Primaria Sectorului 2 a avizat un turn de 19 etaje pe menajeria Circului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2009, 19:01 Economie | Imobiliar

Locul viitorului turn de 19 etaje
Foto: Google Earth
 documente
Circul de Stat din Bucuresti ramane fara menajerie. In locul casei animalelor dresate se va ridica o cladire de 19 etaje - birouri si locuinte - ca urmare a aprobarii date de Primaria Sectorului 2 si Consiliul Local. Terenul este clasificat drept spatiu verde public, iar legile interzic constructia pe astfel de terenuri.

Aprobarile pentru turnul de pe menajerie au fost date la inceputul anului 2009, prin hotararea de Consiliu Local nr. 9 din 2 februarie 2009, cu avizul dat de Primarie pe data de 20 ianuarie 2009. Conform documentelor de pe site-ul Primariei Sectorului 2, pe terenul in suprafata de 9126 mp, din strada Dinu Vintila nr 12, respectiv menajeria Circului de Stat, se aproba un imobil cu 5 subsoluri, un parter si 19 etaje.

De parca nu ar fi de ajuns ca Circul ramane fara menajerie, terenul respectiv este spatiu verde, potrivit Directiei de urbanism si amenajarea teritoriului din cadrul Primariei Capitalei. „Conform Planului Urbanistic General al Municipiului Bucuresti aprobat prin H.C.G.M.B. nr. 269/2000, amplasamentul respectiv se incadreaza in Zona V1a – zona spatiilor verzi publice plantate”, reiese din raspunsul trimis catre HotNews.ro. Potrivit Ordonantei 114/2007, schimbarea destinatiei spatiilor verzi este interzisa.

 
Eu ce ar trebui sa fac, sa urc si sa cobor tigri de la etajul 19 cu liftul?
 
 
Brandusa Novac, director Circul de Stat
Brandusa Novac, directorul Circului de Stat, spune ca nu stia nimic despre aceasta situatie. “Sunt stupefiata. Aceasta este tara in care se poate orice. Eu ce ar trebui sa fac, sa urc si sa cobor tigri de la etajul 19 cu liftul? O sa vedem ce se poate face in conditiile astea. Fara menajerie desfiintam Circul. Nu avem ce sa facem. Se pare ca nimeni nu mai este interesat de acest subiect”, ne-a declarat aceasta.

Mai mult, Novac sustine ca la Primaria Capitalei este in curs de avizare un plan urbanistic zonal prin care se doreste reamenajarea menajeriei la standarde europene. “Noua nu ne-au aprobat acea constructie, desi era numai in subteran, pe motiv ca este spatiu verde. Primaria nu a putut cere declansarea procedurii de expropriere pentru cauza de utilitate publica deoarece amplasamentul era spatiu verde, iar ca sa expropriezi pentru acest scop trebuie sa construiesti ceva. Si lor le aproba acum Primaria Sectorului 2 un turn cu 19 etaje”, ne-a mai declarat Brandusa Novac.

Menajeria Circului, impreuna cu o fasie de teren paralela cu cladirile administrative ale institutiei, au fost restituite pe Legea 18/1991 familiei Tonolla in luna august 2006, fara ca administratia Circului sa fie instiintata. Ulterior, terenul a fost vandut unui anume Gheorghe Stelian. Circul a contestat in instanta actul de proprietate, dar a pierdut procesul pe motiv ca nu avea calitate procesuala, terenul respectiv fiind in proprietatea Primariei Capitalei si in administrarea Circului.

Dupa aceea, noul proprietar s-a adresat si el instantei si cere Circului daune de un miliard doua sute de lei vechi pe luna pentru ocuparea abuziva a terenului. Pana la inchiderea editiei, reprezentantii Primariei sectorului 2 nu ne-au raspuns la solicitarea prin care cerem clarificarea situatiei acestui teren.


Citeste mai multe despre   























11927 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    of! (Luni, 1 iunie 2009, 19:06)

    Cetatean [anonim]

    Bucuresteni, va pling!
    Sincer... ;-(
    Curind, veti ajunge sa aveti cladiri de birouri si parcari si pe locurile bisericilor....
    Sunt nebuni cei care construiesc birouri si parcari intr-un oras in care nu mai exista industrie, in capitala unei tari ce traieste pe credit extern de consum...
    Sunt si mai nebuni cei care aproba astfel de constructii.
    Si sunt de plins cei care voteaza astfel de papitoi politici la sectoare si la Primaria Generala.

    P.S. Si in orasul meu e un papitoi la Primarie... :-(
    Eu nu l-am votat.
    • +4 (10 voturi)    
      Alianta jigodiilor (Luni, 1 iunie 2009, 21:26)

      Paris cel mic [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Alianta jigodiilor din sectorul 2: Ontanu, Boagiu si sleahtele lor de fomisti zisi consilieri, care ar fi muritori de foame intr-o lume normala, fara smenuri si susanele. Uitati-va la meclele lor, de indivizi cu copilarie in gumari si chiloti din ajutoare, veniti din toate prafariile defavorizate ale patriei, parveniti politici intr-un Bucuresti pe care il urasc pentru tot ceea ce ii face sa-si aduca aminte din ce ghetouri s-au scurs ei, si in consecinta vor sa-l faca praf cat mai repede ca sa-si mai traga inca un chiu sapte. Nevorbitori al limbii oficiale a statului roman, isi urmaresc doar propriile succesuri, facindu-si serviciuri care sa ii inscrie in almanahe.
      • -5 (9 voturi)    
        esti (Marţi, 2 iunie 2009, 0:03)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Paris cel mic

        cam schizofrenic. mosule. Pe ce te bazezi cind spui ca boagiu a votat asa ceva? Pe nimic. Calomnie patricista de kk. In rest asa e, tu si pnldsr-ul tau asa sinteti, v-a adus ceasca la Bucuresti din "toate prafariile defavorizate ale patriei, parveniti politici intr-un Bucuresti pe care il urasc pentru tot ceea ce ii face sa-si aduca aminte din ce ghetouri s-au scurs.".
        • +1 (5 voturi)    
          Nu calcati pe bec (Marţi, 2 iunie 2009, 8:45)

          Paris cel mic [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Draga tinere activistule, imi faci o mare placere ca ma citezi. In rest: Ce face? Boagioaica nu a votat asa ceva? Dar ce a votat? Ce a facut Lina Ciobanu asta pe stil nou pentru sectorul 2, de cand a fost parasutata de la 3 Papuci din Constanta in sectorul 2 din Bucuresti ca mare 'politicianca', doar pentru ca Basescu o stia el de cand o vedea ca se dadea 'hutza-hutza' pe scrancioabele (scrancioburile?) alea saracacioase din fata blocului in care locuiau (btw: a pierdut tot ce putea pierde pedeleu' in materie de alegeri de cand este ea mare 'seafa')? La fel si Ontanu, ajuns din bojdeucile Neamtului in Bucuresti, la facutul bocancilor, gratie bratului inarmat la poporului. Si marea armata de 'consiglieri', de toate culorile, infratiti cu totii in aceeasi mare caterinca a 'luptei politice' (sanchi!)?...
          Stai linistit, draga tinere activist: si conu' Dinu, mare boier, mare caracter, intra in famiglia asta, la loc de cinste, cu mizeria aia de 'constructie' din Parcul Herastrau, de la Muzeul Satului, proiectata si ridicata de el , marele arhitect generalissim (pretenarii de la DIE stie..., ca doar aveau si ei odrasle ce se doreau arhitecte, si da-i meditatii...). Si in sfarsit, pentru (ne)linistea ta: l-am votat pe Basescu si il voi vota din nou. Sper din tot sufletul sa va be..easca si pe voi, 'politicienii' pedeleului, cand va veni vremea...
      • -2 (2 voturi)    
        nu votati jigodiile (Marţi, 2 iunie 2009, 12:08)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui Paris cel mic

        Alianta jigodiilor a fost in perioada 2005-2007. Acum se cheama parteneriatul jigodiilor pentru Romania - pedele si pesede.
        Daca vi se apleaca de atita lichelism, ascultati o muzica buna, orice...si mai ales nu-i cautionati prin vot, indiferent de campanie!
      • +1 (1 vot)    
        SEMNATI PETITIA (Miercuri, 3 iunie 2009, 9:23)

        cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui Paris cel mic

        atunci faceti ceva in aceasta privinta. SEMNATI PETITIA: http://www.petitieonline.ro/petitie/nu_construirii_de_imobile_in_parcul_circului-p17273050.html
        • 0 (0 voturi)    
          e valabil pentru toate sectoarele (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:30)

          dan [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

          nu trebuie sa fi din sectorul 2 ca sa te imbolnavesti de astm sau de inima.

          poluarea circula
          pana la tine si la copilul tau
          suprapopularea nu face bine la sanatate
    • -3 (7 voturi)    
      esti (Luni, 1 iunie 2009, 23:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      cam las. In ce oras stai. pina la urma, romanache?
    • +1 (3 voturi)    
      Daca nu stii, de ce vorbesti ? (Marţi, 2 iunie 2009, 9:22)

      Pentru cetatean [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Grajdul circului e o rusine pentru institutia asta.

      Animalele stau in mizerie, iar acolo pute pe o raza de 500 m imprejur.
      Vara e ingrozitor...
      In plus, laturile pe care le inghit animalele de la circ sunt vanate si de o haita de 20 de caini, toti negri si agresivi..
      Daca imi spuneti unde pot publica, va trimit si poze.
      Fetita mea a fost muscata in acea zona, asa ca salut orice gest de civilizare si curatire.

      NR: puteti trimite fotografii pe http://www.hotnews.ro/hotreporter
      Multumim
      • +1 (1 vot)    
        poze (Marţi, 2 iunie 2009, 11:59)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Pentru cetatean

        Poate redactia e interesata sa vada si cum arata lacul din acelasi parc, dupa ce s-a construit primul bloc.
      • 0 (0 voturi)    
        Dovezi, asteptam (Marţi, 2 iunie 2009, 16:30)

        ion de la circ [anonim] i-a raspuns lui Pentru cetatean

        Bravo nene, hai ca ai rezolvat problema. Pute grajdul si scapam de el. Am facut igienizarea. Turnam un turn de 20 de etaje. Pe unde vor intra si vor iesi sutele de masini din cladirile astea doua uriase? Pe straduta aia mica numita Dinu Vintila? Ca si 4-5 masini au probleme sa iasa de acolo, blocheaza traficul pe Lacul Tei. Despre lacul din parcul circului, ce sa mai vorbesc. In curand o sa devina o groapa si o sa mai facem un turn chiar acolo, in mijlocul gropii. Stai tu acolo pe Dinu Vintila? Ca acolo sunt singurele blocuri de langa grajd. Si te-a lovit brusc bucuria ca o sa demoleze manajeria si o sa iti tranteasca in fata blocului un turn de 20 de etaje, pe langa monstrul de alaturi, facut in coltul Tei-Barbu Vacarescu?

        Pute pe o raza de 500 de metri? Hai ma lasi. Eu ma plimb des prin parc cu copii si trec si pe Lacul tei si pe Barbu vacarescu. Astea sunt basme.

        Trimite poze cat mai repede si convinge-ne.
      • 0 (0 voturi)    
        Civilizare? (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:09)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Pentru cetatean

        Civilizare inseamna confort pentru locuitori.

        Confortul in oras poate fi exprimat in cifre: 3500-4000 locuitori/km.
        Bucurestiul are 9000 de locuitori pe km, adica de 2 ori mai mult, de 2 ori mai inghesuiti .
        Noi avem 5 mp de spatiu verde, confortabil ar fi 25mp. Va intreb doamna unde vedeti dvs confortul/civilizarea?

        Sa construiesti intr-un oras supra aglomerat intr-un loc care in care cel mai rau caz poate fi facut spatiu verde, este o crima.

        Ce viitor ii conferiti copilului dvs., astm? sau boli cardiace? dvs. decideti doamna.
        Din pacate. Votati Ontanu
    • -1 (1 vot)    
      in locul bisericilor e bine... (Marţi, 2 iunie 2009, 17:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      sa nu faca in locul cimitirelor, spitalelor, sectiilor pe pompieri si politie, locuintelor oamenilor (luate cu japca cum se facea inainte de 89) etc....
      noroc cu criza economica, nu dealta da altfel scenariile astea nu erau departe de adevar ...
      am stat in sectoru 2 dar n-am fost la vot din fericire...
  • +13 (15 voturi)    
    continua ce au inceput (Luni, 1 iunie 2009, 19:15)

    moi [anonim]

    Va mai mirati? Pe spatiul triunghiular dintre lacul tei si barbu vacarescu unde pe poza google apar niste pomi se ridica acum falnica o clardire de birouri stramba!

    In curand ne vom plimba printre blocuri in locul pomilor din parcul circului - asa ne trebuie daca l-am votat pe ontanu!!
    • 0 (0 voturi)    
      a secat lacul (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:11)

      dan [anonim] i-a raspuns lui moi

      minunata cladire despre care vorbesti a secat lacul din parc, oare ce va muri de la noua cladire?
  • +3 (5 voturi)    
    nimic nou (Luni, 1 iunie 2009, 19:16)

    Nicu [anonim]

    Faptul ca s-a avizat sau ca se va aviza, nu ma mira si nu ar trebui sa ne mai mire! Este tara unde nimeni nu face nimic pentru nimeni. Doar combinatii si smenuri. Primarii, fie de sector fie generali sunt toti la fel indiferent daca sunt doctori sau analfabeti. Toti isi urmaresc interesul si nimic altceva. Suntem blestemati.
  • +6 (6 voturi)    
    stai flexat... (Luni, 1 iunie 2009, 19:18)

    alex nambani [anonim]

    tot animale dresate vor circula in cladire....numai ca vor fi patrupede bipede...
  • +11 (11 voturi)    
    ontanu este blestemul omenilor din sectorul 2 (Luni, 1 iunie 2009, 19:29)

    zeze [anonim]

    inafara de cei fericiti cu duhul care au putut vota mandate la rand un nefericit ca ontanu, mai suntem si noi care asteptam oameni de caracter sa administreze! rog cei care se pricep mai bine sa il blesteme pe el si cei pe care si care ii slujesc, sa invocam fortele ce sunt mult superioare administratiei romane care nu are destul chef sa il zboare din functie.
    dupa avizul imobilului din barbu vacarescu cu teiul doamnei care este ilustru asezat pe izvorul ce alimenta lacul din parcul circului, vine un rahat de imobil (nici nu ma intereseaza proiectul, deja cine l-a proiectat este la marginea josniciei profesionale: uaaaaa) exact in parcul circului.
    stie cineva cum poate fii inlaturat un primar care conduce in dezinteresul cetatenilor?
    • +5 (5 voturi)    
      procedura (Luni, 1 iunie 2009, 20:25)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui zeze

      Referendum de demitere aprimarului.

      Legea nr. 286/2006 pentru modificarea si completarea Legii administratiei publice locale nr. 215/2001 (publicata in Monitorul Oficial nr. 621 din 18 iulie 2006).
      • +3 (3 voturi)    
        turnuri sau tunuri (Marţi, 2 iunie 2009, 10:36)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

        OK, ti-au muscat fata maidanezii, dar asta fiindca tot acea primarie nu face curat in bucuresti si vedeti pe ce cheltuieste primarul banii, cu asfalteaza anual lacul Tei, cum a aprobat celalat bloc de 19 etaje care a ocupat pe tacite spatiul pana in trotuare, apoi trotuarele, apoi si strazile, parcarea aceea cu Dinu Vintila. In final zeci de etaje. unele mai adanci decat canalizarea vor pompa intr-o canalizare insuficienta, vor consuma apa din conducte prea mici, vor consuma curent dintr-o retea subdimensionata ca si restul de infrastructuri, inclusiv strazile, si doamne fereste de un cutremur ca la 1977 cand cei care dau decizii nu erau nascuti sau in Bucuresti ca sa vada in 5 minute iadul. E doar o treaba de timp fiindca tot se va intampla si bloca orice infrastructura de servicii (canalizare, apa, gaze, curent, strazi) si sa vezi atunci pe eroul Ontanu!
        • 0 (0 voturi)    
          sustin (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:19)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui vio

          dezvoltare durabila?
          pai degeaba mai faci copii!!!
          ca o sa iti moara de astm, boli de inima, etc
          asa se ingrijeste primaria de cetateni.
          noi niste ignoranti ei niste criminali prin neglijenta
    • +1 (1 vot)    
      nu (Marţi, 2 iunie 2009, 0:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zeze

      ...
  • +1 (1 vot)    
    sector 6 (Luni, 1 iunie 2009, 19:49)

    cristi [anonim]

    vis-a-vis de parcul moghioros,aproape de piata chilia veche este un teren verde ce a fost curatat in preajma alegerilor pt primaria bucuresti . cum au trecut alegerila s-a si uitat de el...a ajuns mai rau decat era inainte... ce se urmareste : mall sau cladire de birouri? ce tun se vrea dat ????
    abia astept sa parasesc orasul asta mizerabi : capitala europeaza in anul 2009 ....
    • +1 (1 vot)    
      spatiu verde.. (Marţi, 2 iunie 2009, 11:58)

      bybycu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      pe acel spatiu verde nu se poate construi nimic, trece conducta de alimentare cu apa potabila pana la rezervorul din parcul Moghioros.
  • +3 (3 voturi)    
    puscaria sa-i manince (Luni, 1 iunie 2009, 20:02)

    komo [anonim]

    la puscarie cu consilieri si primar, cite sute de mii de euro si-au tras?
    • 0 (0 voturi)    
      nu conteaza bani (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui komo

      ci faptul ca ne distrug viata noastra si a copiilor nostri.
      nu putem traii intre betoane.
      in ultimii 20 de ani, Bucurestiul a pierdut jumatate din spatiul verde.
      ce o sa respiram, p+19?
      puscarie, votez, sau ceva umilire in piata publica ca la asiatici
  • +2 (2 voturi)    
    dar ati uitat unde este Primaria sectorului 2? (Luni, 1 iunie 2009, 20:37)

    bizonul sectorist [anonim]

    dar ati uitat unde este Primaria sectorului 2?
    Tot in mijlocul unui parculet din fata pietei Obor. Acolo si-a construit (H)ontanu primaria, in buricul parculetului, acolo unde cindva era o fintina arteziana. Sectoristii din 2 dorm pe ei!
    • 0 (0 voturi)    
      Primaria sectorului 2 (Marţi, 9 iunie 2009, 23:14)

      Imbecil [anonim] i-a raspuns lui bizonul sectorist

      ... Unde era si un trenulet pentru copii...
  • +2 (2 voturi)    
    si parcari?! (Luni, 1 iunie 2009, 20:49)

    eugen [anonim]

    Daca tot fac astia cladiri prin parcuri, pe unde natia lor ma fac parcari?!;
    sau au inventat ei starea de imponderabilitate la masini si o sa pluteasca in aer etajate.
    Vezi la Obor ce macel e in parcarea aia, te duci si tu ca omul la piata sau la vreo cununie si te uiti ca prostu unde sa-ti lasi masina, da nui nimik suntem obisnuiti.
  • +2 (4 voturi)    
    ce legi se incalca (Luni, 1 iunie 2009, 21:00)

    kalu [anonim]

    mai nimenilor care sunteti? Legea o face consiliul local frate, dupa cum vor ei !!! O sa sufoce si mai mult amaratul ala de bulevardul Stefan cel Mare...Sa-i vad pe fraierii care or sa inchirieze acolo cum vor reusi zilnic - si la dus si la intors sa penetreze coloana de masini. Daca o sa aiba 19 etaje atunci o sa fie "bine" Dar sa nu-i uitam pe "fericitii" care se vor muta in blocul roz-maro care s-a construit langa intrarea spre circ. Or sa-si blesteme zilele. De fapt singura autoritate o au clientii care NU vor trebui sa se chinuiasca zilnic cu trafic si sa NU inchirieze nimeni spatiile acelea.
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine bai Ontane (Luni, 1 iunie 2009, 21:02)

    ion [anonim]

    Ontanu asta nu se mai satura. Deja in coltul ala e construit un monstru care a dus la secarea lacului din parcul Circului. Este un loc extrem de mic acel triunghi intre Barbu Vacarescu, lacul Tei si Dinu Vintila. Pana la urma nici macar nu ma mai plang de tzepele astea infipte prin oras, dar pur si simplu e bataie de joc ca se accepta un asemena regim de inaltime in aceste locuri extrem de mici ca suprafata. Unde o sa se verse puhoiele de masini din doua cele cladiri uriase? In acea intersectie Lacul tei- barbu vacarescu, si asa vesnic incurcata. ganditi-va ca vor iesi/intra sute de masini zilnic din acea straduta spre lacul Tei. O sa fie omor.

    Bulevardul Lacul Tei era pana acum o zona relativ ok, cel putin zona adiacenta parcului. Parca au inebunit, toti barosanii vor sa aiba biroul la etajul 20 ca sa beleasca ochii spre parcul fara lac, doar cu o groapa mare in mijloc. Ontane, sa iti fie rusine bai porcule, ca nu te mai saturi.
  • 0 (4 voturi)    
    hontanu (Luni, 1 iunie 2009, 21:23)

    mitica [anonim]

    oare cat ii mai suportam?am iesit in strada la Revolutie si sunt gata sa ies si acum sa iau de ciuf hotomani ca ontanu si compania.
    vad ca ei tac si fac si noi ne tot plangem pe net,trece o zi ,doua si pe urma uitam sau ne obisnuim cu ideea.
    ontanu a distrus sectorul 2
  • +3 (5 voturi)    
    Stau in acea zona si... (Luni, 1 iunie 2009, 21:24)

    Adrian [anonim]

    ... daca e adevarat asta este o adevarata tampenie. Dar ce vorbesc eu, nu e tampenie pentru ca oamenii astia stiu exact ce fac. Langa s-a construit deja o cladire cu 18 etaje, trunchi de con cu baza in sus... o magarie fara seama, le-a luat toata lumina oamenilor care stau in blocurile de langa. Nu mai zic de locuri de parcare, e deja notorie problema de pe Lacul Tei. Sincer, daca pana acum am stat cu mainile in san de data asta nu o sa mai fac asta, o sa lupt cum pot, macar sa nu ma judece copiii ca nu am facut nimic pentru parcul in care au invatat sa mearga pe care daca il lasam la mana hotomanilor astora o sa dispara de tot.
    • -2 (2 voturi)    
      Stii si tu ca nu e vorba de parc ! (Marţi, 2 iunie 2009, 9:18)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Draga Adrian,
      Daca stai in zona, ceea ce ma indoiesc sincer, spune-le si lor cum put grajdurile alea vara.

      Campania de mai sus e pur politica, iar corul de aplaudaci sunt masa de manevra, care munceste, nu gandeste.
      • +1 (1 vot)    
        draga robert (Marţi, 2 iunie 2009, 13:42)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Robert

        uite, eu locuiesc in zona. pe stefan cel mare. ma plimb des cu ala m ic in parc. si da, ai dreptate, citeodata miroase, dar fii corect - la 20-30 m mirosul dispare. si oricum nu sint locuinte la distanta aia. asa ca nu deranjeaza pe nimeni. poate doar pe cei care ajung din greseala in zona. dar n-are nimic. gratie geniului lui ontanu in 2-3 ani va mirosi a beton, esapamente de gipane, gunoi menajer etc, intr-un cuvint a "civilizatie".
        daca stai in blocurile alea vechi din zona intersectiei ia gindeste-te, ce ai prefera: ceva miros vara sau umbra & balamuc de la cladirile alea noi??
        pt restul celor din zona alegerea cred ca se vede pe forum. o zi buna!
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo nene (Marţi, 2 iunie 2009, 16:48)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Robert

        Domule Robert, sunteti extrem de activ. Inteleg ca stati in zona si put grajdurile, iar cei care nu vad asta sunt aplaudaci anti-Ontzanu. Banuiesc ca ne scrieti de la birou, din parcul Obor, si de acolo se vede mai bine ;)

        Eu stau in zona si pur si simplu nu imi convine al doilea turn in acea zona. Spatiul este extrem de mic, primul turn practic s-a catarat complet pe trotuar. Despre lacul din parc nici nu mai vorbesc, e pe moarte. Despre parcarile subterane de 36 de metri adaincime iarasi nu vorbesc. Pe unde or sa iasa acele masini? Pe Dinu Vintila si se vor varsa in Bd. Lacul Tei? Haideti, explicati-ne, ca ziceti ca stati in zona. Stiti ca pe Dinu Vintila de multe ori nu au loc nici doua masini sa treaca una pe langa alta? Acum dublati numarul asta de masini, daca vine si al doilea turn. O portiune de oras in care se putea trai devine un cosmar.

        Dar nu e asa, "Noi suntem importanti", dupa cum ranjeste Ontanu de pe panourile uriase de prin oras. De importanti ce suntem se cam sterge la dos cu parerile noastre, a astora care stam acolo.

        P.S. Recunosc, sunt aplaudac de serviciu, platit cu ora si stau in Zalau
  • +1 (3 voturi)    
    ce-i de facut? (Luni, 1 iunie 2009, 21:26)

    nic [anonim]

    sa oprim distrugerea. rusii cumpara opel-ul si noi ne vindem : raul , ramul..si neamul.
    • +5 (5 voturi)    
      Un singur lucru! (Luni, 1 iunie 2009, 21:39)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui nic

      Trebuie spanzurati! Va bagati??
  • +4 (4 voturi)    
    INCREDIBIL !!! (Luni, 1 iunie 2009, 21:50)

    firestarter [anonim]

    dupa ce ca au facut praf un parc pentru un moment al holocaustului, care este complet inutil si este o insulta grosolana adusa bucuresteanului, acum dati autorizatie si pentru o barbarie de cladire. cand terminati cu batjocura, nenorociti ordinari, analfabeti care sunteti depasiti si de tren la numarul de clase ?
    pacat ca nu mai avem cu cine face o revolutie, jigodii comuniste ce sunteti. ce as vrea sa va vad alergand cu 50 de oameni dupa voi.
  • +4 (4 voturi)    
    ma bag! (Luni, 1 iunie 2009, 21:57)

    mitica [anonim]

    daca e adevarat, sa ne strangem la primarie.
    • +1 (1 vot)    
      nu ne lasam (Luni, 1 iunie 2009, 23:31)

      nic [anonim] i-a raspuns lui mitica

      chestia cu spazuratul a mai fost odata . am scapat de unul si au venit 100 . nici de gluma nu-mi arde. trebuie facut ceva.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu le mai plangeti de mila !!! (Luni, 1 iunie 2009, 22:28)

    io [anonim]

    Ma scoateti din sarite !
    Astia au primit ce merita! Ati vazut cum arata orasul asta ? Un gunoi !
    Un poltician sau mai multi sunt exponentii oamenilor pe care ii reprezinta. Cum sunt bucurestenii asa le sunt si edilii!
    Doar n-au venit extraterestrii sa le guverneze orasul !
    • -5 (5 voturi)    
      gata, ai latrat destul (Luni, 1 iunie 2009, 22:54)

      marius [anonim] i-a raspuns lui io

      mars inapoi la coada vacii!
      • 0 (0 voturi)    
        Uite exemplarul ! (Marţi, 2 iunie 2009, 22:07)

        taranu [anonim] i-a raspuns lui marius

        Asta este clar unul dintre bucurestenii ce-si merita soarta.
  • +4 (4 voturi)    
    sector 2 betonat (Luni, 1 iunie 2009, 23:14)

    maximus [anonim]

    Uitate pe Http://monser.ablog.ro si o sa intelegi ce face jigodia de ONTANU in sectorul 2.Nu uitati ca jigodia este ing constructor,de unde si apetitul lui prt distrugere....
    • +2 (2 voturi)    
      Greseala (Marţi, 2 iunie 2009, 9:35)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui maximus

      E inginer constructor pe dracu' E un analfabet care s-a lipit linga un santier de constructii numai pentru ca sa faca si el Stefan Gheorghiu. Stiu mai multe dar mi-e scirba de acest personaj. O zi buna!
    • +2 (2 voturi)    
      vrei copie dupa CM a lui??? (Marţi, 2 iunie 2009, 9:38)

      alexa [anonim] i-a raspuns lui maximus

      Prima incadrare in munca, Fierar betonist, liceu terminat la 24 de ani, facultate contabilitate, facultate constructii, toate la seral, cu examene luate pe bani si miei, porci etc. am copie dupa notele la examen. Si ce fac cu ele??? Vrea presa sa le publice??? NU, pt ca am fost cu ele si el a venit cu banu si a cumparat linistea.
  • +2 (2 voturi)    
    realegerea domnului primar (Luni, 1 iunie 2009, 23:42)

    votati cu 2 maini [anonim]

    sa poata termina ce au lasat nesfarsit Ceausestii...
  • +3 (5 voturi)    
    propuneri concrete: ce facem? cum protestam? (Marţi, 2 iunie 2009, 0:56)

    daniela [anonim]

    Ce sa ne mai lamentam, haideti sa aratam ca IMPORTANTI SUNTEM NOI, asa cum scrie pe toate bannerele din oras! Am locuit 8 ani langa Parcul Circului si chiar daca m-am mutat, zona aceea imi este foarte draga si nu vreau sa asist pasiva la distrugerea ei de catre niste nemernici care mai au si tupeul sa ne spuna ca importanti suntem noi. Haideti sa protestam sub forma de miting chiar pe locul respectiv. Cine se baga sa organizeze?
    • +1 (1 vot)    
      ma bag !! (Marţi, 2 iunie 2009, 8:17)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui daniela

      Cum luam legatura ???
      Poate ne si cunoastem, cine stie ???
      Hai sa facem ceva !!!!
    • +1 (1 vot)    
      Miting (Marţi, 2 iunie 2009, 9:01)

      ConteB [anonim] i-a raspuns lui daniela

      Probabil ca in saptamanile urmatoare, ONG-urile care au organizat recent un miting pentru Lacul din Parcul Circului (la care am fost vreo 2-300 de oameni), vor mai organiza inca unul pentru menajerie. Oameni buni, va rog, toti cei care am postat pe forum impotriva acestei cladiri, hai sa venim la acest miting si sa incercam sa aducem cat mai multa lume. Numai asa se vor speria consilierii si toti cei care incalca legea "pe sestache" in speranta ca nu se sesizeaza si nu actioneaza nimeni. Va rog sa ma credeti ca un miting si o petitie cu trimiteri la legile si regulamentele in vigoare, pot face minuni!
      Daca se va face un miting, sunt sigur ca vom afla tot de pe Hotnews.
  • +2 (2 voturi)    
    ASA VA TREBUIE ! (Marţi, 2 iunie 2009, 7:00)

    Un roman [anonim]

    Asa va trebuie bucuresteni, voi ati votat ca niste prosti toti spagarii si analfabetii in posturi de administratie...Ontanu, VANGHELIE !!!!, Crin Halaicu si alte scursuri ale tranzitiei...
    Bucuresti e un oras absolut mizerabil, aglomerat si agresiv, unde numai un nebun ar vrea sa traiasca, amangindu-se cu perspectivele carierei si cele financiare...care nu compenseaza mizeria si lipsa bunului simt din jur !...
  • +1 (1 vot)    
    pacat ! (Marţi, 2 iunie 2009, 8:15)

    cristus [anonim]

    Intamplarea face ca fiecare etapa din viata mea sa aiba ceva in comun cu Parcul Circului. M-am nascut si am copilarit pe Stefan cel Mare, am fost rocker in din "gasca de la Circ", tin cu Dinamo, (evident) si acum alerg in fiecare seara pe acolo.
    De parca nu ar fi fost de ajuns ca aproape au secat lacul (in care am "aterizat" cu bicicleta cu ani in urma, in care prindeam monstrii de 1,5 cm sau pe care patinam iarna) prin captarea izvoarelor de catre cei care construiesc un mastodont vis-a-vis de ISPE, iata ca acum vor sa distruga si poate cea mai salbatica parte a acestei oaze de verdeata.
    Atat mai am de spus : eu, pensionarii si parintii care isi plimba copiii in parc nu mai avem nimic de spus in tara asta, suntem ignorati, trebuie sa stam drepti in fata celor ce obtin autorizatii pe bani si a functionarilor de la Primarie.
  • +1 (1 vot)    
    tara nimanui (Marţi, 2 iunie 2009, 8:38)

    gore [anonim]

    de vina suntem noi ca ii votam incontinoare si cand isi bat joc aoleu ala ce a facut ce a dres si ei candideaza fac pe sfinti ei fac ei dreg ne da marea cu sarea si incet cu incetu ne baga in pamant mergeti la vot votati maine va da afara din casa ne vinde cu tot .si dupa aia ne plangem ca ne maresc taxele ne scad pensile etc
  • -1 (1 vot)    
    ACOLO E UN GRAJD PUTUROS !!! (Marţi, 2 iunie 2009, 9:16)

    Robert [anonim]

    Nu inteleg de ce scriu aici cei care nu stiu despre ce e vorba, nu locuiesc in zona, nu au ce face si isi dau cu parerea.

    Care spatiu verde, fratilor, ca eu stau acolo si cand bate vantul catre blocul meu pute de mori !
    Chiar va rog sa veniti sa vedeti !!!

    E un grajd insalubru care nu are ce cauta in centrul orasului.

    A mai venit un tampit zilele trecute si a lipit o eticheta mare pe usa noua a blocului. Ceva cu vrem-orasul.blogspot.com.
    Nesimtitul ala nu a pus eticheta pe geam, ci pe tamplaria de plastic, iar acum detasarea acelei etichete imbecile se face doar cu zgarierea plasticului.

    Ia mai bine salvati voi balenele albastre, hai !
    • +1 (1 vot)    
      stiu ! (Marţi, 2 iunie 2009, 9:26)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui Robert

      esti comunist sau parvenit ?
      Stiu despre ce e vorba acolo, citeste postarea mea de mai sus, te rog...
      • +1 (1 vot)    
        "grajd puturos" e si in viena! (Marţi, 2 iunie 2009, 10:59)

        Mishoo [anonim] i-a raspuns lui cristus

        In centrul Vienei, mai exact la ring, este Spanish Riding School, stiai? Si acolo sunt grajduri de grajduri frate, mirosul e f puternic, insa e un miros natural, nu pute a chestia aia pe care o faci tu dupa ce mananci la mac!

        In fiecare seara caii de acolo ies la plimbare pe bulevarde, si sunt o groaza de turisti care se duc acolo special pentru asta, pe langa Opera. Apropo grajdurile sunt aproape lipite de cladirea Operei din Viena! cum ti se pare?
        • +1 (1 vot)    
          ai gresit (Marţi, 2 iunie 2009, 11:28)

          cristus [anonim] i-a raspuns lui Mishoo

          cred ca ai gresit destinatarul raspunsului, eu sunt total de acord cu tine...
          • +1 (1 vot)    
            sorry (Marţi, 2 iunie 2009, 12:33)

            Mishoo [anonim] i-a raspuns lui cristus

            lui robert vreoiam sa ii raspund...
            oricum e pt el, sa se stie!
    • +2 (2 voturi)    
      Sa vezi tu ce-ti va "pute" de acum incolo (Marţi, 2 iunie 2009, 9:34)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Spor la inhalat betoane si caramizi! :))))

      Ti-a lipit hirtia pe plastic pentru ca cei ca tine nu inteleg sa deschida ochii decit cind sint pusi in dificultate. Ia sa vad ce faceai daca iti punea hirtiuta in cutia postala...o aruncai fara sa citesti...
      Cum spuneam, spor la inhalat "dejectii" umane!
      • -2 (2 voturi)    
        E treaba mea daca vreau sa citesc, sau nu ! (Marţi, 2 iunie 2009, 10:05)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Cu ce va deosebiti voi de activistii de partid care ma obligau sa citesc bannere rosii ?
        Va spun eu : cu nimic.
        De ce trebuie sa imi fie zgariata usa de la bloc pentru o cauza cu care am dreptul sa nu fiu de acord ?
        De unde agresivitatea asta ?
        De ce trebuie sa imi impuneti ideile voastre ?
        Maine veniti cu lampase si imi dati in cap ?

        Am ochii deschisi, nu e nevoie sa urle la mine unii care isi zic iubitori de bucuresti si in fapt toaca niste bani obtinuti pe pile. Stiti la ce ma refer...
        • 0 (0 voturi)    
          Ontanu si slugile lui cumparate cu 1 kg de zahar (Marţi, 2 iunie 2009, 16:31)

          revoltatu' [anonim] i-a raspuns lui Robert

          Sluga lui Ontanu, pleaca de pe net! E bine ce face jigania de stapan al tau, nu?
          Tu iubitorul de Ontan care votezi pentru 1 kg de zahar sau malai, de Piata Obor ce zici? E de 2 ani o gropa de gunoi. Iubitul conducator Ontanu a incercat acolo o manevra in parteneriat public-privat cu Popoviciu pentru un mall (incalcand vreo 10 legi) si cunoscand dar nesocotind faptul ca sub terenul ala e o ditamai conducta de 6 m ce alimenteaza cu apa cartierul Pantelimon. Iar acum, primaria ar trebui sa dea despagubire "partenerilor de proiect" 30 milioane de euro pentru ca nu au obtinut toate avizele si nu s-a mai facut lucrarea. Ma intreb de ce nu scrie nimeni de asta? De ce nu scrie nimeni de turnurile lui construite sfidand orice norma arhitectonica sa de bun simt? De banii aruncati pe tot felul de traznai in timp ce nu a amenajat nici macar o singura parcare? De blocurile "pentru tineri" incepute de el acum 7 ani in Colentina si neterminate, dar la care se lucreaza cate 2 luni inainte de alegeri? De ce poate Ontanu sa faca ce invarteli vrea muschiul lui in sectorul 2 fara ca nici un ziar sau televiziune sa puna furaciunile lui pe tapet? Chiar i-a cumparat pe toti? Chiar le-a dat la toti case?
          Ontanul asta e un cancer pentru sectorul 2, chiar nu poate nimeni sa scrie despre asta?
          • -1 (1 vot)    
            Deci articolul e contra Ontanu ? (Marţi, 2 iunie 2009, 16:44)

            Robert [anonim] i-a raspuns lui revoltatu'

            Eu nu sunt angajat politic, nu e treaba mea, dar am umblat mult pe afara si va zic ca orasul inca trebuie construit.

            Daca o multime de pile, odrasle ale unora sus pusi si-au facut ONG -uri si papa bani europeni ca sa faca zgomot politic, e treaba lor.

            Tot ce va rog e sa nu mai lipiti afise pe plastic.
            Lipiti-le pe sticla si daca faceti meeting, faceti-l discret, sa nu speriati copiii din parc de care in mod fals ziceti ca va pasa.

            Mult succes si nu ma mai aruncati in mocirla cu Ontanu sau cu Base, sau cu Geoana sau cu Antonescu sau cu cine dracu va place sau nu va place. Politica din Romania pute mai rau decat grajdurile circului.
            Nu ma intereseaza politica. Jucati-va in alta parte.
    • +1 (1 vot)    
      Dragul meu.. (Marţi, 2 iunie 2009, 10:00)

      John [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Un grajd se poate salubriza cu un efort minim din partea Primariei. Circul si parcul Circului sunt simboluri ale Bucurestiului . Dar daca tu ai venit cu raba din Moldova nu ai de unde sa stii..

      Pentru dezlipirea etichetei este suficient sa o umezesti si sa o lasi circa 5 minute sa se amorseze adezivul si apoi poti sa o dezlipesti fara probleme.
  • +2 (2 voturi)    
    RIP - Parcul Circului (Marţi, 2 iunie 2009, 9:47)

    Catalin [anonim]

    E clar - intentia autoritatilor sectorului 2 e sa distruga acest parc central pentru interese imobiliare.

    Daca lacul a secat mai mult de jumate din cauza blocului turn deja construit alaturi va dati seama ce se va intampla dupa ce vor ridica si noul turn.

    Trebuie intervenit urgent - ca in cazul Bordei si Catedrala Catolica - petntru a stopa acest abuz!

    ONGurile, opinia publica si politicienii responsabili (cati au mai ramas) trebuie sa se miste rapid pentru a pune capat acestui dezastru!

    Va rog - salvati Bucurestii! Cat a mai ramas de salvat!
    • +3 (3 voturi)    
      Parcul Circului si altele.... (Marţi, 2 iunie 2009, 10:16)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Asta cam asa este, subscriu la ideile colegului Catalin...
      Acum ceva vreme Ontanu de mana cu Popoviciu a distrus una din emblemele Bucurestiului: Piata Obor!!!
      Nu stiu exact cand a fost atestata documentar prima data dar era una din cele mai vechi si mai mari piete agroalimentare din Europa de Est... In viitor va fi mall de parca nu erau destule si asa... Locuiesc in Sectorul 2 de cand m-am nascut, dar ultimii 8 ani mi se par a fi cei mai groaznici... Printre toate astea amintesc distrugerea Morii lui Assan, monument arhitectonic din 1857!!!

      Domnule Ontanu, gata, e momentul sa va opriti, nu credeti?
  • +1 (1 vot)    
    petitie (Marţi, 2 iunie 2009, 10:03)

    Roxana [anonim]

    nu putem face o "petitie" si sa votam ca Primaria sa anuleze autorizatia?
    nu vorbim aici numai de spatiul verde, ci si de circ. toate marile capitale au ca atratie si un CIRC.
    traim in Romania, dar avem si noi ceva de spus, nu?
    nu e de ajuns sa ne complacem sau sa compatimim bucurestenii.
    s-au stricat multe in Bucuresti in anii ce au trecut. putem incerca sa "reparam" din stricaciuni sau sa impiedicam altele.
    poate cineva sa organizeze un "e-vot"?
  • +2 (2 voturi)    
    HAHA (Marţi, 2 iunie 2009, 10:27)

    mishoo [anonim]

    Ciudat mi se pare sa contrasemneaze pentru LEGALITATE tocmai un URMARIT PENAL, Toma Sutru - secretar al sectorului 2 certat cu legea ...
    Asta e.. asa e in Romania, generatii intregi au muncit si au realizat multe, pentru a le distruge altii, care mai sunt si urmariti penal!!!
  • -1 (1 vot)    
    dormi in pace, Romania!:) (Marţi, 2 iunie 2009, 10:35)

    Costi [anonim]

    cat timp opinia publica doarme la tv si lumea nu se revolta in strada, chestiile astea vor continua pana cand in bucuresti singura iarba verde va fi cea fumata si singurul obiectiv cultural va fi "bong"-ul de apartament.
    Sa traim bine!
    • +1 (1 vot)    
      pai, hai !!! (Marţi, 2 iunie 2009, 11:21)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui Costi

      pai hai sa facem ceva concret ca la lalait suntem campioni !!
      Sunteti de acord sa ne intalnim azi la ora 20:00 in fata Casei de Bilete de la Circ ???? Eventual sa vorbim si cu Brandusa Novac sa vedem ce putem face impreuna...
      Cine se baga ?
      • +1 (1 vot)    
        nu asa (Marţi, 2 iunie 2009, 12:25)

        Costi [anonim] i-a raspuns lui cristus

        Mitingurile astea nu se fac asa, "haide sa haidem" pt. ca o sa ne trezim ca suntem 9 indivizi rataciti pe acolo pe care oricum nu o sa-i bage nimeni in seama. Sentimentul de nemultumire in randul populatiei exista, asta e clar, mai ales pe net. Ce nu exista este tupeul de a lua atitudine PE BUNE! nu cu un comment lasat pe un site de internet. Stiti cum e, multi viteji in spatele monitorului dar cand vine vorba de atitudine, preferam sa ne ducem acasa si sa deschidem tv-ul lasandu-i pe alti "plictisiti" sa iasa in strada. Asa se ajunge la stirile alea penibile in care 30 de oameni au protestat impotriva disparitie spatiului verde din capitala. Pai cat inseamna 30 din 2,5 milioane? 0.001% ! suficient incat sa fie considerati nebuni. Astfel de proteste au nevoie de mii de oameni (uitati-va in occident, au iesit 10.000 in londra sa protesteze impotriva globalizarii care nu e o chestie ce te afecteaza chiar asa de direct precum lipsa unui oras decent.
        Si totusi, ce putem face? pt. inceput bloguri peste bloguri care sa trezeasca romanii din adormire, afise lipite pe stalpi, filmuletze virale pe youtube, discutii pe twitter si forumuri care sa adune masele. In momentul in care avem toate astea, prin comunicare, toate se vor alia pt. iesitul in strada si o sa iesim...1000-2000 sau poate chiar mai multi. Si va spun, le va fi frica data viitoare cand mai dau o aprobare de genu'. de ce? pt. ca data viitoare vom fi 10.000 si poate pe viitor vom fi cu zecile de mii care sa umplem piata universitatii si sa luptam pt. orasul in care locuim si pt. o viata mai buna.
        Daca o sa dormim in continuare, sa nu va mirati cand or sa dispara si parcul tineretului si herastraul si cismigiul si parcul carol, ce? credeti ca pe astea nu sunt interese imobiliare si credeti ca pentru defrisarea lor nu are cine sa semneze? e clar ca cei care ne guverneaza nu ne mai reperzinta de multisor interesele. In cazul asta, or reactionam, or suferim. E alegerea noastra!
        • +1 (1 vot)    
          ai dreptate (Marţi, 2 iunie 2009, 12:43)

          cristus [anonim] i-a raspuns lui Costi

          Ai dreptate, Costi, suntem prea prinsi cu problemele personale, ca sa nu zic...LASI !!
          Eu am propus, voi fi acolo diseara la 20:00, chiar daca ma duc si vorbesc singur cu cei din conducerea Circului...
          Somn usor, popor de lasi !!!
          • 0 (0 voturi)    
            miting (Marţi, 2 iunie 2009, 16:30)

            ConteB [anonim] i-a raspuns lui cristus

            In urma cu doua-trei saptamani a avut loc un miting in Parcul Circului pentru salvarea lacului (care seaca din cauza mastodontului de pe Vacarescu colt cu Lacul Tei).
            Am fost la miting, unde nu au fost decat 2-300 de persoane, dat tot e bine. Cei prezenti ziceau ca vor mai veni daca sa vor face si alte mitinguri.
            Cei care au organizat acea actiune au fost mai multe ONG-uri: Asociatia Bucuresti, Asociatia Salvati Bucurestiul, EcoCivica...
            Am sa ii contactez astazi pentru a organiza un alt miting cat mai repede. Sunt sigur ca imediat ce se va stabili data si ora mitingului, acestea vor fi anuntate in presa si mai ales pe hotnews.
            Sau, cel mai bine, intrati din cand in cand pe www.vrem-orasul.blogspot.com pentru ca acolo se anunta mitingurile si alte actiuni de protest sau petitii pentru Bucuresti.
            • 0 (0 voturi)    
              seaca lacul (Joi, 4 iunie 2009, 16:35)

              neo-nelu [anonim] i-a raspuns lui ConteB

              toata povestea asta imi aduce aminte de anii '90, de Gelu Voican Voiculescu urcat pe TAB alaturi de Babuta Ilici... ;)
              dragii mei, de oi e plina tara asta... pacat ca nu are cine sa va pastoreasca...
              mai bine plecati in padure...
  • +2 (2 voturi)    
    sector de kkt (Marţi, 2 iunie 2009, 11:31)

    sector 2 [anonim]

    A ajuns sectorul 2 sa fie cel mai de kkt din bucuresti. Cred ca intrece si sectorul lui Marean! Am vazut partul Titan si am ramas interzis!!! Nu imi venea sa cred ca sunt in Bucuresti!. Alei extraordinare, fantani arteziene, locuri de joaca moderne pentru copii (o gramada)...Mai ca imi parea rau ca nu stau prin zona si stau langa Circ!
    Ontanu este cea mai mare pramatie care a avut-o sectorul 2!
  • +1 (1 vot)    
    hotomanii la parnaie (Marţi, 2 iunie 2009, 11:41)

    miting [anonim]

    Hai cu mitingu'! Cand, unde, cine, cum? Stie cineva sa organizeze? pe mailuri, pe bloguri, cum naiba facem sa ne adunam? Daca apar noutati va rog dati un semn la marc[at][adprint.ro. Merci.
  • 0 (0 voturi)    
    Ordine (Marţi, 2 iunie 2009, 12:04)

    andrei [anonim]

    Am si eu o intrebare.

    Inteleg ca e normal sa se dezvolte bucurestiul , sa avem cladiri de birouri inalte , zgarie nori si nu mai stiu ce , nu putem sa NU construim altfel nu ne dezvoltam insa nu o sa inteleg niciodata dece nu se alege o zona pentru cladiri inalte, cum vezi oriunde in orice oras civilizat, o zona "downtown" .. cum este de exemplu zona Piata victoriei cu turnul brd si cladirile inalte din zona, mi se pare ca arata acceptabil, decat cladiri de birouri aruncate pe ici pe colo in diverse zone.. , dece primaria nu alege un loc special pentru asa ceva pentru a nu mai construi prin parcuri si biserici cum zicea cineva mai sus ??
  • +1 (1 vot)    
    Fotografia aeriana e f. veche ! (Marţi, 2 iunie 2009, 12:55)

    gheorghe [anonim]

    La acea intersectie se afla deja o biserica, iar opus s-au construit 2 blocuri turn desfiintindu-se si locurile de parcare ! Avem destule !

    Dar un complex supraetajat de parcari nu le da prin cap "edililor" nostri sa faca ?
    Sa le faca cu plata ! Aduni bani mai multi pe termen lung, dar "baietii destepti" n-au rabdare ! E vor milioanele pe loc !
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie facut ceva (Marţi, 2 iunie 2009, 13:00)

    dizzzie [anonim]

    Nu stau in Bucuresti, dar mi se rupe sufletul cand vad ce se intampla acolo.As vrea sa ajut cumva, poate sa imi las si eu adresa de mail aici, si poate ma anunta si pe mine cineva si reusim sa facem ceva.
    dizzziestudios[ at ][ yahoo.com
    Mersi
  • -1 (1 vot)    
    Drepturi si legi (Marţi, 2 iunie 2009, 15:25)

    proprietate [anonim]

    Legea e lege, ce face omul pe pamanul lui nu e treaba voastra.
    Dreptul de proprietate publică este dreptul real principal, inalienabil, insesizabil, imprescriptibil, care conferă atributele de posesie, folosinţă şi dispoziţie asupra unui bun, care, prin natura sa sau prin declaraţie a legii, este de uz sau de utilitate publică, atribute care pot fi exercitate în mod absolut, exclusiv şi perpetuu, cu respectarea limitelor materiale şi a limitelor juridice
  • 0 (0 voturi)    
    Un exemplu (Marţi, 2 iunie 2009, 16:27)

    Eu [anonim]

    Locatarii unui cartier din Ploiesti au reusit sa impiedice un proiect cvasi-asemanator. Dar e nevoie de tenacitate, rabdare si mai ales mobilizare larga.
    Linkul catre stire este: http://www.actualitateaprahoveana.ro/index.php?act=show&id=articol&ids=777
  • 0 (0 voturi)    
    ESTE INADMISIBIL (Marţi, 2 iunie 2009, 22:57)

    bogdan [anonim]

    Oameni buni , asa ceva nu se poate, nu vedeti cum natura a luat o razna, incalzirea globala si astea datorate noua ca distrugem natura, vor sa distruga tot parcul circului si sa il betoneze va rog din suflet haideti sa facem ceva, haideti sa facem ceva concret nu doar vorbe, trebuie sa oprima cest macel, in loc sa facem cat mai multe parcuri si spatii verzi, noi le distrugem si pe cele putine pe care le avem. Va rog cat nu e prea tarziu, pentru sanatatea noastra nu lasati sa se mai faca un bloc acolo, avem atata teren chiar trebuie sa ne inghesuim unii peste altii, am fost la shanghai acolo sunt la fel blocuri peste blocuri si e un oras bolnav, poluat nu poti sufla acolo din cauza poluarii vreti sa ajungem la fel???Si in plus pt Dumnezeu, un circ avem si pe ala il distrugem, circul este apreciat peste tot in lume numai la noi nu, e pacat e o arta frumoasa , si cladirea asta e o mina de aur, vreti sa ne intoarcem cu 200 de ani i urma la circurile corturi unde ne inoroiem si ia vantul cortul sau vreti sa vedeti un spectacol de circ intr o cladire in conditii civilizate. Fara acea menajerie circul e mort. Va rog haideti sa facemc eva, nr meu de tel este 0761 287 279 si astept sa ma contactati , sa fim uniti si sa reusim sa oprim calvarul asta. Va multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e vorba de circ, nu e vorba de parc (Miercuri, 3 iunie 2009, 9:25)

      PETRESCU [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Rog pe toti cei care posteaza sa ia poza cu locatia, sa vin in zona si sa vada exact unde se afla turnul.

      Nu mai vorbiti aiurea, zau.
      • 0 (0 voturi)    
        ba este !! (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:10)

        cristus [anonim] i-a raspuns lui PETRESCU

        Parcul Circului este incadrat astfel : Sos Stefan cel Mare, B-dul Lacul Tei, Strada Judetului si strada aceea cu unitatea SRI (imi scapa acum). Nu e chiar planul cadastral ce am facut eu mai sus, dar in mare acolo e !
        Asadar, turnul e in parc ! Cunosc acest parc poate mai bine decat cei care il administraza, asa ca nu ma lua cu vrejeli din astea...
        Merci.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui petrescu (Miercuri, 3 iunie 2009, 16:12)

    bogdan [anonim]

    Draga dle Petrescu, esti un roman tipic , adica acel om caruia ii place sa vorbeasca fara sa stie despre ce este vorba, acela care le stie pe toate si mereu are dreptate. Este vorba despre constructia celui de al 2 lea turn in zona circului, chiar pe terenul menajeriei. Si primul turn tot pe terenul parcului este construit. Rog pe cei care doresc salvarea parcului si a circului sa fie uniti , sa dovedeasca macar acum ca pot face ceva pentru ei si pentru ceilalti, va rog mergeti la circ , vorbiti cu conducerea circului , sa vedem ce solutii se pot gasi, numai impreuna vom reusi.Altfel vom asista neputiinciosi la distrugerea noastra, pentru ca azi va fi distrus circul, maine teatrul , poimaine un spital si de ce nu poate chiar si blocurile unde locuiti ca doar si alea sunt construite pe terenul cuiva nu? maine poimaine va treziti ca vine cineva si va spune ca blocul dvs trebuie daramat pt ca este facut pe terenul fostului proprietar, atunci ce o sa faceti?deci macar in al 12 lea ceas sa i oprim pe cei care nu se mai satura de bani si de averi , averi pe care le fac pe spinarea noastra si cu pretul vietii noastre.
    Am incredere ca vom reusi sa facem ceva impreuna
  • 0 (0 voturi)    
    petitie generala pe care sa o semnam la circ (Vineri, 5 iunie 2009, 12:16)

    PETITIE + MITING [anonim]

    propun sa se redacteze o petitie generala - de catre cei de la circ - ne dam si noi concursul daca e nevoie - si toti cei care nu sunt de acord cu acest turn sa treaca pe la circ si sa semneze petitia. cu cat se strang mai multe semnaturi cu atat va fi mai bine.Daca se poate organiza si un protest de amploare - Miting - ar fi foarte bine. DOAMNE AJUTA!
  • 0 (0 voturi)    
    NU EZITATI SA SEMNATI !!!!!! (Vineri, 5 iunie 2009, 12:50)

    EXISTA DEJA O PETITIE ONLINE !!!!!! [anonim]

    semnati aici
    http://www.petitieonline.ro/petitie-p17273050.html
  • 0 (0 voturi)    
    Primarii din Ardeal au un IQ mai ridicat? (Joi, 11 iunie 2009, 13:00)

    victor [anonim]

    Cred ca Bucurestiul s-a umplut de venetici, tigani si Dinu Paturici, care distrug din ignoranta sau nemernicie tot ce mai poate fi distrus. Altfdel cum se explica faptul ca primarii din provincie reusesc sa infrumuseteze orasele lor iar astia din Bucuresti fac numai tampenii? Ceea ce se intampla in Bucuresti ne indurereaza pe toti: se distrug case din patrimoniu, se cedeaza/concesioneaza in nestire spatiile verzi pentru constructii, se "intra in legalitate" pentru orice: de pilda plombele lipite pe blocurile din sectorul 2...ce fel de arhitecti lucreaza la primartia sectorului 2?! Ori sunt idioti ori foarte corupti ori ambele! Primesc sesizari, asteapta sa se realizeze cele mai aberante constructii, apoi ajuta faptasii sa intre in legalitate...la un termen dat de ei. Mereu fac asa. Se vede si din documentul de 10 pagini anexat la articolul acesta. Asa fac si la alte sectoare ceilalti primari?
  • 0 (0 voturi)    
    NUMAI ONTANU E DEVINA (Vineri, 17 iulie 2009, 13:11)

    MTROE [anonim]

    Fratilor numai Ontanu e devina. La TV face pe nevinovatu, ca si in cazul blocului de la Armeneasca si incearca sa paseze vina la altii. La RealitateaTV a-2a zii cand ii puneau intrebari in legatura cu avizele se facea ca nu aude cu toate ca regia spunea ca se aude perfect. In cazul fatadei blocului din Colentina care s-a parabusit a amendat locatarii cu toate ca acestea facusera zeci de cereri ca sa vina sa repare fatada. ///
  • 0 (0 voturi)    
    Comunicat Gold Press Media (Duminică, 20 decembrie 2009, 7:33)

    Gold Press Media [anonim]

    Sedinta Birourilor permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului va avea loc luni, 21 decembrie, de la ora 12.00 (la Senat).
    Felix Ilie
    Seful Departamentului de Comunicare