Marea Britanie: Preturile locuintelor au crescut cu 1,2% in mai

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2009, 10:33 Economie | Imobiliar

Semne de speranta pe piata imobiliara din Marea Britanie
Foto: BBC
Preturile caselor din Marea Britanie au crescut cu 1,2% in mai, oferind noi sperante privind revitalizarea pietei imobiliare din insula, potrivit cifrelor oferite de Nationwide Building Society si citate de BBC News.

Rata anualizata a reducerii preturilor la locuinte a scazut de la 15% in aprilie la 11,3%, o casa medie valorand, in prezent, 154.016 lire sterline.

Creditorul ipotecar Nationwide avertizeaza insa ca este prea devreme pentru a vorbi de un punct de cotitura al pietei imobiliare.

"In perioada crizei de la inceputul anilor '90, au existat mai multe luni in care pretul locuintelor a crescut, dar doar pentru a cadea din nou, ulterior", explica economistul sef al Nationwide, Martin Gahbauer.

"In actuala conjunctura, combinatia dintre cresterea rapida a somajului si accesul restrans la credite ne face sa credem ca declinul preturilor la locuinte nu a atins inca punctul cel mai scazut".

Economistul sef a subliniat ca fluctuatia preturilor depinde de balanta dintre cerere si oferta.

Rata dintre vanzari si stocurile nevandute de proprietati s-a stabilizat, adauga Gahbauer, conducand la unele cresteri de preturi in ultimele luni.

Explicatia este ca tot mai putine proprietati au fost scoase la vanzare, in conditiile in care multi proprietari au ales sa-si inchirieze locuintele, decat sa la vanda pe o piata in scadere.

In plus, numarul de imobile nou construite a scazut si el in ultima perioada.

Dar acest nivel scazut al ofertei nu va dura la nesfarsit, precizeaza Martin Gahbauer. 


Citeste mai multe despre   






















809 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Explicatia e INFLATIA (Vineri, 29 mai 2009, 11:23)

    patrunjel [utilizator]

    Explicatia e INFLATIA care devine galopanta in UK.

    Toti banii aia de bailouturi scosi din tiparnita ajung pana la urma si in piata , nu ?

    Unde era in vara trecuta lira 1.2 euro acum e paritatea exact invers. 1 euro = 1.2 lire.

    In conditiile astea 1.2% ala e fix pixu.
    • +2 (2 voturi)    
      esti pe nicaieri (Vineri, 29 mai 2009, 11:34)

      accidutzu13 [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      patrunjelule, du-te la tocator.
      in momentul de fata pentru un euro obtii 0,87 gpb.
      lasa zvonurile!
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Vineri, 29 mai 2009, 12:01)

      alex [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Iti vand io euro pe care sa imi dai 1.2 lire.
      Unde te gasesc? Am cateva milioane de schimbat. :))))

      Plimba patrunjelu bre.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt al tau! (Vineri, 29 mai 2009, 12:58)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Iti dau pe loc 1000 de euro, imi dai nu 1200, dar imi dai 1100 de lire tu?
      Vin la tine acasa, nu faci nici un efort si-ti fac cinste si cu un bax de ce bere vrei tu? Deal?
  • +1 (1 vot)    
    ce nu inteleg (Vineri, 29 mai 2009, 13:05)

    florin [anonim]

    ..bun, e un semn bun ca s-au scumpit casele, dar intrebarea este - cine isi permite un credit in aceasta perioada? iar bancile din uk sunt praf
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 29 mai 2009, 18:01)

      alex [anonim] i-a raspuns lui florin

      Asta ai citit tu in ziare nu?

      Bancile in UK dau credite, chiar ca din cauza somajului nu prea au cui da si nu sunt asa cu nasul pe sus ca in Romania. Doar sa dai un semn ca ai bani de avans si sunt calare pe tine.
  • 0 (0 voturi)    
    S-au mai vazut cresteri. (Vineri, 29 mai 2009, 13:36)

    AlinN [anonim]

    Daca nu ma insel se cheama "capcana cumparatorului". Intr-o criza imobiliara, cand preturile scad la 70% din valoarea lor, inca nu se duc la 5%, valoarea lor reala, se forteaza o crestere usoara care sa demonstreze ca totul va reveni. Toti care au bani in piata sar si cotizaeaza, o vreme pretul urca pana la 80% din valoarea de varf, si apoi ajunge la valoarea reala. 5% din pretul de varf. Toti care au cumparat in acea perioada se pot considera pacaliti.
    • 0 (0 voturi)    
      hahahahaha (Vineri, 29 mai 2009, 17:56)

      varu jean [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      asta e cea mai tare postare. si eu cred ca mai e loc de scaderi, dar ce spui tu sunt pure fantezii. 5% din varf? hahahahahaha

      cauzele dupa mine sunt: paritatea lirei cu celelalte monezi + scaderea preturilor care au condus la un efect mai pronuntat in anuminte momente astfel ca imo britance au devenit recomandari de investii. a fost si o stire pe tema asta. probabil ca inversarea intr-o persiune spre cumpare a dus aici. atfel, somajul si celelalte probleme sunt o piedica clara
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Vineri, 29 mai 2009, 18:02)

      alex [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Cam asa e... in limbaj mai de vineri se zice "dead cat bouncing" :)