonim]

    Eu nu inteleg de ce nu inghesuie baietii astia sa faca un oras nou, intr-o margine de Bucuresti, care vor ei, pe cata verticala vor, dar sa lase orasul si in special centrul orasului asa cum este.

    Nu-l mai chinuiti atat, arata destul de bine, daca ii infigeti cate un morcov ( cam asa arata turnul cu pricina, ca sa fim draguti ...) pe ici pe colea, o sa semene cu o gradina de zarzavat !!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu vreau turn in gradina mea (Marţi, 7 iulie 2009, 18:39)

    Raluca [anonim]

    Locuiesc pe Eminescu. Strada este plina la ora de varf, cu masini bara la bara de la Mosilor pana la Dorobanti. Sa nu-mi spuna mie nimeni ca o cladire de 90 de metri nu congestioneaza circulatia pe strazi pe care au fost proiectate CASE, nu zgarie nori.

    In afara de asta, e una din putinele zone din Bucuresti unde s-au mai pastrat casele vechi, zona dorobanti-polona e foarte frumoasa. Si-asa avem cladirea Asirom si niste blocuri tot cam asa de mari prin zona, numai cladire de 90 de metri mai trebuie ca sa nu se mai poata locui in zona. Le propun domnilor arhitecti sa mai iasa din casa si sa mearga prin locurile pe care vor sa le "modernizeze", sau, dupa caz, sa mai treaca prin tarile/orasele pentru care propun constructii tampite (in ciuda genialitatii lor).
    Si eventual sa-si tina copiii 1-2 ore pe zi (nu toata ziua) intr-o casa din zona. Si sa incerce sa-i adoarma cand "prietenii" de la firmele de constructii, acoperiti de panouri de tipul "scuzati deranjul", pompeaza beton la etajul 10 al unei cladiri noaptea la 3, timp de cel putin 3 luni, vara.

    M-am saturat sa fiu cobai! Si vreau sa ma mai bucur de orasul asta, macar asa cum e acum.
  • 0 (0 voturi)    
    e trist (Miercuri, 11 august 2010, 10:00)

    TRAIAN [anonim]

    zaha este cea mai buna arhitecta din lume! un asfel de proiect aici in bucuresti ar atrage multe investitii!.....problema e ca orasul e un jeg ....plin de tigani. e clar un conflict de interese....un arhitect de la gheboaia si cativa comuisti nu le convin. de ce ?
    simplu......se sperie de civilizatie si arta.....arta lor e ciordeala,spaga, manelele si o punga de seminte.
    sofia are un superproiect .....bulgaria va avea ceva la care toti ghertzoii dir romania se vor duce ca la mecca....aici e greu cu o asa populatie de cacat.