Demolarile de vineri noapte fac loc turnului de 200 de metri la Piata Romana

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2009, 21:51 Economie | Imobiliar

Demolari in strada Ernest Brosteanu
Foto: HotNews.ro
Terenul de vizavi de ASE, pe care se doreste construirea unui turn de 200 de metri, a inceput sa fie debarasat de constructii. Ca si in cazul casei de pe strada Maria Rosetti nr.38, unde jumatate din imobil a fost demolat intr-o sambata dimineata, pe furis, doua anexe ale caselor din spatele Caii Dorobantilor au fost puse la pamant vineri noapte, pana ca autoritatile sa apuce sa faca ceva.

* Citeste si: Turn de 200 de metri la Piata Romana?

„Anexele unor case de pe terenul unde a fost propus turnul acela de 200 de metri au fost puse la pamant fara niciun fel de autorizatie de construire. Demolarea a inceput miercuri, a continuat joi si vineri, pana la zece noaptea, cand s-a aflat si am sesizat Politia Comunitara sector 1 si Inspectia de Stat in Constructii. Incredibil este ca, si dupa ce au venit cei de la ISC si au cerut sistarea lucrarilor, demolarile au continuat. Se apeleaza la astfel de practici deoarece autoritatile nu pot face mare lucru pana nu li se prezinta actele, iar cand se constata ilegalitatea, casa este demolata. Asociatia Salvati Bucurestiul va cere Politiei Comunitare a Sectorului 1, Directiei de Cultura Bucuresti si Politiei Monumentelor sa constate faptele comise si sa inainteze un dosar penal catre Parchet”, ne-a declarat Nicusor Dan, presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul.

Paul Ionescu, reprezentantul firmei Rubin Gold, proprietarul terenului, a declarat ca lucrarile au fost efectuate in curte si prin urmare nu au avut nevoie de autorizatie: „Noi nu ne-am atins de case. Am demolat un garaj vechi, ca sa facem o parcare publica. Reprezentantii Primariei sectorului 1 au venit si cand au vazut despre ce este vorba ne-au lasat in pace”.

Desi Paul Ionescu spune ca demolarile nu au nici o legatura cu eliberarea terenului pentru amplasarea turnului, proprietarii terenului par foarte indarjiti sa construiasca.

Acum doua saptamani, acestia au revenit la Comisia Tehnica de Urbanism cu toate cele trei proiecte pe care le-au prezentat la inceputul lunii mai (un turn de 200 de metri proiectat de Zaha Hadid, unul de 60 de metri proiectat de un arhitect roman, Dorin Stefan, si un bloc de 10 etaje, poiectat de o firma din Israel, Bergman, Walls & Associates) si au cerut Comisiei sa se pronunte asupra uneia dintre variante. Mai mult, in caz contrar au afirmat ca se vor adresa instantei.

Comisia nu s-a putut pronunta din lipsa de cvorum, urmand ca proiectul sa revina. De asemenea s-a propus o discutie cu primarul general si cu consilierii pentru a se decide daca o astfel de investitie este oportuna pentru oras sau nu.

In ciuda faptului ca la prezentarea de la Comisia Tehnica de urbanism s-a insistat asupra cladirii proiectate de Zaha Hadid, reprezentantul Rubin Gold spune ca nu tine ca acest proiect sa se realizeze. „Noi nu vom face acest proiect decat daca orasul il vrea, fiindca este foarte scump. Ca si costuri noua ne convine mai mult proiectul facut de arhitectul roman. In ambele situatii insa suntem dispusi sa discutam cu Primaria ca sa ajungem la o intelegere pe cale amiabla si sa oferim anumite avantaje pentru oras, cum ar fi locuri de parcare, fluidizarea circulatiei, etc”, a declarat acesta.

Atat societatea civila, cat si o parte dintre membrii comisiei au fost impotriva construirii unui turn de 200 de metri deoarece in zona respectiva sunt monumente si o astfel de interventie ar strica specificul local. Dar si din cauza ca strazile din jur, respectiv Eminescu, Ernest Brosteanu si Calea Dorobantilor nu ar suporta un aport de trafic atat de mare. De asemenea, in acest moment legislatia romaneasca nu permite construirea unei cladiri atat de inalte in zona respectiva.

Cine este proprietarul terenului?

Rubin Gold 2004 i-a avut asociati la infiintare pe bucurestenca Mariana Claudia Sterpu si pe fratele ei, Cristian Ionel. La jumatatea lui 2005, cei doi au decis ca firma sa infiinteze un punct de lucru in satul Unirea din judetul Dolj, la numarul 734, unde se vor desfasura activitati de jocuri de noroc, pariuri si baruri activitati atat de dragi satenilor.

In decembrie 2005, punctul de lucru de la numarul 734 s-a inchis pentru a-i lasa loc altuia, aflat pe tarlaua 67, parcela 867 tot din comuna Unirea, unde pariorii inraiti de la sate puteau sa-si lase linistiti banii.

Rubin Gold 2004 si-a schimbat radical componenta in martie 2007, atunci cand fratii Sterpu s-au retras din firma, lasand locul firmei cipriote Brightmission Holdings Limited, cu sediul in Nicosia. Reprezentantul firmei cipriote era Shamir Alon, un israelian nascut la Chisinau, care a devenit si noul administrator. Cu aceasta ocazie s-a inchis si punctul de lucru de pe tarlaua doljeana, pariurile si jocurile de noroc au devenit activitate secundara, iar obiectul principal a devenit cumparare si vanzare de bunuri imobiliare.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

15875 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    adio bucuresti (Luni, 6 iulie 2009, 22:14)

    lola [anonim]

    unul dintre cele mai inutile lucruri pe care le putem face acum este sa semnam o petitie - doritorii o pot gasi aici - http://www.petitieonline.ro/petitie/initiativa_pentru_protejarea_patrimoniului_construit-p10883050.html
    avand in vedere ca cei doi parteneri in aceasta trebusoara sunt domnii pe nume 'rubin gold' pe de o parte, si cei numiti 'statul roman' pe de alta, nu ne ramane decat sa acuzam piata romana de antisemitism si sa-i punem, mioritic, cruce
    • -5 (9 voturi)    
      ce pacat ... (Marţi, 7 iulie 2009, 9:10)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui lola

      nu a ramas orasul ca in 1800 ... offf s-au apucat unii sa faca blocuri in loc de case si acum altii se apuca sa faca cladiri si mai inalte ... ce naspa. eu vreau sa ne intoarcem macar la perioada interbelica. sa avem tramvai pe magheru
      • +7 (7 voturi)    
        Capu?! (Marţi, 7 iulie 2009, 10:21)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Mai Adriane, esti probabil nascut pe o tarla si nu conteaza pe unde mergi cu caruta. Sa-ti explic: prin bunavointa unor tem1bei, idiot0i, hoti etc., needucati, orasul asta s-a transformat intr-o hazna . Nu mai poti sa te deplasezi, nu mai poti sa respiri. L-am avut pe pingelica: cu concursul unor jigodii dearhitecturisti a transformat orasul intr-un kitch, de sec XIX - via stalin - da cel mai mare. Linia doi activisto securista, vrea sa aiba si ea megalomania ei- chiar si o catedrala> Vad ca ai acces la internet . Arata-mi unde se mai darama azi in orasele care au ceva istorie?. Poate saracu de tine esti foarte ocupat. Iti spun eu: Se traieste ff bine din exploatarea vestigiilor arhitectonice si orasele arata ff bine acolo unde s-a renovat si n-au existat mitocani sa distruga. In plus cu mintea ta de furnica explica-mi si mie ce se va intampla in piata Romana cand vei mai aduce inca cateva mie de masini si pietoni?
        • -5 (5 voturi)    
          e simplu (Marţi, 7 iulie 2009, 11:22)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Bucur

          facem o linie rapida de tramvai. si avem posibilitatea sa aducem "inCA CAteva miE de oameni" si ne si plimbam cu tramvaiul pe magheru ca in perioada interbelica.
          arata-mi vestigii arhitectonice langa ASE. crezi ca simpla denumire de piata ROMANA presupune existenta unor vestigii? cine crezi tu ca va renova cladirile de pe Calea Mosilor? poate "mosii" care le-au detinut in trecutul indepartat ca acum s-au aciuat tiganii in ele
          • +3 (3 voturi)    
            nu cred (Marţi, 7 iulie 2009, 15:26)

            Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            ca cei care ar avea de facut deplasari catre si dinspre turn (ca va fi cel de 200 de m, cel de 10 etaje sau cel de 60 de m, conteaza mai putin, importanta este destinatia care ii va fi data) vor folosi tramvaiul, fie el si rapid.
            mai degraba vor sta 1 ora sau 2 in masinile blocate in trafic, injurand autoritatile si politistii de circulatie pentru toate ambuteiajele, decat sa ia tramvaiul. in plus, vorbim despre o cladire de birouri, situata intr-o zona fierbinte, e de asteptat ca acolo sa inchirieze spatiu firmele cu mari pretentii.
            si nu cred ca s-a referit cineva la "vestigii" de pe strada E. Brosteanu. este vorba de ansamblu, de armonia cladirilor. hotelul din apropiere (fostul Dorobanti) este construit pe colt, deci poate fi considerat un reper. turnul care va rasari (mai mult ca sigur) pe aceasta strada va arata ca o tepusa rasarind dintre acoperisuri. accesul la acest turn s-ar putea face doar pe str. E Brosteanu. Brosteanu e stramta si daca parcheaza careva un pic mai stramb, stai 2 ore si nu treci nici cu tico pe langa el. si e cu sens unic. daca ii fac o iesire Eminescu, tot e rau. str. M. Eminescu e sugrumata de trafic pe portiunea aia de la ora 7 pana la 10, intre orele 11.30 - 15 si de la 16 pana pe seara. asadar, problemele pe care le-ar ridica un asemenea turn construit aiurea intr-o zona inghesuita sunt tare multe. sa nu uitam de posibilitatea izbucnirii unui incendiu. daca are cineva viziunea unei interventii de proportii in conditiile expuse anterior cu privire la trafic, il rog sa ma lumineze si pe mine.
        • -1 (3 voturi)    
          hazna? (Marţi, 7 iulie 2009, 11:55)

          cetatean [anonim] i-a raspuns lui Bucur

          ualei... cand n-a fost Bucurestiul hazna?
        • +1 (1 vot)    
          nu-i adevarat, se darama si al altii, dar cu cap! (Marţi, 7 iulie 2009, 18:15)

          Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Bucur

          Am vazut cu ochii mei in centrul Bruxelles-ului si al Londrei cum se damarama cladiri vechi. Insa nu de tot. Se pastreaza "coaja", adica fatada si se reconstruieste modern interiorul. Ce-i drept, in Bucuresti nu sunt foarte multe cladiri care se preteaza la astfel de interventii (adica unele mai maricele, care sa merite investitia). In centrul vechi s-au facut vreo 2-3 incercari de acest gen, numai una finalizata si intr-un sitl foarte kitch, pentru ca au mai adaugat vreo 2 etaje de sticla peste casa initiala.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 7 iulie 2009, 22:48)

      Mistretzu [anonim] i-a raspuns lui lola

      din pacate ai dreptate, suntem irecuperabili, o natiune bolnava, fara educatie, fara discernamant, fara bun simt, fara mila, fara constiinta... FARA DUMNEZEU!!!
  • +10 (14 voturi)    
    Mafia conduce Romania (Luni, 6 iulie 2009, 22:14)

    Frankie [utilizator]

    Mafia e si in presa si peste tot, in frunte cu politicul
    • +4 (12 voturi)    
      In Ierusalim ,i-ar spanzura ai lor la asa turn.. (Marţi, 7 iulie 2009, 0:03)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      pentru inalta tradare , in Dubai au interzis,Bucurestiul a ramas proasta proastelor intre capitalele europene ; mafia evreiasca din Romania si Malpraxis Oprescu au o intelegere cusher :cand e gata turnul sa il arunce pe fiudegeneral Oprescu din varf pe post de Ana lui Manole ;stiti ca jertfele umane asigura perenitatea unei constructiei ! mazel tov !
      • +1 (3 voturi)    
        Turnuri in Dubai (Marţi, 7 iulie 2009, 10:15)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Unde au interzis frate in Dubai turnuri? AI fost vreodata acolo? Arabii au ras la pamant tot orasul vechi si fac numai turnuri
        • +1 (1 vot)    
          erronat (Marţi, 7 iulie 2009, 15:32)

          dc [anonim] i-a raspuns lui ion

          mai da si tu un search pe net poate afli mai multe info (sper si corecte de data asta)
        • 0 (0 voturi)    
          frate ,unde e atentia ta ?Vorbeam de evrei (Marţi, 7 iulie 2009, 18:52)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui ion

          .ca au interzis in Dubai ,nu de turnuri ... chiar ma jignesti .....totusi ,ramanem prieteni
      • +3 (3 voturi)    
        nu ar avea nimeni spor (Marţi, 7 iulie 2009, 11:23)

        niculaie [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        nu ar avea nimeni spor la nici un fel de sharlatanie arhitectonica daca n-ar exista 'cale libera pe baza de shpaga' de la primarie.
        Nu ar risca nimeni milioane de coco la umbra Lupoaicei si a nepotelilor tai, romulus si remus,eneas, daca s-ar trage o data pentru totdeuna o linie pe pamant 'pina aici - cine trece linia isi pierde capu' si exact ca romulus, i-ar lua gatu si lu fra-su daca ar incalca linia legi.
        degeaba,insa, au deranjat Lupoaica de la parcu Lupoica de la Piatza Confederatiei,la acareu umbre jucal io table cu coelegi de la liceu Caragieale, caci shpaga de astazi este mault mai puternica de cat legea antica.
  • +12 (16 voturi)    
    Modificare legislatie (Luni, 6 iulie 2009, 22:17)

    Casargoz [anonim]

    Ar trebui modificat cadrul legislativ ai cei care incalca legea sa piarda dreptulde propietate. Si pentru a nu exista apoi dubii, terenul sa fie transformat in parc.
    • -12 (16 voturi)    
      da (Luni, 6 iulie 2009, 23:11)

      nnn [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      De inca un parc de 30x30 de metri avem nevoie, nu cumva de investitii si joburi..
      • -1 (1 vot)    
        straniu (Marţi, 7 iulie 2009, 20:02)

        emil [anonim] i-a raspuns lui nnn

        S-au saturat bucurestenii de joburi ? Sau s-au adunat toti cei de la "salvati bucurestiul" pe forum ?

        btw, nu e corect "Bucurestiul", ci "Bucurestii".
    • +5 (5 voturi)    
      AMIN (Marţi, 7 iulie 2009, 10:12)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      asta ar fi senzational sa li se ia terenurile de sub cur si sa se transforme in parcuri. din pacate si in ziua de azi sunt convins ca exista cadrul legislativ sa fie impiedicati cumva sa faca ce vor ei. totusi coruptia impiedica asta. pacat.
    • +3 (3 voturi)    
      Legislatia trebuie modificata (Marţi, 7 iulie 2009, 12:15)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      Trebuie modificata legislatia pentru ca cei care demoleaza cladiri de patrimoniu fara autorizatie precum si cei care au in proprietate cladiri de patrimoniu si nu le ingrijesc corespunzator sa piarda dreptul de proprietate asupra lor.
      Primaria ar trebui sa preia cladirile si terenurile respective si sa reconstruiasca/restaureze cladirile de patrimoniu. sa faca centre culturale sau centre sociale.
    • 0 (0 voturi)    
      cadru (Joi, 2 decembrie 2010, 15:50)

      joe [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      ca sa modifici cadrul legislatif iti trebuie un parlament functional - ceea ce noi nu avem, din pacate
  • -11 (23 voturi)    
    afaceri (Luni, 6 iulie 2009, 22:19)

    Danitzi [utilizator]

    Astea sunt AFACERI, asa se face peste tot in lume. Cine investeste vrea sa cistige mult si repede. Unde ati vrea sa faca turnul ala de 200m? in Uziceni sau Calarasi sau Slobozia, niste exemple luate la intimplare. Unde?
    • +11 (15 voturi)    
      pai nu am vrea (Luni, 6 iulie 2009, 22:43)

      lola [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

      si afacerile, atata timp cat isi baga nasul in arhitectura urbana, trebuie sa asculte de o chestie numita urbanism. de planuri urbanistice - facute pe bune. de specificul zonei etc. ati vazut cumva la paris turnuri aiurea in st michel, la luvru sau mai stiu eu unde? nu, sunt situate la o distanta relativ decenta de zona foarte importanta din punct de vedere arhitectonic. iar mare parte dintre ele au fost grupate in zona numita la defense, afara din paris.
    • +14 (16 voturi)    
      @danititz (Luni, 6 iulie 2009, 22:55)

      seba [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

      turnul ala poate fi construit intr-o zona cu turnuri, la marginea Bucurestiului.
      Altfel sa respecte regimul de inaltime din zona.
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Luni, 6 iulie 2009, 22:57)

      Fidel [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

      La Slobozia!
    • +16 (16 voturi)    
      nu confunda (Luni, 6 iulie 2009, 23:05)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

      nu confunda lucrurile. Crezi ca daca la Paris cineva vrea sa faca un turn de 200 m in centrul orasului il si face? iti spun eu: NU! de ce? pt. ca acolo sunt legi si legile se respecta. Si la noi sunt legi insa sunt facute special pt a fi incalcate. Nu mai vorbi aiurea.
    • -10 (16 voturi)    
      PENTRU.... (Luni, 6 iulie 2009, 23:10)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

      toti cei care plang de dragul subdezvoltarii! Cred ca Bucurestiului cat si Romaniei ii trebuie o caldire tip "landmark" alta decat Casa popo... Parlamentarilor!
      Cautati numai de curiozotate sa vedeti ce va construi firma germana ECE in Sofia!
      In rest va doresc numai de bine si poate mai puneti mana sa va vopsiti fatadele caselor! Macar sa nu mai degaje sentimentul de jeaga!
      • +1 (1 vot)    
        amice... (Marţi, 7 iulie 2009, 17:55)

        sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui CIOMBE

        ... esti cu capul. Daca iti place in Bulgaria, nu ne-o mai da exemplu: fugi repede! ... ca e aproape.
    • +12 (14 voturi)    
      afaceri (Luni, 6 iulie 2009, 23:28)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui Danitzi

      Da afacerile sunt afaceri - cu argumentul asta sper sa ti inconjoare blocul unde stai de zgarie nori si parculetul din apropiere sa ti l faca parcare.. Exista niste aprobari de urbanism, niste legi care apara patrimoniul public si imaginea unui oras de afaceri care azi sunt maine nu,,,
      • -1 (7 voturi)    
        parcare (Marţi, 7 iulie 2009, 0:01)

        nnn [anonim] i-a raspuns lui mi3rla

        As fi primul care as alege sa se faca cel putin partial spatiul verde din fata blocului parcare - copacii cresc aiurea si nu sunt intretinuti, mai trebuie vreo 2 furturni si cad pe masini, pasarile stau in ei si isi fac nevoile pe ele, spatiul e ingradit cu un gard de peste 1 metru deci nu intra nimeni in el, n-are gazon ci e doar pamant sapat deci m-as murdari oricum. Solutia: jumatate facut parcare, restul cu copaci taiati la nivel in fiecare an, iarba pe jos si banci sa ne putem bucura de ei. Altfel e doar o jungla.
    • +6 (6 voturi)    
      MODEL PARIS- la defence (Marţi, 7 iulie 2009, 11:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

      ar trebui la centura sa se faca un cartier de turnuri, iar in centru sa nu se permita decat parcuri si spatii verzi si nu cladiri geam in geam si numai betoane.
      • +2 (2 voturi)    
        Excelenta idee... (Marţi, 7 iulie 2009, 17:57)

        sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        ... sunt convins ca Oprescu a fost si el prin Paris. Nu din lipsa de inspiratie face ce face. RUSINE!
    • +4 (4 voturi)    
      urziceni (Marţi, 7 iulie 2009, 11:56)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui Danitzi

      eu as vota pentru Urziceni; au echipa in Liga Campionilor; pare de viitor...
      • +1 (1 vot)    
        ha! ha! ha! (Marţi, 7 iulie 2009, 15:29)

        Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

        cetatene, ai de la mine o cana de vodca si o juma de kil de icre negre + un coltuc de pita, ca prea m-ai facut sa rad. daca ai alte preferinte in materie de bautura si mancare, sa nu te superi, dar astea mi-au venit primele in minte.
  • -8 (14 voturi)    
    Felicitari (Luni, 6 iulie 2009, 22:53)

    Huan [anonim]

    Felicitari pentru proiect, sper sa se realize, poate recuperati pana la urma handicapul pe care il aveti ca sa ajungeti din urma lumea buna.
  • +4 (10 voturi)    
    Blasfemie! (Luni, 6 iulie 2009, 23:06)

    Frobenius [anonim]

    Turnul acela o sa fie mai inalt decit Catedrala mintuirii pacatosilor neamului? Nu se poate.
    Turnul acela va sta in calea viitoarei autostrazi suspendate? Nu se poate.
    Mi se rupe sufletul de autoritatile handicapate de care isi bat joc toti derbedeii. Nu este dreptate pe lume.
    Singura speranta este Oprescu. A facut el cel mai mare cirnat din lume, doar n-o sa se impiedice de niste hotomani cu sediul in Cipru. Doctore, ia bisturiul si taie-o!
    • +6 (6 voturi)    
      ehee fetzii moshului (Marţi, 7 iulie 2009, 10:17)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      pai autoritatile "handicapate" sunt unul si acelasi lucru cu "derbedeii" care isi "bat joc de ele". nu exista autoritati handicapate exista doar derbedei care isi bat joc de noi si atat.
  • +9 (15 voturi)    
    Nu stiu cum se face... (Luni, 6 iulie 2009, 23:20)

    Roman. [utilizator]

    ..ca unde este rost de distrus istoria si monumentele Bucurestiului,sunt amestecati evreii.Banii sa iasa,in rest,nimic nu conteaza.Daca se potriveste o mizerie de turn de 200 m la Romana,la fel de bine s-ar potrivii si in curtea Luvrului,de exemplu
    • -3 (7 voturi)    
      confunzi,Roman (Marţi, 7 iulie 2009, 11:31)

      niculaie [anonim] i-a raspuns lui Roman.

      confunzi,Roman - nu e vina celor care dau shpaga ci a celor care o accepta.
      cat despre evreii care distrug monumentele capitalei, ar fi cazul sa verifici realitatea si pentru fiecare monument distrus de o alta nationalitate con sau ne conlucuitoare,da-ti un genunchi in ochi cu pumnu - poate te trezeste din prostie
      • +1 (3 voturi)    
        vina e a celor care incalca legea (Marţi, 7 iulie 2009, 16:02)

        eu asa stiu [anonim] i-a raspuns lui niculaie

        nu, intr-adevar, aia de dau spaga sunt niste mielusei nevinovati. ca doar nu dau spaga ca sa insele statul, ci doar asa, din marinimie.
        si prostii, evident, suntem noi, astia, care nu vrem sa dam spaga. cred ca e timpul ca mentalitatea asta sa ramana in manualele de istorie la capitolul comunism.
      • +2 (4 voturi)    
        confunzi (Marţi, 7 iulie 2009, 18:00)

        sugarfree [utilizator] i-a raspuns lui niculaie

        Daca tie nu ti-a iesit metoda asta si ai ramas tot prost de ce-o mai recomanzi altora?! Invidios mic ce esti...
    • -1 (7 voturi)    
      turn la Romana... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:59)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui Roman.

      adevarul este ca hotelul Howard Johnson nu se integreaza in peisaj; eu propun sa fie si el demolat... nu-mi place acolo, intre Clubul pensionarilor si ASE
      • 0 (2 voturi)    
        hotelul (Marţi, 7 iulie 2009, 15:35)

        Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

        desi nu se integreaza (mai ales de cand l-au imbracat in noul invelis) cu imprejurimile, are "calitatea" de a fi asezat pe colt. ma voi informa cu privire la regulile de constructie, acum nu sunt sigur, dar am citit ca daca o astfel de cladire inalta este pe colt e mai usor de digerat de imprejurimi (am scris asta si mai sus). pe trotuarul cu hotelul se afla, in coltul opus, un bloc mai vechi, care desi nu e la fel de inalt, atenueaza totusi peisajul.
  • +10 (14 voturi)    
    deja vu (Luni, 6 iulie 2009, 23:53)

    m-vic [anonim]

    ce-i nou la bucuresti? se darama ca sa se construiasca blocuri. penibil.
  • +7 (7 voturi)    
    INTANGIBILII (Marţi, 7 iulie 2009, 8:14)

    RELU MATRITERU [anonim]

    E incredibil ce tara avem ! Sunt unii in tara asta care nu pot fi atinsi de nimic cu nimic.. Pot face ce vor. Pot astia sa skimbe 30k de legi, degeaba. N-ai cum sa le misti nici un fir de par. Daca vor sa mute metrou o vor face, daca vor sa mute Lacu Herastrau la Busteni, o fac, e prea multa padure la Baneasa, mai taie...Fac cam ce vor ei. Legea e pentru noi astia care mergem pe jos, care ne-nghesuim in tramvaie, care stam la cozi la taxe locale, care suntem stropiti de Bentleyuri cand ploua si care suntem calcati pe trecerea de pietoni. Deci alles gute ! :)
  • +8 (8 voturi)    
    Pe comunitatea locala (Marţi, 7 iulie 2009, 8:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    a intrebat-o cineva ceva?
    In tarile cu care am vrea sa semanam nu se planteaza un copac daca nu e de acord comunitatea; ar fi normal ca si locuitorii zonei sa trebuiasca sa-si dea acordul...
  • +5 (5 voturi)    
    mai dragilor :)))) (Marţi, 7 iulie 2009, 8:40)

    kalu [anonim]

    daca s-ar aplica legea, adicatelea parnaie la greu pentru aceste mici abateri toata lumea ar sta nemiscata in front. Dar asa cum acest teren apartine probabil altcuiva, nu se va intampla nimic. Hai ca m-am distrat si azi :)))))))) Ce simpatic este sa traiesti in romania :))))))
  • +6 (6 voturi)    
    Piata Universitatii - reloaded (Marţi, 7 iulie 2009, 8:50)

    sargo [anonim]

    pentru ca piata universitatii intarzie sa reapara, am putea incepe actiunile de protest in piata romana.

    stand confortabil in fata calculatoarelor nu vom rezolva nimic.
    Actiunea trebuie mutata obligatoriu in strada asa cum a fost in 90.
    Altfel vor tansforma orasul si vietile noastre in ce vor ei.
  • +6 (8 voturi)    
    Rog redactia hotnews... (Marţi, 7 iulie 2009, 8:51)

    Vlad G [anonim]

    Sa se intereseze sau sa faca demersurile pentru a se putea propune o noua lege publica la nivelul primariei generale a municipiului.

    Legea sa sune in felul urmator:
    "Art. xyz aliniat zx - Proprietarii de imobile care apartin municipiului Bucuresti, daca demoleaza fara autorizatie imobilele aflate sub protectia legii in vigoare,terenul aferent imobilului respectiv sa fie transformat in spatiu public respectiv parc, pe cheltuiala proprietarului, si terenul retrocedat primariei municipiului Bucuresti."
  • +5 (5 voturi)    
    pana ca autoritatile sa apuce sa faca ceva. (Marţi, 7 iulie 2009, 9:04)

    Close [utilizator]

    Sa apuce sa faca ce? Ce ar fi facut autoritatile daca demolarea se facea pe zi? Data viitoare intrebati autoritatile ce ar fi facut. Asta ca sa putem sa-i aratam cu degetul (ca altceva nu putem nici noi sa facem) cand o sa se faca demolari pe zi si ei o sa stea sa priveasca.
  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Marţi, 7 iulie 2009, 9:18)

    liviu_ [utilizator]

    asta e ...
    asteptam cu nerabdara urmatorul cutremul sa se darame tot...
    acum serios... astia sunt de-a dreptul tampiti... pe langa faptul ca o cladire ca cea de la armeneasca sau ca acest turn sau multe altele, pur si simplu nu isi au locul acolo, arata ca dracu...
    astia nu se gandesc la rezistenta? din cate am auzit solul din bucuresti nu suporte cladiri mai mari de 14 etaje parca...deci???
    • -4 (6 voturi)    
      Ai grija ce iti doresti.... (Marţi, 7 iulie 2009, 10:25)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      ...s-ar putea ca turnul sa reziste si casa ta sa fie farame.
      Din cate ai auzit tu solul nu rezista la mai mult de 14 etaje...bravo, asta e un exemplu de autosuficienta caracteristic majoritatii bagatorilor de seama. Pune mana si citeste si apoi vino cu ceva concret, de zvonistica ne-am saturat cu totii.
      • +4 (4 voturi)    
        am auzit... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:42)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        de la niste oameni care, prin meseriile lor, ar trebui sa aiba dreptate...
        dar nu este verificat si nu pot spune ca sunt 100% sigur ca asa este si de aceea am spus "parca"
        • -4 (6 voturi)    
          Exact (Marţi, 7 iulie 2009, 12:06)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          Ar fi grozav ca in momentul in care nu suntem siguri de ceea ce afirmam sa ne autocenzuram.
          Uite de pilda Intercontinentalul a trecut bine mersi prin mai multe cutremure si nu are nimic.
          S-au construit poduri suspendate gigant avand picioarele de o parte si de alta ale unei falii seismice intr-o zona foarte activa seismic. Adica acolo unde logica spune ca nu trebuia construit, dar s-au gasit solutii.
          Turnul acesta nu strica cu nimic peisajul anost al Bucurestiului. Avem cateva cladiri frumoase in centru, dar multe sunt maghernite insalubre.
          • +3 (3 voturi)    
            podul cu pricina, (Marţi, 7 iulie 2009, 16:30)

            Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

            caci stiu ca te referi la un pod anume, a fost construit in Japonia, de japonezi. care au facut vreo 10 ani (poate mai mult) de studii si cercetari pana au realizat un proiect si inca ceva ani pana au inceput constructia efectiva.
    • +7 (7 voturi)    
      - (Marţi, 7 iulie 2009, 10:31)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      nici solul din chicago nu suporta dar totusi s-au gasit solutii tehnice. oricum nu asta e problema, se poate construi orice, oriunde, dar ne trebuie legi si justitie aplicata pentru a nu ne trezi cu orice, oriunde.
      • +5 (5 voturi)    
        ok, problema e ca... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:45)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gabi

        nu stiu cat de mult se respecta proiectele...
        si nu stiu cat de mult se adapteaza proiectele la tipul nostru de sol si de cutremur, ceea ce poate duce la catastrofe...

        legile oricum nu sunt si din pacate nu stiu cand o sa se faca aceste legi, mai ales ca sunt multi care au de castigat din cladirile construite aiurea
        • +3 (3 voturi)    
          aveti dreptate, (Marţi, 7 iulie 2009, 15:39)

          Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Gabi, Liviu si Anonim, solutii exista.
          exista insa si riscuri.
          reprezentantii bisericii catolice au angajat niste experti sa studieze problema amplasarii unei cladiri de 19 etaje langa Catedrala Sfantul Iosif si concluzia acestora a fost nu ca s-ar prabusi turnul peste catedrala ci ca miscarile telurice ar putea fi accelerate de fundatia turnului, cu consecinte dramatice pentru catedrala.
  • -8 (8 voturi)    
    Sunteti nebuni? (Marţi, 7 iulie 2009, 9:24)

    george [anonim]

    Ce daca darama jegurile alea de case?m-am saturat cu monumentele.nu construi ceva frumos in romana ca sunt niste cocioabe(Asociatia celor care nu au alta treaba decat sa apere niste case penibile)
    • +5 (5 voturi)    
      da mai... (Marţi, 7 iulie 2009, 11:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui george

      d-aia fraierii aia de nemti, austrieci, spanioli etc etc etc tin la acele "cocioabe" (cei drept fata de noi le si intretin) si chiar se mandresc cu ele... ce sa mai zic, niste fraieri! noi astia dastepti daramana tot si contruim blocuri in locul lor
  • -6 (6 voturi)    
    Turn (Marţi, 7 iulie 2009, 9:30)

    anonim [anonim]

    Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar ce e atat de special la calea Dorobantilor? Exista un turn de cativa zeci de ani acolo si nu deranjeaza pe nimeni, exista transport in comun: metrou, autobuze, oricum nimeni nu va veni cu masina pentru ca nu are unde sa o parcheze.
    Natiunea aceasta oricum nu are nicio treaba cu bunul gust si cu o dezvoltare arhitectonica normala: nu vezi nicaieri doua case la fel, nici macar in aceeasi culoare.
    • +7 (7 voturi)    
      ce e asa special? (Marţi, 7 iulie 2009, 13:51)

      demollari [anonim] i-a raspuns lui anonim

      pai hai sa iti explic ceva... daca s-ar face un turn de 20 de etaje, ar fi inchiriat pentru birouri da? asta ar insemna roughly 1000 de angajati ai firmelor, plus personal de intretinere, basca vizitatorii acestor firme (ca tre sa faca si ei un business, nu?).
      toate cifrele de mai sus ar genera un trafic imens pe zona aia, care si asa e sufocata de mixtura cretina de autobuze+masini pe drumcu 2 benzi pe sens (nu mai vorbesc de aia care parcheaza nonsalant pe prima banda).
      poti sa fii sigur de 2 chestii:
      1. constructorii NU vor asigura locuri de parcare suficiente (in ciuda legii)
      2. angajatii si vizitatorii NU vor veni niciodata cu autobuzul, decat intr-o ffff mica masura. daca esti roman si traiesti aici stii si de ce, nu tre sa iti explic eu.

      deci astea ar fi urmarile imediate dpdv al traficului. problemele arhitectonice/de rezistenta/de regim de inaltime etc le las sa fie discutate de altii.
      • -2 (4 voturi)    
        Nope (Marţi, 7 iulie 2009, 14:41)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui demollari

        Constructorii vor asigura parcare subterana ca in toate cladirile de birouri mari din Bucuresti.
        Daca chiriasii platesc sau nu pentru parcare asta e alta problema.
        Metroul e la 200m in Piata Romana si nu va mai veni nimeni cu masina dupa ce in prima saptamana se vor lamuri ca nu au unde sa o parcheze.
        Asa e peste tot si mai devreme sau mai tarziu lucrurile astea se invata.
        • +2 (2 voturi)    
          tu ai lucrat vreodata... (Marţi, 7 iulie 2009, 16:05)

          demollari [anonim] i-a raspuns lui anonim

          ...intr-o cladire de-asta??

          serios acum. crezi cumva ca poate cineva sa asigure mii de locuri de parcare???
          sau mai bine zis crezi cumva ca vreun constructor din Romania va sacrifica spatiu util, care poate fi inchiriat pe bani multi pentru...locuri de parcare?
          nu te supara, esti naiv... eu lucrez intr-o cladire similara si toata lumea parcheaza pe unde apuca pe stradute de jur imprejur pentru ca parcarea subterana are max 100 de locuri. nu mai vorbesc de miile de clienti ai firmelor din cladire care in mod evident nu au unde parca.
          iar in ceea ce priveste metroul... cand o sa renunte romanii la masina ca sa vina cu metroul la munca, atunci o sa putem spune ca am facut un mare pas inainte. dar mai trebuie vreo 100 de ani, o retea maiintinsa de metrou si conditii mai civilizate.
          • -1 (1 vot)    
            Transport in comun, metrou ..s.a.m.d ..?? (Marţi, 7 iulie 2009, 17:09)

            cezarv [anonim] i-a raspuns lui demollari

            Cand toate astea o sa functioneze in conditii umane, poate atunci o sa le foloseasca toata lumea?? Metrou .. cat de des mergi cu el?? Tramvai ... te ia lesinul amice ... sa nu mai vorbim de autobuze si troleibuze ... trebuie sa ne orientam la verticala. La orizontala nu mai este loc ...
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Marţi, 7 iulie 2009, 15:42)

        Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui demollari

        astea sunt problemele majore ridicate de construirea unei astfel de cladiri in zona. am expus mai sus limitarile date de caile de acces.
  • +7 (7 voturi)    
    Aflati informatii (Marţi, 7 iulie 2009, 9:30)

    Demolare pe Maresal Averescu [anonim]

    Azi am trecut pe Blvd Maresal Averescu si o casa romaneasca mare e pe jumatate demolata, cred ca a 5-a casa sau cam asa, in apropierea bisericii Casin, pe partea dreapta directia spre Domenii.
    Va rog aflati ce se intampla acolo. E vorba tot de o casa mare si frumoasa, nu de vreo cocioaba.

    As vrea mai multe informatii despre cele mai active asociatii care urmaresc oprirea demolarilor.

    Multumesc
  • +3 (3 voturi)    
    follow the money (Marţi, 7 iulie 2009, 9:44)

    Dan [anonim]

    Cine cistiga de fapt de pe urma acestei aiureli? Ca imi vine greu sa cred ca in contextul actualei crize, construirea unui turn care sa stea aproape gol este o afacere buna. Ce s-a demolat defapt? Ce cladiri sint in zona si vor fi puse in pericol de mastodont? Cine da banii pt el? Daca sint bani de la statul roman, da , ar fi o afacere. Dar Altfel??
  • +2 (2 voturi)    
    casa fara a.c. in sectorul lui vanghelie. (Marţi, 7 iulie 2009, 10:09)

    daniel [anonim]

    am sesizat autoritatile locale,dar degeaba.in cartierul patronat de vanghelie nu e lege.iata scrisoarea adresata primarului general si sectorului 5,ramase fara rezultat.iar,la sesizarea mea adresata indisciplinei in constructii sector 5,nu vor sa raspunda de o jumatate de an,spunind ca i-au amendat cu "0 mie de lei".
    " domnule primar,vecinii din str floretei nr 7 stoica florea,au ridicat casa cu etaj pe calcan ilegala fara autorizatie.am anuntat disciplina in constructii sector 5,care a venit,i-a amendat cu 10mil lei vechi si ne-au spus ca nu au dreptul sa puna caramida la constructia etajului ce nu incepuse.au plecat si a doua zi s-a continuat lucrul bine merci.am facut reclamatia nr47618/16dec 2008 catre indisciplina in constructii,si de 4 luni nici un rezultat.in ce tara traim?iata de ce suntem suparati:
    -n-au aprobarea noastra sa ridice casa pe calcan(granita)
    -au ridicat casa cu etaj,f inalta,luindu-ne lumina din spatele casei(perete rece)
    -au geamuri la noi in curte,deschise(wc),si la mai putin de 2m de granita:2 geamuri
    -au balcon si geamuri incepind cu granita noi/ei.
    -au intrat fara sa ceara voie sau sa primeasca aprobarea pentru a-si izola peretele,la noi in curte,cind eram plecati de acasa.
    -acum lucreaza la constructii pe restul de curte(constructie pe 100% supr.)
    -se pare ca au dus resturile casei vechi pe terenul de linga buc.
    -galagie cit au construit casa,zgomot
    -acoperisul este deasupra curtii noastre,40cm*10m.
    -au nisa la spatele casei lor,in loc sa zideasca peretele spre noi.acolo tin gunoiul.gardul este de plasa,cu ochiuri mari.ne deranjeaza in special acest lucru,ferestrele spre noi,si balconul cu vedere asupra curtii noastre.
    -fac zgomot cu masinile pe strada,uneori parcate in fata curtii noastre.
    rugam sa schimbati garnitura de la indisciplina in constructii sector 5,care atunci cind i-am chemat au fost la vecin.apoi au venit la noi sa ne spuna ca vom avea greutati de la vecini,in loc sa faca ceva sa stopeze constructia ile
  • +3 (3 voturi)    
    Locatie Proiect Bucuresti (Marţi, 7 iulie 2009, 10:39)

    io [anonim]

    locatia unde isi avea sediul Proiect Bucuresti, pe strada Vasile Alecsandri, in fata la SNSPA, au darmat-o sa faca acolo un turn....a verificat cineva daca au actele in regula?
  • +4 (4 voturi)    
    solutie (Marţi, 7 iulie 2009, 11:16)

    robur [anonim]

    singura solutie, fara gluma, este realizarea unor lanturi umane in jurul acestor cladiri si blocarea pasnica a santierelor.
    astfel nu se poate face nimic. sunt in joc milioane de euro, iar firmele ce sunt bagate, daca mergem pe fir, duc in paradisuri fiscale din insulele Comore sau mai stiu eu unde.
    Mi-e rusine de lasitatea mea.
    • -6 (6 voturi)    
      NU NE VINDEM TARA! (Marţi, 7 iulie 2009, 12:04)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui robur

      stam in calea progresului! NU vrem capitalism! vrem comunism si saracie; sa pice cladirile vechi de indiferenta; sa PUTA a tiganie peste tot... sa facem lanturi umane pentru asta!
      • +5 (5 voturi)    
        nu e nevoie sa facem pe prostii (Marţi, 7 iulie 2009, 12:23)

        alike [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

        ca sa ne spunem parerea. daca doriti turn, spuneti asa. cei care nu il vor si doresc pastrarea arhitecturii vechi vor in acelasi timp si renovarea cladirilor. si respectarea centrului vechi al capitalei. asa ca este penibil sa incurcati borcanele doar ca sa-i discreditati pe cei carora le pasa de cum arata bucurestiul.
      • +5 (5 voturi)    
        p.s. (Marţi, 7 iulie 2009, 12:25)

        alike [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

        bucurestiul vechi nu este opera comunistilor.
        oamenii ca dumneavoastra - da
  • -7 (7 voturi)    
    incompetentilor (Marţi, 7 iulie 2009, 12:13)

    george [anonim]

    in primul rand e autorizatie de demolare nu de constructie
    2 nu ti trebuie pentru anexe demolade ddecat daca este monument.
    3 imbecililor este cea mai importanta lucrare a bucurestilor nu numai economic ci si tehnologic
    3 voi presa idioata cine sunteti voi sa va dati cu parerea aboluta????trebuie sa se faca sontaj pe domenii sau pe meserii si cuvantul sa l aiba specialistii nu voi carnatilor sa va dati cu parerea
    k asa faceti de 20 de ani toti suntem buni la criticat da la "construit " ...toti dau in laturi.
    4 trebuiesc incurajate constructiile de genul asta pentru ca asta i viitorul nu ruina de astazi
    nu va mai bazati atata pe conservare k nu aea va da de mancare ci performanta economica
    asa cum omul se naste traieste si moare asa esti si o cladire fie monument fie cocioaba
    5 ganditi de 10 ori inainte sa acuzati
    intotdeauna e usor de acuzat si mult mai greu se sterg acuzele si idiotul ce le a lansat nu este tras la raspundere
    adios ...
    • +2 (2 voturi)    
      hm... (Marţi, 7 iulie 2009, 15:51)

      Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui george

      poti, te rog, sa imi explici unde, sau de unde, avem eficienta economica, in conditiile in care construirea unei astfel de cladiri exact in acel loc ar paraliza traficul, si asa sufocat, din zona?
      a, si era sa uit: sa vezi distractie cand voi face coada pe str. Brosteanu, pana pe Dorobanti basculantele...
      • -1 (1 vot)    
        Traficul e blocat de lene (Marţi, 7 iulie 2009, 16:44)

        lenesul [anonim] i-a raspuns lui Ionutzelu

        Imi spunea un amic englez ca paralizia din trafic arata clar lenea noastra.
        Fiecare vrea sa stea cu fundul in masina, din fatza blocului si pana la serviciu, unde sa se urce pe trotuar.

        O sa treaca si chestia asta.
        Exista transport in comun, exista biciclete.
        Olanda e plina de biciclisti la costum.
        Noua ne trebuie Q7, sa ne lafaim in el.

        Bine ca tipati ca se fac cladiri inalte, dar pe burtosii cu jipane nu-i vedeti pe strazi !
        • +1 (1 vot)    
          desigur (Marţi, 7 iulie 2009, 17:22)

          Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui lenesul

          lenea este vinovata. sa nu uitam insa de reteaua de transport in comun.
          nu s-a investit nici un leut pentru crearea unei retele eficiente de transport.
          cu un singur tramvai rapid (41) si cu un metrou subdezvoltat (dpdv al ariei de acoperire) e cam dificil sa te deplasezi intr-un oras ca bucurestiul.
          cat despre biciclete.... pai eu unul nu am curaj sa ma dau cu bicicleta pana nu am piste amenajate, ca zic ca nu merita sa mor sub rotile vreunui "profesionist al volanului".
          ii vad zilnic pe burtosii cu pricina. si ce pot sa le fac? eu? de aia traiesc intr-un stat de drept cu legi si reguli: daca au jeep-uri cumparate din bani furati, e datoria organelor statului sa faca dreptate, nu am voie sa ma duc la ei, sa ii calc pe capete si sa le incendiez masinile.
          si, ca sa nu sari cu gura pe mine, te informez ca, desi am masina, de ceva vreme incoace ma deplasez la si de la serviciu cu tramvaiul 41. rapid, eficient, dar uneori din cale afara de aglomerat.
          amicul tau englez stie ca in londra exista meseria de traffic-jam buster?
  • +5 (5 voturi)    
    dar chiar nimeni nu poate opri (Marţi, 7 iulie 2009, 12:32)

    tm [anonim]

    aceasta distrugere? Ce faceti bucuresteni? Chiar nu va mai pasa de acest oras? Mie sincer mi se face groaza cind ajung acolo. Poluat, trafic ingrozitor, cladiri urite care se itesc tot mai central, mizeria de la periferii. Si asta intr-o capitala europeana, cind altii conserva chiar si cuiele si olanele vechi de la cladirile istorice pt. a pastra un aer traditional, istoric, aducind mii de turisti. Noi? Nici macar la cele mai frumoase rezervatii sau site-uri istorice nu stium sa aducem turisti, nu stim sa promovam nimi!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce face legea în România în fata unei ilegalităţii (Marţi, 7 iulie 2009, 13:36)

    Tantza si Costel [anonim]

    Ce face legea în România în fata unei ilegalităţii?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu ma mira (Marţi, 7 iulie 2009, 13:40)

    Paul [anonim]

    Daca va aduceti aminte acum cativa ani buni in zona Piata Romana a explodat intr-o casa o butelie de aragaz si cladirea a fost aproape ruinata si a trebuit demolata. La vreme respectiva se spunea ca a fost ceva necurat la mijloc. La cativa ani a aparut pe terenul respectiv un hotel (parca). Ce vreau sa zic este ca anumiti concetateni nu mai au nici o jena sa recurga la orice mijloace sa obtina anumite avantaje. Nu le mai pasa de ceilalti, de istoria locului, de arhitectura orasului. Asa ca in curand o sa se darame toate cladirile istorice pentru a face loc la turnuri de apartamente, hotel, birouri care se vor vinde la preturi foarte mari si Bucurestiul o sa arate ca un ... Completati cu ce doriti!
    • -4 (4 voturi)    
      New York (Marţi, 7 iulie 2009, 15:06)

      observator [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Te uiti la cine sta in monumentele astea istorice si te gandesti ca din taxele tale nemernicii dau banii numai pe bautura, asteptand sa le schimbi tu geamurile.
      Prefer sa se vanda terenurile scump, sa se darame maghernitzele de pe ele si sa se construiasca zgarie nori. Daca voi spuneti ca este ilegal ce se intampla, atunci hai sa facem ca Bucurestiul sa arate, ilegal, la New York-ul.
      In Bucuresti, fiecare colt de strada de unde a disparut un "monument istoric" este o oaza de civilizatie.
  • -2 (4 voturi)    
    Sistematitarea Orasului (Marţi, 7 iulie 2009, 14:41)

    Prof. Mezinu Mihai Romica [anonim]

    La noi la Campullung Moldovenesc nu s-ar putea intampla asa ceva. Partidul vegeheaza si nu permite abuzuri dea astea.
  • 0 (0 voturi)    
    care autoritati? (Marţi, 7 iulie 2009, 16:01)

    Cetateanu Turmentat [anonim]

    Ba' Neicusorule,da'de care autoritati vorbiti,ca eu nu vaz niciuna prin oras,decat daca de'adevaratelea e de vreun chilipir,s'avem pardon.
    Am votat Primar General? Independent? Am votat.Am zis:Na'ce'ai votat si ce'a iesit! Ca dupa'ai,pac si Consiliul General,ca sa nu'l lase singur pe Musiu Doctorul,ala de ziceti voi malpraxis,carevasazica,Doctorul.Ca,deh,dupa mintea mea la asemenea operatii in oras,sa stii mata,ca nu poti face singur,carevasazica.
    Am zis ... acu'ma duc la sosea la o bere rece,sa'mi spal naduful.Hai,la buna vedere.
  • -2 (2 voturi)    
    Orasul trebuie construit (Marţi, 7 iulie 2009, 16:40)

    oras [anonim]

    Falsii aparatori ai orasului sunt odrasle de baieti din minister, care si-au tras ONG-uri si sug bani europeni ca sa faca ce stiu mai bine : galagie si atat.

    In afara de casa poporului, noi nu avem nici un gest arhitectonic care sa fie emblematic pentru bucuresti.
    • +1 (1 vot)    
      of of (Marţi, 7 iulie 2009, 17:02)

      lola [anonim] i-a raspuns lui oras

      poate ca as vrea io sa fiu odrasla de ministru dar nu-s. si as vrea si ca cei care se apuca sa scrie aici sa aiba ochiul format pentru arhitectura inainte sa vorbeasca, dar nici asta nu se poate.
    • +1 (1 vot)    
      gresit (Marţi, 7 iulie 2009, 17:11)

      floram [utilizator] i-a raspuns lui oras

      poate vrei sa spui Ateneul Roman, Palatul Elisabeta sau Cotroceni.
      Casa Poporului este un jeg.
    • +1 (1 vot)    
      probabil... (Marţi, 7 iulie 2009, 18:08)

      Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui oras

      ca exista printre ONG-isti odrasle de ministri, dar eu nu sunt nici ONG-ist, nici odrasla de ministru.
      casa poporului este exact ce ai zis tu: un gest arhitectonic. un gest obscen, din pacate.
      repere arhitectonice avem, trebuie doar putina rabdare, un strop de atentie si le gasim.
      astfel, iti recomand Manastirea Antim, obturata azi de blocurile ce strajuiesc "falnic" fostul bulevard al socialismului.
      as include aici si palatul cercului militar national, construit de Dimitrie Maimaroiu (sa vezi acolo solutii tehnice, ca e construita pe mlastina).
      Floram mai da si el cateva exemple, deci daca stai sa te gandesti poti gasi mai multe.
  • +2 (2 voturi)    
    www.guvernarea.ro (Marţi, 7 iulie 2009, 17:25)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Membrii comisiei de urbanism, ai centrului de proiectare urbana, si consilierii, sunt nistre ilustri anonimi, dar, sunt de fapt autorii acestor mizerii.
    Nu credeti ca ar trebui sa li se ia autoritatea, iar autorizatiile de constructie pentru Bucuresti sa fie treute la guvern, la Ministerul lucrarilor publice.
    Se pare ca Primaria n-are leac, corupe tot ce atinge.
  • -4 (4 voturi)    
    la lupta, tovarasi ! (Marţi, 7 iulie 2009, 17:28)

    io [anonim]

    Dar ce ton proletar si anti-ciocoiesc e pe Hotnews in ultima vreme.... Mai ales cand vine vorba de ciocoii astia care construiesc blocuri inalte tztztz ...
    Domnii comentatori "cu ochi urbanistic " ar trebui sa stie ca Bucuresti-ul dintotdeauna, inclusiv in interbelic s-a dezvoltat in salturi, construindu-se fara a se tine cont de ce era inainte. Si casele boieresti in stil art nouveau de inspiratie frantuzeasca aratau tot asa de "rupte de trecut" cand s-au construit, ca sa nu mai vorbim de turnul Palatului Telefoanelor.... Dar pe-atunci nu se mai opunea nimeni, ca nu erau atati socialisti luminati la minte ca azi ...
    • +2 (2 voturi)    
      socialistilor le place casa poporului (Marţi, 7 iulie 2009, 18:21)

      mie-mi place bucurestiul [anonim] i-a raspuns lui io

      păi vă propun să căutaţi un alt site cu ton pro-ciocoiesc :D
      nu, serios, majoritatea capitalelor europene mizeaza si pe latura turistica. asa ca isi protejeaza centrele, la fel ca si diferitele cartiere. unde s-a mai apucat cineva sa amestece in halul asta cladirile. or fi mai multe stiluri la casele de pe dorobantilor sau alte zone din centrul vechi, dar arata destul de armonios. nu poti sa trantesti asa o magaoaie si sa sustii ca diferenta de inaltime fata de cladirile inconjuratoare e neglijabila. pana una alta, exista niste norme de urbanism.
      de ce sa nu se faca un cartier cu asemenea zgarie nori? sa nu-mi spuneti ca ar fi marginalizat, ca nu este adevarat. daca chiar se urmareste o dezvoltare a bucurestiului, atunci trebuie aplicata o viziune de ansamblu. altfel, fiecare pungas tranteste turnuri unde i-a functionat spaga mai bine si gata. si bucurestiul o sa arate de o suta de ori mai carpacit decat acuma.
    • 0 (0 voturi)    
      bloc? (Marţi, 7 iulie 2009, 18:53)

      mie-mi place bucurestiul [anonim] i-a raspuns lui io

      si uitati-va la celelalte proiecte ale arhitectei zaha hadid, si apoi la 'turnul' in chestiune si spuneti-mi daca observati ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    crima colectiva (Miercuri, 8 iulie 2009, 11:16)

    Dr C [anonim]

    In zilele noastre asistam neputinciosi la punerea in scena a celui mai mare masacru care va aduce in romania un dezasru foarte mare soldat cu sute de mii de morti. Mare parte din constructii mai ales cele noi sunt executate execrabil astfel vor duce la pierderi mari de vieti omenesti. Unul dintre aceste imobile este un bloc situat pe strada pietei nr 34. Un bloc neterminat dar avand ca fundatie un strat de maxim 50 cm de beton, insuficient pentru a asigura protectia acelei cladiri.
  • 0 (0 voturi)    
    este dezgustator (Joi, 9 iulie 2009, 23:17)

    Victor [anonim]

    este dezgustator sa asisti la doua fenomene care au loc in capitala unei tari bananiere, ca asta am devenit...unul este agresivitatea cu care se incalca legile si ordonantele de urgenta de catre tot felul de inconstienti lacomi care cred in bicisnicia lor ca vor trai mkjai bine si chiar vesnic, celalat este mare lasitate a noastra a romanilor. pai daca am iesi toti, la ora X, in starada, marsaluind contra abuzurilor facute de edili, ar inceta porcaria asta!
    Dar tot popor vege. O sa umblam in curand cu masti de gaze pe fata.
    Cum va fi cu turnurile astea, la cutremurul mare care e inevitabil? Va sari sticla in toate partile, vor oscila pupand acoperisurile vecine, vor fi proiectati amploaiatii dinauntru sau se vor surpa ca niste implozii nereusite? Hm...fiecare are ce merita, de fapt. KARMA:-)
  • 0 (0 voturi)    
    E de bine... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 5:11)

    Demolay [anonim]

    E normal sa se construiasca cladiri noi si svelte, doar nu doariti sa traiti vesnic in soproanele sec. XIX ?!Cladirile vechi si paraginite trebuiesc demolate, nu are rost sa ocupe terenul degeaba!Lasati nostalgiile prostesti...