Programul "Prima Casa": Guvernul va garanta 80% din creditul pentru achizitia primei locuinte, maximum 60.000 de euro

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2009, 20:10 Economie | Imobiliar

Guvernul vrea relansarea constructiilor
Foto: AGERPRES
Guvernul a aprobat, miercuri, prin memorandum, programul "Prima Casa", destinat sprijinirii persoanelor care achizitioneaza pentru prima data o locuinta si nu au beneficiat in trecut de credit ipotecar. Prin acest program, Guvernul va garanta 80% din valoarea imprumutului pentru cumpararea locuintei. Potrivit premierului Emil Boc, programul va fi operational in maximum 60 de zile.

Valoarea maxima a creditului va fi de 60.000 de euro, iar pentru beneficiari nu va exista limita de virsta. Conditia esentiala este ca potentialii baneficiari sa nu fi beneficiat pina acum de un credit ipotecar.

Programul va fi derulat prin bancile care vor fi selectate dupa urmatoarele criterii de eligibilitate:

- Costul creditelor
- Reteaua de distributie
- Durata de aprobare a creditului
- Avansul solicitat beneficiarului.

Imprumuturile obtinute in cadrul acestui Program vor avea costuri mai reduse intrucat, prin garantarea creditului de catre stat, bancile nu vor mai trebui sa-si faca provizioane, a declarat ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea.

Declaratiile lui Emil Boc:

  • Modalitatea de realizare a acestui program este facuta prin intermediul garantiei de stat. Vor putea fi garantate imprumuturi pentru achizitionarea de locuinte, in valoare de 1 miliard de euro.
  • Valoarea maxima a creditului, care va fi garantata, este de 60 de mii de euro. Practic, aproximam ca pretul mediu cu care se va achizitiona o locuinta la nivel de tara va fi de 60 de mii de euro.
  • Prin acest program dorim sa ii sprijinim in mod direct pe toti cei care se afla in fata achizitionarii primei case.
  • Stim ce dificultati exista. Fie nu exista banii necesari pentru plata avansului, fie uneori nu exista salariu suficient pentru a-ti putea plati ratele la banca.
  • Prin acest program, dam aceasta garantie de stat, in valoare de 80% din valoarea locuintei, care va oferi un sprijin direct, pe de alta parte, si sectorului constructiilor, extrem de important in Romania, pentru relansarea activitatii economice.
  • In maximum 60 de zile, programul va fi operational si toti cei interesati si care vor intruni conditiile vor putea beneficia de acest program.

Declaratiile lui Gheorghe Pogea:

  • Acest proiect are un scop social, dar are si unul economic. Cel economic inseamna ca acest proiect va conduce la deblocarea creditarii, relansarea pietei imobiliare si impulsionarea sectorului de constructii.
  • Stiti foarte bine care este situatia in sectorul imobiliar: multe dintre persoanele care vor sa isi cumpere o casa fie nu au avansul necesar pe care il solicita bancile, fie nu au suficiente garantii pentru a se putea imprumuta. In plus, stim foarte bine ca costurile creditarii astazi, in conditiile crizei economico-financiare, sunt relativ ridicate.
  • Cum functioneaza acest program? Statul va garanta practic 80% din valoarea creditului care urmeaza sa fie contractat de Fondul National de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri, fond care exista si caruia ii vom extinde obiectul de activitate in sensul ca va putea garanta inclusiv creditele ipotecare ale bancilor.
  • Resursele in baza carora Fondul va garanta creditele ipotecare vor fi asigurate dintr-un imprumut in valoare de 100 de milioane euro, care va fi garantat de stat in proportie de 80%. Fiind garantia suverana a statului, costurile asociate acestuia vor fi foarte mici.
  • Fondul National de Garantare a creditelor va acorda garantii pentru creditele ipotecare care vor fi luate de persoane care doresc sa isi cumpere case in valoare totala de aproximativ un miliard de euro.
  • Injectarea unui miliard de euro si sprijin pentru achizitia acestor locuinte vor fi in natura, credem noi, sa deblocheze piata imobiliara, sa relanseze sectorul constructiilor si sa asigure pentru multe mii de persoane o dorinta pe care o au de multa vreme - sa isi cumpere o locuinta.
  • Cine vor fi beneficiarii? Persoane fizice care doresc achizitionarea primei locuinte, fie din imobile noi sau din fondul locativ existent si care nu au mai beneficiat de un credit ipotecar.
  • Valoarea maxima a creditului va fi 60 de mii de euro, bancile care vor participa in acest program vor trebui sa indeplineasca criterii de eligibilitate. Vor fi clasificate cele care au un cost total al creditarii cat mai scazut, au o retea de distributie - filiale in teritoriu, ca sa poata face fata solicitarilor din oricare judet al tarii, durata de aprobare a creditului este relativ scurta - acesta este un criteriu extrem de important, iar avansul pe care il solicita beneficiarului la acordarea creditului ipotecar este cat mai mic, avand in vedere ca acest Fond de Garantare preia o parte din risc.
  • Practic, normele stabilite de BNR pentru evaluarea capacitatii de rambursare vor ramane in continuare in picioare.


Citeste mai multe despre   











86558 vizualizari
  • +7 (17 voturi)    
    Domol, domol, nu va inghesuiti ! (Miercuri, 20 mai 2009, 20:28)

    Mitica [anonim]

    Domol, domol, nu va inghesuiti !

    Va aduceti aminte de programele ANL ? Dar de d-na Nutzi Udrea ot Plescoi ?

    Bine .... Remeber:

    "Printre cei care au incheiat contracte cu ANL pentru o casa in Fabrica de Caramida gasim o pleiada de clienti politici ai fostei guvernari: mama deputatului PSD Miron Mitrea, pe atunci ministru al Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, senatorul PSD Alexandru Athanasiu, finul sau - Cristian Rizea, care era sef al Agentiei pentru Tineret, Gelu Catalin Opaschi, fiul fostului consilier prezidential Victor Opaschi, Aida Bejenaru, fosta garda de corp a lui Adrian Nastase, Elena Udrea - sotia omului de afaceri Dorin Cocos, precum si oamenii de afaceri Stefan Lucov si Adrian Petrache, aflati in anturajul lui Alexandru Bittner, prietenul lui Adrian Nastase."

    Ghiciti acum cine va primi sprijinul de la stat, garantia de la stat si imprumutul ipotecar pentru constructia de locuinte ?
    • +5 (9 voturi)    
      tu te-nghesui :) (Miercuri, 20 mai 2009, 20:43)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      te-au trimis repede sa contracarezi masura LIBERALA?
      dar omiti de vilele ANL luate de PNL

      "Mihai Voicu, ministrul pentru Relaţia cu Parlamentul, şi alţi demnitari liberali şi udemerişti au ajuns fraudulos pe lista proprietarilor de vile şi apartamente ieftine construite prin intermediul ANL. Repartiţiile politice de locuinţe s-au făcut imediat după scoaterea PD de la guvernare. Frauda este, însă, cu acoperire legală. Gheorghe Popescu, directorul ANL, recunoaşte deschis că traficul de influenţă e mai tare decât criteriile oficiale de selecţie a clienţilor agenţiei la construcţia de locuinţe prin credit ipotecar: „Acele criterii sunt orientative."

      continuare... http://www.gandul.info/actualitatea/demnitari-pnl-udmr-au-pus-mana-locuinte-anl-subpret.html?3927%3B854408

      treci in banca ta si nu mai comenta ca te faci de ras.
      • +3 (3 voturi)    
        Suca, Mitica amandoi aveti dreptate (Joi, 21 mai 2009, 8:38)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui suca

        In Timisoara prin legea 15/2003 Ciuhandu si clica au vrut sa fure de la proprietarii de drept terenul Ovidiu Balea (prin masinatii juridice si presiuni sociale , cum ca l-ar fi dat tinerilor care vor sa-si faca pe 260 de mp prima casuta).
        De fapt la ce s-a ajuns: listele s-au facut si refacut de cateva ori, de fiecare data daca vroiai sa urci in lista trebuia fie sa dai 500 EUR (sa mai bagi un document pt clasificare) fie sa cunosti pe cineva sa-ti impinga hartia la dosar.
        Au fost vreo 300 de finalisti (nici o clipa nu li s-a spus ca terenul este in litigiu cu proprietarii de fapt), care au fost dusi cu pluta 3 ani de zile.
        Primii 40 au primit cu chiu cu vai teren undeva in zona Lipovei, restu ciuciu.
        Acum vine partea cea mai tare, Ciuhandu se lauda si cu acest aspect in campania lui >> a fost o reusita, ca macar terenul pe care a construit ilegal PIATA de Gros a putut fi cumparat la pretul pietei.
        La intrebarea adresata responsabilului programului "Ce facem ? Asteptam?" , raspunsul sec: "Eu ce sa va fac? Daca sunteti prost....Credeti ca primaria da ceva, asa gratuit?!? "
      • +2 (2 voturi)    
        Eu liberal ? ? ? mai urmareste postingurile ... (Joi, 21 mai 2009, 8:40)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui suca

        Eu liberal ? ? ? mai urmareste postingurile ...


        Piticot in deruta - cate o gogoasa pe zi ! (Miercuri, 20 mai 2009, 13:46)

        Mitica [anonim]
        Piticot in deruta - cate o gogoasa in fiecare zi - ceva mai devreme tipa ca muscat de vipera cu cors (*):

        "Avem nevoie de o singura lege a salarizarii. Nu putem sa acceptam formule de genul: venituri proprii, salarizare speciala. Acele venituri sunt tot venituri publice, ale statului, si in consecinta vom avea o singura lege pentru toate agentiile si stricturile guvernamentale si neguvernamentale"

        iar acum promite cresterea salariului minim pe economie si alte basme.

        In fapt va face ce a facut si pana acum - cand lucrurile ajung la termen va spune ca nu are de unde, ca el nu poate, ca lacustele lui CPT au mancat tot, etc. Insa va plati pentru nepoatele sale, pentru verii sai, pentru prietenii acestora...

        (*) Vipera cu corn din politica romanesca este dl. Crin Kong, a carui fizionomie ne aminteste de periculosul sarpe prin unghiul falcilor si protuberantele de pe frunte.

        Nota: Acest articol este un pamflet. In caz ca apar simpotome nedorite, cum ar hazul nebun si satirizarea unor politicieni, adresati de urgenta utecistului sau fesenistului de sector.

        Tratament pentru uz extern - se aplica pe piept si pe gât, sub forma de prişniţă calda sau inhalaţii.
        • +1 (1 vot)    
          eu nu inteleg (Joi, 21 mai 2009, 10:01)

          suca [anonim] i-a raspuns lui Mitica

          acest demers este identic ca programul rabla.
          oare de ce atunci nimeni n-a strigat ca se vrea sprijinirea afaceristilor care aduc masini in tara, vezi citroen?

          pt ca cineva are interes sa traga in basescu si partidul lui din toate directiile indiferent ce face. si voi puneti botu.

          usor mai sunteti manipulabili...
        • 0 (0 voturi)    
          Trezirea (Duminică, 7 iunie 2009, 10:48)

          Claudia S [anonim] i-a raspuns lui Mitica

          Nu mi se pare logic sa fie o lege unica a salarizarii. Unde ati mai auzit voi asa ceva??? Adica un miner care se speteste si isi distruge sanatate ar trebui sa castige cat un profesor (adica eu) care sta patru ore pe zi la un birou in costum si le preda copiilor? Nu zic ca munca de profesor nu e grea, dar totusi nu se compara. Un politist care isi risca viata (incult sau nu) are dreptul la sporuri de periculozitate la fel ca un pompier sau alte profesii care implica un grad ridicat de risc. Si eu vreau un salariu mai mare de 8 mil si un pic, dar asta nu inseamna ca voi fi nedreapta fata de ceilalti.
          Piata muncii implica o diferenta a salarizarii, creste competitia si calitatea serviciilor. Romaniilor, trezirea, avem nevoie de concurenta doar asa putem sa ne imbunatatim! Daca totul s-ar reduce la un nivel egal pentru toti, atunci s-ar induce mediocritatea si lipsa de interes pentru dezvoltare si imbunatatire permanenta.
          • 0 (0 voturi)    
            lege (Vineri, 12 iunie 2009, 13:49)

            didi [anonim] i-a raspuns lui Claudia S

            e vorba de lege unica de salarizare, nu de salarii unice!!! Multi vad putini pricep!
          • 0 (0 voturi)    
            profesor?? (Vineri, 12 iunie 2009, 14:50)

            claudia h [anonim] i-a raspuns lui Claudia S

            Stimata domisoara, nu sprijin neaparat o anume "lege unica a salarizarii"....dar daca dvs ca si profesor (cum sustineti ca sunteti) sunteti multumita cu un salariu de 800 lei, e ok...daca dvs din acest salariu puteti sa platiti o chirie (chirie care in orasul in care locuiesc, si anume Cluj se ridica la 180 EURO pt o garsoniera de 28mp confort II..si 300EURO pt un apartament cu o camera) daca va permiteti sa cresteti un copil si sa-i oferiti un trai decent din acest salariu....ma bucur pt dvs! dar, sunt unii care nu pot!
            Si nu stiu sincer cum aveti program de 4 ore!!? probabil lucrati cu jumatate de norma!
            Inca o precizare: in ceea ce priveste "statul la costum la un birou"....nu stiu ce specializare aveti...si nu prea conteaza acest aspect...dar deduc ca, va faceti treaba de minune!prin urmare....meritati acel salariu!
            Oare....sunteti constienta de faptul ca, pe langa predat...mai aveti si alte responsabilitati fata de copii aia?oare stiti ca...daca vreun pateste ceva in timpul orelor dvs puteti face puscarie??!!
            Daca dvs nu va apreciati munca...cine s-o faca?!
    • -5 (9 voturi)    
      ti-e ciuda? (Miercuri, 20 mai 2009, 20:53)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      ai enumerat 15 persoane.
      de anl au beneficiat zeci de mii de persoane,inclusiv un prieten de-al meu vai mama lui.

      ti-e ciuda cand apar masuri bune liberalule?
      • +4 (6 voturi)    
        zeci de miii???? (Miercuri, 20 mai 2009, 23:22)

        unu [anonim] i-a raspuns lui cucu

        "zeci de mii de persoane" ? zeci de mii de persoane traisec intr-un oras ca Botosani sau Oltenita. ANL-ul a construit (suprafata de locuinta) cam cat buzile din spatele acestor orase
    • +3 (9 voturi)    
      dar cei care vor plati dobanda la FMI (Miercuri, 20 mai 2009, 21:00)

      bulimea [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      pt sute de ani de acum incolo !

      care sunt aceia?
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 mai 2009, 21:08)

      rvge [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      sa speram ca singura smecherie ii cu clientela politica... da traim in Ro. si probabil jumatate din bani ajung la "nume necunoscute"
    • +3 (7 voturi)    
      uiti un singur lucru (Miercuri, 20 mai 2009, 21:14)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      ca atunci fluxul si persoana il dicta statul. acum fluxul si persoana sunt alese de banca privata (exceptie cec si exim) care nu au nici un interes sa imprumute pramatii gen cei pe care i-ai mentionat.
      • +2 (4 voturi)    
        Ba au (Joi, 21 mai 2009, 7:20)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Ca astia au bani sa plateasca creditul.

        Smecheria la faze din astea nu e sa nu platesti creditul, ci sa cumperi pe bani putin o vila scumpa, sau sa platesti tu putin si restul sa se plateasca din garantia oferita de stat.
    • 0 (10 voturi)    
      Mai domol cu analogia ta! Masura e excelenta. (Miercuri, 20 mai 2009, 22:24)

      Tata Omidu [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Inteleg sa fii neincrezator, dar nici chiar asa.
      Locuintele construite prin ANL aveau niste criterii discutabil de atragatoare, datorita subventionarii din partea statului si mai ales datorita posibilitatii de a le lua cu chirie convenabila, deci prin atragerea unui sistem preferential de repartizare.

      Acum e cu totul altceva, masura este foarte tare si oportuna, mai ales in aceste conditii de criza si de jena bancara. Cumparatorul isi plateste integral locuinta, daca vrea sa ramana in ea, iar statul nu-l scuteste de nimic ci doar se ofera sa-i fie garant pentru obtinerea creditului necesar. Este extraordinar de avantajos pentru cei care au probleme cu prezentarea garantiilor. Nici prin garantarea cu viitoarea locuinta nu e prea simplu ca banca sa acorde un cred ipotecar, fiindca urmareste sa-si ia un coeficient de siguranta (fata de valoarea imobilului in momentul creditarii) si nici nu este interesata sa-ti valorifice cu orice pret casa, cat sa-si recupereze banii si dobanzile aferente.

      Garantia oferita in proportie de 80% este deja considerabila, dar faptul ca este oferita de stat devine pentru banca o certitudine in plus ca isi va recupera direct aceasta parte, fara alte demersuri de durata, specifice urmaririi silite a debitorului (cu o valorificare incerta si cu sanse mari sa fie insuficienta, mult sub acesti 80% garantati). In consecinta, totul se simplifica atat pentru cumparator cat si pentru banca, iar statul nu plateste nimic acum, ci doar daca in timp cumparatorul se impotmoleste cu plata ratelor si dobanzilor. In acest caz, debitorul poate fi urmarit de stat sau chiar de banca (pentru recuperarea a ceea ce depaseste nivelul garantat de stat, datorita dobanzilor).

      Cumparatorul rau-platnic suporta consecintele, iar cel bun-platnic nu are nicio alta facilitate, in afara de garantie. Aproape 17.000 de locuinte in prima faza, fara plata initiala efectiva din partea statului, insemna mai mult decat nimic pentru cei care nu au nici prima casa.
      • +5 (9 voturi)    
        Masura suna bine, dar e riscanta (Joi, 21 mai 2009, 7:25)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Tata Omidu

        O banca care da credit nu e interesata de cum isi recupereaza banii. Ei fac contractul cu tine ca pana acuma, si statul vine cu garantia pe 80%. Daca nu platesti, ei scot la vanzare apartamentul, incaseaza cat se nimereste, isi acopera minim 20% din ce incaseaza si restul acopera statul. Asta lasa loc pt. un model de frauda: io iau credit si cumpar un apartament sau o vila, nu platesc, vila se scoate la licitatie, o cumpara soru-mea pe 20% din pret, si restul plateste statul. Banca e multumita, ca i-a iesit creditul, io-s multumit ca mi-a iesit vila ieftin, si statul e ca de obicei in RO furat.

        Cre' ca ar trebui sa se introduca ceva limitari la ce anume ai voie sa cumperi. De ex. doar apartamente de max. 3 camere in blocuri care trec de o expertiza dpv al calitatii constructiei pt. alea noi si de o expertiza de aia de-ti pune bulina rosie de risc seismic sau nu pt. alea vechi. Da' musai doar blocuri, nu cladiri istorice, apartamente in vile sau altele de gen. Astia de vor sa fure nu se prea baga la chestii de-astea muncitoresti. Si daca se baga ceva clauza cum ca banca e aia responsabila sa verifice daca apartamentul se incadreaza sau nu, ca altfel risca sa obtina acoperirea aia guvernamentala de 80%, e mult mai sigura toata treaba, ca bancile nu se risca.
        • +4 (4 voturi)    
          exact aceeasi problema am identificat-o (Joi, 21 mai 2009, 8:41)

          ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Si exact asa se va intampla.
          Camatarii si alti smecherasi vor face toate miscarile.
        • +1 (3 voturi)    
          E buna pentru economie (Joi, 21 mai 2009, 10:55)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui Eu

          E putin mai complicat decat programul rabla, pentru ca pretul caselor poate scadea mult. E o masura care poate da bine electoral, dar singurii care au de pierdut sunt cei care iau credite. E in avantajul lor sa fie puricati daca pot plati. Spre deosebire de America, unde daca pleci din casa scapi de datorie, la noi datoria te urmareste toata viata. Ca sa nu mai zic ca daca se dau credite usor creste pretul caselor.
          Da, este o gura de oxigen pentru banci si pentru constructori. Din fericire nu ajunge decat pentru 16mii de case. Se va continua programul numai daca este bun.
          E o masura cu hazard moral, dar cred ca ar stimula mai bine economia decat constructia de autostrazi pe hartie.
          Parca preferam sa se scada TVA la 5%, era mai in spiritul economiei de piata. Probabil n-a functionat pentru ca sunt relativ putine locuinte noi. Creditarea e legata mai mult de cele vechi.
          • 0 (0 voturi)    
            prima casa (Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:34)

            gabitza [anonim] i-a raspuns lui Cristina

            Nu v-ati obisnuit ca in ziua de azi totul se face cu si pt interes?
            Oricum nu ne ajuta statul sa ne luam casa asa usor.Tot tu trebuie sa ai bani
        • 0 (0 voturi)    
          vorbesti de altceva (Vineri, 22 mai 2009, 12:34)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Eu

          ce prostie..daca banca iti vinde casa sa-si recupereze banii care ti i-a imprumutat plus toate dobanzile si comisioanele nu o va vinde soratii pe 20% din pretul ei gandindu-se ca restul ii va da statul, ca nu asta presupune programul. doar in momentul in care dupa vinderea proprietatii nu si-a recuperat integral banii e posibil si doar atunci ca restul sa fie acoperit de stat. (80% din 60000 valoarea maxima a creditului adica 48000 euro. daca banca a recuperat 45000 mai primeste 3000) toate creditele insa mai mari de 60000 de euro nu mai sunt garantate de stat si aici bancile sunt pe cont propriu. deci vilosii si duplexarii tot nu o sa faca nici o "combinatie". prin aceasta masura nu inseamna ca ne da statul bani sa ne luam casa. tot de la banci luam banii si cine cunoaste procedura ipotecarelor intelege mai bine, statul vine doar ca sprijin, ca incredere si siguranta pentru banci in sensul de a relaxa conditiile la ipotecare sa-si mai permita si oamenii sa cumpere. dar acum cu atatea executari silite o sa sufle si in iaurt chiar daca garanteaza statul
        • 0 (0 voturi)    
          Masura suna bine, dar e riscanta (Duminică, 31 mai 2009, 3:20)

          Vyk [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Problema e ca dupa ce ai facut combinatia asta o sa te urmareasca Fiscul toata viata :). Chiar credeti ca statul poate fi furat chiar asa de usor?
    • -2 (2 voturi)    
      nu i ptr astia...... (Joi, 21 mai 2009, 6:16)

      luputehno [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

      e ptr milionul de someri ce vrea sa si ia garsoniera cu 80000 euro...smecheri au case...si ratele o s le platim noi restul
    • +1 (1 vot)    
      :| (Vineri, 22 mai 2009, 9:11)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      cred ca multi nu au inteles ce reprezinta acest program "prima casa"! statul devine practic girant la o solicitare de credit ipotecar! cine spune ca banca nu va analiza dosarul potentialului client???cine spune ca dc mai ai 10 credite (eventual neplatite ) o sa primesti creditul???
  • +1 (5 voturi)    
    Cum este cu ajutorul de stat - atunci TVA = 0, acu (Miercuri, 20 mai 2009, 20:39)

    Mitica [anonim]

    Cum este cu ajutorul de stat - atunci TVA = 0, acum credit nerambursabil - tot in jur de 60.000 Euro ... vezi beneficiarii:

    "Aglomeratia de VIP-uri are o explicatie simpla: la vilele ANL, terenul si utilitatile sint oferite gratuit de autoritatile locale, fapt care le face mult mai ieftine decit cele cumparate la pretul pietei, iar beneficiarul are drept de folosinta asupra lor pe toata durata existentei imobilului.

    Vilele din Strada Fabrica de Caramida au costat intre 60.000 si 80.000 de euro si au fost construite cu TVA zero. Adica statul, prin Ministerul Finantelor, deconta lunar firmei constructoare, Consol SA, TVA pe care aceasta o platea propriilor furnizori, in loc ca taxa sa fie platita de beneficiarii vilelor.
    Cartierul ANL de pe Strada Fabrica de Caramida este situat in sectorul 1, intr-o zona selecta, cea a Parcului Bazilescu, si are vedere la lacul Grivita. Tot cartierul este incercuit cu un gard de aproape trei metri, iar singura intrare este pazita de bodyguarzi, care nu-i lasa sa intre decit pe locatari.
    Casele arata impecabil, strazile sint pavate, iar in fata portilor sint parcate masini de lux. Vilele au fost construite pe credit ipotecar, proiectului nu i s-a facut publicitate aproape deloc, iar lista beneficiarilor a fost tinuta secreta.
    La fel ca in toate proiectele ipotecare ale ANL, si in cazul cartierului de pe Strada Fabrica de Caramida au fost puse conditii de ierarhizare a candidatilor pentru aceste vile. Obtineau un punctaj bun cei care aveau pina in 35 de ani, nu detineau alta locuinta, erau casatoriti, aveau copii etc.
    Majoritatea beneficiarilor cartierului Fabrica de Caramida nu indeplineau aceste criterii de departajare atunci cind au primit repartitiile de la ANL.
    Surse care au lucrat atunci la firma constructoare, Consol SA, spun ca patronul acesteia, ing. Romeo Vilcu, si-ar fi construit pentru el doua case din cele 90, pe care ulterior le-ar fi dat „cadou“ celor care i-au facilitat contractul cu ANL."

    (citat de pe Hotnews 2007)
  • +2 (6 voturi)    
    Udrea Mica, Mitrea Mama - unde este Obama? (Miercuri, 20 mai 2009, 20:43)

    Mitica [anonim]

    Din aceeasi sursa - Cotidianul 1 Oct 2007 aflam:

    <<Surse care au lucrat atunci la firma constructoare, Consol SA, spun ca patronul acesteia, ing. Romeo Vilcu, si-ar fi construit pentru el doua case din cele 90, pe care ulterior le-ar fi dat „cadou“ celor care i-au facilitat contractul cu ANL.
    In una dintre aceste case, la cea cu numarul 31, ar locui in prezent Viorica Mitrea, mama deputatului PSD Miron Mitrea, care intre 2000 si 2004 a condus tocmai ministerul sub autoritatea caruia se afla ANL.
    Informatiile noastre sint confirmate chiar de catre Cornel Popescu, directorul ANL din acea perioada: „Da, si eu am auzit ca patronul firmei de constructii si-a construit pentru el una-doua case. Pai, construiesti 90 de case, de ce sa nu-ti faci macar una si pentru tine?“.
    Intrebat daca intr-una din aceste case locuieste mama lui Miron Mitrea, Popescu a raspuns sec: „Mitrea? E posibil“.
    Fostul ministru Miron Mitrea recunoaste ca mama sa locuieste intr-una dintre cele 90 de case de pe Strada Fabrica de Caramida. „Da, mama mea locuieste acolo, dar cu chirie. Ea plateste chirie celui care a cumparat casa“, a precizat Mitrea. Intrebat cui plateste mama sa chirie, fostul ministru ne-a declarat ca nu stie exact si ca nu-l intereseaza.
    Casa mamei sale se afla in renovare saptamina trecuta, o echipa de muncitori lucrind la termoizolarea imobilului. Am sunat la usa si ne-a raspuns o femeie bruneta, in jur de 35 de ani, care, speriata, ne-a spus ca „doamna Mitrea nu locuieste aici, ci mai incolo“.
    Insa unul dintre bodyguarzii cartierului rezidential, care cunoaste toti locatarii si masinile lor, ne-a declarat: „Absolut sigur, 100%, doamna Mitrea locuieste la numarul 31“. In listele ANL pe care le detinem noi, beneficiarul de la numarul 31 figureaza sub numele de „Mircea Viorica“, iar la telefonul indicat n-a raspuns nimeni nici dupa incercari repetate.

    continua
  • +1 (5 voturi)    
    Udrea Mica, Mitrea Mama si spiritul lui Obama ! (Miercuri, 20 mai 2009, 20:44)

    Mitica [anonim]

    "Despre modul in care mama sa a ajuns sa locuiasca intr-una din casele ANL si despre cum s-au facut repartitiile, ministrul Mitrea ne-a declarat: „Cartierul din Fabrica de Caramida nu a fost un program social in care casele sa fie impartite saracilor. A fost o afacere. Cine a avut bani a cumparat, cine nu, nu. Repartitiile nu le-am facut eu, ca ministru, ci conducerea ANL“.
    In legatura cu aceste case, patronul firmei Consol, ing. Romeo Vilcu, ne-a declarat: „Nu este adevarat ca mi-am construit eu niste case pentru mine. Eu am avut sarcina sa construiesc pentru ANL. Iar repartitiile le-a facut conducerea ANL“.
    Intrebat despre modul in care s-au respectat criteriile de departajare atunci cind s-au facut repartitiile, fostul director al ANL Cornel Popescu a pasat responsabilitatea predecesorului sau: „Cind am venit la conducerea ANL, contractul de antrepriza fusese deja semnat cu firma Consol. La fel si majoritatea repartitiilor. Fostul director Dorin Stefanescu s-a ocupat de toate acestea. Eu le-am gasit gata facute“.
    Casa cu numarul 1 din cartier a fost contractata de senatorul PSD Alexandru Athanasiu, ministru al Muncii si Protectiei Sociale intre 1996 si 1999, ministru al Educatiei, Cercetarii si Tineretului intre 2003 si 2004. „Da, am cumparat o casa prin ANL pentru ca nu aveam alta locuinta. In 2002 stateam cu chirie. Ce este ilegal?“, ne-a intrebat Athanasiu.
    Casa cu numarul 2 a fost cumparata de catre Cristian Rizea, finul lui Alexandru Athanasiu. Cind a contractat casa, Rizea era directorul general al Agentiei Nationale pentru Sprijinirea Initiativei Tinerilor (ANSIT), care a fost pentru o perioada in subordinea directa a ministrului Educatiei, nasul sau.
    Cei doi au dorit sa fie si vecini, asa ca si-au contractat primele doua case, cu o curte comuna. „Da, casa cu numarul 2 a fost a lui Cristian Rizea, dar a renuntat la ea, prin vinzare“, ne-a explicat Athanasiu.

    continua
  • +4 (8 voturi)    
    Udrea Mica, Mitea Mama si spritul lui Obama (Miercuri, 20 mai 2009, 20:52)

    Mitica [anonim]

    La numarul 5 locuieste Gelu Catalin Opaschi - balerin la Opera Romana, fiul lui Victor Opaschi, in acea perioada consilier prezidential al lui Ion Iliescu. „E corect, fiul meu a contractat o casa prin ANL, pe Strada Fabrica de Caramida. E tinar si a facut un credit pentru a achita acea casa.

    Cind a cumparat casa eram consilier prezidential, dar nu m-am implicat absolut deloc sa-l ajut cu ceva pentru chestia asta. Nici macar nu stiu unde e sediul ANL“, ne-a declarat Victor Opaschi. Intrebat cum a reusit fiul sau sa faca in 2001 un credit de 60.000 de euro dintr-o leafa de balerin la Opera Romana, tatal sau nu a putut sa ne dea nici un raspuns.

    (integral in Cotidianul)

    Concluzie: ce trebuie sa faci ca sa primesti subventia nerambursabila de 60.000 de la stat ?

    - sa fii finul cui trebuie, precum dl. Rares Niculescu Mardeias, nasit de insusi Piticotul Liber Democrat

    - sa fii consilierul cui trebuie, precum d-na Udrea Nutzi of Plescoi de Gradiliflora I Turnesora - achizitia s-a facut era pe vremea "performantei" televizate cu Presedintele Norvegiei - explicandu-ne asadar lipsa de cultura a sefei de atunci a administratiei prezidentiale

    - iar pentru casa de la nr. 1 - sa ridici mouse-ul mai sus ! precum dl. fost Ministru Athanasiu-Mouse (exista si semidocti mai mari decat Abramburica!)

    - sa topai pe scanduri la Opera Romana

    - sa fii mama Ministrului de resort din acel timp - dl. Mitrea-Trafic Greu

    Luati exemplu si dati buzna ! E gratis ! Piticot ne da 60.000 de euro moka ! si este si pentru provincie !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ajuta stabilor (Joi, 21 mai 2009, 10:57)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Ei nu sunt la prima casa si nu-si iau locuinte asa de ieftine (decat poate de acum incolo, ca sa inchirieze)
      • +1 (1 vot)    
        stabii iau case prin interpusi (Joi, 21 mai 2009, 15:03)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Cristina

        nu fii naiva, o sa-si ia si stabii case.

        orice masura de acest gen distorsioneaza grav piata

        amaratii n-or sa ia case, ca oricum n-au venituri pentu a acoperi rata, dar guvernul ii va "despagubi" din banii nostri pe clientii politici care au ramas cu "investitii imobiliare" pe stoc

        sa traiti... in alta parte
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ii ajuta, doar ii sustine ;) (Joi, 21 mai 2009, 17:59)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Cristina

        Hai Cristina ca nu e greu.. Hai sa gandim un pic. Stabii au nevoie sa se deblocheze piata. Un stab din asta are mii de apartamente noi de vanzare cu 100.000 de euro. Cine sunt potentialii clienti si unde stau ei? Pai in apartamente vechi de blocuri, casatoriti cu copii Ei ar putea sa cumpere platind diferenta, DOAR DACA AR REUSI SA VANDA APARTAMENTELE VECHI. Si nu puteau sa le vanda pana acum, in niciun caz cu sume mari care sa le permita sa se apropie de 100.000 cu imprumutul. A, daca astia vand la "tinerii veniti" apartamentul lor vechi, parca alta e situatia, nu?

        Garantarea asta nu face decat sa distorsioneze piata, in incercarea de a tine preturile sus. Cati din cei care vand apartamente vechi de 1-2 camere sunt samsari sau "investitori"? Nu prea sunt, cei mai multi vor doar sa se mute in ceva mai mare/mai nou. Pur si simplu li se da un branci bancilor sa dea banii astia mai usor la apartamentele vechi, pana la 15.000 de credite. Ca riscurile lor scad dramatic. Oare cate apartamente noi asteapta la vanzare? 10-15 mii ;)
  • +3 (5 voturi)    
    Nu-i cine stie ce. (Miercuri, 20 mai 2009, 20:55)

    spysoby [anonim]

    Se aplica tot procedura bancara doar ca garantia o da statul.
  • +3 (7 voturi)    
    declaratie boc (Miercuri, 20 mai 2009, 21:08)

    un nedumerit [anonim]

    "fie uneori nu exista salariu suficient pentru a-ti putea plati ratele la banca"
    pai si atunci ce garanteaza d-l CiocBoc? poti garanta pentru cineva care n-are avansul sau pentru care garantiile cerute de banca sunt mai mari decat garantiile pe care le poate el aduce, dar in ambele cazuri trebuie sa poata plati ratele. daca nu, e ajutor, nu garantie. iar daca se gandeste ca are venituri suplimentare, ele sunt luate in calcul de catre banca atata timp cat sunt declarate si se plateste impozit.
    se pare ca incepe si "stimabilul" boc sa vorbeasca precum "cosmonautul" geana.
  • +3 (9 voturi)    
    jaf la drumul mare (Miercuri, 20 mai 2009, 21:09)

    qaziop [anonim]

    cu banii cui garanteaza guvernul? mai au si alte surse in afara de banii din taxe?

    jaful continua. alti bani pentru bancile austriece si grecesti.
  • +5 (9 voturi)    
    daca se aproba, eu unu plec din tara... (Miercuri, 20 mai 2009, 21:12)

    toro [anonim]

    Legea nu se adreseaza la nici una din cauzele pentru care piata imobiliara e blocata:
    - economia romaneasca e incapabila sa ofere salarii pentru pretul de 60.000 euro la ap,
    - nu se construieste destul.
    In plus, tot prostu o sa ceara minim 60.000 mii de euro pentru orice ruptura de ap shi in modul asta preturile care in sfarshit se aseaza, vor creste dinou. Mi se rupe de garantia statului, atata timp cat trebuie sa platesc dobanda la 50.000 euro in loc de 20.000 de euro.
    • +5 (9 voturi)    
      jale (Miercuri, 20 mai 2009, 22:19)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui toro

      de unde frate 60 de mii cand eu am 450 de euro salariu trebuie sa muncesc 3 vieti sa pot achita un apartament cu tot cu dobanda si sa mai am si ce manca .. nu mai vorbesc de copii sau masina ca deja e LUX!! si credeti-ma in Iasi unde locuiesc e salariu mare fata de workeri din fabrica unde sunt care au !! 120-160 de euro in mana!!
      o tara de cocalari si de boci...
      • +3 (7 voturi)    
        ... si de mari (Miercuri, 20 mai 2009, 23:03)

        deziluzionat [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Investitori Imobiliari!
    • +5 (5 voturi)    
      Corect (Joi, 21 mai 2009, 0:59)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui toro

      Tb sa nu fii in toate mintile sa platesti 18% dobanda 40 de ani din viata ta pt un apartament care va scadea in valoare cu 40% in urmatorii 2-3 ani. E cineva amator de asa ceva?
      • +2 (2 voturi)    
        O sa fii surprins (Joi, 21 mai 2009, 11:00)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui Ion

        daca preturile incep sa creasca s-ar putea crea o noua isterie de moment. Cati oameni cunosti care nu erau intelepti si acum sunt ?
  • +7 (7 voturi)    
    Garanteaza? (Miercuri, 20 mai 2009, 21:13)

    Andreea [anonim]

    Ce inseamna "garanteaza"? Adica ce inseamna concret pentru cei care vor sa aplice pentru program. Mie cuvantul nu-mi spune nimic... Daca poate sa-mi explice cineva intr-un limbaj mai pe intelesul tuturor asa....
  • +2 (6 voturi)    
    Blocaj sau cenzura ? (Miercuri, 20 mai 2009, 21:16)

    Mitica [anonim]

    Dai in Udrea Nutzi, dai in mine, dai fabrici si uzine ...

    Si urmeaza cenzura, ca am scris prea mult !
  • -1 (3 voturi)    
    foarte bineeee (Miercuri, 20 mai 2009, 21:25)

    TINERELU [anonim]

    Sa traiasca guvernul Boc si noi pe langa el
  • -1 (7 voturi)    
    Dar cine plateste creditul (Miercuri, 20 mai 2009, 21:37)

    Adrian [anonim]

    Sa zicem ca imi da statul garantia necesara.. Dar tot eu voi plati ratele.. Practic, statul imi faciliteaza obtinerea creditului, dar nu imi plateste el ratele.. Adica tot nu ma pot lipi de o casa, caci voi avea aceeasi rata in sute de euro, cu acelasi salariu de mizerie...
    Nu este nici o facilitate, este un praf de ploaie! Campanie electorala
  • -1 (5 voturi)    
    si daca se schimba guvernul (Miercuri, 20 mai 2009, 21:41)

    s-a luat credit FMI [anonim]

    din toamana cine mai garanteaza?
  • +1 (5 voturi)    
    CRESC PRETURILE (Miercuri, 20 mai 2009, 21:45)

    goe [anonim]

    URAAAA!!!!!! NU NE MAI PRABUSIM,CRESC PRETURILE,MUNCITORII AU DE LUCRU SI IARASI VA FI BINE CA INAINTE,BINE BOC
  • +1 (5 voturi)    
    Garantarea (Miercuri, 20 mai 2009, 21:56)

    Tamara Cseszlo [anonim]

    Cand statul spune ca garanteaza ceva inseamna ca este dispus sa plateasca daca cel pentru care garanteaza nu mai poate.
    Poate s-au facut magarii inainte si poate se vor face si acum dar poate fi si o solutie pentru ca incuraja bancile sa dea bani. Oricum, ele vor fi nevoie sa deblocheze creditarea la dobanzi mai mici pentru a isi asigura resurse financiare. O banca care nu imprumuta nu poate exista, caci de acolo vine procentul cel mai mare de castig.
    Si haideti sa nu mai dam atat in statul asta. Astia i-am votat, cu ei defilam. In loc sa dam cu tasta pe aici mai bine ne-am purta mai frumos unii cu altii si nu am mai fi atat de critici. Pana la urma, in Romania, toata lumea incearca sa smechereasca pe toata lumea si apoi se striga hotul.
    Seara frumoasa
  • +6 (8 voturi)    
    Un singur cuvant (Miercuri, 20 mai 2009, 21:59)

    Gopo [anonim]

    SUBPRIME
    • +3 (3 voturi)    
      hahaha (Joi, 21 mai 2009, 1:39)

      glumetu [anonim] i-a raspuns lui Gopo

      dar asta e public, nu privat ca cel original =)))
  • +2 (10 voturi)    
    traiasca socialismul! (Miercuri, 20 mai 2009, 22:10)

    I [utilizator]

    traiasca Republica Socialista Romania!!! Dam bani la oamenii care nu au, luand de la cei care muncesc! Daca nu ai banii de avans si nici cei cu care sa platesti ratele problema ta nu e locuinta, e locul de munca si calificarea!
    Cred ca sunt multe proiecte rezidentiale (ale politicienilor) care au ramas fara clienti....
    • +2 (6 voturi)    
      Normal! (Miercuri, 20 mai 2009, 23:01)

      deziluzionat [anonim] i-a raspuns lui I

      Doar constructiile sunt o ramura _strategica_ a industriei! Intr-o tara cu spor natural negativ, emigranti si fond locativ calculat pentru 27M locuitori...

      As vrea sa plang dar nu mai pot de ras!
  • +7 (11 voturi)    
    Nu prea inteleg (Miercuri, 20 mai 2009, 22:15)

    amuzatu [anonim]

    Domnule Boc.......nu se cheama ca garantati credite cu risc? Daca omul indeplineste conditiile sa ia creditul de la banca ce rost mai are statul in schema? Daca nu ...ce garanteaza statul roman? Inteleg ca vreti sa deblocati creditarea da' nu inteleg deloc cum......
  • +1 (3 voturi)    
    1.000.000.000 (Miercuri, 20 mai 2009, 22:49)

    alex [anonim]

    impartit la 60.000 = 16.666 apartamente,

    cum ii alegem p-astia 17.000 ca cererea e de cateva sute de mii ?
    • -2 (6 voturi)    
      cand ai tastatura... (Miercuri, 20 mai 2009, 23:34)

      suca [anonim] i-a raspuns lui alex

      minte ce-ti mai trebuie.
      nu mai bine nu erau nici aia 17000?
      adica daca nu poate sa dea la toti sa n-o mai faca, nu?

      stiu niste pieteni care stau cu 10-20000 de euro in banca si nu pot sa-si cumpere casa ca nu au avansul si nici nu au salariu cat sa acopere diferenta pt ca nu le da banca. dar ei oricum platesc chirie unde stau aproape cat rata care ar platio la banca.

      d-aia merge tara asta asa cum merge. ca sunt buni doar de barfit ca babele la coltul strazi. intodeauna inventam scenarii si cautam acul in caru cu fan. indiferent ce masura ar lua acest guvern pt voi nu este bine.
      • +5 (5 voturi)    
        si nu ar fi mai avantajati (Joi, 21 mai 2009, 1:01)

        lame... [anonim] i-a raspuns lui suca

        colegii tai de o scaderea a preturilor astfel incat 20k sa reprezinte 50% din pretul casei ? Sau preferi ca in loc de X euro pe luna sa platesti 2X? Sau chiar 3X, la DAE 18% in lei...

        Think about it!
    • 0 (0 voturi)    
      6 (Vineri, 22 mai 2009, 9:18)

      dani [anonim] i-a raspuns lui alex

      bancile vor analiza dosarele as usual doar ca potentialul client va avea o garantie in + STATUL e chiar atat de greu??
  • +3 (9 voturi)    
    comedie neagra! (Miercuri, 20 mai 2009, 22:58)

    deziluzionat [anonim]

    "Stiti foarte bine care este situatia in sectorul imobiliar: multe dintre persoanele care vor sa isi cumpere o casa fie nu au avansul necesar pe care il solicita bancile, fie nu au suficiente garantii pentru a se putea imprumuta."

    Prostia acestui rationament atinge ridicolul. Tinerii nu pot achizitiona un apartament(fara sa se indatoreze 50-70% pe 30 de ani) tocmai datorita preturilor exagerate din sectorul imobiliar. Dar aceste preturi au crescut exagerat tocmai datorita politicii iresponsabile a creditarii peste masura!

    Intr-o tara cu un salariu mediu de 350E/luna afirmatia "60000E e pretul mediu al unei case" poate fi etichetata fara a gresi drept "cretina".

    In forma actuala, legea ajuta bancile si pe reprezentantii industriei __strategice__ de constructii. In schimb, cei care au muncit si au economisit ceea ce au castigat nu au decat de pierdut!

    Nu-mi doresc sa emigrez. Dar se pare ca luminatii nostri politicieni fac tot posibilul pentru a ma convinge sa o fac.
    • -5 (11 voturi)    
      hai ca ai luat-o pe aratura (Miercuri, 20 mai 2009, 23:42)

      suca [anonim] i-a raspuns lui deziluzionat

      creditare mult mai relaxata exista si in tarile mai dezvoltate ca noi si n-au crescut preturile la case.
      noi romanii vrem sa scoatem bani peste noapte si-n plus s-a profitat ca multi nu aveau casa proprietate personala.
      piata se va linisti si la noi in ceea ce priveste preturile. nu creditarea a marit preturile si lacomia oamenilor sa-si cumpere repede case.
      sunt unii care s-au imprumutat in nestire, si cu buletniu, si credit personal, vreo 2-3 carduri de credit plus un imprumut ipotecar. si acum s-au trezit ca nu pot sa-si plateasca ratele.
      eu am rate care nu depasesc 20% din salariu si tot mi se pare mult dar ma descurc.

      nu mai extrapolati aiurea ca e penibil. creditarea nu s-a inventat in Romania. iar bancile au cum sa castige de pe urma noastra. nu le lipsea ajutorul dat de boc.

      iar afirmatia ca pretul mediu al unei case este de 60000 de euro intr-o tara in care salariu mediu e de 350 de euro nu-i deloc cretina. e cat se poate de adevarata. nu vad unde este cretinitatea. ca-s discrepantele mari sunt de acord cu tine, dar ca afirmatia e cretina... poate afirmatia ta e. :)
      • +4 (4 voturi)    
        invartitul in jurul argumentului (Joi, 21 mai 2009, 0:56)

        deziluzionat [anonim] i-a raspuns lui suca

        "piata se va linisti si la noi in ceea ce priveste preturile. nu creditarea a marit preturile si lacomia oamenilor sa-si cumpere repede case."

        Partial ai dreptate. Preturile au explodat datorita duplicitatii creditare irationala/educatie economica insuficienta. Daca nu ar fi existat "mandria nationala" de a avea propria casa, indiferent de pret, nu s-ar fi ajuns la situatia actuala, indiferent de conditiile de creditate. In conditiile existente, insa, relaxarea creditarii a avut efectul unui ciocan pus in mana unui dezechilibrat mental.

        Din 2003 pana in 2008 preturile la case au crescut de _10_ ori! Salariile au crescut cu maxim 300%. De unde s-a "platit" diferenta? Eu spun ca din bani imprumutati.



        Creditarea s-a inventat in SUA. Rezultatul relaxarii normelor _lor_ a dus la formarea balonului imobiliar(crestere de 200%). Relaxarea _noastra_ a dus la formarea tepei imobiliare(10x growth).





        Anyway, poate se intreba cineva care e treaba cu cele 7 miliarde de euro aspirate de stat de pe piata interna(cu dobanzi de 10%...). Sau cu emisiunea de eurobonduri pregatita pentru toamna acestui an.

        Scopul acestei legi e cat se poate de clar: sustinerea bancilor ce au acordat credite imobiliare pe baza bonurilor de masa si a "dezvoltatorilor" imobiliari ce cred ca 2000E/mp e un pret corect. Totusi, trebuie ca domnii guvernanti sa-si faca exit-ul cat se poate de onorabil din imobiliare. Dupa dumnealor, dezastrul.
      • +4 (4 voturi)    
        60 000 euro? (Joi, 21 mai 2009, 1:04)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui suca

        60 000 eur la 350 eur salariu.. unde vezi tu pret corect??? In majoritatea tarilor europene unde ai salariu 2000 eur(adica de 6 ori mai mare!) pretul locuintei este de 80 000-100 000... Fa si tu o simpla impartire si corelare.. si vei ajunge la 100 000/6= 17 000, care, da este pretul corect. 60 000 este mult umflat, e logic sa scada!
        • +1 (1 vot)    
          tu ce citesti? (Joi, 21 mai 2009, 9:30)

          suca [anonim] i-a raspuns lui mihai

          unde vezi ca am scris ca-i pret corect?
          am spus ca-s discrepante mari intre pretul caselor si salarii. am spus doar ca afimatia e corecta a lui Boc.
          citeste cu atentie nu mai posta doar la norma :)
  • +3 (7 voturi)    
    incepe sa fie deturnat imprumutul FMI (Miercuri, 20 mai 2009, 23:30)

    gimini [utilizator]

    Incepe sa fie furat, deturnat, imprumutul FMI. De fapt astia 5 miliarde sunt ultimii bani de care mai dispune Romania, deci ultimii bani care mai pot fi furati. Dupa aia, D-zeu cu mila. Mizeria asta e o modalitate de a fura de la cei care muncesc si care se califica la credite pe bune si a da celor care sunt putori. Socialismul lui Ceausescu era o gluma pe langa boculismul lui Boc.
  • +2 (4 voturi)    
    guvernul garanteaza locuinta mea (Miercuri, 20 mai 2009, 23:43)

    piramida [anonim]

    asa ca nu imi mai fac griji, oricum o am si o va plati guvernul. Trag la sapa in agricultura pt ca doar acolo mai sunt joburi. Industria a fost odata ca in povesti dar nu mai este.
    Sa zicem ca v-ati salvat politrucilor cu creditul ala de la FMI, va mai tine inca 9-10 ani, dar si cand se va prabusi sistemul asta speculativ veti ramane in k_v_r_u.l.e>t>u>l gol toti.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit - Guvernul garanteaza cu locuinta TA ! (Joi, 21 mai 2009, 17:58)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui piramida

      Gresit - Guvernul garanteaza cu locuinta TA !

      Nu iti garanteaza tie locuinta, ci se foloseste de tine si de locuinta pentru a emite o garantie suverana unor banci.

      In caz de probleme, statul plateste prin Guvern, apoi pune taxe mai mari pe LOCUINTA TA pentru a-si scoate paguba intreit!

      Ai inteles mecanismul ? Daca nu, mai asteapta un pic si vei vedea cum functioneaza...

      Daca nu iti platesti impozitul, Guvernul iti pune poprire pe salariu, itio blocheaza conturile si depozitele bancare pana se "indestuleaza" si apoi daca mai ai ceva - de exemplu o locuinta - ti-o scoate la mezat !

      Te-ai prins ?
  • +5 (9 voturi)    
    E buna masura (Miercuri, 20 mai 2009, 23:51)

    Ion Tiriac [anonim]

    Adica eu am facut cartier de blocuri la Chitila ca sa stau sa ma uit la el ca n-ai tu bani sa-mi dai cit cer? Acum o sa ai. Tie iti da banca banii si tu mi-i dai mie. Daca nu vei avea cum sa-i dai bancii inapoi nu-i nici o problema, ii va da guvernul. Care guvern? Care o sa fie, ca asta de acum nu mai face multi purici pe-acolo. Pina la urma tu tot fara casa o sa fii, dar important este ca eu mi-am vindut blocurile. Acum intelegi, sarantocule? Pune mina si munceste ca o sa ai nevoie de bani de dat!
    Ar mai fi de vazut cu ce garanteaza guvernul. Eu ii recomand sa puna garantie drepturile de autor pe cele 40 de volume din Pogea - Opere complete. Valoare, nu gluma. Daca nu-s bune mai pune o taxa si s-a scos. Taxa forfetara pentru-ntreaga tara!
    • +4 (4 voturi)    
      exact! (Joi, 21 mai 2009, 1:08)

      deziluzie [anonim] i-a raspuns lui Ion Tiriac

      Cine munceste si economiseste nu realizeaza nimic deoarece nu va putea strange sumele colosale implicate in achizitionarea unui apartament ceausist.

      Cine are "fitze" baga credit 70%/30 de ani si e proprietar! Pana cand nu-si mai plateste ratele, that is. Pentru banci&"dezvoltatori" e ok deoarece isi vad banii. Pentru platitorul de taxe lucrurile stau putin mai rau. Iar ex-proprietarul de casa...
    • +4 (4 voturi)    
      CORECT! (Joi, 21 mai 2009, 8:49)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Ion Tiriac

      bine spus... mai trebuie observat ca se acopera locuinte in valoare de maxim 1 miliard de euro... la 60.000 bucata asta corespunde la aprox. 17.000 de locuinte... adica la 34.000 oameni... putin! Sincer.. ma gandesc ca la nivelul tarii, adunate, se gasesc 17.000 de apartamente noi nevandute... sunt probabil ultimele construite pt. perioada urmatoare (pt. a mai creste preturile) si important in acest moment e ca baietii ce le-au construit sa isi scoataa banii si profitu'.... asa ca hop cu acest program.
      • 0 (0 voturi)    
        ' (Vineri, 22 mai 2009, 9:15)

        dani [anonim] i-a raspuns lui gogu

        ///programul este si pt achizitionarea unui ap vechi si nu zice nimeni ca trebuie sa dai 60 mii ...poti lua si un ap de 2 cam la 40 ! banca iti va analiza dosarul oricum !
  • -3 (5 voturi)    
    bun (Joi, 21 mai 2009, 0:48)

    Ciuc THC [utilizator]

    masura e buna pentru cei care au bani de o rata la banca, pentru restituirea creditului, dar nu au cu ce garanta pentru a primi creditul. cred ca va avea ceva efect. Bravo
  • +4 (6 voturi)    
    garantii 80% sau 0% (Joi, 21 mai 2009, 1:15)

    anonim [anonim]

    Ce garanteaza astia?...nimic...Orice cetatean care are 25% bani de avans pt un imobil si are veniturile necesare primeste creditul. Nu are nevoie de nici o garantie suplimentara de la stat, garantia e constituita din imobilul cumparat...
    Astia sunt idioti si vorba aia :au dat o palma la rahat...Vin alegerile si nu mai stiu ce sa nascoceasca pt prostime.
    • +1 (1 vot)    
      dovada (Joi, 21 mai 2009, 18:10)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Asta e dovada ca imobilul cumparat nu reprezinta o garantie reala pentru banca - este supraevaluat.
  • +7 (7 voturi)    
    vai de mama lor (Joi, 21 mai 2009, 9:15)

    tony [anonim]

    ce porcarie....or sa creasca iar preturile la case aiurea...si pana nu-mi explica cineva ce se intampla daca eu persoana fizica nu platesc ..cum isi recupereaza statul sau banca banii?....asta inseamna ca statul va bloca 1 miliard de eur aiurea doar garantand niste credite(sau ii vor oferi gratis)....si de ce 60.000eur...atat e valoarea minima a ap din complexele construite de clientela polititca......eu cred ca e o porcarie ..o lege facuta sa scoata din rahat dezvoltatorii imobiliari, care erau in prag de faliment....sa-si acopere pierderile cu bani de la stat....deci tot pe pielea noastra se vor scoate banii...tara condusa de lepre si spagari....
    • +7 (7 voturi)    
      cum isi recupereaza banii? (Joi, 21 mai 2009, 10:11)

      ada [anonim] i-a raspuns lui tony

      simplu, banca de la stat si statul de la prostime, o taxa in plus, niste procente in plus la obligatiile existente, si uite asa se aduna.......
  • +6 (6 voturi)    
    subprime romanesc (Joi, 21 mai 2009, 9:37)

    ion [anonim]

    Mama masii de viata. Muncesc de ma ia dracu sa imi tin firma pe picioare, platesc taxe mai mult de o treime din cifra de afaceri si nu cer de la nimeni nimic. Si ce vrea sa faca guvernul cu banii mei? Scoli, spitale, autostrazi, aeroporturi, etc? Ete cioaca. El vrea sa subventioneze cumpararea de locuinte. Ca garantarea asta inseamna. Ce se va intampla daca individul X nu mai poate plati ratele? Ii ia statul casa amaratului ala care s-a imprumutat mai mult decat putea duce? Aiurea. O sa il sustina pana in panzele albe pe banii mei, ca doar nu o sa dea oameni afara din casa ca vin alegeri multe si dese. In loc sa lasa oamenii sa stea pe picioarele lor si sa isi calculeze bine financiar viata, guvernul ii face milogi pe termen lung

    Vai, cat de mult tin la oameni policienii astia.. Aiurea-n tramvai. Tin la firmele lor de constructii si la investitiile imobiliare pe care le au. O sa poata sa isi vanda si fratii Negoita miile alea de apartamente acum. Daca privesti declaratiile de avere ale parlamentarilor nostri o sa vedeti ca de fapt clasa noastra politica este un enorm investitor in imobiliare (firme constructii, terenuri, cladiri, spatii comerciale, etc). Si clasa asta politica vrea sa isi stabilizeze pretul la active pe banii mei.

    Mama ei de tzara..
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Joi, 21 mai 2009, 9:42)

    io [anonim]

    Interesant.
    Deci eu ca si contribuabil sunt incurajat sa fac credit, chiar daca nu imi permit. Nu sunt asistat social, nu mi se da din partea statului un ajutor pentru casa, ci sunt incurajat sa iau credit. Si atat. Adica: tu fa credit de cat mai mult, vezi daca poti sa plateshti, daca nu asta e, tu ramai fara casa si banii platiti pe rate pana atunci iar banca recupereaza banii din vanzarea casei si garantia statului. Tu, pauza ...
    Cu alte cuvinte: o noua modalitatea de a se baga banii publici in conturile bancilor si ale dezvoltatorilor. Nu m-as mira sa apara conditia: valabil numai pentru apartamente NOI.
    Eu ca cetatean pierd oricum, o data pentru ca ma ia valul si poate pun botul la gaselnite de genul asta chiar daca salariul pe care il am nu imi permite sa fac un asemenea credit si inca o data pentru ca acesti bani trebuie sa se intoarca cumva la buget. Cum? Noi taxe si impozite, iar cele existente marite. Pe care cine le plateshte? Exact ...
    Unde spuneati ca este usa?
  • +6 (6 voturi)    
    S-a deschis sezonul la pomeni electorale? (Joi, 21 mai 2009, 10:33)

    Vlad [anonim]

    Prima intrebare: Cine va plati cei 60000 eur?
    Raspuns: Statul, adica noi, printre care si eu.
    A doua intrebare: De ce?
    • +2 (2 voturi)    
      intrebare (Joi, 21 mai 2009, 11:27)

      suca [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      cine plateste prima pt programul rabla? noi printre care si tu si eu.
      eu nu pot beneficia de aceasta prima ca nu am masina veche.
      diferenta e ca din programul rabla statul nu primeste nimic inapoi. din programul "prima casa" primesc casa inapoi pe care pot s-o vanda sau s-o inchirieze.

      intrebare finala: de ce nu ganditi un pic?
      • +2 (2 voturi)    
        Raspunde-mi la a doua intrebare mai intai (Joi, 21 mai 2009, 12:03)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui suca

        De ce sa platesc eu casele altora? Inteleg sa platesc la sinistrati de exemplu. In rest, mie nu mi-a platit nimeni nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          pt simplu motiv (Joi, 21 mai 2009, 18:22)

          suca [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          pt care si eu platesc pt altii programul rabla.
          nici mie nu mi-a platit nimeni nimic. pana si analizele ma duc si le fac pe bani ca sa nu stau la cozi interminabile prin spital.
          sunt de principiu, atata timp cat imi permit de ce sa "fur" de la altii care nu au. nici macar lapte gratuit pt cel mic nu am luat.
          sunt altii mult mai amarati ca mine.
          eu am reusit sa-mi iau o casa, cu chiu cu vai dar mi-am luat-o. daca eu mi-am luat casa inseamna ca altii nu trebuie ajutati? mai vreti sa si prosperam.
          si intelegeti o data ca nu platiti casele practic imprumutam statul. statul recupereaza casele de la cei rau platnici si apoi le vand sau la inchiriaza. banii tot se recupereaza.
      • 0 (0 voturi)    
        rabla are sens (Joi, 21 mai 2009, 15:12)

        dan [anonim] i-a raspuns lui suca

        se refera la innoirea parcului auto: primesti aer curat, consum mai mic de benizna si masini mai sigure pe drumurile publice

        daca statul ar face un program rabla pentru case ar fi altceva: adica sa darame cotetele si blocurile comuniste (prin rascumparari) si sa subventioneze partial constructia de case sigure si eficiente energetic

        dar boc acum nu face decat sa creasca artificial pretul caselor si sa ne indatoreze iar, ca doar "creditul e sangele economiei" in viziunea lui; atat se vede de acolo de jos - sange

        macar daca cumpara statul direct casele astea si le dadea in folosinta la chirii accesibile amaratilor fara sanse la credite sau alte asemenea aiureli - sunt pline listele primariilor

        dar ar insemna ca guvernul sa gandeasca, ceea ce pare tot mai mult o contradictie in termeni
        • 0 (0 voturi)    
          si asta are sens (Joi, 21 mai 2009, 18:48)

          suca [anonim] i-a raspuns lui dan

          in primul rand nu se mai baga banii in buzunarele propietarilor care nici macar nu platesc impozit.
          in al doilea rand creste moralul tinerilor si nu mai pleaca asa usor din tara.
          in al treilea rand, cand vor face imprumut la banca nu vor mai plati acel comision de asigurare sau cum se numeste pt ca statul garanteaza banii.
          in al patrulea rand, stimuleaza creditul cazut, fara de care, o economie de piata nu poate sa functioneze la parametrii.
          in al cincilea rand, se introc la munca o parte din muncitorii disponibilizati din constructii.
          si daca ma mai chinui iti mai dau argumente.

          ceea ce vrei tu ar fi frumos. dar nu se poate din trei motive pe care le vad acum.
          una ca suntem in criza si investitia de care vorbesti e mult mai mare de un miliard. gandeste-te ca practic satul plateste niste bani pe niste case vechi care in final, se vor darama.
          in al doilea rand, ar insemna ca toti locatarii unui bloc sa-si permita sa plateasca diferenta, care nu va fi mica.. gandeste-te ca sunt unii care nu vor sa plece din casele cu bulina rosie si sunt putini locatari.
          si-n al treilea rand nu rezolvi problema celor fara case de loc. ii ajuti pe aia care au deja o casa, ok construita in 60-70 dar ceilalti nu le dai nimic. ori, parerea mea ca intai aceia trebuie ajutati.
          oricum, sin acest caz se "ajuta" finantatorii imobiliari si pot creste preturile apartamentelor. :)

          trebuie sa iei multi factori in calcul cand faci un pas de asemenea avergura.
          v-am mai zis: priviti mai departe decat spun angajatii lui vantu, patriciu sau felix.
          ei incearca sa spuna ceva, dar nu va spun tot. si nu ca nu cunosc faptele, ci ca nu vor sa va ganditi la ele.

          peace :)
  • +3 (3 voturi)    
    Va fi mai rau... (Joi, 21 mai 2009, 11:12)

    El [anonim]

    DL. BOCANILA GANDESTE CAND VORBESTE? "Dorim să-i sprijinim în mod direct pe cei aflaţi în faţa achiziţionării primei case. Ştim ce dificultăţi există: fie nu există bani pentru plata avansului la bancă, fie uneori nu există salariu suficient pentru a-ţi putea plăti ratele aferente unei case pe care o cumperi şi pentru care te împrumuţi de la bancă. Decizia de garantare a creditului este un spijin direct şi pentru sectorul construcţiilor". Pai ce fel de masuri de criza sunt astea? Ingropi o gramada de firme mici cu impozitul forfetar, ingheti salariile bietiilor bugetari, dar te grabesti sa sprijinesti mogulii care au investit in sectorul constructiilor (nu m-ar mira, dupa cum observa si cineva mai sus, sa se garanteze doar blocurile noi) si sa contractezi imprumuturi pentru a garanta pe cei care nu au venituri suficiente pentru a plati? Pai in felul asta iti tai singur craca de sub picioare, te fapt o tai celor care dau dari statului... Da, intr-un fel, aceste masuri vor debloca piata imobiliara... Dar cum? Cererile vor creste (poate) si atunci vor creste si preturile. Si pentru ca aceasta criza nu va trece de azi pe maine, vor fi intra multi in incapacitate de plata. Si atunci statul plateste, ca nu se va putea acoperi, prin vanzarea imobilului (pe care nu se stie cine il va lua), suma garantata. Si oare din banii cui va acoperi statul aceste "belele"? Sau poate ca se vor da creditele „saracilor” care au rude in Guvern si/sau Parlament, asa dupa ochi si sprancene, cum s-a mai procedat! Si aceia, poate, vor plati. Ca oricum aceste credite sunt garantate destat si astfel impuse bancilor, incat beneficiarii sa nu aiba dobanzi prea mari...
  • +2 (6 voturi)    
    masura e partial ok (Joi, 21 mai 2009, 11:20)

    SRG1 [utilizator]

    nu cred ca ati sesizat esentialul:

    in continuare se aplica masurile BNR de evaluare a capacitatii de rambursare!

    asta NU inseamna relansarea creditarii! atata vreme cat ti se cere grad max de indatorare de 35-40% din venit e fix acelasi lucru ca mai inainte. Numarul celor care pot accesa un credit ipotecar este acelasi, faptul ca statul garanteaza 80% n-are nicio importanta in aceasat problema.

    Nu ma astept sa faca multe valuri masura daca nu e completata de o revizuire a politicii de analiza financiara impusa de BNR creditorilor, speciala pt aceasta reglementare.

    Daca ramane doar asta nu va face decat sa incurajeze default-ul la rambursare si inevitabil concretizarea garnatiei statului.

    Asta va insemna capuseala pt unii dintre rechinasii din segmentul imobiliaro-politic din RO!
    • +3 (3 voturi)    
      Gradul de-ndatorare (Joi, 21 mai 2009, 14:29)

      n3m3sis [utilizator] i-a raspuns lui SRG1

      a fost ridicat la 70% pt. credite ipotecare la inceputul anului.

      Prin masura asta statul incurajeaza indatorarea peste masura unor persoane cu venituri mici intr-o perioada in care au sanse maxime sa-si piarda locul de munca, sau sa dea riscul valutar peste ei (euro la 5 RON?).
  • +2 (2 voturi)    
    actiuni de protest (Joi, 21 mai 2009, 11:29)

    El [anonim]

    Stau si ma gandesc: si daca le va trece prin cap sa crediteze doar blocurile noi, ca sa bage bani in buzunarele dezvoltatorilor, nu-i asa ca vor pierde o gramada de electori (sau voturile acestora), locuitori ai vechilor apartamente? Si, cel mai frumos ar fi ca acestia sa si iasa in strada sau sa tranteasca de o petitie sau sa dea statul in judecata. Asta ar putea sa o faca si fraierii aia tineri, care au facut credite in alte conditii...
  • +3 (3 voturi)    
    ne paste o foamete mare (Joi, 21 mai 2009, 11:35)

    /./ [utilizator]

    Din cate stiu eu chiar in guvern exista "unul" nu mai stiu cum in cheama care are pe, persoana fizica peste 1500 de ap construite langa groapa de gunoi a tari.PAi baiatul asta a sprijinit puternit PDL-ul si e si normal ca acum sa faca ceva presiuni.Dupa cum se vede orice se face in romania se face doar pt interesele unora sau altora.
    Sunt curios cand acei care vor lua credit si o sa le garanteze statul nu o sa mai plateasca ce o sa se intample cu ei.Le plateste statul rata la banca din bani prostilor??Probabil ca da.Si ne mai miram ca nu avem autostrazi, scoli, agricultura e la paman, investitiile in orice domeniu sunt zero.In curand cred ca o sa mancam ap pe paine in loc de mancare la ce seceta ne asteapta.Preturile la legume , alimente, carne o sa se dubleze lejer anul asta sa vedem noi at cine isi mai permite sa cumpere ap alea comuniste la preturi exagerate.
    Inca o tampenia a proiectului este ca dc ai avut credit ipotecar sa nu poti primi.Pai bai prostovanilo altii au avut credit pt un teren, acum vor poate sa isi faca casa si de ce sa nu mai poata beneficia??Oricum si asa astia sunt prea destepti pt voi si nu apelau la mila voastra
  • +3 (3 voturi)    
    niste hoti (Joi, 21 mai 2009, 11:45)

    tudor [anonim]

    Mi se pare strict o marlanie facuta doar ca sa tina in loc preturile care se duc la vale spre unde e locul! Mahari imobiliari pompeaza spagile in toate directiile sa tina pretul in loc si sa dea drumu la credite la fraieri..........
    30-40 de mii un ap cu 2-3 camere. La salarii de 10-20 de mil cine isi permite sa plateasca rate de 25 de milioane pe luna pentru 30 de ani ganditi-va ca sunt 30 de ani din viata in care esti sclavul bancii si pentru ce? Pentru 6 pereti cat are un cub? Si cine se arunca nu se gandeste la vecini mizerabili si manelisti care e f** cu "muzica" lor zi si noapte...la tevile vechi si mizeria din blocuri, la lipsa de spatii verzi din jurul locurilor, la lipsa de parcare, etc etc....romania te iubim
  • -2 (2 voturi)    
    Case la preturi corecte (Joi, 21 mai 2009, 13:19)

    energutil [anonim]

    60.000 eur inclusiv tva = o casa finisata 105 mp (beton armat si caramida porotherm) + curte de 250 mp + utilitati (curent electric, canalizare, hidrofor).
    Firma la care lucrez asta face - www.bucurestisud.ro -
    A cam trecut vremea "palatelor" de sute de mp la care numai incalzirea costa cat 3 salarii medii.
    Daca revenim cu picioarele pe pamant - o casa de max 100 mp cu o curte frumoasa si utilitati ca la oras, ar trebui sa fie suficient mai ales pentru familiile de tineri.
    Si se incadreaza si in bugetul de 60.000 euro... poate fi chiar si mai ieftina - depinde numai de constructorul pe care il gasesti...
  • +3 (3 voturi)    
    10 Intrebari (Joi, 21 mai 2009, 14:20)

    balmiren [utilizator]

    1. In baza caror indicatori s-a ajuns la suma medie de 60.000 de euro pentru o locuinta in Romania? Pana la ora actuala nu exista nici un fel de statistici sau indicatori in sensul asta!

    2. De ce se alege introducerea acestei masuri care este anticoncurentiala? De ce doar o parte a populatiei are dreptul sa beneficieze de aceasta masura, in vreme ce toti contribuabilii vor trebui sa plateasca pentru ea?

    3. Exigentele BNR in ceea ce priveste creditarea persoanelor fizice vor fi mentinute?

    4. Prin ce organism al statului vor fi urmariti si executai cei care nu isi vor plati ratele la creditele garantate?

    5. De ce se alege stimularea in continuare a bulei consumationiste mult umflate, atata vreme cat tocmai consumul exagerat si fara baze in economia reala a generat criza actuala?

    6. De ce nuse alege relansarea economiei prin redirectionarea acestui miliard de euro catre constructia de drumuri (stimuland astfel constructiile) sau agricultura (incercand a se evita criza alimentara care se prefigureaza datorita secetei)?

    7. Atata vreme cat o persoana nu are bani de avans pentru o locuinta sau nu are suficiente garantii pentru un imprumut - neprimind astfel bani de la banca, de ce eu ca si contribuabil sunt obligat sa-i garantez imprumutul, si sa-l finantez in caz ca respectiva persoana nu mai plateste ratele? Contribuabilii sunt mai prosti decat banca?

    8. Atata vreme cat o lege nu a fost respectata datorita lipsei de fonduri (salarizarea profesorilor), cum totusi se gasesc bani pentru consum iresponsabil in imobiliare?

    9. Tranzactiile imobiliare sunt inghetate datorita preturilor prea mari la imobile.
    De ce atunci se incearca mentinerea artificiala a preturilor pe un palier foarte ridicat, amplificand efectele crizei in perioada urmatoare, datorita celor care se indatoreaza in mod inconstient?

    10. Exista o masura mai subprime decat aceasta gaselnita? Se poate ceva mai rau decat atat? Oare nu veselia in creditarea iresponsabila a fost cauza crizei actuale?
    • -2 (2 voturi)    
      asa... (Joi, 21 mai 2009, 19:05)

      suca [anonim] i-a raspuns lui balmiren

      1. daca tu n-ai vazut statistici sau indicatori in acest sens de unde stii ca nu exista. nu mai puneti semnul de adevarat pe niste impresii de-ale vostre.

      2. atunci hai sa nu mai dam ajutoare la populatie cu un anumit salariu. asta-i ca aia cu capra vecinului. si voi sunteti aia de vreti sa prosperam :)

      3. Vom vedea proiectul de lege.

      4.Banuiesc ca acelasi prin care executa si bancile.

      5. Asta-i chiar misto. a avea o casa inseamna consumul exagerat?!?! hai sa mergem toti in munti si sa ne facem colibe de pamant. sa vezi ce scade consumul. P-asta ai gandit-o :)

      6. acolo sunt deja fondurile de la ue pe care primarii si/sau autoritatile locale trebuie sa-i absoarba.

      7. ti-e, politica bancilor din Romania ti-a placut? Comisioane, taxe si alte magarii de platesti dobanda aproape dublu? Daca eu sau tu platim in continuare comisioanele alea aberante la banci inseamna ca toti ar trebui s-o faca in continuare?

      8. Daca citeai vedeai ca se foloseste ACELASI fond de garantare pt IMM-uri. dar p-ala nu l-ati vazut.

      9. gresti. tranzactiile imobiliare sunt inghetate datorita bancilor care se feresc sa mai acorde acum credite. criza este una de lichiditati daca nu stiai. preturile sunt de acum un an acum si tot nu se vand. atunci de ce se vindeau?

      11. e legat de punctul 3. vedem ce exigente se vor stabili.
  • +3 (3 voturi)    
    Bailout pentru dezvoltatori si banci (Joi, 21 mai 2009, 14:40)

    n3m3sis [utilizator]

    In loc sa platim 30-40k EUR pentru 2 camere, statul ne va "ajuta" sa platim 60k sau 80k, sa ne-ndatoram pe zeci de ani pentru privilegiul de a locui intr-o cloaca comunista care se va prabusi la primul cutremur.

    Avem pretzuri ca-n Berlin la salarii de 5x mai mici, dar guvernul impiedica corectarea pretzurilor la niveluri accesibile pentru ca developerii sa vanda la suprapretz iar bancile sa faca profituri mari cu risc zero, totul pe spinarea contribuabilului si a amaratzilor care trebui sa-si cumpere locuintza.
  • -2 (2 voturi)    
    romania, romani (Joi, 21 mai 2009, 14:51)

    vasile [anonim]

    mi-e scarba de romania si de toti distrusii care au tot comentat pe aici. de-abia astept sa plec si sa ma intorc aici doar ca sa vad cum sunt servit la masa din postura de cetatean strain, javrelor. ca am de gand sa-mi iau cetatenie si sa renunt la asta, urmand sa nu mai calc in scroafa asta de tare din postura de roman. sa muriti toti, javre tiganesti si taranesti!
  • 0 (0 voturi)    
    bun asa (Joi, 21 mai 2009, 15:13)

    vasile iacob [anonim]

    hai sa ne vrajim in ploaie...
  • 0 (0 voturi)    
    previziuni?! (Joi, 21 mai 2009, 19:06)

    vm [anonim]

    V-ati gandit ca e posibil ca domnii guvernanti sa prevada ce se va intampla la anul cu economia noastra, si sa incerce sa mai dreaga busuiocul cat se mai poate si sa isi recupereze din pierderi, pana nu se duce totul de rapa? Si eu cred ca acest program este facut in favoarea politicienilor care au afaceri in domeniul imobiliar, nicidecum in favoarea omului de rand.
    Si ar trebui sa ne mai gandim la un lucru: foarte multe persoane au considerat ca aceasta criza se datoreaza bancilor, care nu mai acorda credite. TOTAL FALS! Bancile au acordat tot timpul credite, problema este ca nu si le-au mai permis foarte multi!
  • 0 (0 voturi)    
    PUTINE EXPLICATII (Vineri, 22 mai 2009, 2:41)

    Alex [anonim]

    Stimati "comentatori", cred (sunt sigur) ca multi dintre domniile voastre au facut comentarii fara a avea nici cele mai mici cunostinte economice si in special cunostinte privind sistemul de functionare a sistemului bancar.
    In primul radn vreu sa va amintesc sau sa va aduc la cunostinta ca bancile din toata lumea sunt societati ce functioneaza in conditiile realizarii de profit si nu sunt institutii cu caracter social- non profit. Astfel orice banca in momentul in care acorda un credit si asta indiferent cui (fie persoana fizica sau juridica) isi va asigura riscurile atat in ceea ce priveste suma cu care crediteaza dar si castigurile ce deriva din imprumutul ei!
    Gradul mediu de garantare al uni credit este de 120% , dar poate fi mai mare sau mai mic in functie de riscul pe care il are respectiva finantare (vezi CRB, CIP, BC, dimensiunile firmei la care lucrati si natura capitalului ei, varsta solicitantului, domeniul de activitate a firmei pe care o aveti,etc)
    De asemenea costul unui credit este dat si de politica de provizionare impusa de BNR( in cazul nostru), adica suma de bani pe care banca o blocheaza pana va achitati dumneavoastra creditul. Aceasta suma pe care banca o blocheaza este determinata de natura garantiei cu care va "asigurati" dvs credutul.Cu cat o garantie este mai lichida (se transforma in bani intr-un interval mai lung sau mai scurt) cu atat nivelul provizionului calculat este mai mare sau mai mic.Orice provizion reprezinta ptr banca un cost prin faptul ca acei bani nu mai pot aduce profit si cum bancile sunt societati ce functioneaza "ptr profit" tot dvs sunteti cel care plateste aceasta "pierdere".
    Garantarea de catre stat a creditelor prin FNGCIMM ( www.fngcimm.ro ) rezolva mai multe probleme atat ale dvs cat si ale bancilor:
    - in conditiile in care piata imobiliara este blocata bancii i se garanteaza 80% din credit printr-o garantie "imediat" lichida iar diferenta de 40% (diferenta de pana la 100% plus comisioane , dobinzi si alte costuri)
  • 0 (0 voturi)    
    CONTINUARE "CURS FINANTE BANCI" (Vineri, 22 mai 2009, 3:01)

    Alex [anonim]

    urmand sa o recupereze prin vanzarea case cumparate de catre dvs (mult mai usor de facut la acest pret)
    - pe dvs va ajuta prin faptul ca nu va vor mai trebui garantii suplimentare deoarece matematic nu ai cum garanta cu 120% o casa care "costa 100%"
    - scazand provizioanele pentru procentul de 80% garantat de STAT va scad si dvs costurile
    - limitarea creditului la 60.000 eur nu va lansa iarasi preturile deoarece in momentul in care banca are la dispozitie o garantie asa de lichida va finanta acest tip de locuinte deoarece risca mult mai putin
    - avansul devine simbolic (5%) deoarece creditul este garantat fara a fi necesar un avans mai mare care practic aduce pretul unei locuinte la o valoare mai mica , apropiata de valoarea de tranzactionare care nu este tot una cu valoarea ceruta de vanzator (mai ales in contextul economic actual)
    Vreau sa va mai subliniez un lucru important, nu trebuie sa va asteptati ca oricine sa poata accesa aceste credite din cauza ca trebuie sa demonstrati capacitatea dvs de a rambursa creditul ! BANCILE nu urmaresc executarea garantiei dvs ci realizarea de profit prin plata de catre dvs a dobandei si rambursarea principalului care este plasat iarasi pe piata!
    ETC

    As vrea sa mai spun cateva cuvinte celor exagerat de "prapastiosi"!
    FNGCIMM SA IFN (www.fngcimm.ro ) functioneaza in Romania de 7 ani si a ajutat mii de firme care au accesat finantari dar nu le ajungeau garantiile cu toate ca aveau rezultate financiare bune, a creiat in mod indirect zeci de mii de locuri de munca, a salvat de la faliment firme si nu a acordat garantii pe baza de relatii !

    Cu scuzele de rigoare pentru economistii de pe forum sper ca macar unul dintre neinitiati sa fi inteles ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      Sa intreb ca prostu' (Vineri, 22 mai 2009, 17:53)

      neinitiat [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ok, v-am citit. Doar o intrebare: vi se pare ok limitarea avansului la 5%? Acesta este limita MAXIMA de care se discuta.

      Vorbiti de mii de firme care aveau rezultate bune financiare, dar nu le ajungeau garantiile si FNGCIMM SA i-a ajutat. Aceste firme banuiesc ca nu erau startup-uri, daca putea sa demonstreze rezultatele financiare bune, nu?

      Ce poate sa demonstreze o persoana fizica care vrea credit cu avans zero, daca se poate? Ca poate economisi si plati rata la timp? Am unele dubii. De fapt aceasta norma se bate cap in cap cu reglementarile BNR si sunt curios cum se vor se vor armoniza.
      • 0 (0 voturi)    
        Avans 5% (Vineri, 22 mai 2009, 23:26)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui neinitiat

        Stimate domn, avansul de 5% nu constituie decat un criteriu de clasificare al bancilor ce doresc sa ia parte la acest program (spune Boc) si categoric asta si e ! Categoric acest avans nu este o "dovada" a dorintei si putintei de economisire, ramane un criteriu adresat bancilor , atat! Sistemul acestui program este daca vreti similar firmelor (poate nu start up, care au beneficiat de cel mai stupid program romanesc de finantare: START) ce au reusit prin finantari de tip credit de investii sa investeasca in primele lor active imobilizate si sa scape de nesiguranta functionarii in spatii inchiriate unde sunt la cheremul proprietarilor la incheierea contractelor de inchiriere. Acest tip de finantare nu reprezinta decat posibilitatea de a dobandi o proprietate (cu tot ce deriva , uz fruct etc) chiar daca ipotecata. Nu vor plati chirie ci rata asa ca pentru majoritatea diferentele sunt semnificative. In ceea ce priveste BNR, domnul Guvernator nu cred ca a fost intrebat ce parere are ci mai degraba a fost pus in fata unui fapt implinit cu care trebuie sa se descurce! Oricum cred ca ceva discutii au fost din moment ce a fost stabilit ca pentru garantia FNGCIMM nu se va proviziona. In perioada de inceput a Fondului garantiile acestuia se provizionau la fel ca ipotecile insa de anul trecut au aparut conventiile irevocabile incheiate intre Fond si Banci , recunoscute de BNR si care nu mai presupun provizionare. Cu siguranta sistemul de functionare va fi similar.
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa (Vineri, 22 mai 2009, 14:42)

    costel [anonim]

    Mie mi-ar ajunge 20.000 euro. Atat costa o garsoniera buna. Deci din cei 60.000. mai pot beneficia inca doua persoane.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui balmirel (Vineri, 22 mai 2009, 14:51)

    costel [anonim]

    Nu-i discriminare! Nu mai plateste nici un contribuabil! Eu singur platesc creditul. Altii au mai multe case, mai multe terenuri si mai multe masini. Eu nu am nimic. Si poate muncesc mai mult ca ei. Aici este discriminarea. Toti muncim, dar unii nu au unde locui. Tot salariul se duce pe chirie. Din ce sa mai traiesc? Sa ma apuc de furat si talharit? Asta este discriminarea!
    • 0 (0 voturi)    
      Am un credit ipotecar, mai vreau unu . (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:05)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui costel

      Eu am luat credit ipotecar pt pamant, de ce nas avea dreptul pentru inca unu prin acest program, pentru ami costrui casa?
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg... (Marţi, 26 mai 2009, 2:41)

    random [anonim]

    Ma simt aiurea sa intervin in mijlocul acestor polemici, dar faptul ca discutati atat de aprins ma face sa cred ca ati inteles foarte bine programul oferit de Guvern. Eu, nu... asa ca va rog, concret, sa ma lamuriti si pe mine:
    Am contractat un apartament de 110000 de euro, am platit 20000 la contractare, iar in septembrie, cand va fi - sper... - gata, trebuie sa contractez un credit de 90000 euro...
    Nu am casa proprietate, e primul credit imobiliar / ipotecar... am vreo sansa sa beneficiez de costurile reduse ale creditelor reglementate de acest program, sau nu pot din cauza ca suma depaseste 60000 euro ?
    Multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    banca (Marţi, 26 mai 2009, 12:45)

    ilie [anonim]

    Buna,
    Cand o sa aflam la ce bancii trebuie sa mergem pentru programul "prima casa"?
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Miercuri, 27 mai 2009, 22:04)

    diana [anonim]

    Dn punctul meu de vedere, aceste program nu este decat de ochii lumii..vin alegerile parca., cu ceva, prin cineva, prin ceva,trebuie sa se dea bine pe langa populatie si nenea Boc.
    Ce o sa urmeze? eu nu vad decat o crestere din nou a preturilor caselor, preturi care nu isi au sensul...pentru un apartament cu 2 camere nou sa platesti 100000 de euro este enorm pentru nievelul de trai din Romania.
    Eu poate am un serviciu bun sa zicem, castig in jur de 600 de euro, dar tot nu imi permit sa imi fac un credit nici de 50000. Ce sa fac sa platesc mai bine de jumatatea din banii pe care ii castig la o casa, o rata,,,,si sa traiesc cu ce...mai pui si intretinere, taxe...etc ..si ramai cu ce...?

    Oriucm deja aceasta noua implementare a avut un ecou in piata imobiliara..deja cresc....preturile cu putin..dar cresc...1000- 2000 la ap..si 10000 la case....si tot asa...Oameni buni nu cumparati nimic, nu va indatorati pana la 60 de ani.....munciti ca sa platiti..
    Avem preturi la fel ca in celelalte tari membre insa salarii vai de noi......
  • 0 (0 voturi)    
    cum e, de fapt ?... (Joi, 28 mai 2009, 3:41)

    Lucian [anonim]

    Fiti, va rog, amabili si explicati-mi si mie exact cum stau lucrurile:

    a).statul garanteaza 80% dintr-un imprumut ce nu poate depasi 60,000 eur, deci pentru 48,000 eur maxim ?
    b). statul garanteaza in limita maxima a 60,000 eur, ceea ce inseamna 80 % dintr-un credit de maxim 75,000 eur pe care il va primi solicitantul, chiar daca imobilul valoreaza 120,000 eur ( presupunind ca solicitantul acopera diferenta de 45,000 eur din buzunar... )
    c). valoarea maxima a imobilului achizitionat prin credit ipotecar sa nu depaseasca 60,000 eur.-
    Multumesc celor ce vor avea bunavointa sa ma lamureasca...
    • 0 (0 voturi)    
      b (Miercuri, 3 iunie 2009, 22:46)

      radubenki [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      dupa cate am inteles eu cred ca e b. Nu sunt sigur totusi :)
    • 0 (0 voturi)    
      tare asta!!!! (Marţi, 9 iunie 2009, 15:14)

      anofel27 [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      eu zik ka-i "C".....nu are cum sa piarda statul......
  • 0 (0 voturi)    
    da! (Marţi, 16 iunie 2009, 12:26)

    nica [anonim]

    buna intrebare pt cei care zic:"traim in ro"
    dar voi oare ce ati facut ca sa traiti mai bn im ro?
    oare nu voi sunteti unii dintre aci care dau si iau mita?oare nu totisuntem oarecum responsabili?
    oare nu toti suntem parinti?si asa cum invatam si educam pe copii nostri asa va fi si viit romaniei.
    desteptarea fratilor!
    toti tre sa ne implicam,am vz multe com mai sus de genul:eu de ce sa ajut (prin taxele date catre stat)pe altii prin acest prog ca sa isi ia o casa?si atunci vreti sa fie bn in ro cind tu oricum platesti taxele si nu stii sigur daca prin acest prog ajuti pe cineva,dar te "revolti" : ce din taxele mele?
    ce viitor ne cladim asa o sa avem....si baza buna eu zic ca avem dar tre sa daramam ce e cladit prost pana ajungem la baza solida si apoi sa incepem din nou.....
    investiti in copii ca ei sunt viitorul!
  • 0 (0 voturi)    
    si inca ceva! (Marţi, 16 iunie 2009, 12:44)

    NICA [anonim]

    pt cel care a scris:"mandria nationala" de a avea propria casa, indiferent de pret, nu s-ar fi ajuns la situatia actuala, indiferent de conditiile de creditate"
    Si cei care nu au o casa ce sa faca?Sa plateasca chirie la altii cit rata la banca?ar fi convenabil sa stai cu chirie toata viata?.Si e fff mult 200-300euro chirie +cheltuieli
    In asemenea conditii normal ca te gandesti la o casa a ta .....
    "Mandria nationala de a avea propria casa cred ca e mai bn spus pt cei care au mai mult de o casa/ap nu?
    Cunosc un caz care are aproape 100 ap (in proprietate) inchiriate in TM....
    Aici e problema......"nemultumitului sau nesatulului i se ia darul"...
  • 0 (0 voturi)    
    super tare (Miercuri, 17 iunie 2009, 9:47)

    havana [anonim]

    oameni buni credeti k are cineva in cap sai-i ajute pe cei disperatii sai ajute in vre un fel??????? nici o data nu am sa cred asa ceva este o noua metoda de a ajuta dezvoltatorii pe spatele fraerilor k -si noi cei disperatii ..................
  • 0 (0 voturi)    
    da criza la aia mari (Joi, 18 iunie 2009, 21:11)

    sorin [anonim]

    aia mai mariii au construit blocuri peste blocuri si criza ia dat peste cap......nu va asteptati sa faceti de capul vostru
    ar fi disponibile apartamente in blocul lu patriciu ........etc etc
    totul e o smechereala
  • 0 (0 voturi)    
    Programul Prima Casa (Duminică, 21 iunie 2009, 13:54)

    Bianca [anonim]

    Buna!

    as avea si eu o intrebare. Presupun ca, asa ca si la celelalte credite, in acest program se va putea face un credit impreuna cu cineva, chiar daca relatia este de uniune consensuala si nu de casatorie :P
    Pe scurt, se aduna salariile la calcularea creditului chiar daca nu suntem casatoriti?
  • 0 (0 voturi)    
    ultima teapa (Vineri, 26 iunie 2009, 11:17)

    pheideas blogspot [anonim]

    Sfat ! Inainte de a da cu pixu', ganditi-va bine daca peste trei luni veti mai avea asigurat locul de munca. Ganditi-va ca este posibil ca Romania la sfarsitul anului sa intre in blocaj de sistem. E posibil sa se lase cu "plugusor" mai devreme de Craciun. Si mai ganditi-va ca interesul bancilor e sa va ia casele cat mai repede ca sa incaseze garantia. Nu e ca pana acum, cand nu era garantat nimic si se gandesc ca e mai bine sa te lase in pace. Mai multe pe blog.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:17)

    Cristi [anonim]

    Ce se va intampla cu familiile tinere la care unul dintre soti au un parinte decedat, astfel prin actiunea de partaj devine copropietar dar sunt 3 -4 frati (3-4 proprietari) plus parintele care ieste in viata si toti locuiesc in acelasi imobil.
    Care va fi solutia pentru aceste cazuri??
  • 0 (0 voturi)    
    o idee care tb scarpinata (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 14:10)

    doruL [anonim]

    Acest tentativa a guvernului, numai ca idee, nu este rea. Ok! Suna binishor dar trebuie scarpinata pe toate fetzele si talpile. Trebuie sa tinem cont si de contextul economic mondial actual. Aceasta idee trebuie corelata cu nr de firme care dau faliment si implicit cu nr de someri in continua crestere. Foarte importante sunt deciziile din toate ramurile economiei deoarece ele au un punct comun. Efectul acestui program nu este independent de restul fronturilor de activitate. Trebuie sa mai scarpinam ideea in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    site prima casa (Luni, 29 iunie 2009, 21:04)

    tacticosul [anonim]

    site-ul www programul-primacasa.ro e facut de stat?
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa (Vineri, 3 iulie 2009, 11:18)

    liviu matei [anonim]

    daca am de un an un credit ipotecar pot face o refinantare prin programul prima casa?
  • 0 (0 voturi)    
    comentarii (Vineri, 3 iulie 2009, 22:20)

    johnnyntm [anonim]

    se spune in unele comentarii anterioare ca Nuti si cu nu mai stiu cine ... si ca ANL urile..... Nu reproduc. Cititi mai jos. Ideea e alta. Cu sau FARA clientelism unii romani chiar au o casa in care sa stea acum (ANL). Daca te doare mai mult de Nuti si de cine castiga alegerile mergi la vot, fa propaganda. Daca te intereseaza sa iti iei casa informeaza-te! Asa ca nu mai huidui capra vecinului si nici nu astepta ca sa moara vecinul sa ii iei capra. Vezi ce poti face sa-ti permiti sa o cumperi. Daca vrei o casa cu adevarat intereseaza-te. http://cassanuova.blogspot.com/
  • 0 (0 voturi)    
    credit prima casa (Joi, 9 iulie 2009, 19:37)

    grigore george [anonim]

    doresc sa aflu daca de creditul prima casa poate beneficia si cetatenii romani cu domiciul in strainatate
    • 0 (0 voturi)    
      cei ce muncesc in strainatate sa ramaneti pe acolo (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:13)

      Ionela [anonim] i-a raspuns lui grigore george

      Eu astazi am sunat la BRD cu aceeasi problema stiti ce mi sa spus?¨noi nu garantam pentru creditele cu veniturile din strainatate¨putem incerca dar nu garanteaza.Oare ei stiu cate acte sunt de tradus si de legalizat?Oare ei stiu cum se munceste in strainatate pentru acesti bani?NU!!! Dar putem incerca nu ca doar o facem pe buzunarul nostru hmmmm..................
  • 0 (0 voturi)    
    MINCIUNI (Luni, 20 iulie 2009, 21:58)

    PETCU MIHAELA [anonim]

    Azi am fost la banca cu multe sperante,dar de la prima cerinta am plecat dezamagita.Inca odata guvernul m-a dezamagit,am constatat ca nu pentru noi oameni de rand este dat sa avem parte de programul"PRIMA CASA".In 1984 am devenit orfana de tata(aveam 6 ani si jumatate),prin urmare mama a a facut succesiunea de dupa el incluzandu-ne si pe noi copiii ei (mai am 3 frati),drept urmare sunt mostenitoarea unei suprafete de 10 m construibil si 10 m arabil,drept urmare nu pot lua credit ,desi locuim toti 4 frati (casatoriti si cu copii) impreuna cu mama noastra in acelasi imobil.
    Nu incerc sa gasesc pe nimeni vinovat de situatie sau sa cersesc mila nimanui,dar mi se pare absurd pentru ca am dobandit o suprafata de 20 m sa nu pot lua o casa mult visata.Am intrebat la banca care este diferenta de a lua un credit fara programul prima casa,raspunsul :15.000-20.000 euro diferenta.Atat platesc in plus fata de programul "PRIMA CASA".Spuneti voi unde-i dreptatea fata de cetateni??????????????????
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nu pentru noi,atunci pentru cine? (Miercuri, 29 iulie 2009, 17:02)

    ionela [anonim]

    Prima casa,primul kkt oferit de stat dar stiti pentru cine?Tot pentru ei si sunt convisa ca creditele le sunt acordate tot lor.Cine are in Romanica noastra salriul de 600 euro pe cartea de munca pentru a se inadra in acest program?Hmmm cei care au asa un salariu sigur ca au si o casa a lor noi oamenii de rand care muncim si ziua si noapte in Rom.avem salariul minim pe economie si nu ne putem incadra in acest program ¨prima casa¨¨Eu intr-adevar am 120000 euro dar ma chinui si muncesc prin strainatate pentru banii astia si cand a aparut acest program,zic¨hop acum este momentul meu¨dar ce sa vezi sun la BRD sa imi zica ce acte sa aduc sa pot intra si eu in programul asta?La care unul din consultantii bancii imi spune:¨noi nu va garantam ca puteti face creditu cu veniturile din strainatate¨ATUNCI PENTRU CINE ESTE FACUT ACEST PROGRAM FRATILOR? Ce masuri ia guvernul pentru a aduce tinerii plecati in afara, innapoi in romanica? Ce sanse avem noi sa ne cumparam o casa la noi in tara noastra?ZERO
  • 0 (0 voturi)