Consilierii generali incearca sa salveze menajeria Circului. Expropierea terenului ar putea costa 13 milioane euro

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 1 iulie 2009, 13:14 Economie | Imobiliar

Locul viitorului turn de 19 etaje
Foto: Google Earth
Menajeria Circului Globus, amenintata de un turn de 19 etaje, ar putea fi salvata. Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat marti inceperea cercetarii prealabile pentru declararea de utilitate publica a terenului de circa 12.000 mp, retrocedat in 2006, pe care se afla menajeria si cateva anexe ale Circului. Costul total al operatiunii s-ar putea ridica la 13 milioane de euro.

Cercetarea prealabila este primul pas in procedura de declarare a terenului ca fiind de utilitate publica, urmand ca o comisie alcatuita din trei consilieri generali sa gaseasca elemente care sa justifice exproprierea.

Daca aceasta comisie decide ca terenul de sub menajeria Circului este de utilitate publica, atunci Consiliul General va cere Guvernului exproprierea.

Executivul va decide daca terenul de sub menajerie va fi redat Circului sau va ramane in continuare in proprietate privata. Daca Guvernul va decide exproprierea acestui teren, Primaria Capitalei ar trebui sa plateasca proprietarului despagubiri de circa 13 milioane de euro, in conditiile in care un metru patrat de teren in zona costa aproximativ 1.000 de euro.

Mircea Raicu, viceprimarul Capitalei, a declarat, pentru HotNews.ro, ca in acest moment Primaria nu are banii necesari, dar pana se va termina procedura de expropriere "este perfect posibil ca Primaria Capitalei sa-i aiba".

'Avantajul crizei la expropieri: pretul terenurilor a scazut'

Si Brandusa Novac, directoarea Circului, este optimista: "De trei ani, s-a tot pus problema exproprierii si ne-am impotmolit aici. Intai sa se decida exproprierea si dupa aceea mai vedem. Tinand cont ca vorbim de singurul Circ din Romania, cred ca ar putea pune toata lumea umarul, inclusiv Guvernul. Si, tinand cont de criza, eu cred ca asta mai mult ne avantajeaza, fiindca pretul terenurilor a scazut foarte mult. Ideal ar fi sa se grabeasca".

Terenul de sub menajeria Circului si un altul de langa cladirile administrative au fost restituite pe Legea 18/1991 familiei Tonolla in luna august 2006, fara ca administratia Circului sa fie instiintata. Ulterior, terenul a fost vandut unui anume Gheorghe Stelian. Circul a contestat in instanta actul de proprietate, dar a pierdut procesul pe motiv ca nu avea calitate procesuala, terenul respectiv fiind la acea data in proprietatea Primariei Capitalei.

Ulterior, noul proprietar s-a adresat si el instantei si cere Circului daune de un miliard doua sute de lei vechi pe luna pentru ocuparea abuziva a terenului. La inceputul acestui an, Consiliul Local al sectorului 2 a aprobat, printr-un Plan Urbanistic de Detaliu, construirea unui turn de 19 etaje peste menajeria Circului.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1268 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    SEMNATI PETITIA! (Miercuri, 1 iulie 2009, 13:28)

    cetateanul suspendat [utilizator]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p17273050.html
    SEMNATI PETITIA pentru a bloca construirea oricarui imobil in Parcul Circului. Daca exproprierea este singura solutie atunci ea trebuie aplicata. Parcul Circului trebuie sa supravietuiasca si este cu siguranta de interes public.
    • +1 (1 vot)    
      Crezi ca ajuta daca semnam petitia ? (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:19)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

      Daca goriloii au pus ochiu pe ceva, nu dau gres !
  • +3 (3 voturi)    
    E PARC (Miercuri, 1 iulie 2009, 13:54)

    mihai [anonim]

    zona aia e practic in parc
    cum i s-a dat autorizatie de constructie ca parca nu mai era voie sa se construiasca in zone verzi?
    afacerea asta pute de la o posta a smen :(
    in alte parti nici nu s-ar discuta despre constructii acolo, cu atat mai mult un turn.
    daca nu existau arhitecti corupti care sa dea autorizatii de constructie dupa bunul plac, afaceristul lui peste se putea sterge la fund cu terenul pe care nu putea construi nimic
  • -6 (6 voturi)    
    ipocriti (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:11)

    vlad [anonim]

    daca era terenul tau sa vezi cite petitii semnai!!
    • +3 (3 voturi)    
      domnule (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:21)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Daca era terenul meu as fi incercat negocierea unui pret de inchiriere sau as fi cerut o suma compensatorie care sa imi permita cumpararea unui teren de dimensiuni similare si intr-o zona similara. Nu sunt de acord nici cu exproprierile dar interesul public primeaza interesului personal indiferent de pretul cerut, care trebuie platit.
  • -5 (5 voturi)    
    proprietate privata (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:16)

    alx [anonim]

    Alooo, unde sunt principiile proprietatii private? Daca s-a restituit in natura terenul, la revedere.
    Corectam handicapuri si greseli ale autoritatilor prin alte nedreptati comise impotriva unui om care are doar vina de a fi... proprietar.
    Atata timp cat omul a fost pus in posesie si are si un PUD aprobat, in cazul exproprierii ar trebui sa fie despagubit nu numai cu valoarea terenului ci si profitul pe care nu-l va mai castiga in urma afacerii.
    Nu se gandeste nimeni ca poate a contractat credite, poate a cheltuit, chiar si milioane cu demararea business-ului...
    • +3 (3 voturi)    
      interesul public primeaza (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:09)

      votez [utilizator] i-a raspuns lui alx

      principiile proprietatii private NU sunt mai puternice decat interesul public. Interesul comunitatii este mai mare decat interesul individual.
      In cazul de fata, aprobarea PUD-ul cred ca e eroare , posibil si incalcare a legii dar nu pot sa afirm - omul are tot dreptul sa incerce sa faca ce vrea cu pamantul lui, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si reuseasca !

      Interesul lui personal e profitul si multi mp - interesul comunitatii este circul si parcul si linistea si sanatatea celor din jur, si nu are legatura cu proprietatea. Si eu sunt proprietar pe masina mea, dar sunt legi care ma impiedica sa fac ce vreau cu ea (accidente de ex?).
  • +4 (4 voturi)    
    Expropiere teren (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:24)

    AsmVax [anonim]

    De unde dracu tot apar indivizii astia care mostenesc totul prin Bucuresti.
    Maine poimaine aud ca vreunul a mostenit apartamentul meu, cumparat de mine.....
  • +3 (3 voturi)    
    smen pe fata (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:40)

    io [anonim]

    13 milioane euro pentru terenul de sub grajduri?
    asta e pret de criza?
    de ce nu muta PMB circul in afara bucurestiului?
    la pretul asta pot face cea mai moderna menajerie din Europa.
  • +5 (5 voturi)    
    Compromis (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:53)

    ik [anonim]

    Sa se dea gratuit animalelor citeva etaje din viitorul turn. De ex. la et. 1 sa stea magarii iar la ultimul etaj babuinii.
    • +4 (4 voturi)    
      Menajeria la turn (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:06)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui ik

      Bag seama ca domnia dumitale ar cam dori mutarea Parlamentului. Sau era vorba de Guvern?
  • +2 (2 voturi)    
    Rugaminte pentru Doamna Novac (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:36)

    MIOARA [anonim]

    Draga Doamna,
    Daca tot pastrati menajeria, va rog frumos, faceti curat acolo !
    Si cand treci cu masina pe aleea din spate ti se intorc matele pe dos.
    Ieri, un sobolan mi-a taiat calea, chiar vis-a-vis de institutul acela de cercetari.

    Se poate ?
  • +1 (3 voturi)    
    Ii astept pe nesimitii care au lipit etichete ! (Miercuri, 1 iulie 2009, 15:40)

    administrator [anonim]

    Baietii nesimititi cu etichete cretine sunt rugati sa vina sa le curete cu ce stiu ei mai bine.

    Bai "salvati-orasul.blogspot", daca voi credeti ca asa salvati orasul, mai bine lasati-o balta !
  • +3 (3 voturi)    
    parca legea nu era asa (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:03)

    bedexe [utilizator]

    legea 10 parca spunea ca daca pe terenul tau se afla ceva, tu vei primi bani sau pamant in alta parte.

    Astfel ti se recunoaste dreptul de proprietate si nici nu apar astfel de aberatii.

    Ce e gresit ?